Jeugd levert enorm aantal batterijen in ^gehandicapten moeten meer sporten' vindt Piet Kop Kale dijk op plaats van spannende havenbuurt Het Vrije Volk SCHIEDAM ZATERDAG 19 NOVEMBER 1988 PAGINA 14 Gebruikte kleding en speelgoed in Erker Elektriciteits bedrijf exposeert in bibliotheek Gymlessen voor buitenlandse vrouwen 08 chauffeurs Bas van Zon en Ben Heppe gooien weer een lading batterijen it: een speciale drum van het reinigings bedrijf. Sinds het begin van de actie zijn al meer dan 87.000 batterijen (zesduizend kilo) opgehaald. Veertje 'Tuthola' in Passage Poppenkast in Oe Erker ANBO-iezing gaat niet door Adviezen over voeding on sport en inlevert, ontvangt als beioning een computer naar keuze tot een bedrag van vijfduizend gulden. Jan van der Windt houdt op een lijst de gewichten nauwkeurig bij. „Een heel karwei, dat secuur moet gebeuren. Geen enkele school mag de dupe worden van een. weeg-of rekenfout." Veer aandacht besteedt het Rei- nigingsbedrijf ook aan de inzameling van klein chemisch afval (KCA) zoals verfresten, accuzuur, koparpoets, meu belolie, spuitbussen met resten, zink- I houdend afval en nog veel meer. Mari j Dingenouts: „Willen we met elkaar het j milieu blijvend ontlasten dan is het noodzakelijk dat schadelijke afvalstof fen niet meer in de vuilniszak verdwij nen of via de gootsteen in het riool ko men of via een straatputje laten weglo pen. De beste oplossing is deze stoffen j te bewaren tot de gemeentelijk KCA- wagen langskomt. Een telefoontje naar 4622222 toestel 245 of 246 is voldoen de voor het maken van een afspraak op wélke dag de KCA-wagenlangskomt." Het neerzetten van huisvuil in af- Wachting van de komst van de ophaal dienst, baart het Reinigingsbedrijf in een aantal wijken zorgen. Milieu-contro leur Jan van der Windt gaat dagelijks de ophaalwagen vooraf en plakt stickers J op vuilnis dat niet op de voorgeschre- 3 ven wijze verpakt langs de stoeprand 2 staat. „Deze methode werkt," ervaart hij: „Als ik bij een eerste bezoek drie- J honderd waarschuwingen uitdeel, kan ik een week later volstaan met de helft, g Het publiek is heus goedwillend."£j Mari Dingenouts tot slot: „Bin nenkort is het de bedoeling met een ac tie de aandacht te vestigen op het schoonhouden van trottoirs. Wanneer er sneeuw ligt is het een plicht de stoep sneeuwvrij te maken." Piet Kop: „Zwammen is iets waar naar wordt uitgeke ken." .begeleider nodig omdat er veel tegen ze moet' worden gepraat. Voor hun is ook het begin moeilijker en sommigen hebben best wel veel tijd nodig om hun eerste zwemdiploma te ha len: van een half tot soms wel drie jaar. De meesten redden het echter wel binnen een jaar." Voor al het overige verschillen ze eigen lijk weinig van andere sporters. „Ze zijn zelfs iets gedisctplineerder," vindt oefenmeester Kop. „In september deden de volwassenen mee aan de zwemmarathon op Groenoord en werden toen zeventiende van de 52 deelne mende ploegen. Onze ploeg zwom de hele avond constant 2500 tot 2600 meter en in de laatste twee uur zat er zelfs nog een versnelling in. We kwamen toen zelfs gemiddeld op 2800 meter.".. :.r;~CSfïs3 §5^ Deze resultaten-komen overigens niet uit de lucht vallen. „Ze-trainen er hard voor. Bovendien zijn-ze allemaal goed gemotiveerd en voeren de'opdrachten;altijdlprecies:uit. Dat gaat ze zo makkelijk af, omdat er een grote ho mogeniteit binnen de groep is." - Diny Schmeitz, in één van de trainsters die ook met valide zwemmers te maken heeft gehad en kan; daarom haarfijn uitleggen waar om de zwemmers van de GJVW zo goed pres teren. „Een valide sporter móet, terwijl ze hier gewoon willen. Ze hebben er daarom ook meer voor over om te presteren. Hun discipline is echt lovenswaardig. Als de les begint, moet je valide kinderen telkens bij elkaar zien te krij gen. Hier komen ze je als het ware halen. Zo veel zin hebben ze in het zwemmen." Soms zijn de ouders nóg enthousiaster dan hun kinderen, zoals de moeder van de tienjarige Stephen. „Dit is toch geweldig voor ze. En ze snappen ook nog waar ze mee bezig zijn. Vraag Stephen maar wat er zaterdag gaat gebeuren." Het baasje weet dan ook precies wat er aan de hand is. „Dan is er een wed strijd. In Arnhem." Door Perry Menexis SCHIEDAM Plet Kop vindt het jam mer dat slechts twintig percent van de Schie- damse geestelijk gehandicapten aan sport doet. „Het zal leuk zijn als die andere tachtig procent ook buiten de deur komt. Ze zullen dan zeker meer plezier in hun leven krijgen." Vandaag zwemt een Schiedamse groep op een van de schaarse wedstrijden, die in Arnhem worden gehouden. Ze hebben zich gedegen voorbereid. Kop is hoofdtrainer van de zwemgroep van het Gespecialiseerd Jeugd en Volwassenen Werk (GJVW). Iedere woensdagavond trainen in Zwembad Zuid zo'n negentig verstandelijk gehandicapten met de GJVW om zich voor te bereiden op wedstrijden. Piet Kop vindt het voorgeschreven maximum van vier ontmoetin gen per jaar veel te weinig. Op de laatste trai ning bleek wel hoezeer de zwemmers en zwemsters uitkijken naar de wedstrijd. „Het zwemmen Is voor deze mensen iets fantastisch, waar ze veel plezier aan beie ven. Kijk maar eens in 't water," zegt hij. „De ze groep leeft, buiten school en sociale werk plaats om zo geïsoleerd,'dat dit iets is waar ze echt naar uitkijken. En dat merk je dan ook heel goed als ze bezig zijn. Ze geven hun hele ziel en zaligheid als ze in het water zijn." Een aantal kinderen zal vandaag zijn debuut ma ken. De term 'verstandelijk gehandicapten' wil Piet Kop overigens niet hanteren. „Zo noemt de gevestigde orde ze, maar hebben die mensen eigenlijk wel gelijk? Onze zwemmers weten precies waar ze mee. bezig zijn. Kijk maar eens'naar die kinderen. Ze reageren in het water net als hun zogenaamd normale leef tijdgenoten en maken ook uit zichzelf gebruik van de waterglijbaan." Toch zijn de pupillen van Piet Kop en de zijnen we! een beetje anders. „Als ze moeten leren zwemmen, hebben ze allemaal een eigen SCHIEDAM - Gebruikte kle ding en speelgoed voor kinderen 4 tot 14 jaar worden op vrijdag 25 no vember te koop aangeboden in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Wie kleding en speelgoed overcompleet heeft, kan deze voor verkoop aanbieden. Twintig percent van de verkoopsom moet worden afgedragen aan de or ganisatie. De kleding behoort schoon en goed onderhouden te zijn en het speelgoed moet in complete staat verkeren. De verkoop vindt plaats tussen 09.00 en 11.00 uur. Voor informatie tel. 4267767. SCHIEDAM - Onder de titel 'In het licht van de tijd' wordt tot 2 december in de bibliotheek aan het Bachplein een expositie gehouden over mobiele communicatie. Het 75-jarige elektriciteitsbedrijf en het bedrijf Koning en Hartman hebben de tentoonstelling gezamenlijk opge zet. De expositie is te bezichtigen tij dens de openingsuren van de biblio theek. SCHIEDAM Gymlessen voor vrouwen van buitenlandse,af- komst worden elke woensdagmor gen van 10.00 tot 11.00 gegeven in het clubhuls Oost aan de GatileF straat 8b. inlichtingen bij Carmen Valke via tel. 4734545. C SCHIEDAM 'Het veertje van Tuthola' is de titel van een voor stelling ven een poppentheater die op woensdag 23 november in de kleine zaal van het Passage Theater wordt gehouden. Aanvang 14.00 uur. Toegang 3,75 gulden. SCHIEDAM - 'Pakjes op Pootjes' Is de titel van de poppen kastvoorstelling die kinderen van drie tot negen jaar op woensdag 23 november kunnen bezoeken in het wijkcentrum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Aanvang 13.45 uur. Toegang één gulden. SCHIEDAM De op 24 no vember in wijkcentrum De Vier Mo lens geplande bijeenkomst van de Aigemene Nederlandse Bond voor Ouderen gaat niet door. Als spreker zou aanwezig zijn een vertegenwoor diger van de gemeente. Door om standigheden kan hij niet komen. VLAARDINGEN In het Ho ly Ziekenhuis houdt de Stichting Sport Medisch Adviescentrum Mid den-Delfland op maandag 28 no vember een thema-avond met als onderwerp 'Voeding bij sport'. Dië tiste mevrouw P.C. Nelissen-Opdam houdt een Inleiding. Aanvang 20.00 uur.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1