Opbrengst col ec :e valt bitter tegen Nieuwe nstrumenten drumband t. Koster n U Opnieuw jongen van las berooid 1URPBISE- 100 5500 8000 Het Vrije Volk SCHIEDAM Overvaller weg met rijbewijs pompbediende oen voor de jarige Sint 50. Videotheek Brugklassers adopteren oorlogsmonument m/'~ MAANDAG 5 DECEMBER 1988 PAGINA 7 Invalidenvereniging moet toernooien en trainer schrappen john kroes hülsta studio Heemtuin: rondleiding door de geheimen van de natuur Auto uitgebrand Dam 9 t/m 11 Schiedam Tel. 010-4267126 ws 4 rmi w ym 50 jsar Uw baddsn-specialls! Koofd-sponsor Excelsior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijd s Broersvest) Wij heb bert een APARTE afdeling met zo'n 8QQ0 seksffims w,o. 3000 speciale (bel v. info) Zolang de voorraad strekt ontv. elke nieuwe klant bij huurbesteding van 25,- een super high grade VHS cas sette 180 min. (3 uur) v/h bekende W-Duitse merk „UHER" geheel gratis (1 p. k!.*) en da's met de a.s. feestdagen toch mooi meegeno men Bovendien kochten wij voor de winter nog vele honderden nieuwe films in alle genres voor u in. Dus keus genoeg. Nu zo'n kinderfilms speeiilms seksfilms 5 films voor...». 20.- 7 films voor. 25.- NU OOK MOVIE-BOXEN JUBILEUMAANBOD 5 films pluaM-Box v. 3 dgn. of 10 films plus M-Box v, 7 dagen Wel 100,- of bef a&tkrL ALS BORG Uitgebr Leg». Reeds 20 jaar verhuur, inkoop/verkoop (Bel voor INFO) SCHIEDAM De opbrengst van de collecte die invaliaensportvereniging De Ooievaars deze week gehouden heeft zal volgens secretaris Mare Cho- mette niet boven de duizend gulden uit komen, Een tegenvallend resultaat, want De Ooievaars hadden gehoopt mi nimaal 5500 gulden op te halen, om hun Jtookkostenrekening over 1987 te kun nen betalen. Voorlopig kan de opbrengst van de actie alleen geschat worden, omdat nog maar twee van de zestien bussen geteld zijn. „We hebben de volste bus sen nu geteld, gezien het gewicht van de rest zou het mij echter zeer verras sen als we boven de duizend gulden uit kwamen," taxeert Chomette. Wat de actie op de giro heeft opgeleverd, is ook nog niet bekend, maar ook op dat punt koestert de secretaris weinig verwach tingen, Hij rekent op maximaal driehon derd gulden. Volgens Chomette was het tijd stip van de inzamelingsactie nogal on gelukkig gekozen. Vaak kregen de col lectanten van het publiek te horen dat er al veel was gegeven aan de invalide sporters in Assen en voor de actie Drempels Weg, Chomette denkt dat de vereni ging ais gevolg van dit resultaat volgend jaar af zal moeten zien van het organi seren van een aantal sporttoernooien. Ook zou de club niet in staat zijn een trainer aan te trekken, omdat er geen geld meer is voor een reiskostenvergoe ding. Binnenkort praat het bestuur van De Ooievaars verder met wethouder Wiegman (financiën) over de schuld van 72.000 gulden die de vereniging aan de gemeente heeft. Deze betalingsachter stand is ontstaan omdat het volgens de vereniging niet mogelijk is om de stook kosten van het clubhuis in de Westmo- lenstraat te dekken uit de exploitatie opbrengst. SCHIEDAM „Die nieuwe in strumenten hebben we hard nodig." Dat zei voorzitter F. de Groot van drum band Ambrosius zaterdagmiddag bij de officiële uitreiking van nieuwe toestellen m zaal Beatrix. „Tijdens de laatste con coursen iekte uit, dat in de juryrappor ten stond dat onze oude instrumenten hard aan vervanging toe waren. Met het oog op de Nederlandse kampioens chappen op 18 maart zijn die nieuwe in strumenten dan ook een welkome aan winst voor ons korps." Al voordat instructeur Marcel van Raay de aanwinsten uitreikte aan tamboer-maitre Johan Lavoir stonden ze uitdagend op het podium in zaal Bea trix opgesteld: de grote basedrum, twee pauken en acht trommels, die een geza menlijke waarde van dertienduizend gulden vertegenwoordigen. Daar komt binnenkort nog een speciale marimba bij die slechts elf kilo weegt, acht min der dan een 'standaard'. Hoewel iedereen blij is met het nieuwe materiaal, zal er toch met enige weemoed afscheid worden genomen van de 'afdankertjes'. „Ik heb zeven jaar op die oude trommel gespeeld," kijkt Vera Osse- waarde nog even terug. „Zo'n instru ment wordt dan een stukje van je leven. Maar ik ben toch wel blij met die nieu we, omdat het gewoon nodig is voor de kwaliteit van de muziek." Tamboer-maitre Johan Lavoir, die voor deze speciale gelegenheid een sjerp kreeg overhandigd, was ook dui- 'PsM Johan Lavoir. met een nieuwe sjern tussen de nieuwe instrumenten van Am brosius. deiijk in zijn nopjes met het nieuwe ma teriaal. „Het is erg belangrijk om op concoursen en overige optredens goed voor de dag te komen," weet Lavoir. „Dan maak je reclame voor jezelf en kun je weer eens ergens anders worden uitgenodigd. Het is heel belangrijk dat je met goed materiaal optreedt. Dan komt het geluid beter tst zijn recht." Ondanks het verouderde materi aal waarmee 'Ambrosius' zich de laatste jaren moest behelpen en dat telkens moest worden bijgesteld, heeft het zich behoorlijk in de kijker gespeeld sinds Marcel van Raay er zes jaar geleden als instructeur kwam „Op het moment dat hij hier kwam, zaten wij in een diep dal," vervolgt Johan Lavoir. „Eerst was de majorettengroep opgeheven door een onderlinge concurrentiestrijd en de jaloezie die daarbij kwam kijken. Een leegloop onder de andere bandleden was hieraan gekoppeld, waarbij de één de ander meesleurde." „De komst van Marcel van Raay heeft de band in ieder geval nieuw leven ingeblazen. Hij gooide het hele zaakje om door er lyra's bij te doen. Daardoor kwam er meer variatie in het geluid. Verder is Marcel een muziekkenner die zijn kennis goed op de anderen kan overdragen. De optredens werden op den duur beter, waardoor het aantal in vitaties voor optredens behoorlijk is toegenomen, in het begin waren dat er amper tien per jaar en nu zitten wij al tegen de dertig aan. „De shows vinden'meestal hier in de buurt plaats. Alleen als we naar een concours gaan moeten we wel eens rei zen. Dit jaar hebben wij wel één keer op uitnodiging in het Flevohof opgetreden. Zo'n invitatie is eigenlijk een soort er kenning voor dat je goed bezig bent. Je krijgt daardoor een betere kans op nog meer uitnodigingen, want in het publiek kan altijd iemand zitten die voor een or ganisatie van iets op zoek is naar een drumband." (INGEZONDEN MEDEDELING) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 SCHIEDAM Een 23-jarige pompbediende van het Esso—sta tion aan de Rotterdamsedijk is za terdagavond omstreeks 20.00 uur persoonlijk het slachtoffer geworden van een overval. Bij het afsluiten van het station werd hij van achteren aangevallen, in zijn gezicht geslagen en van twee tassen beroofd. Hierin zaten uitsluitend per soonlijke bezittingen zoals een por tefeuille, rijbewijs, autopapieren en een kerstboomstandaard. De over valler ging er lopend vandaar. De re cherche verzoekt getuigen contact op te nemen met tel 4260760. Het signalement van de over valler luidt: omstreeks 20 jaar oud, omgeveer 1.75 meter lang, Zuid europees type, kort sluik zwart haar, lichtblauwe spijkerbroek en een zwart jack. YA> Y- I v i: #- iVandaag is het zover: Sinterklaas is jarig, en dat betekent pakjesavond! In Schiedam-Noord begon het feest eigenlijk zaterdag zal, want ondanks zijn overvolle programma zag de Sint toch kans om daar vlak voor zijn ver-, jaardag nog even langs te gaan. Voorafgegaan door de Gustoband maakte de Goedheiligman een uitgebreide rij toer door Groenoord, Woudhoek en Kethel. Daarna was het 'volle bak' in wijkcentrum De Blauwe Brug, waar de Spaanse kindervriend zijn 'naamdag~*met~25Q kinderen vierde. Een meisje feliciteerde Sint alvast met een zeen (zie foto). Bijna nog was het feestje in het water gevallen, want een van de vijftien meegereisde pieten bleek een boevenpiet, en die had alle pepernoten en cadeautjes gestolen! Tot grote opluchting van de jeugdige feestgangers wist Agen tenpiet de onverlaat net op tijd in de kraag te vatten, zo dat de kinderen niet met legen handen naar huis moesten. Terwijl de Sint zich in Noord om de jeugd bekommerde was ook elders in de stad duidelijk merkbaar dat het 'heerlijk avondje' eraan zit te komen. Door de Hoogstraat paradeerde zaterdag een vrolijk muziekgezelschap dat aan de lopende band Sinterklaasliedjes speéfde err zong. (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Voor de twee de keer in enkele weken tijd is een jongen door andere jongens van zijn (merk)jas beroofd. Een 15-jarige scholier werd vrijdagmiddag om streeks drie uur bij een bushalte in de Laan van Bol'Es bedreigd door twee andere jongens. Ze sloegen hem en eisten zijn mint-groene jack met donsvulling (merk Bad-Boys ter waarde van 300 gulden). Met de jas ging het duo er vandoor. Twee weken terug op het Poldervaartpad een soortgelijke be roving plaats. Een jongen die naar een schoolfeest was geweest, werd toen door een andere fietser klem gereden en moest, onder bedreiging van een mes, zijn jack afstaan. Een tweede overvaller keek op afstand toe. De politie vermoedt dat het om dezelfde daders gaat. Hun signale ment stemt overeen met de daders van de tweede beroving, Volgens de politie zijn de overvallers Indische types van omstreeks 17 jaar. Een van de overvallers heeft zwart haar dat aan de zijkanten is weggescho ren. De politie verzoekt getuigen zich te melden bij de recherche on der tel. 4260760 SCHIEDAM De overvloedige regenbuien waren er gisteren de voor naamste oorzaak van" dat slechts vijf, tegen normaal ruim vijftig, mensen de weg naar de heemtuin in het Beatrix- park hebben gevonden voor de maan delijkse rondleiding. Spijt zuilen zij daar, ondanks een nat pak, niet van hebben gekregen, omdat de natuur altijd wel enkele van haar geheimen prijs geeft. De bij het Duifpad gevestigde heemtuin heeft een speciale opzet. Op een oppervlakte van amper één hectare wordt nagenoeg een compleet Neder lands landschap nagebootst: een dijk, een terp, een griend, een akker, een bos en een kleiput. Alies op kleine schaal. „Het valt weinig mensen op dat er veel terpen in ons land zijn," legt Manneke Keesmaat uit Zij geeft regel matig een rondleiding. „Terpen zijn er zelfs hier in de buurt. Kethel is op een terp gebouwd en ook de grote kerkto ren in Vlaardingen staat op een terp. „Omdat de grondwaterstand daar lager is dan in de rest van de polder, groeien er zelfs Mediterrane planten die het "p de kleigrond niet doen. Bekende plan ten als de Marjolein, Thijm, Rosemarijr,, Dragon en Lavendel zijn daar enkele voorbeelden van." Nu de winter nadert, geeft het bos meer van zijn geheimen prijs. „Dat komt omdat de bladeren van de bomen zijn gevallen," vervolgt Hanneke Kees maat. „Je ziet het silhouet van de bo men beter en de takken zeggen min of meer welk deel van de boom dood is. Dat deel waar zijtakken aanwezig zijn leeft en waar deze ontbreken is het dood. Wat het sterven betreft verschil len bomen overigens enorm met men sen, die abrupt sterven. Bij een boom gaat dat proces geleidelijk en soms kunnen gestorven delen ineens weer opbloeien." Rages kunnen ook voor de na tuur hun gevolgen hebben. De Stinsen- plant is daar een duidelijk voorbeel van. „Het was in de zestiende en zeventien de eeuw mode onder de landheren om deze uit Azië geïmporteerde plant te hebben," legt Hanneke Keesmaat uit. „Deze plant droeg er toe bij om de om geving van de boerderij er mooi uit te laten zien. Op een gegeven moment was deze rage echter over en verwilderde deze plant, die nu ais inheems wordt beschouwd." De iepziekte is er de oorzaak van dat er onlangs twee iepen gekapt zijn. Omdat de schors*de .epidjmie.kan ver- spreiden, moest dezè wórden wegge haald. Wat oMbl!Jft'1s~eeh kale' stam die vandaag prachtig glimt, alsof hij door de regen ingevet is. „Door het ver dwijnen van deze bomen onstaat er meer licht," laat de rondleidster weten. „Daardoor krijgen straks andere plan ten de kans om op te komen want juist in de natuur is de een zijn dood de an der zijn brood." De heemtuin in het Beatrixpark is 's winters iedere zondagmiddag van een tot vier uur geopend. Iedere eerste zondag van de maand is er van twee tot drie een rondleiding. De toegang is gra tis. SCHIEDAM Brandstichting is de vermoedelijke oorzaak van het uit- -brantien van een Lelijke Eend, zater dagmorgen in het Vendelhof. Behalve dat de auto volledig uitbrandde, ging ook een aanhangwagen gedeeltelijk ver loren. De brandweer bluste het vuur met een tankautospuit. (INGEZONDEN MEDEDELING) v Allemaal tegen vriendelijke herfst-huurprijzen namelijk 1 film voor..,.. 5." per week per klant Bovendien geen toeslagen voor top- of stertitels BALY Geopend ma t/m vrij. 10.00-21,00 u zat. 10,00-18.00 u. zond. midd. 14.00-17.00 u. Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legitimatie. of fin. teg. wrde. ^ëërlinqen vande scholengemeenschap De Burcht bij het oorlogsmonument dat door hen is geadopteerd. „Ze leren monumenten waarderen en ondervinden ook dat vernielen of bekladden geen zin heeft. Door Rein Wolters SCHIEDAM Brugklassers van de ruim zeshonderd leerlingen tellende christe lijke scholengemeenschap De Burcht hebben het oorlogsmonument 'De Wanhopige Vrouw' in de Gerrit Verboonstraat geadop teerd. „Hier houden zij het begrip 'vrijheid' levend mee," zegt geschiedenisleraar Peter de Groot. Hij is de geestelijk vader achter de adoptie. „Vorig jaar vertelde op school een ex-verzetsstrijder over de Tweede Wereld oorlog. Van hem vernam ik dat de Stichting Februari 1941 in Nederland probeert om oorlogsmonumenten door scholen te laten adopteren. Daar heeft onze school werk van gemaakt. Tijdens de dodenherdenking op 4 mei legden leerlingen van onze school voor het eerst een krans." Uit de reacties van de leerlingen blijkt volgens Peter de Groot een grote belang stelling voor de geschiedschrijving over de Tweede Wereldoorlog. „Hun belangstelling werkt tegelijkertijd preventief. Ze leren mo numenten waarderen en ondervinden ook dat vernielen of bekladden geen zin heeft. Onze leerlingen zijn gevoelsmatig betrokken bij 'De Wanhopige Vrouw'." De brugklassers leggen in de komen de vijftien jaar bij elke dodenherdenking sen krans. Op schooi worden in deze periode speciale lessen op de Tweede Wereldoorlog gegeven. Het vrijstaande oorlogsmonument is vervaardigd door de Utrechter Jan van Luyn en is uitgevoerd in brons Vlei de sok kel meegerekend is het beeld 5,5 meter hoog. Op 4 mei 1955 is 'De Wanhopige Vrouw' onthuld door de toenmalige burge meester J. W. Peek. Op de sokkel staat eer tekst van Ida Gerhard uit het gedicht Het Carillon': 'Nooit heb ik wat mij werd ontno men zo bitter liefgehad'. "CV A» t

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1