Modern beheer monumenten levert huizen op Sylvia Saakes wil met naaimachines, stof en zomerkleding terug naar Nicaragua 'Kijk, zó heb ik voor elk moment van de dag een ander kleurtje!' Brandmelder in molen De Vrijheid Het VKje Volk 65,- 50,- 30 miljoen gulden voor VIC-project PvdA wil uitleg plan Universiteit Argus introduceert: Eye Wardrobe. 85,- wmm-wmm Tas weggerukt CATERINGBEDRIJF BESTAAT 90 JAAR k ws IfiPAGINA 18 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1988 Zó werkt Eye Wardrobe: le montuur 95,- 2e montuur 3e montuur 4e montuur mm U WÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊL Ss W r Door Ben van Haren SCHIEDAM Monumentenbe- 1 heer is niet langer meer het In oorspron- kelijke staat houden van oude panden en gevels. In de nieuwe opvattingen past het aanbrengen van modeme voor zieningen in of aan een historisch ge- bouw. „De geschiedenis mag niet ver- valst worden, maar aanpassingen ten behoeve van de bruikbaarheid zijn toe- gelaten. Voorwaarde is echter, dat ze J ook herkenbaar zijn als twintigste eeuws element." De restauratie-expert van de gemeente Schiedam, Peter van Velzen, zei dit gisteren op een bijeen- komst in het oude Vrijmoedpand aan de Lange Haven 48. De tientallen duiven die in dat zeven jaar leegstaande pand onderdak hadden gevonden, zuilen nu spoedig een ander hok moeten zoeken. Er is een plan ontwikkeld, dat als voorbeeld geldt van modern monumentenbeheer, waar door mensen het weer in gebruik zullen gaan nemen. Een bouwaanvraag is in gediend voor acht tot tien woningen. „In de loop der jaren hebben verschillende mensen zich al stuk gebe ten op dit pand. Het knelpunt is de lichtval. De oplossing is nu gevonden door in de oorspronkelijke voorgevel een aantal nieuwe, modeme kozijnen aan te brengen. Monumentenzorg heeft zich daar ook mee akkoord verklaard omdat het het historische beeld geen geweld aan doet. De toevoegingen zijn duidelijk herkenbaar ais elementen uit de twintigste eeuw." In het oude pand van Vrljmoed, waaruit de distilleerketels allang verwij derd zijn, is deze week met man en "macht gewerkt om de uitwerpselen van de huidige bewoners te verwijderen. Dat >:was nodig om een tentoonstelling in te n richten. Van de landelijk georganiseerde 'Open Monumentendag maakt de ge meente namelijk gebruik om te laten zien, wat op dit gebied allemaal gaande is in Schiedam. Daarnaast staan zater dag natuurlijk ook de deuren van alle gemeentelijke monumenten in Schie dam open tussen 10.00 en 16.00 uur. In het oude Vrijmoedpand aan de Lange Haven 48 is goed te zien, wat de gewijzigde opvattingen over monu mentenbeheer voor Schiedam hebben of nog gaan betekenen. Tientallen res- .tauratieprojecten zijn in beeld gebracht. Langs de oude in onbruik ge raakte havens van de jeneverstad zijn I momenteel ongeveer honderd woningen V in aanbouw, heeft Bohré, de chef stede- bouw van Gemeentewerken, opgeteld. Binnen,tieajaar.zalde Lange,Haven en omgeving helemaal zijn hersteld. Het is een goed idee om die ontwikkeling op de Open Monumentendag te laten zien. Het aantal initiatieven voor restauratie van oude panden neemt toe. Er is een stijgende belangstelling van particulie ren en die hebben wij hard nodig, want liefst 85 percent van de historische pan den in Schiedam Is particulier eigen dom." Secretarie-ambtenaar Griffioen, die de zieke wethouder Hans van Kleef verving, gaf gisteren een verklaring voor het ontbreken van een restauratietradi tie in Schiedam. „Nu pas komt dat pro ces hier op gang, terwijl zoiets in plaat sen zoals Delft, Leiden of Goes al heel lang bestaat. De oorzaak daarvan zal gezocht moeten worden in de positie van Schiedam. Het is we! een stad van vergelijkbare omgang maar zit onder de rook van een nog grotere stad, Rotter dam, met de functie van centrumge meente. In al die andere plaatsen heb ben regionale instellingen zich gehuis vest in monumenten, maar bij ons zijn die grote panden leeg blijven staan. Het op gang brengen van die restauratie- stroom heeft veel energie gekost. Nu is het zaak die inmiddels zwaar beladen kar goed in het spoor te houden." Griffioen kreeg van voorzitter F. Geerdes het eerste jaarverslag van de particuliere Stichting Beschermd Stads gezicht, die met overheidssteun de his torische gevel aan de Lange Haven 95 herstelt, die meer dan tien jaar geleden door brand werd verwoest. Zij is inmid dels ook ver gevorderd met plannen om de vroegere distilleerderij De Locomo tief aan de andere kant van de Lange Haven te restaureren en daarheen het Nationaal Gedistilleerd Museum, dat uit het Stedelijk Museum is gegroeid, te la ten verhuizen. Geerdes vroeg meer aandacht voor het industrieel erfgoed van Schie dam. De herstelde bedrijfspanden aan Nieuwe Haven, Westerkade en Noord- vest illustreren volgens hem de bloeitijd van de branderijen in Schiedam. Op de tentoonstelling, die zater dag gratis te bezoeken is, geeft de His- tonsche Vereniging Schiedam ook infor matie en zijn de verschillende restaura tieplannen te zien. Inmiddels afgerond, in ontwikkeling of ven voorbe reiding zijn het herstel van ae monu menten aan de Lange Haven 25 (tot aan Westvest), 37,39.48,50,56,74,76,80, 84, 95 en 104, Korte Haven 9, Nieuw- straat 26, 28 en 3Q, Tuinlaan 50 en 80, Schie 86 en 98, Oude Kerkhof 5, Lange Nieuwstraat 5^ en Arij Rrinslaaa.,14 villa van Brinkman)^ -w- Door Ben van Haren SCHIEDAM Moeder Blanca in Esteli, de werksters van het sojarestau- rant in de grensplaats Somoto en een vrouwengroep in de hoofdstad Managua kijken in Nicaragua vol verlangen uit naar de terugkeer van de Schiedamse Sylvia Saakes. Zij kunnen gerust zijn. Deze onderzoekster van een Nederland se organisatie voor ontwikkelingssa menwerking gebruikt de maand verlof in haar vaderland om zomerkleding, stof en naaimachines te verzamelen. Het Nicaragua-comitè Schiedam heeft steun toegezegd, er van uitgaande dat veel stadgenoten kleding of andere bijdragen zullen geven. In oktober neemt Sylvia de spullen mee naar het door oorlog en economische boycot zeer verarmde land in Midden-Ame- rika. Bijna een jaar geleden vertrok Sylvia Saakes naar Nicaragua. „Ik heb sindsdien alleen maar een verdere ve rarming van het land kunnen vaststel len. De inflatie is verschrikkelijk. Briefjes van duizend hebben inmiddels de waar de van één gekregen. De mensen moe ten een stapel briefjes meenemen om eenvoudige dingen te kopen. De rege ring ziet geen kans meer subsidies te geven op het basisvoedsel, het onder wijs komt in de knel en voor de gezond heidszorg is ook bijna geen geld meer. De mensen hebben moeite zich in leven te houden. Kinderen worden zelfs uitbe steed omdat er geen geld meer is om voedsel te kopen en geen middelen om hetzelf te verbouwen. Die oorlog duurt al negen jaar en slokt zestig percent van het regeringsbudget op." In haar directe omgeving word de Schiedamse niet alleen door de ar moede geconfronteerd met de oorlog. Zij reist veel. De woning, die ze deelt met haar Nederlandse vriend, staat in, Esteii in het grensgebied met Honduras maar zij onderhoudt contacten door het gehele land. Voorts vertegenwoordigt ze Schiedam in het stedebandoverleg met de 15.000 inwoners tellende grensplaats Somoto. Familieleden van vrienden, kin deren van kennissen zijn bij aanvallen van de contra's gedood. „Toen ik daar arriveerde, kreeg ik waarschuwingen te horen. De Caran- tera, de tiendduizend kilometers lange weg tussen Noord- en Zuid-Amerika, was de strijdgrens. Aan de ene kant vin den oorlogshandelingen plaats maar op de weg zelf en aan de overkant is het veilig, kreeg ik te horen. Nou dat bleek1 dus niet te kloppen. Een dag nadat mijn vriend en ik zelf met Nicaraguaanse vrienden vrolijk liedjes zingend door het nachtelijk duister van een bruiloft in So moto over de Carantera naar huis wa ren gereden, werd op dat stuk weg een ^^zoafs' gebruikelijk -Sb^fensvolle Sylvia Stakes tussen bestuurs leden van de Ver eniging Schie dam-Nicaragua, die dj in Somoto vertegenwoor digt. van links naar rechts Han- ny Rekken. Sylvia Saakes. Llesbeth Bekker en Ar- mand van Puy- veide. bus door de contra's beschoten. Men sen met wie we op die bruiloft hadden gesproken en familieleden van kennis sen zaten onder de slachtoffers." De Nicaraguaanse bevolking ver dient steun van de Nederlanders, meent Sylvia. Daarom spant ze zich ook in voor de hulp vanuit Schiedam aan So moto. Er zijn ai een waterpomp voor ir- rigatiewerk, scnoolbankjes en een do natie voor schoolmateriaal van hier uit naar die door de schermutselingen in de omgeving in inwonertal sterk groeiende grensplaats gegaan. De projecten die nu wachten op steun uit Schiedam, zijn het opknappen van een oude kazerne tot schoolgebouw en het verbeteren van de opslagplaats van het sojarestaurant van de overheid, waaraan een winkel en een centrum voor voedingsvoorlichting zijn verbonden. Voorts wordt gewerkt aan een groot irrigatieproject, de aanleg van een aquaduct, waarvoor ook steun komt uit steden in Frankrijk, België en Spanje.--^ Saakes bestaat uif het onderzoeken van de beste mogelijkheden voor ontwikke lingswerk vanuit Nederland. Zij doet dit samen met een 'Nica', zoais ze haar in heemse vrouwelijke collega en haar landgenoten aanduidt. „Wij werken als koppel en dat is een goede combinatie. Als vreemde krijg ik vaak meer van de mensen te horen, terwijl mijn collega door haar betere kennis van omstandig heden en landsaard de noodzakelijke nuance kan aanbrengen." Begin oktober gaat Sylvia weer terug naar Nicaragua. Een kubieke me ter ruimte heeft ze gekregen in een con tainer om hulpgoederen te verschepen. „Daartoe behoren in ieder geval drie Singernaaimachines, waarvoor onder delen in het land beschikbaar zijn. Eén voor de vrouwengroep in Managua, die ik ken, en waar 35 vrouwen het nu sa men met 2 machines moeten stellen. Eén geef ik er verder aan Blanca, een goudeerlijke vrouw in Esteli die de buurt daar goed=kent em weet waar-de* nood ■sit itfHët 'dagelijkse werk vart syivfahh'ffêPhd^sPis.'EiiPdehderaeF«i«r iraafi vrouwen van het sojarestaurant geven. Deze mensen zal ik ook inschakelen voor de verspreiding van de kleding en de zomerstof om kieren te maken, die ik hier verzamel." Sylvia wil voorlopig nog ander half jaar in Nicaragua werken. Voor zij teruggaat heeft ze nog een aantal ont moetingen in Schiedam. Woensdag avond verteit ze in de filmzaal van De Teerstoof een en ander over Nicaragua aan de hand van zelf gemaakte dia's en op 3 oktober praat ze met burgemees ter Remier Scheeres. De Vereniging Schiedam-NIcara- gua, die tijdens de zondagsmarkt op 25 september op het Hemaplein staat met een kraam, hoopt tijdens het verblijf van Sylvia veel nieuwe leden en donateurs te kunnen inschrijven en zakken vol met zomerkleding of Sappen stof voor de Ni- caraguanen te ontvangen. Voor meer informatie kan men terecht bij het se cretariaat van de vereniging, tel.nr. '4731745.^*^^ f DEN HAAG De Veiligheids-, Informatie- en Controlebeambten (VIC ers), die in 1985 bij de stadsvervoerbe drijven in de vier grote steden en het streekvervoerbedrijf Westnederland kwamen, hoeven niet te verdwijnen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft in de begroting voor komende ja ren, die volgende week wordt gepresen teerd, jaarlijks dertig miljoen gulden ge reserveerd om de 750 VIC'ers aan het werk te kunnen houden. De betrokken vervoerbedrijven mogen zelf beslissen of de VIC'ers nu een vaste aanstelling krijgen of niet. Het VIC-project is destijds opge zet om, aanvankelijk voor een periode van drie jaar, jonge mensen aan een baan te helpen. Het project werd in 1987 met een jaar verlengd. Bij die ge legenheid liet minister Smit-Kroes (Ver keer en Waterstaat) al weten, gezien het succes, een definitieve financiële oplos sing voor het project na te streven. Directeur J. J. Ph. Kunst van het Rotterdamse stadsvervoerbedrijf RET reageert verheugd op het nieuws. Bij de RET werken 350 VIC'ers. DEN HAAG Minister Deetman (Onderwijs) moet de Tweede Kamer uit leggen waarom hl] in het jaar 2015 wil komen tot de samenvoeging van de zes universiteiten in de Randstad tot één, met verschillende vestigingen. Het PvdA-Kameriid Wailage heeft hem in schriftelijke vragen om opheldering ge vraagd, nadat een van zijn topambtena ren begin deze week namens de minis ter deze Ideeën lanceerde op een bij eenkomst in Groningen. Wailage vraagt zich af waarom Deetman dergelijke gedachten niet be ter had kunnen ventileren in de Tweede Kamer bij de behandeling de nota Ho ger Onderwijs en Onderzoeksplan (HOOP). Ook wil hij weten hoe Deetman de vorming van één Randstad-universi teit denkt te rijmen met het recht op vrijheid van onderwijs, gelet op de posi tie van de (christelijke) Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij is ook benieuwd of Deetman zijn gedachten ai heeft laten gaan over de toekomst van de universi teiten in het rest van het land, en zo ja of de Kamer daar misschien iets van zou mogen vernemen. fi- 1 vr-MjMr' «wfcw -TT y&i. 0NQQQNOEN MEDEDEUNQ) herkent het wel: de kieur of tint van uw bril past niet in alle gevallen even goed bij uw garderobe. U denkt vast ook wel eens dat bij bepaalde gelegen heden een ander kleurtje béter uit zou komen. Bijvoorbeeld stem miger. Of juist feller. Of liever sportiever? Argus heeft een aantrekkelijk antwoord en presenteert 'Eye Ward robe'. Een soort systeem waarbij u slechts één paar glazen koopt, maar twee, drie of meer monturen aanschaft in verschillende kleuren of tinten. Uw glazen 'verhuizen' gewoon van het ene naar het andere montuur! Eenvoudig zelf te venwisselen. Dat scheelt natuurlijk in de porte monnee, want u koopt maar één keer glazen. Bovendien is elk vol gend montuur dat u aanschaft f 15,-voordeliger! Nu kunt u dus voor weinig geld töch heerlijk com bineren rnet kieur, èik moment van jde-dagTvoor elke gelegenheid. Kijk even naar de voordelige prijs- opbouw en kom naar hartelust kie- zen bij Argus. Doe uzelf een plezier! Eén paar glazen, welke u zelf een voudig kunt wisselen in verschillend gekleurde/getinte monturen. Voor dames heeft Argus twee basis modellen in 28 kieurvarianten Prijsopbouw, uitgaande van één basismodel van Eye Wardrobe, exclusief de aanschaf van slechts één paarglazen: OOGMERK OPTICIEN •Bij aanschaf van drie monturen gratis handige opbergbox met leuke bnllehoes LkJ v»nde vereniging Oogmer k-Opi tciem (Prijzen voor tweede en meer monturen gelden bij aanschaf in één keer) Waj," f "■i wA.*1* Schiedam: Oranjestraat 19-tei (010)4738700 MmmIuic Koningshoek-tel (01899) 19039 VUardingen (OPTIEK DE BRUIN): Korte Hoogstraat 23 - tel (010)4348450 ruim 1500 brilmonturen contactlenzen hoortoeetoüen adviezen computer-oogiesten oogmeting low-vision apparatuur gratis infomwtieboekje* ■~f \>o «*-» efrVf a j «Hve r'j-r? a r f L 7 SCHIEDAM De kans dat één van Schiedams monumenten, molen De Vrijheid, door een brand in de as wordt gelegd, Is sinds gisteren weer een stukje kleiner ge worden. Met de installatie van een nieuw brandmeldsysteem van Siemens, moet de brandweer binnen enkele minuten ter plaat se zijn om de vlammen de kop in te druk ken. Een korte demonstratie gaf gisteren aan dat het apparaat op zijn taak berekend is. Nauwelijks vijftien seconden nadat een stukje kunststof vlam vatte, sloeg de melder met een irritant tnoge fluittoon aan. Meteen liet de gewaarschuwde brandweeradju- dant-van-dienst, die van de demonstratie op de hoogte was, weten dat het alarm in de kazerne was opgevangen. De aanwezigen hebben niet kunnen controleren hoe snel de uitgerukte bluswagen bij de molen-in-nood zou kunnen zijn. De wagens bleven voor meer serieuze meldingen paraat staan. Het automatische brandmeldsysteem is door Siemens aan Monumentenzorg ge schonken. Jhr ir L. L M. van Nispen tot Se- venaer, directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, zei zeer verheugd te zijn met cadeau. Maar hoewel hij de moien als een troetelkind van zijn dienst bestempelde, moest een particulier bedrijf als Siemens in de bres springen, omdat Monumentenzorg geen geld over heeft voor een dergelijke brandbeveiliging. Het geschenk werd niet alleen ca deau gedaan ter gelegenheid van de 500.000-ste verkochte brandmelder, maar vooral ais proef. De aangepaste, gemoderni seerde melder is voor het eerst geschikt ge maakt voor uiterst moeilijk beveillgbare ge bouwen als een stoffige, houten moien. Hoe het een en ander in de praktijk zal uitpak ken, zal de komende twee jaar moeten blij ken. De vertegenwoordiger van Siemens liet meteen weten, dat ook het onderhoud door zijn bedrijf zal worden uitgevoerd. Siemens is de laatste jaren steeds vaker overgegaan op het installeren van brandmelders, in plaats van de oude ver trouwde sprinkler-installaties, die een brand met water te lijf gaat. Volgens de geestelijk vader van de gisteren in gebruik genomen melder, J.T. Turk, verkoopleider van Sie mens Nederland, „was in veel brandgeval- Be brandmelder wordt getast. In de molen wordt een stuk kunststof In do (Ik gesto ken en even later boren de genodigden dat hot alarm in da kazerne is opgevangen. len de waterschade onevenredig groot." Vandaar dat, behalve In gebouwen met zeer brandbaar materiaal, waar geen seconde gewacht kan worden, de keus steeds vaker valt op de brandmelder. Turk: „Een sprin kler heett ook als nadeel, dat het apparaat pas aanslaat bij honderd graden celsius. Een molen zou dan al niet meer te redden zijn, want je spreekt dan over flinke vlam men. De door mij bedachte melder, rea geert op bepaalde deeltjes die vrijkomen bij vuur." Om te voorkomen dat de brandweer voor niets uitrukt, Is er overdag een 'be denktijd' ingelast. Ten eerste slaat de mel der pas aan na een aantal seconden. Ver volgens kunnen de aanwezigen in de molen de komst van de brandweer nog afgelasten. Deze vertraging vindt alleen overdag plaats. Om vijl uur 's middags schakelt het appa raat uit zichzelf op een kortere signaleertijd over. Vrees dat de meider al aanslaat wan neer een bezoeker een dikke sigaar rookt, hoeft de moleneigenaar en alerte brandweer niet te hebben. Volgens Turk blijft sigaren rook twintig centimeter onder het plafond hangen en Is de rook binnen de kortste ke ren uiteengewaaid. Is de verzekeringsmaatschappij er wel rap bij om de premie van een houten, uiterst brandbare molen op te schroeven, tot groot verdriet van de Stichting Schie damse Molens is de beloning voor het aan brengen van deze snelle brandmelder ge ring. Volgens secretaris F. Geerdes is de verzekeringsmaatschappij bereid de premie van zesduizend gulden per jaar met slechts vijftien percent te veriagen. Dat is te weinig, meent hij. SCHIEDAM Een 84-jarige vrouw heeft gisteren bij de politie gemeld, dat zij dinsdagavond aan de Lange Nieuwstraat van haar boodschappentas met persoonlijke bezittingen is beroofd. De vrouw kreeg om streeks 22.15 uur plotseling duw in haar rug van een motorrijder of bromfietser. Daarbij werd haar tas uit haar handen gerukt. De bejaarde vrouw viei en Rep ontvellingen op aan haar knieën. SCHIEDAM Radder Horecare, een van oorsprong Rotterdams cateringbedrijf, vierde gisteren in Schiedam zijn 90-jarig be staan. Er is open huis gehouden voor zaken vrienden en relaties in de nieuwe bedrijfs ruimte aan de Overschlesestraat. De directie van het bedrijf bestaat in middels uit de vierde generatie nakomelin gen van A. C. Radder die in i898 de basis. Te voet ging hij door geheel Rotterdam met een mand eieren, waarnaar veel vraag was. Al een jaar later kocht hij een paard en wa gen en In 1904 opende hij een winkel In zui- velprodukten aan de Nieuwe Binnenweg. Na de oorlog begon de familie Rad der een groothandel met meerdere agent schappen, Het bedrijf bleef groeten. In '79 kwam Radder naar Schiedam. Het bedrijf opende daar een nieuw hoofdkantoor. Vier jaar later werd Radder Drinks en Food uit gebreid met Radder Horecare.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1