p IT' I i 'andersfeesten: duiven boten, bier en vert Ier Kelnerloop met weineg kelners DIADORA PROFESSOR WATERPAS LEIDT SCOUTS NAAR HET WATER Rijksweg afgesloten Esso) Esso Euro Loodvrij met garantie, i Is Esso die 't doet i: nieuwe actie voor zusterstad Bacolod [ï)@Koster Het Vrije Volk SCHIEDAM -TEim (caw?) 14Q 95 'Angstbijter' naar asiel Ongelukken TI op Hargalaan Inbraak bijzit! voetbalclub2 Tr Dronkemansrit spssrs *7Q 95 jolin kroes MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 Steeds meer toeristen komen naar evenement dat prima promotie van Schiedam is K ■aoo zjfc mo m elft i 1 1 EfllflSchiedam SËL05P Tel. 010-4267982 Stefan Edberg "fl *f A 95 van 139.95 1 15f van T69r95 L ïwi ideale loop-vrijetijdsschoen van 99.95 nu f «f j KRACHTSPORT- VELD-ZAALSPORTEN- SQUASH- BADMINTON- AGU en K-WAY TENNIS- REGENKLEDING Bent u een van die vele honderdduizenden auto mobilisten die nog steeds superbenzine tanken? Dan is de kans groot dat u zonder problemen over kunt schakelen op Esso Euro Loodvrij. Dat bespaart u veel geld en u levert daarmee ook nog eens een wezenlijke bijdrage aan het behoud van ons milieu. Wanneer u vandaag nog even naar een Esso Euro Loodvrij Garantie Esso-station rijdt en het garantieformulier invult, weet u snel of uw auto geschikt is voor het rij den op Esso Euro Loodvrij. Is dat het geval, dan ontvangt u van Esso een op uw naam gesteld garan tiebewijs dat 3 jaar geldig blijft. Zeg eens eerlijk. Kunt u zich nog meer zeker heid wensen? hülsta studio 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excelsior'20 singel 51 schiedamI 1 F Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Je moet oppas sen niet te verdrinken in de mensenzee. De Hoogstraat in Schiedam, een zwart lint van nieuwsgierige blikken en slente rende voeten baant zich een weg. Op zoek naar vertier, bier en andere verma kelijkheden. Niemand heeft echt haast. Er staat nog een hele week voor de boeg. De vijfde editie van de Branders feesten is een feit. De gehele zaterdag bruiste het Schiedamse centrum, 's Avonds was de Hoogstraat uitgestorven op het mo ment, dat een kleine honderd verlichte pleziervaartuigen door de Lange Haven gingen. Aan beide zi|den van deze stadsgracht stonden toentussen Koe markt en Spinhuispad rijen mensen. Het lijkt een nieuw idee, deze eenmaal per jaar terugkerende fees- tweek. Toch is dat niet helemaal waar. Teun Bouw, veteraan op de EHBO-post bij de kermis, weet nog goed dat het in de jaren vijftig ook al "heel gezellig kon zijn in het hart van Schiedam. „Toen heette het nog geen Brandersfeesten. Maar door de Schiedamse gemeen schap werd een keer per jaar een fees- tweek georganiseerd. Op een gegeven moment kwam er de klad in. Dat kwam omdat de zomervakanties zich verplaat- sten naar het eind van het seizoen. Er kwam op den duur geen hond meer." Aan die zomerfeesten was ook altijd de kermis betrokken. Toen de ou de plaats van de kermis in de buurt van het politiebureau verplaatst werd naar het Emmaplein, ontstond langzaam de gedachte dat het toch wel weer leuk zou zijn opnieuw een feestweek te organise ren. De heer Janvier van de kermisex ploitanten weet daarover te zeggen: „Wij hebben toen gezegd, dat het inte ressant zou zijn als bedrijfsleven en ge meente weer eens wat activiteiten zou den gaan bundelen. En via gesprekken met het gemeentehuis is het er ten slot te van gekomen. Eerst heette het nog gewoon feestweek, maar m 1986 kwam iemand op het lumineuze idee om er de naam Brandersfeesten aan te geven." Mocht er bij buitenstaanders een mis verstand bestaan over de naamgeving: het feest heeft niets met branden te rnak^n wat vlammen en brandweer be treft (al waren er zaterdag wel demon straties van spuitgasten te zien), maar het slaat op de oude Schiedamse tradi tie van het stoken van verschillende soorten gedistilleerd. En dat niet alleen het stoken traditie is viel afgelopen weekeinde op menig gezicht af te lezen. Dat Schiedam serieus te werk gaat met het organiseren, blijkt uit het programma. Radio Rijnmond zorgt er voor dat ook grote aantallen mensen buiten Schiedam kunnen meegenieten van het feestgedruis. Zaterdag, op de openingsdag, wist een man als Jan Rietman ook weer grote rijen luisterpu bliek te mobiliseren. De officiële opening was dit jaar beter dan ooit. „Door een zorgvuldig uitgewerkt draaiboek en een ontspan nen sfeer verliep alles uitstekend," al dus de heer Piliard, de secretaris van het organisatiecomité. Georganiseerd moet er zeker worden. „We zijn toch wel zo 'n tien maanden in touw geweest om alles rond te krijgen," zo voegt Chris Coppens, de penningmeester van het gezelschap, er aan toe. Enigzins vermoeid, maar ook heel voldaan vertelt hij op een terras aan de Hoogstraat dat het succes van de Brandersfeesten tot over de ge meentegrens gaat. „We merken dat er meer toeristen komen en dat er ook weer lege winkelpanden gevuld worden. Ook nadat de feestweek voorbij is. Schiedam was wat in de vergetelheid geraakt. Deze week is eigenlijk best wel een mooie promotie van de stad." Kriti sche geluiden van Schiedammers, die vinden dat hun stad maar saai is, zijn hier duidelijk niet op de plaats. Ais voorzichtig een vergelijking met Vlaardingen gemaakt wordt, waar het Haring- en Bierfeest folklorefeest nummer een is, wordt er nadrukkelijk door de organisatie gesteld dat zo'n vergelijking absoluut niet opgaat. „We willen met niemand vergeleken worden. Schiedam is interessant genoeg. Maar natuurlijk kijken we bij het organiseren wel welke mogelijkheden er zijn wat at tracties betreft. Om ideeën op te doen voor volgend jaar staat er binnenkort een bezoek aan Duitsland op het pro gramma," aldus Coppens. Zondag 18 september, de twee de dag, is de stad aanmerkelijk rustiger als in de ochtenduren het startschot valt voor de prestatieloop rond de Lange Haven. Lege blikjes en patatresten her inneren nog aan zaterdag. Tot en met komende zondag zijn er nog volop acti viteiten. Morgen komen de winkeliers aan de Hoogstraat met allerlei gekke aan biedingen in verband met Dwaze Bran dersdinsdag. Nikkelen Nelis zorgt voor muzikale begeleiding. Woensdag nemen 300 man deel aan de Zuidhollandse Kla- verjaskampioenschappen in de Koren beurs, van 's ochtends tien tot 's avonds tien. Woensdag krijgt de jeugd de ruimte in het Passagetheater en ver zorgt de Rijnmohdband met twee ande re showbands een taptoe. Het volgend weekend staat ge heel in het teken van de muziek met vrijdag het Podium Gala II in het Passa ge Theater, zaterdag de Amstel Jazz- night en op de laatste dag, zondag 25 september, de zondagsmarkt met op tredens op verschillende podia. 9 tv"#*'. '■VZW jianyu MbV i Z""* ars?' rbW XI It rgsssg» Wethouder Chris Zijdeveld liet bij de opening van de Brandersfeesten op de Koemarkt 150 duiven los H «frfc-ACS""-' Tientallen pleziervaartuigen namen zaterdagavond deel aan de gondelvaart door de grote stadsgracht. SCHIEDAM Een Mechelse Herder is vrijdagavond in de Galilei- straat door een hondegeleider gevan gen genomen en naar het asiel overge bracht. Tegen de 19-jarige eigenaar van de hond is een proces verbaal opge maakt. De hond liep los op de. rijbaan en vertoonde bijtneigingen. Omdat de eigenaar al eerder was gewaarschuwd en buurtbewoners begonnen te klagen, greep de politie deze keer in. Tijdens de vangst beet de Her der de hondegeleider in zijn verstevigde laars. Volgens de politie is de hond niet van nature agressief, maar is hei rrleêï een angstbijter. „Het is aannemelijk dat er een muilkorfgebod voor deze hond komt," aldus de woordvoerder. SCHIEDAM Bij een inhaalma noeuvre is zaterdagmiddag een brom fietser op het fietspad op de Hargalaan in botsing gekomen met een fietster. De 19-jarige bromfietser uit Spijkenisse en de 40-jarige fietster uit Schiedam, wer den beiden naar het Schielandzieken- huis overgebracht. Nog geen honderd meter verder op verleende een automobilist bij het afslaan van de Hargalaan naar de Olym- piaweg geen voorrang aan een brom fietser met passagier. De 20-jarige Vlaardinger en zijn 18-jarige vriendin werden met gekneusde ledematen aiaar het Holy-ziekenhuis vervoerd. 1 ae.er 1 rg.ar SCHIEDAM In de kantine van voetbalvereniging Ursus is afgelopen nacht ingebroken. Na de inbraakmel ding rond 2.45 uur zag de toegesnelde politie drie mannen uit de struiken weg rennen. Na een korte achtervolging kon een 19-jange Schiedammer worden aangehouden. De andere twee konden ontsnappen. Het drietal had behalve ge luidsmateriaal ook de geldinhoud van een gokkast gestolen. Ze waren de kan tine binnengekomen door een nooddeur te vernielen. SCHIEDAM Op de midden berm van de Nieuwe Damlaan is zater dagnacht, een .dronken Maassluizer tot stilstand'gekomen. Dë-J25-jafigë marl had in zijn dronkemansrit een wegafzet- ting op-de-Gemt-Verboonstraat1 omver gereden. (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Er komt zeker in de toekomst weer een kelnerloop in Schiedam. Die verzekering geeft initiatiefnemer Wim de Haan, de sportschoolhouder. De opkomst voor de eerste kelnerloop van Schiedam viel zaterdag tegen. De publieke belangstelling met. r SCHIEDAM Na een aan varing in de Petroleumhaven is Rijksweg 19 zaterdagavond een half uur afgesloten geweest. Omdat de Rotterdamse politie vreesde dat er gevaarlijke gassen bij de botsing waren vrijgekomen, werd de weg van 9.00 tot 9.30 uur voor verkeer afgesloten. „We hadden twaalf inschrij vingen, maar uiteindelijk zijn er maar vijf heren en twee dames ge start. De afschrijvers hebben dui zend maal excuses gevraagd, maar tevens'er op aangedrongen om de volgende keer de loop later op de dag te houden. Alle hadden ze de zaterdagnacht heel laat moeten werken en konden daarom met pre sent zijn. Wij hebben hieruit de con clusie getrokken, dat we volgende keer hiermee rekening moeten hou den," aldus Wim de Haan. Hij had overigens over belangstelling niet te klagen, want publiek was er wel. Winnar van de eerste kelner- loop werd de kelner van De Koffie pot. Hij kwam achter twee perso neelsleden van 't Fust binnen, maar was de enige die niets gemorst had uit borrelglaasje en limonadeglas, die op een dienblad werden meege voerd. Van de twee deelnemende dames was de bedienster van het Griekse restaurant Tassos sneller dan de bariady van Juan les Pms. EB fÜ* Door Perry Menexis VLAARDINGEN - Ongeveer 450 leden van de scouts uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis kunnen vanaf zaterdag zeggen dat zij in een van de vele verhalen van Suske en Wiske heb- ben meegespeeld. In het kader van een project voor Noord-Jemen, waar een sterke behoefte aan schoon drinkwater is, werd het afgelopen weekeinde bij tal loze scoutverenigingen in ons land het verhaal 'De Wervelende Waterzak' na gebootst. In Vlaardingen gingen scouts samen met de bekende striphelden en professor Waterpas op zoek naar het juiste water, dat tegen het einde van de middag na het uitspreken van een inge wikkelde formule eindelijk werd gevon den. Het avontuur De Wervelende Waterpas speelt zich in dertien verschil lende landen, waar naar het juiste water wordt gezocht, af en daarom hebben de scouts met de nodige improvisatie en kele bezienswaardigheden uit deze ge bieden nagebootst. Een van deze lan den is China en met behulp van karton nen dozen werd dan ook de Chinese muur nagebootst. Even verderop hing een spandoek met Chinese karakters. Frankrijk werd nagebootst door middel van een jeu des boules-veldje en een muziekinstrument dat van wijnfles sen was gemaakt. Het meest opmerke lijk werd Nederland echter nagebootst, waar enkele meisjes als supporters van het Nederlands elftal waren uitgedost. Het was dan ook geen wonder dat juist in de Hollandse zone de slogan 'aanval len' werd gescandeerd. Omdat de striphelden uit Suske i en Wiske natuurlijk niet bestaan, wer den zij nagebootst door de wat oudere scouts. De bijna negentienjarige Jolan- da speelde de rol van Wiske en dat be viel haar uitstekend.' „Het leukste van alles vind ik nog dat de kinderen echt geloven dat ik Wiske ben. Want zij leven nog in een fantasiewereld en als je daar goed op inspeelt, komen zij daar ook niet uit." Professor Waterpas, gespeeld door Gerard Schouten, was ongetwijfeld de meest opvallende persoon in het ver haal. Uitgedost als een echte professor zocht hij fanatiek naar het juiste water voor Noord-Jemen. „Daarvoor heb Ik dit apparaatje," en deze wijze man toont twee glazen bolletjes die met een glazen spiraal zijn verbonden. „Pas ais dit apparaat met borrelen stopt, heb ik het juiste water gevonden. Daarvoor zal ik echter eerst een formule moeten uit spreken. Ais alles goed is komt er dan ook meteen spontaan water uit de grond." En de jeugdige scouts volgen de zoekacties van de professor dan ook met spanning. „Het grappige van dit al les is dat het borrelen met ophoudt zo lang ik dit apparaatje in mijn hand vast houd. De normale lichaamstemperatuur is namelijk voldoende om het wafer te doen borrelen." i „De kinderen leven erg met mij mee en doen ook hun uiterste begt om het water te vinden. Er zijn er die' zeg gen dat de kraan een oplossing jèeeft. Anderen denken weer aan de if gen, maar dan moet ik ze weer teleurstellen, i Het gaat er namelijk om dat het water in Noord-Jemen terecht komt." (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING) Tankt u nog steeds super? MA -ö VLAARDINGEN - De Stichting Vlaardingen voor Ontwikkelingssamen werking (VLOS) en de Dekanale Vasten actie Vlaardingen/Schiedam hopen be gin volgend jaar 100.000 gulden in te zamelen om vier landbouwprojecten op het Filippijnse eiland Negros van de grond te krijgen. Het gaat om een nieu we actie voor Bacolod, zusterstad van Vlaardingen op de Filippijnen. In overleg met de Rlippijnse bisschop Antonio Fortich, die dit weekeinde een bezoek bracht aan Vlaardingen, werd zaterdag bekeken op welke manier deze vissers- stad haar Filippijnse tegenhanger zal steunen. In alle vroegte zaterdagochtend, 9.00 uur, kwamen de betrokken partijen bijeen om de inhoudelijke kant van de steunactie te bekijken. Han Raeijma- ekers, een vertegenwoordiger van de Vredesbeweging Viaardingen, maakte zaterdag tijdens de opening van de Vre- desmarkt op het Liesveld bekend wat de bedoeling van de actie is. „Met die landbouwprojecten wil len we de kleine boeren op het eiland Negros helpen. Door het het nog immer voortdurende systeem van grootgrond bezit, zijn daze kleine boeren nagenoeg landloos. Ons plan houdt in: het ter be schikking stellen van landbouwgrond, hetzij gekocht, hetzij gehuurd en agrari sche educatie. Verder is het onze opzet de boeren in een soort coöperatie on der te brengen, zodat niet iedere boer voor zich sappelt op een klein stukje grond, maar dat ze het in onderlinge sa menwerking en overleg doen. Op deze manier staan zij ook sterker tegenover de macht van de grootgrondbezitters." Bisschop Antonio Fortich, die zijn bisdom op het eiland Negros heeft, was zaterdag zeer te spreken over het werk van de VLOS, de Vastenactie en de Vlaardingse Vredesbeweging. In zijn bisdom zet Fortich zich persoonlijk in voor de door president Corry Aquino beloofde landhervormingen. Ondanks de tegenwerking die hij ondervindt van de grootgrondbezitters, het Vaticaan, rechtse partijen, een deel van de bevol king en de overheid, probeert hij de landhervormingen van de grond te krij gen. Hulp uit het buitenland, uit Vlaar dingen komt hierbij goed te pas. Samen met burgemeester F. van Lier opende bisschop Fortich zaterdag de Vredesweek op het Liesveld. Beiden prezen tijdens een kort toespraakje het werk van de Vlaardingse Vredesbewe- ging. - (achterzijde Broersvest)."? iU (INGEZONDEN MEDEDELING) ËirtOVA alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 14

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1