Wethouder en oppositie oneens over kunstbeleid Martin Snijders kwart ieiiW zariger van het Nederlandse levenslied Dubbele zegelaktie 2 x zegels F ARAL ZELFTAKK Station l HALT-Vlaardingen aangesloten bij Schiedams bureau Geniet van landelijke gebied, óók in en bij stad Weer verschillende cursussen in Teerstoof Woudhoek zoekt vrijwilligers Fikse opknapbeurt voor Zwembad-Zuid BRIEVEN VAN KINDEREN Brief van oma Disco op vrijdag i>\ hi Mode Gedicht De herfst In de klas De Spelen Nazomerdag Tèkenles in De Erker Zilveren servies en kandelaars gestolen Orgelbespeling Artotheek krijgt in Noord eindelijk gestalte Meisje loopt onder auto 'Sing-inn' The Mission' Orgelconcert Dansavond Gemeenteraad stelt ruim negen ton beschikbaar. Jsks en Martin RKI' Snijders hebben aSfeï? als het Duo X tal van platen gemaakt. Mar tin is vandaag een 'zilveren zanger. Hij tim mert In platen- en omroepland 25 jaar aan de weg. ÉÜt r j voor iedere afgenomen 5 liter benzine, diesel, autogas, 1 liter mix of 1 liter motorolie, krijgt u tot zaterdag 15 oktober a.s. 2 zegels i.p.v. 1 zegell Daarmee spaart u voor schitterende nieuwe kado's! Doe mee en vraag het Aral waarde-kado. spaarboekje! j J. W. Nootéboom - Zwaluwlaan 84 Schiedam- Tel. 010-4707521 Door Rein Woliers SCHIEDAM VVD-wethouder LA Hafkampen U. Bniseker van de CPN-eenmansfractie verschillen van mening over de ontwikkeling van het beeldende kunstbeleid. Tussen de be stuurder voor Cultuur en Welzijn en dé opposant kwam het gisteravond tijdens de gemeenteraadsvergadering tot een lichte aanvaring, met als inzet het be-: vorderen van inkomstenbevorderende maatregelen voor beeldende kunste naars. Van de 149.000 gulden die de gemeente dit: jaar van de provincie Zuid-Holland ontvangt, wil het college hieraan 40.000 gulden besteden. Bruseker noemt deze maatregel magertjes, een brokje achterstelling en daarom lijkend op een ontmoedigings beleid. Hafkamp kón zich in deze visie niet vinden. „Wij zijn aardig op weg naar een totaalbeleid voor de beelden de kunst. Het in de afgelopen jaren ont wikkelde beleid, wordt met de reserve ring van dit bedrag 'voortgezet en de aankopen van kunstwerken voor de ar totheek uitgebreid. Hierdoor is een ver hoging mooelijk van kunstopdrachten en het stimuleren van de kunstproduk- tie." ,.v Met name een goed functione rende artotheek ('uitleenwinkel' van kunststukken) zei de wethouder een pri ma middel te vinden voor verhogen van de inkomsten voor beeldende kunste naars. Het college van burgemeester en wethouders wil snel komen tot daad werkelijke kunstuitleen, -opslag' en ver koop in en nabij het bibliotheekfiliaal Noord. Het artotheekdepót aan het Broersveld is te gering in omvang, staat stampvol met kunstwerken en is daar in door niet functinee! te maken. Inmiddels is er een kleuterschool aan het Bach- plein buiten gebruik. Dit pand wil hét college geschikt maken éls depót van de artotheek. Wanneer het is betrok ken, kan de artotheek in de bibliotheek de deuren openen. Het gemeentebestuur zegt, bij monde van de wethouder, dat op dat moment bij het provinciaal bestuur wordt aangeklopt voor meer subsidie. Hiervan wil de gemeente weer extra kunstwerken aankopen. Wethouder Haf kamp benadrukte dat Schiedam thans jaarlijks 22.500 gulden aan kunstop drachten verstrekt. Voor het verbouwen van een voormalig schoolgebouw aan de Zalm straat tot zes ateliers stelde de raad gis teravond ook bijna twee ton beschik baar. SCHIEDAM Met een ge broken linkéronderbeen en een flin ke vleeswond is gistermiddag de achtjarige Nazli Gulluoglu opgeno men in het Sophia Kinderziekenhuis. Op de P.J. Troelstralaan liep het kind overwacht de rijbaan op en ver vólgens tegen een passerende auto. SCHIEDAM Na het succes van een vorige'sing-inn', houdt de Pinkstergemeente Morgenstond op nieuw zo'n bijeenkomst. Op zater dag 15 oktober is iedereen om 19.30 uur van harte welkom in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De toegang is vrij en de kof fie wordt gratis verstrekt. Inlichtin gen bij Herman de Zwart, tel. 4341288. SCHIEDAM De Ameri kaanse speelfilm 'The Mission' wordt' vrijdag gedraaid bij de Stichting Filmclub in de Nieuwstraat 12. Deze Oscar-winnende rolprent handelt over het koloniale verleden van Zuidamerika. In de hoofdrollen Ro bert de Niro en Jeremy Irons, Aan vang 21.30 uur. Toegang voor dona teurs vier gulden. SCHIEDAM - Gerard Le- gierse verzorgt zaterdagmiddag een concert op het orgel in de Aula van het Stedelijk Museum aan de Hoog straat. Hij wordt bijgestaan door de Amerikaanse hoboïste Jane Harvey. Er worden composities gespeeld van Pachelbel, Wesley, Clarke en Du bois. Aanvang 15.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM - De activitei tencommissie van het Dienstencen trum Woudhoek heeft dringend be hoefte aan vrijwilligers. Inlichtingen verstrekt Marianne Looyen via tel. 4709555. v SCHIEDAM Danslustigen vanaf 35 jaar kunnen morgenavond terecht in het Dienstencentra 'De 4 Molens' aan de Nieuwe Damlaan 766. Aanvang 19.00 uur. Toegang ƒ1,25. Zondag is er bovendien een thee-dansant van 13.30 tot 16.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM De gemeenteraad is gisteravond unanièm akkoord gegaan mét de renovatie van het Zwembad- Zuid. Voor een bedrag van 912.500 gul den mag het bad aan de Westfranken- landsedijk worden aangepast aan de ei sen van deze tijd. In 1984 is al een be gin gemaakt met de modernisering, wel ke als hoofddoel had de recreatieve aantrekkingskracht te vergroten. Daar naast werden destijds enkele kleine energiebesparende maatregelen getrof fen en tegelijkertijd enig; achterstallig onderhoud weggewerkt. In de uitvoering van de aange kondigde tweede fase van de renovatie staat de bouwkundige- en technische kant van het centrum centraal. Voorts worden in het zwembad extra recreatie ve voorzieningen aangebracht. :s Bijna één derde deel van het uitgetrokken be drag gaat op aan het energie-zuinig ma ken van gebouw en installaties. Hiertoe is besloten uitmilieu-technische over wegingen. De gemeenteraad vindt het doen van een dergelijk hoge investering verantwoord in het licht van de stijgen de energieprijzen in de verdere toe komst. Wanneer daadwerkelijk met de opknapbeurt wordt begonnen is nog niet bekend. Door Rein Woltera 5 ROTTERDAM -r Vandaag op de kop af 25 jaar geleden zette Martin Snijders zijn eerste wankele stappen als zanger. Hij herinnert zich zijn eer ste pogingen als artiest nog als de dag van gisteren. „Mijn eerste single kwam,.'s morgens, om zeven, uur,, uit. kTegelijk-met hebnieuwsbericht;-: dat EdifhTpiaff'.was^ow'fl^K EënTgroot licht was uitgegaan en mijn kleine lampje was gaan branden," zegt de nu 45-jarige Martin beeldend. Hij ging op de Schledamse, Vlaardingse en Rotterdamse podia aanyankelijk.door.het leven.onder de artiestennaam Romartin, maar'hij zou later toch zijn doopnaam verkiezen. Zijn stem bleef niet onopgemerkt. Nie mand minder dan Johnny Hoes en Jaap Valkhoff ontdekten de Rotter damse levenszanger. Martin: „Dat was bij een talen tenjacht in Heck's Lunchroom. Ik stond er wel van te kijken dat zij mij er uit pikten. Johnny en Jaap waren in die tijd nééééle gróóóten." Uit de ken nismaking volgde een bezoek aan een platenstudio, waarna de single 'Wat 'n song' hut daglicht zag. Of de schijf hoog heeft gescoord, weet Martin niet meer. Bijna elk jaar in zijn zilveren carrière verscheen van Martin Snij- •jdersv zoals hij zich later presenteerde,' weLeen, Nederlandstalig plaatje. Re gelmatig trad hij live op met bekende orkesten en bekende muzikanten zo als Jack Buiterman (The Ramblers), Tonny Nolte, Tonny Eljk en John Kraft. „Het orkestwerk is jammer genoeg verdwenen en vervangen door de mu ziekbanden. Vroeger repeteerde je vooraf aan een platenopname eerst uren met een orkest. Nu sta je binnen drie uur weer op straat. Dat brokje nostalgie mis ik." Martin werkte ook mee aan 25 verzamel-elpees (onder andere 'Rot terdam uit en thuis') en zong ook tal van cassettebandjes vol. Het eerste CD'tje met zijn stem is inmiddels in de maak. Een jubileum zonder een nieu we plaat is natuurlijk geen echt jubile um. Vandaag ligt de nieuwste single 'De liefde in je leven' in de schappen van de platenhandelaar. Maar de eer- lijkheid gebiedt te melden dat ook Martins vrouw Joke hierop meezingt. Het. kinderloze levenduo ('We zijn at- weer. i21vijaar-getrouwd')> zingt--sinds 1975„a!s het Duo X. Onder deze naam zijn ook tal van plaatjes gemaakt. Toch is het tweetal nooit echt bekend geworden. Slechts één keer timmerde Martin Snijders héél goed aan de weg. Dat was met de carna valssingle 'Ja, we doen de polonaise'. Deze schijf stond destijds lang en hoog op de hitlijsten. „Met onze be kendheid valt het trouwens best mee," meent Martin. „We treden overal op in het land en worden op straat ook vaak aangesproken. Op de radio zijn we regelmatig te beluisteren en ook via de televisie zijn we al een paar keer te zien geweest." ik heb drie keer in de krant gestaan. Een keer met een verhaaltje en twee keer met een tekening. Ik kreeg van een mevrouw uit Spijkenisse een kaart thuis gestuurd met twee hon den er op. Er stond op geschreven: 'Voor Nathalie Hilgers, heel mooie tekening, groetjes van een oma uit Spijkenisse en lezeres van Het Vrije Volk'. Ik vind het heel erg jammer dat ik het adres van die mevrouw niet heb, dan had ik een kaart terug gestuurd. Die mevrouw uit Spijkenis se wil ik heel erg bedanken. Nathalie Hilgers 9 jaar, Rotterdam «ia? riw>ii Hier is de tekening uit groep 6. Wij doen goed ons best in de klas. Wij werken hard. Daarom krijgen we een disco. Op vrijdag. Zahra Nazoume 9 jaar, Rotterdam Honderd jaar geleden waren er van die jurken die heel wijd waren en nu is dat niet zo. Maar toen hadden de mannen een pruik op en als het warm was moesten ze die pruik ook op. Dat was heel warm en vroeger hadden ze van die korte broeken tot hun knieën en de kousen zaten ook heel hoog, en dat vind ik niet mooi. Ik heb liever gewone kleren aan want het is zo lastig a' naar de w c. moetwant het zijn eel kleren - om uit te-doen.- Andrea Moorman - 1 9 jaar, Rotterdam Mijn mooie gedicht, glimt altijd in het licht Al doe ik mijn best op schoof toch lust ik geen boerenkool Vaak eet ik koek, dan lees Ik ook een boek over koek De uil roept dan: roekekoekeloek En mijn kat? Die eet altijd netjes uit zijn bak Maar mijn kat lust geen leer, toch eet hij als een beer Is er nood? De aap eet geen pot lood, maar een lekkere noot Dan zet hij de klok een uurtje voor Maar dat is niet erg hoor, eerste, tweede...einde! Astrid G. Ramdhan 9 jaar, Rotterdam In de herfst ga ik naar het bos, dan ga ik eikels zoeken. En ook kastan jes zoeken. En ook verschillende blaadjes, en ik ga ook mos zoeken. En ik ga ze allemaal sparen. Mis schien niet, misschien wel. En dat ga ik allemaal doen. flidia Ferreira 9 jaar, Rotterdam Hallo, ik ben Angelique. Ik zit in de vijfde klas of groep 7a. Wij hebben dit jaar een meester. In het begin van het schooljaar mochten we zelf weten waar we gingen zitten. Alle meisjes zaten aan een kant en alle jongens zaten aan een kant. Maar nu heeft de moester ons door elkaar gehusseld. Maar alle jongens zitten naast hun vriendjes en alle meisjes naast hun vriendinnetje. Dat is heel leuk, dag. Angelique Brouw 10 jaar, Rotterdam Door de olijmpisespelen is ieder vrienden van elkaar Misschien is dat raar Maar het is echt waar Winnen zal je Dan krijg je een medalije Door dopen Kunnen ze harder lopen Door veel te tennissen Heb je veel kennissen Dominique v.d. Doom 9 jaar jr> éj JA iff f: f Sabrina van Zwol 9 jaar SCHIEDAM - Marjan Wijnhorst gaat in wijkcentrum De Erker op vrijdagavond tekenles ge ven. Deelnemers zullen in deze cursus ervaren dat tekenen niet al leen een fijne bezigheid is, maar ook een mogelijkheid is om ande ren te laten zien hoe men de din gen persoonlijk ervaart. Het gaat niet direct om tekeningen om bo- ven de schoorsteen te hangen, maar in eerste instantie om op prettige wijze te ontdekken dat men veei> meer creativiteit in huis heeft dan men "zelf voor mogelijk houdt. De deelname kost per maand tien. gulden. Inlichtingen in het wijkcentrum aan de Jan van Avennestraat 32 of telefonisch via 4267767. SCHIEDAM Glasgerinkel wek te afgelopen nacht om twee uur een 76-jarige bewoonster van de Dwars straat. Sn haar woonkamer bleek een ruit ingegooid. Van een tafeltje bij het raam bleken een zilveren theeservies en enkele kandelaars ter waarde van vijf duizend gulden verdwenen. Ruim tweeduizend gulden aan foto- en geluidsapparatuur en grammo foonplaten vermiste afgelopen nacht na thuiskomst een bewoner van J.A. Alber- ding Thijmstraat. Op welke wijze toe gang tot de woning werd verkregen, heeft de politie niet kunnen vaststellen. Uit een woonhuis uit de Nieuwe Maasstraat werd bij een inbraak zesdui zend gulden aan sieraden buitgemaakt. Ook hier ontbreekt van de daders elk spoor. SCHIEDAM De expositie 'Le ven het platte land' trok het afgelopen jaar veel publiek. Vanwege dit succes worden tot slot tal van gratis activiteiten gehouden voor mensen die er in de, herfstvakantieweek (van 15 tot en met 23 oktober) op uit willen trekken. De or ganisatie is in handen van de Dienst voor gemeentewerken. In het boerderijtje aan de Harre- weg 19 is de expositie 'Bemesting en Milieu' van het ministerie van Landbouw en Visserij te bezichtigen. De tentoon stelling benadrukt het belang van zorg vuldig omgaan met meststoffen voor de landelijke gebieden. Overbemesting heeft schadelijke gevolgen voor het mi lieu, zoals verontreiniging van de grond en het grondwater en zure regen. De Hervormde Kerk aan het Noordeinde In Kethel is zondagmiddag de plaats voor een natuurconcert van de Vereniging Vrienden van het Muse um. Er worden uitsluitend werken uitge voerd die zijn geïnspireerd door land schap en natuur. Vanaf 11.30 uur wordt gratis koffie geschonken. Op dezelfde zondag start om 14.00 uur vanaf het boerderijtje aan de Harreweg een excursie door het park Kethel naar de Heemtuin in het Beatrix- park. Deze Heemtuin beeldt in een no- tedop het Zuidhollandse landschap uit. Zowel landschapselementen (dijken, grienden en weiden) als de bijbehoren de flora zijn er terug te vinden. Een andere activiteit is een diale zing met als titel 'Schiedam-Kethel, op- de grens van stad en land', die verzord wordt door de heer F.W. Oostrom van de Midden-Delfland Vereniging. De dia lezing vindt plaats op dinsdag 18 okto ber in het dienstencentrum 'De Vier Mo lens' aan de Nieuwe Damlaan 766. SCHIEDAM In gebouw De Tèerstoof, Nieuwstraat 12 te Schiedam, gaan binnenkort weer enkele cursussen van start. In de schilderzaal zullen de cursussen Delftsblauw schilderen en Poppenmaken plaatsvinden. Ook zullen weer enkele computercursussen worden gegeven. Deelnemers aan de cursus Delftsbiauv schilderen leren omgaan met Je aloude technieken van het Delftsblauw en polychroom schilderen. In de cursus Poppenmaken wordt het zelf beschilderen, in elkaar zetten en aankleden van porceleinen poppen ge leerd. Meer informatie over deze cur sussen op telefoonnummer 4267186. De computercursussen zijn op gedeeld In twee cursussen voor begin ners en twee voor gevorderden. In de beginnerscursussen worden alle basis begrippen van respectievelijk MS-DOS en. de tekstverwerker Word Perfect uit gebreid behandeld. Deze cursussen duren twaalf uur en kosten 250,- per persoon. Als twee mensen zich gelijktijdig voor dezelfde cursus opgeven bestaalt de tweede cur sist slechts de helft. Voor meer informa tie over de computercursussen 4270956. SCHIEDAM Organist John Mann uit Brighton bespeelt zondagmid dag 16 oktober het orgel in het Passa ge-theater. John Mann geniet in Enge land grote bekendheid. Regelmatig treedt hij op voor de BBC. Voorts had hij een grote varieté-showband. Aan vang 14.30 uur. (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Opgepakte Vlaardingse vandalen worden sinds gisteren doorverwezen naar mevrouw R. Kerseboom van het bureau- HALT in Schiedam. Omdat gestreefd wordt haar regionale samenwerking van de bureaus- HALT in het hele gebied Nieuwe Waterweg Noord, is de Vlaardingse afdeling onderge bracht in het Schiedamse bureau. Het Vlaar dingse bureau is te vinden aan het Broersveld 1142 in Schiedam. De Jongere kan door vrijwillig een alter natieve straf te ondergaanvoorkomen dat hij de rest van zijn leven met een strafblad zit op gezadeld. De jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar ontlopen de traditionele straffen, door veelal zelf weer te herstellen wat ze hebben vernield. De politie venvacht dat in Vlaardingen jaarlijks ruim honderd jongeren met mevrouw Kerseboom in aanraking zullen komen. Vlaar dingen volgt met de oprichting van een HALT- bureau evenals Schiedam vorig jaar desd, het voorbeeld van Rotterdam, waar sinds .1981 met succes alternatieve straffen worden opge legd. Het streven Is nauw samen te werken met Schiedam en Maassluis. Bureau-Halt is een initiatief geweest van de gemeentelijke Stuurgroep Bestrijding Crimi naliteit. Met de invoering van het bureau hoopt het gemeentebestuur het vandalisme terug te dringen. Het idee is eenvoudig. De in z'n kraag gegrepen vandaal ontloopt niet zijn straf. In de plaats komt een alternatieve straf. De aange richte schade wordt deels vergoed en zo mo gelijk gerepareerd door de dader zelf. Omdat een jongere in de meeste gevallen niet óver veel geld beschikt, zal de financiële vergoeding niet boven de vijfhonderd gulden liggen. Het bureau-HALT zoekt een straf die verband houdt met het delict. De jongere zal zo beter snappen wat hij heeft aangericht. Door de her stelwerkzaamheden snel uit te laten voeren, begrijpt de vandaal beter waarom hij is ge straft dan wanneer de straf een jaar later wordt opgelegd. Bureau-HALT wordt ingeschakeld als er sprake is van vandalisme. Volgens de stuur groep betekent dit dat vernielingen worden aangericht zonder dat de dader er financieel op "vooruit gaat. Voorbeelden liggen voor het oprapen: muren bekladden, ruiten Ingooien, fietsbanden ieksteken en telefooncellen kapot maken. Gevolg: hinder, ergernis, onrust en ge voelens van onveiligheid onder de bevolking. Een jongere die via de politie met me vrouw Kerseboom van HALT in aanraking komt, moet aan enkele voorwaarden voldoen om aan zijn 'normale' straf te ontkomen. Zo zal hij eerst moeten bekennen en vrijwillig aan de HALT-methode moeten meewerken. De ouders geven toestemming voor de wijze van bestraf fing. Een gepakte vandaal kan slechts twee maal op een Jternatieve manier worden be straft. Blijkt de jongere hardleers, dan volgt een traditionele strafoplegging. De weg die de vandaal bij het bureau binnen vier vijf weken volgt lijkt op die van een patiënt. Zodra de politie iemand in z'n kraag grijpt wordt een verwijsformulier Inge vuld. De jongere krijgt een informatiefolder over HALT mee naar huis. Het HALT-verwijs- formulier wordt door mevrouw Kerseboom doorgestuurd naar de afdeling Jeugdzaken van de Gemeentepolitie. Deze afdeling toetst of de jongere voldoet aan de HALT-eisen (leeftijd, bereidwilligheid, aard van het delict, enz.). Ver volgens wordt de officier van Justitie ingelicht dat de jongere 'onder behandeling' is. Dan no digt mevrouw Kerseboom de vandaal uit voor een eerste gesprek, ter kennismaking en infor matie. Ook de ouders of verzorgers zijn bij de ze kennismaking welkom. Tijdens de procedu re wordt de benadeelde bij de zaak betrokken. Zo kan de schadevergoeding besproken wor den. De officier van Justitie geeft uiteindelijk toestemming voor de gekozen straf en zal ten slotte, ais de straf is voltooid, de zaak sepone ren. De vandaal krijgt in dit geval geen aante kening. Telefonisch is bureau-HALT te bereiken onder nummer 4738059. Het spreekuur op donderdagavond van 17.00 tot 19.00 uur is wel in Vlaardingen. Het wordt gehouden óp de Rot- terdamseweg 58,3135 PW.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1