Bodem verontreinigd door benzine uit poiitietank 'D© zaak is geslóten! Het is hier geen praatcafé' Het Vrije Volk SCHIEDAM Busbaan Spijkenisserbrug open voor auto's Gevelwand Lange Haven hersteld Alsnog prijsuitreiking Marathon Schiedam Dodelijk beledigd verliet koning Schiedam Opruimen kan pas in 1990 na verhuizing naar het nieuwe bureau aan Nieuwiandplein ws PAGINA 12 ZATERDAG 3 DECEMBER 1988 Door Rein Wólters Autoriteiten worden zenuwachtig, als er Oranjes op bezoek komen. Maar de blunder die Schiedam ooit maakte, is nooit geëvenaard Kantonrechter van Schiedam ziet slechts een op de vijf wetsovertreders zelf voor het hekje verschijnen SPIJKENISSE - De busbaan over de Spijkenisserbrug zal binnenkort ook worden opengesteld voor auto's en vrachtauto's. Voorlopig zal dat alleen tij dens de ochtend- en avondspits het ge val zijn. Het inzetten van de vrije bus baan als wisselstrook voor het overig autoverkeer is een initiatief van D66. Of het openstellen van de bus baan in de richting van Rotterdam daadwerkelijk zal bijdragen tot de op lossing van het dagelijks fileprobleem voor de smalle b.ug, is afhankelijk van de houding van de gemeente Rotter dam. Erg hoopvol is men in Spijkenisse echter niet. Tot op heden heeft Rotter dam slechts barrières opgeworpen als het gaat om de geleiding van het ver keer komende uit de richting van Spij kenisse. Door de versmailing van de Ave- ling, Hoogvliets drukste verkeersader, hopen de stagnaties alleen maar op. Rotterdam had ook liever gezien dat de Groene Kruisweg ter hoogte van het Hoogvlietse centrum zou worden ontslo ten. Door toedoen van de vele protesten van gemeenten op Voorne-Putten en niet in de laatste plaats die van Spijke nisse, besloot de Raad van State medio '88 dat de Groene Kruisweg moet blij ven. Voordat de busstrook voor aiie verkeer kan worden opengesteld, die nen eerst de verkeersgeleiding en sig nalering op het wegdek te worden aan gepast. Ook zal boven het wegdek een nieuwe verkeersliobteninstallatie moeten worden geïnstalleerd. SCHIEDAM De bodem van het binnenterrein van het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat is ais gevolg van lekkende benzine fors vervuild. De lekkende tank is intussen opgegraven en er zijn maatregelen ge troffen tegen verspreiding van de bo demverontreiniging. Het opruimen van de vervuilde grond zal nog enige jaren op zich laten wachten. Pas wanneer het nog te bouwen nieuwe politiebureau aan het eind van 1990 in gebruik is ge nomen, za! met het afgraven worden begonnen. Naar schatting gaat de bo demsanering 322.000 gulden kosten. Volgens top-ambtenaar R.W.J. van der Noll is er sprake van een forse vervuiling. Civiel ingenieur J. de Klerk, die de vervuiling heeft onderzocht, zegt niet te weten hoe groot de weggelopen hoeveelheid benzine is. Hij verzekert: „De getroffen maatregelen zijn afdoen de om verdere vervuiling tegen te gaan." p Plaatsvervangend korpschef J. P. .van Hoff is evenmin in staat de omvang van de vervuiling aan te geven. „Tot een jaar of vijf terug maakten we van de ondergrondse tank gebruik. Sindsdien tanken onze wagens gewoon aan de pomp. Met een peilstok werd zo af en toe gekeken naar de inhoud. Ais er dus benzine wegdruppelde, kon dat niet worden geconstateerd. Ongeveer een jaar terug, toen de tank aüang niet meer in gebruik was, is de lekkage geconsta teerd en zijn direct maatregelen getrof fen." Onderzoekers hebben vastge steld dat de iekkage geen gevolgen heeft voor de volksgezondheid. Voor de bouw van een nieuw en vooral functio neel bureau zijn de plannen in een ver gevorderd stadium. Dinsdag buigt de raadscommissie voor Algemene en Be stuurlijke Zaken zich over de financie ring van het nieuwe bureau. Dat ge beurt, heel toepasselijk, in het oude hoofdbureau. De nieuwbouw komt te staan bij het NS-station Nieuwland op de drie hoek begrensd door de spoordijk, de Nieuwe Damlaan en de Schiedamse- weg. Kosten: 12,6 miljoen gulden. Ruim negen miljoen gulden komt voor reke ning van het Rijk. Hef wordt een bureau van drie trapsgewijs gestapelde bouwlagen. De politie krijgt de beschikking over bu reauruimten, een garage en een cellen complex met een oppervlakte van 4.375 vierkante meter. Wanneer het korps, op grond van recente berekeningen, ook werkelijk met zeventig politiemensen uitbreidt, dan is het pand nu al te klein. „Met enige bouwkundige aan passingen is vergroten mogelijk. Daar is rekening mee gehouden. Natuurlijk heb ben we niet met oogkleppen op gelopen bij de ontwikkeling van het plan. Met nieuwe gegevens, zoals uitbreiding van het aantal mensen, is rekening gehou den. Maar ik moet eerst nog zien dat we werkelijk versterking krijgen van zeven tig mensen," aldus plv. korpschef Van Hoff. Het nieuwe bureau geeft ook on derdak aan de sociale recherche en de parkeercontroleurs. Het hulpbureau aan de Laan van Bol'Es komt bij de inge bruikname te vervallen. Met de NS wil de gemeente overeenkomen het voor plein bij het station zodanig te herinrïch- ten dat er parkeerruimte komt voor on geveer honderd auto's voor treinreizi gers en zestig voor de politie. Het Schiedamse politiebureau is het eerste dat in aanbouw wordt geno men in een bouwstroom, waarin ook de Noordwijk, Naarden, Laren en Haarlem mermeer zijn opgenomen. Het combi project wordt gerealiseerd door één ar chitect en één aannemer en staat onder toezicht van een begeleidingscommissie waarin iedere deelnemende gemeente is vertegenwoordigd. Deze wijze van wer ken geeft een besparing van zeven per cent op de bouwkosten en de installa ties. Door Martin Vermeulen SCHIEDAM De organisatoren van de eerste Schiedamse Marathon hebben gisteren alsnog de officiële prijsuitreiking afgerond. Twee weken geleden was de organisatie er in alle drukte niet in geslaagd om direct na af- ioop van het spektakel aiie prijzen uit te delen. Gisteren waren in het Novotel al le winnende atleten uitgenodigd om hun welverdiende beloning in ontvangst te nemen, Michel de Maat, de glorieuze winnaar van de Schiedam Marathon, die hij aflegde in 2 uur 24 minuten en 5 se conden, had,op de derde zaterdag van november reeds zijn beker in ontvangst genomen. Toch weerhield dat voorzitter Jan Ouweneel van de Stichting Mara thon Schiedam er niet van om de Vlaar- dinger nogmaals te< feliciteren met zijn uitstekende prestatie, in het kielzog van De Maat volgden Evert Ravensberg en Karei Leeuwangh, die respectievelijk als tweede en derde finishten op de Lange Nieuwstraat. Leeuwangh moest overi gens nog enkele malen zijn stoei veria ten, omdat hij tevens het veteranenklas- sement aanvoerde en bovendien als snelste atleet uit de Brandersstad arri veerde. Peter Bernhart, die als tweede wheeler (rolschaatser) eindigde op de halve marathon, kondigde aan dat tij dens de volgende editie van de Schie dam Marathon een flink aantai leden van de wheeiervereniging 'Road Racers' zal meedoen.~üè' organisatie* weet zich' gingpak. Henny Moiijn, die de twijfel achtige eer had om als met de rode lan taarn over de finish te komen, werd eveneens in het zonnetje gezet. De brandweerman, die zijn eerste mara thon voor een groot gedeelte in rege nachtig weer aflegde, kreeg een levens grote paraplu om zich tijdens de tweede Schiedam Marathon te weren tegen het Nederlandse klimaat. De tweede Schie dam Marathon staat gepland voor 18 november 1989. Ouwenee) legde tenslotte nog eens" uit'wat'Öe oorzaken waren" van de problemen, die een snelle prijsuitreiking ff'9 MM* WW&. dus bij voorbaat verzekerd vari een gro ter deelnemerevefdrf-Qeseedite $w§e^p«eken£:g^aderi ^verhinderden., dam Marathon, trók;s|echts zeveoarrbee-ij èSommige? lopers?zonder&KNAU-licentie'' Iers. waren 'op het zelfde tijdstip gestart als Aandacht was er ook voor de de atleten met licentie, waardoor er bij heer Snoep, die in zijn woonplaats zijn.,. fede(<tijdwaarneming grote verwarring was honderdvierentwintigste marathon - vol-—"ontstaanHet is de organisatie na vele tooide. Om de ijverige Schiedammer,.; !Tn^pannfngèn uiteindelijk toch gelukt om goed gekleed zijn kilometers-te laten -duidelijkheid te scheppen in de uitsla- maken, schonk Ouweneel liem'een jog- genlljsten: gr De gevelwand van het oude herenhuis aan de Lange Haven, recht te genover de Appelmarktbrug. is na vsie (aren eindelijk in era hersteld. Het karwei is met steun van rijk en gemeente verricht op initiatief van de Stichting Beschermd Stadsgezicht, aan wie Slavenburg's Bouwbe drijven binnenkort de wand zal opleveren. Het betreft alleen de linker zijde van het oude pand. waarin een tiental jaren geleden brand uit- I* brak.kort nadat het daarin gevestigde architectenbureau het had ver- aoüwd. De wand werd grondig vernield en is nu nieuw opgetrokken.. In het rechterdeel van hot oude pand bleef Interbook zijn bedrijf uitoe fenen. Achter het nieuwe deel van de pui is een gebouw van zeven apartementsn neergezet, waarvan er zes heel snei .verkocht waren. In prijs variëren zij van 97.500 tot tl0.000 gulden. 0e eerste nieuwe bewoners zullen sr in januari in trekken. Het kantongerecht in Schie dam: een fraai, statig pand aan de Lange Haven. Het patriciërshuis werd in 1804 gebouwd door Cornelis Nolet, de Fransgezinde burgemeester van Schiedam in de Napoleontische tijd. Nu worden er achter de zware don kergroene deuren jaarlijks meer dan 10.000 zaken afgehandeld, zowel - strafzaken als civiele kwesties. "r Huurzaken, arbeidsconflicten, -' vorderingen, verkeerszaken, overtre dingen van de wapenwet, Algemene ^Politieverordeningen, de leerplich twet en tientallen andere wetten en ^bepalingen: het komt allemaal aar de orde in de schitterende, in laat-empi- rische stijl uitgevoerde rechtszaal. Het Vrije Volk bezocht 'zomaar een strafzitting' en zag Vrouwe Justi- tia aan het werk in een decor van kroonluchters, neo-kiassieke zuilen, velours-wanden en fluwelen drape- riën. Door Rob van Stek SCHIEDAM Vol branie ver schijnt de circa 18-jarige zwartrijder aan het hekje. Hij had de controleurs van de RET een valse naam opgege ven, maar is toch gepakt. Waarom heeft hij zich voor iemand anders uit gegeven? wil de rechter weten. „Je moet toch overal een beetje onderuit zien te komen, of niet soms?" luidt het zelfverzekerde antwoord. „Zo, is dat jouw mentaliteit?" repliceert de rech ter scherp. „Het zou je sieren ais jij eens leerde je verantwoordelijkheden te dragen." Er volgt een strenge preek over maatschappelijke spelregels, waaraan we ons allemaal te houden hebben. Als een blad aan een boom draait de jongen om. Natuurlijk, hij had het niet zo bedoeld. Eigenlijk had de rechter wel een beetje gelijk. Die pe pert het hem nog eens goed in: „Is dat je meisje die daar in de zaal zit? Dat is toch geen voorbeeld, jongen!" Hij komt eraf met een boete van 135 gul den. De volgende beklaagde is een Schiedammer van midden twintig die zich voor de gelegenheid keurig in het pak gestoken heeft. Zijn wandaad: uri neren op de openbare weg, nader be paald: in een van de gemeentelijke af valbakken in de Hoogstraat, na café bezoek, Met een effen gezicht citeert rechter mr. F. H. Piket het proces-ver- baal: „Ik moest pissen, het kwam toe vallig zo uit." Rechter Piket met zijn secretaris Bijl behandelen tweehonderd zaken per dag: ..We krijgen hier niet de ene crimi neel na de andere als gedaagde, want het zijn allemaal minder ernstige zaken. Er komen hier ook nette mensen." Het verweer van de gedaagdejs slim: er zijn in Schiedam geen openba re toiletten meer, waar moest hij an ders? Daarnaast beklaagt hij zich over de manier waarop hij door de agenten behandeld is: „Als een misdadiger. Terwijl ik bezig was werden mijn ar men op mijn rug getrokken, werd Ik in de boeien geslagen, in de wagen ge smeten en naar het bureau afgevoerd, waar ik een uur opgesloten heb geze ten." Dat is nu niet aan de orde, wijst Piket hem terecht, daarover kan hij een klacht indienen bij de commissaris van politie. Waar het om gaat is dat hij best ergens anders had kunnen wate ren, op minder baldadige wijze. In het laatste café dat hij bezocht had, bij voorbeeld. „Dat wou ik wel, maar ik kreeg geen kans om te reageren, toen zat ik ai 'in de boeien," probeert de ge daagde nog, maar hij ontkomt niet aan een boete van een paar tientjes. Gemiddeld zo'n tweehonderd zaken behandelt het kantongerecht, bestaande uit één rechter, op een dag. Op een enkele uitzondering na gaat het om overtredingen: misdrijven wor den behandeld door de arondisse- mentsrechtbank in Rotterdam. Rechter Piket: „We krijgen hier dus niet de ene crimineel na de andere als gedaagde, want het zijn aliemaal minder ernstige zaken. Er komen hier ook heel nette mensen." Verreweg de meeste zaken worden bij verstek afgedaan: de ge daagde verschijnt niet en de rechter velt zijn oordeel op basis van het be schikbare schriftelijke materiaal. Slechts in een kleine twintig percent van de gevallen komt de vermeende wetsovertreder naar de Lange Haven om zijn zaak te bepleiten. De Maassiuise van midden der tig bij voorbeeld wil de rechter wel uit leggen waarom haar dochtertje een aantal weken lang niet op school ver schenen is: gezien de drukke beroeps praktijk van haar man kon de vakantie niet anders gepland worden. Ze had toestemming gevraagd aan het school hoofd, maar niet gekregen. Toch wa ren ze maar gegaan. Vooral dat laatste neemt de rechter haar kwalijk: willens en wetens had ze de leerplichtwet overtreden. „Dat anderen wel toestemming hebben gehad en dat u tijdens uw va kantie ook veel andere kinderen gezien hebt, daar hebben we hier niets mee te maken,"oordeelt hij. Conform de eis van officier van Justitie mr. P. de Heij wordt de vrouw 'in het belang van het kind' veroordeeld tot vijfhonderd gul den boete, waarvan 300 voorwaarde lijk, met een proeftijd van twee jaar. Haar echtgenoot op de publieke tribu ne wil zich ook nog even in de zaak mengen. „Maar ik heb hier een brief waarin staat..." begint hij, maar gede cideerd wordt hij door de rechter afge hamerd: „De zaak is gesloten, meneer! Het is hier geen praètcafé." Teleurge steld verlaat het echtpaar de zaai. De Schiedamse Marokkaan van rond de veertig moet zich eveneens verantwoorden voor overtreding van de leerplichtwet. Twee dochters en een zoon van de man zijn na de vakantie een paar weken te laat op de basis school verschenen. Als reden geeft de Marokkaan op dat de boot tussen Ma rokko en Spanje dit jaar plotseling overvol was, waardoor hij op de terug weg naar Nederland een fikse vertra ging opgelopen heeft. De beklaagde spreekt nauwelijks Nederlands, maar geen nood: de rechter schakelt moei teloos over op Frans. Toch verloopt de communicatie bepaald moeizaam. De vraag is of de Marokkaanse vader wel alle voorzorgen heeft geno men om zijn kinderen op tijd weer op school te krijgen. De officier van Justi tie vindt van niet: hij had bij voorbeeld kunnen reserveren voor de boot. Zijn advocate werpt tegen dat het dit jaar onverwacht voor 't eerst zo druk was, en er dus van te voren geen aanleiding was geweest om te reserveren. Terwijl rechter, officier en advocate zich uit putten in juridisch jargon zit de Marok kaan er wat verloren bij. De raadsvrou we brengt nog naar voren dat hij nog nooit eerder voor dit vergrijp veroor deeld is, maar het mag niet baten. Hij wordt schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde en veroordeeld tot een boete van 500 gulden, waarvan 350 voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaar. De Rotterdamse vrouw van te gen de veertig die van zwartrijden wordt verdacht treft het beter. Terwijl ze een gestempelde strippenkaart had was ze om zeven uur 's ochtends, op weg naar haar schoonmaakwerk, door de controleurs aangehouden. „De stempel was onduidelijk, maar ze be weerden dat het van de dag ervoor was," pleit de vrouw,,nog steeds ver ontwaardigd. „En ze waren heel on vriendelijk en brutaal tegen me. Ik voelde me net een klein kind dat een snoepie had gepikt." De officier wil haar verhaal wel geloven: „Ik heb mevrouw geobser veerd tijdens haar verhaal en van mij heeft zich twijfel meester gemaakt."- De rechter is zo welwillend om even te vertalen: „Dat betekent dat de officier u wil vrijspreken, mevrouw." We! is hij nog even nieuwsgierig naar de manier waarop ze nu naar de rechtbank is ge komen: met de tram soms? Heeft ze. een strippenkaart bij zich? „Ik ben meegereden met m'n zoon, maar ik heb er wel een bij me." Door Han van der Horst SCHIEDAM Paniek in de tent. Over een week zai koningin Beatrix het Stedelijk Museum bezoeken, waar dan een tentoonstelling van Antilliaanse kunst wordt geopend. En wanneer ze het koninklijk huis over de vloer krijgen, dan worden kleine machthebbertjes al tijd bijzonder zenuwachtig. Want majes teit mag niet voor onverwachte veras singen worden geplaatst. In een moder ne monarchie gaan vorst en voik onge dwongen met elkaar om. Die onge dwongenheid wordt tot in de puntjes voorbereid. Dat ontregelt de gemeentelijke routine. En Schiedam heeft ook a! wei nig ervaring met koninklijke bezoeken. Het Oranjehuis heeft de stad in de loop van de geschiedenis niet bepaald plat gelopen. Sommige Schiedammers den ken, dat dit niet voor niets is. Dat het te maken heeft met de slechte ervaringen die koning Willem III hier opdeed. Ook toen kregen de lokale machthebbertjes het er erg van op hun zenuwen. Maar niet wegens de onge dwongenheid van het contact met de bevolking en de veie minzame trekken in het vorstelijk karakter. Want koning Willem III was een agressieve bullebak. Via zijn moeder, de Russische prinses Anna Palowna had hij tsarenbloed in de aderen en menig tijdgenoot fluisterde in het geniep, dat ook hij wat mee had ge kregen van de gevaarlijke krankzinnig heid die bij de Russische keizers nu en dan aan de dag trad. Op zijn Hollands: die brute kozak had een tik van de mo lenwiek gehad. Hoe dan ook, Willem III was een onaangenaam potentaat en ook nog de verkeerde man in de verkeerde tijd. Hij wilde persoonlijk over Nederland heer sen, maar net één jaar voor zijn troons bestijging had zijn vader een grondwet toegestaan die de werkelijke macht leg de bij regering en parlement. Willem til moest zich er dus toe beperken om zijn omgeving te tiranniseren en niet het he le land. De vorst kon buitengewoon hard tekeer gaan, als hij zich niet serieus ge nomen achtte. En dat gebeurde bij de minste inbreuk op het protocol. De gemeente Schiedam heeft koning Willem II! op dat punt dodelijk beledigd. De komst van zijne majesteit was ruim van te voren aangekondigd. Er wa ren feestelijkheden gepland. De burge meester had een speech voorbereid vol met de prachtigste zinsneden over de aanhankelijkheid van de Schiedammers aan het Oranjehuis. Het Stedelijk Mu ziekkorps stond op het perron met daarvoor een hooggezeten comité te wachten, tot de koninklijke trein Schie dam binnen zou stomen. Maar koning Willem ill kwam niet met de trein. Hij voer met zijn jacht op de Maas en liet de steven wenden naar het Hooft toen precies aan het ande re einde van de stad om daar het of ficieel eerbetoon in ontvangst te nemen. De kade was echter ieeg. Majes teit was weer eens buiten zichzelf. Hij voer weg en heeft Schiedam nooit meer willen bezoeken. Schiedam kent naar verhouding weinig koninklijke bezoeken. Hoogstens zoefde majesteit in een gesloten wagen over de Burgemeester Knappertlaan om bij Wilton-Fijenoorö o goede, oude, o voor eeuwig voorbije tijd een nieuwe oceaanreus te dopen. Bij zo'n gelegen heid heeft de oude koningin eens tegen mij gelachen. Ik was vier jaar en stond met mijn moeder op het Liduinaplein. Koningin Juliana zat in een zwarte li mousine. Ze zwaaide. Ze keek me recht in mijn gezicht. Ze had een hoedje op, zoals ik die van oma's kapstok kende. Het was dacht ik eigenlijk hele maal geen koningin. Meer een me vrouw, zoals je ze wel vaker in de buurt zag lopen, ik had me dat anders voor gesteld, een koningin. Toen ik een jaar of dertien was; bracht koningin Juliana een écht be- zoek aan Schiedam. Bij die gelegenheid werd een groot volksspel opgevoerd over de geschiedenis van Schiedam, dat in de verte wet wat weg had van de suc cesvolle opvoering van het Spel van de Joncker Franssenoorlog van verleden jaar. Het was een bezoek zonder wan klank en dat zijn de ontvangsten van Oranjetelgen in Schiedam altijd geble ven. A! hoorde je mensen wel klagen, dat de straatmakers juist de koninklijke route onder handen namen en ander slecht wegdek niet. Ach, het is niet prettig tot een koninklijke familie te behoren. Niemand durft zichzelf te zijn in je aanwezigheid. Elke stap die je zet, wordt door een hor de belangstellenden hinderlijk gevolgd. Dat ervoeren de ouders van Pieter van Vollenhoven, toen het nieuws van zijn verloving met prinses Margriet bekend was gemaakt. Een horde royalty-journa listen uit binnen- en buitenland beleger de de villa van de familie aan de Burge meester Knappertlaan. Vader Van Vol lenhoven raakte dermate uit zijn doen, dat hij het huis in zijn auto ontvluchtte. Dwars door zijn eigen tuinhek heen. De publiciteit was niet misselijk. Er verschenen zelfs berichten, dat ook de Van Volienhovens een adellijke ach tergrond hadden. Dat leverde Pieter een vervelende bijnaam op. Zijn familie be zat het zonweringsbedrijf Bingham en de echtgenote van prinses Margriet is in Schiedam nog jaren aangeduid als de markies van Bingham.Misschien wordt het bezoek van Beatrix nog wel het al lergrootste succes, als het aliemaal écht een beetje uit de losse hand gaat. Als de gastheren en -vrouwen niet gefor ceerd gewoon doen, maar zich gedra gen, zoals Schiedammers onder elkaar.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1