Schiedamse grond ztit propvol historie root feest: echtpaar Keizer 65 jaar getrouwd 'Westlanders', roeïsloepen en stoomschepen op Open Havendag Modeshows bi ij Slot hebben succes Het Vrije Volk SCHIEDAM m Veel belangstelling op Nicaragua-avond Politie pakt sleutel-inbreker Rotterdamse sociale dienst verdubbelt ïfraude'opsporing Hoe zit dat in het gevang? Een ton staal weggehaald ws PAGINA 18 DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1988 Bruggehoofd blootgelegd bij ridderhofstede Steenhuizen. Was daar een gracht? Tekenaar Ger Immerzael bekijkt als amateur-archeoloog de opgravingen van het bruggehoofd bij de ridderhofstede Steenhulzen. De muur en put liggen in middels weer onder zand bedolven. Groot feest was het uistBren in de snciëteitsruimle op de begane grond van de Heijermansflat. De leden van' de ouderensoos, meest huren, zagen er allemaal feestelijk uit. Ze hadden een plant als cadeau en koek bij de koffie, 's Middags kwam zelfs een koor langs om een aubade te bren gen. Alle loftuitingen waren bestemd voor het echtpaar Keizer-Van Wolfs winkel. Het gebeurt tenslotte niet vaak dat twee mensen in goede ge zondheid een 65-jarig huwelijk kun nen herdenken. De eigenlijke feest dag is pas maandag, maar die zal in familiekring worde» doorgebracht. De nu 88-jarige E. Keizer, die tot aan zijn pensionering werkzaam is geweest als worstenmaker in een vleeswarenfabriek, trouwde in 1923 met de vijf jaar jongere H. van Wolfswinkel in Rotterdam. Vele ja ren hebben zij gewoond in Zuid. waar ook hun twee zoons Ton en Theo geboren zijn. Dertien jaar gele den lijn ze naar Schiedam verhuisd. Hun kidneren waren toen ai lang de deur uit. De jongste. Ton van 5/ jaar, was gisteren ook present. Hij was voor deze feestelijke gelegen heid overgevlogen uit Canada, waar heen hij ruim dertig jaar geleden Het echtpaar Keizer heeft behalve twee zoons, nu vier kleinkinderen en een achterkleinkind. „Bijna twee zelfs," corrigeert een familielid. Jan Perquin (met baard en vlindsrdas): „Het zijn over wegend vrou wen, die naar onze shows ko men. Maar zij zijn ook zeer geïnteresseerd in de mannen mode. die we laten zien." Bedrijfsleider Jan Perquin constateert na twintig jaar tevreden: 'Het gaat goed in Schiedam9 Door Ad Hoogerwerf SCHIEDAM De grond in de omgeving van Schiedam is zo rijk aan fjjstorisch materiaal, dat men mankracht te kort komt bij opgravingen. De nood- opgraving van Romeinse boerderijen bij Kethel is van zo'n groot belang dat het werk daar niet gestaakt kan worden. Amateur-archeologen hebben deze zo mer een nieuwe vondst gedaan, die zij vrijwel in hun eentje hebben moeten on derzoeken. Op een steenworp afstand van da plaats, waar in de jaren zestig de rid derhofstede Steenhuizen werd opgegra ven, zijn de afgelopen zomer korte tijd restanten blootgelegd van een dikke muur. Het „zwaar brok muur," zoais ar cheoloog A.J. Guiran van het Bureau Oudheidkundig Onderzoek Rotterdam (BOOR) het noemt is mogelijk een brug gehoofd geweest bij de gracht rond Steenhuizen. Aanwijzingen dat er inder daad een gracht naast de stenen heeft gelegen, zijn er nog niet. Medewerkers van het BOOR hebben eind juni op verzoek van afde ling 8 van de Archaeologische Werkge meenschap Nederland, beter bekend als Helinium, in Vlaardingen een snelle nöodopgraving verricht. Het veldje ligt tussen de Burg. Heusdenslaan en de snelweg A20. Net als bij eerdere opgra vingen zoekt Helinium uit angst voor 'schatgravers' met graag zelf de publici teit. De vondst wordt nu vermeld in Ter ra Nigra, het maandblad van de vereni ging. 0 Het brok bruggehoofd werd ge vonden tijdens graafwerkzaamheden van gemeentewerken. Langs de Burg. Heusdenslaan in Vlaardingen werd grond weggegraven voor de reconstruc tie van de Van Hogendorpiaan. De grond was nodig voor het ophogen van tuintjes. Waar mogelijk, struinen leden van de archeologische vereniging loca ties af waar gegraven wordt. Ze willen erbij zijn, wanneer de graafmachines op oudheidkundig waardevolle zaken stui ten. En dat gebeurt regelmatig. Volgens Guiran is het hele Rijn mond gebied rond Vlaardingen, Maas sluis en Schiedam rijk aan historisch materiaal. Guiran: „Het gebied is sinds He Romeinse tijd druk bevolkt geweest. 3e hoeft maar een spade in de grond te steken, of je stuit op resten van vroe ger." E5. Zo ook begin mei. Al eerste sta ken er scherven uit de zeventiende eeuw uit de klei. Ook zagen medewer kers van Helinium, dat de aarde op ver schillende lagen er verkleurd bijlag. Dat wijst op resten van bebouwing. Begin mei togen P.G. Heinsbroek en L. Rozendaal van Helinium opnieuw naar de afgravingen, waar ze steenres- fen hadden gevonden. Nu ging het vol gens hen om materiaal uit de dertiende eeuw. Veel steun van collega-amateu rarcheologen kon het tweetal met ver wachten, want even verderop, bij Schie- dam-Kethei, wa^nog altijd de opgra ving van boerderijen uit de Romeinse periode in volle gang. Ook een noodop- graving, die een hogere prioriteit kreeg. Meer grond werd weggehaald. De put van Gemeentewerken verschoof gestaag. Er gaven zich andere delen van muurtjes bloot uit de Middeleeu wen. Half juni werd de aandacht opeens getrokken door een stuk muur, dat een tiental meters verderop uit de grond te voorschijn kwam. Met behulp van een grondverzetmachme van Gemeentewer ken, kon het brok muur .;-otendeels aan tie vergetelheid worden onttrekken. De ze muur was zo veelbelovend, dat op 21 juni Guiran zich vrij maakte om een paar dagen in de Vlaardmgse grond te spitten. Het geheel werd in kaart ge bracht en ingetekend. Inmiddels ligt het bruggehoofd weer met een laag zand bedekt. Guiran houdt er rekening mee, dat het bruggehoofd bij Steenhuizen hoorde. Steenhuizen was een versterkte woontoren, een klein kasteeltje. „Daar omheen zag je vaak boerderijen en ver dedigingwerkjes, zoals een gracht met brqggehoofd." Zijn verslag over de drie graafda- gen in Vlaardingen zal met op korte ter mijn te verwachten zijn. Guiran heeft de bedoeling zijn studie over het brugge hoofd bij Steenhuizen volgend jaar te publiceren, in het tweejaarlijks verslag van zijn bezigheden „Mogelijk hebben onze collega's over twintig, dertig jaa< meer tiju en geld om de opgraving te voltooien," zegt Guiran. „Wij zijn in Rotterdam al gezegend met drie beroepsarcneologen. Toch kunnen we het werk nauwelijks aan. Behalve in Rotterdam werken we volgens gemaakte afspraken ook regel matig in omliggende gemeenten. Schie dam, Barendrecht. Met Vlaardingen hebben we geen geregeld overleg in een coördinatie commissie, maar sprin gen wel regelmatig bij. Met graafmidce- len of door zelf ter plaatse te zijn Guiran hoopt dat de leden van Helinium veel werk ia eigen hand kun nen houden, „maar archeologisch be zien is de grond eigenlijk te rijk be deeld." SCHIEDAM Met de aanhou ding van een 27-jarige Rotterdammer verwacht de Schiedamse politie een aantal inbraken met valse sleutel opge lost te hebben. Vannacht om drie uur trok de man aan de Hogebanweg, nabij de Franselaan, de aandacht van surveil lerende agenten. Toen zij hem benader den, holde hij hard weg met een tas. Bij aanhouding bleek, dat in die tas een aantal geldkistjes zaten. De man bekende met een valse sleutel een woning in de Fultonstraat binnen ge drongen te zijn. Op het politiebureau in Schiedam wordt de Rotterdammer nu nader aan de -tand gevoeld. De laatste tijd is in Schiedam een aantal inbraken gepleegd, waarbij de daders met valse sleutels woningen binnen kwamen. ROTTERDAM Rotterdam is de grootste havenstad van de wereld en van groot belang voor de Nederlandse economie. Toch schijnen steeds minder mensen te weten wat zich nu eigenlijk m die havens afspeelt. Om daar wat aan te doen organiseert het Havenbedrijf ko mende zaterdag voor de elfde keer de traditionele Open Havendag. Deze keer wordt het programma wat eenvoudiger dan vorig jaar, toen het tweede lustrum werd gevierd, maar nog steeds zal er genoeg te zien en te doen zijn. Organisator Hans den Broe der: „De Open Havendag valt samen met de Oude Havendag van de Stich ting Openlucht Binnenvaartmuseum, zo dat je kunt spreken van twee 'markten': s. ROTTERDAM De Gemeente lijke Sociale Dienst van Rotterdam heeft het aantal medewerkers dat fraude in 'de sfeer van de bijstandsuitkeringen 'moet opsporen, verdubbeld. Tot voor jcort werkten nog 17 ambtenaren van de GSD aan fraudebestrijding, maar dat iijn er sinds kort 34. Dat heeft GSD-di- ïecteur Laman woensdag op een pers bijeenkomst bekend gemaakt. Het opsporen van de fraude ge beurt zoveel mogelijk op basis van fei tenonderzoek en gesprekken met de betrokken uitkeringsgerechtigden, aldus Laman. Het posten bij een woning en het volgen van mensen is alleen toege staan met toestemming van de directie van de Sociale Dienst. Indien een Rot terdammer die bijstand ontvangt op steunfraude betrapt wordt, kan de So ciale Dienst overgaan tot het opleggen yan een strafkorting. Ook indien langdurig werklozen niet verschijnen voor het voeren van heroriënteringsgesprek kan de GSD tot Inhouding van een deel van de uitkering overgaan. Deze inhouding bedraagt 5 percent en wordt vooral opgelegd bij personen die in redelijkheid binnen een jaar weer werk zouden kunnen vinden. Omdat mensen die van de bijstand moeten leven vaak ook nog te maken hebben met schuldsaneringen is het uit gangspunt bij de Rotterdamse GSD dat de totale korting die iemand mag wor den opgelegd dus schuldsanering plus eventuele boete nooit hoger mag zijn dan vijftien percent vat) de uit kering. ROTTERDAM Het Bezoekers project Huis van Bewaring houdt in sa menwerking met het voorlichtingspro ject Delinkwentie en Samenleving van 18 tot 30 oktober in gebouw Odeon (Gouvernestraat 64) de tentoonstelling 'Hoe.zit dat'. Deze expositie maakt deel dit van de gelijknamige manifestatie ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het bezoekersproject. Bedoeling van de tentoonstelling is bezoekers dui delijk te maken wat het betekent om veroordeeld te worden en gevangen te zitten. I Binnen de muren van gebouw Odeon geven diverse vrijwilligersorgani saties informatie over hun werkzaamhe den. I De tentoonstelling is geopend van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's (niddags. Zondag is het gebouw geslo ten. Individuele bezoekers wordt aange raden in de periode 19 tot 23 oktober te komen, omdat in de week daarna groepsrondleidingen plaatsvinden. SCHIEDAM Driehonderd vrouwen stappen deze week de winkel binnen van modehuls Slot aan de Broersvest om de nieuwste herfst- en wintermode te bekijken. In een serie van zes shows laten in ochtend en mid daguren drie mannequins en een dress- man telkens met flair en veel geduld de nieuwe collectie zien.. Bedrijfsleider Jan Perquin keek gisteren op de eerste van de drie show dagen tevreden zijn pas verbouwde zaak rond. Hij stelt vast, dat zijn klanten zich erin thuis voelen en na de show de nodige bestellingen plaatsen. Perquin zwaait vanaf het begin de scepter bij modehuis Slot in Schie dam. Hij heeft het hier goed naar zijn ?m. De mogelijkheden voor zijn bedrijf zijn hier groot, meent hij. „Volgend jaar is het twintig jaar geleden, dat we ons hier vestigden en zeker nu het centrum van de stad meer in trek raakt, denken wij er met aan om te vertrekken. Het gaat goed in Schie dam. Kijk maar om je heen. De Rabo bank, die tegenover ons een kantoor heeft, gaat nieuwbouw plegen en een pas beginnende, jonge ondernemer ais de bloemsierkunstenaar Herman Dick- hoff zal het vrijkomende pand betrek ken. Dat is tekenend voor de optimisti sche verwachtingen, die onder de win keliers in het Schiedamse centrum heer sen." Tijdens de shows in zijn winkel hanteert hij vlot de microfoon. Zelfs als deze even nukken vertoont. Perquin meldt, gekleed in een onberispelijk cos- tuum, telkens de naam van mannequin of dressman en vervolgens het merk en de prijs van de verschillende geshowde kledingstukken. De modellen helpen hem een handje. „Een mevrouw achter in wil nog even de prijs horen van de groene mantel, die ik daarnet droeg," fluistert Mireille de bedrijfsleider toe. Hij zoekt even naar het betreffende kaartje met aantekeningen en beantwoordt de vraag. Ook reageert hij aliert op de vra gen, die de aan tafeltjes rond de show- vloer gezeten dames stellen. „Dat is toch geen marineblauw?" „Neen me vrouw, met die kleur komt u er echt niet bij." De belangstelling voor de door Slot tweemaal per jaar in samenwerking met Van Dalen Schoenen en Janse He renmodes georganiseerde modeshows (toegangsprijs 7,50) is groot. „We jaar lijks twee showseries. Een met lente- en zomermode en een met winter- en herfstmode. De kaarten zijn we altijd heel snel kwijt. Weken van tevoren krij gen we al aanvragen binnen," weet Per quin. Ook het effect ervan is zeer gun stig. „Na afloop vliegen de mensen bij wijze van spreken op de verkoopsters af om hun bestellingen te piaatsen." Een van Perqusns collega's vult aan: „In het verleden huurden we een grote zaal af, bijvoorbeeld in Hilton en dan had je vijfhonderd mensen bij el kaar. Als personeel sloofden wij ons daar altijd enorm voor uit en kregen na afioop allerlei vragen te beantwoorden. Of men het de volgende dag al in de winkel kon krijgen. Na zo'n lange avond stonden wij dan de volgende dag fief te wachten, maar van alle toezeggingen om direct langs te komen kwam zelden iets terecht. Nu gaat het veel sponta ner." Ook anderszins is er al weer eni- een voor de zeevaart en eén voor de kleme'nostalgische' binnenvaart. Behal ve voor het verbeteren van de relatie tussen publiek en havenbedrijf worden de Havendagen ook gebruikt voor pu bliciteit door de diverse deelnemende bedrijven. Het mes snijdt dus aan twee kanten." in 1985 en 1986 was nog een derde instantie bij de Open Havendag betrokken, de Stichting Promotie Bin nenvaart (SPB). Omdat de combinatie van drie verschillende 'markten' voor het publiek te veel van het goede bleek, heeft de SPB sindsdien haar eigen fes tijn: de Dag en Nacht van de Binnen vaart, waarover eerder deze maand in Het Vrije Volk gepubliceerd werd. Den Broeder: „De mensen wisten met meer waar ze moesten kijken. Het was voor het publiek gewoonweg fysiek onmoge lijk alles te bezichtigen. Wat we nu doen is haalbaar, de afstanden zijn te belo pen." Wat is er te doen, en waar? De opening van de Havendag vindt zater dagochtend om negen uur plaats. De zes schepen van de Koninklijke Marine, die dit weekend in het kader van de Vlootdagen 1988 aan de Parkkade af gemeerd zullen liggen, gaan dan open voor bezichtiging door het publiek. La ter op de dag zal de Koninklijke Marine nog verschillende demonstraties verzor gen, waaronder een spectaculaire afda ling met touwen vanaf het ventilatiege bouw in de Maastunnel. (Aanvang: 14.20 uur.) De Vlootdagen duren tot en met zondag. Vanaf het Centraal Station rijdt zaterdag twee keer een stoomtrein naar de Maasvlakte. Daar wacht een bus die rechtstreeks naar een van de schepen van P O Ferries rijdt, waar open huis wordt gehouden. Aan de Leuvehaven wordt het spannend tijdens de Nationa le Roeisloepwedstnjden Rotterdam: die vinden plaatstussen 10.00 uur en 15.30 uur. Roeïsloepen waren vroeger een be kend onderdeel van de veiligheidsuit rusting aan boord, maar zijn inmiddels zo goed als van het toneel verdwenen. Vierendertig roeiploegen zullen strijden om de Blauwe Wimpel, de trofee voor het baanrecord van het seizoen. Op de Westerkade presenteren de particuliere havenbedrijven zich in de paviljoentent van het Havenbedrijf met exposities, modellen en maquettes. Een tocht per stoomschip be hoort ook tot de mogelijkheden. Op za terdag en zondag kunt u meevaren met de S.S 'Pieter Boele', een stoomboot uit 1893. Het schip vertrekt om 12.00, 13.00, 14.00,15.00, 16.00 en 17.00 uur vanaf de Willemskade (vlakbij de Spi- do) voor een drie kwartier durende rondvaart door de Rotterdamse havens Meevaren kost 4,50, kinderen en 65- piussers 3,00.Tijdens de tocht kan een kijkje worden genomen in de machine kamer. Als thema van de Oude Haven dag werd dit jaar de Kleine Binnenvaart gekozen. De Oude Haven wordt zater dag met behulp van pontons in twee ge deelten opgesplitst: een 'buitenhaven' voor de grotere en een 'binnenhaven' voor de kleinere schepen. Diverse sche pen zuilen te-zien zijn waarondec 'West* landers' —lage, .smalle schepen/die vroeger op de Westlandse sloten voor groente-en fruitvervoer gebruikt wer den. Deze schepen deden op hun toch ten regelmatig de Oude Haven aan, vandaar dat groenten en fruit ook bij de walaetivteiten centraal zullen staan. Ex tra attractie: een heuse groenteveiling voor het publiek, die gehouden zal wor den in de stand van het Tuinbouwmuse- um Broek op Waterland. Aan de wal en op het water wor den demonstraties gegeven, waarvan die van de modelclubs ongetwijfeld veel bekijks zullen trekken. Op het terrein van de scheepshelling 'Koningspoort' kunnen kinderen zich uitleven op het speciale spelcircuit; een aparte ruimte wordt ingericht voor een kleurwedstrijd. Rond 18.00 uur zal de dag wor den afgesloten. Degene die dan nog steeds niet genoeg schepen gezien heeft kan zondag nog terecht op de tweede Vlootdag of bij de 'Boompjesra ce', een wedstrijd voor traditionele zeil schepen die in vroeger tijden het vrachtverkeer over de Nederlandse bin nenwateren yerzorgden. Nostalgie tegen de Rotterdamse skyline. Start om 10.30 uur ter hoogte van de Koningshaven; na de finish zullen de schepen rond 16.00 de Oude Haven weer binnenva ren. Voor Informatie over de Open Havendag kunt u bellen met Hans den Broeder, telefoon 4894119. ge jaren een wijziging doorgevoerd. „Aan avondshows beginnen wij niet meer. Het betekent veel extra inspan ning en vaak voor niks. De praktijk heeft uitgewezen, dat overdag de men sen wel komen en zelfs afbellen als ze plotseling verhinderd zijn. De avonds hows hebben we afgeschaft toen bleek, dat we met lege stoelen bleven zitten." Een hoogst enkele keer zit een man tussen het gezelschap. Perquin: „Overwegend zijn het vrouwen, die naar onze shows komen Maar zij zijn ook zeer geïnteresseerd in de mannenmode, die we laten zien." In leeftijd variëren de aanwezige dames van ongeveer 25 tot 70 met een licht overwicht voor de vijfti gers. Zij verlaten na twee uur show het modehuis met een flesje rode wijn van Slot. De mode is zeer gevarieerd met als opvallende combinatie zwart-witte ruit met kobaltblauwe jumpers, hoeden en blousons. Ander kenmerk van de nieuwe mode is volgens Perquin: „Zo u ziet dames, de colberts bij de heren worden de korter en bij de dames lan ger." SCHIEDAM - Voor een volle zaal in Theater De Teerstoof hebben gisteren de Schiedamse Sylvia Saakes en haar vriend Gerrit Ribbink met be hulp van zelfgemaakte dia's de misera bele economische een oorlogstoestand in Nicaragua toegelicht. Zij waren daar op uitnodiging van de Vereniging Schie- dam-Nicaragua. Sylvia vertegenwoordigt Schie dam in het midden-Amerkaanse land en maakt momenteel van haar maand ver lof gebruik om kleding en materiaal te verzamelen voor een vrouwengroep in Managua, gezinnen in Somoto en in Es- teli. Twee auto's waren gisteren na de druk bezochte avond nodig om de door de tachtig bezoekers meegebrachte zo merkleding af te voeren. Op de zon dagsmarkt tijdens de Brandersfeesten zal de vereniging ook met een stand aanwezig zijn en kan men nog meer ma teriaal afgeven. Ook anderszins was de avond een succes voor de vereniging Schie- dam-Nicaragua. Zes bezoekers lieten zich spontaan inschrijven als nieuwe le den, terwijl ook nog een flink aantal be langstelling toonde. Gerrit Ribbink vertelde over zijn werk voor de boerenbond in Nicaragua. Hij trekt het land door om boeren te ad viseren bij het opzetten van coöpera ties. Hij adviseert over het voeren van administraties en het organiseren van de werkzaamheden. Sylvia Saakes, die bijna een jaar in Nicaragua verblijft en evenals Ribbink nog zeker anderhalf jaar daar zal werken, is met een Nicara guaanse bezig met een onderzoek naar de meest efficiënte methode van ont wikkelingshulp, SCHIEDAM - Bij een in braak in het bedrijfspand van Ap paratenbouw Gebr. H.J. Scheffer BV aan de Jan van Riebeeckweg is vannacht een grote hoeveelheid roestvrijstaal weggehaald. Schijven en staven van dit kostbare materi aal werden tot een gewicht van een ton meegenomen door onbe kenden, die het hangslot van de toegangsdeuren hadden gefor ceerd. De inbrekers zijn met een vrachtauto naar binnen gereden.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1