met acties lief voor Vuurdoop Schiedamse Marathon Palestljnen vieren het uitroepen var een eigen staat Mekt nor voeten (BSÈS vjojo^rjDieir Gewond bij aanrijding Actiëleiding vraagt begrip voor noodzakelijke personeelsuitbreiding en redelijk loon Si %ÊÊ3ʧé Theo en Thea 'volwassen' 'Versterk positie gehandicapten' Kinderzegeis v Geldkist weg bij inbraak CDA vraagt om NOS-Sint Dakdekker ernstig gewond bij vat Rita gastvrouw van country-show 'De Kring' in Kieskeurig Muzikale show in Deïeerstoof Dei os Trio in Stedelijk Museum pW?. de mannen nu nog redelijk in team heudan. f,r. I> SCHIEDAM Mevrouw Scheeres, de echtgenote, vani dè p burgmeester heeft vanmorgen In het hoofdpostkantoor aan de Lange Nieuwstraat het startsein voor de 4 jaarlijkse verkoop van kinderpostze gels gegeven. Als thema is dit jaar gekozen voor 'Kind eh Water'. Om de start van de verkoop enige luister bij te zetten, beeldden vier kinderen van de St. Jozefschool van de Nas- saulaan het thema uit. SCHIEDAM Bij een aanrij ding op de kruising van de 's-Grave- landseweg en de De Brauwweg is gisteren een 25-jarige vrouw ge wond geraakt Een 55-jarige vracht wagenchauffeur uit Oss verleende haar geen voorrang. De vrouw is op genomen in het Holy-ziekenhuis. SCHIEDAM Bij een in braak zijn uit een woning aan de Ampèrestraat een geldkist met drie honderd gulden en een aantal CD- Plaatjes gestolen. Toegang werd verkregen door het gebruik van een valse sleutel. SCHIEDAM - Sinterklaas moet volgend jaar zijn nationale in tocht doen in Schiedam. Het CDA- gemeenteraadslid AA Seis vindt dat het gemeentebestuur zich hier voor sterk moet maken bij de om roeporganisatie NOS. Tijdens een vergadering van de gemeenteraad, herhaalde hij dit eerder in de toeris tische nota van het CDA gedane voorstel. Wethouder LA. Hafkamp zei het idee leuk te vinden en het warm te zullen houden. SCHIEDAM - Een 19-jarige dakdekker is gisteren ernstig ge wond opgenomen in het Dijkrigtzie- kenhuis na een val van acht meter. De man verfoor bij het ingenieursbu reau Terwisga bij het lossen van een ladderlift zijn evenwicht en vlei naar beneden. Bij een poging zich vast te grijpen aan het iaadbakje van de lift, schoot deze los en viel ook naar be neden. Het slachtoffer kreeg de twintig kilo zware bak op zijn hoofd en lichaam, VLAARDIN6EN - Zaal Mid- deihuyse aan de Koninginnelaan 403 in Vlaardingen is zondagmiddag het middelpunt van een country-show, georganiseerd door de zangeres/presentatrice Rita Young. Aan de show doen verder mee het country-orkest Coincidence, zanger Jeffrey Woods uit Hellevoetsiuis. zangeres Jessica Wood uit Limburg en als speciaie gast Country Mein- dert, die dit jaar als speciale gast optreedt in Ahoy' in The gala of the Yaer van Lee Towers. Danny Kan- douw presenteert de show. Aanvang 14.00 uw Toegangskaarten vijf gul den per stuk. inlichtingen bij Astrid Nleien, tel. 4746858. SCHIEDAM Leerlingen van de openbare basisschool De Kring aan het Frans Halsplein, heb ben meegewerkt aan tv-opnamen voor het programma Kieskeurig, dat de TROS uitzendt op 22 november. Tijdens de uitzending wordt de uit slag van een onderzoek naar gezel schapsspelletjes bekend gemaakt Medewerkers van Konsumenten Kontakt hebben met de leerlingen allerlei spelletjes uitgeprobeerd en er over gepraat SCHIEDAM - 'The Shooting Party', een wervelende muziekper- formance waarin drie zanger/acteurs op hoog niveau met elkaar van me ning verschillen, is vrijdag en zater dag te zien in theater De Teerstoof. In dit programma, geregisseerd door Frans Weisz. worden kurkdroge dia logen afgewisseld met een indruk wekkend muziekrepertoire, dat aan invloeden uit moderne pop onderhe vig is. SCHIEDAM - Het Delos Trio, bestaande uit de violist Ben Legebeke, altviolist Guus Ghijsen en cellist Rudoif van der Wel verzorgt zondagmiddag 20 november een concert in de Aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat 112. Uitgevoerd worden werken van Franz Schubert, Max Reger en Wolf gang Amadeus Mozart Zowel Ben Legebeke ais Guus Ghijsen zijn ver bonden aan het Residentie Orkest. Toegang voor leden van de vereni ging 'Vnenden van hei Stedelijk Mu seum' drie gulden/ Overige bezoe kers betalen vijf gulden. Aanvang 14.30 uur. Door Ben van Haren SCHIEDAM - De actiebereidheid onder de Schiedamse politieagenten is zeer groot. Ze worden ongeduldig, maar volgens de voorzitters van de plaatselij ke afdelingen van de twee politiebon den, Ton van Renswoude (NPB) en Sjaak Poppe (ACP), lukt het redelijk hun leden in toom te houden. Lief zijn voor het publiek is het uitgangspunt, dat de agenten hanteren. Selectief verbalise ren, stipt werken en geen medewerking aan regionale controle-acties rijn hier van het eerste gevolg. Voor eenvoudige verkeers- en parkeerovertredingen trekken de Schie damse politieagenten vanaf vandaag geen bonnenboekje meer. Verder gaan ze stipt volgens wet en dienstorders werken. Van Renswoude: „Het betekent, dat we tot in de puntjes secuur zullen werken voor zover het publiek er niet door gehinderd wordt. We overwegen bij elk actievoorstel wat de reactie van .het publiek zal rijn. Zo hebben we colle ga's vorige week ervan kunnen weer houden om minister Smit-Kroes en haar gezelschap met gier te bespuiten. Nu had men alleen de stankhinder." De voorzitter van de Schiedamse afdeling van de NPB maakt deel uit van de acht man sterke actieleiding en met zijn col lega Poppe van de ACP overlegt hij re gelmatig met de korpsleiding de actie- vormen. „Tot nog toe kunnen we al te drastische voorstellen tegenhouden, maar de stemming wordt wei steeds grimmiger. En dat is te begrijpen, want het geduld raakt ook bij ons op." Deze week hebben de Schie damse agenten werkonderbrekingen gehad voor overleg, in de hal van het bureau hangen de spand<->oken, op poli tiewagens en aan het hoofdbureau rijn affiches geplakt. Ook hebben agenten hun petten ai ingeleverd. Ze doen spon taan mee met de grote acties en zijn bijvoorbeeld met een delegatie aanwe- 4 4 t r e f y t t% e De acUebereldhBld onder de Schiedamse agenten is groot, want ook daar is hst geduld op. Sjaak Poppe (rechts) en Ton van Ronswoude (naast hem) kunnen rig geweest op de manifestatie in Rot terdam. Poppe: „We strijden voor ge rechtvaardigde eisen. In onze stad Is een uitbreiding van personeel hard no dig. Dat heeft het beruchte rapport pas nog aangewezen. Van alle korpsen in geheel Zuid-Holland zijn wij het slechtst bemand. Vergelijk bijvoorbeeld met Rotterdam. Daar hebben ze op elke 250 inworjers een politieagent, bij ons'ligt die verhouding één op 500. De werk druk is enorm." Van Renswoude: „Natuurlijk is Rotterdam een grote stad, maar het verschil tussen de problemen daar en hier is niet zo groot. Wij hebben hier ook rijkswegen dwars door de stad en via de sneltram krijgen we met dezelfde junks te maken. Er rijn nog veel meer overeenkomsten. Wij moeten er volgens het rapport 82 man bij krijgen. Nu heb ben we er - ruim 140. Die uitbreiding hebben we ook echt nodig en graag zo snel mogelijk. Natuurlijk met door ge dwongen overplaatsingen." De motivatie voor de acties is groot in Schiedam volgens Van Rens woude: „Wij willen allemaal ons werk zo goed mogelijk uitvoeren, maar achter elkaar rijn we met kortingen geconfron teerd. We zijn gewend om hard te lopen en willen goed werk maken van de cri minaliteitsbestrijding. Daarom hebben we dit vak gekozen. Maar er moeten wei een behoorlijke beloning en fatsoenlijke werkomstandigheden tegenover staan. Nu bestaan die hier niet. Ik zit zelf in een wijkteam en heb vrijwel dooriojjend honderd overuren staan. Als ik ze net opgenomen heb, moeten ze weer ge maakt worden om het werk fatsoenlijk door te kunnen laten gaan." Het actieprogramma van de Schiedamse gemeentepolitie biedt nog allerlei mogelijkheden, menen beide voorzitters. „Afhankelijk van de ontwik kelingen gaan we in op de suggesties an feller wprdende opmerkingen vanuit het korps." Door Martin Vermeulen SCHIEDAM De Marathon van Schiedam, die zaterdag zijn vuurdoop krijgt, draagt de slogan Sporten voor sporters met zich mee/ Een groot ge deelte van de inkomsten komt namelijk ten goede aan noodlijdende sportver enigingen in de Brandersstad. Voorzitter Jan Ouweneel van de Stichting Marathon Schiedam bena drukte gisteren tijdens de officiële pers conferentie, dat het bieden van finan ciële hulp aan verenigingen, die moeite hebben de begroting sluitend te krijgen, de voornaamste doelstelling is van het sportevenement. De stichting wil echter ook op het sportieve vlak aan de weg timmeren. Met de deelname van de Vlaardinger Michel de Maat, die met een snelste tijd van 2 uur en 19 minuten behoort tot de top negen van Neder land, hopen Jan Ouweneel en zijn me dewerkers dat doel te verwezenlijken. Het deelnemersveld van de eerste Ma rathon van Schiedam bestaat hoofzake- iijk uit atleten uit eigen land. Slechts twee van de 162 wedstrijdlopers dragen niet de Nederlandse nationaliteit: een Belg en een Brit. in de toekomst moet daar verandering in komen. Tijdens de tweede editie, die, zo wist de stichting nu reeds te melden, plaats heeft op 18 november 1989, hopen de organisato ren met klinkende namen van buiten landse marathonlopers te kunnen schermen. De voorbereidingen voor de laat ste Nederlandse marathon In het jaar 1988 hebben bijna een jaar gevergd. De heer Reimers, voormalig directeur van het Novotel, één van de geldschieters van het spektakel, heeft in feite aan de wieg gestaan van de Schiedamse Mara thon. Hij meende, dat de Jeneverstad dringend behoefte had aan een groot schalig evenement. De keus viel uitein delijk op een sport, die in toenemende mate aan populariteit wint: de mara thon. De in het leven geroepen Stichting Marathon Schiedam is vervolgens driftig aan het werk gegaan en is momenteel volgens eigen zeggen gereed om aan de hand van het door de Koninklijke Ne derlandse Atletiek Unie (KNAU) gepre zen draaiboek het geheel in goede ba nen te leiden. Ruim tweehonderd vrijwilligers, gerecruteerd uit een vijftal Schiedamse verenigingen, rijn op de been gebracht om langs het het 21,1 kilometer lange parcours, dat twee maai dient te wor den afgelegd, te surveilleren. Overigens waren alle verenigingen in Schiedam' aangeschreven met het verzoek om huip te bieden, maar de respons was heiaas gering. De stichting betaalt per vrijwilliger tien gulden aan de vereni ging, waarvan de man of vrouw lid is. Als het aantal inschrijvingen men re kent minstens op 400 deelnemers door gunstige weersomstandigheden de verwachtingen ruimschoots overtreft, zal dat bedrag worden verhoogd tot twintig gulden. De vijf verenigingen, die assistentie verlenen zijn De Watervrien den, UFO'86, SV HV Schiedam, Arma en de gehandicaptensportvereniging De Ooievaars. De kosten, die de organisatie van het evenement met zich meebrengt, bedragen ongeveer vijftigduizend gul den, die bijeen rijn gebracht door een fiks aantal sponsors. Verder is circa een halve ton aan materialen en voeding en dergelijke beschikbaar gesteld door di verse bedrijven. Van de totale inkom sten, middels sponsorbijdragen en in schrijfgeld (ƒ15,- voor de halve, ƒ25,- voor de gehete marathon), wordt zo'n ns br h» oisscnocv 0 j*K 4 v-fcfeA iw u Voorzitter Jan Ouweneel echts). Jeanne Ouweneel René Bonte (links) en Jan Suttorp van de Stichting Marathon Schiedam kijken vol vertrouwen uit naar de 'grote' zaterdag. twintig vijfentwintigduizend gulden ge reserveerd, die ais financiële basis zal dienen voor de volgende Marathon van Schiedam. Het restant komt in handen van Schiedamse verenigingen, die zich in een weinig rooskleurige situatie be vinden. Het Comité van Aanbeveling, dat onder voorzitterschap staat van burgervader Reinier Scheeres en dat verder onder anderen de namen telt van wethouder Luub Hafkamp en hoofd commissaris van politie Piet van den Hengel, behandelt de aanvragen van de diverse verenigingen en zal vervolgens de verdeelsleutel maken, die er zorg voor draagt, dat het geld op de juiste bestemming arriveert. De atleten starten en finishen in de Lange Nieuwstraat. Om kwart voor één vertrekken de 'wheelers' om de 42 kilometer en 195 meter af te leggen. Klokslag één uur gaan de wedstnjdlo- pers van start, die een kwartier later ge volgd worden door de recreatielopers, die zich overigens nog tot zaterdag elf uur 's morgens kunnen inschrijven in de kelder van het kantoor van de Rijksbe lastingdienst. De uitgestippelde route leidt de atleten door bijna alle wijken van Schiedam, terwijl tevens een zeven kilometer lange uitstap naar de polder in tót parcours is opgenomen. Ondanks de heersende onvrede bij de landelijke politiekorpsen naar aanleiding van het kabinetsbeleid, heeft de gemeentepoli tie Schiedam dertig handhavers van de wet beschikbaar gesteld om voor de noodzakelijke begeleiding van het eve nement te zorgen. Een team van zeven fysiotherapeuten staat borg voor de me dische zorg der atleten, die kunnen re kenen op een grote publieke belangstel ling mede gezien het feit, dat zaterdag onze kindervriend Sint Nicolaas en rijn kleurrijke knechten in Schiedam arrive ren. De dïvui se verwikkelingen op de eerste Marathon van Schiedam worden nauwlettend in de gaten gehouden door verslaggevers van de regionale omroep Radio Rijnmond, die zaterdag recht streeks verslag zullen doen van de wed strijd. De snelste atleet komt tevens in het bezit van de door RR beschikbaar gestelde wisseltrofee. Door Ad Hooaerwerf 'VLAARDINGEN - Een echt onaf hankelijk Palestijnse staat is voorlopig nog een illusie, maar het feest en de blijdschap onder de Viaardingse Pales tljnen over het uitroepen in Algiers van eerrvnj Palestina op- decWestelijke Jor- daanoever en in Gazacwas er gisteren n'et minder om. De proclamatie ontlokte een spontaan feest van Palestijnse Neder landers en hun sympathisanten in het gebouw van de Palestijnse Arbeiders vereniging. De zaai was behangen met de bontgekleurde PLO-vlaggen. De lief hebbers deden zich te goed aan tradi tionele hapjes. Aan de muur prijkte een portret van hun leider, Yassar Arafat, die tevreden glimlachend op het vrolijke gezelschap neerkeek. PvdA-fractievoorzitter J. Rans- huysen, die na zijn reis onlangs naar de bezette gebieden met meer dan gewone belangstelling naar de gebeurtenissen zegt te kijken, kwam zijn Palestijnse kennissen gelukwensen. Hij noemde het een tactische zet van de Nationale Raad om eerst resolutie 242 te aanvaarden (en zo indirect Israël te erkennen) en pas daarna een eigen staat uit te roe pen. Hoewel hij van mening is dat de di plomatieke banden met de PLO moeten worden aangetrokken, zegt Ranshuysen wel begrip te hebben voor het rege ringsstandpunt om nu de staat nog niet te erkennen. Jamai Abu Hunein van de Pales tijnse Arbeidersvereniging heeft dat be grip niet. Volgens Abu Hunein hebben de coalitiepartijen altijd geroepen dat de PLO Israël moet erkennen alvorens de Palestijnen als volwaa-dige gesprek spartner te aanvaarden. „Nu heeft zelfs een fanatieke George Habash rijn idea len oprij gezet door akkoord te gaan met die resolutie en dan is het nog niet goed. We zijn bereid iets op te geven. Wat vragen ze nog meer van de PLO?" reageert Abu Hunein. Het is juist de aanwezigheid in de PLO van mensen als de radicale Ha bash, die het wantrouwen van Israël voedt. De Israëlische premier Shamir heeft ai iaten weten in de proclamatie mets anders te zien als een stap in de strijd tegen Israël Een strijd waarin de' PLO volgens hem nog aftijdtlit is op de vem'atiging van Israël. 1 - Die harde opstelling maakte het3 feust gisteren, net als in de bezette ge- bieden, ingetogen uitbundig. Ibrahim Abbaz, voorzitter van de Palestijnse Ar-1 beidersvereniging, zei het zo: „We zijn heel blij, maar dit is psr het begin. Het, zal nog een lange weg, een lange strijd rijn eer onze staat daadwerkelijk is ge realiseerd." De overwinningsliederen klonken verlegen vrolijk. Langzaam drong het onder de gasten door dat f 'eren een historisch moment gevierd. Toine van Teeffelen va. Palestmak- omitee zei dat de tijd rijp is om een, campagne te starten die de Palestijnse zaak in een ander daglicht stelt, dan de, afgelopen veertig jaar het geval is ge-, weest. Abbaz voegde eraan toe dat er, vanuit Vlaardingen projecten opgezet, moeten worden die de mensen in het Middenoosten een hart onder de riem' zuilen steken. Volgens Ranshuysen kan ge-* dacht worden aan een stedenband tus sen Vlaardingen en het Balatakamp bij Nabloes. Een kamp dat enkele weken geleden nog werd bezocht door een Viaardingse delegatie. De stedenband met de Filippijnse stad Bacolod loopt volgend jaar af, wist Ranshuysen. „ik kan me voorstellen dat Balatakamp in het rijtje voorkomt van nieuwe mogelijk heden, Misschien valt de keus echter op een andere stad, ik denk bijvoorbeeld aan de thuislanden in Zuidafrika. Want er is meer ellende dan je kunt beschrij ven." Abu Hunein zei niet te geloven dat hij binnen vier jaar in een vrije Pa lestijnse sta t zijn familie zai kunnen be zoeken. „We zijn er nog niet." OHQEZONOEM UEDffieLtNQj Saxts kort heeft een aantal Neder landse schoenspedaaizaken ach ver engd in een nieuwe wgarasatie. Podo Unéa (oftewel voeienbjn pasvorm). We 2ijn over Nederland verdeeld op (H moment met 20'n zestig collega's die ach stuk voor stuk n vakbekwaamheid en service ondersdietden van de 'ge wone' schoenwmkeker Wij brengen schoenen van de hoogste kwaMeit en mei de beste, voetverantwoorde pas vorm. Boverafen kunnen we intSvkjjele aanpassngen aan confectieschoenen verrichten. Aangeaen wij ais Sd van de Podo U- nèa^rgansatie een speoaëstsche op- uw adres voor: Steunzolen op advies arte Damesschoenen tot maat 45 Herenschoenen tot maat 52 Kinderschoenen in vijf wijdtematen leiding achier de tug hebben en een groie ketms van leesten, voettypes en voetproblemen kunnen wij u een eerlijk en vakbekwaam advies geven. Daarvoor graag lol ziens brp uw schoenenzaak Dr. Kuyperkade 13 Maassluis Tel. 01899-12427 SCHIEDAM - Ar jan Ederveen en Tosca Niterink, beter bekend ais Theo en Thea, wa gen nu de sprong naar het 'volwassen' theater. In het Passage Theater te Schiedam zulten rij vanavond de try-out van hun nieuwe programma 'De Flessenlrekrevue' doen. De Flessentrekre- vue is een toneelstuk met uitleg en amuse ment ertussen. Aanvang kv/art over acht. Toe gangsprijs 12,50,-. Houders van een CJP of Pas-65 krijgen een rijks daalder korting. SCHIEDAM - Het CDJA-Schïedam heeft in een gesprek met wethouder Luub Hafkamp gepleit voor een actiever gemeentelijk werkgelegenheidsbeleid ten aanzien van gehandicapte werkne mers. Volgens de jongerengroep van het CDA maakt de gemeente te weinig haast met het naleven van de Wet Ar beid Gehandicapte Werknemers 4WAGW). Met name gehandicapte jon geren ondervinden grote moeilijkheden bij het vinden van een baan. „De wet is nu al twee jaar in werking, maar wij hadden niet de indruk dat er iets concreets gebeurde," licht CDJA- voorzitter Peter Seis de aanleiding voor het gesprek met Hafkamp toe. De wet houder hield de CDA-jeugd voor dat er in Schiedam wel degelijk aandacht was voor de positie van gehandicapte werk nemers, maar dat er na de invoering van zo'n wet altijd sprake is van een overgangsfase. «fve»"»»» ■r-ïr-w

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1