Hoe groot moeten nieuwe politiebureaus nu worden? Van Kleef niet onder de indruk van kritiek Op de voor het kinderlied Lucht wel geklaard, maar nog niet gezond dé Waterweg m Zuid-Holland Werkloosheid regio vrijwel onveranderd u. 'Gooi open, die busbaan' Informatica voor vrouwen Het Vrije Volk SCHIEDAM/VLAARDINGEN Cursus voor vrijwilligers ouderenwerk Kruiden kijken in Beatrixpark Neerlandia in handen van VNV è-; "X V* Extra geld voor gif-onderzoek "M PAGINA 14 ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 Korpschefs op zoek naar juiste gegevens over herverdeling van agenten Maasslulse tekstdichter en componist geeft zed lledjesbundel uit r'ilfbl o m&j. Na 25 jaar keurig actiey.qeren:yiert,Vereniging Tegen Milieubederf jubileum met boottocht langs industrie t^-ym fctyt&p mtfaïwmiurgm-'' -VlimémsJLtt <*timu Vfë ïh'% wr<t,;: <U; Ammtm d<£0i)hmp'ti M |f^' llll .Ill Door Ban van Haren S VLAARDINGEN/SCHIEDAM - t De korpschefs van de Vlaardlngse en J, Schiedamse politie willen zo spoedig mogelijk duidelijkheid over de plannen van de regering voor de herverdeling van de mankracht over de politiekorp sen in ons land. In beide gemeenten wordt op dit moment gewerkt aan nieu we politiebureaus en de korpschefs wal len daarom snel weten met welke korpsgrootte zij in de toekomst te ma ken krijgen. Schiedam zou yolgens een deze week uitgelekt rapport een sterkte van ruim tweehonderd agenten krijgen. Het ontwerp van het bij station Nieuw- land te bouwen nieuwe Schiedamse po litiebureau gaat uit van een korpssterk te van maximaal honderdvijftig man. Commissaris J. van Hoff: „Einde lijk zijn we zover dat we een goed mo dern nieuw politiebureau krijgen. De te keningen zijn klaar, alles is doorgespro ken en het geldbedrag is door het mi nisterie Binnenlandse Zaken vastge steld. Dan mag het natuurlijk niet ge beuren, dat door deze nieuwe beslissing ons nieuwe bureau binnen de kortste keren veel te klein blijkt te zijn. Een paar mensen extra kan je wei ergens kwijt, maar voor de helft meer moeten we ingrijpende maatregelen nemen. Al les moet groter. Denk bijvoorbeeld maar aan kantine, telefooninstallatie, garage of meldkamer." Schiedam, dat op dit moment honderdveertig politie medewerkers heeft, is het voorbeeld voor een landelijke project voor nieuw bouw van politiebureaus van verschil lende grootte. In Vlaardingen zijn de heipalen al geslagen voor een nieuw politiebureau aan de Deiftseveerweg. Daarbij is reke ning gehouden met een korpsterkte van 170 politiemensen. Op dit moment heeft Vlaardingen recht op honderdzestig agenten. Commissaris A. Spel meent: „Ik denk de soep niet zo heet wordt ge geten ais dat ze wordt opgediend. Maar, ik zit wel met het probleem dat ik de inhoud van dit rapport niet kent. Ik veronderstel dat Vlaardingen er ook in voor komt, maar weet het niet. Het is voor ons politiemanagers natuurlijk van het grootste belang om zo snel mogelijk duidelijkheid te krijgen." SCHIEDAM De Schiedamse wethouder mr J. G. van Kleef (Stadsvernieuw31c636ing en Volkshuis vesting) is niet onder de indruk van de waarschuwing van een aantal milieu-or ganisaties, dat de nieuwe woonwijk Spaland-West wegens ernstige veront reiniging van de bodem niet mag wor den gebouwd. Van Kleef denkt dat de vragen die de linkse opppositie in de Schiedamse raad naar aanleiding hier van gesteld heeft vrij gemakkelijk te be antwoorden zulien zijn. Volgens onder andere Nederland Gifvrij, Natuur en Milieu en Milieudefen sie is de grond onder de nieuwe woon wijk, opgespoten baggerslib uit de Rot terdamse haven, veel meer vergiftigd dan de gemeente heeft doen voorko men. De milieu-organisaties baseren zich daarbij op de onderzoeken die in opdracht van de gemeente naar de bo demverontreiniging zijn gedaan. Volgens wethouder Van Kleef wo^dt de gemeente onder andere in een verkeerd daglicht gesteld doordat se lectief wordt geciteerd uit de onder zoeksrapporten. Zo hebben de milieu organisaties naar buiten gebracht, dat er op het 25 hectare grote terrein slechts vier peilingen zijn verricht. Veel te weinig, is de kntiek. „Volledig onjuist geciteerd," reageert Van Kleef „In de rapporten staat namelijk dat de peilin gen aanleiding waren tot nader onder zoek op vier plaatsen. In de eerste fase zijn wei veertig tot vijftig grondmonsters genomen." Het verschil van mening met de milieu-organisaties berust volgens Van Kleef op een interpretatieverschil van de onderzoeken die naar de bodemge steldheid zijn gedaan. Doordat de zaak, volgens de wethouder, 'nogal alarme rend in de publiciteit is gebracht', vreest Van Kleef dat er veel schade kan worden aangericht omdat bouwers en bewoners mogelijk minder enthousiast worden over de nieuwe woonwijk. „Er is jarenlang met de gemeen teraad over Spaland-West overlegd en de gemeenteraad heeft alle mogelijke informatie gekregen," zegt Van Kleef, die daarmee ten stelligste ontkent dat de raad onvoldoende zou zijn geïnfor meerd zoals in de vragen aan het colle ge van burgemeester en wethouders wordt gesuggereerd. Op basis van de bodemonder zoeken is besloten de siiblaag af te dek ken met een zandlaag van 1,20 meter. Met deze opzet zijn de gemeenteraad, de provincie Zuid-Holland, het ministe rie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer (VROM) en de Inspectie voor de Volksgezondheid ak koord gegaan. Het bouwplan ligt op dit moment bij het ministerie van VROM met een positieve aanbeveling van de provincie om in te stemmen met de fi nanciering. MAASSLUIS Een gewoon schoolliedje is niet meer tè gek, meent de Maassluise tekstdichter en compo nist René Snoei. Maar zingen is vol gens hem wel gezond en met duur. Vandaar dat hij is ingesprongen op de verouderde liedjesmarkt door zelf mo derne kinder- en schoolliedjes te schrijven en te componeren. Gisteren heeft hij zijn nieuwste uitgave, de bun del 'Een Nederlands Elftal' bij de drukker weggehaald en in de handel gebracht. Zijn boekje moet de liefhebber van kamp- of schoolliedjes nieuwe energie geven. Het zijn weer echte kinderliedjes „en niet de liedjes van VARA's Kinderen Voor Kinderen, die vooral voor aankomende volwassenen zijn gemaakt," meent Snoei, Naar zijn zin heeft „de commercie" zich teveel op deze markt gestort. Wel geeft hij toe dat de kinderen de liedjes zelf niet zo interessant meer vinden. Snoei: „Ga maar na. 's Avonds kijken ze naar ingewikkelde volwassentaal op de tv. En op school moeten ze dan 'Mieke hou je vast aan de takken van de bomen' zingen." Snoei verzekerd dat zijn liedjes weer wel tè gek zijn. Om de bundel onder de aandacht te brengen van leerkrachten, heeft hij alle scholen in het Rijnmondgebied een brief gezon den. Daarin maakt hij de onderwijzers attent op de pakkende melodieën voorzien van fonkelende teksten. De betrokkenheid van de kinderen bij de liedjes wordt vergroot door de tekst. In sommige liedjes moet namelijk de naam van de school of woonplaats worden ingevuld. Snoei geeft het werk in eigen beheer uit. Hij beheert het uitgeverijtje 'Kiuster, Muziekuitgeverij en aanne mer Kunst en Muziekzaken'. Hij houdt «MM Ü8né Snoei: „Kinderen moe ien weer loi krij gen in het zin gen." zich onder andere bezig met de orga nisatie van concerten, het geven van artistiek advies, salonorkesten en klassieke kamermuziek tot de verkoop van handgebreide truien naar kunst zinnig ontwerp. ""oei is afgestudeerd aan het Rotte is Conservatorium op altvi ool en viool. Hij dirigeert verschillende orkesten, waaronder het Hollands Ka merorkest en de Delftsche Orkestver eniging. Het bundeltje liedjes is niet het eerste werk dat hij op de markt brengt. Eerder schreef hij 'Hersen schimmen', met muziek voor een saxofoonkwartet en een fiuitrio. Ter gelegenheid van de nieuwe uitgave organiseert Snoei een zang- wedstnjd. Kinderen die twee liedjes uit de bundel zingen en op een bandje opnemen, dingenmee naar enkele prij zen. De hoofdprijs is een bezoek aan een studio, waar zelf een opname ge maakt mag worden. f SCHIEDAM - De Stichting Ge coördineerd Ouderenwerk Schiedam or ganiseert een cursus voor vrijwilligers in het ouderenwerk, in samenwerking met de Landelijke Stichting Opleidingen Be- jaardenwerk. De cursus begint volgende weeken beslaat acht dinsdagochtenden van half tien tot twaalf uur. 1 Er zijn in Schiedam honderden vrijwilligers die met ouderen werken. De organisatoren menen dat veel vrijwilli gers behoefte hebben aan meer kennis en inzicht over ouderen en hun plaats in de maatschappij. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor deze cursus. In het voorjaar van 1989 vindt een herhaling plaats. Geïnte resseerden kunnen zich opgeven of in formatie vragen bij de Stichting Gecoör dineerd Ouderenwerk Schiedam, tele foon 010-4731976. SCHIEDAM Dat van munt en kamille thee gemaakt kan worden, is wel bekend. Maar dat een als spinazie te eten brandnetel goed tegen bloedar moede is, zal voor velen nieuw zijn. De ze en andere wetenswaardigheden ko men zondag ter sprake op een speciale kruidenexcursie in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark. De maandelijkse excursie van gemeentewerken voert deze keer door de prachtige kruidentuin op de terp bij de ingang. Daar groeien allerlei soorten keuken- en geneeskrachtige kruiden. De natuurgids, die de excursie bege leidt, vertelt van alles over de waarde, kweek en historie van kruiden. De excursie begint zondagmid dag om twee uur bij de ingang van de heemtuin. Wie de heemtuin niet weet te vinden kan de plattegronden bij de in gang van het park en bij het panne- koekhuis De Vijver raadplegen. SCHIEDAM Beveiligingsdienst Neerlandia te Schiedam wordt per 1 ok tober een volledige dochter van VNV Beveiliging te Amsterdam. Alle 80 me dewerkers van het Schiedamse bedrijf worden door VNV overgenomen met in begrip van de leiding, waardoor het to tale personeelsbestand tot ruim 650 wordt uitgebreid. VNV is de langstbe- staande particuliere beveiligingsonder- neming in ons land (sinds 1902) en be hoort tot de grootste bedrijven in deze branche met zes vestigingen. Neer landia werd in 1916 opgericht. t v i h v* n -S -H-v- 4 a - K J f «<MJW%s A J i M, 4 f' iCr f f f LA' v c C f. J* f v yyV ik «Mn/fyfajf&wvwik wefifwomi iu Kort na de glfbrand bij Windmill op 5 november 1963, waaraan Het Vrije Volk in die dagen ruime aandacht besteedde, werd de VTM opgericht. Van wege die brand mossten vijftïsn boerderijen tussen Vlaardingen en maassluis worden ontruimd. Eon complete evacuatie van Vlaardingen was niet no dig. Net op tijd draaide de wind zodat de vrijkomende stoffen richting zee waaiden. Koelen lagen verkrampt in de wei. in dat jaar werd tegen de Hin derwet-vergunningaanvraag van het bedrijf protest aangetekend door 2300 Viaardingers. VLAARDINGEN Het mooiste dat de Vereniging Tegen Milieubederf (VTM) zou kunnen overkomen is vol gens de Vlaardlngse burgemeester A. van Lier natuurlijk opheffing van deze club. Zodra 'er geen vuiltje meer aan de lucht is'. Zover is het bij iange na niet. De blauwe walmen mogen dan uit het straatbeeld van de Haringstad en uit delen van Schiedam zijn ver dwenen, de ruim vijfhonderd leden van de VTM hebben de handen nog vol aan andere grote en minder grote problemen. Het Gevecht tegen het Vuil, dat de jubilerende vereniging in de afgelopen 25 jaar heeft geleverd, zal voorlopig wei doorgaan. Er is veel bereikt in de achter liggende kwart eeuw. Overheid en be drijfsleven hebben lange tijd de, mede dankzij het positieve gedram van de VTM ingestelde, milieuregels niet meer zomaar aan de laars gelapt. Re den voor de VTM om uitgebreid stil te staan bij de geboekte successen. Een vaartocht op zaterdag 19 november over de Nieuwe Waterweg, langs de industriële installaties die de leden vooral in de beginjaren veel werk heb ben bezorgd, moet het klapstuk van de jubileumviering worden. De sluimerende weerstand te gen de nitreuze dampen, zwaveldioxi de en stankdampen van de kunst- mestfabriek ENCK (nu Windmill), of de uitstoot van de zwarte stankwalmen door de olieraffinaderijen, werd pas echte tegenstand na de'eerste brand bij de ENCK. Zelfs raadsleden raakten verontrust na de brand In 1963. Uit de groep ondertekenaars die in die da gen bezwaar maakte tegen een hin- derwetaanvraag van de NV Delta-Che- mie, ontstond de VTM. De krachten tegen de vervuilers werden gebundeld in wat toen nog de 'Vereniging Tegen Luchtverontreiniging in en om het Nieuwe Waterweggebied' heette. Geen wonder dat de vereniging al snel als Vereniging met de Lange Naam door het leven ging. in het septembernummer van het milieublad voor Zuid-Holland, Mi lieu-Actief, wordt uitgebreid ingegaan op het reilen en zeilen van de verening in de 25 jaar van haar bestaan. Aan het woord komen mannen van het eerste uur, zoals voorzitter H. Boerma, Schunselaar, J. G. Keppler en H. Krabben. Maar ook van der Knaap, milieuwethouder van Maassluis en ir J. van de Vlist, lid van het dagelijks be stuur van Zuid-Holland. Oud-voorzitter A. van Dijk van de Milieu Federatie de provinciale milieuclub herinnert zich in wat voor tijd de VTM het levenslicht zag. „Wie had het over het milieu in 1963? Nederland tufte op een Solex," zegt hij in Milieu-Actief. „De wederopbouw was nog niet af. Woonwijken werden vlakbij fabrieken gebouwd. Handig vond men dat toen. En een luchtje nam je voor Hef." Politici attent maken op overlast was opboksen tegen de miljarden-belangen van de industrie. En knokken tegen de ideeën van de oudere Viaardingse bevolking, die blij was met de werkgelegenheid. Voigens H. Krabben waren de over last-veroorzakers, waaronder de Shell, de Matex en de Super, 'heilig, dus on aantastbaar'. Ook al viel je in die da gen hoestend van je fiets vanwege de petroteumstank: het brood werd op de plank verdiend, en daar ging het om. De eerste protestgeluiden waren dan ook in de jaren vijftig te horen van 'import-Viaardingers', die geen blad voor de mond namen als de witte was weer eens zwart was van het roet. Onder hen bevond zich mr H. Versloot, directeur van het GAK, die tijdens een openbare bijeenkomst de later beroemd geworden woorden uit riep: 'Burgemeester! doe eens wat, re geer toch'. Eén van de actievoerders van die eerste jaren, de huidige voorzitter H. Boerma, had zijn handen vol aan het napluizen van nieuwe aanvragen voorvergunningen volgens de Hinder wet. Gemeenten en bedrijven hadden moeite met de wetgeving, zodat het volgens Boerma niet moeilijk was 'met de wet in de hand te scoren'. Het duurde niet lang of de hinderlijke vol gers van de industrie werden uitgeno digd als gesprekspartners. Tegen de tijd dat het milieubesef goed tot de samenleving doordrong, begin jaren zeventig, had de VTM er al een lange reeks van actiejaren opzitten. Het suc ces bleef niet uit. Verheugd constate ren alle kopstukken in Milieu Actief dat de lucht in het Rijnmond-gebied inmiddels is opgeklaard. Onlangs werd zelfs de aanwij zing van Rijnmond ais saneringsge- bied ingetrokken. H. de Goede wijst er in het maandblad echter op, dat door de genomen maatregelen tegen de ergste vervuiling de iucht een stuk blauwer lijkt, 'gezond is de lucht nog iang niet'. Hij schetst een nare toe komst, waarin het autogebruik verder toeneemt, met als gevolg een grotere uitstoot van stikstofoxiden en een ver dere aantasting van de ozonlaag. Ook zulien burgers en bedrijven meer ben zeen in de atmosfeer brengen. De Goede stipt het opmerkelijke punt aan, dat het bedrijfsleven de uitwor pen enigzins saneert, terwijl de over heid en de burgers steeds meer zelf voor een toeneming van de vervuiling verantwoordelijk zijn. Op plaatselijk gebied strijdt de VTM al geruime tijd niet meer tegen luchtverontreiniging alleen. Volgens de enige (sinds 1984) betaalde kracht van de VTM, D. Brand, klagen de le den voortdurend tegen bij voorbeeld geluidshinder, het lood in de Reewijk- se Plassen en het klein chemisch af val. Verder besteedt de VTM veel aan dacht aan milieu-educatie. Geïnteresseerden, die de boot excursie op zaterdag 19 november willen meemaken, kunnen zich tot 15 oktober opgeven door twintig gulden (zonder lunch) of ƒ32,50 (met lunch) over te maken op girorekening 773500 ten name van Penningmeester VTM. Het tochtje begint om ongeveer tien uur bij het Viaardingse Hoofd in de buitenhaven en duurt tot 's mid dags half vier. VLAARDINGEN/SCHIEDAM - De werkloosheid in de regio Nieuwe Waterweg-Noord is in de maand augus tus vnjwe! gelijk gebleven. Het aantal werkzoekenden is in totaal met slechts een toegenomen tot 8912 mensen. Met uizondering van Maassluis en Schie dam, waar een lichte stijging werd ge constateerd, daalde het aantal werklo zen in Vlaardingen, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg. In augustus lieten 905 mensen zich als werkloos inschrijven, terwijl 904 personen een baan vonden. Uitgedrukt in percenten bleef het werkloosheidcij fer voor de mannen steken op 10,5 per cent en voor de vrouwen op 15,3 per cent. Vlaardingen en Schiedam namen de stijging van werkloosheid onder vrouwen voor hun rekening. Omdat in de andere gemeenten vrouwen wel aan de slag konden, waren er eind augustus in de regio slechts zes werkloze vrou wen meer dan in de maand ervoor. Het totaal kwam daarmee op 3394 vrouwen zonder werk. De werkloosheid onder mannen daarentegen daalde in Vlaardingen en Schiedam. Dankzij deze twee plaatsen kon er een werkloosheidscijfer worden genoteerd van 5518. Dat is vijf minder dan in het verslag van juli. Ook in augustus waren er scho lieren die er niet in slaagden meteen het brood op de plank te verdienen. In heel de regio gaven 82 van hen zich op ais werkzoekenden. De directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg-Noord verwacht dat in de ko mende maanden het aantal werkloze schoolverlaters zal gaan dalen, omdat veel van hen toch werk zullen vinden. Het vooruitzicht op betaald werk is somber gebleven voor de metaalbe werkers. Ruim 1255 hebben bij het GAB kenbaar gemaakt dat ze werkloos zijn en zich ais werkzoekenden laten regis treren. Ook veel kantoor- en onderwij zend personeel komt moeilijk aan het werk. De cijfers wijzen uit dat er 1752 personen in deze categorie niet dage lijks hun geld verdienen in kantoor of school. Het aantai nieuwe vacatures die bij het GAB zijn aangemeld In de eerste acht maanden van dit jaar loopt iets achter bij de 'instroom' over de eerste acht maanden van het vorige jaar. Tot nu toe zijn er 1158 vacatures door be drijven aangemeld, terwijl dat er in 1987 1175 waren. SCHIEDAM Het openstellen voor alle verkeer van de busbaan tus sen Vlaardingen en Schiedam zou wei- eens een einde kunnen maken aan de jaarlijks terugkerende rellen tussen jon geren uit beide gemeenten. Die sugges tie legt het Schiedamse gemeenteraad slid Ben Stuivenberg (PvdA) thans als onderzoekspunt aan zijn gemeentebe stuur voor. In schriftelijke vragen vraagt hij burgemeester en wethouders van Schiedam om met zijn Viaardingse col lega's hierover te gaan praten. Hij vraagt tevens wat het herstel van de vernielingen en het optreden van de po litie in de afgelopen tien jaar de ge meente heeft gekost. „Al tien jaar worden we gecon fronteerd met rellen rond de busbaan op de Brederoweg. in 1980 heeft de ge meenteraad ingestemd met het aanstel len van een Randgroepjongerenwerker bij de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord. Deze aanstelling heelt jammer genoeg nooit geresulteerd in het verdwijnen van de rellen rond de busbaan." Eerder ai heeft het Schiedamse gemeentebestuur om openstelling van de Europaboulevard in Vlaardingen ge vraagd om de verbinding tussen de noordelijke uitbreidingswijken van de twee gemeenten te verbeteren. Vlaar dingen wil daar niet aan op grond van de vrees dat de wijk Holy dan met veel sluipverkeer te maken krijgt. Toch zijn ook al in Viaardingse politiekringen stemmen opgegaan de sociale controle op die plek te vergroten door er ook ge woon autoverkeer toe te laten. SCHIEDAM - De stichting Eduka- tieve VrouwenAktiviteiten begint woensdag met dé cursus 'Oriëntatie op Informatica' voor vrouwen uit de regio. Er zijn zes bijeenkomsten met een infor matief karakter en vier praktijkbijeen komsten. De cursus duurt telkens van negen uur tot kwart over elf 's ochtends en de kosten bedragen veertig gulden. Er is geen speciale vooropleiding nodig om de lessen te kunnen volgen. De zes bijeenkomsten vinden plaats In het M.C.M. de Groothuis, Stadhouder slaan 30 en de vier praktijkbijeenkom sten zijn in Scholengemeenschap Buiten de Veste, v.d.Leeuwiaan 3 (nabij station Nieuwland) te Schiedam. Informatie en aanmeldingen bij Len van Berkel, tele foon 4373244 of 4260332, van maandag tof en met donderdag 15.00-18.00 uur. DEN HAAG Drie miljoen gul den extra is nodig voor onderzoek naar bodemvervuiling op een aantal plekken in de provincie Zuid-Holland. Na de ont dekking van de vuilstort in Alphen aan de Rijn heeft de provincie andere vuil stortplaatsen onder de loep genomen. Daaruit bleek de noodzaak voor ver sneld onderzoek op negen vervuilde plekken in Zuid-Holiand. Geen van die plekken ligt overigens in Rotterdam of naaste omgeving. i ff f,. t kb- fiL,

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1