Raad gaat voorzichtig akkoord met expériment winkelsluiting Deel experimenteel festival in De Unie 'Een diploma halen, verder geen flauwekul' Vraag advies van debank mettle 5. voor u uit wat er in zit. bondsspaarbank voor diefstal Bonbons al duur genoeg 'Vlaardings drinkwater is niet acuut gevaarlijk' Het Vrije Volk SCHIEDA M m Schaaktoernooi KluhhuisZuid Concert voor orgel en gitaar Strooptocht beboet Weer windmolen op Maasvlakte Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Van f 2.500,- tot max. f 16.812,- volledig fiscaal aftrekbaar. PAGINA 15 KOOPSOfl 0 DINSDAG 15 NOVEMBER 1988 Burgemeester teleurgesteld over reacties van middenstand Op scholengemeenschap Buiten de Veste (Mavo/Leao) wordt 'lekker gewerkt' lij saflll Koopsom-Polis Koopsom-polissen mei lijfrente-aftrek zijn er in vele soorten. Zij bieden u nu grote fiscale voordelen en straks een aantrekkelijk extra inkomen. Mits u die polis afsluit op de voor u persoonlijk meest gunstige voorwaarden. De verzekeringsadviseurs van de bank met de S gaan volledig uit van uw persoonlijke omstandiaheden. En bieden u daardoor een voor u maximaal aantrekkelijke oplossing. Voor een dergelijk advies naar maat is een advertentie minaer geschikt. Vandaar dat .wij u hierbij uitnodigen voor een persoonlijk (uiteraard vrijblijvend) gesprek op één van onze kantoren. Dat kan via een telefonische afspraak of door onderstaande coupon even in te zenden. Wij nemen dan contact met u op. COUPON voor individueel advies Neem contact met mij op voor een vrijblijvend individueel advies over de fiscale voordelen van een Koopsom-Polis. Postcode: Telefoon overdaa: In gesloten envelop zonder postzegel zenden aan: Antwoordnummer 89, I I 3100 VB Schiedam. i 11 U kunt ook bellen voor een afspraak: 010-4277400. Schiedam Vlaardingen spaarbank gang gratis. •i SCHIEDAM „Waarom doet u dat nou toch? U heeft met achttienhonderd per maand een redelijk goed inkomen en dan toch stelen!" Politierechter mr. N.P. Muusse van de Rotterdam- ';së rechtbank zei gisteren 'er niks van te begrijpen'.Voor het hekje stond een 44-jarige Schiedamse. Met in haar boodschappentas een lady-shave verliet ze de win kel van Turksma aan de Hoog straat. Bij de Hema kreeg het scheerapparaat gezelschap van twee overhemden en een tele- foonhaspel, evénmin aan de kas sa afgerekend. ,,'t. Is een stommiteit," stamelde de moeder van twee volwassen kinderen. „Ik begrijp niet waarom ik het heb gedaan. Het zal nooit meer gebeuren." In 1984 had ze dat ook al eens te gen de rechter gezegd. Officier van justitie mr. P.G.J. de Heij: „Het moet nu echt afgelopen zijn. Komt u weer voor het hekje dat verdwijnt u onvoorwaardelijk de gevangenis in." Met een boete van 750 gulden of vijftien dagen zitten kon de vrouw naar huis. Door Rein Woiters SCHIEDAM De middenstand mag vanaf juli 1989 in principe zelf be palen wanneer de winkeldeur open en dicht gaat. De gemeenteraad zette gis teravond het licht, zij het volstrekt niet nadrukkelijk, op groen. De eenman sfracties van de CPN en de combinatie PSP/PPR stemden zelfs tegen. Burgemeester drs. R. Scheeres formuleerde nadrukkelijk dat het ging om een voorlopig oordeel, dat na be handeling van het onderwerp door de Tweede Kamer kan worden teruggeflo ten. Hij oordeelde op grond van een hoorzitting en publicaties in de media, dat er binnen de gemeente volstrekt nog geen draagvlak aanwezig is om an dere winkelopeningstijden in te voeren. Scheeres noemde de reacties van on dernemend Schiedam ronduit teleur stellend. „Ik had het positiever inge schat," bekende de burgemeester aan het eind van de behandeling van het on derwerp. Bevoegdheden voor andere ope ningstijden van de winkels zijn vervat in een experiment dat door het leven gaat onder de noemer 'D-gemeente'. De stad neemt deel aan een experiment van het rijk waarbinnen de gemeente de besluit vorming over een aantal zaken in han den krijgt, die anders bij de provincie of de rijksoverheid zou liggen. Het experi ment duurt ruim twee jaar. Een aantal van de veranderingen is voor de inwoners niet of nauwelijk merkbaar. Anders is dat met het vrijge ven van de winkeltijden, zoals dat ook in het pakket is verweven. Zoals het door de Tweede Kamer nog niet behan delde wetsvoorstel thans voorstelt, mo gen de winkels 52 uur open zijn gedu rende zeven dagen per week, dus ook op zondag. CDA-fractieleider S.J. Ros- man wees erop dat de zondag voor zijn partij een belangrijke dag blijft. Niet al leen op religieuze gronden, maar ook voor de broodnodige ontspanning. Niet temin sloot hij zich namens zijn fractie aan bij deelname aan het project. A.F. de Leede van de gecombi neerde fractie PSP/PPR kon zich hierin niet verenigen. „Er moet zorgvuldig worden gekeken en gehandeld. Wellicht zijn bepaalde branches gebaat bij een vrijere concurrentie, maar dat benadeelt SCHIEDAM Potsenmaker in de gemeenteraad is de bonbon maker G. Verhulsdonk van de WD. Sinds jaar en dag weet hij telkens weer vriend en vijand te vermaken met geestige uitspraken en (vaak) niet ter zake doende kwinkslagen. Hij houdt de politiek levendig. Gis teravond straalde de ster van de verbaal goed ingestelde chocolade- met-vulling-man voor een keer niet. Hij moest zijn meerdere erkennen in U. Bruseker van de CPN. Bruseker was, zijn partijtradi tie waardig, tegen de lage lonen die het winkelpersoneel volgens hem ontvangt. Winkelier Verhulsdonk: „Meer betalen kan natuurlijk, maar dan moeten de prijzen omhoog." Bruseker: „Toe nou, volgens mijn waarneming zijn de prijzen in uw winkel al hoog genoeg...!" SCHIEDAM „Eigenlijk ben ik een ouderwetse bovenmeester," zegt directeur R. de Gier. Elke ochtend vroeg staat hij op de hoek van het speelplein om zijn 420 leerlingen naar binnen te loodsen. Hij kent ze stuk voor stuk bij naam. „Dat kan hier ook, door het kleinschalig karakter van de school." Openbare scholengemeenschap Buiten de Veste voor MAVO/LEAO is in meer dan een opzicht een bijzondere onderwijsinstelling. De scholengemeen schap ontstond vijf jaar geleden door een van gemeentewege afgedwongen samenvoeging van de Willem de Zwij- ger-MAVO uit de St. Liduinastraat en de Eerst Openbare Praktijkschool voor LEAO. Die laatste school was al geves tigd in het huidige gebouw aan de Van der Leeuwlaan. Het Was een fusie tussen twee schooltypes die in het onderwijsveld niet bepaald een goede,reputatie had den. 'Probleemscholen' 'waren het, en met de behaalde diploma's kon je nog niets aanvangen. Met die opvatting is de staf van Buiten de Veste het catego risch oneens. Onzin,zegt. adjunct-di recteur J.C. Knaapen zeer beslist. „Men moet wel begrijpen dat de ze scholen niet bedoeld zijn als eindon derwijs, zoals de ULO dat vroeger wei was. Onze leerlingen stromen door naar de MEAO, de MTS, de Middelbare De tailhandelsschool, het MDGO, dat is on derwijs in dienstverlening en gezond heidszorg, en in mindere mate naar de HAVO. Slechts een klein percentage gaat direct werken," zegt de oud-leraar van de Willem de Zwijger-Mavo. - Hoewel de besturen aanvankelijk niet enthousiast waren over de fusie plannen ging men akkoord toen de ge meente doorzette. Ook nu nog hebben de directieleden hun twijfels bij de com binatie van Lager Beroepsonderwijs (LBO) en Algemeen Voortgezet Onder wijs (AVO), maar, zo geeft men te ken nen, als het. dan toch moet ligt MAVO met LEAO nóg het meest voor de hand. „De lessentabellen lijken veel op elkaar en alle leraren geven dan ook op beide scholen les," legt adjunct-direc teur J. van Berge uit, afkomstig uit de LEAO-bloedgroep. „Bovendien is het goed om de MAVO-leerlingen iets prak tisch mee te geven van een LBO-oplei- ding, ik noem maar een typecursus, en andersom. Alleen jammer dat je daar door de bezuinigingen vaak de ruimte niet voor krijgt." Het onderwijs is nu zo ingericht dat de leerlingen na een eerste gemeen schappelijk brugjaar de keuze maken tussen de twee schooltypes. De resulta ten na vijf jaar zijn verrassend goed. Het percentage geslaagden van de exa- de positie van het winkelpersoneel.". Evenals U. Bruseker van de CPN bena drukte De Leede dat andere openings tijden ongewenste 'asociale werktijden voor het personeel' tot gevolg kunnen hebben. Volgens hem werken andere openingstijden ook uitbreiding van op roepkrachten in de hand. Hij noemde dat ongewenst. Bruseker zei het harder: „Wat bezielt het college om met een voorstel te komen voor andere winkeltijden. Nie mand heeft erom gevraagd. De werkne mers niet, de winkeliers niet en de con sumentenorganisaties al helemaal niet. Als iedereen zo sterk tegen is, wat wil je er dan nog mee." Ook Bruseker sprak zich uit tegen uitbreiding van afroep- krachten. „Dat geeft een breuk in het sociale leven van het winkelpersoneel." PvdA-fractievoorzitter G. Brou wer bepleitte te werken naar een goed draagvlak voor het winkelexperiment. G.P. Verhulsdonk van de WD verklaar de onomwonden 'mee te doen aan deze affaire'. „Met een ongeordende situatie maak je het alleen maar erger." Burgemeester Scheeres betoog de dat een besluit voor vrije openingstij den beslist geen grote verschuivingen zal geven en ook niet tot verwarring zal leiden. „De meeste mensen doen hun boodschappen in voor hen vaste win kels. Zij zullen precies op de hoogte zijn van de openingstijden." Over het feit dat winkelpersoneel het mogelijk moei lijk kan krijgen met andere werktijden, zei Scheeres: „In het bedrijfsleven heeft het personeel ook leren leven met wer ken in wisseldiensten." Hoewel er in principe is inge stemd met andere winkeltijden, wacht de gemeenteraad af welk besluit in de Tweede Kamer valt. Over het experi ment met de winkels moet in deze be stuurslaag nog worden gesproken. Het kan zijn dat nog details worden aange bracht, zoals dat rond de winkelopening op bijvoorbeeld zondag of 's nachts denkbaar Is. Van de uiterste voorwaar den hangt af op de gemeente met dit onderdeel van de bevoegdhedenover- dracht instemt. Hat directie-trio van openbars scholengemeenschap voor MAVO/LEAO Buiten de Veste discussieert op het school plein met leerlingen. Van links naar rechts adjunct-directeur J. van Berge, directeur R. de Gier en adjunct-directeur J.C. Knaapen: ..Met kleine stapjes verantwoord onderwijs opbouwen." menkandidaten ligt voor zowel MAVO als LEAO hoger dan het landelijk ge middelde. Het aantal zittenblijvers is laag voor randstedelijke begrippen en ligt eerder op het peil van de provincie. Een ander opmerkelijk gegeven is dat het leerlingaantal stabiel is, terwijl het aantal kinderen dat de basisschool verlaat in Schiedam in drie jaar tijd is gedaald van 1100 naar 650. Met een te ruggang van eenderde in die periode had men dus in de pas gelopen, maar nog elk jaar noteert men ruim honderd nieuwe aanmeldingen. Mooie cijfers, maar de onder wijsmensen willen vooral niet te hard juichen. „Laten we alsjeblieft niet zelf genoegzaam worden," weert De Gier af. „Er wordt hier lekker gewerkt en we hebben het idee dat we op de goede weg zitten, maar we zijn echt niet vol maakt. Er zijn nog steeds dingen die beter kunnen." Het geven van degelijk, ja haast ambachtelijk onderwijs, waarbij er alle aandacht is voor het welzijn van ieder een die ér binnen de school rondloopt, zo formuleert de directeur het doel waarnaar gestreefd wordt op Buiten de Veste. Met wilde onderwijs-experimen- ten hoeft men er niet aan te komen. De Gier: „Wij lopen niet voorop met vernieuwingen, wij zijn niet specta culair bezig. Met kleine stapjes verant woord onderwijs opbouwen en voortdu rend bijschaven, dat is meer onze stijl. Je moet voorzichtig zijn met vernieuwin gen, je bent tenslotte met mensen be zig, het is geen bak electronics die je omkiepert." Over één ding wil het trio geen misverstand laten bestaan: het gaat om het halen van het diploma en verder geen flauwekul. Men komt hier om te le ren. Daar moet voor gewerkt worden. Van Berge: „Dat is lange tijd natuurlijk een vies woord geweest. Wij proberen het maximale uit een leerling te halen, wij verwachten wat van ze." En De Gier „Waarbij we te allen tijde eerlijk willen SCHIEDAM —Zaterdag vindt in Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42 het jaarlijks Bondsspaarbank-schaak toernooi plaats. De organisatie is in handen van de schaakvereniging Het Zwarte Paard. Aan dit evenement kun nen zowel sterke clubschakers als thuis- schakers deelnemen, terwijl ook de jeugd welkom is. Inschrijven kost voor 'senioren tien gulden en voor junioren vijf gulden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de heer Th. van Zessen via tel. 4358408. Aanvang is 09.30 uur. SCHIEDAM De vaste bespeler van het orgel van de Grote Kerk, André Verwoerd, verzorgt zaterdag een orgel concert in de Aula van het Stedelijk Mu seum aan de Hoogstraat 112. Hij wordt geassisteerd door het gitaar-trio Cam- biata. Het programma vermeldt werken voor orgel van Sweelinck, Bach, Kellner en Lemmens. Aanvang 15,00 uur. Toe- VLAARDINGEN De concen traties atrazine in het Vlaardings drink water vormen geen acuut gevaar voor de volksgezondheid. De gevonden waarden zijn weliswaar iets te hoog, maar liggen nog ruim onder de norm van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). Bovendien zullen de concentra ties van de stof op korte termijn belang rijk dalen door de invoering van nieuwe filters. Atrazine is een bestrijdingsmid del dat vooral in de landbouw gebruikt wordt. Regenval zorgt voor het trans port van de akkers naar rivieren, waar onder de Maas. De gemeente Vlaardin- gen betrekt uitsluitend Maaswater als drinkwater van de Drinkwaterleiding Rotterdam (DWL). In die rivier werd een hoeveelheid van 0,8 microgram per liter aangetroffen. Na zuivering door het Waterwin- ningsbedrijf Brabantse Biesbosch (WWB), een van de toeleveranciers van de DWL, resteerde een concentratie van 0,2 0,3 microgram per liter. In het spaarbekken Berenplaat, een reservoir van de DWL waar Vlaardingen het drinkwater van betrekt, werd 0,15 mi crogram per liter gemeten. In het water afkomstig uit Kralingen was de stof niet aantoonbaar. De gemeten waarden liggen bo ven de norm van de Europese Gemeen schap voor atrazine, die ligt op 0,1 mi crogram per liter, maar onder de norm van de WHO (2 microgram per liter). Daaruit concludeert het college dat er geen acute risico's bestaan voor de volksgezondheid. Verder wijst men erop dat de Commissie Toepassing Bestrij dingsmiddelen minister Nijpels geadvi seerd heeft om middelen met atrazine als werkzame stof te verbieden vanaf 1 januari 1990. In afwachting van dat verbod heeft de DWL bovendien een aantal maatregelen getroffen om op korte ter mijn de concentraties atrazine omlaag te brengen. Het water van het WBB zat, worden bijgemengd met water uit het spaarbekken Serenplaat. Daarnaast zal op de Berenplaat het zuiveringsproces dat gebruik maakt van actieve-koolfll- ters versneld worden ingevoerd. In het voorjaar van 1989 moeten alle filters zijn omgebouwd. blijven. Als wij denken dat iemand iets niet aankan trekken we in een zo vroeg mogelijk stadium aan de bel. Het heeft geen zin om de sympathieke sinterklaas uit te gaan hangen." Met het voorbehoud dat er aan gepakt moet worden wil De Gier het de leerlingen verder best naar de zin ma ken. Docenten en scholieren doen jaar lijks enthousiast mee aan de World Runners Loop en in de kelder van het gebouw mogen de leelingen eigen acti viteiten organiseren. ,Want je leert alleen lekker als je je goed voelt. We steken ook veel tijd in extra begeleiding, wat kan omdat we niet te groot zijn. De leerlingen weten bovendien dat er over dingen hier rede lijk te praten is. Bij een conflict tussen leraar en leerling krijgt de docent niet automatisch gelijk. Men kan ook toege ven: ik zat ernaast. Ik vind het verheu gend om te zien hoe makkelijk de kin deren bij mij binnenlopen, als ik dat met mijn eigen schooltijd vergelijk. Men weet dat ik geen boeman ben. En ook geen kerstman overigens." Schoolverzuim vormt geen seri eus probleem aan de Van der Leeuw- laan. Gesloten lesroosters en een hek rond het schoolplein zorgen ervoor dat er zelden groepen scholieren door de wijk dwalen. Knaapen: „Als ik de spij- belbussen op TV zie dan is dat voor mij een andere wereld, waarvan ik niets herken. Wij hebben ook wel incidenten, maar geen groepen die het af laten we ten." Ook de zestig buitenlandse kin deren op school 'draaien doodgewoon mee'. Ze kunnen net als ieder ander ex tra taalles krijgen ais ze dat nodig heb ben, maar verder is alles hetzelfde. De opvattingen van De Gier op dit punt zijn eenduidig: „Ze zitten hier op een Neder landse school in de Nederlandse maat schappij en worden opgeleid voor een Nederlands diploma. Ze worden hier be handeld ais Schiedamse kinderen, met alle gevoel en begrip voor de cultuur breuk die dat kan veroorzaken." Die visie gaf de directeur ook ten beste op een avond voor Turkse ou ders. Ze moeten zich kunnen presente ren op de Nederlandse arbeidsmarkt, alleen dan hebben ze een kans in de maatschappij, meent hij. „Wij geven geen les in eigen taal en cultuur. Ik ver telde de ouders dat Ik voor lessen In Turks uren weg moest halen bij wiskun de. Dat wilde niemand." ROTTERDAM Zaal De Unie in Rotterdam toont op vrijdag 25 en zater dag 26 een 'dwarsdoorsnede' uit het Audio Visueel Experimenteel Festival (AVE) in Arnhem. Uit dit festival, dat deze week voor de vierde keer in Arnhem plaats vindt, zijn voor het Rotterdams publiek twee vier uur durende programma avonden samengesteld. Naast video en film zijn er op het AVE installaties, performances en mu- ziekoptredens. Het is de eerste keer dat een gedeelte van het AVE-programma ook buiten Arnhem is te zien. Op de avond van 25 november zijn er performances van Giovanotti Mondani Meccanici uit Italië onder de ti tel 'Totem' en van de Belgische humo rist Walter Joris, die een optreden ver zorgt onder de titel 'De opstand der potloden'. Hierin onderzoekt hij volgens de organisatie het conflict tussen beeld taal en literatuur op een uiterst originele wijze. Op zaterdag 26 november wor den de performances verzorgd door de Spanjaard Javier Tardido en de F tse kunstenaars Robin Blackledge en ~te- phen Dowsing. Tardido's optreden, 'Provozka-unimportant catastrophe' ge heten, gaat in op 'de dunne lijn die ple zier van pijn scheidt en erotiek van dood'. Blackledge en Dowsing brengen ieder een nieuw programma: de titels zijn achtereenvolgens 'Fusion' en 'Ran dom Numbers'. Tijdens de beide avonden zijn te vens twee installaties, één van studen ten aan de Universiteit van Bilbao en één van de Nederlandse kunstenaars Anita Peeperkorn en Arnout Schay, te bezichtigen. Na de performances wordt ten slotte een groot aantal films en videota pes vertoond. De avonden duren van acht tot twaalf uur en de toegang is gra tis. SCHIEDAM Stappen met drie (onbekend gebleven en dus niet gedag vaarde) vrienden bracht een dorstige 23-jarige stadgenoot bij de opslagloods van de firma Unigro aan de Plesman- straat. Ze eigenden zich wat flesjes lim onade toe en dronken deze leeg. De verdachte stopte vervolgens een tray met 24 pakken DE-koffle onder de ene arm en 24 pakken Biotex ander de an dere en ging aan de haal,maar werd ge pakt. Gisteren moest hij zich verant woorden bij de Rotterdamse politierech ter mr. N.P. Muusse. „Een wonderlijke diefstal." vond de rechter. „Had je iemand om die spul len af te nemen?" De verdachte ontken de. „Néé, het ging allemaal héél raar. Het gebeurde gewoon." Al eerder, zo bleek uit het strafblad, liep de verdach te een veroordeling voor drankmisbruik op en ook stond hij terecht voor een in braak in een wijkgebouw in de stad. Ad vocaat mr. W.F. van der Griend schet ste de diefstal van zijn cliënt als een 'schemerrijk tussen een poging en een voltooid delict. De politierechter vond dat ook en vonniste een boete van 750 gulden. ROTTERDAM Het gemeente lijke Energiebedrijf (GEB) In Rotterdam gaat op de Maasvlakte wéér een wind molen bouwen. Het wordt een grote molen met één as en een vermogen van vijfhonderd kiloWatt. De bestaande zes- assige molen op de Maasvlakte, waar het GEB tot nu toe alleen maar pech mee heeft gehad, heeft een vermogen van driehonderd kilowatt. Het GEB betaalt 575.000 gulden voor de molen en nog tweehonderddui zend gulden voor de aansluiting op het electrlciteitsnet. Het bedrijf zegt deze investering in zestien jaar te zullen te rugverdienen. Fabrikant Newinco zal de moien bouwen en er een bewijs van be drijfszekerheid voor zien te krijgen koopsom-polis Naam: Stiaat: Plaats: 's avonds:

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1