Bolssilo past niet in Nieuwland' Kinderen vieren verlaat dierendag Hahdbal^rehjgiiicjhëlpt iff R^^ibrcl^riri Opbrengst Super Bingo voor dé dr. Daniel den Hoedkliniek IA4 APK Wijkvereniging feest in de Margriethal Koster WÊÊËËkJ POSTBANK Daling hypotheekrente. john kroes Gemeente wil er aantrekkelijk woongebied van - maken en schrikt niet van eventuele schadeclaim Gewond bij aanrijding 4£^èrkop0rmèt mes verwond bij overval Diefstal beelden Na publicaties in HVy is al rüirri een miljoen gulden binnenvoor bacterie-arme verpleegkamers Külsta studio 50 |airUw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excelsior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM P (achterzijde Broersvest) De rente van de Postbankhypotheken is gedaald en is nu vanaf. De rentes gelden voor hypotheken met gemeente garantie en maandbetaling (tussen de haakjes staan de effectieve rentes vermeld). Wilt u meer weten over de Postbankhypotheken? Bel 020- 5918011 of haal de folder op het postkantoor. -- SCHIEDAM Dé oude graansi- lo öp het Bolsterrein, langs de Noord- yest, zal tegën de vlakte moeten. Hij past door zijn hoogte niet in het gebied Nieuwland-Zuidoost. De gemeente neemt hiertoe maatregelen in een nieuw bestemmingsplan. Van het dreigement van de advocaat van de eigenaar van het pand om Schiedam voor enkele mil joenen guldens aansprakelijk te stellen, ligt het gemeentebestuur niet wakker. Dat zegt wethouder Hans van Kleef. De al lang slepende kwestie kwam vorige week ter, sprake in de raadscommissie voor Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting bij de behandeling van het nieuwe bestemmingsplan voor. het gebied. In dat plan wordt de toe komstige bebouwing geregeld van het gebied tussen de Schie, Noordvestsin- gel, Officierenpad, Burgemeester Hon- nerlage Gretelaan, Parkweg, Mgr. No- lenslaan, Jan van Zutphenstraat en Delflandseweg. Het moet een aantrekkelijk over gangsgebied naar het centrum worden. De bouw van 300 nieuwe woningen is er in geregeld, alsmede de inrichting van bedrijfsterreinen en groenvoorzienin gen. Door beperkingen op. het gebied van de hoeveelheid kantooroppervlak en de hoogte van gebouwen staan de plannen van Toth op gespannen voet met het bestemmingsplan, dat de ge meenteraad binnenkort zal vaststellen. De PvdA-fractie wil helemaal niets weten van het tot kleine woningen of kantoren verbouwen van de oude graansilo en verzet zich ook tegen hore- cavoorzieningen, waaronder een hotel, op deze plek. De VVD wil wel ten be hoeve van personeel van bedrijven zon der kantine daghoreca in Nieuwland- Zuidoost toe laten. Het CDA steunt de plannen van het gemeentebestuur ten volle. Door Perry Menexis SHIEDAM De kinderboerderij in het Beatrixpark stond afgelopen za terdag ietwat verlaat in het teken van werelddierendag. Buiten kon de jeugd een ritje maken op een pony. In de le gertent, die in het winderige weer fier overeind bleef staan, waren kinderen druk bezig mét het tekenen van een dier. Weer anderen waren bezig met de 'Hargakwis', waar 27 meerkeuzevragen over honden én katten op een papiertje moest worden ingevuld. Dit was maar een greep uit de SCHIEDAM, - Een 54-jarige voetganger is zaterdagavond ge wond geraakt bij het oversteken van de Nieuwe Damlaan. Op de voetgan gersoversteekplaats werd hij gegre pen'door de auto van een 20-jarige stadgenoot. Getuigen worden ge vraagd contact op te nemen met tel. 4260760. SCHIEDAM Met snijwon- den aan zijn gezicht moest een 23- jarige verkopervan Foto Niestadt zich na een overval laten behande len door een dokter. Vrijdagmiddag stapte een man de winke! aan de Rotterdamsedijk binnen en vroeg naar batterijen. Op het moment van afrekenen stapte hij achter de toon bank en bewerkt het gezicht van de verkóper met een mesje. De politie verzoekt getuigen zich te melden via tel. 4260760. - SCHIEDAM Uit de tuin van een woning aan de Perenlaari zijn twee stenen engelen gestolen. De beelden bleken het'weekeinde van hun sokkel te zijn verdwenen. Bij het bedrijf Reo in de Regout- straat reed een automobilist zijn wa gen naast een stapel van acht lege colakratten en laadde deze in. De waarde bedroeg 96 gulden. Een spelcomputer, kleuren tv, elpees en een complete cd-installatie verdwe nen uit een woning aan het Bagijn- hof. activiteiten. De kinderen en volwasse nen konden ook een excursie door de heemtuin maken of de dieren van de kinderboerderij, waaronder een zeldza me Lakenvolder koe, bewonderen. Die Lakenvolder koe stond overi gens in de tekenwedstrijd centraal. „Het gaat erom wie dit zeldzame beest, waarvan ons land er zo'n vijfhonderd heeft, het mooiste kan tekenen," vertelt organisator Arie Vos, medewerker van Natuur- en Milieuzaken bij de gemeen te. „Daarnaast moeten zij het dier een naam geven, want als wij twee tekenin gen even mooi vinden krijgt degene die van beide de leukste naam heeft ver zonnen over tien dagen de hoofdprijs." De kinderen begrepen lang niet allemaal hun opdracht. Het merendeel kwam met andere diersoorten op de proppen. Een driejarig meisje hield zich zelfs helemaal niet aan de 'spelregels' en tekende gewoon een huis met een boompje omdat zij daar gewoon zin in had. Er waren er slechts een handjevol die inderdaad de Lakenvolder koe te^ kenden: zwart met om haar middel een wit 'laken'. "..vjp'i Een grote meerderheid tekende gewoon zomaar een dier, zoals bijvoor beeld een zeehondje of een haan in de kleuren van de regenboog. Maar daar stoorde niemand zich aan. „Die kindek- ren zijn tenminste lekker, bezig," zegt Arie Vos, „en dat is toch wel het be langrijkste." De tekenwedstrijd werd vanwege het winderige weer naar binnen ver plaatst. Daar stonden ook enkele bor den met vragen over honden en katten. De deelnemers hadden er weinig moeite mee. Toch waren er meningsverschillen. Vooral de vraag wat je met een hond moest doen als die niet mee op vakan tie kan, deed de discussie hoog oplaai en, ledereen was het er mee eens dat je het arme dier niet aan een boom moest vinden. Maar wat dan wel? In het diere nasiel achterlaten, bij kennisen brengen of familie inschakelen. Kinderen die een cursus 'dieren verzorger' hadden gevolgd, konden hun kennis in de praktijk uitvoeren; De ne genjarige Dennis, die later dierenverzor ger wil worden, ging met Sjaak op pad en vertelt na afloop hoe zijn dag is ver lopen. „Om half negen heb !k de geiten gemolken. Toen ik dat had gedaan ging ik de eenden voeren met siereenden- korrels. Daar worden ze mooi, gezond en sterk van." 3DINGFN Ho hanrfhafvAronlnlrirt 'Hnnr rt/\«l V'Y V.1' 1'' --*s' VLAARDINGEN De handbalvereniging 'Door Wilskracht Sterk' (DWS) haakt op een bijzondere manier in op de geldinzameling voor de dr. Da niel den Hoedkliniek. In de Sporthal Margriet •wordt zaterdagavond 15. oktobereen SUPER BINGO gehouden. Tweeduizend mensen kunnen meedoen. Aan hun komst wil de vereniging een bedrag overhouden van 55.000 gulden voor de aankoop van een Honeywell PCR-1 filmrecorder. „Met behujp van dit apparaat is het ons zieken huis mogelijk op professionele wijze dia's te ver vaardigen van ingewikkelde operaties en ziekte processen," legt drs. J. Baër, Economisch Direc teur, van de dr. Daniel den Hoedkliniek verheugd uit. En: „Regelmatig vinden er bijeenkomsten plaats van kankerspecialisten uit de gehele we reld. Doel van die ontmoetingen is de ontwikke ling die in de verscheidene klinieken plaatsvind te bespreken. De gedachtewisseling vindt mede plaats met behulp van dia's." .Als reden voor het organiseren van dé super-bin go formuleert DWS-voorzitter Huub Zandwijk: „Sport en gezondheid hebben grote raakvlak ken. Zonder sport kan de gezondheidssector in feite niet optimaal functioneren. In Het Vrije Volk lazen wij van de actie van de Stichting Colombi ne. Wij wilden buiten deze actie iets extra's doen." En verder: „Onze vereniging en organisator Ger rit Suttorp willen daarom iets speciaals voor de de kliniek organiseren. Mede omdat het Ministe rie van Gezondheidszorg langzaam de geldkraan dichtdraait. Omdat er op de verschillende terrei nen van de gezondheidszorg nog veel onder zoekswerk nodig is, hebben wij gekozen voor de dr. Daniel den Hoedkliniek. Wij stellen alles in het werk om ons streefbedrag van 55.000 gulden tij dens de bingo aan het ziekenhuis te overhandi- gen." Huub Zandwijk rekent op de aanwezigheid van tweeduizend mensen. „Uit alle richtingen is de sporthal met het openbaar vervoer gemakkelijk bereikbaar (tramlijn 1 en de buslijnen 52 en 54 hebben een halte voor de deur). We hebben weergaloze prijzen, waaronder een nieuwe Dai hatsu, kleuren TV, video, ijskast, fietsen en een reis naar Spanje. Er zijn ook kleinere prijzen te winnen." Uit alle Waterweggemeenten en Rotterdam stro men de aanmeldingen voor deelname binnen. ,,AI meer dan duizend mensen hebben een plaat sje gereserveerd. Wie wil komen kan het best met ons telefonisch contact opnemen, want vol Is vol," aldus organisator Gerrit Suttorp. Hij bena drukt dat de organisatie geheel belangeloos ge schiedt en dat 'niets aan de strijkstok blijft han gen'. Een plaatsje reserveren kan via de tele foonnummers (010) 4266509, 4733976 en 4705940, Halverwege de Super Bingo krijgt, dr. J.W. van den Blink, directeur patiëntenzorg in de dr. Da niel den Hoedkliniek, de opbrengst van de actie uitgereikt. ROTTERDAM Zondagavond 26 april 1987, 20.15 uur. Gezellig ge roezemoes in het Circustheater in Scheveningen. Toch is de sfeer een tikje nerveuzer dan doorgaans voor aanvang van een voorstelling als gangbaar wordt beschouwd. Onder de bezoekers zijn veel artsen, verpleeg kundigen en ander personeel van de Rotterdamse dr. Daniel den Hoedkli niek. Bovendien beweegt prinses Irene zich onopvallend tussen het publiek. Ze wordt toch herkend, maar behalve aanstaren en wat nawijzen laat men haar verder ongemoeid. Vraag: Is iedereen gekomen voor iets bijzonders? Antwoord: Néé en tegelijk: jé! in feite behelst de voorstelling op zichzelf niets bijzonoers. Het is 'ge woon' de zoveelste in Nederland van Herman van Veen. Maar toch en dat is wel bijzon der: Van Veen en medewerkers treden belangeloos op. Hun recette, ruim 50.000 gulden, gaat naar de inzame lingsactie 'Isoleren is genezen' voor de Rotterdamse dr. Daniel den Hoed kankerkliniek. Halverwege de voor stelling maakt Herman dat vanaf het podium wereldkundig. Een actie om twee miljoen gulden in te zamelen is geboren! Irene van Lippe Biesterfeld wist dat. Als beschermvrouwe van de Stiching Colombine was ze tevoren op de hoogte gebracht. Tussen toen en nu is de maandkalender achttien keer afge scheurd. Met huip van onder andere Het Vrije Volk is sindsdien ruim 1,2 miljoen gulden naar de actie toege^ vloeid. De geldstroom is en wordt nog steeds redelijk in beweging gehouden. Bijvoorbeeld met de opbrengst zater dag 15 oktober uit een gigantische bingo in de Margiethal, georganiseerd door de handbalvereniging 'Door Wilskracht Sterk' en Gerrit Suttorp. Op zondag 18 december is er door toedoen van de Vlaardingse zan geres Rita Young ook een fiks geldbe drag te verwachten. In samenwerking met Henk Bouwmeester, directeur van zaal Middelhuyse, heeft ze een specia le benefiet-kerstshow in voorberei ding. Pierre Kartner, Lou Prince, or kest Mustang, showballet 'The Silver- birds' en Martin Eden zijn slechts en kele van de vele artiesten die belange loos aan de show meewerken. Herman van Veen is oprichter van de Stichting Colombine waarvan de doelstelling is geldan in te zamelen voor bijzondere projecten in binnen- en buitenland. Zo steunt Van Veen waterprojecten in Zambia en een tex tielfabriek voor vrouwen in Manilla. Na éen bezoek aan de dr. Daniel den Hoedkliniek was Van Veen erg begaan met het lot van mensen die lijden aan bloedkanker. Als geen ander was hij In een uitverkochte Doelen werd~vorlg jaar een HVV-benefiet-gala gehouden door Het-Vrije Volk voor de actie 'Isoleren is Genezen' voor de dr. Daniel i den Hoedkliniek. De avond bracht 41.000 gulden netto op. overtuigd van de noodzaak van de bouw van speciale bacterie-arme ver pleegkamers voor leukemiepatiënten die een ruggerhërgtransplantatie heb ben ondergaan.' Deze patiënten met bloedkan ker hebben tijdens het genezingspro ces geen natuurlijke weerstand tegen schadelijke bacteriën. Steriel verple gen is gedurende deze twee maanden durende periode een noodzaak. De geringste infectie kan de dood tot ge-, volg hebben. Nu gebeurt de verple ging in steriele tenten, zogenaamde flows. Voor de patiënt betekent dat twee maanden, lijfelijk niet in aanra king komen met familie, vrienden of bekenden.. Zelfs een kusje kan of mag niet. Iedere verwant moet op afstand blijven met steeds het doorzichtige zeildoek als een betonnen muur tusse nin. in de nieuwe verpleegkamers is bezoek aan bed wel mogelijk. Een vernuftige, van de patiënt afstaande steriele luchtstroom, staat normaal le ven en bewegen geen moment in de weg. Schadelijke bacteriën blijven op afstand en krijgen geen kans hun ver nietigende werk te doen. De bouw en inrichting van de acht kamers kost twee miljoen gulden. Als gevolg van constant door het Rijk opgelegde, be^v zuinigingen,. is dedr. - Daniel ^dén^a Hoedkliniek niét in staat dit bedrag zelf te betalen. Van Veen en zijn Stich ting Colombine hebben die taak overgenomen.De bekende cabaretier/zanger/tekstschrijver was dan wel de actie gestart, maar hoe hij verder aan de weg moest timmeren om het grote publiek warm té maken voor de actie, wist hij toen ook niet. De redactie en de PR-afdeling van Het Vrije Volk boden eensgezind de hel pende hand en adopteerden zijn initié- tief 'Isoleren is genezen'. Een warme waterval van acties en reacties was het resultaat van de talrijke publicaties in de redactie- en advertentiekolommen van de krant. De werkers in de haven collecteerden spontaan een halve ton bijeen en car navalsverenigingen zamelden enthou siast twintig mille in. Scholen, sport verenigingen, bedrijven en particulie ren bezorgden eveneens fikse som men geld. Het Vrije Volk zelf hield op 12 november 1987 een grote benefiet avond in De Doelen..Bekende arties ten als Lee: towers,'Anita Meijer,-- Frankie Dublin, Olga Lowina en Lou Prince gaven -belangeloos hun mede werking. De opbrengst van de avond was er naar: 41.000 gulden netto. Intussen is van het streefbe drag ai 1,2 miljoen gulden ingezameld. Van Veen kon vorig jaar niet vermoe den dat zijn actie al zo snel resultaat en zoveel navolging zou krijgen. Hij calculeerde minimaal vijf jaar om het geld voor de verbouwing in te zame len. Behalve acties voor 'Isoleren is genezen' is de dr; Daniel den Hoedkli niek ook in een beter daglicht komen te staan. In de gedachtengang van veel mensen was het ziekenhuis het allerlaatste station naar begraafplaats of crematorium. Je zou er alleen maar heengaan om het dood te verlaten. Intussen is duidelijk naar bui ten gebracht dat ruim vijftig percent van de kankeraandoeningen definitief geneest. Bij mensen met huidkanker is het genezenpercentage zelfs bijna honderd. „Gekoppeld aan deze actie proberen wé kanker uit het verdom hoekje te halen. Er wordt in de taboe sfeer nog veel te veel fluisterend over gesproken," zei de internist/hematoloog dr, A.Hagen beek direct na afloop van Van Veen's benefietvoorstelling in Scheveningen. Ruim een jaar later blijkt uit de reac ties dat ook deze opzet aan de ver wachting voldoet. Een 'natte-vinger-rekensom' geeft als uitkomst dat bijna één mil joen gulden van het ingezamelde geld afkomstig is van acties die als voe dingsbodem de berichtgeving in Het Vrije Volk hadden. „Zonder de mede werking van de krant had het resultaat nooit zo groot geweest," beaamde Herman van Veen eind vorig jaar in een anderhalf uur durende televisie uitzending van de Lokale Omroep Rot terdam. Vreemd genoeg kreeg zijn ini tiatief landelijk nauwelijks navolging, zelfs niet na twee uitzenden van een speciaal Colombine-concert op de Avro-buis. Van Veen wijdt dit aan het vrijwel niet in beeld komen van het gi ronummer 25009 van de Stichting Colombine, waarop giften nog steeds gestort kunnen worden. (INGEZONDEN MEDEDEUNQ) (INGEZONDEN MEDEDELING) alle merken meestal klaar terwij! ~'u wacht da's pas sérvice! (INGEZONDEN MEDEDEUNG) Burg. H. Gretelaan 273 2 Y SCHIEDAM Y ;i Tel. 010 r 473 82 22 Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Kunt u iets vertellen over het ontstaan van de buurtvereniging? Na een korte pauze volgt het re solute antwoord. „Maak alsjeblieft niet de vergissing een buurtvereniging met een wijkvereniging te verwarren." De heer De Goede weet waarover hij spreekt. Hij is immers al dertig jaar voorzitter van wijkvereniging Het Singel kwartier aan het Broersveld in Schie dam. Ergens ver weg van het feestge druis is hij wel even bereid tot een ge- sprek. Plaats van handeling is de Mar griethal in Schiedam. Voor één avond is het sportcomplex omgetoverd in een heuse feesttent. De wijkvereniging viert de jaarlijkse feestavond en heeft groots uitgepakt. Overal staan tafeltjes en er Is net genoeg licht om te zien of je naast je eigen eega zit of die van de buren. Azuurblauwe en robijnrode spots schlj- nen een exotische gloed. Twee deuren en een gangpad verder vertelt de voor zitter in een neonlichté kleedkamer zijn verhaal. „Kijk, ik maak duidelijk onder scheid tussen een buurt en een wijk. Een buurt is veel kleiner dan een wijk. In een wijk kun je vee! meer mensen aanspreken. En vooral veel verschillen de soorten mensen. Dat is volgens ons belangrijk om gedurende een lange pe riode zoveel mogelijk gezelligheid tus sen mensen te creeëren." Om de men sen bij elkaar te brengen worden er di verse soorten activiteiten georgani- „Eens per maand wordt er een kinderbingo gehouden," zo vervolgt de bronsgetinte voorzitter. „Het kost maar een rijksdaalder om mee te doen en in totaal worden er zeven spelen gespeeld. Sinterklaas wordt speciaal gevierd voor de kinderen van 0—5 jaar." Zijn er dan zoveel kinderen in de wijk? „Nee, dat niet. ik denk dat ook bij ons het aantal kinderen aan het teruglopen is. Maar als wij een gezonde vereniging willen blij ven, zullen we moeten zorgen dat we voldoende leden houden. Dus moet je beginnen om de mensen van jongs af aan geïnteresseerd te maken voor die activiteiten." Zovee! mogelijk leden is dus be langrijk voor het Singelkwartier? „Inder daad. Wij zijn een vereniging die het zonder enige vórm van subsidie kan doen. Contributie is de vorm van geld- voorziening waar we genoeg aan heb ben. Om dat té bereiken hebben we na tuurlijk veel mensen nodig. Voor ons betekent dat een aantal van tussen de 800 en 900 betalende leden." De ver eniging kent ook nog zogenaamde aspi rantleden. Dat zijn kinderen tot 18 jaar, die voor drie kwartjes per maand mee kunnen doen aan de aktiviteiten. Naast de al genoemde kinder bingo en Sinterklaasfeesten, worden er voor volwassenen regelmatig klaverjas- avonden gehouden. Ook staat er een- maai per jaar een fietspuzzeltocht op het programma. De winnaar hiervan ontvangt een medaille en een wisselbe ker. „Om dit allemaal in goede banen te leiden hebben we aJs bestuur eens per veertien dagen een bijeenkomst. De man die bij ons de financiële eindjes ie dere keer weer fantastisch bij elkaar weet te knopen, is onze eerste penning- §ÉÊÊmmÊÊÉm Braziliaanse voorbereidingen met een Amsterdams accept in de gang van de Magriethal. meester. Zonder hem zou het allang uit de hand gelopen zijn,", aldus De Goede. Hij weet nog hoe het vroeger was in zijn woonplaats Schiedam. „In de Marconistraat werden autopedraces ge houden en ringsteekspelen. Maar na verloop van tijd met de komst van steeds meer auto's verdwenen deze at tracties. Daarom hebben we al heel vroeg, en ik spreek nu over zo'n 38 jaar geleden, een kinderkamp opgezet." Zelf is hij daar verschillende keren leider van geweest. Maar niet alleen voor de kinde ren heeft de wijkvereniging wat kunnen betekenen. „Vroeger was het oosten van Schiedam een vergeten gebied. Dat kwam, omdat er zulke slechte verbin dingen waren. Wij hebben toen in goed overleg met politie en B W voor elkaar gekregen, dat er een busverbinding kwam," aldus de voorzitter. „En dat overleg met B W is altijd goed ge-' weest. Mede denk ik, omdat ze niet af hankelijk zijn van de gemeente. We hebben een sterke onderhandelingspo sitie, omdat we geen subsidie ontvan gen," zo voegde hij eraan toe. r Het moment is aangebroken, waarop de heer De Goede zijn voorzit terschap even wil laten voor wat het is. Met een verontschuldiging snelt hij naar de hossende menigte bij het podium, waar een swingend orkestje een flink deel van de mensen heeft weten los te krijgen. Een decor waartegen de arties ten optreden is helemaal met de hand beschilderd door medewerkers van de vereniging. Schilderachtig is ook de dansgroep uit Brazilië (Nou ja, Brazili aans maar dan wel met een flink Am sterdams accent). Schitterend uitgedos te danseressen en een ritmesectie met de allure van Phil Collins zorgen voor een anderhalf uur durend spectakei. Het Vlaardingse Lobo zal tót in de late uur tjes het festijn voortzetten. De voorzitter is allang niet meer té zien. Waarschijn lijk op zoek naar een goéde wijkplaats. 63 - Rente 2 jaar vast: 6,5% (6,80%) Rente 5 jaar vast: 7,1% (7,44%) Rente 7 jaar vast: 7,3% (7,66%) Rente 12 jaar vast: 7,6% (7,98%)

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 2