F 'ierre Jansen terug i n Schiedam: en weer viel de verwarming uit... Skip bij brandweer WELTERUSTEN Aimabele Van Eijk (65) stapt na 45 jaar op bij PPSC SURPRISE- 800 kinderfilms 5500 speelilms 8000 Regio Videotheek "Het Vrije Volk SCHIEDAM Sint brengt extra bezoek noorden stad 'Stedelijk Museum is er niet alleen voor Cobra' 30.- 50.- Schoonmaakbedrijf laat kunstwerk maken ter gelegenheid van 30-jarig contract met postkantoor merm Schouder gebroken bij tasjesroof f l 1l i i I J S\ Geen recorder? Dan gee" nood PAGINA 14 ws VRIJDAG 25 NOVEMBER 1988 gebied een slecht beleid.' Wij hebben ëen APARTE afdeling met zo'n 8000 seksfiJms w.o. 3000 speciale wee**, en erhvv Nu zo'n ca. ca. ca. seksfiims NU OOK MOV1E-B0XEN JUBILEUMAANBOD 5 films plus M-Box v. 3 dgn. of 10 films plus M-Box v, 7 dagen Wel 10Q(- of bataatkrt. ALS BORG Uitgehr Legit (bel v. info) Dam 9 t/m 11 Schiedam Tei. 010-4267126- Reeds 20 jaar verhuur, inkoop/verkoop (Bel voor INFO) (oor Marjo Peppelaar inwiprtAM Mot hot aanhsa I H, Diet Vslagi Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM Met het aanbie den van een kunstwerk vierde schoon maakbedrijf Basita gisteren het feit dat het ai dertig jaar een schoonmaakcon- tract heeft met het districtspostkantoor aan het Delftsepiein in Rotterdam. Het werd een bijzondere bijeenkomst in het Stedelijk Museum van Schiedam. Niet alleen door het bijzondere van de sculp tuur van Diet Wiegman, ook door de aanwezigheid van Pierre Jansen, de oud-directeur van het Stedelijk Muse um, en door het uitvallen van de verwar ming. De Rotterdamse aangelegenheid kreeg een Schiedams tintje doordat de officiële overdracht gisteren plaatsvond in de aula van het Stedelijk Museum in Schiedam en doordat het kunstwerk ge maakt is door de Schiedamse kunste naar Diet Wiegman. De order van de PTT was de eer ste grote opdracht die het schoonmaak bedrijf uit Rhoon dertig jaar geleden binnenhaalde. Volgens de heer B. Ho- genboom, commercieel directeur van het bedrijf, is het vrij bijzonder dat een schoonmaakcontract zo lang ononder broken in stand wordt gehouden. Daar om heeft het bedrijf gemeend op deze wijze iets aan het dertig-jarig jubileum te moeten doen. Diet Wiegman kreeg de opdracht een kunstwerk te maken waarin de ver bondenheid van Basita met de PTT tot uitdrukking komt. De Schiedamse kun stenaar heeft zich van deze taak op de voor hem gebruikelijke originele wijze gekweten. Hij maakte uit het afval dat in het PTT-kantoor rondslingerde, samen met een stoffer en blik van Basita, een op het oog vormeloze sculptuur. Wan neer er een licht op de sculptuur schijnt wordt op de achtergrond echter het beeld van Hermes geprojecteerd. Her mes was de bode der Griekse goden of zoals iemand het gisteren uitdrukte 'de PTT'er uit de Oudheid'. Ook de titel van de sculptuur 'Metaphora' geeft deze verbondenheid nog eens aan. De gulle gever van het beeld, het schoonmaakbedrijf Basita, heeft geen enkele spijt Diet Wiegman voor deze Diet Wiegman (rechts) bij de overdracht van zijn bijzondere kunstwerk door vertegenwoordi gers van het schoonmaakbe drijf aan de PTr-directeur. opdracht te hebben uitgekozen. „Het enige waar we bijna spijt van hebben is dat we het moeten weggeven", aldus de heer Hogenboom. Het schoonmaakbe drijf is niet de enige die in dat opzicht achter het net vist. De heer van Adri- chem, een van conservatoren van mu seum Boymans-van Beuningen, had het beeld graag aan de stadscollectie van de gemeente Rotterdam toegevoegd. Om de overhandiging van het kunstwerk wat meer cachet te geven had het schoonmaakbedrijf bovendien Pierre Janssen, ooit directeur van het Stedelijk Museum, uitgenodigd om een voordracht te houden. Ais thema voor zijn voordracht koos de bekende kunst historicus en tv-persoonlijkheid 'schoonheid'. De dubbelzinnige beteke nis van dit woord, met betrekking tot kunst en het schoonmaakbedrijf, zai weinigen ontgaan. Aan de hand van een diaserie liet Pierre Janssen op bijzondere wijze zien hoe we schoonheid eerst in het gewone moeten zoeken. Voor kunst en voor schoonmaken gelden volgens hem de zelfde trefwoorden: zorg, regelmaat en precisie. „Ik heb een mateloze bewon dering voor precisie," aldus Pierre Janssen. De terugkeer in het Stedelijk Mu seum was voor hem een vreemde ge waarwording, vertelde hij. Vooral toen de verwarming was uitgevallen ver maakte hij zijn verkleumde gehoor met de opmerking dat dergelijke gebreken nog vers in zijn herinnering lagen, „ik heb dit gebouw met de tandenborstel schoongemaakt. Als je aan de ene kant klaar was, kon je aan de ander kant weer opnieuw beginnen," verzuchtte hij dan ook. SCHIEDAM - Dank zij een speciale uitnodiging brengt Sinter klaas op zaterdag 3 december een extra werkbezoek aan Schiedam- Noord. De wijkvereniging Groe- noord, de bewonersvereniging Woudhoek en de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord (SSSN) hebben de Sint met succes verzocht tijd vrij te maken voor een uitgebreid bezoek aan hun stads deel. De Goedheiligman en zijn knechten vertrekken om 11.00 uur per koets in optocht vanaf boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingei voor een rijtoer door Groenoord. Hiertoe hoort ook een bezoek aan de winkeliers van de Laan van Bol' Es, winkelcentrum De Ketel en win kelcentrum Hof van Spaland, Het showkorps O.B.K. gaat vooraf aan de stoet. De route is als volgt: Sweel incksingei, Willem Pijperstraat, Laan van Bol'Es, Eduard van Beinumlaan, Vivaldilaan, Borodiniaan, Mozartlaan en Bachplein (eindpunt). Voor kinderen van 3 tot 12 jaar is er 's middags om 14.00 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug een groot Sinterklaasfeest met mede werking van de bekende goochelaar en buikspreker Thoraido. Na de pauze (mèt chocolademelk) arriveren de Sint en zijn Pieten in de zaal. Ge ruchten doen de ronde dat ook een 'boevenpiet' meekomt. De Sint maakt de winnaars bekend van een kleurwedstrijd en reikt ook de prijzen uit. De kleurpla ten zijn verspreid op alle basisscho len in Noord. Kinderen die nog geen piaat hebben, kunnen deze afhalen bij de deelnemende winkeliers. De toegang tot het feest is gratis, maar vol is voi. Wie zeker van een plaatsje wil zijn, moet de kleurplaat voor 30 november inleveren in het wijkcen trum. SCHIEDAM Boeken van plaatselijke auteurs dienen een be tere plaats te krijgen in het Stedelijk Museum. Een opmerking in deze richting maakte gisteren de 79-jari- ge C. P. N. Lansbergen bij de pre sentatie van de verhalenbundel De zeis aan de wilgen van de Kethelaar Jaap de Raat. Lansbergen memoreerde in een toespraakje aan het grote be lang van historische en andere boe ken over Schiedam. Hij haalde als voorbeeld aan het onlangs versche nen foto- en verhalenboek Schie- dam-Hoiland, van de journalist Peter de Lange en de fotograaf Tim Hiel- kema. Het duo heeft zich er over be klaagd, dat bij de presentatie van hun boek (waarvan ai defen gepubli ceerd waren in Vni Nederland) in het Stedelijk Museum, zij een trap en hal toegewezen kregen voor het ex poseren van foto's en enkele tek sten. „Veel te mager," schamperde Lansbergen. „Het is bij Paalman ai- leen Cobra en nog eens Cobra." Co bra is een internationaal bekende kunstenaarsbeweging die veertig jaar geleden vernieuwing in de kunst tot stand bracht. Het Stedelijk Mu-.'"1 seum heeft veel werk van die groep en wijdt daar thans een expositie aan. De opmerking van Lansber gen sloeg gisteren aan. Van de veer tig aanwezigen kreeg hij bijval in de vorm van appiaus. Dat bezorgde Pe ter de Lange, aanwezig als journa list, rooie oortjes van plezier. Hij ver telde dat de verkoop van Schiedam- Holland (173 pagina's, veertig zelf standige verhalen en ruim honderd foto's) prima verloopt. Aöxr SCHIEDAM Skip was gisteren op bezoek bij de brandweer. Hij ver zorgt op ludieke wijze het programma 'Beroepenkeuze' dat de VPRO-jeugdte- ievisie altijd op zondagmorgen uitzendt. Skip liet zich uitgebreid voorlichten over het werk van de spuitgasten (zie foto). Hoofdbrandwacht en tevens plaatsver vangend commandant Piet Tetteiaar was de tegenspeler van Skip. Op zondagmorgen 8 januari wordt het programma uitgezonden. Skip zal dan aan het werk zijn met de hoog werker en ook met een persluchtmasker over de buis rondrennen. Brandweercommandant A. Me taal verklaarde gisteren trots te zijn op het feit dat juist zijn korps is uitgekozen voor medewerking aan het programma. Vorige maand stond de slagerij H. Maan aan de Groenelaan centraal in het VPRO-programma. Skip gaf toen voor lichting over het slagersvak. SCHIEDAM Verzet tegen de roof van haar tasje kwam woensdag avond een 80-jarige vrouw op een ge broken schouder te staan. Twee vrou wen troffen de vrouw omstreeks 22.00 uur geheel overstuur aan op het trottoir van de Nieuwe Haven. Zonder de politie te waarschuwen bracht het duo de be jaarde vrouw naar het Schieland-zieken- huis. Gisteren deed een zoon aangifte van beroving. Het tasje van het slacht offer is verdwenen. De afdeimg recher che van de politie tast volledig in het duister en verzoekt getuigen zich te meiden via tel. 4266646. (INGEZONDEN MEDEDELING) VOOR GOED EN GEZOND SLAPEN slaapvooriKh,e^ beddenspeciaalzaak-sloapkamers-slaapsystemen linnenshop Hoogstraat4648 3111 HJ Schiedam te! 010 42687 17 ...DporMartin Vermeulen .SCHIEDAM in de snel overvolle bestuurska mer van PPSC treft men Barend van Eijk niet meer aan. De 65-jarige Schiedammer legde woensdag tijdens de algemene ledenvergadering na vijfenveertig jaar trouwe dienst zijn functie als penningmeester neer. Aan het tijdperk Van Eijk is een eind gekomen. Het aimabele bestuurslid heeft plaats gemaakt voor de jongere garde. Barend van Eijk is met hart en ziel verbonden aan PPSC. Hij maakte alie 'ups and downs' van Pro Pa- tria Stormvogels Combinatie mee. De herinnering aan het eerste klassersschap staat het diepst in het geheu gen van Van Eijk gegrift. „Dat wij met de beperkte mid delen, die we tot onze beschikking hadden op dat ni veau hebben gespeeld, beschouw ik nog altijd als een hoogtepunt. PPSC, die kieine vereniging met dat slech te veld, behoorde plotseling tot de top van het zater dagvoetbal. Het is spijtig, dat aan dat avontuur een eind kwam, maar het was te verwachten. „We hebben nimmer spelers aangetrokken. Na tuurlijk geef je de selectie-spelers iets extra's; dat is lo gisch. Het is het vlaggeschip van je vereniging. In mijn ogen is echter de sfeer binnen de gehele vereniging het belangrijkst. Het is dan ook geen goede zaak als je veel geld in een team gaat pompen om hogerop te komen. Het bestuur van PPSC heeft daar altijd voor gewaakt. Wij zijn een kleine gezellige club, waarin iedereen gelij ke rechten heeft. Of iemand in het eerste of het achtste speelt, is voor mij niet van belang. We zijn één grote fa milie." Van Eijk is oorspronkelijk afkomstig van Storm vogels. Korte tijd nadat hij lid werd, nam Van Eijk zitting in het bestuur van de afdelingsclub. in eerste instantie ais algemeen adjunct. „Ik deed van alles en nog wat. Later ben ik secretaris en wedstrijdsecretaris gewor den. De afgelopen twintig jaar heb ik op de centen van de club gelet. In het begin, ik spreek dan over de jaren veertig, had Schiedam ongeveer evenveel voetbalclubs ais nu. We speelden met Stormvogels achter de Paral lelweg. „Iedere vereniging was toen nog wijkgebonden. Dat is nu helaas niet meer zo. Naar mijn mening is dat dodelijk voor de voetbalsport. In de Gorzen bij voor beeld hoort toch een sportcomplex te zijn. En dat geldt ook voor het Westen. Het clubgebouw zou dan kunnen fungeren als een soort buurthuis. Je kan de jeugd op vangen, waardoor het vandalisme afneemt. Neem een voorbeeld aan Toon Hardeman, de oud-voorzitter van SVDPW. Die man heeft echt sociaal werk verricht voor de leden van zijn club." Barend van Eijk staakt zijn bestuurlijke werk zaamheden, omdat hij het een slechte zaak vindt ais een bestuur 'vergrijst'. Het is tijd voor de jeugd. Lodi Kalden neemt de taak van Van Eijk over, die er naar verlangt om morgen voor het eerst zonder bestuurlijke functie de verrichtingen van het eerste team gade te slaan. Het zit hem echter niet lekker dat hij zijn karwei met heeft kunnen afmaken. „Het is voor mij teleurstellend dat er nog geen oplossing is gevonden voor de problematiek van de herstructurering. Ik ben het er volledig mee eens, dat er binnen de voetballerij maatregelen moeten worden ge nomen. Er zijn immers te veel clubs in Schiedam. De gemeente verzuimt echter om duidelijke lijnen uit te zet ten. De herstructurering houdt de Schiedamse vereni gingen al jaren bezig, maar er is nog nauwelijks een concreet resultaat geboekt. Je kan sommige clubs niet verplichten hun terrein te veriaten zonder ze een alter natief te bieden. „PPSC heeft bijna tien jaar geleden aan de toen malige wethouder Posthoorn gevraagd om naar de Woudhoek te mogen verkassen. In zo'n wijk is duidelijk behoefte aan een grote sportaccommodatie. Wij heb ben in de loop der jaren tot drie maal toe een plan op gesteld, dat zonder meer goed in elkaar stak. Volgens mij zijn ze gewoon in een bureaula gegooid, want pas twee weken geleden hebben we officieel te horen ge kregen, dat onze verhuisplannen naar de Woudhoek niet kunnen doorgaan. We hebben in feite acht jaar moeten wachten op een antwoord. Ik vind het jammer, dat ik de oplossing van die problemen niet als bestuurs- Nid heb mogen rneetnakenfBeitoekomst'van'PPSC blijft ■dus onzeker. Dat de club' blijffcvöortbestaan', staat ech ter vast. Welzijn een gezonde vereniging. Maar hoe lang we nog op Thurlede blijven is onduidelijk. De gemeente voert op sportgebied een slecht beleid. „Zo zijn er meer zaken, die me in de loop der ja ren hebben geërgerd. Het gebrek aan trainingsaccom modaties bijvoorbeeld. Als een boer op het huidige trai ningsveld zijn koeien loslaat, krijgt hij de Dierenbe scherming op zijn dak. De afrastering voor het hoofd- veld is een ander geval. Vijf jaar zijn we bezig geweest om daarvoor in aanmerking te komen." De contacten met de gemeente vormen, dat is inmiddels duidelijk, niet de prettigste ervaringen uit de bestuursperiode van Barend van Eijk. Dat blijven de veelvuldige contacten met de leden van diverse pluima ge. „Ik heb in het bestuur altijd fijn samengewerkt, hoe wel er van tijd tot tijd natuurlijk best meningsverschillen waren. Maar spijt heb ik nog nooit gehad. Ik kijk met' plezier terug op die vijfenveertig jaar, maar het is nu welletjes." Als dankbetuiging voor zijn bewezen diensten, biedt het bestuur van PPSC Barend van Eijk binnenkort een officiële afscheidsreceptie aan. De precieze dafurrf moet nog worden vastgesteld, na overleg met Van Eijk. Barend van Eijk (links) heeft zijn taak overgedra gen aan Lodi Kalden: „De gemeente voert op sport (INGEZONDEN MEDEDELING) Zolang de voorraad strekt ontv. eike nieuwe klant bij huurbestedïng van 25,- een super high grade VHS cas sette 180 min. (3 uur) v/h bekende W-Duitse merk „UHER" geheel gratis (1 p. kl.*) en da's met de a.s. feestdagen toch mooi meegeno men. Bovendien kochten wij voor de winter nog vele honderden nieuwe films in alle genres voor u in. Dus keus genoeg. BW Allemaal tegen vriendelijke herfst-huurprijzen namelijk 1 film voor...;.; 5«™ 5 films voor.. 20.- 7 films voor.. 25.- per week per klant Bovendien-geen-' toeslagen voor top- of stertitels BALY Geopend ma. t/m vrij. 10.00-21.00 zat. 10.00-18.00 u. zond.midd. 14.00-17.00 u. Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legitimatie. of tin teg. wrde.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1