Gekwelde Rotterdammers willen massaal terug naar Schiedam l* rollen en schoenendozen in Hofpleintheater Vergaderstukken Schiedam op 'n floppy Ouderen dik tevreden over Opentafeiproject: eten en gezelligheid Ondernemers door toeval naar triathlon Wju/flÊÈÊBaMSSSÊÊiSé W ft' Het Vrije Volk SCHIEDAM l«j|sissgig.—«aan, |KSfeagg||Sfigggf.-.> J& Actie: Kies een lievelingsdichter Drie inbrekers op heterdaad gearresteerd Henny Vrienten in Stadsgehoorzaal Sade in Ahoy' ma mi I MóW A i*M' wfi l* \t ws PAGINA 6 DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 Bewoners Oud-Mathenesse willen eigener beweging historische grenscorrecties terugdraaien. 'Het valt niet mee om in een wereldstad te wonen' De Russischestraat in de Landenbuurt. Bewoners van deze buurt willen weer ingelijfd worden bij Schiedam. Door Marcel de Klerk '"SSSSSmmmSmS^ m ■-lA' f h' wSZW* mmm-a ROTTERDAM Schoenendozen en trolion vormen de voornaamsts thema's van de eerste tentoonstelling van het nieuwe seizoen in Jeugdtheater Hofplein, die afgelopen weekend geopend werd. Do expositie draagt de naam 'Kunst door kinderen' en bestaat uit tekeningen en ruimtelijks werken van leerlingen van de basisscholen 'De Boswoido' en 'Dr. Pierson'. Ai het tentoongestelde werk werd gemaakt naar aanleiding van de Hofplein-produktie 'Treil', die in april van dit jaar in première ging. 'Troll' is het verhaal van de iongen Leo, die van zijn baas da opdracht krijgt een enorme berg schoenendozen grijs te schilderen. Een weinig inspirerend werkje; Leo droomt dan ook regelmatig weg en valt uiteindelijk zelfs in een diepe slaap. Dan Somen de trollen vaneit hun onderaardse schuilplaatsen door een luik in de vloer naar boven gekropen. Ze stelen aiie schoenen, en de arme Leo moet naar het Trollenrijk om zijn schoenen weer terug te veroveren. Natuurlijk beleeft hij daar allerlei avonturen, die een bron van inspiratie voor de eugdige kunstenaartjes hebben gevormd. )e tentoonstelling zal de komende twee maanden te bezichtigen zijn in de pauze en na afloop van de zondagvoorsteüingen in Jeugdtheater lofplein. In december gaat er weer een nieuwe prnduklie van start: 'Meisjeloos'. Ook naar aanleiding van dez8 voorstalling zal weer een tentoonstelling georganiseerd worden. Kinderen die mes willen werken aan een tentoonstelling kunnen bellen naar Jeugdtheater Hofplein, telefoon 4660311. Bram Wijers en Lucien La Fleur, twee in Schiedam gevestigde jonge ondernemers, kregen onverwachts startbewijzen voor de wereldkampioenschappen triathlon in Nice. „Ons bedrijf staat blijkbaar ingeschreven ais triathlonvereni- ging." reageert Wijers. Gisteravond is bet tweetal per landrover naar het zuiden afgereisd. Volgend jaar mei eerste Fittest- in-town-trofee h ft, li rti K SCHIEDAM De Gemeentelijke Openbare Bibliotheek en de boekhan dels Mercurius, Van Leeuwen en Rood bot doen mee aan de landelijke actie voor het kiezen van Nederlands meest geliefde dichter of dichteres. Tussen 22 september en 2 november vraagt de or ganisatie CPNB (Centrale propaganda voor het Nederlandse boek) alle lezers Irf ons land de winnaar van een pu blieksprijs aan te wijzen in het genre ge dichten en verzen. Deelnameformulieren liggen klaar in bibliotheken en boekhan dels. Het gaat om een keuze uit nog in leven zijnde dichters, van wie een spe ciale commissie er negen heeft genomi neerd op grond van verkoop- en uit leencijfers. Het zijn Nel Benschop, Jules Deelder, Toon Hermans, Judith Herz- berg, Rutger Kopland, Lucebert, Huub Oosterhuis, Annie M.G. Schmidt en Wil lem Wilmink. Aan hen besteden de bi bliotheken en winkels de komende we ken extra aandacht. Deelnemers aan de verkiezing maken kans op leuke prijzen, zoals reizen naar Rome of Parijs, een aquarel van Jan Montyn of boekenbon- nen. SCHIEDAM Aan de Parkweg heeft de politie vanochtend om vijf uur drie jonge inbrekers gearresteerd. Zij •werden betrapt bij een poging om in het Turkse koffiehuis binnen te dringen. De "Schiedammers van 18, 19 en 20 jaar hadden al raamlatjes losgemaakt met "de bedoeling een ruit uit zijn sponning te lichten en dardoor naar binnen te gaan. Zij zijn ingesloten aan het bureau van politie. Ook op andere plekken in de stad zijn inbrekers de laatste dagen ac tief geweest. Aan de Rotterdamsedijk werd een slaapkamerraam vernield, ver volgens het hele huis doorzocht en sie raden en zeshonderd gulden aan bui tenlands geld meegenomen. Bij café The Corner aan het Rozenburgerplein werd de toegangsdeur geforceerd en 250 gulden aan klein geld meegenomen. Een trouwring en een portemonnee met inhoud haalden ongewenste bezoekers uit een woning aan de Marconistraat en aan de Louis Raemaekersstraat gingen ze er vandoor-met sieraden ter waarde van-t 3500 .-gulden^in -de. Aleidastraat kwamen inbrekers ëen woning binnen met behulp van een valse sleutel. Daar werden-een fotocamera mnet lenzen en :twee -köstbare bë'renfiorioges meegeno men.* Door Ben van Haren SCHIEDAM Als het ligt aan de bewoners van de Landenbuurt in het Rotterdamse Oud-Mathenesse wordt het inwonertal van Schiedam in een kfap met 4500 verhoogd. Uit vrees dat de Maasstad zijn beloftes op het gebied van stadsvernieuwing met nakomt heeft een groep van vijfenzeventig bewoners uit die Rotterdamse grenswljk vanmid dag aan de Schiedamse loco-burge meester Ir Chris Zijdeveld gevraagd alle bewoners van dit oorspronkelijke Schie damse gebied weer als stadgenoot te accepteren. Zij melden zich daartoe bij de burgelijke stand. De bewonersorganisatie Oud- Mathenesse en het Witte Dorp heeft de ze aangifte-actie op touw gezet naar aanleiding van opmerkingen, die Schie dams burgemeester Scheeres vorig jaar heeft gemaakt. Bij een bezoek aan die toen vijftig jaar bestaande -urt onder aan de Rotterdamsedijk, bracht hij in herinnering, dat het betreffende grond- - gebied destijds aan Rotterdam is afge- staan in ruil voor eeuwigdurende leve ring van goedkoop water. Dat contract is inmiddels opengebroken. Sinds een aantal jaren betaalt Schiedam ook de gewone prijs. De bewoners van de Lan denbuurt bieden daarvoor alsnog hun verontschuldigingen aan. Zij herinneren de burgemeester in hun brief aan zijn verzekering, dat ze bij problemen met Rotterdam altijd weer konden terugkeren naar Schie dam. Nu is het zover. „Vergeefs," schrijven de mensen uit de Landen buurt, wachten zij ai maandenlang op een besluit van het college van burge meester en wethouders van Rotterdam voor renovatie van het centrum van de buurt aan beide zijden van de Fransel aan. Dit zogenaamde 'hart' bevat 450 kleine en naar de huidige maatstaven gerekend verouderde woningen, die vol gens een door de bewoners ontworpen 'toekomstplan' aangekocht moeten wor den door de gemeente en vervolgens renoveren. De bewoners willen, dat ze worden voorzien van liften ten behoeve van de vele daar woonachtige ouderen en dat andere woningen samengevoegd worden voor huishoudens met kinderen. In de Rotterdamse raad is volgens de bewonersorganisatie wel een politieke meerderheid te vinden voor het plan, maar de uitvoering blijft hangen op 'het tekort van de gemeente, rijksbezuinigin gen en andere college-prioriteiten'. De mensen in de Landenbuurt begrijpen het allemaal niet meer en worden ge kweld door onzekerheid en onrust. „Het valt niet mee om in een wereldstad te wonen." De bewoners van de Landen buurt hebben de hulp van de Schie damse burgemeester ingeroepen om hen bij de burgelijke stand te helpen. Scheeres is verhinderd en laat zich van middag vervangen door de loco-burge meester Zijdeveld. De realiteit zal Zijde veld verhinderen om deze mensen ter plekke in te lijven. Dat veronderstelden de actieleiders ook al. „Maar misschien wilt u een optie op ons nemen en daar van melding maken bij het college van Rotterdam, vergezeld van het verzoek om de onderhandelingen over een mo gelijke transfer te openen." SCHIEDAM Schiedamse gemeenteraadsleden kunnen, als zij dat wensen, voortaan agenda's en verslagen van de raadscommissie voor Stadsvernieuwing en Volkshuis vesting op een floppydiskette thuis krijgen. '^Wethoüder'H.'j/an Kleef heeft hiertoe fieslo.tën"haar aanleiding van het verzoek van PvdA-raadslid C. Huijken. Volgens, wethouder Van den nog vóór het jaar 2000 alle raads- en commissiestukken via een goed beveiligde dataverblnding met het stadskantoor thuis met een per sonal computer opvragen. Voorlopig krijgen de Schie damse „raadsleden echter bij wijze v>„>>PéTitper)t„yan#n4cammissie' .de, agendasTea«verslagenïop.: een-; floppy. Deze diskette kan worden ggbruik). inJde..e|gey1aonal jom-^ -t -iv v* VLAARDINGEN Henny Vrien ten (ex-Doe Maar) is vrijdagavond met de The Magnificent 7 te zien en te be luisteren in de Stadsgehoorzaal. De band speelt filmmuziek van de jaren veertig tot heden. Na het uiteengaan van Doe Maar richtte Henny Vrienten zich op het schrijven van filmmuziek. Zo compo neerde hij de soundtrack voor 'De v,< Prooi' en 'In de schaduw van de over- .winning'. r Het optreden begint vrijdag om 20.15 uur. De toegangsprijs bedraagt - ƒ12,50. Houders van Pas 65 of CJP be talen tien gulden., ROTTERDAM Sade geeft op 11 november een concert in Ahoy'. De voorverkoop voor het concert begint za terdag aanstaande, onder meer bij deze krant. SCHIEDAM - „Het is hier bijzonder gezellig en je krijgt ruim genoeg te eten. Voor mij is het een uitkomst, omdat mijn vrouw een paar jaar geleden overleden is Soms kook ik nog wel voor mezelf, maar voor drie avonden in de week heb ik ingetekend om hier een war me maaltijd te nuttigen." Aan het woord is de heer Aafjes. 83 jaar oud. Maar nog met te oud om een gezellige conversatie aan te gaan. „Want dat is toch wel het belangrijkste," zo voegt me vrouw Schlebaun, een bejaarde da me uit het eetgezelschap er aan toe. „Natuurlijk is het fijn, dat je niet zelf hoeft te koken. Maar daarnaast ont moet je je mensen met wie je een potje kunt dominoën of schaken." Het woord uitstekend en vari anten hierop zijn met van de lucht in het dienstencentrum Vier Molens aan de Nieuwedamlaan in Schie dam. Het beeld van klagende oudjes wordt even flink van tafel geveegd „Natuurlijk zitten hier ook wel sja- grijnen tussen, maar die zijn na het eten meestal weer snel verdwenen," zo vertelt een van de jongere oude ren. In eerder genoemd diensten centrum kan tegen betaling van zes gulden tussen twaalf en half een een warme maaltijd genuttigd worden, voor met name zelfstandig wonende ouderen. Dit laatste is van essentieel belang, omdat het aansluit bij de doelstelling van het door de over heid opgestelde plan, flankerend ou derenbeleid. „Het was wel even wennen aan deze term," zo vertelt een woordvoerster van het Stedelijk Bu reau Stichting Gecoördineerd Oude renwerk in Schiedam. Het lijkt op een verdoezeling van een tekortko ming in de samenleving. „Maar er is werkelijk geld dat direct beschik baar is. Dat komt, omdat deze sub sidie voor een doelbewust plan uit gekeerd wordt. Er is dus precies be kend, wat er voor een bepaald be drag moet gebeuren," zo voegt ze eraan toe. Als er over bedragen wordt gesproken wordt duidelijk, dat de zes gulden die men voor een maal tijd moet neertellen niet de eigenlij ke kosten dekt. Per persoon zit er vijftig cent subsidie op. Het totale bedrag uit de overheidspot bedraagt 15 000 gulden. Dat lijkt erg weinig als je nagaat dat daarvan in totaal zeven van dergelijke Opentafelpro- jecten gefinancierd moeten worden. Het bedrag is een totaal voor de fi nanciële planning van een jaar. „De term tafeltje dekje heb ben we eigenlijk bewust naar de achtergrond geschoven, omdat we dat nogal een zielige naam vonden voor mensen, die helemaal niet zielig hoeven te zijn." En om met het hui dige bedrag goed rond te komen is het noodzakelijk dat er veel vrijwilli gers bij de projecten worden betrok ken Mensen kunnen zich nog steeds aanmelden, aldus dezelfde woordvoerster van de stichting Voor wie is de Opentafel nu precies bedoeld? Het gaat om oude ren die om redenen van het missen van een echtgenoot, of andere di recte kennis, met zelf in de gelegen heid zijn om te koken. Daarnaast zijn de mensen welkom die we! zelf kunnen, maar met willen eten. Men sen die om wat aanspraak verlegen zitten dus. Tenslotte is het doel van het maaltijdaanbod op een centraal gelegen plaats, natuurlijk in de eer ste instantie geschikt voor mensen die in staat zijn om zelfstandig naar deze plek toe te komen. Naast twee al bestaande Opentafels, te weten dienstencen trum Vier Molens en Frankenland, moeten er nog vijf bijkomen. Het aantal deelnemers van de maaltijd verschilt per plaatsing. In Vier Mo lens bijvoorbeeld kunnen maximaal 25 mensen eten. Maar in de rest van de centra zal maar voor zo'n tien mensen plaats zijn. SCHiEDAM Twee jonge on dernemers, Bram Wijers en Lucien la Fleur van het Schiedamse reclame- en adviesbureau N.F. B. Promotie, doen zondag mee in de wereldkampioen schappen triathlon in Nice. Gisteravond is het duo naar Zuid-Frankrijk vertrok ken. Hoewel het tweetal redelijk is ge traind, behoort het met tot de topatle ten die de organisatie van de WK voor ogen heeft. De manier waarop Wijers en La Fleur aan de startbewijzen zijn geko men, was dan ook met helemaal vol gens de normale gang van zaken. „Sinds twee jaar is de inschrij ving volledig gesloten voor liefhebbers zoals wij," vertelt Wijers enkele uren voor het vertrek in het bedrijfskantoor aan de Tuinlaan. „Vorig jaar heb ik nog vla verschillende sportbonden gepro beerd mee te doen, maar je loopt echt tegen een muur op. Het bleek volkomen onmogelijk om daar in Nice te starten." Vandaar dat hij wat vreemd opkeek, toen er enkele maanden geleden een brief op de mat plofte, met daarin de vraag hoeveel deelnemers N.F. B Pro motie dit jaar naar de wereldkampioen schappen wilde afvaardigen. Wijers: „We staan blijkbaar ingeschreven als triathlonverenging. Meteen Is de brief teruggestuurd met onszelf als deelne mers." Veel illusies over een redelijke plaats In de emdnotering maken de twee zich met. „Ons enige doel is met als laatste over de streep binnen te ko men," zegt Wijers. Dat zelfs heelhuids binnenkomen niet eenvoudig zal zijn, weet hij uit ervaring. Enkele jaren gele den, in 1985, heeft Wijers ook meege daan. De inschrijving was in dat jaar nog open voor ledereen. De in Rotter dam wonende Schiedamse zakenman reed in die wedstrijd tijdens de afdaling in een ravijn. „Het fletsparcours loopt door bergachtig terrein, je schiet waan zinnig snel bergafwaarts." Hij kon heel huids zijn tocht afmaken, maar over schreed de tijdslimiet en moest ver plicht afhaken. De 'deelname van Wijers en la Fleur aan de wereldkampioenschappen SCHIEDAM - Met de deel name aan de Wereldkampioen schappen Triathlon in Nice willen Bram Wijers en Lucien la Fleur een sportief voorbeeld stellen voor de eerste 'Fittest-m-Town-Trofee', een wedstrijd die volgend jaar in Schiedam wordt georganiseerd. !n mei volgend jaar zal voor het eerst om deze trofee worden gestreden. De wedtrijd is een initiatief van N.F. B. Promotie, dat hiermee de hele stad als decor voor het spor tieve gebeuren wil gebruiken. De gemeente heeft zich positief over het plan uitgesproken. Bram Wijers, mede-organi sator: „De Flttest-in-town-trofee zal een mengeling zijn van de bi athlon, triathlon en survival-of- the-fittest. De deelnemers zullen varen In kano's, hardlopen over hindernissen, afdalen van gebou wen, je kunt het zo gek niet verzin nen. Ook de horeca zal bij het eve nement worden betrokken. Het pu bliek zal via loopbruggen een goed overzicht op het gebeuren behou den," wordt mogelijk gemaakt door Panasonic en Reebock. De Schiedamse fietsen handelaar Van Leeuwen heeft de race fietsen beschikbaar gesteld. Van hem hebben de twee ook de nodige techni sche opleiding en advies gekregen om de fiets tijdens de wedstrijd rijdende te houden. Hoewel beide zakenlieden elke dag een vast trainingsschema afwerken om in conditie te blijven, is het er niet van gekomen zich echt op de wereld- kampioenschSppen voor te bereiden. „We hadden ons voorgenomen serieus bepaalde afstanden te zwemmen en te fietsen. Al met ai hebben we dat drie keer kunnen doen. Ons bedrijf vergt ge woon te veel tijd," verduidelijkt Wijers. Ze hopen nog iets aan de condi tie bij te kunnen schaven in Nice. Een beetje acclimatiseren, wennen aan de hoogte waar gefietst moet worden. Ook wordt ai over zondag heen gekeken, richting New York. Daar zullen Wijers en la Fleur op 6 november meelopen in de belangrijkste marathon van het jaar. Streeftijd: „binnen drie uur finishen," meent Wijers stellig. Een volle marathon, ruim 42 kilo meter hardlopen, staat zondag even eens op het programma, als onderdeel van de triathlon. Met dit verschil, dat ze tijdens de triathlon ook nog eens 4 kilo meter zwemmen in open zee en .zoiets van" 120 kilometer fietsen voor de boeg hebben. Ruim 698 topatleten uit alle hoeken van de wereld doen aan het evenement mee, „en wij tweeën," aldus Wijers. Tegen het zwemmen en fietsen zien ze niet als een berg op. Met het lo pen ligt het anders. „Een saaier par cours kun je je niet voorstellen," weet Wijers. „Je loopt over de boulevard de stad uit richting vliegveld en terug."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1