toFmëiriëiÉ' Openhartige interviews en aansprekende fotografie in boek over de stad van nu Drietal voorwaardelijk gestraft na strooptocht langs winkels Verzet tegen Rijksweg 19 door WELTERUSTEN Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Mijn man me té laag begroot' BOSCHMAN ZET NA 25 JAAR PUNT ACHTERJEUGDWERK apt iSfJpNISë ze naar dë yotkstüiri en kankeren na het avondmaal op het gemeentebestuur O^IS FOPPENS VRIJDAG 14 OKTOBER 1988 slaapcomfort SBB Opendag bij Asvion Meisje geschept doorlirommer Open huis T1 cj 'Schiespoor' 3b Maandelijks spreekuur CNV -Pfijswinnaars kleurwedstrijd .nsneonoa Marathon Schiedam^ 'Vuilniskunst' te bezichtigen x Plannen voor - Costerstraat gereed E'é,v-fi'.«A o vLirff« •fcK-s*-'.»r,i.f* WS ;v-:"'y;; -V'-;''..-• Door Rein Wolters - ROTTERDAM „Daarom vraag ik U haar. schuldig te verklaren zonder het: opleggen van straf." Met deze woorden besloot strafpleiter J.H.A.M. Curfs gisteren bij de Rotterdamse poli tierechter zijn pleidooi voor zijn 44-jari- gë cliënte uit Schiedam. De hyperner veuze vrouw stond terecht ómdat zé vo rig jaar voor het gerechtshof in Den Haag ten gunste van haar echtgenoot meineed had gepleegd. Haar man stond er terecht voor een overval op een oude rrian. De buit bestond onder andere uit sieraden en een scheerapparaat. Tegen de politie verklaarde de vrouw dat zulke spullen op haar huiskamertafel hadden gelegen. Onder ede herriep ze dat later tijdens de rechtzitting. Hij zou nooit een deel van de buit mee naar huis hebben genomen. Ze bleek te hebben gelogen. „Ik stond en sta nog steeds on der zware druk van mijn man. Hij zei me, toen ik met de kinderen op bezoek in de gevangenis was, mijn verklaring te herroepen. Hij dreigde van me te schei den, daarom heb ik het gedaan. Ik wist hét ook niet meer," stamelde de vrouw met verstikte stem. De echtgenoot verdween voor zestien maanden achter de tralies, in- tussen is hij op vrije voeten en op va kantie naar Turkije. „Zaterdag komt hij terug'en dan wil hij van me scheiden om er financieel wijzer van te worden. Daar dreigt hij steeds mee, aldus de moe der van een acht en een twaalf jaar oud kind. De. advocaat vond dat er sprake was van psychische, overmacht en dat haar de meineed niet te zwaar mocht worden aangerekend. Politierechter me vrouw mr. A.C.M.P. van Breukelen-Aar- hem ging een flink eind met de strafplei ter mee, maar hield staande dat liegen voor de rechtbank een ernstig feit is. „Door de Haagse rechtbankpresident is destijds duidelijk voorgehouden dat ze de waarheid moest spreken. Als iemand bij het afleggen van de eed belooft dé waarheid te spreken en dan vervolgens liegt, kan dat niet zonder straf blijven." De snikkende vrouw kreeg ten slotte te horen dat ze niet echt de ge vangenis.in hoeft. De politierechter leg de twee weken voorwaardelijk óp met een proeftijd van twee jaar. Door Rein Wolters SCHIEDAM Leuke ideeën óók gestalte geven lukt niet iedereen. De journalist Peter de Lange en fotograaf Tim Hielkema hadden er geen moeite mee. Met behulp van Gerjan de Waard en Hans Ritman van de uitgeverij Scrip tam hebben ze onder de titel 'Schie- dam-Holland', een alleraardigst boek vervaardigd over de stad van nu. Onaf hankelijk van elkaar ging het duo in de achterliggende anderhalf jaar op pad om het Schiedam van de laat-tachtiger jaren in kaart te brengen. Peter de Lan ge hield en schreef veertig interviews. Tim Hielkema illustreert zijn verhalen met 125, soms bijzonder aansprekende foto's. 'Schiedam-Holland' komt deze maand van de pers en ligt vanaf 29 ok tober in de schappen van de betere boekwinkels. De dag ervoor gaat in het Stedelijk Museum de kurk van de champagnefles als behalve dë overhan diging van het.eerste exemplaar ook een foto-expositie van Hielkema wordt geopend. Overigens is het nog een open vraag wie het eerste boek ontvangt. „In ieder geval niet de burgemeester," al dus uitgever Hans Ritman. Wie is'dan wei de gelukkige? Gerjan de Waard: „Op de om slag staat een aristocratisch geklede man afgebeeld tussen tweedehands ijs kasten, wasmachines én fornuizen. Wie hij is wéten we niet. Als hij is opge spoord, dan krijgt hij het eerste boek." Hielkema: „Destijds heb ik die man gekiekt. Hij vroeg toen of dat voor publicatie in een met regelmaat ver schijnend blad was. Hij zei het zo gearti culeerd dat ik hem de 'laatste aristo craat van Schiedam'doopte." Peter de Lange en Tim Hielkema hebben in Schiedam heel wat voetspo ren nagelaten. Peter sjouwt als verslag gever voor het Rotterdams Nieuwsblad dagelijks door de stad en Tim struinde jaren achtereen met de camera om zijn nek door de straten. Hij werkte even- eens voor een uitgave van het Sijthoff- concern. Nu fotografeert hij als freelan cer van onder meer het blad Playboy. Over het ontstaan van 'Schie- dam-Holland' vertelt Hans Ritman: „Het idee werd anderhalfjaar terug geboren. Peter en Tim zeiden meteen 'ja'. Hun Tim Hialkema (rechts) en Peter de Lange leverden met 'Schiedam-Holland' een fraaieigentijds produkt. werkstuk wijkt af van boeken in het soortgelijke genre. Het is ook een kri tisch, soms zelfs hard boek waarin de bewoners hun stad soms tot de bodem toe afbreken. Of dé hemel inprijzen. Veertig Schiedammers, uit alle lagen van de bevolking, kregen de kans hun mening te geven over de stad waarin ze wonen, werken en recreëren. Peter de Lange omschrijft 'Schiedam-Holland' als het resultaat van een soort enquête: losse verhalen die toch één geheel vormen. „Het is geen proefschrift over scheepsbouw en jenever. Gelukkig, want het moest voor al een spontaan boek worden." - En dat kritische toontje? „Ach, dat hoort nu eenmaal bij dat volkje aan de rivier. Hij verzorgt de geraniums: Zij veegt haar stoepje en samen gaan ze naar de volkstuin waar ze na hef avond maal kankeren op het gemeentebe stuur. Waarom? Omdat ze van hun stad houden en in een land wonen waar mopperen een hoogontwikkelde vorm van volkskunst is." De eerste druk van 'Schiedam- Holland' (176 pagina's, formaat 25 bij 27 cm, paperback) omvat tweeduizend exemplaren, waarvan de gemeente er 250 heeft gereserveerd. Tot en met 31 december kost het 35.gulden. Daarna 47,50 gulden.Henk Ritman tot slot: „Dit boek.mag in geen énkele Schiedamse boekenkast ontbreken; Bij voldoende vraag komt er misschien een tweede druk. Maar daar wil ik voorlopig niet aan denken." 'flfl.ptMQ. gnov rot Wsseo, HOOOf.r .rn.'.:, - Door Rein Wolters SCHIEDAM Ondanks harde woorden was de Rotterdamse politie rechter mevrouw mr. A.C.M.P. van Breukelén-Aarhem gisteren in haar uit spraak toch mild. Een 25-jarige vrouw uit Delft stond voor het hekje omdat ze had deelgenomen aan een strooptocht langs winkels in Schiedam en Maas sluis. De officier van Justitie mevrouw mr. C.M.P. rlint-van Oord vond een ge vangenisstraf van vier weken (waarvan drie voorwaardelijk; en twee jaar proef tijd) op zijn plaats. De politierechter tot de verdachte: „Wat u heeft gedaan is asociaal: De els van de officier is eigen lijk te laag." Met haar vriend en zijn zus was de vrouw in juni met de streekbus naar Schiedam gereisd. Volgens de verkla ringen van de andere twee met winkel diefstal als vooropgezet doel. Bij Zee man aan het Broersveld gingen zonder betalen panty's in de tas. In de Hoog straat werden ook enkele pogingen tot diefstal gedaan. De buit bleef mager. Daarom werd het proletarisch winkelen in Maassluis voortgezet. Sokken, hoe slakens, dekbedovertrekken en haar banden verdwenen in de meegenomen plastic tassen. Bij een drogisterij stal het trio een doos parfum en bij Blokker aan de Koningshoek werden ze uitein delijk door de politie opgepakt. „Ik heb niets gestolen. Ik wist ook niet dat de andere twee spullen gapten," verweerde de vrouw zich. Poli tierechter Van Breukelen geloofde daar niets van. Fel weerlegde ze: „Bij een huiszoeking zijn in uw woning erg veel j. TstWB spullen' gevondèn met het prijskaartje er nog aan. U maakt mij niet wijs dat u niet wist dat. deze artikelen van diefstal af komstig waren." De vrouw bleef ontkennen óók óndanks de verwijzing naar een verkla ring die zé direct na haar arrestatie af legde bij de politie. Daarin gaf ze wel betrokkenheid bij de diefstallen toe. La ter trok ze deze verklaring weer in. „De politie zei dat als ik bekende dat ik dan naar huis mocht. Daarom heb ik 'be kend, want ik wilde weg." De politierechter vonniste aan het eind van een langdurige reprimande vijf weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en een geldboete van vierhonderd gulden. „Zorg dat u niet meer hier komt, want dan gaat u het gevang in." DELFT;-- Het meest opmer- keljke gisteravond tijdens'een discussie over de toekomst van Midden Delfland was dat vrijwel iédereen zich had neer gelegd bij de komst van Rijksweg 19. Nogmaals werden alle argumenten té gen op een rijtje gezet, maar het hoofd leek al in de schoot gelegd. Alleen Henk Tetteroo van de actiegroep Stop Rijks weg 19 hield stug vol. Hij kan het nog altijd niet verkroppen, dat het ministerie van Rijkswaterstaat „de weg met valse informatie het parlement door de strot dreigt te duwen". Niet Rijksweg 19 stond dan ook centraal, maar de activiteiten In het ge bied tussen Vlaardingen, Maassluis, Schiedam en Delft zodra de weg er een maal ligt. De forumdiscussie wérd aan de Technische Universiteit iri Delft geor ganiseerd door Studium Generale. Aan de hand van enkele stellingen konden genodigden en toehoorders in de zaal van gedachten wisselen. De invulling van de plannen voor Midden Delfland en de uitvoering daar-, van vergen zoveel jaar, dat de deelplan- nen om de paar jaar bijgesteld kunnen worden. Aangepast aan de eisen van dë tijd. Gisteren werd min of meer duide lijk, dat de reconstructiecommissie (die uiteindelijk voor honderd miljoen gulden aan het gebied mag verspijkeren), niet meer pal achter .de recreatie-gedachte staat. Het in stand houden van een groot recreatiegebied met goede voor zieningen kost handen vol geld. Mis schien wel te veel,meenden zowel de afgevaardigden van de landbouw, Stich ting Rereatie als Natuurmonumenten. ROTTERDAM Het opknappen van na-oorlogse woningen gaat de ge meente Rotterdam aanzienlijk meer kosten dan de 600 miljoen gulden die wethouder Pim Vermeulen (Stadsver nieuwing) voorspelt. Volgens de Rotter damse woningbouwcorporaties gaat de ze opknapbeurt van ongeveer 40.000 woningen .de gemeente bijna het dub bele kosten. De corporaties vinden dat de wethouder deze, renovatie te roos kleurig inzieL Deze voorspeiling is afkomstig van J. A. Scholten, voorzitter van de Federatie Rotterdamse woningbouwcor poraties. Hij reageert daarmee op de gisteren verschenen nota 'Vernieuwing van de Stadsvernieuwing'. In de nota geeft het Rotterdamse college aan hoe het de eerste helft van de stadsvernieu- .wing wil afmaken en hoe ze de tweede helft wil realiseren. In de nota stelt het college voor de woningen iri de naoorlogse wijken te renoveren voor 27.000 gulden per wo ning. Het rijk zou daarvan in de vorm van subsidies 12.000 gulden moeten betalen en de corporaties de overige 15.000 gulden. Scholten vindt dat de woningen een opknapbeurt nodig heb ben van 40.000 gulden. „Uit ervaringen in andere steden blijkt dat dat bedrag echt nodig is voor een kwalitatief goede renovatie. Als de gemeente besluit per woning minder.te besteden, dan slaat de verpaupering na een aantal jaren toch weer toe," zegt Scholten. Hij vindt dat aan de vernieu wing van deze woningen uit de jaren 1945 tot 1965 vooral hoge eisen moeten worden gesteld vanwege de vergrijzen de bevolking van deze wijken. Scholten: „Daarom zullen de huizen ook moeten worden voorzien van liften en meer comfort." (INGEZONDEN MEDEDELING) 1 VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN slaapvoorichter^ beddënspeciaalzaak -slaapkamers - slaapsystemen - linnenshop Hoogstraat46-48 3111 HJ'Schiedam tel.:,010-.4 26 8717 W: Het echtpaar Boschman omringd door vela dankbare leden van Vlaardingse jeugdverenigingen. VLAARDINGEN - Omstan ders waren het er vrijwel unaniem over eens. Het speldje met de beelte nis van Jantje Beton dat P. Bosch man bij zijn afscheid als ambtenaar van de afdeling Jeugdzaken ontving was mooi. Veel mooier en met een veel grotere waarde dan ooit een ko ninklijke onderscheiding in de vorm van een ridderkruis voor hem had kunnen betekenen. Het speldje was een replica van een beeld, dat konin gin Beatrix ooit in haar atelier heeft ontworpen. Toch een koninklijke on derscheiding dus; Boschman nam gisteren af scheid in de Oude Hal van het stad huis. Op zijn jas prijkte al het vriend schapspenning van Scouting. Tiental len en nog eens tientallen collega's, familieleden en andere bekenden drukten hem de hand. Wethouder van Cultuur, A. Maarleveld, prees Bosch man voor het werk dat hij in de afge lopen 40 jaar, en met name de laatste 25 jaar, voor de jeugd heeft verzet. „Dat vind ik wel eens jammer," zei Maarleveld, „goed nieuws wordt vaak naar de achtergrond verdrongen. Maar hij heeft voor heel wat positief nieuws gezorgd." Maarleveld noemde het van de grond krijgen van enkele clubgebouwen voor de Vlaardingse scouts. Een beweging waarvoor hij heel actief is geweest en waarvoor Boschman zich talloze uren heeft in gezet. Begin volgend jaar zal een kersvers clubgebouw worden geo pend, dat momenteel aan de Brussel- weg verrijst. „Ook dankzij de inspan ningen van Boschman." Volgens Maarleveld is het vooral aan het „onnoemelijk grote aantal" contacten van Boschman te danken, dat er veel in de achterlig gende jaren is bereikt. Zoveel moge lijk kennis heeft de scheidende man in enkele maanden overgedragen aan de komende man, Rob de Jonge. In de ogen van de wethouder van Cul tuur óók een persoon waar Vlaardin gen nog dankbaar gebruik van zal maken. Boschman heeft altijd met veel plezier z'n werk verricht. We! werd het van dè grond krijgen van nieuwe jeugdonderkomens met de jaren steeds lastiger. Niet zozeer op organi satorisch gebied, maar meer vanwege de centen. „Kon je vroeger nog een gebouw voor' scouting neerzetten voor twintigduizend gulden," zei Boschman, „nu heb je minstens drie ton nodig. Het vergt toch de nodige energie om ook nu de jeugd aan fraaie onderkomens te helpen." Zijn betrekkingen met Liefde en Vrede, scouting, de sores van het Labyrint, de jongerenrellen bij de busbaan: volgens de verschillende sprekers zat Boschman er tot over zijn oren in. Vrees dat Boschman niets meer omhanden heeft nu hij zijn functie op het stadhuis neerlegt kent hij niet. Boschman: „Ik heb nog veel te doen." Zo is hij actief in het Nivon en vervult hij nog enkele bestuurs functies. Boschman besloot zijn toe spraak tot een zaal vol genodigden, met de woorden dat hij als een geluk kig mens in ieder geval op het stad huis mét zijn activiteiten stopt. Wellicht is het beter, opperde tuinder G. Koop, „om de boer een grote vinger in dë pap te laten hóuden. Die kan het beste de grond beheren. In ie der geval goedkoop." J.W. van Rijn van Alkemade, werkzaam bij Natuurmonu menten daarentegen betoogde dat men juist de natuur meer z'n gang moet la ten gaan. Dat is mooi en ookbetaal baar. „Want de natuur Is niet duur," was zijn motto. Enkele bewoners uit Delft, die wonen aan de rand van een weiland waar inmiddels de koeien heben plaats gemaakt voor een 'ruig weilandbeheer' (wat tijdelijk neerkomt op een veld vol distels) zagen geen heil in de natuurge- dachte. „Dankzij dat onkruid is het on mogelijk geworden ook maar. iets in je moestuin te doen," luidde het bezwaar. Liever zagen zij, net als de boeren in het gebied, de koeien terugkeren voor de deur. „Zelfs uit het oogpunt van recrea tie is dat verantwoord, want honderden mensen beleven plezier aan het vee." Over de invloed van de bevolking op de ontwikkeling van de plannen;in Midden Delfland was met name Van Rijn van Alkemade somber gestemd, „Als burger kun je niet echt invloed uit oefenen. De reconstructiecommissie is een groot log apparaat waar het meeste werk toch achter de schermen wordt verzet," zei een cynische Van Rijn van Alkemade. Tuinder Koop vroeg zich af waaróm er geen gebruik wordt gemaakt van de mogelijkeden tot meedenken. „Elke dinsdagochtend is er een spreek uur. Ik zie nooit iemand." Een algemene conclusie die te beluisteren viel: het ontbreekt de samenleving aan een kriti sche jeugd.' Neem de RW 19, gaf'het forum als voorbeeld; Hij is economisch over bodig, want het Westland exporteert via Schiphol, het vrachtverkeer kan de files overdag vermijden en de Europese ver- keers-as ligt ten oosten van Rotterdam, via de Van Brienenoordburg. En de weg Rotterdam- Den Haag kan het verkeer aan, al is het mét moeite. „Maar de stu dent studeert weer, er is geen actiebe reidheid," constateerde Tetteroo. Tuinder Koop legde de opmer king dat Midden DeWand in tweeën wordt gehakt naast zich neer. Koop: „Tien jaar geleden wilde men hier een flink recreatiegebied van maken. Met duizenden bezoekers. Hoe komen die hier? Juist, via nieuwe wegen. Toen werd daar niet zo moeilijk over ge daan." De forumdiscussie vond hij zin loos. „Ik heb in de afgelopen jaren nog niemand, geen voor- of tegenstander van die weg, van mening zien verande ren." Tetteroo vergeleek het besluit van minister Smit-Kroes om een RW 19 aan. te leggen in tijden van verontrus tende berichten over zure regen, met een patiënt, die net te hóreni heeft ge kregen- dat hij longkanker heeft, „Die rent meteen naar de winkel ,om een laatste slof sigaretten te kopen." O, zo ken ik er ook nog één, reageerde Koop. „Iemand die niet rookt, niet drinkt, niet uitgaat, die lééft niet langer. Het lijkt langer." SCHIEDAM De 9-jarige Ayse Jaman is gisteren geschept door een bromfiets en gewond naar het Schieland Ziekenhuis overge-l bracht, in gezelschap van vriendin- nen stak het meisje de kruising bij de Nieuwe Maasstraat en Voornsé- straat. Terwijl haar vriendinnen ble ven wachten op de vluchtheuvel,, stak zij toch over. De 16-jarige béK stuurder van de brommer kon niet meer remmen. Beiden vielen op het wegdek. De bromfietser bleef onge deerd. Na behandeling in het zieken huis mocht het meisje naar huis. i i 9il) SCHIEDAM De Schiedam^ se sportvereniging Asvion houcf't morgen een 'open hockeydag' voor, jongens en meisjes van 7 tot en met"0 12 jaar. Aan deze dag zal de Jong,.'! Oranje-speler Koen Pijpers zijn me-'! dewerking verlenen. Het doel van de',l'j open dag is de jeugd kennis te latënL maken met hockey. De open dag bij' Asvion begint om 14.00 uur op hef'!"! complex Abtsweide in het Beatrix-!!' park. Voor meer informatie: Me-;, vrouw Wattez, 4354381. "^"5 OilfiS, SCHIEDAM Modeltreirieji'(J; rijden op zaterdag 22 november^ over een baan van twintig meier bij'? de Modelspoorvereniging Schiep, spoor aan de Westerkade 21leder- een kan de treintjes die dag zien rij-" den van 10.00 tot 14.00 uur. Er Is een bescheiden modelbeurs niet, materiaal in verschillende afmeting gen. Een deskundig team repareert!? tegen kostprijs defecte locomotie- ven. Schiespoor koopt:ook treintjes^ op. Volwassenen betalen als toè^-'f gang één gulden en kinderen vijftig!!v cent. Inlichtingen tel. 4709698. SCHIEDAM - Het Christejjj^ nationaal Vakverbond houdt '%p]„'; dinsdagavond 18 oktober het maan;-; delijkse spreekuur in het CBS-g'e-vf bouw aan de lange haven 73. Tij-" dens het spreekuur kan men terecht met problemen op het gebied van ontslag, uitkeringen, subsidies en' dergelijke. Het, spreekuur is in de eerste plaats bedoeld voor CNV-le- den, maar ook niet-leden kunnen gratis hulp krijgen. Tussen 19.00 en 20.00 uur is die avond het spreekuur ook telefonisch bereikbaar onder nummer 4267486. - Schiedam stapels kleur- J. platen zijn ingeleverd voor de wed- strijd die was uitgeschreven bij de heropening van de Bondsspaarbank aan de Rembrandtlaan. Kinderen tot. twaalf jaar mochten meedingen naar,: de mooie prijzen. Drie prijswinnaars zijn uitgeselecteerd. Zij krijgen deze; op woensdag 19 oktober om 17.00^ uur uit handen van districtsdirecteurj? J.A.H.J. Kuijs. i sa Voor de zesjarige Patrick Ró-ev mijn is dat een fiets, een walkman ontvangt de tienjarige Elles de B^qh' en de achtjarige André Molenaar krijgt een spaarbank horloge, ni eitó SCHIEDAM - De stichting ni Marathon Schiedam houdt op zater dag 19 november een hele en <eenjoi halve marathon voor wedstrijd-,^er- ir creatielopers.en rolstoelatleten. Beiécj: de wedstrijden beginnen om 13 uufcriw Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen v bij de Stichting Marathon Schiedam,-.», v telefoon 010-4732863. SCHIEDAM - Wethouder! A.G. Wiegman (Financien en Nuts-? bedrijven) opent vanavond om 2t.001o uur in het Stedelijk Museum de ten?; toonstelling 'Vuilniskunst'. De expë? sitie is onderdeel van de feestelijk-yr) heden rond het 90-jarig bestaan van,!, het Reinigingsbedrijf. Het Woodwiné, Ensemble van Cees Matla omlijst je;o officiële ceremonie. Tot en met "2^ oktober is de tentoonstelling te be^,.'. zichtigen. /.te; SCHIEDAM - De plannen'* voor inrichting van de woonomgë-^ ving in het gebied Laurens Coster-0^ straat zijn klaar. Het 'Land van Ris?;: grenzend aan de achtertuinen variGi de Oóstsingel krijgt een inrichting''3 als groengebied met een openbaar^ karakter. Om het hoogteverschil tus^.; sen het groengebied en de hulzen-v blokken op te vangen komt er vanaf? de Chr. Huygensstraat een geniét- selde keermuur. De beplanting en^ het groengebied zal bestaan "uit"* groepjes bomen, terwijl er verspreid lage struiken worden geplant. In het gebied tussen de Kep- plerstraat en de Laurens Coster straat wordt een plein aangelegd met langs drie zijden haakse par keerplaatsen. De bestrating bestaat, uit grijze tegels en witte klinkers op plaatsen waar berken worden inge- - plant. Op enkele plaatsen komen zit banken. De plannen worden dinsdag- avond om 20.00 uur besproken In de kantine van het Stadskantoor. Aan de hand van tekeningen worden ze toegelicht. "m-..-

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1