Onderzoek naar f^igankëlijlcHéici Schiedam voor gëH^n^capteri Lokale radio SOMS officieel van start m Knotgroep wil alléén schuilplaats Delegatie toost op tmrn Koster 59.95 69.95 69.95 voetbalschoen m mm Bejaarde vrouw aangereden johrt kroes, hülsta studio 'Onderzoek bodem Spaland' IDikon Diverse grandioze aanbiedingen! MASÏÏ< keepers^pantalon- ms ïnouiiooq Werkloosheid iets r«2.ss 'De Erker! zoekt begeleider huiswerk Voorlichting overvoeding Toerclub Rijnmond informeert 50 jaar Uw bedden-spmcialist Hoofd-sponsor Excelsior 20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broers vest) i „Ruud Gullit" Top model Top- rackat 000 ADIDAS Bal, model .Rof/oa' ETONIC Dames/kinderschoen :y U-i SCHIEDAMHoe vriendelijk is Schiedam voor zijn moeilijk ter been zijnde bewoners? Die vraag staat cen traal In een onderzoek naar de toegan kelijkheid Van ongeveer driehonderd ge bouwen. De komende negen maanden gaan vrijwilligers met vragenformulieren langs verschillende adressen. Het on derzoek is een initiatief van de werk groep-Toegankelijkheid'. „Schiedam beter toegankelijk maken voor gehandicapten," is volgens J. J; van Ewijk van de Patiënten Belan gen Vereniging de doelstelling van het onderzoek. Samen met vertegenwoordi gers van de Provinciale Revalidatie Stichting, het Overleg Revalidatie en de Stichting. Gecoördineerd Ouderenwerk, vormt Van Ewijk de Werkgroep. Gebouwenenaccommodaties zullen worden beoordeeld op bereik baarheid; doorgankelijkheid, bruikbaar heid en toegankelijkheid voor gehandi capten en ouderen. „De gehandicapten en ouderen in onze samenleving hebben recht op een menswaardig bestaan. Daar hoort ook bij het zelfstandig doen van veel zakén," vindt de werkgroep. Verschillende gebouwen in Schiedam zouden niet aan bepaalde toegankelijk heidsnormen voldoen. Het onderzoek moet dat aan het licht brengen. Na af loop zal een eindrapport met aanbeve lingen aan het gemeentebestuur worden aangeboden. Dat rapport moet een ba sis vormen van toekomstig beleid. „Regelmatig krijgen'We klachten van gehandicapten over moeilijk toe gankelijke gebouwen. 'Ik kan daar niet terécht', zegt men dan," vertelt Van Ewijk. Zakkende trottoirs en hoge drem pels zouden nogal eens belemmerend werken voor de ongeveer achtduizend gehandicapten in Schiedam. Een voor beeld van de werkgroep: „Het Schie- landziekenhuis kunnen gehandicapten moeilijk binnen komen." Het zogenaam de Internationale Toegankelijkheidssym bool (ITS) een vignet dat duidt op voldoende toegankelijkheid van een ge bouw is het ziekenhuis daarom ook weer afgenomen. In de gehele stad voldoen zo'n achttien gebouwen we! aan de ITS- norm. Toch zullen ook deze gebouwen in de eerste fase van het onderzoek worden beoordeeld. Later zal ook nog een aantal overheidsgebouwen zoals het stadskantoor en het postkantoor, accommodaties van instellingen uit de gezondheidszorg, winkels, horecabedrij ven, scholen en zelfs visplaatsen voor gehandicapten aan een onderzoek wor den onderworpen. Beheerders en eige naren van de te bezoeken gebouwen zal vooraf om toestemming worden ge vraagd. Het uiteindelijke rapport zal zoals na een gelijksoortig onderzoek in de gemeente Maassluis met behulp van foto's de (on)toegankelijkheid van gebouwen beschrijven. Maar alvorens het zover is moe ten ongeveer twintig vrijwilligers op pad langs zo'n driehonderd gebouwen. Die onderzoekers zullen vooraf worden geïnstrueerd. De werkgroep roept men sen die willen meewerken aan het on derzoek op zich te melden bij de Patiën ten Belangen Vereniging Schiedam, Postbus 587, 3100 AN Schiedam, tel: 4731517. Honderden ballonnen klazen bet luchtruim nadat media-wethouder Aad Wiegman de SOMS-zender in bedrijf gesteld. SCHIEDAM Op de giroreke ning van de Stadsomroep wordt zesdui zend gulden bijgeschreven. Media-wet houder Aad Wiegman maakte dit zater dag bekend, toen hij rond het middag uur op de Grote Markt de zender van de omroep officieel in bedrijf stelde. Wie het bedrag geschonken heeft, zei de bestuurder niet te weten. Tegelijk met zijn druk op de knop kozen honder den ballonnen met naamkaartjes het luchtruim. De drie die het verst kómen krijgen van de Bondsspaarbank een walkman. In een voorwoord complimen teerde Wiegman de samenwerking tus sen de stads- en de ziekenomroep. „Een project als dit kan alleen slagen met hulp van ethousiaste vrijwilligers." Hij wees verder op de noodzaak van het uitzenden van reclameboodschappen op de stadszender om daarmee de pro grammering te kunnen financieren. „Ik hoop dat de Tweede kamer zo verstan dig zal zijn het beleid in die richting om te buigen." Vervolgens werd een compleet feestprogrammaafgewerkt. Tal van lo kale artiesten werkten hieraan mee, maar hoogtepunten waren toch de op tredens van Martin Eden en Wim Koop man. De Vlaardingse zangeres Rita Young presenteerde het bijna vier uur durende programma. De programma's van de Stadsomroep Omroep Schiedam (SOMS) zijn ook te ontvangen in Vlaar- dingen, Spijkenisse, Delft, Rotterdam (zwak) en Hoogvliet. Dit bleek zaterdag na een autorit door de omliggende ge meenten. Behalve op de kabel 94.1 is de Stadsomroep elk weekeinde ook te ontvangen via de FM-band 106.7. Een delegatie van Vlaardingers heeft op uitnodiging van de Nederlands- Palestijnse Kring Israël bezocht. De Kring hoopte zo meer begrip te krijgen voor de situatie van Palestijnen onder Israëlische bezetting. Daar lijkt ze volledig in ge slaagd te zijn, constateert Ad Hooger- ayerf. Hij reisde voor Het Vrije Volk mee en Nederland terugkeerde. Onder de deelnemers bevonden zich enkele raadsleden die op persoonlij ke titel de reis maakten. Dat waren J. Ranshuijsen van de PvdA, R. Poppe van de SP, J. Bulva van de WD, A. Ranshuij- ,sen-Hoogenboom van onafhankelijk D66 en J. Vons van de PSP/CPN/PPR. Verder deed dagelijks verslag van de.belevenis-/ maakte opbouwwerker G.jterders deel sen van het gezej8tfrap„dat zóndag )r^^^t^ën fo sen als arts en J. van Hooijdonck namens het organiserend comité. Van de Pales tijnse Arbeidersvereniging waren J. Abu Hunein en A. Ghazal mee. Fotograaf E. Eggermont en P. Braat hebben de reis meegemaakt om materiaal te verzamelen voor een tentoonstelling, die de Kring la ter in het jaar in de Grote Kerk organi seert.-. ir Door Ad Hoogerwerf -*>m éTELi'AVIVj- DéWIaardingse dele gatie die In'WafgetöperTweek de be zette westelijke Jordaanoever én de Ga- zaströok heeft bezocht is zonder kleer scheuren teruggekeerd op veilige Ne derlandse bodem. Bij een afscheidsdi ner op kosten van het hotel, „zonder twijfel een PLO-bolwerk," aldus één van de raadsleden, toostte vrijwel iedereen met het gevulde glas in de hand „op de intifada", de Palestijnse opstand. Alleen Jan Bulva heeft zaterdag nog enkele spannende ogenblikken be leefd in Nabloes. Bulva bezocht op ei gen gelegenheid (woordvoerder Rans huijsen was uit angst voor 'ongelukken' niet bepaald gelukkig met het initiatief maar kon de liberaal niet tegenhouden) samen met Jamal Abu Hunein en Amin Ghazal de door militairen afgezette stad. Tijdens zijn visite aan enkele inwo ners van de Arabische gemeente zag Bulva op nog geen tientallen meters van hem vandaan enkele soldaten schoten afvuren op een menigte stenengooiende betogers. „Ze vuurden van me af, dus ik besefte dat het geen kwaad kon even te kijken." Even daarvoor had Bulva een alternatieve nieuwsverspreiding meege maakt. „Ik. liep in een winkelstraat en opeens stormden drie of vier gemasker de jongens tussen de winkelende bevol king door. Vliegensvlug deelden ze links en rechts pamfletten uit." Omdat ver derop soldaten dreigden in te grijpen, maakten de Palestijnse revolutionairen rechtsomkeert. Bulva:„En echt: zelfs tij dens het terugrennen stopten ze ieder een een papiertje in handen." Ondanks problemen om een taxi te vinden die de stad uit durfde te rijden vonden Bulva en zijn twee Vlaardingse Palestijnse metgezellen een chauffeur die hen over de West Bank terug durfde te loodsen naar het hotel in Oost-Jeru- zalem. Bulva noemde zijn bezoek een zinvolle reis. Hij zegt dingen gezien te hebben die hij niet verwacht had. Vooral de organisatie in de kampen, de ellende in het ziekenhuis, de intelligentie van de bevolking en de massaliteit van de op stand is hem opgevallen. „Die mensen hébben een eigen cultuur, een eigen taal, je moet gewoon oren hebben naar hun behoefte." Wel zegt hij, en daarmee neemt hij als enige een minderheidsstanpunt in de groep in, begrip te hebben voo de angst van de Israëlische bevolking voor een inval na de vorming van een eigen staat vóór palestijnen. Hij zegt het daar om jammer té vinden geen bezoek te hebben gebracht aan een gemiddelde inwoner van het kleine staatje. De rest van de delegatie zegt ook ervan over tuigd te zijn dat de PLO erkend moet worden als de vertegenwoordiging van de bevolking. Atie Ranshuijsen noemt de Israë lische behoefte aan veilige grenzen „een angstsyndroom", waarvan ze niet vindt dat hét. ais excuus gebruikt kan worden om een volk onder de duim te houden. Ze zal haar^bevindingen voor- -OiUi Ivsnir het toch redelijk dat wij onderdak krij gen, om in dé pauze te kunnen eten. Want het is beslist geen pretje om met het slechte weer constant buiten te zijn. En omdatfcwij veel voór xle gemeente est wel af. Aan de an- wëf zeggen dat de ge- SCHIEDAM Het knotseizóen is zaterdag weer begonnen. Ongeveer dertig vrijwilligers, van 20 tot 73 jaar. .bnsifi'ï. oud, zullen zich tot eind maart iedere' f itwee weken bezighouden met hét on- gijj j derhoud ivanlde rtjomen in hetj §chie- ,'dpen, kan t •^oevnoeM damsé'deekyan de^-polder.'ïZe doordat 'dérTkanT moetl Imet de "grootste-plezier. Het enïgë wat.\ "Tmeentè^SchlédamAweb haar .gereed- de knotgroep wenst; is dat zij spoedig schap, ladders, touw -en, zó nodig, jeen behuizing krijgt omiijdens dé pau- transport, voor ons beschikbaar stelt." j zes-beschut te kunnérfeten: 1 r"~De-opkomsrop-de'eerste zater- _Het>egon.allemaaLin .198.QjQen^dagj/.anJie.L^izoaoJsj/.cijjedelijk. On een aantal Schiedammers constateerde geveer twintig vrijwilligers zijn aan de dat de bomen in de polder hard aan on- Harreweg druk bezig-met het onder; derhoud toe waren. „Er waren veel om- houd van de bomen. Takken worden Het angstigste moment, dat de delegatie meemaakte, was toen jonge Palestijnse stenengooiers een kei door de ruit van de bus smeten. Men kwam met de schrik vrij. aan het landelijk bestuur van D66, in een poging het standpunt van haar partij de beïnvloeden. Ook haar man, John Ranshuijsen heeft het bezoek zeer aangegrepen! „Vooral op het gebied van de mensen rechten is het me zwaar tegengevallen. Het heeft een grimmige indruk op me gemaakt. Wat me verder opviel is dat alles zo goed is georganiseerd." De brede steun onder de Pales tijnen voor 'de organisatie' heeft met name Remi Poppe aangesproken. Vol gens Poppe is zijn standpunt niet alleen bevestigd, maar ook inhoudelijk ver scherpt. „Stuk voor stuk weten ze waar ze over praten. Moet je eens een Neder landse taxichauffeur over politiek aanspreken...Die komen niet verder dan Feyenoord-Ajax." Hij hoeft geen Israëlische mening te horen. „Die minachting. Het liefst, zouden ze de Palestijnse rechten ont kennen. Hun optreden is puur geba seerd op provocatie om de Palestijnen tot harder optreden uit te lokken. Als ze toeslaan zodra Palestijnen gaan schie ten, dan zijn ze gedekt door de wereld-, opinie. Nee, het belooft niet veel goeds." Jamal Abu Hunein moet alles nog verwerken. Het viel hem zeer zwaar met eigen ogen te zien wat zijn volk wordt aangedaan. „Ik zal extra hard gaan werken aan mijn zaak." Door de diepe indruk die de onderdrukking op hem heeft gemaakt, vraagt hij zich af wat eigenlijk terrorisme is. „Wat is dat? Het bestrijden van fascisten Jan Vons zei tijdens de terugreis dat hij een duidelijker beeld heeft ge kregen van wat er aan de hand is. Vons: „Ik heb geen genuanceerd standpunt meer. Dat had ik wei. Het is erger dan de kranten en televiesiebeelden kunnen zeggen. Vooral bij het bezoek aan het hospitaal ïn Nabloes was ik helemaal van de kaart." Vons zal zijn verslag ter discus sie bréngen in het landelijk bestuur van de CPN. Volgens delegatiefotograaf Ed Eggermont hoopt de Israëlische over heid op een uit de hand lopen van de si tuatie, zodat ze kunnen ingrijpen. Hij gunt de Palestijnen een eigen staat, maar houdt zijn hart vast als die staat er eenmaal is. „Dan bestaat de kans dat de interne strijd losbarst tussen de vredelievende en de radicale fracties. Voorbeelden zijn te vinder, in Angola en Uganda. Alle delegatieleden hebben res pect voor de Palestijnen dat ze zich tot nu toe hebben gehouden aan wapenlo- ze strijd. Net als op de heenreis werden de Palestijnse leden van het gezelschap snel in de hal van het vliegveld opge merkt. Vervolgens kreeg de 'groep' een speciale behandeling zoals het een de legatie als deze betaamt. Gevolg: wel lang oponthoud maar geen noemens waardige moeilijkheden. In ieder geval niet de opnieuw verwachte problemen met de geheime dienst. De program ma's met de namen van de tijdens de week bezochte kampen en ontvangen gasten van universtiteiten waren al in het hotel grondig vernietigd. Hetzij door de wc gespoeld, hetzij verscheurd. De soepele behandeling tijdens de terugreis was voor oe meeste Vlaar dingse politici een grote opluchting. Ge durende de afgelopen week vierde de paranoia hoogtij. De achtervolgings waanzin, men dacht dat de Israëlische veiligheidsdienst de delegatie constant in de gaten hield, nam soms rare vor men aan. Niet alleen dacht Poppe even gevolgd te worden door een personen auto, de schrik werd pas groot bij het spontaan opgekomen idee van een ver slaggeefster van Hervormd Nederland, Tineke Bennema, om met de groep mee te reizen naar Hebron. Pas na een heu se screening vertrouwden de Vlaardin gers haar. De Palestijnse gids was van mening dat zij hem zou kunnen verra den, omdat er eerder eengids gids was gearresteerd. Een speciale vergadering werd belegd om te bespreken welk materiaal wel en welk niet mee de grens over kon. En wie waren die twee heren die elke ochtend tijdens het ontbijt de boel in de gaten hielden? John Ranshuijsen was ervan overtuigd dat zijn telefoon werd afgeluisterd. „Daar twijfel ik niet aan," zei hij in een onbewaakt ogenblik. Voor de achterdocht bleek vooralsnog geen gegronde -eden. Of was het feit dat de KLM opnieuw de mist inging met over boeking, zodat de twee meereizende journalisten en Ed Eggermont van het gezelschap werden gescheiden geen toeval? OHQEZOHOeHMCOEDEUNO} alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! gevallen en verrotte bomen," herinnert coördinator Aad Sauer zich, „en daar moest uiteraard iets aan worden ge daan. De knotgroep Schiedam, die puur uit vrijwilligers bestaat, werd opge richt." De knotgroep redde eerst alle bomen (knotwilgen, essen, esdoornen, vlieren en fruitbomen), en plantte de af gelopen jaren tussen alle onderhouds beurten door, zo'n duizend bomen om de natuur een handje te helpen. De opkomst onder de knotters, ligt iedere week net boven de vijftig per cent. Het zijn, zoals Aad Sauer zegt, geen natuurfanaten. „Wij geven om de natuur en hebben er ook wat voor over om daar iets voor te doen.' Zelf ben ik bijna 65 en zou kunnen denken 'na mij de zondvloed'. Maar zo werkt het niet, vind ik. Want na mij komen er weer an dere generaties voor wie we geen rot zooi kunnen achterlaten." „Er is voor ons altijd wel wat te doen en omdat wij ieder jaar bomen planten komen wij steeds weer mensen en tijd te kort. Want naast het knotten, moeten de afgezaagde takken worden opgeruimd en dat kan veel tijd kosten. Soms moeten we die takken wel een paar honderd meter meesiepen om de weg te bereiken." Sauer heeft als grootste wens 1at de knotgroep van de gemeente een eigen onderkomen krijgt. „Als wij bezig zijn is het meestal slecht weer of, zoals in de winter, ontzettend koud. Dan is met de hand gezaagd, om de geluids overlast tot een minimum te beperken envervolgens weggesleept, ledereen werkt lekker in zijn of haar (de knot-, groep heeft vier vrouwen in haar mid den, red.) tempo. V Willem Boers (73) is de oudste, van het stel en heeft er duidelijk plezier in; hij is één van de weinigen is die altijd komt. „Het is zo gezellig," zegt de nes tor. „Je kunt hier lekker in de vrije ha- tuur bezig zijn en zo veel mogelijk doen. En omdat hier alles mag en niets moet, wordt het werken juist prettiger ge maakt. Je gaat er dan ook meer je ziel en zaligheid in stoppen." „Hetis alleen in de winter vaak verrot koud," weet Boers, „maar we werken ons wel warm. VLAARDINGEN Zaterdagmid dag is op de pas voor alle verkeer her opende Van Hogendorplaan een 71-jari ge fietster aangereden. Zij wilde de ge reconstrueerde laan oversteken ter hoogte van de Meidoornstraat en merk te een personenwagen niet op. De be jaarde vrouw kwam ten val en liep enke le verwondingen op aan haar been. De ambulancedienst kon haar ter plekke verbinden, waarna de vrouw geschrok ken naar huis keerde. SCHIEDAM Het aantal ge->r registreerde werklozen is in;het ge bied Nieuwe Waterweg-Noord in* september gedaald met 72 tot 8.840 personen. Bij de mannen daalde het,,, werkloosheidscijfer met 13 tot 5.505 en bij de vrouwen met 59 tot 3.335. In augustus registreerde het Gewes telijk Arbeidsbureau 1.103 mensen als werkloos, terwijl 1.175 mensen werk vónden.. Het werkloosheidscij- fer bleef 10,5 percent bij de mannen en daalde bij de vrouwen met 0,2 percent tot 15,1, smis Onder de mannen steeg de werkloosheid in Maasluis, met 6 en Hoek van Holland met 7. Vlaardio.-, s gen gaf een daling met 15 personen. De werkloosheid onder vrouwen daalde in Schiedam met 25 perso nen en in Vlaardingen mét12. Hef s aantal vacatures loopt met 51 achter op het aantal beschikbare banen (1331) in de eerste negen maanden van het vorige jaar. SCHIEDAM Veel kinderen van de basisschool en ook leerlingen^ van het voortgezet onderwijs maken5 hun huiswerk in het wijkcentrum De^ Erker aan de Jan van Avennesstraat- 32. De leiding van het centrum zoekt1 nog een mensen die de kinderen hierbij willen assisteren. Informatief of aanmelden via tel. 4267767. SCHIEDAM Js. dageljjillf koken nodig? Wat te doen bij een moeilijke spijsvertering? Welke voe ding als u te zwaar bent? Hoé iSfigf kunt u produkten bewaren? Op deze., vragen geeft diëtistemevrouw" 'J. Verberg woensdagmiddag vanaf 14.00 uur antwoord in de wijkpost Ouderenwerk Schiedam-Zuid, Oude Maasstraat 22. De nadruk op deze bijeen komst voor mensen van 55 jaar en ouder zal verder worden gelegd op het bereiden van gezonde, gezellige en makkelijke maaltijden. Om dit te laten zien, worden er hapjés aange boden. In de pauze wordt gratis thee of koffie geschonken. De entree be-' draagt/1,50. SCHIEDAM De Toerclub Rijnmond houdt op-24 november In de kantine van de. Wielerbaan Schie dam jo het Hargapark een téchni- sche informatieavond. Iedere bezoe ker wordt geïnformeerd oyer .winter- onderhoud-aan-de-fiéts én fief win- tergereed maken daarvan. ~Op' zöndag"30""oktober wordt- .'De. Afsluitingstocht'.verreden. Aan deze vrije fietstocht over een af stand van 60 kilometer kan iédere ei) met een trim- of racefiets inschrij ven. De fietssnelheid is ongeveer 25 kilometer per uur. Kosten 2,50. Start om 10.00 uur. Iedere dinsdagavond houdt de Toerclub Rijnmond conditietrai ning. Na afloop is er gelegenheid om te douchen. Inlichtingen tel. 4357266. (INGEZONDEN MEDEDELING) (INGEZONDEN MEDEDELING) Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 SCHIEDAM - Om van al le geruchtenvorming af te komen rond de gevolgen van de vervui ling van de grond in Spaland en Woudhoek zou het gemeentebe stuur een extra onderzoek naar de bodemverontreiniging kunnen instellen. Dat schrijft de CDA- fractie in een brief aan het ge meentebestuur. De christen-democraten noemen het te betreuren dat de leden van D66, PPR/PSP en CPN „op een zo geruchtmakende wijze vragen hierover hebben gelan ceerd, terwijl daartoe feitelijk geen aanleiding was en is." Maar het 'waar rook is, is vuur-effect' heeft de publieke .opinie beïn vloed. Om de onstane ongerust heid weg te nemen zou daarom een extra onderzoek gewenst zijn, hoewel dat ook uitgelegd zou kunnen worden als een niet zeker van zijn zaak zijn aan gemeente lijke zijde, meent het CDA. met schroefdoppen van 209.- voor „Ultra" f metPWS- systeem van 399.- £vva 11 ,v f ft 3' no i' it.df Lange Geheel gepolsterd. nu van 79.95 vooir van 89.95 van 139.95

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1