Schiedammers trotseren noodweer voor Jazz Night iceKoster Het VHje Volk SCHIEDAM Slechte weer spelbreker Pieremachochels narrende noezepoezen Kookcursus voor mannen Zondagsmarkt lokt Mnndm naarstad Aruba en Antillen te kijk in Museum voor Volkenkunde fe^gt£^V2i Wm john kroes hülsta studio Politie pakt dronken lui I.- 'PAGINA 8 MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 Hoogstraat togen middernacht een zee van deinende paraplu's Een kat speelt met wollen draadjes: 'Voor mij is hij uniek'. 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excelsior'20 - SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) r WS IA T Boor Han van der Horst SCHIEDAM De herfst had de Schiedamse Jazz Night uitgekozen om de stad definitief in zijn greep te krijgen. Zaterdagavond joegen regenvlagen over de Hoogstraat. En naarmate de avond vorderde, sloeg er meer hemelwater in het gezicht van de jazzliefhebbers die van kroeg tot kroeg trokken om zo wei nig mogelijk van het programma te mis sen. Het Hollands klimaat, dat de Bran dersfeesten toch al consequent met beestenweer geslagen had, bracht nu de finishing touch aan: zo bar en boos als op de Jazz Night was het nog niet geweest. Dat weerhield de fans er niet van in groten getale naar de binnenstad te stromen. Tegen middernacht was de Hoogstraat een grote zee van ai dan niet op de maat van de muziek deinen de paraplu's. De geur van natte regen jassen hing in de afgeladen cafés en slechts weinigen bleven vanwege de re gen buiten in een en dezelfde kroeg hangen. Het was een massaal komen en gaan tot in de buitengewoon kleine uur tjes. En de meeste liefhebbers maakten dankbaar gebruik van het extra uur dat de overgang van zomer- naar wintertijd zomaar cadeau gaf. Een rondgang langs de kroegen leerde onmiddellijk: men heeft hier het begrip „Jazz" buitengewoon breed op gevat. Uit de Kajuitbar klonk zelfs on vervalst Hollands repertoire. En in Tha lia speelde de groep Panhandle 19-19 van die Amerikaanse truckersmuziek. In Podium vertolkte het Maxim Joy Quintet' op begeesterde wijze hits uit de jaren vijftig. Elders was het weer rythm and blues wat de klok sloeg. In Musis Sa crum klonk boven het geraas van de bowlingballen uit authentieke boogie woogie. O ja, en jazz was er ook: funk in de alternatieve tacotent Yucatan op de Passage, het oude werk in café Het Weeshuis. En zo was er nog een aantal drinkgelegenheden dat de „Jazz Night" letterlijk genomen had. Vriend en vijand waren het er echter over eens, dat ze in De Unie op de Gerrit Verboonstraat het dichtst kwamen in de buurt van een echt jazzfestival. Want daar zong Daisy Bell met een buitengewoon ervaren stel muzikanten, onder wie de in de Rijn mond en verre omstreken beroemde Tony Viola. Dit alles hangt samen met de wij ze, waarop het programma van de Jazz Night wordt samengesteld. Elke café houder zocht zijn eigen band uit, als het nodig was na advies van de Schiedam se horecabelangenorgamsatie HOS. Zo kon het gebeuren, dat iedereen de band inhuurde die het best paste bij de sfeer van de zaak. Mooi voorbeeld is het café Juan Les Pins op de hoek van de Lange Ha ven en de Havensteeg. Dat is een be trekkelijk kleine zaak met een wit interi eur. De eigenaresse en haar medewerk sters proberen aan te sluiten bij het va kantiegevoel. Juan Les Pins straait een vaag zuidelijke sfeer uit en daarom was er geen jazz te horen, maar wel Brazili aanse bossa nova van het Dordtse duo Delicado. Geen gekke keus van het café overigens, want de bossa nova is een soort beschaafd gemaakte samba met bepaalde jazzelementen erin. Hij hoort thuis in enkele betere buurten van Rio de Janeiro. Deze anarchistische manier van een programma samenstellen leidde er ondertussen wel toe, dat de Schiedam se cafés zaterdagavond een enorm veelsoortig muzikaal aanbod hadden. En dat was precies, zo bleek uit het al gemene enthousiasme, wat het publiek wilde. De bezoekers van de Jazz Night trokken de hele avond van zaak tot zaak en wie in de binnenstad een echt stamcafé had, was dat zaterdagavond vergeten. Keurige echtparen swingden mee in het tamelijk alternatieve Podium en jongeren dromden tesamen in gele genheden die anders het domein zijn van hun vaders. Er ontstond een soort algemene Jazz Night-sfeer die volgens sommige bezoekers iets van carnaval weg had. De tevredenheid was groot. Geldt dat ook voor de horeca ondernemers? Een koffiehuisexploitante op zon dagmiddag: „Leuk gisteravond? Ik zou je niks over die Jazz Night kunnen ver tellen. Zo druk hadden we het met be dienen." Een caféhouder: „Ik kan je wel vertellen, we hebben winst gedraaid." Door Perry Menexis SCHIEDAM De slechte weers omstandigheden waren er zaterdag ver antwoordelijk voor dat slechts vijf van de 23 ingeschreven deelnemers aan de Lange Haven verschenen voor de eerste Pieremachochelvaart. „Er zijn gelukkig altijd van die doordouwers die blijven komen," zegt Jan Smaal, één van de or ganisatoren van het evenement. Fred Zuidam en Kees Pols be hoorden tot die categorie doordouwers en zij zullen er allerminst spijt van heb ben dat zij zaterdag door weer en wind zijn gegaan. Hun creatie, de roze duik boot met beha's en slipjes aan de rai ling opgehangen, uit de serie 'Operation Petticoat', werd door de jury beloond met de eerste prijs als'meest originele ontwerp. „Het idee kwam een aantal we ken geleden spontaan in mij op," zei een trotse 'kapitein' Fred Zuidam. „Kees en ik zijn toen meteen aan de slag gegaan en binnen drie weken was de boot af." Deze boot werd overigens voor een deel 'gesloopt' door de afvaar diging van de carnavalsvereniging De Rietzeilers, die met haar polyester klomp deze meest originele creatie ram de. Het winnende duo dacht er za terdag overigens geen moment aan om te schitteren door afwezigheid. „Dat vinden wij flauwekul. Als je je ergens voor opgeeft, moet je gewoon komen. Z S/sf/ tMVSS/* rS tJMm: 'MitJmPAmPAitP A i-i" s'W *>s Een van de vijf bootjes die meededenaan de Pieremachochelvaart Want er is altijd wel lol te beleven en daar komen wij voor. En of het weer, zoals vandaag, tegenwerkt maakt dan helemaal niets uit. Het is altijd de moei te om te komen en nu hebben wij zo waar nog te eerste prijs veroverd." Ondanks het kleine deelnemers veld van zaterdag, spreekt de organisa tie van een succes. „Er waren 23 aan meldingen, ook tot ver buiten Schie dam,". voegt Goof Hendriks, die als voorzitter van de Vrije Loggers nauw is betrokken bij de organisatie, daar vlug aan toe. „Maar ondanks het slechte weer is de organisatie zonder proble men verlopen. En omdat er nu maar vijf deelnemers, overigens allemaal uit Schiedam, kwamen opdagen kon alles natuurlijk snel worden afgehandeld." „De publieke belangstelling is overigens niet tegengevallen. Ik denk dat er wel tweeduizend mensen aan dachtig het gebeuren hebben gevolgd en daar mogen ze bij SVV nog wel ja loers op zijn. Had het zonnetje zich la ten zien, dan had 'De Kuip' helemaal gevuld kunnen worden." Door Marcel de Klerk SCHIEDAM 'Klein wollen balletje, dat past in de palm van mijn hand, daar in slaap valt... en daar zit ik dan Roerloos in een moeilijke stand, zodat jij, klein poezetje sla pen kan.' Een paar regels uit een gedicht. Een kattengedicht uit het boekje Raskatten van de vereniging Mundikat. De Margriethal in Schiedam is op deze druilerige zondag plaats van handeling voor een internationale kattententoonstelling. De Nederlandse vereniging met de exotische naam Mundikat zorgt ervoor, dat Belgen, No ren, Duiters, Fransen, Engelsen en Nederland se kattenliefhebbers hun hart op kunnen ha len bij al het snoezepoezen moois. De naam van de kattenvereniging is zo exotisch, dat het een tijdje duurt eer een van de bestuurs leden kan aangeven hoe de naam tot stand gekomen is. Mundi is Latijn voor wereld. Kat is Ne derlands vooroen gezinslid dat eigenlijk in de bevolkingstatistiekente lang is vergeten. Maar volgenswh'eer Huisman, die als pen- ningmeester van Wereldkat actief is, loopt En geland voorop wat betreft kattenbezit. Dus ei genlijk zou je moeten zeggen kattenbeheer. Want een kat laat zich niet bezitten. Dat probeerden in de vroege ochtend uren wijselijk twee tentoongestelden te bena drukken. Nadat ze ter keuring waren aange boden probeerden zij uit hoe groot de sport hal buiten hun kooi was. „Maar verder is er geen sprake van calamiteiten geweest," aldus de penningmeester. Welke penningen zou hij in beheer hebben, vraag je je af als een aan tal kooien behangen met medailles de revue passeren. „Na afloop vindt er een uitgebreide evaluatie plaats. We zijn toch wel tot van- avond een uur of half elf in touw om alles rond te krijgen. Vooral de financiële kant." Per persoon moet vijf gulden entree betaald worden. De vereniging Mundikat bestaat vol gend jaar 12% jaar. Zij is ontstaan uit onvrede met de oorspronkelijke vereniging Fedikat. „De leden waren er meer voor het bestuur, dan andersom," zo weet een van de ouderen van het bestuur te melden. Nu zijn wij de eni gen uit Nederland die officieel staan inge schreven bij de overkoepelende organisatie Federation International Feline. Ongeveer vier vijf keer per jaar worden er tentoonstellin gen gehouden door heel het land. Dat gebeurt ook in de andere landen van Europa. Wat is nu precies de bedoeling van zo'n tentoonstelling. De heer Huisman geeft de dagindeling van zondag 25 september: „Om zeven uur wofden de, beesten eerst me- idisch gekeurd.-Er"wordt dan gekeken of'ze .gevaccineerd zijn en of het bewijs daarvoor niet verlopen is. "Daarnaast wordt er naar de algehele-toestand-van de-kater, poes, ca straat of kitten gekeken. Als een dier er erg vermoeid of erg agressief uit ziet wordt het niet toegelaten op de tentoonstelling. Vanoch tend zijn er van de totaal 400 dieren maar twee geweigerd op grond van een verlopen vaccinatiebewijs." „De gezondheid en het karakter is voor ons het belangrijkste element waaraan de tentoongestelde kat moet voldoen." Maar daarnaast vinden er ook schoonheidstentoon- stellmgen plaats. Vandaag begonnen deze om tien uur en zullen lopen tot circa half vier. Dan zuilen er diverse keurmeesters hun favorieten naar voren schuiven. En zullen er per catego rie winnaars gekozen worden, zo voegt de penningmeester er aan toe. Bij de rondgang langs de honderden- hoeken heb je kans een cats-achtige me vrouw (naar de musical Cats) tegen het lijf te lopen, die vriendelijk maar dringend een klein zakje met kattensnoepjes in je handen drukt. Eet u smakelijk. Er zit zeewier door, dus het zal wei gezond zijn. En dat zeewier heeft ook een naam. Jammer dat ik aie nu al vergeten ben. Naast deze kattenmevrouw zijn er nog meer venters aan de gang. Een klein groepje particulieren heeft een mooie plek gevonden aan de zijlijnen van de sporthal. Een echtpaar etaleert allemaal zwaar geglazuurde aarden kat-voorwerpen: katklokken, katbeeldjes etc. In allerlei soorten en maten. „Dit is natuurlijk puur kitsch," weet de man te vertellen. Maar ja, als je alleen maakt wat je zelf mooi vindt, dan kun je wel inpakken hè, als kunste naar." Hij sprak niet ovèr'zichzelf maar over zijn vrouw. Die tijdens de tentoonstelling be zig is het arsenaafklëfnog eens flink uit te breiden. En toch had ze haar man kunnen ho ren toen hij zei dat het in Frankrijk veel beter verkocht. De katten zelf schijnen het allemaal wel best te vinden. Snorrend en knipogend dromen ze van dadelijk de mooiste van de dag te zijn. Nummer 37. De gelukkigste van allemaal. The best of best, een Pers, Red Shaded Cameo. Voor de overigen kan dit rijmpje een troost zijn: 'Ik,heb toen op zijn rapport ge wacht. En hij bekeek het publiek. De uitslag was niet wat ik had verwacht, ach het maakt niets uit... Voor mij is hij uniek'. SCHIEDAM Voor mannen die graag hun eigen potje koken, maar nog geen ei kunnen bakken, start op vrijdag 30 september een kookcursus. De les sen zijn bedoeld voor mannen van 55 jaar en ouder. In de cursus van 12 les sen worden de grondbeginselen van het koken onderwezen, waarna de deelne mers in staat zijn zelf een maaitijd op tafel te toveren. De cursus is een initiatief van de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk en wordt gegeven in scholengemeen schap Schieland aan de Nieuwe Dam- iaan 762, van 11.30 tot 13.30 uur. De prijs bedraagt 85,-. De kosten van de ingrediënten zijn niet inbegrepen. Voor Informatie en aanmelding kunnen geïn teresseerden terecht op telefoonnum mer 4731976. (INGEZONDEN MEOEDEUNG) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 V r - s.' li*"'ftfr ff 4 SCHIEDAM Tijdens de Bran dersfeesten heeft de politie met een paar dronken mensen te maken gehad. Een 25-jarige autobestuurder uit Helle- voetsluis raakte zaterdagmorgen ter hoogte van het Novotel aan de Harga- weg uit de koers. Zijn voertuig kwam in de middenberm tot stilstand met een lekke band. De man bleek te veel ge dronken te hebben en kreeg van de po litie een rijverbod voor een aantal uren. 's Middags om vijf uur, toen het rijverbod nog geldig was, werd de man opnieuw achter het stuur van zijn auto aangetroffen. De wagen kon niet op ei gen kracht rijden maar werd door vrien den gesleept. De Hellevoetsluizer moest nogmaals blazen voor de politie en op nieuw stelde men vast, dat de man te veel drank op had om een auto te mo gen bestuurder. Er werd een proces verbaal tegen hem opgemaakt. In de nacht van zaterdag op zon dag vond door Nieuwland een achter volging plaats van een naar achteraf bleek 29-jarige Schiedammer, die een stoplicht van de politie had gene geerd. De man reed hard weg toen de politie hem wilde tegenhouden op de Grote Markt, waar hij zonder verlichting reed. In de Colijnstraat sprong de ach tervolgde uit zijn snel geparkeerde auto en rende weg. Bij de scholengemeen schap Nieuwland hadden de achtervol gende agenten hem te pakken. Hij stonk naar drank en bleek, na de blaa- sproef, te vee! gedronken te hebben, Daarvoor is hij bekeurd. [®wa Door Han van der Horst SCHIEDAM - Pech voor veel fans: de muzikale topattractie van de Schiedamse zondagsmarkt kwam niet- opdagen: géén Anita Meijer op het grote podium aan de Broersvest. Maar van verbittering daarover was op de slotdag van de Brandersfeesten niets te merken. Daarvoor waren er te veel andere attracties. Duizenden en duizenden men sen waren afgekomen op de geopen de winkels en de tientallen markt- kraampjes die zich aaneenregen iangs de voor verkeer afgesloten Broers vest. Het weer bleef de hele zondag tamelijk acceptabel, zodat niemand voor wind en regen naar huis hoefde te vluchten. Op de Hoogstraat bleet- het de hele middag aanzienlijk drukker dan op de gemiddelde zaterdag. De levende muziek, die op ver scheidene plekken in de binnenstad te horen was, stond in het teken van de rock and roll en de swingende eindjaren vijftig. Rond vijf uur was het straat feest afgelopen. Schoonmaakwagens van de Openbare Nutsbedrijven ga ven de Hoogstraat een goede buurt. Zij werden daarbij geholpen door een ploeg tieners die met bezems het vuil en de weggeworpen verpakkingen voor deze machines veegden. De Brandersfeesten trokken zich terug in de feesttent achter de, Hoogstraat, waar het tot middernacht bal bleef. Overigens: de Brandersfeesten 1988 liepen niet sputterend ten einde, maar met harde knallen. Op zondag avond werd een groot vuurwerk afge stoken. Dat gebeurde bij het Stadskan toor, een zeer traditionele piek voor zulk een evenement. Want dat was de piek waar in de dagen van Wilhelmina, koninginnedag 31 augustus strijk en zet met een groots vuurwerk werd besloten. ROTTERDAM De elfjarige Ra- milee Baloriano uit Schiedam heeft in het Museum van Volkenkunde aan de Willemskade in Rotterdam het eerste exemplaar van een leer-, kijk- en doe- boekje over Aruba en de Nederlandse Antillen overhandigd aan de Antilliaanse schrijver, dichter, journalist en pionier van het Papiamento, Luis Daal. in het boekje Antillen, Antiyas, Antilles, dat is gemaakt door de Stichting Samen Wo nen, Samen Leven en is bestemd voor de groepen zeven en acht van de basis scholen, vertelde Ramilee. Een maand lang is in het Muse um voor Volkenkunde een tentoonstel ling te zien over de Nederlandse Antillen en Aruba en de daar wonende mensen. Het bijzondere van deze tentoonstelling, 'Aki Antillianos' genaamd, is dat zij is samengesteld in samanwerking met An- tiilianen die in Rotterdam wonen. „Zij hebben een hele belangrijke inbreng gehad in de keuze van de onderwerpen, waarover we wat laten zien," vertelt Wim Hagendijk van het museum. „En verder zijn we via hen aan interessante voorwerpen en verhalen over de Neder landse Antillen gekomen." Bij het Museum van Volkenkun de is het inmiddels traditie om jaarlijks een tentoonstelling te brengen over de cultuur van een land, waaruit een in Rotterdam, wonende etnische minder heid afkomstig is. Eerder zijn de Kaap- verdianen en de Chinezen al aan bod geweest en nu is het dan de beurt aan de Antillianen en Arubanen. En Rotter dam kent een grote Antilliaanse ge meenschap. Van de dertigduizend Antil lianen, die in Nederland wonen, zijn er zo'n zesduizend Rotterdammer. Verte genwoordigers van onder meer de Stichting Antillianen (SWA) en de Werk groep Onderwijsbelangen Antilliaanse- Arubaanse Kinderen en hun Ouders (Wobako) vormden met mensen van het museum een projectgroep en samen ging men aan de slag. Philomena Cheng van Wabako legt uit dat de tentoonstelling niet pre tendeert om een algeheel beeld over de eilanden in de Caraïben te geven, maar dat men heeft geprobeerd om bijzon derheden over de mensen, de cultuur en de geschiedenis naar voren te halen. „We willen Nederlanders uitnodigen tot een gesprek en kennismaking met de Antillianen," vertelt zij. „En voor ons kan de tentoonstelling een bijdrage zijn aan de versterking van ons bewustzijn." Wie aan de Nederlandse Antillen, die bestaan uit de eilanden Saba, St Eustatius, St Maarten, Bonaire en Cura- gao, en aan Aruba denkt, denkt aan de zon, tropische vruchten, witte stranden— en swingende muziek. Muziekinstru menten zijn er in het museum dan ook volop te zien. Er is een agan (slaginstru ment), matrimoniaal (schellenpfank)/ benta (een snaarboog die de mond als. klankkast gebruikt), een kaha di orgel en een marimula (grote tokkel-bas). Interessant is ook de collectie parfums, wierook en amuletten, die een functie hebben in de religie op de Ne derlandse Antillen en Aruba, dat sinds het in 1986 de status aparte verwierf apart moet worden genoemd. Hoewel op de benedenwindse eilanden tachtig percent en op de bovenwindse eilanden vijftig percent van de bevolking rooms- kathoiiek is, speelt de uit Afrika afkom stige Brua (magie) nog altijd een be langrijke rol. De parfums en wierook dienen dan ook niet om aan te ruiken, maar om boze geesten weg te jagen., Niet alleen de Antillianen aan de„u andere kant van de oceaan komen aan-1 bod, maar ook de Rotterdamse Antillia- nen. Er hangen foto's van het inmiddels-, beroemde Zomer-Carnaval, de Antilli- 1 aanse kerkdienst, die maandelijks in de Paradijskerk wordt gehouden en een huiselijke viering van Maria Lichtmis. Op het gebied van de Caraïbi- sche kunst is er van alles te beleven. Het afgelopen weekeinde waren er een Antilliaanse filmavond en een theater voorstelling van de Antilliaanse acteur regisseur Ricardo Anasagasti. Op 19 en 20 oktober kunnen kinderen zelf Antilliaanse muziekinstrumenten be spelen. Ook kunnen zij zich dan bekwa men in traditioneel Antilliaanse dansen, zoals de recuerdo. - Na 23 oktober gaat de tentoon stelling in haar geheel op reis iangs de vestigingen van de Rotterdamse ge meentelijk bibliotheek en is zij te huren door scholen. v nffafT-waj» j~"t wt*»1

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1