Muzieknacht 1988: swingende variatie mm m aim f A Het Vrije Volk SCHIEDAM ajaa 8b worden 32 woningwetwoningen en 28 premiekoopwoningen opgeleverd CDA'er laat steek vallen Rechter: 'Negentien jaar pas en dan zo'n verleden. Waar moet dat heen?' De kerstman is er al <7 hele week 5,- 25,- Refio Videotheek Dief pikt cadeautjes Thee-dansant Kerstklaverjas in Klubhuis Zuid Kunstacademies bijten fan zich af bij Baly betaalt u voor 'n hele week zelfs minder dan elders per dag!! Dat is de keus die Baly u kan bieden, d.w.z. ca. 800 kinderfilms ca. 5500 speelfilms ca 8000 seksfiims Baly heeft maar liefst 75movieboxen in dë verhuur 7,50 por d«B Feliz aho nuevo De baby Hallo, PAGINA 14 WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 VI0©0~I1I«T1S fÏÊtiïl m en die verhuren wij niet per dag, maar voor 'n En... Kijkt u zelf maar: Wij hebben een APARTE afdeling met zo'n 8000 seksfiïms w.o. 3000 speciale 1 film voor 7 films voor.... per v/eek per klant —Bovendien geen tcfeslagën voor top- of stertitefs 9 Losse boxen (dus zonder films) 1 of... 40j" per weeki (bel v. info) Dam 9 t/m 11 Schiedam Tel. 010-4267126 Reeds 20 jaar verhuur, inkoop/verkoop (Bel voor INFO) BRIEVEN VAN KINDEREN 8 xy^o-ruw# lan Hagastraat na ti s i jjaar van start SCHIEDAM Langzaam maar zeker krijgt de stadsvernieuwing gestal- té in Schiedam-Zuid. Gisteren ging er alweer een eerste paal de grond in, dit keer aan de Hagastraat/Willemskade, waar respectievelijk 32 woningwetwo ningen en 28 premiekoopwoningen zul len verrijzen. Onder het toeziend oog van een groot af'.tal toekomstige huurders en kopers liet wethouder Hans van Kleef (Stadsvernieuwing) het betonnen ge vaarte in de bodem verdwijnen. Dat hij in de stromende regen en bijna verdrin kend in een witte oiiejas, dié naar schat ting vijf maten te groot was, toch de touwtjes van de hei-machine strak in handen wist te houden, leverde hem een welgemeend compliment van M'ü- Wl-directeur Schutten op. Hoewel Van Kleef Zuid een dyna mische stadsvernieuwingswijk noemde heeft het heel wat voeten in de aarde gehad eer het plan Hagastraat daad werkelijk van start kon gaan. Kort nadat het Rotterdamse bouwbedrijf MUWI in 1978 het voormalige terrein van verffa- briek Veveo had aangekocht voor wo ningbouw, bieek dat de grond ernstig vervuild was. De slechte bodemgesteld- neid en de maatregelen die dat vergde, hebben de bouw 10 jaar vertraagd. Uiteindelijk is er in samenwer king met de gemeente Schiedam een combinatiepian uit de bus gekomen van woningwetwoningen en premiekoophui zen. De 32 portiekwoningen op huurba- sis komen na oplevering van het pro ject, vermoedelijk najaar 1989, in be heer bij de dienst Gemeentelijk Woning- beheer. Het gaat om drie- en vierka- merwoningen, gestapeld in een huizen blok van vier woonlagen. De kale huur prijs zal ongeveer 500 gulden bedragen. Van de 28 maisonnettes, ook met drie of vier kamers, zijn er ai 16 verkocht. Het zijn 13 premie A- en 15 vrije sec torwoningen. De vraagprijs varieert van 141.450 tot 153.500 gulden, inclusief af gekochte erfpacht. Met het begin van het project is weer een stapje gezet in de richting van de voltooiing' van Zuid, aldus Van Kleef. „Mooi dat dit vervuilde stukje grond nu ruimte gaat bieden aan twee soorten woningen, waardoor het risico gespreid wordt. We hebben nog heel wat voor de boeg in Zuid, denk aan de Hoofdstraat, de Ridderkerksestraat, de Pendrechtsestraat, de activiteiten van het Bommelcoilectief en nog zo wat pro jecten. Met Zuid zijn we tot het eind van deze eeuw nog wel bezig." In zijn toespraak na de officiële handeling uitte de wethouder stevige kritiek op de onlangs verschenen nota Volkshuisvesting in de jaren negentig, van staatssecretaris Heerma. Van Kleef betitelde het stuk als een oorlogsverkla ring aan de lagere inkomensgroepen. Volgens Van Kleef is men in de nota uit sluitend uitgegaan van bezuinigen op het volkshuisvestingsbudget, volledig voorbijgaand aan de de sociale en maatschappelijke aspecten van de zaak. Als voorbeelden noemde hij het afbouwen van de stadsvernieuwingstoe slag en het beknibbelen op de individu ele huursubsidie, „op zo'n manier dat deze regeling over een paar jaar vanzelf opgeheven is." Het project aan de Hagastraat noemde hij een geslaagd voorbeeld van publiek-private samenwerking: de ge meente met het bedrijf MUWI hebben de risico's gedeeid. Dergelijke samen werkingsverbanden zuilen in de toe komst meer voorkomen, omdat de rijks overheid zich in de rol van risicodraag ster steeds meer terugtrekt uit de wo ningbouw. Van Kleef riep de onderne mers op hun maatschappelijke verant woordelijkheid te nemen en zich coöpe ratief op te stellen. Hij verweet aannemers, bouwers, ontwikkelaars en risicodragende op drachtgevers te weinig risico's te ne men: „Men gaat er nog te veel van uit dat de risico's in de volkshuisvesting uitsluitend door het rijk gedragen die nen te worden. Nu het rijk zich terug trekt blijven de gemeenten over, maar wij kunnen die last niet alleen aan." De bedrijven zouden met name de bereid heid moeten tonen om ook woningen neer te zetten op wellicht minder aan trekkelijke locaties, waaraan enige risi co's verbonden zijn. Volgens de wet houder is de steun van de private sector vooral nodig in de stadsvernieuwingsge bieden, waar nu ook andere dan wo ningwetwoningen gebouwd moeten wor den. SCHIEDAM Voor gemeente raadsleden is het een eerste vereiste dat ze de hun vooraf toegezonden stuk ken terdege doorlezen. Laat men dat na, dan kan er niet zinnig worden gede batteerd. De CDA-fractieleider S.J. Ros- man bereidt zich doorgaans goed voor op commissie- en andere vergaderin gen, maar gisteren liet hij toch een steek vallen. Hij stapte het stadskantoor bin nen voor het bezoeken van een verga dering van de raadscommissie Bestuur lijke en Algemene Zaken en trof daar niemand. Met het schaamrood op de kaken erkende hij even later bij burge meester drs. R. Scheeres in de kanti ne van het hoofdbureau van politie waar de vergadering wèl plaatsvond en ook al was begonnen dat hij zijn stukken niet goed had gelezen. Door Rein Wollen. ROTTERDAM „Zo kan ik niet langer doorgaan. Er moet een punt ach ter en een streep onder." Deemoedig en met gebogen hoofd betuigde een 19-jarige Schiedammer gisteren zijn ''spijt Jn de meervoudige strafkamer van de rechtbank in Rotterdam. Hij-begon hier al mee tijdens de ellenlange op somming van zijn misdadige activiteiten door rechtbankpresident mr. J. W. Hey- man. „!k wil graag naar mijn vader in Amerika. Van de 15 jaar die ik in Neder land woon, heb ik intussen de helft op tuchtscholen en in de gevangenis door gebracht, Eigenlijk wilde ik met Kerst mis al afreizen." Voor de jeugdige delinquent zit dat er beslist niet jn» Officier van Justitie mr. P. G. J. de Heij eiste aan het eind van zijn requisitor een onvoorwaardelij ke gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest. Acht maanden minder gevangenisstraf luidde zijn eis aan het adres van een 20-jarige Schie dammer. Samen met een derde ver dachte, die een andere keer terecht staat, ging het duo op inbrekerspad. De oudste verdachte verklaarde ook bij herhaling spijt te hebben van zijn wan daden. Ik zit mijn straf uit, want die heb ik verdiend. Daarna begin ik een nieuw leven en zal mijn uiterste best doen op het rechte pad te blijven." Hij bieek zijn reeks inbraken te hebben gepleegd in de proeftijd van een vorige-veroordeiing. „Mijn proeftijd was toch maar één jaar," zei hij ge schrokken. Rechtbankpresident Hey- man: „Néé meneer, twee jaar." De ver dachte: „M'n hemel, daar ben ik hele maal niet blij mee." Met sombere, maar heldere stem haalde hij verder aan: „Waarom ik tot mijn daden ben gekomen begrijp ik zelf niet. Ik had alles: een huis, vrouw en kind. Zij liep weg. Mijn kind zag ik niet meer. Mijn werk raakte ik kwijt. Gekke dingen volgden. Zoals cocaïne gebrui ken. Van mijn uitkering was dat niet te betalen. Dus ging ik inbreken. Hardstik- ke fout. Vier jaar heb ik het heel rot ge- bad. Nu ben ik van de drugs af. Gebrui- ken doe ik niks meer, nóóit meer." Ook uit het reclasseringsrapport bleek dat het verbreken van de relatie een grote invloed heeft gehad op zijn daden. „U kon het allemaal niet goed verwerken," formuleerde rechter Hey- man, „Maar de mensen bij wie u hebt ingebroken, hebben daar geen bood schap aan! Zij hebben ook de nodige el lende doorgemaakt." Bij een inbraak in het plaatsje Moordrecht werd het duo opgepakt. De in Trinidad in Amerika geboren 19- jarige verdachte maakte spontaan schoon schip en bekende tai van ande re delicten. Zoals inbraken in Schiedam aan het Noordeinde, aan de Westlan der, Vlaardingerdijk, een kinderdagver blijf, een migrantencentrum, buurthuis Nieuwland, een korfbalvereniging, tas sen van vrouwen uit een ander kinder dagverblijf en tot drie keer toe inbraken in hetzelfde kantoorpand aan de Paral lelweg in Vlaardingen, waar uit geldkis ten en een kluis voor negenduizend gul den aan geld werd vermist. Voorts bekende hij onder bedrei- SCHIEDAM Kinderen van een gezin uit de Nassau Diilenburgstraat zijn hun Sinterklaas-cadeaus kwijt. Een on bekende verschafte zich via een keu kenraam de toegang tot de woningen en nam de gereedstaande pakjes mee. Voorts deed de insluiper nog een greep in enkele kasten en nam daaruit siera den en een geldbedrag van negenhon derd gulden mee. SCHIEDAM In het diensten centrum De Vier Molens vindt op dins dag 20 december- een klaverjascon- cours plaats. Aanvang 13.30 uur. Deel name ƒ3,50. Op zondag 25 december kunnen oudere stadgenoten vanaf 13.30 uur gratis terecht om te biljarten, dam men, kaarten en diverse Oudhollandse gezelschapsspelen te spelen. Op twee de kerstdag is er een thee-dansant in de ontmoetingsruimte vanaf 13.30 uur. Op vrijdag 23 en vrijdag 30 december is het dienstencentrum gesloten. ging een stiletto het afpersen van 45 gulden van een jongen in de trein tus sen Vlaardingen en Maassluis en ook een afpersing van twee jongens bij het NS-station Oost in Vlaardingen. Behalve dat hij hen 275 gulden afhandig maakte, moest een van hen ook zijn jack af staan. Als voorzorg om hem niet te vol gen, dwong hij ze tot hun liezen in een sloot te stappen. Verder pleegde hij in braken in Dordrecht en Alphen aan den Rijn. In deze plaats maakte hij een jon gen zijn bromfiets afhandig. Om zijn eis kracht bij te zetten gebruikte de ver dachte een bijltje. In de badplaats Re- nesse maakte hij zich deze zomer bij een massale vechtpartij tussen Neder landse en Duitse jongeren ook nog schuldig aan verzet tegen de politie. Rechter Heyman hoofdschud dend: „Negentien jaar jong en dan a! zo'n verleden. Waar moet dat heen?" De verdachte: „Ik verkeerde in een moeilijke periode, want ik was van huis weggelopen. En," zo hield hij de rechtbank voor, „er moet niet alleen naar mijn verleden worden gekeken, maar ook naar mijn toekomst." Zijn 'partner-in-het-kwade' kreeg een aanzienlijk kortere lijst voorgehou den. Behalve medewerking aan al opge somde inbraken bracht hij in Vlaardin gen ongewenste bezoeken aan een wo ning aan de Oosterstraat en in het ge bouw van de Stichting Buurthuis Oost. In Schiedam waren voorts woningen aan het Mary Zeidenrustpad en de Or. Kuyperlaan zijn doelwit, in twee ver schillende praktijkruimten van tandarts en pleegde hij ook inbraken. Beide verdachten hebben al een reeks vermeldingen op hun strafblad. Dat was voor officier De Heij reden om de rechter te waarschuwen voor de spijtbetuigingen. „Laat u bij het bepalen van de strafmaat geen zand in de ogen strooien door alle goeie voornemens." Raadsman mr. J. M. L.van Hommerich bepleitte voor de oudste verdachte een omzetting van de eis in gedeeltelijke voorwaardelijk straf met opnieuw een proeftijd. „Mijn cliënt krijgt anders niet de gelegenheid om zijn goe de voornemens waar te maken." Advocaat mr. J. L. A. M. Le Cocq d'Armandville betoogde dat zijn cliënt niet in staat is om kansen aan te grijpen en daarmee vlekkeloos door het leven te gaan. „Eigenlijk weet ik ook niet hoe het met deze jongen verder moet. Mis schien gaat het beter bij zijn vader in Amerika, maar zeker niet in het Schie- damse. Daar heeft hij verkeerde vrien den," Uitspraak op 20 december. Sinterklaas is nauwelijks weg of ds kerstman loopt a! door het centrum. Gisteren liep hij tussen de pijpestelen van enkele korte hevige buitjes door via d8 Bokkensieeg naar het redactiekantoor van Het Vrije Volk aan de Hoogstraat, om het programma van de derde Schiedamse Muzieknacht rond de Kerstdagen te bezorgen. SCHIEDAM - Zaterdag 17 de cember vindt de Muzieknacht 1988 plaats. Het festijn is het vervolg van de zogenaamde jazznachten, die de afgelopen twee jaar op de zaterdag voor Kerstmis swingende muziek brachten in de horecagelegenheden in het centrum. Deze keer hebben de organisa toren het woord jazz uit de naam ge haald om recht te doen aan de ver schillende soorten muziek die aan bod komen. De eigenaren van de zeker ze ventien bedrijven die meedoen, heb ben hun eigen voorkeur uitgesproken. Er staat nog wel veel jazz op - t pro gramma, maar country, pop, flamen- go, funk en luistermuziek komen ook voor. De Amsterdamse zangeres Tuf- fy Vos zal net als de vorige keren op treden. Dit jaar staat ze met haar kwartet in Juan les Rins. Bij 't Maantje zorgt De Grote Verrassing voor Spaanse flamengomuziek en in De Pa cha brengt Pater Moes Kroen voor humor en Nederlandse pop. Heel toe passelijk is de 'new pop' van de Ron Baggerman in Trendy Kafé BB Band aan de Vlaardingerstraat. Het café zai namelijk pas in het muzikale weekend zijn deuren openen. Drie andere nieuwelingen in vergelijking met vorig jaar zitten aan de "Hoogstraat. Zij maakten een ge heel verschillende muziekkeuze. Jazz en Jug van Mistery klinkt bij Dirty Henry van Alie Carels, Het Weeshuis brengt het Prima Jazzorkest en in res taurant Seventh Heavert (onder het Stedelijk Museum) speelt Wouter van dar Eist aan de piano 'dinner-music'. SCHIEDAM Klaverjassers ou der dan 16 jaar kunnen op maandag middag 19 december deelnemen aan een individueel kerstklaverjastoernooi in het Klubhuis Zuid aan de Dwarsstraat 42. Aanvang 13.30 uur. De organisatie is in handen van Rinus van Koomen en Nel Maagdenburg. Er wordt om prachti ge prijzen gespeeld in vier ronden van 1500 punten. Deelnemen kost één rijks daalder. Inlichtingen bij André Wouter- sen via tel. 4267297. ROTTERDAM „De Randstad is het centrum van het culturele leven in Nederland. Wij hebben juist meer ruim te nodig, terwijl de minister alleen maar aan minder denkt. De kunst moet hier kunnen bloeien." Dit zei directeur Van Haaren van de Rotterdamse kunstaca demie toen hij gisteren een exemplaar van het boekje Beeldend kunstonderwijs in beide Hollanden aan de vaste Kamer commissie voor Onderwijs aanbood. Van Haaren en zijn collega's Den •Hartog (Amsterdam) en Rehorst (Den Haag) willen hiermee nog eens duidelijk maken wat wèl en niet met het kunst onderwijs mag gebeuren. Het boekje is vooral bedoeid voor minister Deelman (Onderwijs) ter verbetering van zijn be leidsvoorstellen in de nabije toekomst. De drie academies hebben twee jaar geleden de handen ineengeslagen,, om, zich sterk te maken voor een voldoende en volledig kunst-onderwijs aanbod voor de provincies Noord- en Zuid-Hol land. Kwaliteitsbehoud is één .van de hoofdpunten uit de visie. De academies willen daarom het aantal studenten niet laten groeien. „Een kunstopleiding mag niet in een grootschalig instituut plaats vinden," schrijven de directeuren. „In tensieve begeleiding is één van de voor waarden voor goed kunst-onderwijs." De studenten van de Rotterdam se kunstacademie waren verrast door het initiatief van de directeuren. Zij wis ten wel van het samenwerkingsverband tussen de academies, maar niet dat het zich in deze vorm zo'u uiten. Martïjn Brennikm'eijer, tweede jaars student aan de Rotterdamse academie, was heei po sitief. Hij was het eens met de stelling dat het kunst-onderwijs kleinschalig moet blijven. „Als het te massaal is, krijg je niet meer genoeg aandacht, ter wijl je die zo broodnodig hebt," vertelde hij. (INGEZONDEN MEOEOEUNO) Ibhéfd (zelfs langer indien nodig). BALY Geopend ma. t/m vrij. 10.00-21.00 u zat. 10.00-18.00 u. zond.midd. 14.00-17.00 u. Geen inschrijfgeld, wel uitgebreide legitimatie. of fin. teg. wrde. Tekening van Laura Vargas. 9 jaar Rotterdam De baby. Ik heb een broertje gekregen. Hij heet Victor en hij is te vroeg geboren. Een maand te vroeg dus hij ligt in de koveuse. De baby is nu heel klein. Kleine handjes heei klein is hij. En zijn kamer is ingerigt. Hij heeft zijn hemelbed en zijn wieg en zijn wagen en kleertjes, hij heeft aiies al. En nu heb, ik drie broertjes. Dit was mijn verhaal over de baby. AnaHza Correja, 9 jaar Rotterdam Ik heet Harun. Eerst zat ik kolom schooi. Maar nu zit ik op klimop. Hier op klimop school vind ik nog leuker. Op kolom doen ze an ders iedereen doet anders werkje wat je daar gedaan heb moedje in een klein schrift schrijven. Hier op klimop doen ze alle kinder ook mee werken daar op kolom gaan ze niet 1 middag niet naar huis. Ze blijven de hele middag op school en de ko lom gaat misschien gaat het dig?. Daarom kwamen we hier op school daar op koiom moestje in de tweede klas naar zwemmen en de derde klas hier op school derde en de vier de klas* Harun Aktalan, 10 jaar Rotterdam

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1