Ondernemer redt monument dat hij eerst wilde slopen mm :^ih 51* 9 5Ï% 6 4 5 42% 41% 42% 42% 31% 4i% 2 bondsspaarbank Koster Fietstocht tégen H^e gëlüidsmrai ltW 19 Tp 5 is 5i% 1% Bij u in de buurt is de bank binnen Rellen bij busbaan WmmmM'- •.••Sr® M Duo op heterdaad betrapt bij kraak - - i L W j>oj)Ss| 3i% 2 Schiedam Vlaardingen spaarbank 'Cadeautjes' van inbreker Jan en Kaat voor op de schoolsteen john kroes hülsta studio Nu hangt er een ereschildje op zijn hoofdkantoor. Ik heb mijn tegenstander altijd een engerd gevonden' zmmmÊ -- f ÖMT 1 a&fc was was 410/0 was 6 6 0/0 m was 3 was was 33% was 3 i% was 3l% 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excaisior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) -jV;Dow Han van der Horst SCHIEDAM Het kostte even moeite om een kruiskopschroëvedraaiér te vinden, maar toch slaagde de Histori sche Vereniging er zaterdagochtend in geheel volgens schema haar ereschildje te laten aanbrengen op het bekroonde pand van de textielfirma Janse, Lange Nieuwstraat 51. De heer D. J. de Jong van de Rijksdienst voor Monumenten zorg bracht het kloek draaiend aan. Eigenaar Th. J. B. Janse stond erbij te kijken, of hij net een heel groot Sinterklaascadeau had gehad. Dat het zo zou aflopen, had nie mand een paar jaar geleden kunnen verwachten. Want toen stonden Janse en De Jong nog als beleefde kempha nen tegenover elkaar: Janse wou zijn monument slopen. De Jong lag systhe- matisch dwars. „Van begin af aan heb ben we mekaar engerds gevonden, maar we hebben mekaar óók gewaar deerd," zou Janse die zaterdagochtend in zijn dankwoord zeggen. Het bekroonde pand staat vlak naast het Schiedamse politiebureau aan de kant van de Hoogstraat. Rond 1865 -werd het door een lid van de bekende distillateursfamilie Melchers opgetrok ken als kapitaal woonhuis. In de loop van de volgende honderd zoveel jaar kreeg het een aantal andere bestem- SCHIEDAM Bij een bedrijf aan de Bokelweg zijn afgelopen nacht een 55-jarigé man uit Hellevoetsluis en een 29-jarige Rotterdammer aangehou den, die bezig waren met het zetten van een kraak. Het tweetal had zich door het verwijderen van een spaanplaat toe gang verschaft tot het pand van Romer BV. Op het moment dat de politie de in brekers betrapte, hadden ze twee vuil nisrakken gevuld met papieren klaar staan/Volgens een politiewoordvoerder hadden deze papieren geen bijzonder waarde. De twee zijn voor verhoor inge sloten. mingen, laatstelijk als rusthuis voor her vormde bejaarden en daarna als be drijfspand voor de firma Valdelis, pro ducent van eau de cologne. In 1979 kocht de heer Janse het herenhuis. Hij was niet zo zeer geïnte resseerd in het gebouw of liever ge zegd: de bouwval zelf als wel in het bijbehorende terrein. Want daar wilde hij het verdeelcentrum voor zijn winkels bouwen. Dit magazijn is inmiddels ge realiseerd. Het staat aan de Nieuwe Ha ven. Janse over zijn bedrijf: „Zevenen zeventig jaar geleden is mijn moeder met een tentje van veertig vierkante meter op de Hoogstraat begonnen. De groei is in 1953 begonnen. Vooral de laatste tien jaar ging het hard. Ons uit gangspunt daarbij is: wij pretenderen een goede kwaliteit te verkopen en een normale vent willen wij graag kleden." Het bedrijf van Janse heeft mo menteel 200 fulltimers en 100 partti mers in dienst. De bouwval Lange Nieuwstraat 51 was echter een van Nederlands 40.000 monumenten. Met zo'n pand mag de eigenaar niet doen wat hij wil. De overheid schrijft voor, hoe je zo'n pand moet restaureren. Als je daartoe over wilt gaan tenminste, want laten verrotten mag ook. Afbreken niet, Daar staat tegenover, dat het rijk met her stelsubsidies over de brug kan komen. Janse zag aanvankelijk niet veel in zijn monument. Hij probeerde toch een sloopvergunning te krijgen en de Schiedamse gemeenteraad gaf hem daarbij steun. Toch hieH de Rijksdienst voor Monumentenzorg voet bij stuk. Af breken mocht niet. Daar was D. J. de Jong, onder wiens rayon Schiedam valt, heel stellig in. Janse: „Het was werkelijk een ongelooflijke puinhoop en met ple zier liet ik iedereen de dooie duiven tel len die elke week weer op de zolder la gen." Het taalgebruik van ambtenaar De Jong is minder plastisch. Hij stelt zich formeel en terughoudend op. De reden daarvan wordt snel duidelijk. De Jong: „Bij de restauratie van een monu ment is het altijd een kwestie van geven en nemen tussen de Rijksdienst en de eigenaar. Je wint wat en je verliest wat." In dit concrete geval heeft De Jong een heel karakteristiek uitbouwtje van Lange Nieuwstraat 51 moeten op geven. Daar staat tegenover, dat de rest prachtig is hersteld. Met name de zogenaamde jachtkamer, waar Janse nu zijn directeurskamer heeft, is een ju weeltje geworden, daar zijn alle betrok kenen het over eens. Janse heeft zelfs de kapotgeslagen oude schouw door een ander antiek exemplaar vervangen. De Jong in een toespraakje: „Het ge harrewar tussen ons beiden is altijd heel plezierig geweest." Janse: „Gek zijn we altijd ge- weest van de jachtkamer. En ais je dan toch begint met restaureren, ga je van zo'n pand houden, ook al weet je, dat het financieel helemaal geen verant woordelijke zaak is. Je moet voor dit soort dingen de mentaliteit hebben." Janse schat, dat hij met de res tauratie dertig veertig procent duurder uit is dan met een splinternieuw kan toorpand. Bovendien: de rijkssubsidie krijgt hij pas in 1990. Toch draagt Janse de Rijksdienst voor Monumentenzorg, slachtoffer van de bezuinigingen, geen kwaad hart toe. „Die jongens kunnen niet anders. Die ^ben ook geen cen ten." Hij heft 9»m kijkend de vinger. „Daarnet heb ik er een.beetje op gezin speeld, dat ik het misschien nog een keer doe." De Jong van Monumentenzorg is buitengewoon te spreken over deze af loop en de manier waarop Janse zijn monument heeft gered. Er zijn eigena ren met heel wat minder verantwoorde lijkheidsgevoel ten opzichte van monu menten: in zijn werkgebied komt het hem te vaak voor, dat een oud op de monumentenlijst staand pand ineens af brandt. Is Janse van Saulus Paulus ge worden? Hij blijft de zakenman. Met de restauratie heeft hij een bijzonder re presentatief hoofdkantoor waar je als ondernemer mee voor de dag kunt ko men. Maar, zegt hij: „Als particulier zou ik het nóóit doen." Het dljklichaam voor de omstreden snelweg door Mteaen Delfland: om de weg er door te kunnen drukken, heeft Rijkswaterstaat volgens de werkgroep Stop Rijksweg 19 onbetrouwbare informatie verstrekt. SCHIEDAM De Werkgroep Stop Rijksweg 19 houdt aanstaande za terdag, 17 september, een demonstra tieve fietstocht tegen de plannen om de omstreden snelweg door Midden Delf land af te schermen met een geluidswal van 4.30 meter hoog. Dat is één meter hoger dan minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) indertijd heeft beloofd. De tocht is georganiseerd In samenwer king met de Fietsersbond ENFB en de. Zuidhollandse Milieufederatie. Overi gens is de organisatie niet vol van ver trouwen over een goede opkomst. „We zijn al blij als er vijftig mensen komen opdagen. De actiebereidheid is niet groot meer," meent Jan Nijland van de Werkgroep Stop RW 19. Wel is Nijland gelukkig met de steun die hij ontvangt van enkele leden van Gedeputeerde Staten. Zo zal het PvdAJid mevrouw Stolker tijdens de demonstratie een korte toespraak hou den, waarin ze zich tegen de komst van de weg uitspreekt. Ook Gedeputeerde Lauxterman van de WD heeft zich te gen de planvorming omtrent RW 19 ge keerd. Volgens Nijland „dus steun uit onverwachte hoek". De actie wordt om lijst met het aanbrengen van een stuk namaak-geiuidswal, op de hoogte die minister Smit-Kroes voor de weg in ge dachten heeft: 4.30 meter. Volgens de werkgroep heeft Rij» waterstaat in de afgelopen veertien jaar zeer onbetrouwbare informatie ver strekt om de weg er door te kunnen drukken. Politici zijn bewust misleid. Nijland: „In 1978 werd gesteld, dat de bestaande Rijksweg 13 (van Rotterdam naar Dén Haag) de toenemende hoe veelheid auto's niet zou kunnen behap pen. Dat bleek reuze mee te vallen, on der andere door de verbetering van de op-en afritten." Verder is er gerommeld met de prijs, die voor de aanleg betaald zou moeten worden. Volgens de werkgroep heeft Smit-Kroes zich rijk gerekend. Nu blijkt de weg geen 150 miljoen gulden te gaan kosten, maar minstens 290 mil joen. |n 1985 werd beloofd, dat Rijks weg 19 niet meer geluidsoverlast zou bezorgen dan 40 decibels op een af stand van 250 meter van net verkeer. De wallen die het geluid binnen de per ken moest houden, zouden in de ge dachten van de minister van Verkeer niet hoger worden dan 3.30 meter. Dit om het belangrijke milieugebied te spa ren. Het steekt Nijland dat onlangs toch weer van deze afspraak is afgeweken door de wallen met een meter te verho gen. „Het'is natuurlijk een kwestie van geld. Want die hoogte zou ze kun nen aanhouden, door de weg dieper aan te leggen. Desnoods, onder het maaiveld, dan ben je van alle ellende af," aldus Nijland. Het negatieve gevolg van zo'n maatregel, de spjitsing van de waterhuishouding, neemt hij op de koop toe. Er is volgens hem vast wel een op lossing te bedenken voor de problemen die ontstaan als de toch al kleine polder nog eens in tweeën wordt gehakt. „Maar eerlijk gezegd is het diep aanleg gen van de weg nooit echt goed onder zocht. De oplossing werd als te duur af gedaan." Misschien een opkikkertje voor Nijland: het indertijd voor miljoenen gul dens aangelegde zandlichaam is de af gelopen jaren meters ingeklonken. De weg zakt dus vanzelf. Hoe dan ook, stelt de werkgroep, een hoge geluidswal is de goedkoopste oplossing. Voor Midden-Delfland, vreest Nijland, zal dit betekenen: „Goedkoop is duurkoop." De demonstratieve fietstocht start zaterdag 17 september in Schie dam om 13.30 uur vanaf de Grote Markt. (MQEZONOet MEDEKLMQ) V f A* /V v'\ I- IQ.j&l? mofïusm ju luuy v SSa Si jy> iyu tit? Mm* Ïi 1 fa met ingang van 12 september 1988 1 Tetmijnsparen 1 Spaarcertificaten Maandrente spaardeposito 5 jaar vast inleg minimaal 115.000,-. Effektieve rente 5.9%. Deposito Looptijd 1,3 of 6 maanden inleg minimaal f 25.000.-. Rentevergoeding op aanvraag! Bijzondere spaarvormen 5 jaar vast 4 jaar vast 710/0 Spaardeposito 6 jaar vast inleg minimaal f 500.- 3 jaar vast was was 410/0 Giro-Sp a Rekening Vrij opnei aar f 5.000.-per maand, alleen giraal. Over op genomen bedragen boven f 5.000.- wordt 2% retourrente berekend. Spaar Selekt Extra Rekening Dagelijks opvraagbaar. Over opgenomen bedragen wordt 2% retourrente berekend. 2 jaar vast Spaardeposito 5 jaar vast inleg minimaal f 500,- 1 jaar vast l Maximum looptijd 5 jaar. I 1.000,- of veelvouden. I Maximaal f 10.000,- per certificaat I Dagelijkse renteberekening. Premie Spaarrekening Spaardeposito 4 jaar vast inleg minimaal f 500.- Spaardeposito 3 jaar vast inleg minimaal f 500,- Eftectieve rente (na 5 jaar) gemiddeld 6.25% per jaar. Jongerenspaarplan Reserveringsrekening 1 maand opzegging. Vrij op neembaar f 2.500 - per maand en geheel voor hypotheken, belastingen, verzekeringen enz. Spaardeposito 2 jaar vast inleg minimaal f 500,- Spaardeposito 1 jaar vast inleg minimaal f 500.- Piek-fijn Spaarrekening voor O tot 11 -jarigen. Kombi Spaarrekening voor 16 tot 30-ja'igen. Piek-fijn Rekening voor 11 tot18-jarigen. Perfekt Rekening 3 maanden opzegging. Vrij opneembaar f 2.500,- per maand. Seniorspaarrekening Voor 60+ers. 2% extra rente over het laagste saldo in het kalenderjaar. Vele bestedings doeleinden, vrij opneembaar. Over overige doelen geldt 1% retourrente, opzegging 3 mnd. Jeugdspaarwetrekening voor 15 tot 21-jarigen. Spaar-Selekt Rekening Dagelijks opvraagbaar. Over opgenomen bedragen wordt 1% retourrente berekend. Kasspaarrekening Direkt opvraagbaar. Bankgirorekening IA;'-VtSy -.WW- :ryc< SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft in het afgelopen weekeinde driemaal moeten optreden tegen rehfoe- kende jongelui bij de busbaan tussen Schiedam en Vlaardingen. De Vlaar dingse politie daarentegen meldt niet een keer daar in actie, te hebben moe ten komen. Aan Schiedamse zijde zijn drie jongelui van zeventien en negentien jaar. opgepakt en is een bromfiets ii\,be slag genomen. Ook ging de achterruit vanceen RET-bus aan diggelen onder het gewéld van een een trottoirtegel, die gegooid werd en hééft de politie van Schiedam gisteravond een door jongelui opgewor pen barricade van straattegels en een van Vlaardings grondgebied afkomstige haltepaal van het openbaar vervoerbe drijf eigenhandig afgebroken. Volgens de. Schiedamse politie woordvoerder waren zondagavond on geveer dertig Schiedamse en twfhtig Vlaardingse jongelui bij de grensge vechten in touw. Het verkeer is er enige tijd gestremd geweest. De Vlaardingse woordvoerder meldt: „Wij hebben van heibel op de busbaan in het afgelopen weekeinde niets gemerkt." SCHIEDAM Een 20-jarige Schiedammer kwam bij terugkeer van vakantie tot de ontdekking, dat vreem den zijn huis bezocht hadden. In tegen stelling tot wat de meeste van zijn lotge noten overkomt, miste hij echter niets. Integendeel, in zijn woning aan de T. Oemstraat een iading goederen aan, die niet. van hem waren. Een stereotoren, een doos LP's, een midi-set en een stof zuiger, waarvan hij de herkomst niet kon thuisbrengen, stonden in zijn woon kamer. Van zijn buurman kreeg de jon geman later te horen, dat 'de nieuwe bewoners' bij zijn afwezigheid alvast een en ander gebracht hadden. Met vraagtekens over het binnen dringen van zijn woningen door onbekenden en goederen van onbekende afkomst heeft de Schiedammer zich bij de politie ge meld, die de zaak in onderzoek heeft. Door Han van der Horst.i SCHIEDAM —/Ze zijrv van verzil verd tin en zetkosten twee en dertig vijf tig, de beeldjes van Jan en Kaat die de Historische Vereniging Schiedam sinds zaterdag in de verkoop heeft. Het be treft getrouwe kopiën van de houten beelden die al sinds de achttiende eeuw op het dak van de Lindehof prijken. De Lindehof halverwege de Lange Achterweg was oorspronkelijk het Schiedamse weeshuis. Tegenwoor dig is het gerestaureerde pand in ge bruik voor jongerenhuisvesting. De Historische Vereniging heeft de Jan en Kaat-beeldjes voor op de schoorsteenmantel zaterdagmiddag met enig vertoon gepresenteerd. Bijkomerjd voordeel: een attractie erbij voor de le den van de historische vereniging Pijn- acker die voor een geschiedkundige stadswandeling in Schiedam te gasrvte- ren. De Historische Vereniging heeft driehonderdvijftig beeldjes van Jan £n Kaat laten gieten. De zaken gaan goqd: bij voorintekening werden er honderd- vijftig besteld en zaterdagmiddag gih- gen ze direct na de officiële opening als warme broodjes over de toonbank. De winst komt ten goede aan het werk van de Historische Vereniging, wier ledèn veel onderzoek c'oen naar de geschie denis van de stad en actie voeren vopr het behoud van waardevolle panden. (INGEZONGEN WEUCDEUNQÏ alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! -1 Burg. H. Greteiaan 273 SCHIEDAM Tel.(€lO - 473 82 22 0NGE2ONOEN MGDEDEUNG) roi

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1