'Eigenlijk was het een zaakje van niks' Bevallen zonder 'die mëdischè poespas' bevalt beter rookverbop ji* ovjKz'.vr Sjaan Baay over haar Wing Wah, haar Katendrecht en haar Chinezen DJANKO METROPOOL s Wet vYIM®p Otr.eK ZATERDAG 8 OKTOBER 1988 PAGINA 13 den: voor de -Vreemdelingendiens» of- voor de kinderbijslag. Tegenwoordig hoeft dat niet zo vaak meer; De meeste mensen hebben schoolgaande kinderen die goed Nederlands spreken: zij zorgen voor die paperassen. „Ik heb wel eens vrouwtje gehad, die trok van de steun, ze zag het niet meer zitten en ze wilde haar kindje weg geven. Dus ik zeg: je bent niet goed wijs, wie doet nou z'n kind weg. Ben ik een kinderuitrusting bij de één of ande re instelling gaan halen, èen bedje zat er bij en een kinderwagen. Nu is ze dol gelukkig en die aap van haar Is alweer negen of tien jaar. Maar dat zijn dingen in je leven... ik blijf daar niet bij stilst aan. Het is afgewerkt, over en sluiten." Zonder valse bescheidenheid vertelt Sjaan Baay dat zij haar succes voornamelijk aan zich zelf te danken heeft. „Hét Is allemaal een kwestie van management en een beetje feeling. Wanneer er klanten de zaak binnenko men kan ik zo zien wat ze lekker vinden, hoeveeld geld ze ongeveer uit willen ge ven. „In andere Chinese restaurants krijg je bijna geen advies. Als je de ge rechten niet kent, moet je maar op goed geluk wat bestellen. Hier niet, ik help ie dereen zo goed mogelijk. En als er zon der reservering dertig mensen tegelijk binnenkomen, raak ik niet in paniek hoor. Ik stel een gecombineerde maal tijd voor die mensen samen en ze heb ben het allemaal naar hun zin. „Het eten zelf blijft de hoofd zaak. Alsjk deze zaak heel mooi maak en ik ga met linnen dekken, moet alles wel veel duurder worden natuurlijk, het driedubbele of zo. Alleen krijg ik dan niet meer zoveel klandizie. Dan blijft de helft weg, want dan zeggen ze: het is niet meer betaalbaar. Door de massa kunnen wij deze kwaliteit geven voor weinig geld. „Vroeger was het zo dat je hele partijen van bijvoorbeeld de Shell kreeg. Kon je onbeperkt te eten geven, maakte niet uit wat het kostte. De hoge heren kijken nu mee in de portemonnee van de gewone chefs. Nu kunnen ze voor vier tientjes eten en dan houdt het Sni Sjaan Baay, 43 jaar, roert om- -zlchtig in haar koffie. Het is drie uur in de middag, maar voor haar nog vroeg 'dag. Per slot van rekening werkt zij bij- - nadagelijks tot na middernacht. Ze ;;f doet het de laatste tijd wat rustiger aan, Af laat meer aan het personeel over, maar •S Wing Wah is met grote nadruk haar res taurant en ze neemt liever het zekere voor het onzekere! „Toen Ik hier zeventien jaar gele den begon, was het een zaakje van niks. Een pachtzaakje. Er kwamen al leen Chinezen en er werd nog gekookt op hete stenen. Er was eigenlijk niets, alleen een hoop voorraad. Het was een eethuisje dat gepacht werd door de oom van m'n ex-man. Zijn dochters werkten er in. Samen hebben we de zaak overgenomen, m'n man in de keu ken, ik deed de rest. Binnen een jaar had ik af succes. „In 1973 konden we het hele pand kopen, compleet met twaalf wo ningen hierboven. Vanaf die tijd gaat cï het fantastisch. Er zaten hier nogal wat .- gokhuisjes In de buurt en al die boot- Chinezen kwamen toen nog op Katend- recht. - vff- V„Je had nog geen regularisatie, riog geen gezinshereniging; De meeste Chinezen waren mannen alleen, met hun vrouwen en kinderen in Hongkong. Dat waren toen m'n belangrijkste klan- 'ten.'- - „Chinezen van restaurants die al om negen of tien uur sloten, kwamen naar mijn zaak om te eten. In die tijd al maakten we alleen origineel Chinees eten: geroosterde eend, speenvarken, inktvis dingen die Je in andere res taurants niet kon krijgen. „Dat heeft gauw oren gekregen bij de Nederlanders, dat je hier echt Chinées kon eten. Ik heb toen, met een beetje moeite, de kaart vertaald zodat ook Nederlanders het menu konden le zen. Zeg maar in 1976 hebben we een hele grote verbouwing gehad om de zaak wat aantrekkelijker te maken, Nou, daarna kon je hier 's avonds de deur niet meer binnen, zo druk werd het toen." Sjaan Baay op haar vasta stek. onder het toeziend oog van drie Chinese galakspoppen: alle rijkdom; alle geluk. de hele dag tüssen de Chinese mensen, niemand sprak Nederlands, dus Ik moest wel. Ik vond het trouwens wel leuk: ik schreef eens een paar woordjes op, leerde er wat woordjes er bij. Het ging langzaam en ik maakte een hoop fouten maar Ik heb het toch onder de knie gekregen. „Ik heb zesentwintig ambachten gehad. Ik heb in de eerste nachtzaak van Botterdam gewerkt, in de Pico aan de Tweede Schansstraat, de eerste nachtsnackbar in Rotterdam, en ben ook werkster geweest in Dijkzigt, Van Nelle en in een chocoladefabriek. „Ik kom uit een gezin van tien kinderen, we waren allemaal aan het werk. We mochten wel naar school, maar we wilden niet. Achteraf heb je daar natuurlijk spijt van. Ik ben al op m'n elfde met werken begonnen, bij een wasserij in Delfshaven. Ik moest liegen over m'n leeftijd en me verstoppen als de arbeidsinspectie kwam. Vier jaar heb ik in die wasserij gestaan, van 's mor gens zeven tot 's avonds negen. Je had geen alternatief: of wachten tot je een „Op de dag van m'n dochters nieuwe jas kreeg, of zelf verdienen." eerste verjaardag zijn we naar Katend- Vervolgens werkte Sjaan bij ver- recht gegaan. De Chinezen hebben me scheldene Chinese restaurants. Daar wel geholpen hoor, financieel dan, om leerde zij ook haar man, S.F. Cheung hier te beginnen. Geld geleend en zo. kennen. „Op 23 september zijn we ge- De banken wilden in die tijd geen zaken trouwd, op 1 oktober werd m'n dochter doen met Chinezen, ook niet niet mijn geboren. Ze kwam twee maanden te man. Wat dat betreft had ik het heel vroeg, het was een wurm van net twee wat gemakkelijker." pond. Nu is ze achttien en weegt ze ze ventig. Toen ze een maand oud was ben ik in Vlaardingen gaan werken, ook weer bij een Chinees. M'n dochter kon ik de hele dag bij me houden! „Ik heb haar van begin af aan tweetalig opgevoed. Ik stond er op dat ze ook Chinees leerde spreken, ik ken de zo veel Chinese mannen die met een Hollandse vrouw getrouwd waren en die amper met hun eigen kinderen konden praten... Dat vond ik heel zielig, dat wil de ik niet voor m'n eigen gezin. „Sut Lai, zo heet ze, zit nu op een managementschooi. Ik hoop dat ze. zo iang mogelijk blijft leren. Dat vind ik belangrijk hoor, pak al je diploma's, haal een rijbewijs, leer zo veel mogelijk. „Ik hoop vooral dat m'n zaak kan blijven bestaan voor m'n dochter, dat zij de zaak kan overnemen als ze af gestudeerd is. Dan kan ik het wat rusti ger aan gaan doen. Zij wil het bedrijf voortzetten. En ik heb er voor gewerkt, ja toch? dat weer anders, daar denken ze dat je van de één of andere organisatie bent, van de regering of zo." w De vele conflicten rond de prosti tutie die Katendrecht jarenlang op stel ten' zetten, gingen grotendeels aan Sjaan voorbij. Ze hield zich aan het dui delijke standpunt: nergens mee bemoei en. Eén van de attracties voor de bezoekende Chinezen was het feit dat Sjaan Kantonees-Chinees sprak. En spreekt, want zonder met haar ogen te knipperen schakelt ze over van het Rot terdams naar het dialect van Hongkong. Dat leerde zij al als meisje van zestien. „Voor ik hier begon, werkte ik bij een restaurant op de Binnenweg. Ik zat Komt het vaak voor dat vrouwen die net zo goed een verloskundige in de arm kunnen nemen uit angst en onze kerheid tóch voor dure specialistische begeleiding kiezen? Dokter Kal, hoofd van de afdeling Gynaecologie bij het Eudokia-ziekenhuis: „Het komt wel voor, ja. Maar niet vaak. Vrouwen die daarvoor kiezen denken: 'als er dan wat mis gaat, dan ken Ik die man tenmin ste'. Maar het is niet zo dat wij zomaar iedereen die dat wil onder behandeling nemen, omdat we het zo leuk zouden vinden onderzoek te doen ofzo. We hebben het hier zo al druk genoeg." Dokter Kal en de zijnen behan delen dus voornamelijk vrouwen op me dische indicatie. De vraag welke afwijk-, ingen wel en welke afwijkingen niet als indicatie gelden heeft al het nodige stof doen opwaaien/ Dokter Ka! hierover: „De afwijkingen waarmee je naar een specialist moet staan allemaal op de 'Medische Indicatie Lijst'. Die lijst heeft een controverse tussen verloskundigen en gynaecologen veroorzaakt. 'Zij' vin den dat er teveel opstaat, 'wij' vinden dat er te weinig opstaat. De Nederland se Vereniging voor Gynaecologie en Ob- stetrle heeft haar leden zelfs geadvi seerd zich niets van de lijst aan te trek ken. Een voorbeeld: een vrouw heeft bij haar eerste bevalling een vacuüm-trac- tle moeten ondergaan waarbij een ver schrikkelijke bloeding optrad. Volgens de huidige lijst' Is er dan geen sprake van medische indicatie voor specialist!- sche hulp bij een tweede bevalling. Wat zou ti doen?" verricht wordt," aldus Eva. „Hoe groter het aantal 'echootjes' en toestandjes, hoe mooier ze het vinden. Ze ontlenen een soort zekerheid aan dat technische gedoe. Nou, in een ziekenhuis komen ze op dat gebied ook echt wel aan hun trekken, want ze zijn daar nog lesmate riaal voor de assistenten ook." Bij Eva gaat de technische doos zo min mogelijk open. „Ik doe veel on derzoeken alleen op indicatie, dat wil zeggen dat er echt Iets aan de hand moet zijn wil ik het doen. Ook op het gebied van pijstilling bij bevallingen ben ik veel 'zuiniger' dan specialisten. Ik probeer vrouwen het verschil tussen pijn lijden en pijn voelen bij te brengen. Niet als het even spannnend wordt met een die spuit erin. Je moet ze het ver trouwen in hun eigen lichaam niet ont nemen." Wat Is nu liet essentiële verschil tussen zwangerschapsb.egeleiding door een gynaecoloog of door een verloskun dige? Ligt dat verschil uitsluitend op het vlak van betaalbaarheid en technologi sche mogelijkheden? Eva van der Maal vindt van niet. „Er komt meer bij kijken. Vrouwen die met een gezonde zwanger schap In het medische circuit terecht komen missen een hoop. De medisch/technische zorg die ze daar krijgen is natuurlijk perfect, maar bij de gynaecoloog blijft geen tijd over voor het gevoelsmatige aspect van een zwangerschap. De vraagjes en het praatje komen niet aan bod, terwijl daar ook oog voor moet zijn. Vragen over re laties, voorbereiding, emotionele veran dering. Een vrouw is anders als ze zwanger is." Door Bernadette Neelissen ROTTERDAM Een zwangere vrouw kan kiezen tussen een thuisbeval ling of een bevalling in het ziekenhuis. Bevallen in het ziekenhuis hoeft niet noodzakelijkerwijs onder toezicht van een specialist te gebeuren: het is heel goed mogelijk ook daar met een zelfge kozen verloskundige te bevallen. Zwangerschapsbege/e/dfhg ge beurt in principe door de verloskundige. Alleen op medische indicatie komt een vrouw onder behandeling van een gy naecoloog. Toch bestaat de mogelijk heid om (op eigen verzoek) met een 'ge zonde' zwangerschap toch specialis ten-begeleiding te krijgen: die Is echter alleen weggelegd voor diegenen die het kunnen betalen. Gynaecologische zwan gerschapsbegeleiding op eigen verzoek wordt door de ziekenfondsen niet ver goed. „En als je dan weet hoe duur het is, begrijp ik heleméél niet hoe iemand met een gezonde zwangerschap in het gynaecologische circuit terecht komt. Ik ben er als verloskundige van overtuigd dat iedere vrouw kan baren, en ais een vrouw vrijwillig kiest voor zwanger schapsbegeleiding door een gynaeco loog gaat ze er eigenlijk al bij voorbaat vanuit dat er zich problemen zullen voordoen," aldus Eva van der Maal (38), verloskundige in Overschle. Zij is een hartstochtelijk pleitster voor zwangerschapscontrole en beval ling zonder onnodige 'medische poes pas'. „Er zijn veel vrouwen die denken dat de kwaliteit van de zorg die ze krij gen is af te meten aan het aantal onder zoeken dat tijdens de zwangerschap Verloskundige Eva van der Maal: „Niet als het even spannend wordt meteen die spuit erin."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 2