mmiSernmm' igingwil Bloemstukjes en diploma ter afsluiting kindertuinseizoen toekomstgericht werken Tegenstanders Blankenburgtühhël:nadere stikflies Smalspoormuseum komt in Valkenburgse Meer Het Vhje Volk Verjongde ziekenomroep zoekt medewerkers Bëdrijfsrèserve stijgt met drie miljoen gulden PTT Post naar Terbregseplein Statenleden willen bodem onderzoek in Woudhoek en bouwstop in Spaland WOENSDAG 12 OKTOBER 1988 Ifefe'v if;- |fl$S T" Ai bijna 25 jaar te beluisteren mt mm, mm mm m Wmmm Thermometer gestolen Schrijvorsavond in Filmclub Dramatische -y- expressie y Rijnmondband r naar Texel SEEffe\ yf'VIS ISEaJa fe'fe Door Rein Woliers fe SCHIEDAM De Woningbouw vereniging Schiedam wil toekomstge richt gaan werken vanuit een meerja- renprognose. Volgend jaar moet uit een financieel overzicht duidelijk worden of werken vólgens deze nieuw6 beleidslijn mogelijk is. in de nieuwe aanpak móet, behalve aandacht voor de bewonersin- vloed en de financiële situatie, ook een visie gestalte krijgen over een evenwich tig woningbezit, nieuwbouw, renovatie, woonlastenproblematiek, woonruimte verdelingen het dagelijks onderhoud! Voorstellen van deze aard legt het bestuur op woensdag 26 oktober voor aan de algemene ledenvergade ring. Ook een verdere dienstverlening aan de huurders van de 4300 in beheer zijnde woningen en de invloed van hen op het beleid, staan tijdens de bespre king centraal. In 1989 wil de Woning bouwvereniging ook vorm geven aan andere kwesties, waaronder de over dracht van 770 woningen in de Geuzen- en Botenbuurt, Mariastraat en Hoofd straat. Deze woningen zijn al jaren in beheer, maar nog steeds geen eigen dom. Zo'n zeifde overgang wil het ver enigingsbestuur met het gemeentebe stuur overeenkomen voor het Bach- plein. Verder probeert Schiedams grootste huisbaas niet de gemeente raamovereenkomstén af te sluiten voor nieuwbouw en woningverbetering. Hier in moet worden vastgelegd welke ver antwoordelijkheden de gemeente heeft op bijvoorbeeld het gebied van budget verstrekking en hoe zij deze denkt na te komen. Anderzijds wil de bouwvereni ging ook precies haar taken en verant woordelijkheden zien vastgelegd. Tijdens de vergadering gaat het bestuur in op de groeiende problemen met carports en garages. Op sommige plaatsen zijn deze niet verhuurbaar en elders is er sprake van vervuiling en vandalisme. In overleg met de gemeen te, bewoners en politie wil men komen tot een goede oplossing. Het mutatiebe- leid gaat ook op de helling. Vaste af spraken over in welke staat bij verhui zing een woning moet worden achterge laten, zijn volgens de bouwvereniging noodzakelijk. Verder wordt de ledenraad ge vraagd in te stemmen met het beschik baar stellen van 189.800 gulden als aanvullende bijdrage voor een nieuw bouwproject aan de Van der Elststraat. Al eerder werd hiervoor een bedrag van ruim zeven miljoen gulden gevoteerd. Financieel ziet de toekomst voor de wo ningbouwvereniging er gunstig uit. Vol gend jaar stijgt de Algemene Bedrijfsre- serve met bijna 3 miljoen gulden tot 5,3 miljoen. Dit wordt voornamelijk veroor zaakt door renteresultaten en rente winst door het eerder aflossen van 'du re' leningen. De vergadering wordt gehouden in het kantoor van de bouwvereniging aan de Kerklaan 33. Aanvang 20.00 uur. ROTTERDAM Het nieuwe sor- teercentrum van PTT Post zal worden gebouwd aan de Veenweg bij het Ter bregseplein in Rotterdam. Het centrum is nu nog gevestigd aan het Delftseplein bij Centraal Station in Rotterdam: Het expeditieknooppunt moet in de eerste helft van 1992 in gebruik worden geno men. Het knooppunt wordt één van de twaalf hoofdschakels in het landelijke netwerk van PTT Post Het gaat de cen trale sorteer- en overslagfunctie verzor gen voor het zuidelijk deel van de pro vincie Zuid-Holland. Bij het Terbregse plein komt het nieuwe sorteercentrum bij een knooppunt van snelwegen: de A 20 (Hoek van Holland - Utrecht) en de A16 (Breda - Rotterdam). De regionale directie van PTT Post heeft het Rotterdamse architecten bureau Kraaijvanger opdracht gegeven een schetsplan te maken voor het nieu we centrum. In het nleuwgebouw zullen vijftienhonderd mensen komen te wer ken. Water met het dertig jaar oude kantoor aan de Delftsestraat in Rotter^ dam gaat gebeuren is nog niet bekend. Behalve het- sorteer- en overslagcen trum zijn daarwrook nog de regionale directie en fiet*Rottërcfamse hoofdpost kantoor gevestig{Je*RJJ Post denkt er over het hoofd postkantoor er te laten blijven" en alle nu nog over Rotterdam verspreide directie-afdelingen te con centreren. Een besluit hierover is echter nog niet genomen. SCHIEDAM In navolging van hun partijgenoten in de Schledamse ge meenteraad hebberi dé leden van de kleine linkse fracties in Provinciale Sta ten nu vragen gesteld aan GS over de woningbouw op met havensiib opgespo ten stukken grond in Schiedam-Noord. Zij vinden dat het bouwrijp maken van Spaland-West gestaakt moet worden en willen ondermeer welen waarom de wijk Woudhoek niet geregistreerd staat als vervuilde lokatie in het kader van het bodemsanéringsprogramma. Ook drin gen zij in de vragen aan op het afkeuren van het bestemmingsplan voor Spa land-West en nadc onderzoek naar de bodemkwaliteit onder en rondom de woningen in Woudhoek. De vragenstellers zijn volgens D66-er Jan Pool, op de hoogte van de antwoorden, die het gemeentebestuur inmiddels pegeven heeft op de vragen van de vier raadsleden van D66.CPN en PPR/PSP. De statenleden Pool, Steegh, Meijer en Schimmel stellen in hun vra gen aan Gedeputeerde Staten, dat de in Spaland-West fe' opgebrachte grond „waarschijnlijk naar herkomst en sa fe menstelling gelijk is aan die van de te saneren Steendijkpolder te Maassluis en de wegens ernstige verontreiniging niet te bebouwen Broekpolder in Vlaar- dingen." - -.' Zij vragen of GS op de hoogte is fe van de standpunten van de milieuorga- nisaties Nederland Gifvrij, Natuur en Mi lieu, Milieudefensie tn de Wetenschaps winkel Delft. Deze hebben twee door Schledamse raadsleden toegezonden fe rapporten onvoldoende en te oppervlak- klg genoemd voor een beslissing tot woningbouw. Zij dringen aan op nader onderzoek.' -feS-'". ,,v Voorts vragen zij GS of ze hun fe standpunt delen, dat het zogenaamde leefiaag principe wat betekent dat een laag schone grond op het .verontreinig- fe de slib wordt aangebracht een onver- antwoorde interpreatie Is van het fe spreekwoord 'Van de nood een deugd fe v maken'. Als dat 20 is, willen de statenle- 'den van het provinciebestuur een over zicht hebben van alle plekken in Zuid- U' Holland, die.voor woningbouw zijn gere- fefe serveerd en mogelijk verontreinigd zijn. fe Tevens willen ze weten wat het schrap pen Ivan deze bouwlokaties betekent voor de woningbouwproduktle. SCHIEDAM Al ruim 25 jaar timmert de Ziekenomroep Schiedam aan de weg in omroepland. Ongeveer vijftig medewerkenden maken wekelijks twaalf uur radio In de vorm van recht streekse- en andere uitzendingen naar het Schiefand Ziekenhuis en bejaarden huizen. Bijna twee jaar werkt de Zieken omroep onder de vlag van de Lokale Omroep Schiedam. Via de kabel op de frequentie 94.1 is deze in de huiskamer te ontvangen. Na een periode van herstructu- eren vangt voor de Ziekenomroep op 1 november een nieuw tijdperk aan, waar bij de programmering wordt aangepast. Nederlands cabaret, rustige luistermu- ziek, speciale bejaardenprogramma's, etc. krijgen gefaseerd een vaste plaats in de programmering. Speciale teams met een eigen coördinator gaan dit ver werkelijken. Op korte termijn heeft de om roep dringend behoefte aan uitbreiding van het aantale medewerkenden. Vooral omroepers/sters en programma-techni ci zijn hard nodig. Tevens is de Zieken omroep op zoek naar medewerkers voor de afdeling 'Visionaal', die het ge sproken woord verzorgt voor blinden of slechtzienden. Enige ervaring is ge wenst, maar niet noodzakelijk. Een goe de opleiding en begeleiding stelt de om roep in het vooruitzicht aan de onbe taalde aspirant-medewerkers. Jos Akkerman, tel. 01899-20756, verstrekt gaarne elke gewenste inlich ting: Een briefje schrijven naar de Stich ting Ziekenomroep, Postbus 239, 3100 AE Schiedam kan ook. De tulnliefhebbers onder de kinderen maken op de middag van de diploma-uitreiking bloemstukjes. Door Perry Menexis SCHIEDAM Het kindertuinsei zoen 1988 zit er weer op. Ongeveer 65 kinderen die vanaf maart hun beste beentje hebben voorgezet om op het volkstuinencomplex in Vijfsluizen hun stukje grond zo goed mogelijk te onder houden, sloten dit jaar af met het ma ken van fraaie bloemstukjes en het be halen van een diploma voor hun activi teiten. De elfjarige Sven kijkt nu alweer met een beetje weemoed op de afgelo pen zeven maanden, want hij heeft het in zijn tuintje behoorlijk naar zijn zin ge had. Hij vond alles wel leuk. „In het be gin hebben we wat groente, zoals sia, andijvie, radijs, spinazie en boontjes ge kweekt. Het verzorgen van de groente vond ik wel leuk." Het bleef niet alleen bij het ver- bouwen van groente, „We hebben ook allerlei onkruid weggehaald," vervolgt het baasje, „en geschrepeid. Dat is het' losmaken van de grond, wat we met een .hark hebben gedaan. Dat vond ik ook ■heel erg leuk, want als je de tuintjes goed verzorgt, wordt het groen sterker. Water geven was niet zo nodig, omdat het van de zomer veel geregend heeft.',' Ook Arie Vos blikt als chef-kin dertuinen bij de gemeente tevreden te rug op het afgelopen jaar. „Er zijn in to taal wekelijks zo'n vierhonderd kinderen in de districten Noord, Midden en Zuid bezig geweest. Lekker twee keer in de week anderhalf uur in de gezonde bui tenlucht. Het is dan ook fijn om te zien dat de kinderen spelenderwijs met de natuur leren omgaan. Dat is altijd beter dan de hele dag naar de TV te kijken of computerspelletjes doen." Arie Vos zal het daarom erg leuk vinden als ook de televisie- en compu terfreaks hun ongezonde speeltuig laten voor wat het is en naar buiten trekken om eens kennis met de natuur te ma ken. „Het komt de kinderen later juist van pas als ze zich in de vrije natuur Ié-' ren te bewegen. Daarnaast krijgen zè meer respect voor al wat leeft." "fe De chef-kindertuin 'constateert! verder dat er kinderen uit alle soorten milieus in dejtuintjes te vinden zijn. „Dat! is eigenlijk altijd al zó geweest. Hét! komt bij veel kinderen zelfs voor dat' ook hun vaders en ftpa's In hun jeugd! de tuinen opzochten. Daarnaast is het toch wel opvallend dat veel kinderen die, hier in het verleden actief waren later voor een opleiding kozen waarin de nar-; tuur een grote rol speelt." MAASSLUIS Tegenstanders van de Blankenburgtunnet hebben gis teravond In het' FNV-gebduwtte Kern alle denkbare.^a'^ujrnentep tegen de aanleg van deze'door minister Smit- Kroes gewenste oeververbinding aange voerd bij functionarissen van Rijkswa terstaat. Tijdens deze openbare hoorzit ting, die Rijkswaterstaat organiseerde, somden vertegenwoordigers van onder meer de gemeenten Vlaardingen en Maassluis, de Stichting Vogel-Olie slachtoffers, de actiegroep 'Behoudt Li- ckebaert', de reconstructiecommissie en het recreatieschap Midden-Delfland, met veel verve de negatieve gevolgen van de Blankenburgtunnel op. Vrijwel luie woordvoerders dron gen er bij de organisator van deze bij eenkomst ->p aan om de uitkomsten van de verkeersprognoses nog eens te on derzoeken, aangezien deze schromelijk overdreven lijken. Anton Wustrow (wet houder Maassluis) plaatste een groot vraagteken bij de stijging van het aantal voertuigen op rijksweg 20 met 300 per cent in het jaar 2000, aldus de project studie van 1985. „De gemeente Maas sluis is dan ook van mening, dat de mi nister van Verkeer en Waterstaat slechts dan tot de daadwerkelijke uit voering van het project mag besluiten als de noodzaak van de tunnel aan de hand van de dan opnieuw geverifiëerde verkeersprognoses is komen vast te staan", aldus Wustrow. Als er toch een tunnel moet komen dan kiezen wij voor de Eurotunnel (ook wel Oranjetunnel ge noemd, red.)" Deze alternatieve oeververbin ding met de overkant van de Nieuwe Waterweg, waar overigens meer tegen standers van de Blankenburgtunnet voor pleitten, zou tussen Maassluis en Hoek van Holland moeten komen. Woordvoerder van het recreatieschap Midden-Delfland E.P. van Heemst (te vens lid van Gadeputeerde Staten) zette alle bezwaren tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel kort maar krachtig op een rijtje. „Het milieu wordt in sterke mate aangetast (luchtvervuiling en ge luidsoverlast), het gebied wordt in twee ën gesplitst en het reconstructiebeleid van de gezamenlijke overheden wordt WW. A wm. S - M In De Karn ta Maassluis werden de plannen van de minister van Verkeer en Waterstaat voor een Blankenburgtunnel afgekeurd. sen Maassluis en Hoek van Holland) altijd nog beter." .Dan is een Eurotunnel (ius- doorkrüist. En dat terwijl Midden-Delf land en het Lickebaertgebied volop in ontwikkeling zijn ten behoeve van recre anten en ariërs." Om zijn woorden kracht bij te zetten toonde Van Heemst een vergro ting van een foto van het Lickebaertge bied, waarover het dijklichaam van de tunnel was geplakt. Dit beeld veroor zaakte zeifs bij de tegenstanders schrik achtige reacties. Met één klap werd dui delijk, dat van de groene long tussen Vlaardingen en Maassluis nog weinig fraais over zal blijven. Het dijklichaam loopt van 5.60 meter op tot op sommige plaatsen zelfs 8 meter. De actiegroep 'Behoudt Lickeba- ert' onderstreept nogmaals de bezwa ren van 13.000 inwoners uit Vlaardin gen, Maassluis en Maasland. „Zij zien zonder noodzaak hun natuur- en re creatiegebied verloren gaan. Want de noodzaak van een tweede tunnel naast de verbrede Beneluxtunnei is niet aan getoond," aldus Herman Sizoo, voorzit ter van.de actiegroep. Maasland was vertegenwoordigd door mevrouw Bakker van de Open Groepering. Nadat zij Rijkswaterstaat verweet, dat-Maasland niet was uitge nodigd om deel te nemen aan de open bare hoorzittingen, een fout die één van de vertegenwoordigers van Rijkswater staat meteen rechtzette met de opmer king dat Maasland de volgende dag als nog een uitnodiging hiervoor zal ontvan gen, vatte zij haar afkeer van de Blan kenburgtunnel als volgt samen: „Deze tunnel hoeft voor wat betreft Maasland niet in 1995, niet in 2000 en eigenlijk nooit." Ondèr de elf sprekers bevonden zich twee tegenstanders: leden van het gemeentebestuur van Rozenburg. Vol gens hen is de Blankenburgtunnel broodnodig en de meest veelzijdige op- lossing voor het verkeer. „Wij stemmen van harte in met deze oeververbinding. Hoe eerder de eerste schop hiervoor de grond in gaat, hoe liever het ons is." VALKENBURG Het Nationaal Smalspoormuseum zal in het Zuidhol landse Valkenburg, nabij Katwijk, wor den gevestigd. Met vijftig stoom- en diesellocomotieven heeft het museum één van de grootste collecties in zijn soort. Er komt in recreatiegebied Val kenburgse Meer een drie kilometer lan ge spoorlijn en een remise, waarmee het Smalspoormuseum een toeristische attractie van kaliber moet worden. Het is de bedoeling dat in de loop van 1990 de eerste gasten voor een bezoek aan het museum en voor een ritje kunnen worden ontvangen. - Het museum geeft een compleet beeld van alles wat met smalspoor, in Nederland te maken had. Niet alleen staan er locomotieven, rijtuigen en wa gens te kijk, ook maquettes van wegen bouwprojecten en steenfabrieken, waar veelvuldig gebruik werd gemaakt van smalspoor. De spoorlijn begint bij het museum, loopt rond het meer en eindigt bij de remise. De treinen worden het grootste deel van het jaar getrokken door historische stoomlocomotieven. De reizigers, in replica's van rijtuigen die werden gebruikt op de lijnen naar Vo- lendam en Edam, wordt onderweg uit zicht geboden op het Valkenburgse meer, het landschap en het Marinevlieg kamp. De plannen worden in publiek- private samenwerking uitgevoerd. Het museum en een reparatiewerkplaats be slaan in totaal een gebied van 2.200 vierkante meter. De stichting die het museum Douwt en inricht en de spoorlijn aanlegt, denkt de bouwkosten te kunnen beper ken tot twee miljoen gulden. Ze rekent op financiële steun van overheid en be drijfsleven. Komt de financiering binner. één jaar rond, dan verwacht de stichting meteen te kunnen beginnen. Het ministerie van Landbouw en Visserij moet bij voorbeeld nog instem men met het inpassen van het museum en de spoorlijn In de plannen voor het provinciale recreatiegebied. Het minis terie subsidieert in ons land de ëanleg en inrichting van openluchtrecreatiege bieden. Als er voorts overeenstemming met de huidige eigenaar van de grond (kalkzandsteenfabriek Van Herwaarden in Hillegom) is, dan hoopt men dit jaar ook te kunnen beginnen met de bouw van de remise en de spoorlijn. De provincie wordt eigenaar en beheerder van het hele recreatiegebied, dat negentig hectare groot is. De pro vincie kan in dit geval wel met de Stich ting Smalspoor samenwerken. Dit is an ders in het duingebied In Katwijk, waar de natuurbelangen uitgaan boven die van onder meer het smalspoor. De Nederlandse Smalspoorstich ting kampt in Katwijk ai jaren met ruim tetekort. Ze begon in 1970 op een ter rein van de Leidse Duinwater Maat schappij in Katwijk, waar sinds 1973 ook rondritten worden verzorgd door de duinen: niet meer dan negen zaterdag- dagen en buiten het broedseizoen. La tere plannen voor verhuizing naar het recreatiegebied Rottemeren leden ook schipbreuk. In contact met de provincie Zuid-Holland kwamen belanghebben den nader tot elkaar over verplaatsing naar Valkenburgse Meer. De Smaispoor Stichting heeft in tussen de Stichting Nationaal Smal spoormuseum opgericht. Architecten hebben een ontwerp klaar voor muse um en werkplaats en ook staat op pa pier hoe het emplacement, de parkeer plaats en de wegen er uit komen te zien. Smalspoor was van belang in de industrie en de aannemerij: steenfabrie ken, kanaalaanleg, rijkswegen, werkver schaffing, steenkolenmijnen, tuinbouw, drinkwaterleidingbedrljven. Ook van be lang was het voor personenvervoer: Gelderse Tramweg Mij, de Stoomtram Zutphen-Emmerik, de Rotterdamse Tramweg Mij. Ook. legers maakten in beide wereldoorlogen wel gebruik van smalspoor. In ons land werden er bij voorbeeld de beruchte V1- en V2-raket- ten mee vervoerd. in de collecitie van het museum is materiaal opgenomen uit alle deze gebruikersgroepen en uit de diverse pe rioden. Een groot deel werd in Neder land gebouwd of samengesteld. In om vang en verscheidenheid is de museum collectie, waaronder een uitgebreid, ar chief, uniek in Europa. SkCHIEDAMim,De„Openbare Nutsbedrijven zijn •bestóferi:-Van het ketelhuisnaan^eiföbrenheitstraat werd een grote electrische therm ometer gestolen. De waarde van het apparaat bedraagt 850 gulden. Het Dierenhuis op de Dam kreeg te maken met een gelddief. Op een onbewaakt moment deed een man een greep.inrdê kassa en vertrok met geldbedrag van onge veer 200 gulden. Het opgegeven sig nalement doet de politie denken aan een bekende. In café Pleinzicht aan de Sin-, gel hebben inbrekers de boel over hoop gehaald. Zij kwamen binnen na het inslaan van een ruit aan de ach terkant. Ze vertrokken met 400 gul den aan munten uit de gokauto- maat. >fe; SCHIEDAM Jeugdboeken schrijver Rindert Kromhout van der Meer vertelt op zaterdag 22 oktober in de Filmclub over zijn eigen werk. Hij leest ook enkele stukken voor. Een steeds terugkerend thema in zijn sterk autobiografisch getinte werk is dat van de verdraagzaam heid. Aanvang 20.30 uur, toegang vijf gulden en plaats van gebeuren Nieuwstraat 12. SCHIEDAM - De Stichting Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO) houdt een cursus improvise^; ren onder leiding van de docente grafische vorming Nely Koetsier/ Doel van de cursus is het ontdekken en vergroten van de eigen expres siemogelijkheden. Centraal staat het spelen en het plezier dat je daarin kan beleven. De cursus begint op 2 november en omvat tien woensdag avonden. Deelname kost 35 gulden. Inlichtingen schriftelijk of telefonisch bij de SVO, Lange Kerkstraat 62, tel. 4734545. fe-,,;;fe SCHIEDAM - Het tamboer en trompetterkorps Jeugd Rijm-- mondband heeft bij een muziekcon cours in Rijnsburg de eerste plaats behaald. Voor de vierde maal nam het korps deel aan dit zwaar bezette mars- en showevenement. Zeer overtuigend haalde het korps niet al leen de hoogste trede, maar kreeg het ook lof toegezwaaid door de ju- ry. Tientallen meegereisde suppor- ters waren hierbij aanwezig. Als blijk van waardering voor de geleverde prestaties en de inzet bij andere optredens, mogen de bandleden op kosten van de vereni ging van 18 tot 20 november een lang weekeinde doorbrengen op. Texel.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1