Winkeliers ergeren zich aan reclamezuilen op Hoogstraat De droom van een crossër scfeopba van start Gemeente blijft'öudè' paspoorten afgeven to ver 'beperkte' WWV-uitkering vrouwen Geld gezocht voor Nationaal Gedistilleerd Musei Islamitische, Spoortunnelkan; niet sneller Stad opnieuw op televisie Meubelplein ïry Freedom bij filmclub j rijdt water In Bouwvakker valt Garagedeuren gelicht Jantje Beton: - ruim tien mille Kadertraining voorvrouwen Kerstkiaverjas Podiummuziek Zuid-Holland wil meer geld van rijk Huiswerk maken In Klubhuis Zuid Gemeente bundelt klachten over 'plompverloren' neerzetten 'Mupi's' i mee am* mi y.-:" :-t- ,;r v. SCHIEDAM Na een aanrij ding op de kruising Schiekade-Pol- derweg is een, Rotterdamse automo bilist gisteravond het water ingere-, den. De 52-jarige man reed met zijn auto over de Polderweg in de rich ting van de Algerastraat en gaf geen voorrang aan een 24-jarige autobe stuurder uit Rotterdam, die op de Schiekade reed. Na de botsing schoot de Mazda van de veroorza ker van het ongeluk over het weg dek de Schie in. De brandweer was snel ter plaatse om de auto op te dreggen. De automobilist was inmid dels op eigen kracht uit het water gekomen. SCHIEDAM - Een 26-jarige bouwvakker uit Tilburg is gisteren bij werkzaamheden aan de nieuw bouw van Itho aan de Westfranke- landsedijk van vier meter hoog ge vallen. De man is met een gebroken linkerarm en pijn in rug en borst in het Schielandziekenhuis opgeno men. Het ongeluk gebeurde toen een betonnen vloer werd gelegd op de eerste verdieping. Bij het plaat sen van dit gevaarte op een frame gleed de Tilburger uit en viel naar beneden. SCHIEDAM Aan het Sibe- liusplein in Groenoord kwamen drie bewoners gisteren tot de ontdek king, dat de deuren van hun naast elkaar gelegen garages niet meer stevig in de scharnieren zaten. In brekers hadden de bevestigingen bewerkt. Niet in alle garages zijn ze binnengekomen. Een van de bewo ners mist een damesfiets en een kentekenbewijs, girokaarten en an dere cheques, die uit de gestalde auto waren gehaaid. SCHIEDAMHonderdvijftig collectanten van de scoutinggroepen (Franciscus Lodewijkgroep, Tono- groep, Burg. van Haarengroep en de Taizégroep) alsmede peuterspeel zaal Pippeloentje en Klubhuis Zuid hebben in een week tijd 10.539,40 gulden opgehaald. Het bedrag werd bekend gemaakt door de Bonds spaarbank, waar het geld door een automaat is geteld. SCHIEDAM Vrouwen die zitting hebben of gaan deelnemen aan besturenvarrvcreriigingen en dergelijke, „kunnen aan een kader training deelnemen „van. de Stichting Vrc^envormingswerk, Dé cursus duurt zes donderdagochtenden van 09.00 tot 11.30 uur en 'art op 24 november in het MCM de Groothuis aart de Stadhouderslaan 30. Deelna me kost 15,00. Kinderopvang is aanwezig. Inlichten zijn verkrijgbaar bij Ineke Hoebink via tel. 4261511. SCHIEDAM Op de vrijda gen 9 en 16 december vinden in het dienstencentrum De Woudhoek aan het Heijermansplein 35, kerstklaver- jaswedstrijden plaats, steeds vanaf 13.30 uur. Maximaal 52 mensen kunnen deelnemen. Inschrijven van af 21 november in het centrum. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden. -O SCHIEDAM Vanavond treedt de Vlaardingse band Sprouts (gitaren, drums, bas toetsen en twee zangeressen) op in muziekcafé Podium aan de Lange Haven. Aan vang 22.30 uur. Toegangsprijs een rijksdaalder. 'One for all", de nieuwe rond Gus Pleines en Jack van Schie van de ex-Bintangs gevormde band, speelt volgende week zaterdag in het muziekcafé. Met eigentijdse ar rangementen van rock-and-soul mu ziek toert de vijfmans band door Ne derland na een aantal succesvolle try-outs. Aanvang 22.30 uur. Toe gangsprijs vier gulden. DEN HAAG De provincie Zuid-Holland wil jaarlijks zo'n 27 mil joen gulden méér uit het Provincie fonds. Zuid-Holland heeft deze wens gistermorgen bij staatssecretaris D.IJ.W. de Graaff-Nauta (Binnen landse Zaken) gedeponeerd. Met een brochure en een gigantische taart waaruit Zuid-Holland haar deel reeds had gesneden, werd de eis kracht bij gezet Volgens de Zuidhol landse commissaris der Koningin S. Patijn en gedeputeerde J. Boone (Fi nanciën) heeft de Randstad-provin cie recht op meer geld. „Zuid-Hol land levert ais zwaargewicht onder de provincies immers ook veel op. Voor het hele land," zei Patijn. SCHIEDAM Huiswerk ma ken ondervinden veel leerlingen niet als hobby. De huiswerkklas van Klubhuis Zuid steekt de helpende hand toe. Jongens en meisjes vanaf de tweede klas van het voorgezet onderwijs, kunnen elke maandag- en woensdagmiddag van 16.00 tot 17.39 uur terecht in het clubgebouw aan de Dwarsstraat 42. Brugklassers zijn elke dinsdagmiddag welkom van 15.30 tot 17.00 uur. Overal in de stad worden thans de reclamezuilen van Publex. de f: zogenaamde Mu- prsgeplaatst' Door Rein Wolters SCHIEDAM Boze winkeliers van de Hoogstraat hebben de gemeente te verstaan gegeven dat de zes recla- me-Mupi's uit. hun winkelstraat moeten verdwijnen. „Ik ben ziedend," zegt eige naar Robert Scholten van slijterij Nico Bergers. „Onbeschoft gewoon. Mijn etalage en winkel zijn nauwelijks meer te zien. Hier heb ik niet om gevraagd en de collega's verderop in de straat ook niet," wijst hij voor zijn winkeldeur. De 92 leden tellende winkeliers vereniging heeft zich unaniem achter de klachten geschaard. In een gesprek met gemeente-ambtenaar Staneker eiste winkelierswoordvoerder Richard Schreuder snelle verwijdering van de Mupi's. „Hun model ontsiert onze histo rische winkelstraat. Onze etalages slaan dicht door de verlichting van die dingen. Bovendien ondervindt het verkeer hin der van de zuilen." Op drukke routes door de hele stad is al een fiks aantal Mupi's ge plaatst; Het zijn moderne reclamezuilen met aan één zijde gemeentelijke infor matie en op de andere kant een recla meboodschap. Ze hebben hun naam te danken aan hun Franse afkomst (Mobi- lier UrbanPublicité). Met het Amster damse bedrijf Publex-Stadsmeubilar heeft de gemeente een gecompliceerd twintigjarig contract afgesloten, waar van 50 Mupi's en 10 reclameborden met een omvang van acht vierkante meter onderdeel zijn. Ais tegenprestatie plaatst en be taalt Publex 108 reclamedragende abri's \,cor tram- en busreizigers. „Een investering van ruim één miljoen gul den," bevestigt directeur M.J. Bruna van het bedrijf. „Onderhoud en schoon houden betalen wij gedurende twintig jaar uit de opbrengst van de reclame in de abri's, de Mupi's en de reclamebor den. De gemeente bespaart hierdoor jaarlijks een fiks bedrag." Gemeente-voorlichter Jan Lang straat bevestigt een besparing van on-, geveer honderdduizend gulden op jaar basis. Directeur Bruna: „Wanneer je het noodzakelijke onderhoud en de repara ties over de duur van de contractperio de meerekent, praten we over een in vestering van vele miljoenen." Slijter Robert Scholten ;heëf! daa ^een bood schap aan. „Het, zal. allemaal, best. zo zijn, maar geen enkele winkelier, heeft inspraak gehad. Dat is absurd," zegt hij boos. Voorzitter Chris Coppens van de Winkeliersvereniging Hoogstraat heeft ook grote vraagtekens. ;,We zijn vooraf over de plaatsing niet geïnformeerd. Ui terst vreemd, temeer omdat we altijd een goed overleg hebben met de ge meente." Voorlichter Jan Langstraat - beaamt: „Correct, met de winkeliers is in dit geval niet overlegd. Dat was on doenlijk omdat het ging over meer dan 185 plaatsen die „voor een Mupi in aan merking. kwamen1 f,Publex-directeur: Bruria Over'^d© klachten: „Niet ongebruikelijk, hóór. Dat zijn we gewoon. Overal waar we onze borden plaatsen, moppert de midden stand in aanvang. Reclame in deze vorm is onbekend en onbekend maakt nu eenmaal nog steeds onbemind. Na uitleg van onze kaïii, lossen de klachten vaak zich vanzelf op. Vergeet niet dat de Mupi's reclameboodschappen dra gen van produkten die ze vaak zelf ver kopen." Hij benadrukt desgevraagd: „Voor de Hoogstraat zoeken we naar een voor ieder aanvaardbare oplos-, sirig." Aad Bosboom/eigenaar van de Èléktrowachtwinkel aan de St. Liduinai- straat heeft zich het lot van zijn Hoog straatcollega's aangetrokken. Boos to' muieert hij: „Wanneer ze een Mupi vo^r mijn winkel dumpen, huur ik een tractor en haal het hele zakie ondersteboven. Het gemeentebestuur ritselt maar raak zonder de mensen te horen. Dat is niet alleen het geval met reclamezuilen, maar ook met de nieuwe winkelope ningstijden. Iedereen is tegen, maar de gemeenteraad, met burgemeester Scheeres voorop, gaat daar dwars te genin.", „V" ''„'."j'. Burgemeester:Scheertó"stëh;pp 2^novembei?brh''1'i.45'uuVbp hët'plèlri MptOOiKJi/Kü lÖVUWwWl U1..IU&' bij de Hema aan het Broersvest de eer ste nieuwe, verlichte abri ingebruik. Dit jaar zuilen er nog 53 dienst gaan doen, terwijl de tweede serie van 54 in het voorjaar van 1989 wordt geplaatst. Am sterdam en Utrecht gingen met dergelij ke privatiseringsprojecten al voor. Ze ven andere gemeenten staan op de wachtlijst. Publex-Straatmeubilair ope reert in tien landen in Europa en heeft het monopolie van straat- en abri-recla me in zevenhonderd steden. Rotterdam heeft een soortgelijke overeenkomst rpet een'ander Amsterdams bedrijf ge- ^U5»WÊU. .>(1.5110*130 )b0 ,'mV- sioJeóvtTi caoicebn JteO! hm o,; SCHIEDAM i De gemeente blijft in 1989 doorgaan mèt de afgifte van pas-i poorten van het oudé model. Dit besluit is genomen omdat vrijwel zeker, is dat - de invoering van het nieuwe paspoort volgens Europees model opnieuw wordt uitgesteld. Het bureau burgerzaken be- i nadrukt dat op het oude model pas poort dezelfde reismogelijkheden biedt ais het nieuwe. Bovendien blijft het gel-1 dig tot de datum die in het paspoort is vermeld, ook al zou dan inmiddels het nieuwe model zijn ingevoerd. j ledereen kan met een gerust hart nog het oude model paspoort aanvragen" zonder het gevoel te hebben, dat daar-, mee een reisdocument is verkregen dat j minder waardevol is dan het toekomstig ge model. Zodra definitief bekend is wanneer de stad overgaat naar de nieu- we procedure, zal daaraan uiteraard de, nodige publiciteit worden gegeven, al-! dus het gemeentebestuur. 1 1 ...I f ROTTERDAM Alom zijn wenk-5 brauwen gefronst over het voornemen1 van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) om 26 miljoen gulden extra, uit te trekken voor versnelling van de bouw van de spoortunnel Rotterdam: j Deskundigen van de Spoorwegen bena- drukken dat het bouwschema voor dé tunnel al met één jaar is bekort en 'nog sneller werken niet mogelijk is'. Volgens NS-voorlichter W. Bin-i" nendijk zien de Spoorwegen liever dat het geld in oktober door de Tweede Kamer beschikbaar gesteld voor verbe- tering van de infrastructuur wordt vrijgemaakt voor een urgenter probleem als het spoorwegknelpunt Utrecht-'! Noord. Ook bij de gemeente Rotterdam en Rijkswaterstaat, dat mede voor het1; 'natte gedeelte' is betrokken bij de,, bouw van de spoortunnel, wordt beves-" tigd dat het opvoeren van het bouwtem-„ po tot de onmogelijkheden behoort.: Weliswaar is hier en daar sprake vanj kleine meevallers, zoals in het dok te Barendrecht waar de bouw van de af- zinkbare tunnelsegmenten op dit mo-„ ment moment twee maanden voor ligt; op het schema, maar die voorsprong is; niet meer dan 'een beetje extra speling; voor als straks onverwachte problemen opdoemen':? ï!sn fot'eib' "iVV sö-vn VLAAuOINGEN Soms droomt hij er een beetje van, kampioen worden van de hele wereld. Dat is nog wat ver weg, maar tot de slechtste in zijn sport behoort hij zeker niet. Patrick Duyveste- ijn'uit Vlaardingen mag zich namelijk sinds kort Zuidhollands fietscrosskam- pioen noemen in de juniorenklasse van de 11-jarigen. En dat betekent dat hij komend jaar uitkomt in de allerhoogste KNWU-regionen, de expert-klasse. Hij tilt zijn hand tot zo'n dertig centimeter boven de tafel als antwoord cp de vraag hoe groot de beker is die hij heeft gewonner. met het Zuidhol lands kampioenschap. Het is overigens niet de enige beker in zijn kamer. „Ik heb er 96. Ik heb ze net geteid," zegt hij stralend. Voor dat Zuidhollands kampi oenschap zijn negen wee' strijden gere den, elk onderverdeeld in. een aantal manches. Het puntentotaal wees de winnaai ian. In totaal werkte Patrick, die lid is van de vereniging FCC Rijswijk omdat er in Vlaardingen geen fiets- crossbaan is, dit jaar zo'n 25 wedstrij den af waarvan hij zeker de helft won. Bij de overige wedstrijden was hij steeds bij de eerste drie. Zijn vader en moeder zijn dan ook trots op hem. Ze wijzen erop dat hij dit jaar pech had bij het Nederlands kampioenschap, waar Patrick nog altijd zesde werd. „Hij had het nadeel dat de baan zwaar was omdat het erg veel had geregend. Hij rijdt op souplesse, niet zozeer op kracht," zegt zijn vader. Patrick, Intussen, rust niet op zijn lauweren. Het seizoen mag er op zitten, hij traint rustig door, want half- verwege december is er weer een in- door-wedstrijd in de Amsterdamse RAI. SCHIEDAM De AVRO heeft een zwak voor de stad. Het is nog geen twee jaar geleden dat een portret van de stad werd uitgezonden in het programma 'Ontdek je plekje'. In nauwe samenwer king met de VW heeft Joop Scheltens, de regisseur van het programma, een geheel nieuwe film gemaakt. De opna men hiervoor werden gemaakt op 30 oktober en 1 november. Maar liefst twee keer achtereen wordt het filmpje door de AVRO uitgezonden. Eerst op dinsdag 22 november om 18.00 uur op Ned. 2 en vervolgens een herhaiing op donderdag 24 november om 23.40 uur, eveneens via Ned. 2. De 'Ontdek je plekje'-wandeling vindt plaats op zondag 27 november vanaf 12.00 uur. Een aantal historische objec ten zal deze dag voor het publiek ziin opengesteld, informatie hierover ...i- vangt iedereen die bij aanvang van de wandeling even bij het WV-kantoor aan de Buitenhavenweg binnestapt. In 1987 was de toeloop bijzonder groot. Tussen de vijf- en zesduizend deelnemers wan delden de route. Patrick in actie, kampioen van Zuio-Holland. SCHIEDAM De drie ge meenteraadsleden, J.Boorsma, Y.Siljee en J.D.Wiesma, willen weten of B en W van plan zijn de volle WWV te betalen aan vrouwen, die al langer werkloos zijn. Zij verwijzen naar de uitspraak van de Raad van Beroep in Arnhem, die onlangs het geven van een 'beperkte uitkering' veroordeelde. Is het college bereid die uit spraak na t- i, en zo ja, is men ook bereic oorstel tot aanpas sing van de dat in de uitspraak besloten ligt, onder de aandacht van de Staten-Generaal te brengen? Ook willen zij weten om hoeveel geld het gaat. Met hun vragen wijzen de raadsleden op de onrechtvaardig heid van de 'beperkte' WWV (Wet Werkeloosheids Voorziening)-uitke- ring voor gehuwde vrouwen, die voor 23 december 1984 werkloos zijn geworden. Voor die datum gold het zogenaamde kostwinnersbegin sel, wat inhield, dat als de echtge noot van de werkloze wouw een baan had, de vrouw geen WWV-ult- kering kreeg. Onder invloed van Eu ropese richtlijnen over gelijke rech ten van vrouwen heeft het kabinet dit moeten aanpassen. Het Rijk heeft dit voorjaar een brief aan de gemeente gestuurd waarin het de gemeenten slechts werd toegestaan, vrouwen die voor 23 december werkloos zijn geraakt en op die datum geen WWV- uitke ring of wachtgeld kregen, alsnog een gedeeltelijke uitkering te geven. De Raad van Beroep te Arnhem heeft onlangs echter besloten dat dit on rechtmatig én discriminerend is en dat de vrouwen alsnog een volledige WWV-uitkering moeten krijger.. SCHIEDAM Een stichting on der voorzitterschap van burgemeester drs. R. Scheeres, waarin alle nog in Schiedam gevestigde distillateurs, de gemeente, de VW en het museum zijn verenigd, heeft een plan ontwikkeld voor de bouw en exploitatie van een nieuw Nationaal Gedistilleerd Museum in de oude Locomotiefpanden aan de Lange Haven. In het nieuwe museum moet de nu tijdelijk in de kelderruimte van het Stedelijk Museum uitgestalde verzameling komen, een originele bran dersketel en een proeflokaal annex pe- tit-restaurant. De in restauraties gespecialiseer de oud-Schiedamse architect ir.R. Os- terholt heeft bouwkundig onderzoek ge daan en een schetsontwerp gemaakt voor het museum in de, naast de door gebedsgenezer Johan Maashach ge bruikte Havenkerk, leegstaande pan den. Zij zijn thans in bezit van de Stich ting Beschermd Stadsgezicht, die er ter voorkoming van verpaupering een tijde lijk dak op heeft gelegd. De kosten voor studie en planvorming (70.000 gulden) zijn bijeen gebracht door de distillateurs Nolet/De Dubbele Adelaar, Johs. de Kuyper Zn., M. Dirkzwager, UTO-Ne- derland, A.H. Wanders en Moutwijnfa- briek Holiandia II. Het Produktschap voor Gedistil leerde Dranken is ais eerste benaderd om het initiatief een landelijk draagvlak te geven. Grote producenten van gedi stilleerd, culturele fondsen en de rijks overheid worden ook nog benaderd. Gedacht wordt aan een in vijf jaar gebruiksklaar hebben van een mu seum, waarvan de bouw- en inrichtings kosten 3,5 miljoen gulden zullen bedra gen en waarin voor acht mensen werk zal zijn. Begin volgend jaar hooen de initiatiefnemers met concrete plannen naar buiten te komen. Behalve door architect Osterholt heeft de stichting zich laten adviseren door directeur A.H. Meyerman van het Historisch Museum in Rotterdam en het Coördinerend Instituut Midden- en Kleinbedrijf. Al in 1769 werd op nr. 76 aan de Lange Haven moutwijn gestookt. Twin tig jaar later is het pand nr. 74 als bran derij gesticht. Later zijn de panden als pakhuis gebruikt en na overname van Locomotief door Mega Wines and Spi rits in 1976 zelfs in onbruik geraakt. In 1985 heeft brand gewoed in beide pan den, die inmiddels op de monumenten lijst waren geplaatst. De Stichting Be schermd Stadsgezicht Schiedam trekt zich het verval van de historische pan den zeer aan en heeft ze daarom uit een faillissement aangekocht en van een nooddak voorzien. Het ontwerp van architect Oster holt voor de her bouw tot Natio naal Gedistilleerd Museum van de Locomotiefpan den. naast de door gebedsgene zer Johan Maas hach gebruikte Havenkerk (rechts). ROTTERDAM Naast het winkelcen trum Oosterhof moet een groot meu belplein' komen. Op dit terrein aan de rand van Rotterdam zouden over twee jaar al de eerste zaken open moeten j gaan. Dat stelt directeur W. Uitermark j van de Rotterdamse meubelzaak van Reeuwijk. J SCHIEDAM - De 'bekroonde; anti-apartheidsfilm Cry Freedom, werk-j stuk van regisseur Richard Attenbo- rough, draait vanavond bij de Filmclub in De Teerstoof aan de Nieuwstraat 12. De film gaat over de vriendschap tussen j Steve Biko, de onder verdachte om-j standigheden in een Zuid-Afrikaanse; politiecel omgekomen oprichter van de Black Consciousness Movement, en de i blanke progressieve hoofdredacteur Donafd Woods. De kranteman keurt i aanvankelijk de radicale houding van Biko af, maar wijzigt van lieverlee zijn standpunt. De film begint om half tien. Toe gangsprijs vijf gulden. ROTTERDAM De eerste isla- i mitische basisschool van Nederland isl vanmorgen in Rotterdam officieel van! start gegaan. Op de school met hon- derdzestig leerlingen krijgen de leerlin- gen een aantal uren per week gods- dienstonderwijs in de islam. Bovendien 'j is het streven om geleidelijk aan ook in het overige lesmateriaal islamitische; elementen op te nemen, vertelt school-1 directeur E. Coors. j De Rotterdamse Al-Ghazali-1 school kreeg op 15 augustus toestem- ming van het ministerie van Onderwijs j om als eerste islamitische school in Ne-.j deriand te gaan functioneren. Vanaf het 3 begin van het huidige schooljaar wordt er af onderwijs gegeven, maar met de officiële opening is nog even gewacht totdat alles redelijk draaide. Inmiddels" s js er ook toestemming gegeven voor een islamitische basisschool in Eindhof? ven. Van de leerkrachten op de 3 school is er slechts één aanhanger van j de islam. Dat komt volgens Coors, om-!j bij het aanstellen van de ieerkrach- voorrang is geven aan een goede beheersing van het Nederlands boven s de godsdienstige oriëntatie. De niet-is- lamitische leerkrachten hebben wei een cursus moeten volgen om hen bekender t te maken met de islamitische denkwe- j reld. I

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1