Brandweer Zestienhoven doet ook onderhoudswerk Wiegman opent Drijvend Terras UW (ASNEKENING HOEFT DIET LANGER EEN SCHRIKBEELD TE ZIJN! Bouw modecentrum Caprice in Capelle nog lang niet zeker Wie adopteert bevers voor de Biesbosch? Erasmus is niet blij met Randstad Universiteit Transport overleden huisdieren naar Dierenambulance Bijenmiddag op Holywood Ophaalbruggen honderd jaar Maatregel eenzijdig opgelegd nadat overeenkomst met bonden afstuitte op geschil over twee uur per week "F '1è 4i DIEREN Hellevoetsluis beproeft brand- computersysteem Amateurs tonen massaal kunst ir Brommer op verkeerde pad riexu^ÉlmcfB fwr&toof I Rangers @p waterverkenning Hof acht wurging door Rotterdammer bewezen Nog een concert van EW F ■m* «mimi de compleetste d.h.z. in rotterdam B3B35ÏBIEI Nog niet eens de helft van ruimte voor vertegenwoordigers uit de mode-wereld is verhuurd. Project-ontwikkelaar MAB geeft het plan nog tot december it, ROTTERDAM De Erasmus Universiteit in Rotterdam staat niet te springen om de komst van een grote Randstedelijke universiteit. Minister Deetman (Onderwijs en Wetenschap pen) liet maandag wetqn dat hij een dergelijke superuniversiteit wil hebben in het jaar 2015. Die moet bestaan uit de zes universiteiten die de Randstad nu telt. De Erasmus Universiteit is vooral gekant tegen een bestuurlijke eenheid, zo valt op te maken uit de mond van voorzitter mr W. G. Koppelaars van het college van bestuur. „Wij hebben er niets op tegen om samen te werken wanneer bepaalde onderzoeksgebieden elkaar overlappen," zegt hij. „Ook zijn wij een voorstander van de samenwer king met buitenlandse universiteiten. Dat laatste gebeurt nu steeds meer, vooral in het kader van 1992. Maar in een bestuurlijk eenheid zien wij niet veel. Iedere universiteit heeft zijn eigen cultuur," vervolgt Kop pelaars. „Wanneer je kijkt naar de erva ringen van het bedrijfsleven, dan blijken 'de resultaten van fuserende, gelijksoor tige bedrijven tegen te vallen. Het levert ■vaak een beperkt resultaat op. Wij zijn geen bedrijf, maar we kunnen wel les sen trekken uit de fouten die daar ge maakt zijn." v De Erasmus Universiteit werkt al enige tijd samen met de universiteiten van Delft en Leiden. Ook de Universiteit van Amsterdam en de J/rije Universiteit kennen op een aantal terreinen een sa menwerkingsverband. SCHIEDAM Een zeven tienjarige Vlaardinger is gisteren in het ziekenhuis terecht gekomen na leen aanrijding met een auto op het j fietspad van de Laan van BoI'Es. De jongen reed op zijn brommer in te- igengestelde richting over het fiets pad tussen de Vlaardingse gemeen tegrens en het Gewestelijk Arbeids bureau. De bestuurder van een uit een zijstraat (Diepenbrockstraat) ko mende auto heeft* de bromfietser te laat opgemerkt. De jongen is met ^verwondingen door een ambulance naar het Schieiandziekenhuis ver- voerde ^'SCHIEDAM '--W'ïe Rlm- .plub in De Teerstoof (Nieuwstraat ~J2) draait vrijdag een Franse film. Het is "L'Ami de mon amie' van Eric Rohmer en gaat over relaties tussen „jonge mensen. Lea en Blanche zijn .'twee vriendinnen, waarvan de een ^informatica studeert en samenwoont «met een sportieve kledingontwerper. «Blanche, pas werkzaam als cultuur- ambtenaar op het stadhuis in een "supermoderne voorstad van Parijs, "woont alleen. Lea brengt haar in "contact met de jonge ingenieur Alexandre, een losbol. De camera Jegde allerlei ontmoetingen vast tus sen de verschillende personen en in wisselende omstandigheden. Aan vang 21.30 uur. Toegang ƒ4,-. S SCHIEDAM Jeugdleden van het. Wereld Natuur Fonds, de zogenaamde Rangers, kunnen zater dag in het Prinses Beatrixpark te recht voor een verkenningstocht. Het* onderwerp hiervan is 'In, op en langs het water*. Het natuurfonds zorgt voor onder meer potjes. De kinderen moeten zelf papier en schrijfgerei meebrengen. Ook niet- ieden tussen acht en twaalf jaar mo gen aan de verkenningstocht mee doen. De start is zaterdagmorgen om half elf bfj de ingang van de kin derboerderij. DEN HAAG Het gerechts hof in Den Haag heeft gisteren een vijftigjarige man uit Rotterdam ver oordeeld tot zeven jaar gevangenis straf wegens doodslag op rijn vrien din. De procureur-generaal had veertien dagen geleden tien jaar ge vangenisstraf geëist. Eerder was de man door de rechtbank in Rotter dam al tot zeven jaar celstraf ver oordeeld. De Rotterdammer werd november vorig jaar gearresteerd in verband met de dood van rijn vrien din. Deze was een dag eerder ge wurgd in haar kamer gevonden. De veroordeelde man had tegen de ver oordeling beroep aangetekend om dat rijn vriendin zelfmoord zou heb ben gepleegd. ROTTERDAM Earth Wind Fire geeft op woensdag 2 novem ber een extra concert in Ahoy'. De groep is een dag eerder ai in Rotter dam/maar dat concert was in 24 uur uitverkocht, waarna organisator Mo jo de Amerikanen voor een tweede concert wisten te strikken. De voor verkoop begint zaterdag 17 septem ber bij alle bekende voorverkoop adressen. ROTTERDAM De brandweer op Zestienhoven moet in het vervolg ook kleine onderhoudsklussen op het vliegveld doen. De gemeente' wil de vliegveldbrandweer op deze manier nut tiger inzetten. De vliegvelddirectie heeft al vijftien jaar lang geprobeerd zo een deel van de 'loze' uren te vullen, maar stuitte steeds op tegenwerking van het personeel. Bonden en gemeente waren het bijna eens geworden, maar een over eenkomst bleef uit vanwege een me ningsverschil op details. Daarom heeft het Rotterdamse college van burge meester en wethouders nu besloten de nieuwe taken eenzijdig aan de brand weer op te leggen. De gemeente heeft overwogen dat de luchthavenbrandweer aanzienlijk minder in actie hoeft te komen voor brandbestrijding dan de gemeentelijke brandweer. Het in stand houden van de brandweer van Zestienhoven kost 3,5 miljoen gulden per jaar. Op deze uitga ve valt te bezuinigen door het brand weerpersoneel ook voor andere taken in te zetten. Het college vindt dit redelijk met het oog op de rechtspositie van de brandweerlieden en zelfs noodzakelijk met het oog op een gezonde bedrijfs voering. Met de nieuwe regeling komen per jaar achttduizend arbeidsuren vrij voor niet-brandweertaken. Het voorstel van het college laat aan de vliegvelddirectie over welke nieuwe taken de brandweer er precies bij krijgt. Men denkt aan onderhoud van het materieel en van de startbaanver lichting en aan kleine onderhoudswerk zaamheden in een nog te bouwen werk plaats op het vliegveld. De vakbonden hebben tever geefs geprotesteerd' tegen de nieuwe regeling. Zij vinden dat de brandweer lieden op het vliegveld blijkbaar alleen gezien worden als kostenmakers zonder produktie. Ze voorspellen dat de moti vatie van de brandweer zal afnemen door de nieuwe taken. De bonden hebben in de onder handelingen aangeboden akkoord te gaan met het extra werk, ais de werk week bekort zou worden tot 48 uur. Nu is de werkweek gemiddeld zestig uur. De gemeente spreekt overigens niet over een 'werkweek', maar over een 'aanwezigheid' van zestig uur. Dit omdat een brandweerman telkens diensten draait van 24 uur achtereen, waarin ui teraard een groot aantal waak- en siaapuren valt. Gemeente en bonden waren het in de onderhandelingen op zeker mo ment bijna eens geworden. De gemeen te wilde eerst een week van 56 uur in voeren, maar zakte na protest van de bonden tot 52 uur. Toen de bonden dat afwezen, zakte de gemeente nog naar vijftig.uur, slechts twee uur per week langer dan de eis van de bonden. Nu de bonden ook dat aanbod afgewezen hebben, acht de gemeente zich vrij om terug te gaan naar het oorspronkelijke voorstel van een werkweek van 56 uur. De brandweerlieden van Zestien hoven krijgen voor hun extra werk ove rigens wei een vergoeding, als zij dat moeten doen in de avond of nacht. De hoogte van die vergoeding is afhankelijk van het tijdstip: in het weekeinde hoger dan op een doordeweekse dag, in de nacht hoger dan in de avond. Het colle ge vindt een vergoeding voor het werk redelijk, omdat de brandweer er een deel van de huidige waak- en siaapuren door kwijt is. „Volstrekte flauwekul" voegt be stuurder Theo Meeuwisse van de amb tenarenbond AbvaKabo er aan toe. Meeuwisse: „Ze vinden zelf ook al lang dat ze de uren dat ze niet oefenen beter nuttig werk kunnen doen dan alleen maar wachten en slapen. Dat doen ze dus ook al een tijd. Maar de directeur van het vliegveld vindt dat ze te weinig werk doen. En nu wordt met veel bu reaucratie die hersemschim van de di recteur nagejaagd door de gemeente. Terwij! het vliegveld over een half jaar misschien a! geprivatiseerd wordt. Dan wordt de rechtspositie van de mensen dus toch weer anders. Ik begrijp niet dat dan nu nog voor een hele korte tijd zoveel overhoop gehaald moet wor den." i\a S*PlEltEN -„4L ''ÜTTERDAM 1, Leden van de Dierenambulance tonen hun materiaal, waarmee ze nu ook overleden dieren mogen vervaren. ROTTERDAM De Dierenambulance Rotterdam neemt op 19 september het transport van overleden huisdieren over van de Roteb. Daar is toestemming voor gegeven. De nieuwe regels in de Gemeentelijke Verordening Speciaal Ziekenhuisaf- val, waaronder dode huisdieren vallen, stelt dat slechts goedgekeurde instanties dierenlijken mogen vervoeren. Particulier vervoer van overleden hond of kat is bij deze verordening verboden. De Dierenambulance wil met de overname eigenaren van net overleden huisdieren een financiële klap besparen, omdat de Roteb onlangs de tarieven voor het dierenlljkentransport fors heeft moeten verhogen. HELLEVOETSLUIS - De brand weer van Hellevoetsluis beproeft het ko mend half jaar een computerprogram ma, waarmee een beter inzicht kan wor den verkregen over de gevolgen van een (chemische) brand. Hellevoetsluis is een van de geselecteerde gemeenten die moeten bekijken of met dit systeem ook de uitvoering van de gemeentelijke brandbeveiligingsverordening sneller kan gebeuren. In geval van een brand bepaalt de computer aan de hand van, vooraf al ingevoerde bedrijfs-risico-gegevens, kengetallen en een vragenlijstje een overzichtje met prioriteiten. Deze gege vens worden gekoppeld aan de hoeveel heid beschikbaar personeel en de heer sende weersomstandigheden. Als het systeem na een half jaar bevalt, gaat de computer maand-, kwartaal- en jaar overzichten produceren die de inzet bij de uitvoering van de verordening sneller doen verlopen. Het computerprogramma maakt deel uit van een preventie-pakket dat door het ministerie van Binnenlandse Zaken samen met een aantal gemeente lijke brandweerkorpsen (waaronder Hel levoetsluis) is ontwikkeld. Het plan kwam tot stand in samenwerking met het adviesbureau Save en draagt de naam Preventie Aktiviteiten Plan (Pre- vAP). Door het uitbreiden van het aan tal taken van de brandweer (rampenbe strijding en behandelen van gevaarlijke stoffen) is vooral veel kennis nodig die actueel moet rijn. Daarnaast moet ook de brandweer bezuinigen, zodat het ef ficiënt werken met personeel noodzake lijk is. Het systeem maakt het mogelijk dat de aanvragen voor vergunning, waarbij het oordeel van de brandweer noodzakelijk is, sneller en doelmatiger kunnen worden behandeld. SCHIEDAM - Wethouder A. Wiegman opent vrijdagavond om 20.00 uur hot Drijvend Terras voor theatercafé Podium aan de Lange Haven. Het terras zal een maand als proef in het water lig gen, waarna bekeken wordt of het drij- Vk-Jg gevaarte volgend jaar definitief in S.bied im komt te liggen. Na de opening treden enkele ar tiesten op, die de finale van het Oranje boomfestival hebben bereikt. Het zijn Lee Hayes, die volgens de organisatie van Podium een complete show geeft, voi met allerlei capriolen. Ook treden Les Croc Madames op, drie vrouwen die eveneens een theatershow presen teren. „Met veel vuurwerk," belooft een medewerker van Podium. Zaterdagavond treedt The Date op, een viermansformatie die muziek ten gehore brengt „van punk tot klas siek". Het optreden begint om ongeveer 22.30 uur en de toegangsprijs bedraagt vier gulden. SCHIEDAM Amateur kunstenaars en hobbyisten uit Rijnmond en het Westland tonen voor de tweede maat in Sporthal Margriet hun werkstukken op de massale expositie 'Artistieke Handen'. Deze tentoonstelling is een regionaal onderdeel van een landelijke manifestatiedie sinds vijf jaar wordt georganiseerd en vindt thans plaats in dertien ste den in ons land. Poppen, hout snijwerk, schilderijen van ver schillende formaten, borduur werk, pottebakresultaten en droogbloemen zijn er ondermeer te zien. In Schiedam rijn de crea tieve werkstukken zondag te be wonderen tussen 11.00 en 18.00 uur. Toegang ƒ5,-, gerinskaart 12,50. (INQE2ON0e< MEDEDEUNQ) Saunter Duval* Vervang uw oude «v-ketel NUm Een nieuwe energiezuinige ev-kets) is een verstandige investering, die snel is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- keteis, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voor loopt) VtcfNUNM Valllarrt GustowëQ 3$ -Rotterdam - TeL ÖTQ-4738899 UaSMBI UaIIAM uoor Marjan Meijer ROTTERDAM In september had met veel bombarie het Modecen trum Rotterdam Caprice haar giganti sche glazen deuren moeten openen naast de oprit van de Van Brienenoord- brug op Capels grondgebied. Het onge veer vijfenvijftig miljoen kostende ge bouw, onderdak biedend aart alles wat maar met mode te maken heeft, moet vrezen voor een stille en voortijdige dood. Verantwoordelijk projectontwik kelaar MAB uit Den Haag is er beslist over. Slechts bij verkoop of verhuur van 50 percent van de ruimte In het preten tieuze gebouw wordt het startsein voor de bouw gegeven. Tot december geeft MAB zichzelf. Lukt het voldoende ge bruikers te vinden dan start de bouw onmiddellijk het volgend voorjaar. Voor het tien verdiepingen hoge glazen pand staat een bouwtijd van 24 maanden. S. J. Bakker van project-ontwik kelaar Meijer Aanneming Bedrijf (MAB) uit Den Haag wijst de zeer teleurstellen de verkoopcijfers van mode-artikelen het afgelopen jaar als schuldige aan. Bakker: „De verkoopcijfers rijn drama tisch gezakt. De Nederlander koopt per jaar voor gemiddeld duizend gulden aan kleding. De recente daling van tien per cent betekent een grote tegenvaller voor de branche. Reden? De weersom standigheden en veranderde beste dingsgewoonten. Mensen geven meer geld uit aan wonen en reizen dan aan kleding. De mode-mensen hebben daarom wel iets anders aan hun hoofd." Geldschieters, projectontwikke laars en een aantal Rotterdammers dachten dat het met de plannen van de vestiging van Caprice niet kapot kon. De Rotterdamse architect Henk Kiunder verbond zich enthousiast aan de ideeën van initiatiefnemers-van-het-eerste-uur Teun en Willem van Rij uit Rotterdam. Kiunder tekende het majestueuze ge bouw van regelrechte wereldallure en de Haagse projectontwikkelaar met in ternationale ervaring MAB ging het idee verkopen. Directeur Van Zijl van MAB be toogde bij de presentatie van de plan nen optimistisch: „Dit modecentrum- p!an3s,pntsprpten11aa(i)debtoenemende „vraag-vanuit ^eengewillige -markt. Er is "behoefté'; aan jëeri ^futuristisch gebouw mét. één bijzondere'formule.' Niet alleen aandacht voor kleding, maar ook voor aanverwante artikelen zoals cosmetica, sieraden, lederwaren en bijouterieën." Het begon eigenlijk al te romme len met,de vestigingsplaats van het vol gens kenners en zakenlui „al jarenlang zeer broodnodige modebolwerk". Want de Rotterdamse zakenlui Teun en Wil lem van Rij en de Haagse projectont wikkelaar MAB, situeerden het uit grijs glas opgetrokken modegeboyw eerst op Rotterdams terrein op het Brainpark. Een half jaar later werd de bouwplaats van het centrum 'overgeheveld' naar de goedkopere Capelse grond. Capelle aan den IJssel berekent minder erfpacht voor zijn grond. De initiatiefnemers Teun en Wil lem van Rij: „Een enquête heeft inmid dels aangetoond dat er vanuit de detail handel grote behoefte bestaat aan een modecentrum in Rotterdam of omge ving. In Amsterdam bestaat een derge lijk instituut. Ondergebracht in één ge bouw kan de 'mode-scène' In een'oog- opslag zien of horen hoe het gesteld is met het actuele en steeds wisselende mode-aanbod." Het modecentrum, met een op pervlakte van 20.000 vierkant meter, zal er als het aan MAB en de gebroeders Van Rij ligt, toch komen. Twee grote makelaardijen rijn koortsachtig bezig met de verkoop of verhuur van de ruim tes in het modecentrum. MAB wil de plannen absoluut niet „in de ijskast zet ten. Een voorbereidingsperiode van an derhalf jaar bij gebouwen van deze grootte is normaal," weet Bakker. in het modecentrum worden alie kopers en verkopers van stoffen, kleren, schoenen en andere mode-artikelen en accessoires als oorbellen en tassen,; on dergebracht. Zo kunnen de modebon- zen en ontwerpers elkaar treffen en vin den zij heel efficiënt gezamenlijk onder dak in een centrum, waar tevens een grote modeshow ruimte met alle facili teiten voor film en televisie, is te vinden. Het modecentrum Caprice wordt een uit glas opgetrokken tien verdiepin gen hoog pand, 32 meter hoog. Op de begane grond is plaats ingeruimd voor een service-afdeling met een kapsalon, een PTT-vestiging en een informatieba lie. De overige verdiepingen herbergen diverse units voor de modekopers, -ver- kopers en -ontwerpers. In het pand te vens plaats voor een groot restaurant en diverse koffieshops. De bouwplannen voor het ovale kantoor- en zakenpand, die in decem ber 1987 aan de toekomstige gebrui kers werden gepresenteerd in het,Rot terdamse Hulstkampgebouw, rijn nau welijks veranderd. Caprice is een ont werp van de Rotterdamse architect Henk Kiunder. Kiunder is een 'oude gabber' en wijkgenoot van de Crooswij- kers Teun en Willem van Rij, de eige naars van discotheek Le Bateau onder het Hilton hotel. Het 'clubje' weet elkaar vaak te vinden bij het smeden yan,plan nen om Rotterdam,'op eetvlhqgef ,plao te brengenmsb-eyc»3 De gemeente Rotterdam echter verloor, zonder het waarschfjnijk zelfs te weten, de strijd om het Modecentrum Caprice. De projectontwikkelaars ver huisden hun modecentrum-plannen naar buurgemeente Capelle uit financië le overwegingen. „Te gek voor woorden wat we al lemaal mee hebben gemaakt tijdens die besprekingen," vertellen Willem en Teun van Rij hoofdschuddend. „Maar goed, zo maakt het modecentrum wel gebruik van de grootstedelijke uitstra ling van wereldstad Rotterdam. En het komt er tenminste." De Rotterdammers ,gaan bij gebleken behoefte de promotie doen voor het modecentrum en zullen dan shows en optredens organiseren. DORDRECHT/HILVERSUM - De VARA maakt het mogelijk een van de beverparen te adopteren, die straks in de Biesbosch zullen worden uitgézet. Het idee gaat uit van het radioprogram ma Vroege Vogels, dat In oktober het tienjarig bestaan hoopt te vieren. Om het jubileum luister bij te zetten willen presentatoren Letty Kosterman en ivo de Wijs de natuur een cadeau geven. Omdat zij in hun programma regelmatig aangedrongen hebben op de terugkeer van de bever in Nederland, was de keus van het cadeau niet moeilijk. Dit najaar haalt Staatsbosbeheer de eerste beverparen op uit Oostduits- land. Darmee komt dan een eind aan een periode van voorbereidingen die ja ren in beslag heeft genomen. Ook in het programma over natuur en milieu dat de VARA 's zondagsmorgens uitzendt is dit thema regelmatig aan de orde geko men. Ivo de Wijs: „Sterker nog, we heb ben de bevers tot ons motto gemaakt. Elke keer als er iets mis dreigde te gaan in ons programma, gooide Letty of ik de zin er tussendoor: 'en de bever moet te rug in de Biesbosch!'." Op 16 oktober wordt herdacht dat het programma dan tien jaar In de lucht is. De Wijs: „Natuurlijk willen we dat niet ongemerkt voorbij laten gaan. Ongetwijfeld krijgen we hee! wat ge schenken, maar omgekeerd willen we zelf ook iets geven. Aan de natuur. Om dat ons jubileum bijna samenvalt met het moment dat de bevers worden uit gezet, hebben we besloten een bever- paar te adopteren. Het lijkt ons leuk als er straks twee bevers in de Biesbosch rondzwemmen, waarvan de ene 'Vroe ge' heet en de andere 'Vogels'." De actie lijkt inmiddels aan te slaan. Op het gironummer is in een week tijd ai 1600 gulden binnengeko men. Wte de actie wil steunen, kan geld overmaken op gironummer 1064 ten na me van het Wereld Natuur Fonds in Zeist onder vermelding van 'bever'. VLAARDINGEN - Bijen, hom mels en wespen rijn insecten waar niet iedereen even blij mee is. Vaak worden de gevleugelde beestjes als lastig erva ren. Het verschil tussen een bij of hom mel wordt niet altijd opgemerkt. De Na- tuureducatie Viaardingen organiseert daarom op zondag 18 september een bijenmiddag op kinderboerderij Holy wood aan de Amsterdamlaan. De nutti ge diertjes worden te kijk gezet van 14.00 tot lé.00 uur. Tijdens de twee uur durende in formatiemiddag vertelt een imker over rijn werk met honingbijen. Ook is er een observatiekast, waarin liefhebbers van dichtbij kunnen zien wat er rich in een bijenkast afspeelt. Verder wordt er een demonstratie korfvlechten gegeven. Op een videofilmpje wordt het leven van de bij uit de doeken gedaan. Het is moge lijk tijdens de middag zeif waskaarsen te rollen. KRIMPENERWAARD - Op de Monumentendag van zaterdag 17 sep tember staan de vier honderd jaar oude gietijzeren ophaalbruggen langs de weg van Stolwijkersiuis naar Stolwijk midde nin de belangstelling. De bruggen rijn tegenwoordig eigendom van het Hoog heemraadschap Krlmpenerwaard.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1