Flats n Nieuwland tegen de vlakte? Radboud wil eeuwfeest bekronen met Oranje Wimpel terug als Nicaragua-vereniging zoekt tolken Het Vrije Volk SCHIEDAM ineke PAGINA 18 ws DONDERDAG 1 DECEMBER 1988 Nota sticht onrust bij de politie n Rijnmond Binnen 10 jaar is slopen nodig om eengezinswoningen en extra openbaar groen mogelijk te maken jê% 1989 wordt ongekend topjaar in geschiedenis toporkest Rampenoefening toont gebreken in Rotterdamse communicatie aan mmmm ''WmmMê Haalde ex-vriend woning leeg? Vrouwenfilm bij Filmclub Libre-finale in Kleine Oonfiance Concert Benny Neyman uitverkocht SCHIEDAM De meeste politiechefs zullen toegeven dat er geschoven moet worden met per soneel omdat de huidige verdeling niet goed is. Maar de manier waar op een ambtelijke stuurgroep dat heeft voorgesteld in de"nota 'De politie beter verdeeld' stuit bij de korpschefs in de Rijnmondregio op grote bezwaren. Vooral omdat de verschuivingen geen extra geld mo gen kosten. Daar wringt voor de korpschefs de schoen. Volgens hen is sterkteverdeling noodzakelijk, maar wel met extra financiën. Dat staat in de reactie van de politie chefs in de regio Rijnmond op de voorstellen van de stuurgroep. Als het advies door de beide politieministers wordt overgeno men en uitgevoerd, dan vrezen de chefs een verdergaande demotiva tie bij vee! politiemensen. De her verdeling zoals nu wordt geopperd, zou volgens hen zelfs een fikse ver nietiging van kapitaal betekenen. Immers, eik politiebureau is ge bouwd voor de huidige hoeveelheid agenten. Haal je er een grote groep af dan heb je veel geld voor voor zieningen weggegooid. Hoewel het rapport over de herverdeling „positief kritisch" door de gezamenlijke chefs wordt benaderd, wijzen ze erop dat de weegschaal met voor- en nadelen naar de negatieve kant doorslaat. Door de veie bezuinigingsronden van de afgelopen jaren is voor de politie het verzadigingspunt be reikt. De politieleiding hoopt dai het rapport niet zal leiden tot een nog meer verdeelde politie in plaats van een beter verdeelde po litie. Sommige korpsen dreigen gereduceerd te worden tot een sterkte van 27 hoofden. De critici vragen zich af of je in zo'n geval nog mag spreken van een gemeen telijk politiekorps. Er zal in de noodzakelijke samenwerking met andere gemeenten meer sprake, zijn van „lenen en leunen" op an dere korpsen, terwijl het 'participe ren als volwaardige partner' zou moeten zijn, constateren de chefs. En waar voorheen vee! gezamelijk werk werd verzet, zouden in de toekomst de dan grote en sterke korpsen alles op eigen houtje kun nen gaan doen. Het grootste knelpunt is de eis in het rapport om de herverde ling1 'budgettair neutraal' te laten verlopen." Het-mag; kortom, de overheid geen cent kosten. Het ge vaar bestaat, constateren de chefs, dat hierdoor de verbetering in de ene gemeente zal leiden tot ver slechtering van de politiezorg in de andere plaats. De chefs zien veel hei! in een verdergaande regionale sa menwerking, maar dan wel met meer geld. Hoe de handen ineen worden geslagen zou het personeel in de regio bij voorkeur zelf moeten bepalen. Daarbij zal de vraag van het publiek niet worden vergeten. De vraag naar bijstand kan in de ene stad nu eenmaal meer zijn dan in de andere. Wat de burgers van de politie verwachten zou een gro tere rol kunnen spelen bij de sterk tebepaling. In het huidige rapport heeft een bevolkingsonderzoek nog geen invloed gehad. Door Rein Wolters SCHIEDAM Binnen vijf of tien jaar moeten woonflats in de wijk Nieuw land wellicht plaats maken voor eenge zinswoningen en extra stroken open baar groen. Volgens stadsvernieuwings wethouder J. G. van Kleef zal zo'n be sluit nodig zijn om Nieuwland leefbaar te houden en ook aantrekkelijk te ma ken voor de vestiging van mensen met een hoger inkomen. De PvdA-politicus benadrukte dit gisteravond bij de installatie van het projectteam Nieuwland. Dit team, be staande uit vertegenwoordigers van be- wonersgroepen, ouderen, migranten, welzijnsinsteliingen, winkeliers, bewo nersdeskundigen en ambtenaren, moet op korte termijn, een beheers- en be- leidspian opstellen waarmee de toe komst en de leefbaarheid van de wijk worden gewaarborgd. Zijn werk start of ficieel op 1 januari 1989. Wethouder Van Kleef zei verder rekening te houden met weerstand bij het nemen van impopulaire maatregelen waartoe hij kaalslag ook rekent, „ik zai echter niet op de vlucht slaan voor kri tiek, omdat ik vind dat ook in de volks huisvesting, stedebouw en stadsver nieuwing zachte heelmeesters stinkende wonden maken. Op lange termijn is ie dereen gediend met impopulaire maar noodzakelijke maatregelen om Nieuw land als wijk te redden. Er is een andere bewonersvereniging die denkt dat u als bewoners niet zelf voor uw belangen kunt opkomen. Die heeft demagogisch uitgeroepen: „Weet Van Kleef het beter dan Horvath?" Horvath was een zijn tijd ver vooruitzijnde stedebouwkundige van direct na de Tweede Wereldoorlog. Van Kleef gaf ook zelf het ant woord: „Ik denk dat het een schande zou zijn als ik het nü niet beter zou we ten dan Horvath toen. Met zoveel men sen op het stadskantoor en met zoveel mensen in Nieuwland die er al tientallen jaren wonen en werken, zouden wij het nu na veertig jaar niet beter weten? Kom nou! Diep in het hart weet iedereen dat Horvath toen wél, maar nu minder gelijk heeft, omdat de behoefte van mensen de afgelopen jaren nogal fors veranderd is." Waarmee de wethouder bedoel de dat het projectteam een eigen en voora! een eigentijdse weg moet inslaan en de oren niet moet laten hangen naar verouderde ideeën en opvattingen. Hij sprak voorts zijn verontrusting uit over 'de teruglopende belangstelling van de Wethouder Van Kleef: „Op lange termijn is iedereen aediend met impopulaire maar noodzakelijke maatregelen om Nieuwland als wijk te redden." Haagse politiek voor de stadsvernieu wing'. „Hoewel steeds wordt gesugge reerd dat er op de stadsvernieuwing niet zal worden bezuinigd, blijkt in de praktijk dat steeds meer rijksregels al leen maar zijn gericht op bezuinigingen die worden verkocht onder net mom van decentralisatie. Met de decentrali satie op zich is niets mis. ik vind het een juist streven de beslissingen op het lo cale niveau te laten nemen. De gemeen ten, zeker de grote en middelgrote, zijn beter in staat in te spelen op de behoef ten, mits zij de financiële middelen krij gen om die taak naar behoren te kun nen verrichten. Maar daar mankeert het nogai eens aan. Wat ai te vaak hoor ik uit Den Haag dat stadsvernieuwing een inhaalmanoeuvre is. Ik verdenk de rijks beleidsmakers ervan dit te zeggen om straks een vermindering van de stads- vernieuwings-geiden te kunnen recht vaardigen. „Deze te verwachten terugloop van de geldstroom zal vooral ten koste gaan van na-oorlogse wijken zoals Nieuwland. Immers, in de oudere voor oorlogse wijken is in veel gemeenten al erg veel werk verzet. Ook in onze stad: kijk maar naar West, Oost en Zuid, waar de stadsvernieuwing reeds vele stations heeft aangedaan. Maar ook al dreigt het rijk af fe haken, het projectteam Nieuw land zal mogen rekenen op de steun van het gemeentebestuur. Voorop moet immers staan dat Nieuwland een in alle opzichten aantrekkelijke wijk wordt en blijft, waar veien wilien wonen en zich zullen vestigen." Wethouder Van Kleef benadruk te enige malen de noodzaak ven de ves tiging van gezinnen met kinderen en ho gere inkomensgroepen. „Als dit kan worden verwezenlijkt dan hebben wij bereikt dat het voorzieningen-apparaat weer optimaal kan worden benut. Dus dat winkels weer kunnen rekenen op voldoende klandizie en scholen vol doende leerlingen hebben en open kun nen blijven. Wij hebben in dat geval een wijk met een gemêleerde bevolkingssa menstelling en met een evenwichtige bevolkingsopbouw die niet te veei af wijkt van de stedelijke samenleving." Onder het toeziend oog van veertig belangstellenden overhandigde Van Kleef fot slot een oorkonde aan de ambtelijke voorzitter van het projectte am, Jan Goed. Aansluitend volgde in in formele sfeer nog een gezellige avond. Door Jim Postman ROTTERDAM - Tineke Speksnijder, de populaire presenta- trice van de voormalige Radio Rijn mondshow 'Tineke', is terug van weg geweest. De VPRO-radio maak te een uitgebreid portret van haar, dat op vrijdagochtend 2 december om half tien valt te beluisteren. Dit keer treedt ze niet op als radiopre sentatrice, maar als zangeres! On langs hield zij met een eigen pro gramma van 21 liedjes, onder bege leiding van Barend Petersen en Ge rard Vermeulen, een succesvolle première in een stampvol Radio Rijnmond-café. Na haar laatste radio-optre den op Oudejaarsdag vorig jaar werd het stil rondom Tineke. Eerst vertrok zij gedurende twee maanden naar het Verre Oosten; na haar te rugkomst begon Tineke in het ge heim te repeteren met haar nieuw gevormde Rotterdamse band 'Con sequence'. In café Radio Rijnmond aan de Rotterdamse Delftsestraat zagen in totaal zo'n tweehonderd mensen Tineke Speksnijder in haar nieuwe ro! van zangeres me! een wervelen de show van Nederlandse, Engelse, Franse en Duitse liedjes. De driedeli ge sessie, die duurde van half eld lot haif twee 's nachts, was zeer suuc- cesvoi. Tineke Speksnijder na haar geslaagde optreden in Rotterdam: „Voor het eerste nummer was ik hee! gespannen. Je probeert het niet te laten merken, maar door je ach terhoofd spookt het 'als ze nu maar niet meteen weglopen'. Na een paar akkoorden wist ik dat het goed zat. De spanning viel van me af en daar na kon het niet meer stuk. Barend Petersen en Gerard Vermeulen heb ben me daarbij geweidig opgevan gen." Op haar twintigste nam Tine ke voor het eerst zanglessen bij Har ry van Os. Hij leerde Tineke hoe zij haar van nature hese stem zo zuiver mogelijk kon gebruiken. Haar echte debuut maakte zij twee jaar terug toen zij solo optrad tijdens het Hei- neken Jazzfestival in de Laurens- kerk. Daarna ontmoette zij Gerard Vermeulen, slagwerker van het Rot terdams Philharmonisch Orkest. Dat was vorig jaar, toen Tineke op Ko- Tineke Speksnijder keerde terug naar Rijnmond, nu als zangeres. .-J/N i.Mn ninginnedag een optreden had in de stad. Gerard Vermeulen: „Na die kennismaking met die voor mij on gewoon hese stem vroeg ik aan Ti neke of ze samen met mij wat num mers wilde repeteren. Naast mijn slagwerk voor het Philharmonisch vind ik het heerlijk te experimente ren met elektronische muziek, de 'sequencer'. Zeif schreef ik enkele liedjes als 'Heb geen wrok' en 'Ra zend' die voor Tineke haast op maat ieken gemaakt. Later kwam Barend Petersen erbij en was onze groep 'Consequence' geboren." Barend Petersen, saxofonist van 'The Swinging Soul Machine' en verder onder meer bekend van het 'Barend Petersen sextet': „Bij de re petities vroegen ze een paar keer aan ons "wat voor muziek maken jul lie nü eigenlijk? Is het jazz of pop? Zelfs nu, na ons eerste officiële op treden, kunnen we daar geen zinnig antwoord op geven. Voor ons per soonlijk is het harmonische, prachti ge, sfeervolle iuistermuziek waar ie dereen zijn conclusies uit mag trek ken." Gerard Vermeulen: „Doelbe wust hebben we ons geen slaaf ge maakt van het publiek. Dus we zijn niet op de populaire tour gegaan. We hebben een exclusieve muzikale maaltijd gekookt onder het mom van 'proef het maar, kijk maar wat je er van vindt'. Zo was ook onze houding bij onze première. Afwachtend, we zien wei hoe het over komt. Voor het zeifde geld was de zaal na de eerste vijf klanken leeggelopen. Gelukkig is iedereen gebleven, aandachtig luis terend met de gezichten gericht naar het podium. En dat is voor een café-optreden, waar de drankjes ge woon worden doorgeschonken, een hele opgave." Naast het VPRO-radiopro- gramma op 2 december rondom Ti neke in haar nieuwe carrière als zan geres zal de VPRO later nog een muzikaal 'livs'-programma uitzenden van 'Consequence' ais groep. De Rotterdamse formatie is voor optre dens, zowel in de stad als landelijk, telefonisch te bereiken via Gerard Vermeulen, tel. 010-4215912. ROTTERDAM Een rampenoe fening in de regio Rotterdam heeft uit gewezen dat de communicatiemiddelen waarmee de gemeenten in het Rijn- mod-gebied bij een ramp moeten wer ken, onvoldoende zijn. Het speciale te lefoonnet, dat dertig jaar geleden voor noodsituaties werd aangelegd, bieek volgens burgemeester dr. A. Peper van 'slechte kwaliteit'. Nieuwe lijnen en faxapparatuur zijn volgens hem "drin gend nodig'. Peper trad gisteren op als de co ördinator van de oefening Windvaan. Behalve Rotterdam namen hieran vijf tien andere gemeenten uit de regio deei. De oefening was bedoeld om het functioneren van de burgemeesters en hun rampenstaven te beproeven. De na- maak-ramp betrof een gifwolk, die was vrijgekomen na een ongeval bij het denkbeeldig bedrijf Rise Oil op de Maasvlakte. Als gevolg van de alsmaar draaiende wind werden aile zestien be trokken gemeenten met de ramp ge confronteerd. Peper concludeerde na afloop dat er voor de regio Rotterdam meer geld beschikbaar moeten komen voor rampenbestrijding. De aard en de con centratie yan de industrieën (onder meer petrochemie) in het gebied brengt met zich mee dat de regio 'rampgevoeli- ger' dan willekeurige welke andere regio in Nederland. Peper pleitte voor een jaarlijkse herhaling van deze oefening. Staatssecretaris De Graaff-Nauta (Binnenlandse Zaken) woonde de nep- ramp bij, maar ze wilde niet ingaan op de conclusie van Peper om meer geld uit te trekken voor preventieve maatre gelen. Ze wees erop dat aan de verbe tering van de communicatie wordt ge werkt: in 1990 moet het zogenoemde Nationale Noodnet in werking treden. SCHIEDAM Zondag 22 janua ri wordt de absolute dag van de waar heid. De muzikanten van St. Radboud zullen door maar een gedachte begees terd zijn op de Nationale Kampioens chappen in Kerkrade: de Oranje Wimpei moet naar Kethel! Het winnen van de eerste prijs in de superieure afdeling, en dat is de allerhoogste, zou de mooiste bekroning zijn van het eeuwfeest dat de harmonie uit Kethel volgend jaar gaat vieren. Maar ook al lukt dat niet, eri de concurrentie van de Limburgse top- korpsen is moordend, dan is er nog geen man overboord. Want 1989 wordt een hoe dan ook een ongekend topjaar in de geschiedenis van het jubilerende orkest. Onder het motto '1889-1989, een eeuwige melodie' zullen de Kethe- laars zich een jaar lang van festiviteit naar festiviteit kunnen begeven. „We gaan een periode van bij zonder weinig vrije tijd tegemoet. De voorbereidingen zijn in voile gang, ik ben er nu al elk uur mee bezig," ver zuchtte een lachende pr-man Peter de Vette gisteren tijdens de presentatie van het feestprogramma. Hij werkt op dit moment nog hard aan het jubileum boek dat medio 1989 moet verschijnen, en dat interessant belooft te worden voor een ieder die belangstelling heeft voor Kethel en zijn geschiedenis. De verhalen wiilen dat de vereni ging opgericht zou zijn door toedoen van Limburgse bouwvakkers, die ruim honderd jaar terug in Kethel verbleven om sibbersteen, een mergelsoort, te verwerken bij de bouw van de St. Jaco- buskerk. Ze hadden hun muziekinstru menten meegebracht en hun repetities in de avonduren brachten al gauw enige ondernemende dorpelingen op het idee om ook in Kethel in harmonie te begin nen. Die mannen van het eerste uur wa ren Jacq. J. Verspeek en pastoor Koe- voets. Tot de oorlog werd het vereni gingsleven vooral gekenmerkt door rust en soberheid. Veel kans om uit de band te springen kregen de leden ook niet, want ook de feestjes werden bij de pas toor, de alomtegenwoordige geestelijk adviseur, aan huis gevierd. We! ver meldt de historie dat de 'dienstbode bij die gelegenheden altijd op een ruime fooi mocht rekenen. Meteen na de oorlog begon een periode van groei, zowel in de breedte als in kwaliteit. Onder leiding van diri gent Cees van Beurden en onder voor zitterschap van 'Ome' Henk Lansbergen werd de basis gelegd voor het huidige orkest, dat zich landelijk met de besten kan meten. De jaren vijftig stonden bol van de activiteiten, met optredens bij oranje- en buurtfeesten, jubilea, kermis- y/yf/4 Za zullen volgend jaar weinig vrije tijd hebben, de bestuursleden van de jubilerende harmonie St. Radboud uit Kethel. Van links naar rechts Gerard Blok. sponsor Henk Ham. Peter. Kees en Rudi de Vette en Rini Olsthoorn. sen, optochten, serenades, aubades en marsen. In 1972 trad de geboren Maast richtenaar John Seegers aan als diri gent en begon voor Radboud een in drukwekkende muzikale opmars. Vanaf 1975 draaien de blazers uit de polder in de hoogste divisie mee, met als beste prestatie tot nu toe een bijzonder eer volle derde plaats. Onder de bezielende leiding van Seegers steeg het ledental bovendien tot bijna tachtig, wf ,iee de Ketheiaars niet alleen het oud-j.e, maar ook het grootste orkest in de Rijnmond zijn. „Veel Ketheiaars zijn trots op Radboud, en Radboud is trots het visi tekaartje van Kethel te mogen zijn," geeft Peter de Vette de relatie tussen het orkest en het dorp weer. Al genera ties lang steunt de harmonie op enkele kernfamilies, dia van vader op zoon de gelederen kwamen versterken. „Je moest lid blijven, daar zorgde je vader wel voor," vertelt De Vette uit eigen er varing. „Hij zat je achterna ais je geen zin had om te oefenen." Het viering van het jubileumjaar begint meteen al op 1 januari met een receptie voor leden, donateurs en be langstellenden en zaai De Noord. Te vens wordt dan herdacht dat de vereni ging ai 80 jaar van dat gebouw gebruik maakt. Op 12 maart is er een groot blaasmuziekfestival, dat tot doel heeft de Schiedammers met diverse soorten blaasmuziek kennis te iaten maken. Er worden optredens verzorgd door drie harmonie-orkesten, twee fanfares, een brassband, een big-band en een slag werk ensemble. Uiteraard zal ook op Koninginnedag tijdens de traditionele braderie en oranjefeesten de mijlpaal van Radboud niet ongemerkt voorbij gaan. SCHIEDAM De Vereniging Schiedam-Nicaragua is op zoek naar tolken. In verband met de groeiende in ternationale contacten wil zij graag de kennis benutten van mensen, die goed Spaans en/of Frans spreken. Wel wordt betrokkenheid met het werk van de vo rig jaar zomer opgerichte vereniging verwacht. Dat moet tot uitdrukking ko men in een lidmaatschap. De vereniging houdt zich bezig met steunverlening aan projecten in Ni caragua en verbreding van de kennis over de situatie in het Middenameri- kaanse land onder de Schiedamse be volking. Er zijn inmiddels geld, kleding, naaimachines en schoolmateriaal ver zonden. De Schiedamse Sylvia Saakes werkt in Nicaragua en begeleidt de ver enigingsprojecten ter plekke. De vereniging streeft er ook naar een zogenaamde stedenband te be werkstelligen tussen de stad Somoio in Noord-Nicaragua en Schiedam. Het ge meentebestuur, dat een jaarlijkse vaste bijdrage zou moeten verstrekken, heeft hierover nog geen standpunt ingeno men. Ondertussen heeft de vereniging al contacten gelegd met de steden Fou- gères (Frankrijk), Luik (België) en Lega- nes (Spanje), die al een stedenband met Somoto hebben. Er vindt onder meer onderzoek plaats naar mogelijkheden om gezamenlijk grotere projecten aan te pakken en om de Europese Commis sie te benaderen voor financiële steun. In juni gaan de leden een dagje uit om zich in ontspannen sfeer voor te bereiden op het grote feestweekend, dat op 1 tot en met 3 september ge pland is. Vrijdag is er een dansavond voor jong en oud, zaterdag en zondag kan het publiek terecht op een reusach tige tancy-fair met meer dan dertig acti viteiten. Voor de liefhebbers is er bo vendien hel vijfde kampioenschap Ton- nptje Steken. Na een gala-concert door de Ko ninklijke Militaire Kapei uit Den Haag op 6 oktober wordt het feestjaar afgesloten met een jubileumweekend op 24 en 25 november. Voor vrijdag de 24-ste staat een jubileumconcert op het programma. Zaterdag de 25-ste begint met een heili ge mis op de plaats waar het een eeuw geleden allemaal begon: in de St. Jaco- buskerk. Daarna is er een receptie, ge volgd door een grote reünie met foto tentoonstelling en historische uitvoering. Oud-leden die hiervoor ondanks alle na speuringen nog geen uitnodiging heb ben ontvangen, kunnen contact opne men met Helga Wagner (4760567) of Chris Hoppenbrouwers (4705531). SCHIEDAM De recherche stelt een onderzoek in naar de ex- vriend van een bewoonster van de Van Maanenstraat. Gisteren werd in de woning van de vrouw ingebroken. Vermist worden een tweepersoons bed, dekbedden, telefoonbeant- woorder en een magnetron. De poli tie vermoedt dat de diefstal is ge pleegd door de ex-vriend. Uit een woning aan de Julianalaan werden na het"forceren van een deurslot sie raden, een stereotoren, waardepa pieren tot een bedrag van negendui zend gulden meegenomen. Van de daders ontbreekt eik spoor. SCHIEDAM In de maande lijks terugkerende cycius vrouwen films zaterdag bij de Stichting Film club de rolprent 'De Witte Paraplu', vervaardigd door Heddy Honigmann en Noshka van der Lely. De film ver toont fragmenten uit het Seven van twee vrouwen die in een impasse verkeren. Nadat zij beiden hebben deelgenomen aan de Vredesdemon stratie van 21 november 1981, sluit de één zich op in haar huis en geeft zich over aan haar angst. De ander wijkt uit naar Terschelling en zoekt de oplossing in een leven dichter bij de natuur. Aanvang 21.00 uur. Toe gang vier gulden. De Filmclub be vindt zich aan de Nieuwstraat 12. SCHIEDAM Vrijdag, zater dag en zondag wordt de finale 3e klas libre klein biljarten gespeeld in het biijartcafè De Kleine Contiance aan de Rotterdamsedijk 56. Aan vang op vrijdag 19.30 uur en op de andere dagen 12.30 uur. De deelne mers zijn C. Post, J. Moerman, J. Pil, B. Bel, M. van Zandvoort, J. Krijgsman, A. Bleekendaal (allen uit Viaardingen) en G. van de Wiel ais enige geplaatste Schiedammer. Toe schouwers zijn welkom. SCHIEDAM Het concert dat Benny Neyman op donderdag 8 december in het Passage Theater geeft, is geheel uitverkocht. Al kort na het begin van de verkoop was er geen enkel toegangsbewijs meer te verkrijgen.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1