Winkeliers willen koopavond op vrijdag B,,|dorp tevreden over Directrice Spaland sust onrust: 'Zorg is nog altijd verantwoord' Sloop H. Geestkerk definitief 'Argus begrijpt mij...' C* ;^%sssé bezoek in zomermaanden ■I Jongen (8) bij aanrijding ernstig gewond Siaftlë^is lllli En/aar het genoegen van de juiste keus! Enquête van Het Vrije Volk wijst uit: Experiment winkelsluiting hoeft voor middenstand niet. Vaste openingstijden handhaven Concert Scala in'Vier Molens' Ruilbeurs Kledlnubeurs in clubhuis Oost Inzameling ffBHr; fe# l illp w'-ï iSSl Winkelier Henk Beenen: „.Op zaterdag kan iedereen bij me komen kopen. Andere openingstijden zijn onzin Bewonerscommissie is tevreden: 'In dit huis versukkelt niemand'. Werkdruk voor personeel hoog door zware meerzorg jstreeft naar perfecte schoonheid, naar modieuze veranderingen. U waardeert die kleine wijzigingen in het ontwerp, voortkomend uit 'liefde voor detail'. Argus speelt daarop in en presenteert u het hele scala. Argus begrijpt u en let op alles - want alleen het eindresultaat telt. - Geen wonder dat de modebewuste vrouw als vanzelfsprekend bij Argus binnen stapt; Zij wordt nimmer teleurgesteld maar is altijd weer blij verrast met haar keus. Ervaar het óók! n£{ ruim 1500 brilmonturen contactlenzen boortoestellen adviezen computer-oogtesten oogmeting low-vision apparatuur gratis informatieboekjes Volgend jaar mogen winkeliers in Schiedam bij wijze van experiment zelf hun openingstijden en -dagen be palen. Althans, als het gemeentebe stuur op 14 november instemt met de landelijke proef met versoepeling van de Winkelsluitingswet endaar ziet het naar uit. Het experiment vloeit voort uit de aanwijzing door het rijk tot zoge naamde D-gemeente. De 'D' staat hier bij voor Decentralisatie en Deregule ring; wat in gewoon Nederlands bete kent dat Schiedam op sommige secto ren een grotere beleidsvrijheid krijgt Alvorens een besluit te nemen, houden het gemeentebestuur en de Kamer van Koophandel op woensdag 9 november in het Stadskantoor een hoorzitting voor de winkeliers. Het Vrije Volk peilde alvast de meningen. Door Rein Woltera SCHIEDAM Aan de openings tijden zal nauwelijks iets veranderen. Bijna alle door Het Vrije Volk onder vraagde middenstanders houden ande re verkooptijden of openingsdagen ver buiten de winkeldeur. Sommige winke liers zijn zelfs radikaal in hun mening. Ze noemen het plan verspilling van be- lastinggeid.Opvallend is het aantal re acties om gelijkschakeling naar de vrij dagse koopavond zoals in omliggende steden als Vlaardingen en Rotterdam. Een aantal voor zichzelf spreken de reacties. A. Lap van Flux Babyshop, Rot- terdamsedijk: „O néé, geen verande ring. Geen denken aan. Mijn deur is open van negen tot zes en dat blijft zo. Kulkoek. Néé, evenmin de deur langer open tot bijvoorbeeld zeven uur 's avonds." Jenske Dijkerman, directeur van boekhandel J. S. van Leeuwen, t Broersvest: „De huidige tijden blijven gehandhaafd. Mijn personeel en ikzelf hebben ook een privé-leven. Trouwens, andere openingstijden zie ik voor een boekhandel niet zitten. Bovendien: ik moet óók boodschappen doen. Ik pie ker niet over andere openingstijden. Duidelijk?" H. Beenen van Tropicana-dier- benodigdheden, Rubensplein: „Alles blijft normaal. Versnippering van het kooppubliek moeten we.voorkomen. Ik zeg altijd: op zaterdag heeft iedereen de tijd om te kopen. Niet zeuren over 's SCHIEDAM Met ernstig sche delletsel is gistermorgen een achtjarige jongen opgenomen in het Dijkzigtzie- kenhuis. Bij het oversteken van de Pro fessor Kamerling Onneslaan werdhet slachtoffer geschept door een 27-jarige automobiliste. In het Schielandzieken- huis werd een schedeltrauma geconsta teerd, waarna de jongen voor verdere behandeling naar het Rotterdamse zie kenhuis werd overgebracht. SCHIEDAM De accorde onvereniging Scala concerteert zon dagmiddag in de grote zaal van het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. Diri gent is Rino van der Laan. Aanvang 14.00 uur. Toegang gratis. Gelegen heid tot vrij dansen is er op woens dag 9 november tussen 19.00 en 22.30 uur. Entree/1,25. SCHIEDAM Verzamelaars van munten, postzegels, prentbrief kaarten en stripboeken kunnen zon dag deelnemen aan een ruilbeurs In het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan. Aanvang 13.30 uur. SCHIEDAM - Gebruikte da mes- en herenkleding is op vrijdag 11 november tussen 10.00 en 15.00 uur te koop in het clubhuis Oost aan de Galiieïstraat 86. Wie kleding wil verkopen (moet heel en schoon zijn) kan deze op maandag 7 november inleveren. Van de opbrengst moet 25 percent worden afgestaan aan hst clubhuis. SCHIEDAM - Rode Kruls- collectanten helpen mee aan de gel dinzamelingsactie van de Vereniging Schiedam-Nicaragua, die vanavond en zaterdag wordt voortgezet. De eerste collecte in het centrum heeft slechts 520 gulden opgebracht. Van avond tijdens de koopavond gaan opnieuw vrijwilligers van de vereni ging de straat op om financiële steun te vragen voor de slachtoffers van de orkaan Joan. Zaterdag krijgt behalve in het centrum ook het win kelend publiek in het Hof van Spa- land de collectebus voor zijn neus. Dan schieten collectanten van het Rode Kruis te hulp. Steun aan de actie kan ook via overschrijvingen op postrekening nr. 4966244 van de Vereniging Schiedam-Nicaragua met vermelding van 'Noodhulp'. ROTTERDAM De Rotterdam se Diergaarde Biijdorp heeft een 'prima' zomer achter de rug. Biijdorp ontving tot eind vorige maand bijna vierhon derdvijftigduizend mensen, zeker tien duizend méér dan vorig jaar! Ook ande re dierentuinen in Nederland zijn tevre den over de zomer '88. Recreatieparken zijn minder tevreden. Als belangrijkste reden noemén zij het slechte weer, waardoor met name in de maanden juli en augustus veel mensen op het laatste moment nog een reis boekten haar zon-1 nige bestemmingen. Volgens een woordvoerder van Diergaarde Biijdorp kan het feit dat die rentuinen zich doorgaans in de stad be vinden, ook een reden zijn dat die meer zijn bezocht. Ze liggen dichter bij huis. Pretparken zijn daarentegen vaak in wat meer afgelegen gebieden gelegen. Het bedrijf Spido Rondvaart in Rotterdam heeft een, wat zij noemt, 'stabiel jaar' achter de rug. Het aantal mensen dat zich meldde voor een rond vaart was nagenoeg gelijk aan dat van vorig jaar, namelijk rond de driehon derdvijftigduizend. „Dat is," zegt Spi- do-directrice W. C.M. Peltenburg, „be drijfseconomisch gezien niet slecht. Het kan natuurlijk altijd beter, maar we kun nen hierover niet klagen." Dat kunnen ze ook niet doen bij het ponypark Slagharen in Overijssel. Daar kwam volgens een woordvoerder het aantal bezoekers dit jaar royaal over het miljoen heen, beduidend meer dan vorig jaar. Dit park spreekt de slecht- weer-geluiden van andere parken dan ook tegen. Van de andere parken meldt at tractiepark De Efteling in Kaatsheuvel een daling met zes procent van het aan tal bezoekers: ongeveer honderddertig duizend mensen minder dan vorig jaar. Toch kreeg De Efteling nog een bezoe kersaantal van 2,1 miljoen te verwerken. Het attractie- en campingpark Duinrell in Wassenaar is vijf percent onder de prognose gebleven. Het strand- en sa faripark Beekse Bergen in Hilvarenbeek ontving met name in het strandpark minder mensen door het slechte weer. Andere parken constateerden ook da lingen in de bezoekersaantallen. Veront rustend noemen de parken de situatie niet. Dat zou het pas zijn als het weer tientallen jaren zo blijft, verklaart een woordvoerder van Duinrell. De dierenparken deden het me de door het 'typische dierenpark-weer' dit jaar beter dan vorig jaar. Nummer twee op de top-vijftien-lijst, het Noor- derdierenpark in Emmen, kreeg vijftig duizend mensen meer te verwerken dan in '87, toen 1,15 miljoen bezoekers wer- den geteld. Artis in Amsterdam ontving dit jaar dertig percent meer toeristen (totaal 1.050.000) en in Burgers' dieren park in Arnhem is het aantal van 750.000 ver overtroffen. Grote tevredenheid ook bij de meeste musea, waar het weer overigens geen noemenswaardige invloed op de bezoekersaantallen heeft gehad. Alleen het Mairitiem Museum Prins Hendrik in Rotterdam zag het aantal bezoekers iets teruglopen in juni, juli en augustus, in vergelijking met dezelfde maanden van het vorig jaar. Dit jaar kwamen er in dat kwartaal ongeveer 41.000 bezoe kers. „Dat is dus iets minder, maar dat was ook de verwachting," laat een woordvoerder van het museum weten. Het museum rekent dit jaar op 150.000 bezoekers. Daarvan zijn er al bijna 115.000 binnen geweest. avonds. Dan wil ik ook thuis zijn. Princi pieel ben ik ook tegen de koopavond. Mijn winkeldeur is dan dicht. Om duide lijker te zijn: ik verrot het om aan de koopavond mee te doen. Schrijf het maar in de krant zoals ik het zeg. Ze ko men maar kopen als ik open ben. Néé, die nieuwe regeling is niet interessant. Foetsie met die hap. Prullebak in." G. Vuuren van de gelijknamige foto-, film- en videohandel aan de Hoogstraat: .Hééél erg tegen. Op zon dag open is uit de boze. Niet vanwege gelovigheid, maar ómdat ik ook een vrije dag wil. Bovendien, hoe zou ik met maar drie personeelsleden moeten rou leren? Mij niet gezien. Op de hoorzitting zal ik dat ook duidelijk zeggen." De moeder van juwelier Wilma Doof, Hof van Spaland: „Ach, iedereen moet het zelf maar weten. Néé meneer, niet aandringen. Verder geen mening. Daaaag!" M. Kostense, directeur van kunsthandel Finusu, Broersveld: „Prachtig." Moet;; kunnen, 'andere ope ningstijden. Zondagmiddag. Ja hóór, dat zie ik helemaal zitten. En dan ook de koopavond naar de vrijdag. Het is geen koopavond, maar een loopavond. Nou valt er op het Broersveld op don derdagavond weinig te lopen. Ze bou wen dan de markt op. Van mij mag de winkelopening anders. Heus, ik juich het toe. Néé, naar de hoorzitting ga ik niet. Geen tijd. Heb nauwelijks een half uur tje vrij voor mezelf." H. J. Verberne van de gelijkna mige brillenmodewinkel aan de Grote Markt: .Moeilijk, moeilijk. Voor mijn branche zie ik het niet zitten. Gezin, schoolgaande kinderen, weetjewei. Je houdt niks meer over. Néé, dus niet. Geen andere tijden. Kijk, voor de men sen die op zaterdag vrij zijn en op de camping verblijven, zou een andere,., openingstijd, misschien gunstig zijni Maar dat betekent dan .wèl dat mijn ge-; zin en ik moeten boeten voor; hun"ple-: ziertje. Daar doe ik niét'aan móé.!" C. Scheffers van de gelijknami ge banketwinkel aan de Dam: „Mij niet gezien." Geheid krijg ik een verschuiving naar de zondagmorgen/ Effë vers gebak;; ;haleri.t Wie "js'dan ;depjl£; ikjfèMctófi?^ Personeel om'te routeren heb ik nfet." Natuurlijk wil ik; als het niet anders kan, wel een proef houden! Zo afwijzend ne-; - gatief ben ik nou ook weer niet. Maar verwachten doe ik er niks van. Andere openingstijden is verschuiven van het koopgedrag. Enne, personeel 200 per cent betalen kan ik niet. Dan gaat onze zaak uit 1899 naar de knoppen. Als bakker van de derde generatie kan ik dat hooit waarmaken. Opa verkocht op zondag wel. Maar de tijden zijn veran derd. Daar doe ik, als 't effe kan, dus never nooit aan mee." F. de Veld van het bedrijf in au- dio-visuele apparatuur aan de Park weg: .Belachelijk. Schel nou uit! Wie verzint er zoiets? Onzin. Wij doen niet mee. Open van negen tot zes is prima. Groetjes." Tot slot een woordvoerder van Bas van der Heijden in Zwijndrecht (fi lialen aan het Broersveld en Borodin- Taan): „Tsja, nog geen mening. Maar ons bedrijf wil wei graag een avondwin kel openen. Jammer, meer kan ik niet zeggen." - Pogingen om van de Hema een reactie te krijgen, faalden. De betreffen de functionaris kwam ondanks herhaal- dg verzoeken niet aan de telefoon. SCHIEDAM „De zorg die we in Spaland bieden is nog altijd verant woord, in alle gevallen, hoewel niet altijd optimaal. We zitten nu op de grens. Verder bezuinigen kan niet, dan zouden er serieuze problemen ontstaan." Aan het woord is M. van Horssen, directrice van het hervormd verzorgingstehuis Spaland aan de Willem Andriessenlaan. Dinsdag bracht een delegatie van de PvdA een werkbezoek aan Groenoord. Bij die gelegenheid constateerden de socialisten dat de zorg voor ouderen door het bezuinigingsbeleid in de knel was geraakt. Ook Van Horssen erkent dat er problemen zijn, maar tot onhoudbare toestanden heeft de geld- en perso- neelskrapte nog niet geleid. „Het gaat allemaal nog nét, al moeten we af en toe wel improviseren. Deze zomer heb ben we permanent een beroep moeten doen op vier uitzendkrachten, omdat we in de zware meerzorg terecht zijn geko men. Dat was duur, maar het moest. Je moet de mensen toch helpen," aldus Van Horssen. De werkdruk in de verzorging scentra is de laatste jaren vooral opge lopen omdat een toenemend aantal be woners meer zorg nodig heeft dat het basispakket. In Spaland heeft maar liefst 70 percent van de bewoners be hoefte aan die extra zorg. Twintig pro cent valt zelfs binnen de zware meer zorg en zou eigenlijk in een verpleegte huis geplaatst moeten worden. De 'gewone' bejaardenverzorg ster is 'niet opgeleid voor het verzorgen van deze verpleegpatiënten. Van Hors sen: „Bij ons is het nu zo dat de bejaar denverzorgsters in de praktijk eigenlijk een opleiding krijgen in die zware meer zorg. Daarvoor is speciaal een praktijk begeleidster aangetrokken. Verder we ten we dat we zeer alert moeten zijn en de mensen erg goed in de gaten moe ten houden." Ook de directrice geeft toe dat de huidige situatie niet ideaal is. „De meerzorg.vraagt zoveel aandacht dat de mensen die nog goed gezond zijn eron der lijden. Die worden af en toe een beetje verwaarloosd, het is niet anders. Ik heb herhaaldelijk extra personeel aangevraagd bij WVC, maar die verzoe ken zijn tot nu toe afgewezen." Onver antwoord hoog wil zij de werkdruk voor het personeel niet noemen. „Er wordt hier hard gewerkt ja, maar dat kan op zich geen kwaad." Volgens het personeel zijn vooral de vrijdagen en de weekeinden knel punten. „Dan loop je vaak echt op je wenkbrauwen. Je wil je werk nou een maal niet in de soep laten lopen," ver telt een bejaardenverzorgster. „Je werkt tenslotte niet met computers, maar met mensen. Stilzitten is er hier sowieso nooit bij, maar dan kom je echt handen te kort. „Daar komt bij dat we weinig huishoudelijk personeel hebben, zodat we daar ook nog eens in moeten springen, waardoor de verzorging weer in de knel komt." Een collega vult aan: „In het weekeinde draaien we hier met z'n tweeën nachtdienst, dan moet je 160 mensen in de gaten houden. Vergelijk dat eens met de Driemaasstede." leder een Is het er over eens dat je aan opti male zorg op die manier niet toekomt. „Dat red je nooit, daarvoor is het veel te druk. Natuurlijk krijgen ze hun natje en hun droogje, maar de sociale omgang is niet zoals we dat graag zouden willen." Bij de bewonerscommissie zijn geen serieuze klachten bekend over de verzorging in het tehuis. Volgens secre taris H. van Dam, 84 jaar en al 12 jaar bewonersvertegenwoordiger, is het een goed teken dat er al en toe ook mensen terugkomen uit de Driemaasstede. „Zo iets doet men toch alleen als men het aankan? In doorsnee weten die zusters precies wat iemand nodig heeft, hoor. In dit huis zit niemand te versukkelen." VLAARDINGEN - In januari begint de sloop van de dertig jaar oude H. Geestkerk aan de Van Ho- gendorplaan in Vlaardingen. Deze week hebben het kerkbestuur en projectontwikkelaar Kavel BV uit Rijswijk hiertoe een overeenkomst, getekend. Daarin is tevens geregeld, dat op het vrijkomende terrein van 900 vierkante meter een nieuwe klei ne kerk, een supermarkt, een kleine re winkel en achttien huurwoningen worden gebouwd, waarvan een voor de pastor. Penningmeester H. L Veuge- lers van het kerkbestuur is content met de overeenkomst. „Wij zijn er zeer gelukkig mee, want het bestaan de kerkgebouw is veel te groot en te duur voor ons geworden. We krijgen nu een nieuwe kerk met ruimte voor 230 personen met de ingang aan de Meidoomstraat. De grond waarop die wordt gebouwd wordt, blijft wel eigendom van de kerk. De rest gaat over in handen van de projectontwik kelaar. Van het gemeentebestuur en het bisdom Rotterdam hebben wij In middels de benodigde goedkeurin gen ontvangen." De r.k.-kerk aan de Van Ho- gendorplaan kwam in 1959 gereed en trok in die tijd door zijn moderne vormgeving en inrichting veel be langstelling. Van de ruim zevenhon derd zitplaatsen bleven er steeds meer onbezet. Behalve het vertrek van veie katholieke gezinnen naar de nieuwbouw in Holy, waar een nieuwe kerk verrees, had de voortgaande af name van het kerkbezoek grote In vloed. Van de volgens de bevol kingsadministratie drieduizend geregistreerde katholieken in het werkgebied van de H. Geestparochie bezoekt nog maar een klein deel het kerkgebouw. „Aan een kerk met ruim tweehonderd plaatsen hebben we nu genoeg," zegt penningmeester Veugelers, die zelf in Holy-Noord woont, maar 'uit traditie' aan de kerk in de Babberspolder verbonden bleef. (JNGE20N0EM MEDEDELING) OOCMERK OPTICIEN la, Lm) van ik ttrcmgmg Oogmcrk-OplKKni Ronde brilletje is terug, in allerlei kleuren. Zwart, bruin, groen, roodofltla. Of zelfs met /eer bekleed in bordeaux, marine of natuur. o- mm Modisch bruin gevlekt of zwad kunststof mont uur. Voor dames die durven- of als tweede bril ook in rood leverbaar 1 I Q (Model 184) JLJlZ/. Een wat meer tijdloos model in trans parante pasteltinten, welke harmonisch kunnen passen bij de huidskleur Or\ (Model 22177) OVJ. De nieuwe lijn! Geïnspireerd op de vijf- 'Retroloc maans bij Argus ook in rood of/wart tiger/zestigerjaren de zgn 'Retro fook'. Dtt kunststof montuur is bruti s bruin gevlekt verkrijgbaar (Model 22150) DE'RETRO WOK £etntyirn?rüOt)d? w(ff)Sorerj/eif(ger/iir>;ri Schiedam: Oranjestraat 19-tel. (010) 4738700 Maassluis: Koningshoek - tel (01899) 19039 Vlaardingen (OPTIEK DE BRUIN): Korte Hoogstraat 23 - tel. (OIO) 4348450

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1