zonder poespas fginif*P<ei1j^ Rotterdam: kunstgras is prima alternatief Schippertje is roeispaan kwijt 'Schiedam roeit'met weer meer deelnemers m Cursus 'Zeggen watje denkt IIP Computerclub weer van start Zaalvoetbal met competitie en gezelligheid Agerit gewond bij aanhouding Diefstal benzine brengt schade Klein links en SP boycotten Shell-bezoek Tuinieren' geeft antwoord op vraag naar goedkope volkstuinen. Voorrang voor schoolverlaters, gehandicapten en ouderen Politie zoekt getuigen botsing Kaarten hervat Balletdag Kluphuis Oost Yogadocent gezocht M® Voetbalspelers vinden, na enige tijd wennen, kunstgrasveld ideaal als trainingsveld. SCHIEDAM - Voor liefhebbers van tuinieren, die zelf niet over een stukje grond beschikken, stelt de ge meente binnenkort een stuk grond be schikbaar. Wié ouderwets wil schoffelen Vlên kweken kan tegen een minimale ver goeding zijn eigen tuintje krijgen op het gedempte gedeelte van de Poldervaart, tussen tennispark Spieringshoek en het Vogelasiel. Schoolverlaters, gehandi capten en ouderen krijgen de voorkeur in dit project van Gemeentewerken, dat de titel 'Anders Tuinieren' kreeg. - Het is een experiment dat vol gende maand begint als de gemeente ongeveer 35 mensen selecteert aan wie zij een perceeltje grond van maximaal tachtig vierkante meter ter beschikking geeft. De tuintjes kunnen -pas in april volgend jaar in gebruik genomen wor den. Voor het grootste stuk moet een 'huurprijs' van zesendertig gulden per jaar betaald worden. Op deze wijze hoopt de gemeen te tegemoet te komen aan de wens van velen, die wel groenten en bloemen wil len kweken maar thuis geen tuin heb ben en er ook niets voor voelen om jaarlijks een kapitaal neer te leggen voor een kostbare volkstuin. De kosten van dergelijke tuinen bij de drie Schie damse verenigingen Thuriede, Vrije Tuinders Ons Genoegen en Vijf Sluizen lopen op tot enkele honderden guldens per maand. De wachtlijsten bij deze vereni gingen zijn als gevolg hiervan de laatste jaren wel teruggelopen, maar wie een •moderne' volkstuin wil hebben moet al tijd nog twee jaar wachten. Hij heeft dan vaak nog te maken met een paar dui zend gulden overnamekosten voor de bouwsels en de nutsvoorzieningen, die daarop zijn aangebracht. De perceeltjes in het project 'An ders Tuinieren' mogen uitsluitend ge bruikt worden voor tuinieren. Het hou den van dieren of het aanbrengen van voorzieningen zoals berghokken of tuin huisjes is daarop niet toegestaan. Ook brengt de gemeente op het terrein geen voorzieningen aan zoals kantine, toilet, waterleiding of electriciteit. Alleen het plaatsen van een gereedschapskist wil de gemeente toestaan. Het project 'Anders Tuinieren' gaat op 1 april 1989 van start als de eerste stukken 'zwarte grond' opgele verd worden. Ze liggen zoveel mogelijk aan looppaden en hebben in het begin wel enige grondbewerking nodig. De tuintjes kunnen volgens een woordvoer der van de Dienst Gemeentewerken goed gebruikt worden als moestuin en voor biologisch-dynamische teelt van gewassen. De gebruikers krijgen een tuin toegewezen aan de hand van hun vorm van tuinieren. De verschillende vormen van tuinieren worden namelijk gegroepeerd. Het complex is goed bereikbaar langs fiets- en voetpaden. Op loopaf stand kunnen auto's geparkeerd wor den. Het beheer en de organisatie regelt in het experimentele jaar de gemeente zelf. Als deze formule van volkstuinen in Schiedam aanslaat zal daarna gewerkt worden aan het opzetten aan een zelf standige organisatie. Liefhebbers kunnen zich aanmel den via een formulier, dat verkrijgbaar is bij de Dienst Gemeentewerken, hoofdafdeling Plantsoenen, tel.4260500 toestel 362. Het formulier moet uiterlijk 15 oktober ingezonden zijn. SCHIEDAM Een 39-jarige Schiedamse vrouw, die tien dagen geleden op eèn fietspad aan de Bur gemeester van Haarenlaan in bot sing kwam met een bromfietser, is aan haar verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde op de krui sing met de Burgemeester van Haar enlaan en de Jan Steenstraat/Veeartsweg. Volgens de eerste lezing van de politie gaf de vrouw daarbij geen voorrang aan de bromfietser, een zeventienjarige jon gen uit Schiedam. De vrouw werd met ernstig hersenletsel en een schedelbreuk'naar het Dijkzigtzie- kenhuis vervoerd, waar ze deze week is overleden. De politie zoekt thans getuigen om het ongeluk zo goed mogelijk te kunnen reconstru- eren. Wie het ongeluk heeft zien ge beuren wordt verzocht contact op te nemen met de gemeentepolitie Schiedam, tel.4260760. cr's SCHIEDAM - Hoe zeg je wat je denkt? En waar kan dat soms toe leiden? De begeleidsters Anita Olij en Mies Derks van de pas ge vormde Stichting Vrouwen Vormings Werk willen beginnen met een cur sus, waarin vaardigheden op dat ge bied worden bijgebracht Zij hopen twaalf vrouwen te krijgen op die cur sus, die twaalf weken zal duren. Zij wordt op woensdagmorgen van 9.15 tot 11,15 uur gegeven in het vrou wenontmoetingscentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62. Nadere in formatie is telefonisch te krijgen op de nummers: 4734545, 4710826 of 4749907. v SCHIEDAM - De vaste J kaartmiddagen op dinsdag zijn weer «begonnen in het buurtcentrum van Schiedam Oost Trefpunt Oost' aan de Celsiusstraat Elke dinsdagmid- f dag leggen bewoners uit de buurt T van twee tot vier een kaartje. Voor de spelers met de hoogste scores zijn altijd kleine prijsjes beschikbaar en er wordt een ranglijst aangelegd voor prijzen, die met Kerstmis en Pasen uitgereikt worden. Cultureel werker Joop van Swieten schrijft liefhebbers in en is bereid nadere in formatie te geven via telefoonnum mer 4321089. SCHIEDAM In Kluphuis Oost is de donderdag tot balletdag uitgeroepen. Gisteren begonnen de nieuwe lessen om kwart voor vijf met een les voor meisjes van zes tot 4 en met acht jaar. 's Avonds waren afzonderlijk beginnende en gevor derde dames in actie op het beat- ballet en aerobic. Ook voor meisjes van negen tot en met twaalf jaar wil het clubhuis een balletgroep begin- nen. In het clubhuis aan de GaiileT- straat 86 geeft Bske Geleedst graag nadere informatie. Zij is ook telefo- nisch bereikbaar onder nummer 4735435. SCHIEDAM In het dien stencentrum Woudhoek zitten oude- ren met smart te wachten op een nieuwe yogaleraar of -lerares. Elke maandag en donderdag doen een kleine dertig 55-plussers in bet cen trum aan het Heijermansplein aan yoga onder begeleiding van een vakkracht De donderdaggroep is echter tijdelijk uitgevallen omdat de lerares heeft afgehaakt H9t dien stencentrum is nu op zoek naar een nieuwe yogaleraar of -lerares, die op donderdag van kwart voor negen tot v kwart voor tien de yogabeoefenaren wil begeleiden. De vergoeding voor dit werk bedraagt 39 gulden. Sies 'Meuwese wacht op aanmeldingen vla telefoonnummer 4709555. SCHIEDAM De Voorhaven is zaterdag het domein van roeiliefheb- bers. Roeiploegen van Schiedamse be drijven, verenigingen en instellingen be strijden elkaar in het sportspektakel 'Schiedam roeit'. Naar een idee van een van de leden en zijn vader organiseert het zeekadettenkorps 'Jacob van Heemskerck' het evenement voor de achtste keer. Ploegen bestaan uit twaalf roei ers en een stuurman van zestien jaar of ouder. Zij moeten een afstand van bijna driehonderd meter afleggen met een liefst twee ton wegende sloep van ne gen meter lengte. Om het eenvoudig te houden is geen keerpunt in de baan aangebracht, maar roeien de ploegen een recht stuk. Sinds 1981 hebben volgens de organisatie al tweeduizend roeiers aan de wedstrijden deelgenomen. Het aantal toeschouwers over die zeven jaar schat men op twintigduizend. De animo; voor de wedstrijden groeit! In ieder geval is het aantal aanmeldingen weer groter. Onder de deelnemers zijn dit jaar ploegen aanwezig van de paspoortdruk kerij Elba, likeurstokerij De Kuyper, de brandweer. Gemeentewerken, Heidemij, Neitraco, Bondsspaarbank, Ravensber- gen Transport, Schielandziekenhuis, HCG, Schiedamse zeilers, De Blauwe Roos en de café's Proostje en Het Fust. De eerste twee roeiploegen be strijden elkaar om 13.00 uur. Zij gaan nabij de buitensluizen in de Voorhaven van start. Om ongeveer 16.00 uur zal de winnaar van de wedstrijden uitkomen tegen een ploeg van de zeekadetten. Vlak daarna reikt wethouder Aad Wieg man de prijzen uit. Voor het roeifestijn is het korps schip van 'Jacob van Heemskerck', het oud-betonningsvaartuig Spica, verhaald van zijn vaste ligplaats bij het HCG-ter- rein in de Wilhelminahaven naar de Voorhaven. De Spica is de gehele zater dag vrij toegankelijk voor publiek. Met de organisatie van dit eve nement begint tevens een ledenwerfac tie van het zeekadettenkorps. In het ka der daarvan houdt men aan boord van de Spica, die nog enige tijd in de Voor haven zal blijven liggen, de komende weken 'open schip'. 'Jacob van Heemskerck' is een vereniging met als hoofddoel jongens en meisjes tussen elf en vijftien jaar ver trouwd te maken met de vele facetten van activiteiten op het water in ons land. Er wordt veel geroeid in de zware korpssloepen en gezeild met onder meer de kotter Wilhelmina. Ook bezit het korps nog de ondiep-water mijnen- SCHIEDAM Ook voor de Computerclub Schiedam (CCS) begint het seizoen weer. Dinsdag komt een einde aan de zomerstop en hervatten de computerfreaken van Schiedam hun bijeenkomsten in de ruimte van de Film club in De Teerstoof aan de Nieuw- straat. Gebruikers van alle soorten computers kunnen er terecht om de laatste nieuwtjes te zien en te horen. Een van de zaaltjes is gereser veerd voor gebruikers van Commodore 16 en Plus-4. In de filmzaal zelf staan op de veertiendaagse bijeenkomsten gratis tafels ter beschikking met Amiga's, Ata ri's, andere Commodores en verschil lende IBM-klonen. De CCS heeft een ei gen reparatie- en informatiestand inge richt. Daar kan men terecht met defekte computers of randapparatuur. Kleine defecten worden ter plekke opgelost. In januari organiseert de computerclub een rommelmarkt. Materiaal daarvoor kan nu ai ingeleverd worden. De eerste bijeenkomst var. het nieuwe seizoen van de CCS begint dins dag om 19.00 uur. Toegangsprijs 3,50. informatie is telefonisch te krijgen. Ge woon in een gesprek via nummer 4732046 of (voor bezitters van een mo dem) dagelijks tussen 13.00 en 19.00 uur via de computer op nummer 4733585 van BBS Midnight Express. veger Van Versendaal. Lessen over vaarreglementen, navigatie, machine techniek en de kunst van het touw kno pen krijgen de zeekadetten eveneens. Beart|vigheid in de Lange Haven. Vooruitlopend op de komende evenementen in de binnenstad van Schie dam, waarin de watersportactiviteiten een grote rol spelen. Tegen de kademuur is iemand op een wankel vlonder aan het werk om de voorbereidingen te treffen voor de aanleg van een groter en steviger vlonder voor de Brandersfeesten. Daarop komt een van de vele mu ziekgezelschappen te zitten, die tussen 17 en 25 sep tember de feestvreugde in Schiedam verhogen. En die roeiers? Oefenen voor 'Schiedam roeit'? Neen toch niet. Daar zijn ze te jong voor. Bovendien blijkt een in ieder gevai de macht over zijn roeispaan te zijn kwijtgeraakt? i j SCHIEDAM Voorzitter C. Kroone van de gezelligheidszaalvoetbal- club UFO'86 meldt met trots dat het zijn bestuur gelukt is om in Schiedam op zondagavondeen competitie in de Sporthal Margriet af te gaan werken. Er hebben zich al zestien teams gemeld om deel te nemen. De competitie wordt georganiseerd in het verband van de Nederlandse,, Cujturete SRQrtbprid;. die speciaalhiervoor een aantaT.Schièdam- m?rs z^alvpelbai- scheidsrechterheeft gegeven. Dé zaalvoetbalverenigfng UFO'86 neemt zelf deeT met drie teams. Andere teams komen behalve uit Schiedam, uit Vlaardingen, Rotterdam en Hellevoet- sluis. De siotavond van de competie vindt plaats op 29 april volgend jaar. De eerst aftrap geeft de ambtenaar F. van Helden van de Dienst Sport en Recrea tie. Archieffoto van da aanleg van het kunstgrasveld bij de Rotterdamse voetbalclub Spartaan'20. De grasbanen wok Jen aan elkaar gelijmd. SCHIEDAM Voor de aanleg van nieuwe trainingsvelden voor voet ballers zou het gebruik van kunstgras een goede oplossing zijn. Een kunst grasveld is een prima alternatief voor een 'echt', mat; kwetsbaar grasveld. Dat is de conclusie van de Rotterdamse Dienst Recreatie en Wijkaccommodaties (DRW), die de aanleg en het gebruik van een kunstgrasveld heeft onderzocht De DRW meent dat het veld, dat is aange legd op de accommodatie van de ama teurvoetbalvereniging Spartaan '20 aan de Oldegaarde in Rotterdam-Zuid, 're delijk voldoet' aan de sporttechnische eisen en de eisen en wensen van ge bruikers. In voetbalkringen is al enkele ja ren een discussie aan de gang over de beste .oplossing voor trainingsaccom modaties. De keuze van de laatste jaren -een half-verhard terrein- is moeilijker geworden omdat voorheen daarvoor ge bruikt materiaal niet meer beschikbaar is. Het is ook een kostbare zaak. Deze week heeft de Rotterdamse wethouder M.J.D. Jansen (Sport en Recreatie) het evaiuatierappport van de proef met een voetbal-kunstgrasveid In zijn gemeente aangeboden aan staats secretaris drs D. J. D. Dees (WVC). Jan sen heeft de staatssecretaris aanbevol en de Nederlandse Sport Fedratie (NSF) en het bedrijfsleven samen de bestaan de kunstgrassoorten te vervolmaken. De hockeysport in Nederland, die ai in 1976 vlak voor de Olympische Spelen van Montreal kennismaakte met kunstgras (de eerste velden werden aangelegd in Rotterdam en Utrecht), heeft het fenomeen volledig geaccep teerd. De ruim driehonderd hockeyver- enigingen beschikken inmiddels bijna allemaal over zo'n 'nep'-veld, terwijl er ook hockeyverenigingen zijn die twee of zelfs meer kunstgrasvelden hebben. Spirit en Asvion beschikken er ook al enkele jaren over. Voetbalclubs uit de omgeving spelen er in de winter oefen wedstrijden op. In Rotterdam werd vorig jaar de eerste kunststofmat van het veld op sportpark Laag Zestienhoven na elf speelseizoenen vervangen. De Nederlandse voetbalbond (KNVB) heeft zich tot enkele jaren gele den uiterst gereserveerd opgesteld te genover kunstgras. Inmiddels mogen niet-prestatiegerichte voetbalteams on- d j" bepaalde voorwaarden hun compe titiewedstrijden op kunstgras spelen en mogen de velden wel vrijelijk worden gebruikt voor trainingen en vriend schappelijke wedstrijden. De gemeente Rotterdam en de afdeling Rotterdam van de KNVB heb ben drie jaar geleden samen geconsta teerd dat de duidelijk waarneembare vermindering van het aantal voetballers mede te wijten was aan de vaak slechte kwaliteit van de grasvelden en de daar door ook grote frequentie van afgelas tingen. 'Kunstgras zou uitkomst bieden om de bespeling te optimaliseren', zo meenden gemeente en KNVB-afdeling in het gezamenlijke rapport Herstructu rering Sportvelden over de inkrimping van het aantal velden in Rotterdam. Het probleem was echter dat de toen bekende generatie kunstgrassoor ten speciaal voor hockey-toepassing waren ontwikkeld. Die surrogaat-velden hadden voor voetballers een aantal ver velende nadelen. Het dempend vermo gen van de kunstgrasvelden was niet optimaal, waardoor een stuiterende voetbal een andere weg volgt dan de baJ die wegspringt op een gewoon gras veld. Ook bleken de ho key-kunstgras- velden voetballers nare blessures op te leveren, wanneer bijvoorbeeld een sli ding werd gemaakt. Voor het experiment in Rotter dam hebben gemeente, voetbalbond en NSF dan. ook eerst aanvullende voor waarden opgesteld, voordat kunstgras- leveranciers werd gevraagd een offerte te rtoen. Voor het niet optimale dem pend vermogen en de blessure-gevoe ligheid moest een oplossing worden ge vonden. In de hockeysport werd de eer ste generatie kunstgrasvelden aange legd op een asfalt-ondergrond. Latere generaties werden gefundeerd met een ondergrond van zand en lava. Boven dien werd de kunstgraspool langer (tot 3,5 centimeter), en werd het veld inge- strooid met zand. Kunstgrasfabricant öesso ontwikkelde de verlangde Rotter damse voetbalmat. De ondergrond-pro blematiek werd ondervangen door een funderingsmengsel van zand en rubber. Door de graspool te krullen moest een einde komen aan vervelende blessures als schaaf- en brandwonden na slidings. De oplossingen vond Rotterdam begin 1986, in orde. Op 4 juli van dat jaar werd met de aanleg van het veid begonnen en na drie maanden werd het veid op het complex van Spartaan '20 door wethouder Jansen geopend. Kos ten (inclusief verlichting): bijna één mil joen gulden. Rotterdam gaat er nu ech ter vanuit dat gelijksoortige velden, zon der ontwikkelingskosten, niet meer dan bijna negenhonderdduizend gulden hoe ven te kosten. Het veld gaat naar ver wachting tien jaar mee, de ondergrond moet in 25 jaar worden afgeschreven.4 5 Rotterdam heeft de exploitatie van een kunstgrasveld vergeleken met die van een 'gewoon' grasveld, dat bij aanleg slechts driehonderdduizend gul den kost. De jaarlijkse lasten heeft de gemeente voor een kunstgrasveld bere kend op iets meer dan honderdduizend gulden; een grasveld kost per jaar bijna vijftigduizend gulden. Daar tegenover staat echter een veel grotere gebruiksmogelijkheid voor het kunstgrasveld. In 1987 werd het Spartaan '20-veld tweeduizend uur ge bruikt (veert'jj weken, vijftig uur per week), terwijl grasveld gemiddeld 25 weken en twaalf uur per week kan wor den belast (totaal driehonderd uur). De uurkosten voor een kunstgrasveld ko men daarmee volgens Rotterdam op zestig gulden, terwijl een grasveld vol gens deze berekening honderdvijftig gulden kost. Onderdeel van hel Rotterdamse experiment vormde ook een enquête onder de gebruikers. De voornaamste uitkomsten: net loopgedrag wordt beter ervaren, waardoor men ondanks het snellere spel niet het gevoel heeft dat de ver moeidheid groter is, de echte voetba'techniek kan op het kunstgrasveld goed worden toegepast, het wat andere gedrag van de bal wordt niet als hinderlijk ervaren, vooral het onbekende met kunstgras en de angst voor blessures hebben ne gatieve reacties opgeroepen, het grootste probleem blijven de schaafwonden die men kan oplopen bij het maken van een sliding. Juist het niet durven maken van een sliding wordt door velen (voorc* verdedigers) ais een beperking van het voetbalspel ervaren, Daarbij wordt aangetekend dat juist de spelers van Spartaan '20, die dus geregeld gebruik maken van het kunstgrasveld, zich al goed hebben aangepast aan de wijze van spelen op een dergelijk veld waardoor blessures minder voorkomen. De Spartaan '20- spelers vinden vooral voor training het bezit van zo'n kunstgrasveld als een voordeel, omdat er vaker en regelmati ger gebruik van kan worden gemaakt. SCH!Er" Een motoragent is gisterav dewond geraakt bij een aanhouding van een jongeman, die in een bejaardenhuis aan de Francois Ha- verschmidtlaan pogingen ondernam be jaarden te bestelen. In het tehuis had de knaap zich al bij een 85-jarige vrouw binnengedrongen, waar hij overigens bot ving. Hij liep voorts tegen de lamp door zich eerst voor schoonmaker en la ter als familielid uit te geven. De ge waarschuwde politieman kreeg hem te pakken in de Willem de Zwijgerlaan. Daar verzette de jongen zich heftig te gen zijn arrestatie en liep de motor agent verwondingen op. De dader zit thans opgesloten in het politiebureau. SCHIEDAM Zestig gulden schade hebben twee Rotterdammers (22 en 30 jaar) gisteren aangericht bij het stelen van slechts vijf liter bezine. let tweetal vernielde de tankdop «n veroorzaakte nog meer schade aan een personenwagen toen zij met behulp van een slangetje en jerrycan de benzine ontvreemdde. Zij zijn naar het politiebu reau gebracht, waar een van de twee pas kon vertrekken na betaling van een nog op .instaande bekeuring. VLAARDINGEN - Raadsleden van de commissie Stadsvernieuwing brengen op 4 oktober een bezoek aan Shell. In 'Raadikaal', een brochure v3n de CPN/PPR/PSP-fractle, geeft de par tij aan waarom haar raadslid Jan Vons en Remi Poppe van de Socialistiese Partij niet op de uitnodiging ingaan. „Niet alleen omdat het natuurlijk zal uitdraaien op een verkoopverhaal, maar met name omdat een bedrijf als Shell volstrekt ongeloofwaardig blijft, als ze een apartheidsregime in Zuidelijk Afrika blijft steunen. Zo'n bedrijf moet eigenlijk dub bel geboycot worden," zo wordt ge zegd.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1