Conflict over dreumesgroep op basisschool uhstwerk óf wat te verbèrgèri? 1 Allende Centrum herdenkt 15 jaar Chileense dictatuur DE UITKIJK WAS ZWART STUKJE VERLEDEN Verdachte van handel in vervalste merkkleding ontkent Hel Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN St Laurentiusgesticht maar 35 jaar voor bejaarden PAGINA 10 ZATERDAG 10SEPTEMBER 1988 Manrfestatie voor meer tolerantie Uitverkoop van 'No-Problem' 1 Verkopers van 'valse kaarten' gearresteerd wv/ws School: 'Wij bieden ouders ruimte om met kinderen gèzellig samen te zijn.' Raadslid: 'Subtiele leerlingenwerving middels reclamefolders' Hebben ze in het hartje van het oude Schiedam iets te verbergen? Voor de deur van de oude Korenbeurs, tussen Dam en Korte Dam, gaat de Beursbrug geheel schuil achter zeildoek van een ooit sterk aan Schie dam verbonden firma. Of is hier sprake van een kunst werk, zoals in Parijs waar Christo de Pont Neuf inpak te? Niets van dit alles. In het kader van de opknapbeurt van de verschillende brug gen, die voor aanvang van de Brandersfeesten (17 september) afgerond moet zijn, wordt de oude brug nu onder handen genomen. Eerder zijn op deze plek al de sluisdeuren vernieuwd en ook zijn de kademuren in renovatie genomen. 'Drie maanden lang niet kunnen douchen, je niet kunnen scheren, geen schone kleren aan, geen schoenen.' De wezen, op de oude foto onder leiding van een van de nonnen spelend in de tuin van het rk Weeshuis (later Uit kijk), waren aan het begin van deze eeuw te herkennen aan hun uniformen. Het Sint Lau- rentiusgesticbt stond aan bet begin van de Green van Prin stererstraat. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN - De Govert Maanschool maakt zich schuldig aan leerlingenwerving en opvang van kinde ren onder de vier jaar. De school Is een dreumesgroep gestart en dat mag niet. Dat zeggen de raadsleden A. Ranshuy- sen (D66) en H.W. Petray (PvdA). In schriftelijke vragen hebben ze het colle ge van burgemeester, en wethouder hiervan op de hoogte gesteld. Sinds enkele dagen kunnen ou ders met hun kinderen op de Govert Maanschool in een leeg lokaal terecht. Volgens de adjunct-directrice van dé school, Trudie Zuidmeer, is er geen sprake van kinderopvang, maar komen de ouders gezellig met hun kinderen bij elkaar. „Het is een initiatief van de moe ders, die heel enthousiast, samen met de kinderen, het lege lokaal benutten. Wat is daar nu verkeerd aan?" aldus een verbolgen Zuidmeer. Het verbaast haar dat er zo moeilijk over wordt gedaan. Ze wijt de overdreven aandacht van de raadsleden voor de nieuwe dreumesgroep aan de betrokkenheid van Ranshuysen bij de gemeentelijke kinderopvang in Vlaardin- gen. Zuidmeer: „Ze vreest concurren tie voor de peuterspeelzalen. Maar zo zien wij het helemaal niet. Het was nota bene een idee van de peuterspeelzalen zelf om dreumesgroepen te starten. Bo vendien: wij vangen geen kinderen op, maar bieden de ouders een ruimte. Die mensen zijn in deze wijk al zo klein be huisd. De moeders vonden het prachtig hier een paar uur door te brengen." Volgens Zuidmeer staat er in het programma van het Onderwijs Voor- VLAARDINGEN In Buurthuis Oost in Vlaardingen zal in «oktober een culturele manifestatie worden georgani seerd. Doel van het festijn is de Neder landse en Turkse inwoners meer tot el kaar te brengen. Voor de organisatie, kosten ƒ6500,-, heeft de stichting aan de gemeente een bijdrage gevraagd. Die komt er, 3000,- als éénmalige sub sidie. De andere ƒ3000,-moet de ver eniging volgens het hoofd van de afde ling Welzijn gemakkelijk zelf kunnen be talen uit de subsidie die ze jaarlijks ont vangt. Ook zou het onderdeel 'zang, dans, muziek en theater' veel goedko per georganiseerd kunnen worden. Het Buurthuis Oost zet de mani festatie op poten in samenwerking met verschillende Turkse instellingen en ver enigingen die zich bezighouden met Turkse aangelegenheden. De gemeente betaalt aan het evenement mee omdat het past, in het anti-discriminatiebeleid. Op het pro gramma staan muziek- en zanguitvoe ringen, dans- en theatervoorstellingen en een overzichtstentoonstelling. SCHIEDAM De exclusieve zo merkleding van de meiden van het leer-werkproject 'No Problem' gaat in de uitverkoop. Vanaf maandag is de door enkele werkloze meiden van 16 tot en met 23 jaar in de vorige cursus 'zelf kleding maken' vervaardigde te koop met een korting van 25 percent in de winkel van 'No Problem' aan de Haven- dijk 174b in Schiedam. Voor kleding en informatie is de winkel op maandag en woensdag van 13.00 tot 16.30 uur geo pend en op dinsdag en donderdag van 9.00 en 16.30 uur. rangsgebied Vlaardingen (OVG) een passage over de 'buurt, school en ou ders'. De school heeft dan ook een ver zoek ingediend, bij het OVG voor steun bij het opzetten van thema-ochtenden voor de ouders. „Verdorie nog an toe," reageert Zuidmeer boos, „nu ontwikkel je iets volgens dat beleid, en dan krijg je problemen." De adjunct vraagt zich af wat ze dan had moeten. „Had meneer de wet houder het lokaal 'eerst moeten ope nen? Of moet je een officiéél verzoek in dienen? Ik vind het bijzonder flauw van Atie Ranshuysen, dat ze nu zulke narig heid veroorzaakt." Voor Ranshuysen wringt de schoen op twee punten. Juist het feit dat de Govert maaschool bij het OVG heeft aangeklopt, wijst er volgens Rans huysen op, dat het initiatief toch niet zo vrijblijvend is. „Er wordt dus niet alleen een lokaal beschikbaar gesteld, maar is er wel degelijk sprake van betrokken heid van de school." De Govert Maanschool is een protestant-christelijke school. Tussen de schoolbesturen van het openbaar onderwijs en het bijzonder onderwijs vindt regelmatig overleg plaats om on gewenste concurrentie te voorkomen. In dit zogeheten 'gestructureerd overleg' is volgens Ranshuysen juist gesteld, dat er geen dreumesgroepen moeten worden gestart. Ranshuysen: „Er is dus een misverstand. Want pleit je wel voor dre umesgroepen, dan zitten we binnen de kortste keren met een schoolstrijd, le dereen probeert dan leerlingen te win nen." Dat sluit aan bij het tweede knel punt. De Govert Maanschool heeft de buurtbewoners met folders over de dre umesgroep ingelicht. Het gemeente raadslid vindt dat reclame. „Binnen het overleg met alle scholen, hebben we af spraken gemaakt over het werven van leerlingen door middel van reclame. Dit is gewoon een subtiele manier van wer ven." JU -zJW m - Door Roland Vonk ROTTERDAM Hoop en onze kerheid. Daartussen schommelt de stemming in het Rotterdamse Salvador Allende Centrum aan de vooravond van de herdenking Vijftien Jaar Dictatuur in Chili, Op 11 september 1973 greep ge neraal Pinochet in Chili de macht en kwam president Salvador Allende om het leven. In de loop der jaren ont vluchtten velen het. land onder dreiging van langdurige gevangenisstraffen. Twee weken geleden verklaarde Pino chet dat af deze ballingen ongestraft kunnen terugkeren. In de hoofdstad Santiago is.massaal gedemonstreerd tegen het dictatoriale bewind. En op 5 oktober wordt er een referendum ge houden over hef landsbestuur. Waartoe dit alles zal leiden kan Aldo Reveco (35), coördinator van het Salvador Allende Centrum, niet zeggen, maar de komende herdenking heeft wat hem betreft door de recente" ontwikke lingen wel een beetje feestelijk tintje. „Het is ook een herdenking van vijftien jaar solidariteit in Nederland," zegt hij. Reveco komt uit de Chileense provincie Linares en was onder Allende actief in de studentenbeweging, de boe- renbeweging en de socialistische partij. Opsluiting met zes anderen in een ge vangenis, een halfopen ruimte van 1,5 bij 1,8 meter, was het gevolg. Reveco: „Drie maanden lang niet kunnen dou chen, je niet kunnen scheren, geen schone kleren aan, geen schoenen, dat vergeet je niet." Pas in januari 1974, toen Reveco werd overgebracht naar een echte ge vangenis, hoorden zijn ouders over zijn lot. Reveco'zou nog anderhalf jaar ach ter de tralies blijven. ;>t Reveco: „Toen kwam het fameu ze decreet 504: alle politieke gevange nen konden hun straf omzetten in bal lingschap ais ze een visum hadden van een land dat hen wilde opnemen. Ik had een straf van twaalf jaar...óverleg met de fami!ie...nou ik ging maar weg. Ik ben in Nederiand terechtgekomen door dat dat land het snelst reageerde." Na zijn komst naar Nederland in 1976 is Aldo Reveco een jaar lang chauffeur geweest en heeft hij een HBO-opleiding cultureel werk gedaan. Nu is hij officieel werkloos, maar het (vrijwillig) coördinatorschap van het Sal vador Allende Centrum, centrum voor Latijnsamerikaanse cultuur, is zo onge veer een dagtaak. Reveco volgde vorig jaar Hugo Bascunan op, die tien jaar lang voorzitter was. Bascunan is terug naar Chili. Kon hij zomaar het land in? Reveco: „Ja, we hebben regel matig contact met hem en hij heeft geen problemen." Je kunt nu zelf ook terug. Denk je erover? Reveco: „Ja, ik heb daar al lang over nagedacht. Ik heb geen familie hier in Nederland, mijn ouders wonen in Chi li. Per brief praten we regelmatig over de situatie. De eerste stap is om een keertje terug te gaan, om te kijken. Het is heel moeilijk om na twaalf, dertien jaar Nederland nog een exacte indruk van Chili te hebben. Ik mag terug, ik wil ook, maar wat ga ik daar doen? ik heb daar geen werk. Ik denk dat het wel twee jaar duurt voor ik definitief terug ga, niet eerder." Wat betekent dit alles voor het Salvador Allende Centrum? Reveco: „Niemand heeft er bij de oprichting over gedacht wat er met het centrum moet gebeuren als Chili een democratie wordt. Ik zelf denk dat de activiteiten gewoon moeten door gaan. We hebben meer dan tien jaar er varing, en ook onder een democratie Door Han van der Horst SCHIEDAM De plannen met de onbebouwde delen van de binnen stad ruiken naar vroeger. Aan het begin van de jaren zeventig wilden B en W het centrum van Schiedam uitleveren aan een projectontwikkelaar, die grootse plannen presenteerde met warenhuizen en kantoorflats. Dat is toen verijdeld, omdat de mode kleinschaligheid voor schreef. Die tijden zijn nu heel erg voor bij, maar de huidige ideeën lijken heel erg op die van'de projectontwikkelaar. Zo hoopt de gemeente, dat er een He- ma komt op de plek van het vroegere schippersinternaat De Uitkijk. Bij de ko mende Brandersfeesten zal op dat ter rein een grote feesttent neergezet wor den. Die Uitkijk een paar jaar gele den met de grond gelijk gemaakt was een van de meest geheimzinnige stukjes Schiedam. Het ging om een be hoorlijk fors bouwwerk, maar dat lag grotendeels verborgen achter de hui zenrij op de Hoogstraat. Twee afrollen ze liggen er nog gaven zicht op een gedeelte van de voorgevel, maar smeedijzeren hekken daarvoor lieten zien, dat buitenstaanders niet welkom waren. Je keek ernaar vanaf een af stand. Dat moet de bedoeling van de bouwers zijn geweest. Want De Uitkijk is niet neergezet als internaat voor schipperskinderen. Het was oorspron kelijk het rooms-katholieke weeshuis van Schiedam. En zulke inrichtingen hadden vroeger bepaalde kenmerken gemeen mrt een gevangenis. De bewo ners werden niet geacht normaal con- 'X 'v.Ov<- tact te hebben met de burgerij. Ze za ten in een gebouw dat alle faciliteiten binnen de poorten had, zodat je er ei genlijk niet uit hoefde. En ze moesten uniformer dragen," zodat de buitenwe reld de arme wezen meteen kon herken nen. Dat gold niet alleen voor de iccmskatholieke wezen, maar ook voor hun „algemene" lotgenoten die in de achttiende eeuwse Undenhof op de Lange Achterweg huisden. Oudere Schiedammers herinne ren zich wellicht nog het medelijden dat zij voelden als de wezen gedisciplineerd in de rij lopend door nonnen naar de kerk gevoerd werden. Zij zaten daar in aparte bankc. op zondag moesten zij twee keer hun godsdienstplichten vervullen, 's morgens in de Heilige Mis, 's avonds in het Lof. Want je kreeg een strenge religieuze opvoeding in dat Weeshuis en het hele bestaan werd be heerst door een alles omvattend regie- men V. Zo gaf het Weeshuis en zijn In zwart gehulde bewoners de hele ge meenschap een duidelijke les: er was maar een soort goed en normaal leven. Dat vond plaats binnen het roomskat- holieke gezin met een vader, een moe der en een talrijke kinderschaar. Wie dat verloor, viel peilloos diep. Die werd een voorwerp van onmiddellijke herken ning en van medelijden. Die werd totaal geïsoleerd van het gewone leven. Aan die manier van wezenzorg is de hemel zij dank een eind geko men. In de laatste jaren van zijn be- staan was het Weeshuis aan de Hoog- straat schippersinternaat De Uitkijk en niets herinnerde meer aan de vroegere strengheid. De kinderen woonden In kleine groepen bij eikaar en er werd zo veel mogelijk gedaan om de gezinssi tuatie na te bootsen. Tegenwoordig denkt niemand er meer aan om zulke internaten op te richten. Men huurt lie ver een huis in een gewone buurt De kinderen gaan naar een gewone school. En niemand kan aan hun kleren zien of aan hun adres zien, dat ze niet gewoon bij vader en moeder thuis wonen. Er is zelden veel reden om blij te zijn als In Schiedam weer een oud ge bouw met de grond gelijk wordt ge maakt. Maar met de afbraak van De Uitkijk is de herinnering verdwenen aan een zwart stukje verleden. kan de Chileense cultuur veel steun ge bruiken. Onder een democratie zou on ze rol zelfs veel groter kunnen worden. - Volgend jaar willen we bij voorbeeld dé muziekgroep Punahue rechtstreeks uit Chili hierheen halen. We zouden ook kunnen helpen om Nederlandse groe pen in Chili te laten optreden." Het doel van het Salvador Allende Centrum is een ontmoetingspunt zijn voor Latijns amerikaanse, en dan vooral Chileense, ad- tuur, en die cultuur ook uit te wisselen met Nederlanders. Is dat bereid? Reveco: „Ja, dat geloof ik wel. Op de feestavonden in ons oude pand aan de Wijnhaven kwamen veel Neder landers; nu we hier aan de Schiekade zitten, houden we avonden in het Biblio theektheater, waarop ook Nederlanders komen. Wij wilten die uitwisseling alleen maar groter maken." Oe politiek-culturele manifestatie Vijftien Jaar Dictatuur in Chili wordt vanavond gehouden in het Bibliotheek theater aan de Hoogstraat Aanvang 20.30 uur. - Op 23 september volgt in ge bouw De Heuvel aan het Grotekerkplein een lezing in het Spaans over Salvador Allende en Pablo Neruda en op 29 okto ber is er een groot feest met onder an dere de merengue-band Tipico Manza- na - ;i- VLAARDINGEN - Geloof niet de zielige verhalen van verkopers die kaarten tegen de zeehondenjacht aan de man proberen te brengen. Ga niet op hun aanbiedingen in. Dat adviseert de politie omdat in Vlaardingen al twee Amsterdammers zijn aangehouden, die de opbrengst van hun kaartverkoop In eigen zak steken. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt wegens oplichting. De laatste tijd trekken regelmatig mensen bij de politie aan de bel, die zich beetgenomen voelen door verko pers van mapjes. De verkopers wekken de Indruk dat zij de kaarten verhande len voor een goeC doel. De koper d6nkt dan bij voorbeeld de strijd tegen de zeehondenjacht te stegnen. Door het aanhoren van de opmerking „U bent toch ook tegen de zeehondenjacht?" en de afbeelding van een zielig kijkend zeehondje kunnen veel mensen geen nee zeggen. Uit onderzoek is gebleken, dat de opbrengst van vijf gulden per zakje in de zakken verdwijnt van de verkopers en de organisator 'Zeevrede Cards'. Het tweetal dat in de kraag is gegrepen, hadden nog 115 mapjes in bezit. De partij is in beslag genomen. I Door Jan Anderson VLAARDINGEN - Bij het, na veel heen en weer gepraat, bijzonder ingerichte kruispunt van Afrol en Ge dempte Biersloot herinnert niets meer aan het Sint Laurentiusgesticht. Toch beheerste dit vroegere 'bejaarde noord' aan het begin van deze eeuw die plek even marxani als nu het ge bouw van woningen, parkeergarage en supermarkt van Bas van der Heij den. Het stond aan het begin van wat toen nog Broekweg heette, maar na bestrating Groen van Prinstererstraat werd genoemd. Dat St Laurentiusgesticht kwam tot stand in 1894. Voor de pas toor van de toen enige katholieke kerk van Vlaardingen, aan dé Hoogstraat, werd in 1893 een collecte gehouden omdat hij zijn priesterjubileum vierde. De man wilde dat geld gebruiken om voor de rk gemeenschap een tehuis voor ouden van dagen te starten. Het weiland aan de achterkant van de kerk bood daarvoor ruimte. Het 'ge sticht' verrees aan het begin van de Broekweg, die naar de boerderijen in de Broekpolder leidde. Later werd die weg bestraat en kreeg het eerste stuk de naam Groen van Pr ïstererstraat. In september 1893-legde pas toor Boerkamp de eerste steen en in juli 1894 werd het gebouw in gebruik genomen. Op de begane grond was aan de voorzijde een zitkamer voor vrouwen, de woning van de conciërge en de regentenkamer. De zitkamer voor de mannen zat.aan de achter kant met onder meer de keuken en de eetzaal voor 24 personen. De bovenetage bood ruimte aan een ziekenzaal, slaapkamer en de speciale kamers voor wie zich wilden 'inkopen'. Dat was een systeem waar bij een fors bedrag ineens werd be taald om de verzorging tot aan het eind van iemands leven zeker te stel len. Tot mei 1927 had een echtpaar de leiding in het St Laurentiusgesticht. Hun taak werd daarna overgenomen door de nonnen, die hun klooster aan de Hoflaan hadden (nu is daar de Ge meentelijke Sociale Dienst). De zus ters van het Liefdesgesticht namen anderhalf jaar later de ouwetjes ook in hun klooster op. Het St Laurentiusge sticht had na 35 jaar zijn oorspronke lijke functie verloren. Nog elf jaar heeft het dienst gedaan ais vereni gingsgebouw. Onder meer de voetbal vereniging RK WIK is daar opgericht in 1934. Ook was er de rk-bibliotheek gehuisvest en de katholieke kruisver eniging Het Wit-Geie Kruis. In maart 1939 ging het gebouw echte- tegen de vlakte en werden op die plek een win kel, nu al weer jaren in gebruik bij de fotograaf Van Duffelen, en een serie woningen gebouwd. Op 16 oktober 1914 vond in het gebouw een openbare verkoping plaats van antieke gouden en zilveren voorwerpen, van porselein, koper, tin, aardewerk, klokken en kasten. Bij het lezen van de mededeling daarover in een krant uit die tijd, dacht ik: Was ik daar maar bij geweest. Het zou een mooi onderdeel zijn geworden van de verzameling van het Streekmuseum. VLAARDINGEN - De 31-jarige man uit Capelle aan den IJssel, die door de Vlaardingse politie wordt verdacht van handel in valse merkkleding, ont kent nog altijd iets met de zaak te ma ken te hebben. De Economische Con troledienst (ECD) is inmiddels bij het on derzoek betrokken. De man werd donderdag in een pand In de Vetteoordskade aangehou den. In het pand, waarvan de naam van de eigenaar nog niet wordt vrijgegeven, werd voor honderdduizend gulden aan sportkleidng in beslaggenomen. Ook vonden rechercheurs voor enkele tien duizenden guldens aan valse merkjes. Volgens de politiewoordvoerder komt de handel waarschijnlijk uit Thai land, net als de grote partij jacks, T- shirts, sweaters en trainingspakken, die In februari van dit jaar in Vlaardingen boven water kwam. De deze week inbe- slag genomen vervalsingen zouden be doeld zijn voor verkoop in heel Neder land, voornamelijk aan sportscholen, „Directies van normale winkels gaan zich niet snel met dergelijke lieden In zee," legt een woordvoerder van de Vlaardingse politie uit. Het is nog niet duidelijk, of de opgepakte Capellenaar als particulier zijn praktijken uitvoerde, of als bedrijf. Loopt een 'na-aper' tegen de lamp, dan worden niet alleen zijn goederen vernie tigd, maar kan hij eveneens rekenen op een boete tot honderdduizend gulden of maximaal een jaar gevangenisstraf. Houdt een bedrijf zich bezig met derge lijke piraterij, dat kan de rechter een boete opleggen van één miljoen gulden. Hoewel er nu twee keer achter elkaar een vervalser in Vlaardingen In z'n kraag is gegrepen, meent de politie woordvoerder niet dat deze gemeente een bolwerk is van kledingpfraten. „De ECD neemt regelmatig partijen in be slag, verspreid over het'hele land," luidt de verklaring. De ECD vermoedt, dat er jaarlijks voor veie honderden miljoenen guldens aan allerlei vervals n over de toonbank gaan. Europe Akan ten van luxe goederen zeggen zelfs door het namaken van hun producten per jaar een schade te lijden van zeventig miljard dollar. Vandaar dat bedrijven ais horlogefabrikant Cartier en het kleding bedrijf La Coste privè-detectlves in de strijd hebben geworpen tegen de mala fide bezigheden van louche figuren'. Was de klapper van de Vlaar dingse politie In februari het gevolg van gedegen recherchewerk (waaraan tot de zomermaanden is gewerkt om de zaak af te handelen), de inval van afgelopen donderdag was gebaseerd op puur toe val. De verdachte had in de Wegner- straat een gereedschapskoffer verloren die hij per abuis op de kofferbak van zijn auto had geplaatst. In de gereeds- schapskoffer zaten een grote hoeveel heid valse merkjes, waaronder La Cos- te, Boss en O'Neill. De vinder stelde de politie In kennis. Aan de hand van het kenteken werd een onderzoek ingesteld. Om streeks 13.30 uur zagen rechercheurs de genoemde auto in Vlaardingen rij den. De bestuurder werd gevolgd, en gearresteerd op het moment dat hij een pand In de Vetteoordskade binnenging. De Capellenaar zegt niet te weten, hoe al de vervalste kleding in het pand is terecht gekomen. 'ti-

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1