Man van poging tot doodslag vr {gesproken Bijzondere drankjes (geheim recept!) in De Malle Molen Blijdorp maakt 'vingerafdrukken' van dieren Vlaardingen: Zwarte Zak voor slecht miiieu-beieid Het Vrije Volk SCHIEDAM Piet Penning en Leo Meijer: 'Onze mispels zijn goed rot, maar de drank ervan is zaaaaiig! Inbraken I® Burgemeester ontsteekt donderdag de lichtjes van de kerstboom KERSTSTUKJES MAKEN EN IDEEËN OPDOEN IN KLUBHUIS ZUID ws PAGINA 14 DINSDAG 6 DECEMBER 1988 Tienerfilm Stand Amnesty Blauwesteeg dicht Dansend ontbijt Cabaret Sofokles Poppentheater Piet S?Ji Door Rein Woiters SCHIEDAM Poging tot doods lag of toch niet? Volgens officier van Justitie mr. P. G. J de Heij een bewezen feit, maar voor politierechter mr. J. W. Heyman niet en daarom sprak hij een 21-jarige man uit Zoetermeer vrij. Hoe wel de politierechter de verdachte (na een schorsing van de zitting) Vrijwaarde van straf, zei hij met nadruk dat hij niet tevreden was met zijn eigen uitspraak, „ik ben ervan overtuigd dat zich daar iets heeft afgespeeid wat niet juist is. De verklaringen van twee agenten wijzen daarop." Lachend en zijn advocaat, mr. J. Flippo. de hand schuddend verliet de jongeman de rechtszaal. Heel wat min der zelfverzekerd verscheen hij één uur eerder voor het hekje. De beschuldiging luidde: poging tot doodslag. Op weg van Vlaardingen naar huis passeerde de verdachte met een snelheid van tachtig kilometer per uur een radarcontrolepost van de Schie- damse politie. Ter plekke mag vijftig ki lometer worden gereden. Op de Hargal- aan probeerde een agent de wagen tot staan te brengen. Volgens de lezing van 'de politieman negeerde de bestuurder het stopteken en reed deze met onver minderd snelheid op hem in. Slechts met een noodsprong, zo verklaarde de agent, kon hij zich het vege lijf redden. !n een afzonderlijke verklaring bevestigt de collega-politieman deze op basis van de ambtseed opgestelde lezing. SCHIEDAM De subtiele en emotionele tienerfilm Twist Shout van de Deense regisseur Bille Au gust wordt vrijdagavond gedraaid bij de Filmclub aan de Nieuwstraat 12. De rolprent handelt over Kirsten, een nogal elitair meisje. Zij tracht de aandacht van Björn op zich te vesti gen. Hij is echter verliefd op Anna. Zij verbreekt na een zwangerschap en abortus de relatie, waarna Björn troost zoekt bij Kirsten. Aanvang 21.30 uur. Toegang voor donateurs vier gulden. SCHIEDAM Voorbedrukte protestkaarten tegen de schending van de mensenrechten zijn zaterdag 10 december vanaf twaalf uur ver krijgbaar bij een stand van Amnesty Internationaal in winkelcentrum het Hof van Spaland. Zaterdag is het precies veertig jaar geleden dat de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens door de algemene vergadering van de Verenigde Na ties werd aanvaard. De kaarten kun nen worden verzonden aan regerin gen die zich schuldig maken aan mensenrechtenschending. SCHIEDAM De Biauwes teeg (tussen Broersveld en Grof- baan) wordt herbestraat en is daar om vanaf vandaag afgesloten voor het verkeer. Omdat eerst de oude riolering moet worden verwijderd, zai het werk waarschijnlijk twee we ken gaan duren. SCHIEDAM 'Do you fancy any cream today?' is de titel van een modem toneel- en dansstuk van het danstheater Vals Bloed dat op zater dag 10 december wordt gespeeld in het Passage Theater door Patrica Kennedy, Francis Sincer?tti en Esgo Heil. De structuur van het theater stuk is ontleend aan het toneelstuk Amphitryon van de Duitse schrijver Heinrich von Kleist. Van alle gebeur tenissen in een mensenleven is het ontbijt misschien wei het minst in dans uit te drukken. Toch begint de voorstelling met een gekookt eitje, cornflakes en een botervlootje. De kalmte van het begin is slechts een illusie. Onder de oppervlakte van de Danseres, getrouwd met de Acteur, gaat de Messenwerpster schuil. Aanvang 20.15 uur. Toegang 15 gul den. Pashouders 5 gulden reductie. SCHIEDAM Komische conferences, cross-talks en liedjes brengt het cabaretgezelschap Sofo kles op vrijdag 9 en zaterdag 10 de cember in theater De Teerstoof. So- flokes bestaat uit Maarten Cligge, Frans van Vuuren en Jan Bal. De ro de draden in het programma 'Klap band' zijn: een kunstwerk als fiet senstalling, de oppasser en een weggepeste manager van een var kensfokkerij. Met hen worden uit stapjes gemaakt naar oudere jonge ren, de politiek, relaties, de vredes prijs en andere zaken die mensen bezig houden. Aanvang 20.30 uur. Toegang 12,50 gulden. Pashouders ƒ2,50 reductie. SCHIEDAM Kinderen van af 4 jaar kunnen op zaterdag 10 de cember naar het poppentheater in De Teerstoof en genieten van het spannende verhaal over het gouden zwaard van de Mandarijn. Aanvang 14.00 uur! Toegang 3,75 gulden. De verdachte, van beroep tim merman, ontkende vanaf het eerste mo ment de agent omver te hebben willen rijden. „Ik begrijp niet hoe beide politie mannen tot zo'n verklaring zijn geko men. Er stond beslist geen agent op de rijbaan. Ik heb hen echter wel gezien, maar dan op zeker vijftien meter af stand van de rijbaan in de berm. Ik zag ook dat ze naar mijn wagen wezen, maar ik ben doorgenden. Ik dacht nog: als ik te snel heb gereden, krijg ik van zelf een bekeuring thuis." Onder ede bevestigde zijn vader, die meereed, de agenten slechts in een flits langs de,j- baan te hebben zien staan. Ook hij bleef er hardnekkig bij dat ze niet op de rijbaan stonden en dat er al helemaal geen sprake was van eer stopteken. Politierechter Heyman conclu deerde hoofdschuddend: „Merkwaardig dat de verklaringen zo lijnrecht tegen over elkaar staan. Da* heb ik in mijn loopbaan nagenoeg nog nooit meege maakt." Officier De Hei; noemde het be wijsmateriaal overvloedig en daarmee bewezen dat de timmerman een bewus te poging heeft gedaan om tenminste één agent overhoop te rijden. „Het is 'vreemd dat de verdachte, gezien de verklaringen van de agenten, glashard blijft ontkennen. Als ie nou nog zei dat ie toen achter het stuur zat te dromen. Ik houd het erop dat de verdachte in paniek raakte bij het zien van de agent en in een waas verkeerd heeft gehan deld. Niettemin heeft hij daarmee ge tracht iemand te do den." De officier eis te een boete van 1500 gulden (of 15 da gen gevangenisstraf), drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Raadsman Flippo plaatste grote vraagtekens bij de verklaringen van de agenten. Vclgens hem zouden ze zich ook niet voldoende zichtbaar hebben opgesteld. „Wanneer de agent inder daad de rijbaan is opgelopen om de wa gen van mijn cliënt aan te houden, dan was dat vragen om zelfmoord. Bij een snelheid van tachtig kilometer iegt een auto vijftig meter af in twee seconden. Als die agent er werkelijk heeft gestaan dan herstelde hij door weg te springen zijn eigen fout." De vraag op welke wij ze een politieman dan wel een in over treding zijnde bestuurder staande moet houden, bleef onbeantwoord. De advo caat vroeg en kreeg vrijspraak. Door Rein Woiters SCHIEDAM „Ken je de uit drukking 'Zo rot als een mispel'? Vrij vertaald betekent dat rotzooi, ja toch? Nou, onze mispels zijn goed rot, maar de drank ervan is zaaaalig!" Piet Penning (34) streelt trots een weckfles van bijzondere afmeting. De afgesloten pot is gevuld met een amberkleurig vocht en een paar dozijn half verrotte, op rozebottels gelijkende vruchten. „Dat zijn nou mispels," lacht de 42-jarige Leo Meijer. Hij en Piet zijn de eigenaren van de 'lokaliteit' De Malie Molen aan de Vlaardingerstraat 17. Hun nering noemen ze bewust geen café of restaurant, maar lokaliteit. Het is een alleraardigst bedrijf dat zowel ouderwets 'bruin' en ultra modern is. Behalve deze tegenstellingen zijn er nog enkele andere uitzonderin gen oie een vergelijking met ;.,ciere ho- reca-bedrijven mank doen gaan: Piet en Leo bottelen bijzondere jenevers en li keuren. „Néé, we beheren reen illegale stokerij of iets dergelijks, .--at wij doen is volkomen binnen de wet. Het hoofd bestanddeel waarmee wij werken is pu re Schiedamse jenever. Aan een niet- Schiedamse jenever wagen wij onze kruiden, recepten en talenten niet. Je doet het qoed of je moet helemaal niets doen." Specialiteiten van De Malie Mo len zijn moutwijnen, kruidenjenevers, boerenmeisjes, boerenjongens, verlofs schilletje, mandarijnenjenever, gember jenever en nog veel meer drankjes waarvan niemand het bestaan ver moedt. Piet en Leo bezitten talrijke re cepten, deels van andere verkregen maar voor een groot deel ook samenge steld door experimenteren. „Ons recept voor kruidenbitter kreeg ik tien jaar geleden van een vrouw van ruim zestig jaar en zij kreeg het van haar grootmoeder. Het is trou wens bijzonder moeilijk om aan kruiden te komen. Voor het bereiden van een goede kruidenbitter neb je een melange nodig van veertig verschillende kruiden in een afgepaste samenstelling. In Ne derland zijn deze nergens meer verkrijg baar. Gelukkig bezitten wij een behoor lijke voorraad. Daarnaast hebben wij connecties in het buitenland." Een goede kruidenbitter moet minimaal één week trekken. Drankjes ais boerenjongens (rozijnen op alcohol) en boerenmeisjes (abrikozen op jene ver) moeten minsten zes weken gisten om een goed resultaat te boeken. „Hoe langer de drank staat, hoe lekkerder ze Penning (met vlinderstrik) en Leo Meijer: „Aan een niet-Schiedamsa jenever wagen wij onze kruiden, re cepten en talentan niet. Je doet het goed of je moet helemaal niets doen." smaakt," wijst Leo Meijer naar de tien tallen potten met dranken in allerlei kleuren op de planken langs alle wan den van het 'bruine' deel van de lokali teit. Daaronder bevinden zich ook bij zondere likeuren van de niet meer be staande maar destijds als bijzonder ver fijnd bekend staande distillateur Van Zuylekom uit Amsterdam. In 1980 hield het ruim driehonderd jaar oude bedrijf op met bestaan. Leo en Piet waren er ais de kippen bij om de resterende voorraad van drieduizend flessen op te kopen. „Van de destijds achttien ver schillende soorten likeur, zijn er nu en kele op. Jammer, want het is een likeur van een voortreffelijke kwaliteit." In de hoek van de zaak staat een zogenaamd drankorgel, een aantal op elkaar gestapelde eikenhouten vaten. „Deze hebben we in de oorspronkelijke staat laten restaureren. Weet je trou wens wat de uitdrukking 'drankorgel' precies inhoudt? Dat betekent 'veel drank kunnende bevatten'. Dat is dus van toepassing op zowel vaten als op mensen die dus (te) vee! drinken," gek scheert Piet Penning. Elf jaar geleden verbouwden ze het voormaiige winkelpand eigenhandig tot een horecavestiging. „We wiiden een bijzonder winkeltje. Iets dat er nog niet was en ook niet iets alledaags. Ik denk dat we in ons streven zijn geslaagd." Alledaags is het bedrijf aller minst. Behalve het 'bruine gedeelte, met zijn vele nostalgische attributen als petroleumstellen, emaille emmers, pop pen en poppenwagens en'prenten van oude gebouwen, is er een ultra-modern ingericht binnen/buiten terras, 's Win ters is het overdekt en-behaaglijk warm. In het voorjaar gaat het dak eraf en kunnen de bezoekers zich koesteren in (als ie er is) de zon. „Ook dit deel van de zaak heb ben we eigenhandig verbouwd en inge richt," wijst Leo Meijer. „Ach, al met al hebben we een leuke zaak die ook in het buitenland bekendheid geniet. Re gelmatig komen hier Engelsen en Ame rikanen om van onze drankjes te proe ven, Hun klandizie hebben we vooral te danken aan bedrijven als HCG en Brown Rooth. Néé, we maken voor onze produkten bewust geen reclame. „Waarom niet? Ach. we hebben een leuke en fijne klantenkring. Dat wil len we zo houden. Néé, onze specialisti sche drankjes zenden we ook niet in voor wedstrijden. We houden het klein, leuk en voor ons samen behapbaar." !-• (Inh ROTTERDAM De Rotterdamse Dier gaarde Blijdorp en andere dierentuinen gaan zogeheten DNMingerprints gebruiken om een optimale fok te garanderen. Behalve dat dier gaarde-medewerkers aan de hand van zo'n unieke 'vingerafdruk' kunnen zien wie de ou ders zijn van een pas geboren dier, kan de DNA-code ook worden gebruikt om te voorko men dat de dieren in de dierentuin 'kasplan tjes' worden die slappe aftreksels zijn van hun in het wild levende soortgenoten. leder beest heeft, net als ieder mens, een genetische code die uniek is. Deze zogehe ten DNA-code zit als het ware vastgebakken in elke cel en is door een bepaalde behandeling zichtbaar te maken. Wat dan verschijnt is een patroon van streepjes. Net als bij een vingeraf druk is dit patroon voor ieder mens of dier ver schillend. De diergaarde kan aan de hand van zo'n 'streepjescode' precies vaststellen welk dier van welke ouders afkomstig is en vooral van welke vader. Dat vaststellen van de af komst is belangrijk, omdat daardoor inteelt en verlies van variatie in soorten kunnen worden voorkomen. Ook gestolen dieren kunnen door middel van DNA-technieken gemakkelijk wor den geïdentificeerd. Als gevolg van inteelt kan bij voorbeeld de natuurlijke weerstand tegen bepaalde ziek ten bij een diersoort in gevangenschap geheel verdwijnen. Met het nemen van DNA-prints kan simpel worden vastgesteld of er voldoende variatie zit in de prints van de te kruisen die ren. „Dierentuinen moeten er voor zorgen dat hun dieren niet alleen uiterlijk op ziin in het wild levende soortgenoot blijven lijken, maar ook dat er voldoende variatie blijft, zodat de dieren bestand zijn tegen diverse ziekten en veranderingen in klimaat en omgeving," meent onderzoekster M. van Putten. Zij heeft recent ervaring opgedaan met DNA-prints van kongo- pauwen in de Rotterdamse dierentuin en die van Antwerpen. De levende have van Blijdorp trekt zich vooralsnog niets aan van alle drukte. Zij heeft in november weer voor nieuw nageslacht ge zorgd. Bij de okapi's (familie van de giraffe) schonk moeder Moera in de nacht van zondag 27 op maandag 28 november het leven aan een beeldschone zoon, die de naam Dibaya kreeg. Zoals gebruikelijk bij gezonde dieren deed Moera de bevalling haar derde alweer! zonder mensenhulp. Dibaya stond ai op zijn pootjes toen hij door de verzorger ontdekt werd. Dibaya's vader, Doko, zal zijn kind niet zien. Hij is inmiddels naar Antwerpen verhuisd. Van de twee ijsbeer-vrouwtjes Mien en Katrien die vorige maand in winterrust zijn ge gaan, werd vermoed dat zij zwanger waren. Mien heeft dat vermoeden inmiddels beves tigd: in de n ht van 24 op 25 november werd haar baby geboren. Mien en Katrien worden gevolgd met infra-rode camera's, die op de hokken gemonteerd zijn. Tevens werd een vi deo-recorder aangesloten, die afwisselend 24 uur per dag opnamen maakte van de berinnen. Ten slotte gaf Blijdorp kennis van de geboorte van een anoa, ook wel gemsbuffel genoemd. Anoa's zijn de kleinsten van alle wil de runderen, maar staan bekend om hun blin de aanvalsdrift als ze in het nauw worden ge dreven. De kleine anoa (een stiertje) moet voorlopig nog in de warme stal biijven. VLAARDINGEN De gemeente Vlaardingen krijgt de Zwarte Zak van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterweggebied. De Zwarte Zak en de Gouden Zak zijn afvalprijzen die door de Vlaardingse vereniging jaar lijks worden toegekend aan gemeenten in Zuid-Holland voor een goed of slecht milieubeleid. De Gouden Zak is dit jaar ge wonnen door Delft. Deze gemeente heeft het beste milieubeleid gevoerd eind 1987, begin 1988. Vlaardingen het slechtste. De Zwarte Zak wordt gegeven aan die gemeente, waar alleen maar ge praat wordt over hergebruik en de ver mindering van de hoeveelheid huisvuil. Vlaardingen voldoet, volgens de vereniging, precies aan die criteria. In de gemeenteraad is in het najaar van 1987 een motie aangenomen om het hergebruik van huisvuil te bevorderen. In de praktijk is er dit jaar echter niets gedaan. Ook het honderdjarig bestaan van de gemeentelijke Reinigings- en Ontsmettingsdienst (ROM) is niet aan gegrepen om actie te voeren. Volgens de Vereniging tegen Milieubederf was het 100-jarig bestaan van ROM een prachtige gelegenheid geweest om de hoeveelheid huisvuil terug te dringen. Verder is een vertoek om voort zetting van de verkoop von compöstva- ten aan particulieren door de gemeente voorlopig afgewezen. Deze verkoop was in 1986 met een zeer succesvolle actie begonnen. De gemeente heeft ook geen behoorlijke faciliteiten om klein che misch afval in te zamelen. De vereniging heeft de indruk dat voorstellen vanuit de gemeenteraad en inwoners terecht komen in het ambtelijk systeem en daar dan blijven hangen. De Gouden Zak is voor Delft, omdat deze Zuidhollandse gemeente heeft laten zien dat ze haar beste been tje voorzet in de strijd tegen het dage lijkse afval. Voor het afleveren van klein chemisch afval kan de Delftse burger terecht bij maar liefst 75 inleverpunten verspreid door de gemeente. En als een van de weinige gemeenten in Nederland doet Delft een proef met het gescheiden inzamelen van groente-, tuin-, en fruitaf val. Van dit afval wordt bij de Vuil Af voer Maatschappij (VAM) compost ge maakt. De bewoners van de drie wijken waar de proef loopt, I lebben een gratis afvalbak gekregen. Op het gebied van bedrijfsafval voert Delft een actief be leid om gevaarlijke stoffen gescheiden in te zamelen. De prijzen zijn in 1986 ingesteld en zijn van keramiek. De objekten wor den jaarlijks gemaakt door de Vlaar dingse kunstenares G. Anemaat. De Zwarte Zak werd vorig jaar gewonnen door Rotterdam en de Gouden Zak door Woerden. In Diergaarde Blijdorp vonden onlangs liefst drie bijzondere geboortes plaats. Een ervan was bij de okapi's. Moeder Moera schonk het leven aan eon beeldschone zoon. die de naam Dibaya kreeg. 3 SCHIEDAM Burgemeester drs. R. Scheeres en de heer P. L, A. p Cuppens van Sandvik Nederland B.V. ontsteken donderdagavond gezamenlijk z de feestverlichting van de stadskerst- S boom. Dat gebeurt om 19.30 uur op de 5 Koemarkt. S Vooraf vindt een iampionoptocht m plaats die om 19.00 uur vertrekt vanaf het gemeentehuis can de Grote Markt via de Hoogstraat naar de Koemarkt. Deze optocht wordt muzikaal begeleid door de harmonie- en drumfanfare Har- pe Davids. Ook kerstman loopt mee in de stoet. Lampions zijn vanaf 18.30 uur te koop bij een stand naast het ge meentehuis. Bij aankomst van de stoet bij de kerstboom wordt de feestverlichting ontstoken. De kerstboom is een jaarlijks terugkerend geschenk van de m de stad gevestigde dependance van de gereed schapfabrikant. SCHIEDAM - Klubhuis Zuid steit iedereen in de gelegenheid kerststukjes te maken. „Want," zo stelt Ada Elshof, „Kerstmis is een feest van gezelligheid. De kou wordt buitengesloten en de warmte bin nengehaald door een fraai opgetuig de kerstboom, romantisch kaarslicht en uitgebreide diners. Ons clubhuis helpt iedereen aan ideeën." Ze vervolgt: „Onder de des kundige leiding van hovenier Ank Vroom kan men leren hoe een goed kerststukje in eikaar wordt geze\ Daarbij wordt gelet op de gewenste vorm, het gebruik van de verschil lende materialen en een juiste sa menstelling. Wij zorgen voor de be nodigde materialen." De deelname kost tien gul den, Op dinsdagmiddag 20 decem ber kan men terecht vgnaf 13 30 uur en op donderdagavond 22 decem ber om 19 30 uur, Ada Elshof verder: „Behalve een kerststuk zijn er nog veie andere vormen om uiting te geven aan de kerstgedachte. Het is ondoenlijke deze allemaal te vervatten in een cursus. Vandaar onze keuze voor een demonstratie door opnieuw Ank Vroom op dinsdagavond 13 decem ber om 20.00 uur. Zij tovert de ont moetingsruimte om in kerstsfeer en toont de bezoekers het maken van een kerstkrans, een groot kerststuk en een groot muurstuk." De toegang is gratis. Klup- huis Zuid is gevestigd aan de Dwars straat 42. Inlichtingen zijn verkrijg baar bij Mda Elshof via tel. 4367297. SCHIEDAM Uit een woning uit de Zeekoetenstraat worden na een in braak enkele verpleegsters-insignes vermist. De dieven namen ook een vi deorecorder en sieraden mee. Toegang werd verkregen door het forceren van een raam. Vanmorgen vroeg is ingebro ken in het restaurant Chicken Boat aan de Maasboulevard. De politie trof een geforceerde voordeur aan. De inbrekers waren al gevlogen. Vandaag wordt on derzocht met welke buit dat is gebeurd.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1