Schiedamse overvallers gepakt Blijdorp wil boycot van mm ■H m 'Tramnet Rotterdam op Den Haag aansluiten' Zwembadcommissie voelt weinig voor samenwerking met Schiedam Expositie irt Belastingmuseum over ontwikkeling bankbiljet WÊê mm mm Het Vrije Volk SC Nieiiwe soos in Scholierenhonk RET breidt lijnen uit wÊÊm Zaak raadslid naar justitie De haven als trekpleister DINSDAG 13 SEPTEMBER 1988 Bijzonderedjersoorten vaak iI iegaaI daofyerködit, - r.e Directeur VaivDam: 'Het kan nu echt nieMangei*^ PAGINA 14 Milieubeweging presenteert alternatief voor rijksweg door Midden-Delfland. Besparing: 260 miljoen gulden èn natuur pp!!!pip tyufUuföi 'li V: I :r f -msnyb: oQ SCHIEDAM De Vlaardingse commissie die binnenkort verslag uit brengt over de toekomst van de ge meentelijke zwembaden, voelt weinig voor een zwembad op de rand van Vlaardingen en Schiedam. Schiedam tobt ai jaren met een weers-afhankeiijk openlucht-zwembad Groenoord, en pie kert zich suf hoe er een. be'er betaal baar bad kan worden geëxploiteerd. Zo nu en dan wordt lonkend in de richting van Vlaardingen gekeken. De leden van de Vlaardingse commissie hebben zich wel gebogen over een mo gelijke samenwerking. Vooralsnog meent G.J. van der Bend van de ge meentelijke sector Sport en Recreatie, lid van de commissie, dat Vlaardingen niet veel voelt voor een zwembad op de grens van beide gemeenten. „We zijn van mening dat de Vlaardingse doel groep voldoende is. We hebben geen regionale functie wat' zwembaden be treft. Het Kolpabad-nieuwe-stijl is dan echt bedoeld voor het centrum en om geving." 7 Volgens de commissie is renova tie van het uit 1955 daterende Kolpabad duurder dan nieuwbouw. Het gemeente lijk zwembad kan daarom beter worden afgebroken om plaats te maken voor een modern nieuw zwembad, voorzien van flitsende glijbanen, sauna en golf bewegingen. Ook ;iet Holybad zal onder handen genomen vorden om het aan te passen aan de eigtc.i-Jse eisen van de recreatieve zwemmer. De commissie werd begin dit jaar door het college van burgemeester en wethouders samengesteld. Hoewel de visie nog niet in een rapport aan B en W is voorgelegd, vertelt Van der Bend dat deze nieuwbouw-mening waarschijnlijk volgende maand zo wordt geventileerd. De commissie werd in het leven geroepen, omdat de huidige zwemba den niet meer voldoen aan de wensen van het publiek: De commissie kreeg als taak dan maar eens uit te zoeken, wat de mogelijkheden zijn om te verande ren. Van der Bend: ;,Het Kolpabad is 33 jaar oud. We zijn over enkele jaren toch aan vervanging toe. Wil je het bad over al op wedstrijddiepte brengen van 1.80 meter, dan kost dat kapitalen. De daar voor benodigde miljoenen ben je sowie so kwijt. De commissie voelt dus veel voor een nieuw bad." De gemeenteraad had al gecon- VLAARDINGEN Voor jonge ren die het Scholierenhonk zijn ont groeid, wordt vrijdag 16 september een nieuwe soos gestart. Het Scholieren honk is een onderdeel van het Cultureel Jongeren Centrum Labyrint (een afde ling van het de Christelijke Jongeren Vereniging Liefde en Vrede). Vrijdag avond heeft het Scholierenhonk zijn vijf jarig jubileum gevierd met een 'Nacht van de scholieren'. stateerd dat, ondanks financiële injec ties die nodig waren voor verbeteringen aan installaties en gebouw, de verlan gens van het publiek verder gaan dan de ontwerpers in 1955 voor ogen had den. Volgens Van der Bend zijn beide zwembaden uitstekend geschikt voor de elementaire zaken zoals het leren zwemmen en baantjes trekken. „Maar mensen hebben de smaak te pakken van de baden zoals Center Pares ze heeft neergezet. We willen de Vlaardin- gers meer bieden dan water," aldus Van der bend. Voorlopig wil hij niet meer kwijt dan dat er meer aandacht aan het randgebeuren zal worden be steed, zoals glijbanen, een sauna, wel licht bubbelbaden, twirlpools. Een soort Tropicana? Van der Bend: „Nee, dat gaat weer te <- ?r. Zeker nu Rotterdam zo'n bad binnen z'n poor ten hees, moet je niet in deze kleine re gio nog zo'n bad neerzetten." Behalve dat: de Vlaardingense commissie be kijkt de toekomst vanuit een realistisch oogpunt. Kortom, „het moet betaalbaar zijn," meent Van der Bend. „We maken geen'rapport over de ideale situatie, maar kijken wat reëel is." Overigens zijh de face-lift van het Holybad en mogelijke nieuwbouw van hét Kolpabad niet met stel en sprong te verwachten. „In de komende vier a vijf jaar zijn de benodigde miljoenen niet binnen de begroting te vinden. Het geld zal dus op z'n vroegst pas over vijf jaar vrijgemaakt worden." De commissie komt 22 septem ber opnieuw bij elkaar waarna de ge dachten volgens Van der Bend op pa pier worden gezet. Daarna wordt het rapport aan het college aangeboden. ngmg,i r.ai ew;'>v: ifV 'eUUs' 9b "JiilrmnM» Pt >iH sen was het mannetje in Rotterdam De Vlaardingse politie heeft drie Schiedamse overvallers in hun kraag kunnen grijpen. Het drietal, in de leeftijd van 17 tot 19 jaar, stapte gistermiddag omstreeks vier uur een kranten kiosk aan de Van Baerlestraat in Vlaardingen binnen. Onder bedreiging van een luchtdrukpistool eisten de drie bij de 59- jarige eigenaar het geld uit de kassa. V. verzette zich echter tegen zijn overvallers en zette hei ge luidsalarm in werking. Afgeschrikt door deze tegenstand na men de drie de benen. Het was ze niet gelukt een greep in de kassa te doen. Doordat getuigen de drié jongens hadden zien wegrennen, lukte het de politie de overvallers op de Ary Kop- laan te arresteren. Door Berend Schilder ROTTERDAM Directeur ir D. van Dam van de Rotterdamse Diergaar de Blijdorp dreigt buitenlandse dieren tuinen met boycot-acties als zij niet stoppen met het illegaal verkopen van bijzondere diersoorten. „Het kan nu echt niet langer," zegt hij. „Terwijl bij ons, de toptulnen, de ogen al lang zijn geopend voor het behoud van zeldzame dieren, verkopen andere, meer com merciële tuinon dezelfde dieren aan par ticulieren. Er is altijd wel een markt voor. Wie een Rembrandt kan kopen, kan ook een okapi kopen. Alleen zijn er nog maar vijftig okapi's over de hele wereld." Vandaag reist hij naar een we reldcongres in Stuitgart waar hij als voorzitter van de International Union of Zoological and Botanical Gardens de boycot-maatregel zal voorstellen. De commerciële tuinen die zeldzame dieren verkwanselen, zouden niet langer bij zondere diersoorten moeten krijgen van de 'toptulnen' om mee te fokken. Die rentuinen die bij de unie zijn aangeslo ten beschouwen zichzelf als toptuinen, waaronder ook Blijdorp. Van Dam: „Wij zullen nooit een zeldzaam dier verhandelen. Het gaat om de commerciële tuinen, meestal in han den van particulieren, die een zeldzaam dier van ons krijgen om de soort in stand te houden. Gebleken is dat zij soms de jongen verkopen. Dat is na tuurlijk niet de bedoeling." Als voorbeeld noemt Van Dam een Amerikaanse dierentuin die een bij zonder vrouwtjesdier uit Blijdorp kreeg. Het wijfje kreeg twee jongen. Ondertus- Door Ankie Lempens ROTTERDAM Aan elkaar ge plakte dikke papieren platen, met muntstempels beslagen, dienden in 1573, gedurende een goud- en zilverte kort, als papieren munten. Dat was de eerste keer dat in Nederland met pa piergeld werd betaald, zo valt te leren in het Rotterdamse Belastingmuseum waar de expositie 'Geld is zo gek nog niet' van start is gegaan. Na de Franse inval In 1795 werd het 'papieren geld' op grotere schaal in gevoerd: de soldij van de Franse solda ten werd uitbetaald in zogenaamde as signaten; waardepapieren die waren ge garandeerd door in beslag genomen kerkelijke en adelijke goederen. Het aantal uitgegeven waardepapieren stond echter in geen verhouding tot de dekking. Het gevolg laat zich raden: nie mand zag ooit een cent terug, en het vertrouwen in het papleren geld was weg. Toen De Nederlandsche Bank in 1814 bankbiljetten in de omloop bracht om de handel weer op gang te brengen, werd dit door de bevolking dan ook met wantrouwen gadegeslagen. Het eerste bankbiljet werd vanweg zijn rode voor kant het 'Roodborstje' genoemd. Het zag er nauwelijks anders uit dan een ge wone schuldbekentenis, had geen af beelding maar wat randversierselen. Pas in 1860 verscheen het eerste bank biljet met een kleine beeltenis; namelijk de Hollandse Maagd, in de volksmond werd dit biljet 'de Pop' genoemd. Men was in de achttiende en ne gentiende eeuw gewend om op de mun ten figuren af te beelden die verwezen naar abstracte begrippen en deugden, en dat deed men ook op de bankbiljet ten. Zo stond er op het tien-guldenbiljet uit 1904 aan weerszijden een smid afge beeld, staande naast zijn aambeeld (verwijzend naar arbeid) en een vrouw met 'de hoorn des overvloeds' (verwij zend naar welvaart). Deze manier van afbeelden bleek echter niet algemeen begrepen te worden an stuitte op veel negatieve reacties van het publiek. Rond 1920 kwam De Nederland sche Bank mèt een vernieuwde, moder ne serie bankbiljetten met afbeeldingen, die zonder diepere betekenis naar 'het glorieuze verleden' verwezen. Afgebeeld stonden Willem de Zwijger en andere Oranje-stadhouders, in déze jaren pro beerde men tevens afbeeldingen te vin den die ais nieuwe nationale symbolen beschouwd konden worden. Het tien gulden biljet uit 1925 bij voorbeeld toonde het portret van een vrouw in Zeeuwse klederdracht. Uit reacties in de pers van die tijd bleek dat het volk dit niet als een representatie' symbool be schouwde. De Telegraaf noemde het biljet 'allerdroevigst onnozel en lelijk' en het Algemeen Handelsblad sprak van 'een biljetje met een saai, zielig en zoet sappig prentje'. In de jaren dertig maakte men voor de afbeeldingen gebruik van schil derijen van Hollandse meesters uit de Gouden eeuw, zoals Rembrandt en Mo- reelse. De ontwerper van deze bankbil jetten trachtte op die manier uitdruk king te geven aan het nationale gevoel. Hoe belangrijk het gebruik van symbolen op bankbiljetten Is, blijkt uit de ontwerpen gedurende de Tweede Wereldoorlog. Tegen het gebruik van elementen uit de zeventien-eeuwse schilderkunst bestond geen bezwaar bij de bezetter. Er werd echter wei scherp geprotesteerd tegen het in 1943 uitge brachte bankbiljet dat de afbeelding van Elisabeth van Nassau droeg. In de beschrijving in de Staatscourant werd de verwijzing naar het huis van Oranje doodgezwegen en werd slechts gespro ken over het portret van 'een jong meis je.' De oorspronkelijke uitgave was oranje-bruin van kleur. Onder het presidentsschap van Rost van Tonningen werd het biljet op nieuw uitgegeven, nu echter in rood bruine kleur. Een ander uit '43 daterend bankbiljet werd, vanwege de haat tegen Rost van Tonningen, in de volksmond al gauw 'De Steelmeester' genoemd. Op het biljet stond een fragment afgebeeld van een schilderij van Rembrandt, een schilder die de Duitsers als een germ- aans kunstenaar bij uitstek beschouw den. De biljetten die na de bevrijding verschenen beeldden uiteraard de be langrijke Oranjetelgen af. Het in allerijl gemaakte Tientje van Lieftinck, gebruikt bij de geldzuivering, droeg geen portret maar een afbeelding van de Nederland se leeuw voor een stralende zon, met de dichtregel uit het Wilhelmus: „Die tyran ny verdrijven die my myn hert door wondt.' Een nieuwe serie bankbiljetten In de jaren vijftig werd gesierd door 'grote mannen' uit de Gouden Eeuw, die wer den afgebeeld met attributen die naar hun beroep verwezen. Zo prijkte bij voorbeeld Hugo de Groot op het tien gulden biljet, met een zwaard en een overleden en wilde Blijdorp een manne- tjesjong uit Amerika terug hebben om verder mee te kunnen fokken. Van Dam: „Toen bleek dat de twee jongen waren verkocht aan particulieren in Ja pan. Een regelrechte schande!" En onlangs ontfermde Blijdorp zich nog over de olifant Duanita, afkom stig uit het Vietnamese Hanói. Het dier was bestemd voor een tuin In Tsjecho- slowakije maar in de Rotterdamse ha- yen bleek de vervoerder niet over de juiste papieren te beschikken. Boven dien zat Duanita in een krappe contai ner en leefde al wekenlang op uitslui tend suikerriet. Was deze bedreigde diersoort wel bestemd voor de Tsjechi sche tuin? Niemand weet het nog. In Tsjechoslowakije, zo bleek na twee tele foontjes, weet men in ieder geval vari niks. De 'toptuinen', zo zegt Van Dam, houden alle verhuizingen bij van b& dreigde diersoorten over de heie we reld. Zo heeft Blijdorp een aantal oka pi's uitgeleend aan Engeland en West- duitsland. Van Dam: „Hoeveel? Acht of tien. We tellen ze nooit precies. Dat brengt ongeluk!" De registratie werkt nu nog via de post en de telefax. Een computercentrum in de Amerikaanse staat Minnesota zou alle bewegingen moeten bijhouden. Het wordt ook gemakkelijker om tuinen die diersoorten 'kwijtraken' op te sporen en te boycotten. Dergelijke commerciële tuinen zijn niet te vinden in Nederland, zo stelt Van Dam nadrukkelijk. Waar dan wel? Na enige aarzeling: „In de Oostbloklan den, het nabije Oosten en het verre Oosten. Maar we hebben bijvoorbeeld in Polen ook uitstekende toptuinen." weegschaal ais symbolen van Vrouwe Justitia. In het begin van de jaren tachtig Het De Nederlandse Bank een publieks onderzoek uitvoeren naar de herken baarheid en acceptatie van de uitge brachte bankbijetten. Hieruit bleek dat het thema van de erflaters niet erg aan sprak en het publiek nauwelijks weet had wie er werd afgebeeld. Bij de op dracht voor een nieuw ontwerp werd het gebruik van jjortretten dan ook niet meer voorgeschreven. Wel diende het nieuwe biljet een duidelijk Hollandse voorstelling te dragen. Het grote belang dat het publiek hechtte aan een 'Hollandse tintje', bleek nog maar eens toen de ontwerper voor de voorzijde van het nieuwe honderd gulden biljet een poelsnip had gekozen. Deze vogel bleek niet voldoende in heems te zijn en werd door de, wel In heemse, watersnip naar de achterzijde van het biljet verbannen. Al deze bankbiljetten en vele ande ren zijn te zien in het Rotterdamse Belas tingmuseum. De expositie 'Geld la zo gek nog nief toont de ontwkkeing <Se het Ne derlandse bankbijet heelt doorgemaakt Tevens zip er diverse buitenlandse bankbi jetten te zien. ROTTERDAM - De nachtbussen dringen verder door in Schiedam-Woudhoek, Viaar- dingen-Holy en Capelle-Scholle- vaar. Het Rotterdamse stadsver voerbedrijf RET gaat de dienst verlening uitbreiden naar delen van de stad waar meer bewoners komen door nieuwbouw van wo ningen. Zo gaat ook tramlijn 3 vanal volgend jaar Intensiever naar het DWL-gebled rijden. Bus lijn 66 krijgt een verlenging tot aan de nieuwe woningbouw in het gebied Binnenhaven/Spoorweg haven. In verband met de wo ningbouw op Katendrecht wordt de dienst van buslijn 77 aange past. Tenslotte gaan er meer me tro's rijden tussen de stations Ca- petóebrug en Marconlplein. Al eerder meldde de RET de bedie ning geheel met gelede autobus sen van lijn 76 op Zuid. Door Ben van Haren SCHIEDAM - Minister drs N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) moet rijksweg 19 door Midden-Delfland van haar programma schrappen en op het hiervoor aangelegde zandlichaam een sneltram laten ontwikkelen. Zij slaat dan een aantal vliegen in een klap. Er komt een moderne oplossing van het vervoersprobleem in de Randstad, het milieu wordt gespaard, het landschap van Midden-Delfland minder aangetast en bovendien kost het 260 miljoen gul den minder. Dat stellen vijf milieuorga nisaties en de gemeente Schiedam in een gisteren gepresenteerd plan, dat als titel kreeg 'Uit het zandlichaam kan iets moois groeien'. Als het aan dit zestal ligt krijgt via een tramtunnel ook Spijkenis- se eindelijk een openbaar vervoersver- binding met het noorden van de Rand stad. De Zuidhollandse Milieufederatie, Stichting Het Zuid-Hollands Landschap, Milieudefensie, Natuurmonumenten, Na tuur. Milieu en Schiedam pleiten voor de koppeling van de tramnetten van de HTM en de RET tussen Delft en Schie dam. In die gemeenten liggen de eind stations van de tramlijnen 1 van het Haagse en het Rotterdamse openbaar vervoersbedrijf. Tussen die stations ligt ook het dijklichaam, dat Rijkswaterstaat al vijftien jaar geleden heeft opgespoten voor de aanleg van de rijksweg 19 (ver lengde A4). i De milieuorganisaties, die Schie dam om zijn beleid ook onder de noe mer milieubeweging plaatsen, wijzen erop dat internationaal oplossingen ge zocht worden om het gebruik van auto's voor forensenvervoer terug te dringen. Hoogwaardige openbaar vervoersver- bindingen van hart tot hart worden in grote bevolkingscentra gestimuleerd. Robbert van Duin van de Zuidhollandse Milieufederatie verwijst in dit verband naar buitenlandse voorbeelden. „In Noordrijn-Westfaien is de tram tussen Duisburg en Dusseldorf een groot suc ces. Ook tussen Keulen, Bonn en Bad Godesberg, Bochum en Essen, Heidel- berg en Mannheim en in. Frankrijk Parijs en zijn voorsteden voorzien metronetten met aansluitende sneltramnetten in de vraag nsar forensentransport." Een sneltram of metro kan even veel mensen vervoeren als een snelweg met 60.000 motorvoertuigen per dag. Jan Fransen van Natuur Milieu herin nert aan de recente oproep van de Eu ropese bosbeheerders om snelle ingrij pende maatregelen te treffen tegen de verzuring en hun mededeling, dat Ne derland het hoogste percentage ver zuurde bossen van Europa heeft. „Het wegverkeer zorgt in ons land voor een vijfde van de verzuring. Nog meer wegen past niet in een anti- verzuringsbeleid, waarbij het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer zelf een terugdrin ging propageert. De electriciteit, die ge produceerd moet worden voor een snel tram op dit tracé, levert aan vervuiling slechts een tiende op van wat na de aanleg van de rijksweg in het milieu komt." Hans de Goede van de Zuidhol landse Milieufederatie: „Het wegenbe- leid in de Randstad staat niet allen haaks op de aanpak van het verzurings- probleem maar ook haaks op de bij re constructiewet geregelde ontwikkeling van Midden-Delfland. Er wórdt al ge sproken over een Berlijnse Muur, die de geluidswallen langs die rijksweg vormen en het gebied doorsnijden." Frans Smits van het Zuidhollands Landschap zegt, dat eerst de aanleg en later de herrie van het verkeer op de weg de grote aantallen weidevogels uit het natuurgebied zullen verjagen. „En ze hebben geen uitwijkmogelijkheid meer in het al smalle groene gebied tus sen de twee stadsgebieden." Dit risico is bij een railverbinding veel geringer, meent hij. Wethouder Chris Zijdeveld van Schiedam vreest niet, dat de Neder landse Spoorwegen of het streekver voer roet in het eten zullen gooien. „Zij en ook HTM en RET zijn op de hoogte en hebben gezegd het een leuk idee te vinden, dat nadere uitwerking verdient. De sfeer tussen de verschillende ver voersbedrijven is aanzienlijk verbeterd de laatste jaren. Ook zij zien steeds meer, dat tram en trein elkaar niet bij- Landelijke pers en leden van milieuorganisaties werden gisteren per historische tram (rechts) door wethouder Zijdeveld naar de noordgrens van Schiedam vervoerd. Zij werden daar op de mogelijkheid van een 'simpele* aansluiting van de tramnetten tussen Delft en Schiedam gewezen ten en de verschillende vormen van openbaar vervoer elkaar juist stimule- ren." Ook in politieke kring, meent Zij develd, maakt het gezamenlijke stand punt van de milieubeweging een goede kans. „Het WD-kamerlid Lauxterman was een van de mensen, die ons na de hoorzitting over de aanleg van rijksweg 19 afgelopen zomer hééft bewogen om met dit plan te komen. Hij stelde de vraag of wij misschien goede alternatie ven hadden. Nu iigt dit op tafel. Hét be tekent een nieuwe aanpak van het ver voersprobleem door de twee grootste tramnetten van ons land op elkaar aan te sluiten. Het kan het begin zijn van de aanleg van een hoogwaardig vervoers systeem in de Randstad. Wij hebben enkele jaren geleden in onze gemeente daar al op ingespeeld door een vrije trambaan met volledig automatische verkeerslichtregeling. Bovendien echter gewezen. zou deze keuze nu direct een enorme besparing betekenen. De aanieg van de rijksweg gaat meer dan 300 miljoen gul den kosten, waarvan 51 miljoen voor geluidbeperkende maatregelen. De aan leg van een sneltram zou een investe ring van 'slechts' 40 miljoen gulden ver gen." ROTTERDAM - De Havenver eniging Rotterdam houdt morgenavond in het Bibliotheektheater een thema avond over de Rotterdamse haven als toeristische trekpleister. Vier sprekers belichten dit onderwerp vanuit een bij zondere invalshoek en ondersteunen hun verhaal met dia's. In de nota's 'Nieuw Rotterdam' (van de Commissie Albeda) en 'Vernieu wing van Rotterdam' (van het Rotter damse college van burgemeester en wethouders) wordt toerisme een be langrijke ontwikkeling voor de stedelijke" economie genoemd. In Rotterdam is dat al te zien aan de komst van het tropisch zwemparadijs Tropicana en de aanleg' van het Slufterstrand, terwijl de bouw van het Imax-filmtheater vordert. Ook de manifestatie 'De stad als podium', met onder meer de beeldenroute en de kunsthal trekt veel publiek. De VW en de gemeente denken over uitbreiding van de Rotterdamse haven als toeristische bezienswaardig heid. Belangrijk hierbij is dat het imago van de haven bij het publiek verbetert en dat vergroting van de omvang van het toerisme de belangen van bedrijven" in dit gebied niet schaadt. De sprekers tijdens de lezing zijn adjunct-directeur J. Soons van de Rot terdamse VW, directeur ir H. de Boon van Bloemenveiling Westiand, ir H. Mey er van het Ministerie voor Welzijn," Volksgezondheid én Cultuur (WVC) en beleidsmedewerker drs H. de Bruijn van het Gemeentelijk Havenbedrijf. De lezing in het Bibliotheekthea ter (Hoogstraat 110) begint woensdag avond om acht uur. Leden van de Ha-' venvereniging hebben gstis toegang;: niet-leden betalen vijf guïden. VLAARDINGEN - De politie van Vlaardingen zal binnenkort de verden king van heling en eventueel verduiste ring van geheime politie-dossiers tegen het raadslid A. van Wezel van de Socia- listiese Partij deponeren bij het open baar ministerie in Rotterdam. Het ver hoor van het raadslid over de vraag hoe hij in bezit is gekomen van de politie dossiers heeft de politie niet kunnen overtuigen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1