Natuurcenfum trekt steeds meer bezoek Bida I Kolo:levendig kleurgebruik Vereniging Tegen Milieubederf vecht door Bewoner oog in oog met inbreker: ademnood Koster 14U Het Vrije Volk SCHIEDAM 'Kinderen zijn heel belangrijk. Zij bepalen over twintig jaar het beleid' Herdenkingszuilen voor overledenen OUDSTE MILIEUGROEP VAN NEDERLAND IS NA 25 JAAR ALLERMINST OVERBODIG Waterpoloër krijgt klappen John kroes ws PAGINA 10 MAANDAG 12 DECEMBER 1988 RB mm» Een van de kunstwerken: een beeld van Yubi Klrindongo, dat uit verchroomde autobumpers is samengesteld. y&ÊL, Sb WrmmM JONGEN (14) MISHANDELD tiülsta studio 50 jur Uw faedden-speciilist Hoofd-sponsor Excalstor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) SCHIEDAM De belangstelling voor het natuurcentrum Boshoek groeit. Velen togen gistermiddag naar het ge bouwtje achter het Bachplein in Schie dam, dat deze keer geheel in het teken stond van de roofvogels die in ons land voorkomen. Voorzitter Wout van der Schalie, die als voorzitter van de Ko ninklijk Nederlands Natuurhistorische Vereniging afdeling Waterweg-Noord dit geheel organiseerde, keek aan het eind van dag tevreden terug op de derde tentoonstelling in 'zijn' centrum. „Vorige maand kwamen er nog maar vijftig mensen naar onze tentoon stelling en dat aantal is nu ruimschoots overtroffen. Wij werken er nu naar toe om een dergelijk evenement een keer per maand te organiseren. Daarvoor hebben wij echter nog te weinig vrijwilli gers." De roofvogels stonden gisteren centraal in de tentoonstelling. Talloze opgezette exemplaren van deze dieren waren te bekijken. Bekijks trok ook het permanente dio-rama, waarin drie ver schillende landschappen worden uitge beeld: een strand- en duinlandschap met kribben en onder meer een ver roest limonadebiikje, een polderland schap met onder meer riet en een hek werkje en een boslandschap. „In onze tentoonstellingen, die iedere keer een ander thema behande len, willen wij de mensen laten zien vrat er zoal in en rondom de stad leeft. Het blijkt dat het dan in de stad beslist geen dooie boel is. In Schiedam leven bij voorbeeld de torenvalk, de buizerd en de boomvalk. Die laatste is nieuw m de ze stad. Een ander voorbeeld van na tuur bij de stad is de Vlaardingse Broekpolder. Daar is een heel natuurge bied ontstaan. Dergelijke positieve ont wikkelingen, die overal in het land plaatsvinden, juich ik toe." Een aparte kamer waar video films over de natuur worden gedraaid, dient meer als lokaas voor de kinderen, die daar gisteren ook massaal aanwezig waren. „Kinderen zijn heel erg belang rijk," beseft Van der Schalie. „Zij zijn het die over een jaar of twintig het be leid bepalen. Als je ze goed opvoedt door de natuur te leren waarderen en de belangrijkheid daarvan laat inzien, kunnen zij straks een positieve bijdrage aan het milieu leveren. Dat is altijd be ter dan dat zij met zo'n spuitbus muren bekladden." SCHIEDAM Sinds kort is het mogeliik de namen van overledenen aan te brengen op twee herdenkingszuilen op de stromeiden bij crematorium Beuken hof aan de Burg. van Haarenlaan. Het crematorium speelt hiermee in op de be hoefte van nabestaanden aan een tast bare herinnering als nagedachtenis. Verstrooiing is nog altijd de meest gebruikte asbestemming. Vanuit een vliegtuig of vanaf een boot kan dat op de Noordzee, maar meestal vindt verstrooi ing plaats op de strooivelden van het crematorium. Dit betekent dat nabestaan den geen herkenbare plek hebben om de overledene te herdenken oi het leggen van bloemen. Door het plaatsen van twee naamzuilen is die mogeliikheid nu wel ge schapen. As kan ook bewaard worden in urnen voor maximaal één jaar in een al gemene nis, in eer, umenmonument ot in een umengraf op het crematorium. Daar kunnen tevens sierumen in een columba rium of in een umentuin worden ge plaatst. yff'V/ Door Marjo Peppelaar SCHIEDAM - Wie zich een voorstelling tracht te maken van kunst uit het Caribisch gebied, ziet meestal de wat primitief geschilderde land schappen en dorpsgezichten voor zich. Het Stedelijk Museum in Schie dam wil aan dit vooroordeel iets doen, door middel van de tentoonstelling Bi- da I Kolo (Leven en Kleur), een over zichtstentoonstelling met beeldende kunst uit de Nederlandse Antillen en Aruba. Het is het eerste Nederlandse museale overzicht van Caribische kunst. Met Bida I Kolo wil het Stede lijk Museum niet alleen de ontwikke ling van de beeldende kunst uit het Caribisch gebied laten zien, maar ook de eigen identiteit van de kunst uit dit gebied. Kunst van Antillianen en Aru banen wordt nog te veel beoordeeld vanuit de Westerse cultuuropvatting, terwijl niet-Westerse invloeden niet geaccepteerd worden, zo oordeelt men in het museum. Mede hierdoor zijn Antilliaanse en Arubaanse kunste naars tot nog toe niet opgenomen in het professionele kunstcircuit. Gezien de doelstellingen die het museum zich gesteld heeft, komt het wat vreemd over dat de tentoon stelling begint met werk van kunste naars die wel aan alle vooroordelen beantwoorden. In de eerste zaal hangt namelijk werk van drie inmiddels over leden primitieve kunstenaars: Ocalia, Oiario en Nepomuceno. Op de rest van de tentoonstel ling blijkt echter dat de beeldende kunst van de Nederlandse Antillen meer te bieden heeft, in het werk dat de in totaal 27 kunstenaars gemaakt hebben, is een duidelijke samensmel ting van zowel Westerse als Caribi sche cultuurinvloeden te zien. Dit is niet zo vreemd, want een groot aantal van de kunstenaars heeft een oplei ding gevolgd aan kunstacademies in Nederland. Bida I Kolo is een zeer gevari eerde tentoonstelling, waarop zowel abstracte als figuratieve kunst te zien is. Dit varieert van een abstract beeld van albast van Hortence Brouwn, tot uit verchroomde autobumpers samen gestelde beelden van Yubi Kirindongo, en van een abstracte compositie in olieverf van Annemiep van Oitheten tot een exotisch landschap van Ro land Richardzon. Er worden zowel schilderijen, beelden als foto's ten toongesteld. Het is dan ook moeilijk een ai- gemene noemer aan te geven voor deze kunstuitingen uit het Caribische gebied. Wat nog het meest opvalt is de iets ancjpre thematiek, een ander schoonheidsideaal en inderdaad een levendig kleurgebruik, beïnvloed door het licht en het klimaat op de Antillen. De titelvan de tentoonstelling Bida I Kolo, Leven en Kieur is dan ook zeer toepasselijk gekozen. Bida 1 Kolo, Beeldende kunst uit de Nederlandse Antillen en Aruba, t/m 22 januari 1989 in het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, Schiedam. Geopend dinsdag tot zaterdag van 10 tot 17 uur, zondag van 12.30 tot 17 uur. Acht oktober 1963. Negen Vlaardin- gers maken bezwaar tegen een ver gunningsaanvraag van het bedrijf Del- tachemie. Het is de directe aanleiding tot het oprichten van de Vereniging Tegen Luchtverontreiniging (VTL). Op vijf november 1963 breekt er brand uit in een loods van Deltaehemie. De hele dag stromen er giftige dampen door de Vlaardingse woonwijk. Militai ren staan paraat om twintigduizend mensen te evacueren. Op veertien november worden er in éen klap 350 mensen lid van de VTL, die in de jaren zeventig VTM ging he ten: de Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied. Vijfentwintig jaar later blikt de VTM terug op haar roerig verleden met een tentoonstelling in het Rotterdams Na tuurmuseum. Door Bernadette Neelissen ROTTERDAM Het speciale nummer van Milieu Actief, het tijdschrift van de Vereniging tegen Milieubederf in en om het Nieuwe Waterweggebied (VTM), staat vol met felicitaties van le zers en relaties. Het vijfentwintigjarig bestaan van de VTM, de oudste nog be staande miiieu-groep in ons iand, gaat niet ongemerkt voorbij. Ter gelegenheid van het jubileum is in het Natuurmuseum aan de West zeedijk zelfs een tentoonstelling inge richt met de toepasselijke naam 'Onder de Rook van Rotterdam'. De tentoon stelling geeft in foto's, kaarten, krante- knipseis en pamfletten een beeld van de aantasting van de unieke natuurgebie den in het Rijnmondgebied, en de pro testen vanuit de bevolking tegen lucht vervuiling en andere bedreigingen van hun leefmilieu. Een van de samenstellers van 'Onder de Rook van Rotterdam' is inge nieur Hiep Boerma, mede-oprichter en sinds 1971 voorzitter van de VTM. „Het vijfentwintigjarig bestaan van de vereni ging is een mooie gelegenheid om eens extra de aandacht te vestigen op de problemen in het Rijnmond-gebied," vertelt Boerma tijdens een rondleiding over de tentoonstelling. „Het tempo van de vernietiging van natuurgebieden ligt hoog, en de angst voor de komende vijfentwintig jaar is niet ongegrond." Niet voor niets heet het eerste deel van de tentoonstelling 'Industriële Landhon- ger'. De uitbreidingsdrang van de indus trie lijkt nog altijd geen grenzen te ken nen. Boerma geeft een actueel voor beeld: „Voor de kust zijn spontaan zandbanken aan het ontstaan die kun nen uitgroeien tot een Wadden-achtig natuurgebied, met zeehonden en al, mits men de natuur haar gang laat gaan. Dat is één mogelijkheid. Een tweede mogelijkheid is dat gebied te gaan gebruiken als afvalstortplaats." Hiper Boerma: „De Internationa le miliea-problB- matiek Is inge wikkeld gewor den. Ga maar eens aan iemand in Vlaardingen uitleggen dat het kappen van een boom in een tro pisch regenwoud aan de evenaar uiteindelijk van invloed is op de lucht die hij ina demt." -xmêvrffjrr? Kan de VTM daadwerkelijk iets doen om dat soort ontwikkelingen tegen te gaan? Reikt haar invloed ver ge noeg? „Nou, op regionaal niveau wel," vindt Boerma, „De VTM heeft sinds haar oprichting in 1963 al veel bereikt. De overheid is zich beter gaan gedra gen, past de Hinderwet beter toe. In 1964 bij voorbeeld werd er na felle dis cussies met de milieu-beweging door de overheid een demarcatie-lijn vastge steld, een soort 'tot hier en met verder' -teKen voor de al maar oprukkende in dustrie. Verder houdt de VTM de regio nale ontwikkelingen goed in gaten en verleent ze faciliteiten aan kleinere ac tiegroepen." Aan de jaren zestig wordt op de tentoonstelling veel aandacht besteed. Milieu-actiegroepen schoten toen als paddestoelen uit de grond, een reactie op de steeds erger wordende vervuiling van het Rijnmond-gebied. Een van de meest tragische ge beurtenissen uit die tijd was het ver dwijnen van het unieke natuurgebied De Beer (op de kop van Rozenburg), dat de aanleiding vormde voor het vaststellen van voornoemde demarcatie-lijn. Het gebied werd opgeofferd aan het uit 1957 stammende Europoortplan, dat geboren werd uit de behoefte aan gro tere en diepere havens. Een rijkdom aan flora en fauna verdween; nu staat er een BP-raffinaderij. Harry Boerma (zoon van de VTM-voorzitter), die een groot deel van de vormgeving van de tentoon stelling voor zijn rekening nam, weet te vertellen dat de opzichter van De Beer er nooit overheen is gekomen. „Die man is nu negentig," aidus Boerma junior, „en nog steeds denkt hij dat het een straf van God was. Hij heeft het nooit kunnen verwerken." Het tweede gedeelte van de ten toonstelling heet 'Een verlangen naar frisse lucht'. Oorzaken en symptomen van luchtverontreiniging komen aan bod, en de manier waarop mensen in de loop der tijd op luchtvervuiling reageer den. Er is een 'speelpaneel' met lampjes en drukknopjes, waarop je kunt zien waar de stank in het Rijnmond-gebied vandaan komt. Zelfs de patat-lucht is niet vergeten. Via de roerige jaren zeventig, waarin het protest groeide en het hete hangijzer niet meer luchtvervuiling, maar milieuvervuiling heette, gaat de tentoonstelling over naar de jaren tach tig; gifschandalen en milieucriminaliteit. Om de bezoeker uiteindelijk niet al te somber gestemd naar huis te sturen volgt er ten slotte een gedeelte over hu mor, getiteld 'Milieubederf, een ernstige zaak'. Boerma: „Als je alles op een rij tje zet kun je je in hel licht van die enor me problematiek afvragen of een ver eniging ais de VTM nog wel zin heeft. Dan zeg ik: ja. Het is een beetje vechten tegen de bierkaai geworden, maar we maken toch de publieke opinie wakker. Mede door de VTM is er een betere wetgeving tot stand gekomen. De afval verwerking in Zuid-Holland is mede dank zij onze bemoeienis verbeterd. We hebben lopende bezwaarschriften tegen plannen van de overheid, zoals het stor ten van vuilverbrandingsslak om een kunstduin naast de Maasvlakte te ma ken, en de 'Moordrand'-plannen." De VTM is dus, helaas, nog iang niet overbodig. De vereniging houdt de vinger aan de pols van de overheid, en vervult daarnaast een educatieve func tie. Ze organiseert tentoonstellingen, en heeft een soort 'Doe-het-zelf' kit ontwik keld voor het bepalen van de chemische kwaliteit van water Een nieuw informa tie-project over geluidsoverlast is nog in voorbereiding. „Meer kan een beweging als de onze eigenlijk nauwelijks doen," zegt Boerma. „De internationale milieu-pro blematiek is zo ingewikkeld geworden dat de gemiddelde man er nauwelijks meer wat van begrijpt. Zure regen, grondwatervervulling, de aantasting van de ozonlaag. Ga maar eens aan iemand m Vlaardingen uitleggen dat het kappen van een boom in een tropisch regen woud aan de evenaar uiteindelijk van in vloed is op de lucht die hij inademt." Boerma geeft toe dat er vandaag de dag minder actie wordt gevoerd dan in de jaren zestig en zeventig, terwij! de problematiek toch alleen maar groter is geworden. „Maar veel van de kleinere actiegroepen uit de begintijd van de mi lieubeweging zijn in grotere verbanden opgegaan. Bovendien zullen er altijd nieuwe actiegroepjes blijven ontstaan die de problemen die in hun directe om geving aan willen pakken. Mensen die écht om het milieu geven. Die zorgen voor de continuïteit van de beweging als geheei." 'Onder de Rook van Rotterdam' is tot 6 januari 1989 te zien in het Natuurmuseum, Wesbeedijk 345 ie Rotterdam. Openingstijden (op werkdagen) van 10.00 16.00 uur. De toegang is gratis. SCHIEDAM Een 59-jarige Schiedammer kwam zaterdagmor gen in ademnood nadat hij oog in oog had gestaan met een inbreker. Hij betrapte de ongeveer dertigjari ge indringer zaterdagmorgen om streeks negen uur in zijn woning aan de Rotterdamsedijk. De inbreker irok voordat hij, waarschijnlijk zonder buit, weg vluchtte, het telefoonsnoer kapot. Toch zag de bewoner van het pand kans om de politie te waarschuwen en een vaag signalement te geven. De dader was echter gevlogen. De overvallen Schiedammer werd naar het Bergwegziekenhuis vervoerd. Na behandeling kon hij weer naar huis keren. Een bewoner van een woning aan de Polderweg in Kethel ontdek te, nadat hij bij de poiitie de diefstal had gemeld van de radio-cassettere corder ter waarde van duizend gul den uit zijn aan de Maasboulevard in Zuid geparkeerde auto, dat hij ook thuis ongewenst bezoek had gehad. Uit zijn huis, waar men door een kla- praam open te breken naar binnen was gekomen, waren geld en diverse goederen verdwenen. De poiitie ver moedt dat er verband bestaat tus sen beide zaken. In het clubgebouw van SW in park Harga zijn onverlaten in de nacht van zaterdag op zondag bin nen gedrongen. De bovenlichten wa ren vernield, een kledingkast over hoop gehaald en het plafond be schadigd. Er wordt niets vermist. Zondagmorgen vroeg zijn in brekers een woning aan de Von Leibnitzstraat binnengedrongen. Ze hebben twee portemonnees met een totaal inhoud van ongeveer 250 gul den meegenomen en enkele per soonlijke bezittingen. SCHIEDAM Een speler van het waterpoloteam van de Moord- rechtse zwemvereniging De Baanders heeft zaterdag bij de gemeentepolitie In Schiedam aangifte gedaan van mishan deling. Hij werd door een tegenstander van de Schiedamse Zwemclub SZC in het gezicht gestompt, nadat hij hem vol gens eigen verklaring 'per ongeluk' met zijn voet had geraakt. Het treffen tussen de twee waterpoloteams vond plaats in het Sportfondsenbad aan de Burg. Knappertiaan in Schiedam. (INGEZONDEN MEDEDELING) alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 SCHIEDAM Twee ongeveer zeventienjarige jongens hebben zater dagavond omstreeks kwart over negen in de Strijensestraat in Zuid een veer tienjarige jongen mishandeld. De jongen kwam op zijn tiets aanrijden door de Nieuwe Maasstraat toen het tweetal voor zijn wiel sprong en hem dwong de stillere Strijensestraat in te rijden. Hij moest alie geld, dat hij bij zich had af geven, kreeg hij te horen. Toen hij zei niet over geld te be schikken werd hij in elkaar geslagen en werden al zijn zakken doorzocht. De da ders verdwenen zonder geld en lieten de jongen gewond achter. De politie zoekt getuigen, die de twee zeventienja rige jongens van wie een met een vliegeniersjack zaterdagavond in de buurt van Strijense- en Nieuwe Maas straat hebben gezien. (INGEZONDEN MEDEDELING)

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 2