Opschudding op de negende verdieping onderden huldigen Jeffrey Korpschef: 'We zitten stijfvol met werk' BEHENDIGE BEROEPSINSLUIPER BEZORGDE FLATBEWONERS DE DOODSSCHRIK Politie zet 'alcoholbus' in tegen dronken automobilisten Brug dicht Achter het stuur in slaap gevallen Nog meer medailles Stadsarchitect naar Oisterwijk Cafetaria leeggeroofd Hans Liberg in Passage-Theater Accordeonorkest in de Woudhoek Verteller in Tesrstoof Zelfverdediging voor vrouwen Artiestenbureau naar groter pand Rita, Sue Bob bij de Filmclub m m HOOFDBUREAU POLITIE •:^;r^'^>^w»)'>;^','",i,a'"'J''JI,J''''^1)W->'^^ SCHIEDAM Cabaretier Hans Liberg brengt zaterdag in het Passage Theater zijn show 'Wortel i| Bach Live', waarvoor hij in heel het land lovende kritieken kreeg. Hij kruipt in de huid van Neo-Geo, beeldt een Japanse Zen-boeddhist uit en voert als 'art-collector' een Mondriaan ten tonele. Bij wijze van uitzondering niet als pannelap of ski et pak, maar ais schilderij. Hans Liberg gis behoorlijk succesvol. Critici roe- •men zijn 'virtuoze woordenstroom, gecombineerd aan semi-inteüigente §?conferences en fraai pianospel'. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijzen if 22," 19 en 16 gulden. Houders van ||";Pas-65 of CJP krijgen drie gulden korting. SCHIEDAM Het Accorde- on Orkest Delfshaven treedt op vrij- - I; dag 28 oktober op in het diensten- centrum De Woudhoek aan het Heij- ermansplein 35. Aanvang 20.00 uur. Entree ƒ2,50. Voorts vindt zondag 30 oktober vanaf 13.30 een open- l huis plaats in het dienstencentrum. Iedereenwordt in de gelegenheid gesteld om gratis te biljarten, te pra- ten, te sjoelen of een kaartje te .lég-. I gen. SCHIEDAM Een verteller komt zaterdagmiddag langs in Thea- ter De Teerstoof. Hij vertelt een ver fhaal over Paco, een jongen van een r jaar of tien. Hij woont samen met J zijn moeder en heeft alles wat zijn hartje begeert. Alles, behalve een echte vriend aan wie hij alles kan vertellen en dat hem kan troosten. Zijn vriend wordt een hond, waar mee hij spannende avonturen be leeft. Aanvang van de kindervoorstelling 14.00 uur. Toegang 3,75. SCHIEDAM Bij voldoende belangstelling start in Klubhuis Zuid een cursus^zelfverdediging voor vrouwen boven de achttien jaar. De cursus is erop gericht de deelneem sters in twaalf lessen de grondbe- ginselen bij te brengen van de zelf verdedigingstechnieken. Een gekwa- lificeerde kracht verzorgt het onder richt op woensdagmiddag van 14.00 tot 15.00 uur. Deelnemen kost veer tig "gulden. Inlichtingen in het club huis aan. de Dwarsstraat 42 bij Lida Todeofvia tel. 4267297. SCHIEDAM - Het Neder lands Artiesten Bureau (NAB) is uit zijn pand aan het Sibeiiusplein ge groeid.. Het is .verhuisd, naar gebouw De Torendijk-aan de 's-Gravenland- seweg 284. Het NAB bemiddelt tus sen artiest en cliënt. Het bureau is eigendom van de Schiedammer Henk Kramer. Hij is onder meer ma nager van de groep 'Lobo and the Paerls'. SCHIEDAM - De rolprent 'Rita, Sue en Bob too' draait mor genavond bij de Filmclub aan de Nieuwstraat 12. In deze film zijn Rita en Sue tieners uit een typisch Engels arbeidersmilieu. Ze babysitten een paar keer per week bij Bob en Mi- chèle. De meisjes zijn erg onder de indruk van Bob's flitsende uiterlijk. Er ontstaat een soort driehoeksver houding. Aanvang 21.30 uur. Toe gang voor donateurs vier gulden. Koos van Heijst Door Rein Woltera laat zien aan hoe SCHIEDAM „Afschuwelijk, de Inbreker etage Het had wei een psychopaat met een voor ataqo naar mes kunnen zijn. Dan hadden we dood beneden klom. geweest. Hij moet al geruime tijd in huis „Die valt te plet- zijn geweest voordat mijn 'man het ter, dacht ik nog. merkte." Mevrouw Martha van Heijst is Maar niks." nog steeds ontdaan en haar man Koos ook. Op de negende verdieping van een woonffat aan de Nieuwe Damiaan praat ze met huiver over afgelopen zondag- morgen. De echtelieden beleefden te- T gen het ochtendgloren de doodsschrik van hun leven en dat is hen nog steeds aan te zien. Koos van Heijst (57) is intussen weer het meest nuchter. „Achteraf kan ik er zelfs met enige bewondering om glimlachen. Je moet als inbreker im mers het lef maar hebben. Voor hem was het trouwens goed dat hij sneller was dan ik en ontsnapte, want toen ik achter; hem aanzat had ik regelrechte' moordneigingen." Om dan, enigszins gekalmeerd, de gebeurtenis chronologisch te vertel len. „Ik lag lekker te keveren. Tot kwart over vier. Ik zag, of droomde wellicht, v een lichtflits in de huiskamer. Daar werd ik wakker vdn. Bovendien was er ge stommel en hoorde ik de wind. Net alsof de balkondeur openstond. „Ik uit bed, in de toffeitjes en naar de kamer. Sta ik daar met mijn slaperige kop plots oog in oog met een inbreker. Hij schrok waarschijnlijk even erg als ik. want hij nam gelijk de kuier-, latten, het balkon op. Ik achter hem aan. Voor ik hem kan grijpen, sprong hij, over het balkonhek. Dat was schrikken, man. Net een film, maar dan een echte. Negenhoog, snap je. Die valt te pletter, dacht ik nog. Maar niks. „Als een circus-acrobaat gleed hij langs de spijlen van mijn hek naar beneden. Etage voor etage zakte die knakker naar beneden, razendsnel. In tussen had hij ook nog aandacht voor de bloembakken en de emmer met tien kilo witkalk die ik hem nasmeet. Ik had hem graag geraakt, maar hij ontweek alles behendig. Achteraf ben ik blij dat ik hem niet heb geraakt. Veronderstel dat hij daardoor naar beneden was ge lazerd. Had ik de rest van mijn teven geestelijk toch mooi in de knoei geze ten. Niet dan? Hij was we! een inbreker, maar nog geen moordenaar." Om te bewijzen dat hij nog heeft opgetreden, wijst Koos van Heijst naar de witte verfvfek en nog niet opgeruim de restanten van bloembakken op de dertig meter lager gelegen straat. Zijn vrouw vait bij: „Alle kasten in ons huis zijn doorzocht. !n de kamer, in de hal en op drie meter afstand van ons bed. ik ben me bijna doodgeschrokken. Zo'n engerd." Verder zegt ze: „Ómdat ik het altijd benauwd heb, moet ik met een open raam of deur slapen. Daarom ko pen we nu een ktein keffertje dat ons wakker maakt bij onraad." Bij het echtpaar Van Heijst werd niets vermist. Vooraf had de geveltoe rist al bezoeken gebracht aan flats op lager gelegen verdiepingen. Ook hier waren de bewoners thuis, maar ze heb ben niets gemerkt. De buit was een por temonnee, cheques, pasjes en sieraden. De politie heeft vastgesteld dat de in breker ook via dé achterzijde van de flat naar boven is geklommen. „Een uiterst brutale inbraak," formuleert plaatsver vangend korpschef P.J. van Hoff van de politie. „Inbreken op deze brutale wijze komt vrijwel nooit voor." Evenais mevrouw Van Heijst ad viseert de politieman om in hoog gele gen flatwoningen ook de deuren en de ramen aan de achterzijde op slot te houden. „Inbrekers zijn vindingrijk, dat blijkt." Uit het politieonderzoek is ook vastgesteld dat het waarschijnlijk om een beroepsinsluiper gaat. In de flat van de familie Van Heijst tilde hij een hor deur uit de scharnieren, haalde een stoel weg en verzette ook andere huis- raadom een onbelemmerde vluchtweg naar de balkondeur te hebben. Koos van Heijst omschrijft de geveltoerist als een tengere, slanke en atletisch ge bouwde jongeman met een Nederlands uiterlijk van tussen de 17 en 21 jaar en met een lichte haarkleur. ROTTERDAM - De 'alcoholbus' is het jongste wapen van de politie te gen alcoholgebruik in het verkeer. De bus wordt volgende maand ingezet tij dens de verscherpte controles die in no vember in het hete Rijnmondgebied gaan plaatsvinden. In de 'alcoholbus' is al het materiaal voor een controle aanwezig.Het betreft volgens politieme- dedelingen 'kortstondige controles op diverse plaatsen in één gemeente'. Elke automobilist die wordt aangehouden, moet blazen. Zodoende krijgt de politie een duidelijker beeld van het aantal be schonken bestuurders op hét-totaal. De 'borrelbus' van de politie rou leert tussen de gemeenten waar de con troles worden gehouden. Hiermee wordt voorkomen dat steeds al hét materiaal van stal moet worden gehaald. SCHIEDAM De Appelmarkt- brug over de Lange Haven zal met in gang van maandag 31 oktober geduren de minimaal een week voor alle verkeer zijn afgesloten. Aan de brug worden schilderswerkzaamheden uitgevoerd. SCHIEDAM Met hoge snel heid botste gisteren op de A 20 ter hoogte van het Kethelplein een 29-jari- ge man uit Geervliet achterop de auto van een 32-jarige man uit Goude. De Geervlieter was achter het stuur in slaap gevallen en hield het gaspedaal diep in gedrukt. De wagens liepen zware scha de op. Omdat de politie rekening houdt met alcoholmisbruik, is een bloedmon stergenomen. VLAARDiNGEN - De Vlaar- dingse zwemmer Jeffrey van Loon, die tijdens de Paralympics, Olympische Speten voor gehandicapten, zes me dailles won, is gisteren uit Seoul te ruggekeerd in zijn woonplaats Vlaar- dingen. Een paar honderd mensen had zich gistermiddag om twee uur op de Markt voor het stadhuis verzameld, om de medaillewinnaar welkom te he ten. En toen Jeffrey behangen met zijn twee gouden en vier zilveren me dailles dan eindelijk arriveerde, klonk een luid gejuich op. Welkom thuis Jeffrey" en „Niets op Teevee, met zes plakken toch tevree" kon Jeffrey nog net lezen op énkele van de spandoeken, die le den van de Vlaardingse Zwemclub hadden meegebracht. Direct daarna werd de invalide sporter uitgebreid gefeliciteerd door burgemeester Van Lier. Dat gebeurde eerst in besloten kring in de kamer van de burgervader. Een tiental minuten later werd, Jeffrey li in de Burgerzaal .van het stadhuis pu bliekelijk gehuldigd door het gemeen tebestuur. - - Het publiek, dat in ruime getale was opgekomen, paste maar net alle maal in de ruime burgerzaal. Met wat passen en meten „Willen de men sen in het gangpad doorlopen naar achteren" slaagden de organisato ren, van de gemeente, erin iedereen een" plaatsje, te geven. Burgemeester van Lier verontschuldigde zich later lachend voor „de georganiseerde cha os". Van Lier: „Maar dat hoort bij een spontane happening." 's Morgens was Jeffrey met de hete Olympische ploeg aangekomen op Schiphol. Staatssecretaris Dees en de Vlaardingse sportwethouder J. Ma- dem maakten deel uit van tiet ont vangstcomité. En ook toen werd de achttienjarige scholier hij doet de Mavo op een Delftse Mytylschool- gefeliciteerd met zijn fantastische prestaties in Seoul. Zijn erelijst tijdens de Paralympics: zilveren medailles op de 100 meter rugslag, 100 meter vrije slag, 50 meter vlinderslag en 200 me ter wisselslag; goud op de 100 meter schoolslag en 400 meter vrije slag, VLAARDINGEN - Naast de zwemmer Jeffrey van Loon behaalden meer invalide sporters uit deze regio medailles tijdens de Paralympics in Seoul. Een drietal atleten uit Schiedam was ook succesvol. De atleet Willem Noorduin behaalde een zil veren medaille op het on derdeel discuswerpen. Ta feltennisten, Jolanda Paar-~ dekam pakte-een-bronzen plak. Yvonne Broersma won met het Nederlands rol stoelbasketbalteam even eens een bronzen medaille. Deze sporters keerden gls- termorgen met de voltallige Olympische ploeg terug in Nederland; sen wat hem ook een nieuw wereldrecord opleverde. Doodmoe was Jeffrey van de vliegreis en waarschijnlijk was hij gis termorgen het liefst direct naar bed gegaan. Hij wist toen nog niet wat hem tijdens de huldiging nog te wach ten stond. Duidelijk onder de indruk was de zwemmer lid van VZC en van de Delftse Gehandicapten Sport vereniging 'Rodeoss' van het ova tioneel applaus en het 'Lang zat hij le ven' dat opklonk toen hij de burger zaal betrad. Burgemeester Van Lier nam tij dens zijn toespraak de hete zwemcar- rière van Van Loon nog eens onder de loep. Die Inmiddels zeer succesvolle carrière begon al op zesjarige leeftijd, toen hem tijdens zwemlessen op de Mytylschool de eerste slagen werden: geleerd. „En hij heeft jarenlang hard gewerkt om dit resultaat te bereiken," sprak Van Lier. „Want niet veel men sen gaan iedere ochtend tussen zes en zeven uur naar het zwembad om te trainen." En de burgemeester benadruk te nog maar eens dat Jeffrey van Loon een topprestatie had geleverd, die niet onderdeed voor het gebodene tijdens de 'echte' Olympische Speten. Van Lier hekelde daarom de zijns inziens gebrekkige en te magere belangstel ling van de radio en televisie voor de Paralympics. P. van Wilsem van de Vlaardingse Sportraad zou de woor den van de burgermeester later nog wat extra kracht bijzetten. „De media hebben de Paralympics ontkend. Het niveau doet zekér niet onder voor dat bij de validé sport," zei hij. Het lever de ook hem een instemmend applaus op van het aanwezige publiek. Maar het ging allemaal toch om Jeffrey zelf. Hij werd overladen met bloemen en cadeaus. Van het ge meentebestuur ontving hij uit handen van Van Lier een compact disc-speler. De Vlaardingse Sportraad bood hem een zwemabonnement voor onbepaal de tijd aan. „En we zijn ervan over tuigd dat je ook tijdens de Paraiymics van 1992 in Barcelona successen zal vieren," sprak Van Wilsem. Dat moet nog even afgewacht worden. Jeffrey: „In Seoul heb ik zulke fantastische dingen beleefd en waar schijnlijk het voor mij hoogst haalbare bereikt. Dus misschien Is dit een mooi Olympisch kampioen Jeffrey van Loon wordt uitbundig ge- foiicitoord door burgemeester Van Lier. „in Saoul bah Ik waarschijnlijk bat voor mij hoogst haalbare boreikt." moment om te stoppen." Over.-de wedstrijden in de Zuidkóreaanse hoofdstad; „Zo'n vijfduizend mensen zaten in het zwemstadion. Dan gaat er als sporter heel wat door je heen, dat doet je goed hoor." Voorlopig zal Jeffrey dat soort gebeurtenissen weer even moeten missen. „Ik neem een ieder geval een jaartje gas terug. Dan zien we wel weer verder," voorspelt hij. De ko mende dagen zal hij het nog druk ge noeg hebben. Vanavond wordt hij ver wacht bij de actie Wereldspelen voor gehandicapten. Volgende week wacht hem nog een uitgebreide huldiging op school. Pas daarna kan Jeffrey echt gaan uitrusten. SCHIEDAM Stadsarchitect ir. Hans Huis in 't Veld verlaat op 15v no vember de dienst Gemeentewerken. Hij gaat werken als hoofd van de afdeling bouwkunde, bouw- en woningtoezicht en milieu bij de gemeente Oisterwijk. Sedert 1979 was Huis in 't Veld in Schiedam werkzaam als stafmedewerker/stadsarchitect bij ge meentewerken. In deze functie was hij betrokken bij tal van nieuwbouw- en verbouwpro jecten. Zo heeft hij de inspraak in werk groepen begeleid bij de woningbouw rond de Mariastraat en het voormalige GTB-terrein in het zuiden van de stad. Huis in 't Veld is de architect van onder meer Kluphuis Zuid (Dwarsstraat), wijk centrum De Erker (Jan van Avennes- straat) en het ambulancecentrum aan de Hargalaan. Verder maakte hij ver bouw- en uitbreidingsplannen voor de voormalige Oranje Nassauschool, wijk centrum Nieuwland en het principeplan voor houtskeletbouw aan de Singel. SCHIEDAM - Vierhonderd gul den wordt uit een gokautomaat vermist na een inbraak bij cafetaria De Leede aan het Rubensplein. Men verschafte zich toegang door een ruit in te gooien. Ook de kassa werd geleegd. Hierin zat honderd gulden. Aan schade lieten de daders vijfhonderd gulden achter. Jan Pieter van Hoff. Zijn wieg stond in Krimpen aan den Ussel. In het toen nog helemaal groene dijkdorp tussen Ussel en Lek groeide hij op, ging er naar school, haalde kattekwaad uit en voetbalde tegen de muur van de kerk. Nauwelijks 16 jaar oud trad Jan Pieter (voor vrienden Jan) van Hoff alt dek- knecht in dienst van de Rivierpolitie Rotterdam. Na een jaar volgde hij een primaire opleiding tot politieman en werd dus politieagent. Van 1965 tot 1974 bleef hij bij de rivierpolitie. Tus sen al het werk door doorliep de vader van drie kinderen met succes de avond-HBS plus dé politie-academie. Op 1 januari 1975 trad hij (intussen ge trouwd) als inspecteur in dienst van de gemeentepolitie in Schiedam, bij de recherche. Binnen enkele jaren wat hij chef van deze dienst. In 1984 werd hij 38 jaar jong nog maar plaats- - vervangend korpschef. Hoewel hij niet in de stad woont, maar in een van de 'groene longen' rond Rotterdam, denkt Jan van Hoff niet aan vertrekken. Toespelingen over solliciteren naar hat ambt van korp schef in een andere gemeente doet hij lichtelijk geïrriteerd af mat: „Ga nou, ik werk in Schiedam naar mijn zin. Waar ik het naar mijn zin heb, vertrek ik niet." Van Hoff oogt stug, lijkt moeilijk aan spreekbaar. Zijn ogen stralen net geen wantrouwen uit, maar alt hij je obter- veert dan zit het er wel dicht tegen aan. Volgens insiders is dat slechts ui terlijke schijn, een beroepeschild, in werkelijkheid ie Van Hoff een integer vakman, met grote kennis van zaken. Bovendien menselijk ingesteld, héél warm menselijk zelfs. En op zijn tijd in voor een grapje, maar tegelijk allert en nooit bereid tot het tonen van het ach terste van zijn tong. REIN WOLTERS sprak met hem over 'zijn' korpe en z'n werk. SCHIEDAM Onderbezetting is er de oorzaak van dat de gemeentepoli tie niet meer toekomt aan het onderzoe ken en oplossen van kleine misdrijven. Bij autokrakers is dit kennelijk ook be kend, want binnen één jaar tijd is het aantal aangiften met bijna achthonderd gestegen tot zestienhonderd. Een ex plosieve en verontrustende verdubbe ling, constateert ook plaatsvervangend korpschef J. P. van Hoff. Hij ontkent echter met klem dat tegen autokrakers geen vervolging wordt ingesteld. „Inte gendeel zelfs. Wij zijn zeer gebrand op het pakken van daders." Jaarlijks krijgt zijn korps 6200 aangiften te verwerken. Bijna 25 per cent van de aangiften komt van autobe zitters. Het aantal diefstallen gepaard aan geweldpleging is het laatste jaar toegenomen met 25 tot 75. Straatroof en zakkenrollerij is verdubbeld tot hon derd aangiften. Per maand worden 23 inbraken gepleegd en het aantal aangif ten van vernielingen ligt rond de 40. Het aantal winkeldiefstallen neemt niet toe, hoewel dat in omliggende steden wel het geval is. „D'r gebeurt nogal wat in de stad," beaamt Van Hoff. „Ons recher cheteam, bestaande uit 16 mensen, zit stijfvol met werk. Elke dag is het op nieuw prioriteiten stelten en bepalen welke zaken wel en welke zaken niet worden aangepakt. Dringende gevallen hebben natuurlijk voorrang. Ons korps is zwaar onderbezet." Hij benadrukt: „De politie kan haar werk natuurlijk nooit goed doen zonder de hulp van het publiek. Sociale controle is heel belangrijk. Bij onraad direct belten naar de meldkamer is van groot belang. Aan elke melding beste den wij terstond aandacht." Plaatsvervangend korpschef J.P. van Hoff: „De po litie kan haar werk natuurlijk nooil goed doen zander de hulp van het publiek. Sociale controle is heel belang rijk." Van Hoff zegt geen aanwijzing te hebben dat In de stad een bende ope reert en verantwoordelijk is voor de re gelmatig terugkerende inbraken, waar bij audio- en video-apparaten het doel wit zijn. „Vaak hebben we wel een ver moeden wie achter een Inbraak zit, maar het vervelende is dat we het ook moeten bewijzen. Als iemand vijftig in braken op zijn kerfstok heeft en er slechts twee bekent, dan blijven er ach tenveertig onopgelost." Nieuw is de onderbezetting bij de gemeentepolitie niet. Schiedam kampt er al jaren mee. Het werk van de zes wijkteams komt door het perso neelstekort niet helemaal uit de verf. „Het systeem van wijkteams (elk be staande uit tien mensen) werkt op zich zelf best goed," relativeert Van Hoff. „Maar omdat er in de stad ook veel an der werk is te duen, komt het eigenlijke wijkwerk niet van de grond zoals dat aanvankelijk was gedacht." De gemeentepolitie heeft thans een organieke sterkte van 142,8 men sen. In 1990 moet het aantal korpsleden zijn teruggebracht tot 138, tenzij de lan delijke herverdeling van mankracht over de verschillende korpsen doorgaat. Vol gens een recente berekening in het uit gelekte rapport hierover zou Schiedam recht hebben op minimaal zeventig ex tra politiemensen. Rotterdam moet er dan 250 inleveren. Van Hoff: „Landelijk gezien komen er geen mensen bij. Ik moet nog zien of wij werkeli|k zoveel mensen erbij krijgen. Hun komst is na tuurlijk welkom. Werk is er voldoende. Daarmee kan ons ideaal om meer agen ten op straat te hebben in vervulling gaan. Want juist de wandelende of fiet sende agent op straat werkt preventief. Hij of zij is zichtbaar en dat is vaak al genoeg." in maart 1990 betrekt de ge meentepolitie een nieuw hoofdbureau naast het station Nieuwland aan de Nieuwe Damiaan. Het oude bureau aan de Lange Nieuwstraat is gevestigd in een pand uit het jaar 1826. Het Is niet functioneel en bovendien onderhouds gevoelig. Van Hoff: „De plannen voor het nieuwe hoofdbureau zijn vergevorderd. Binnenkort komt de financiering aan de orde. Het kost ongeveer twaalf miljoen gulden en wordt gebouwd naar een ont werp van architect H. Leesberg uit Hel mond. Ons bureau is het eerste project in een bouwstroom waarin ook nieuwe politiebureaus zijn opgenomen voor Naarden, Laren, Haarlemmermeer en Noordwijk. Het voordeel hiervan is dat de bouwmaterialen centraal worden in gekocht. Dat werkt besparend op de to tale bouwkosten." Schiedam maakt vanaf de jaar wisseling ook deel uit van de nieuwe Rljnmond-recherchegroep. Dat is een team van 24 mensen, dat zich bezig houdt met het onderzoeken van zaken die over gemeentegrenzen heen gaan. „Prima zaak," vindt Van Hoff. „Zeker in de strijd tegen handel in verdovende middelén, fraude en witte-boorden-crl- minaliteit." Hij verduidelijkt: „Een con stant werkend team kan gerichter te werk gaan en haalt ook meer informatie naar zich toe dan onafhankelijk van el kaar werkende politiekorpsen." Van Hoff vindt Schiedam geen moeilijke stad. Hij beaamt dat de crimi nele uitstraling van Rotterdam extra werk geeft. „Die houdt bij een gemeen tegrens niet op en daarom is extra per soneel noodzakelijk." - i

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1