Ernstige luchtverontrein igi ng na de aanleg van R|ksweg 19 Provinc e doet boekje open over de stadsvern euw ng C f m 'Ik genees de mensen niet, ze doen het zelf' Het Vrije Volk SCHIEDAM Tim Krabb leest voor Drie nieuwe 'trouwvrouwen' B RIEVEN VAN KINDEREN Kerstman Kerstbomen Kerststukjes Anders Hypnotherapeut Robert Lazet (41) helpt zijn cliënten van bedplassen, straatangst, allergieën, verlegenheid, hoofdpijn, impotentie en het roken af Man mishandeld Sophia kan gaan bouwen Hogeschool kan nu bod doen op Unilevergebouw Auto voor inbraak gestolen Inbraak in woning PAGINA 14 ws DINSDAG 13 DECEMBER 1988 Theater-diner gaat niet door Bluesband in Oost Marionetten in De Teerstoof 'Een fijn span' in Passage Theater Soesja terug in De Tender Debuutfilm bij Fiimciub Laatste waarschuwing9 aan bewoners. Deskundigen rekenen donderdag risico's voor op informatie-avond a SCHIEDAM - Het Theaterdi ner, dat voor zaterdag was gepro grammeerd, gaat niet door 'De Meisjes' treden dan namelijk in het Passagetheater op. Hun voorstelling 'Stuck with a fantasy' is inmiddels tot een grote show uitgegroeid, waarvoor Theater De Teerstoof te klein is. De leden van de theater groep hebben voor decor en lichts how een groot toneel nodig Daarom is hun optreden van zaterdag naar het Passagetheater verplaatst. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Het eerstvolgende theater-diner zal nu op 11 februari plaatsvinden. SCHIEDAM Zaterdag staat Schiedam bol van de muziek. Behalve in horecabedrijven in het centrum klinken die avond ook in Kluphuis Oost jazzklanken. Bluesfa naten kunnen hun hart ophalen bij het optreden van Shufflin Feet. Een groep met deels in Schiedam wo nende, maar in ieder geval allemaal hier populaire muzikanten, die hun vaardigheden op mondharmonica, gitaren, basgitaar en drums bewe zen in onder meer Blue Spirit, Tip on In, Slampers en de Hot Blues Band. In nieuwe samenstelling was de band al actief in Denemarken, waar hij volgend jaar opnieuw is uitgeno digd. Nummers van Jimmy Rogers en Ronny Earie staan onder meer op het programma. Shufflin Feet begint zaterdag om 22.00 uur te spelen in Kluphuis Qost aan de Galileistraat, waar de zaal al om acht uur open gaat. Toegangsprijs vijf gulden. SCHIEDAM Fraai spel op een fluit die toverkracht blijkt te hebben, is niei het enige, dat het poppentheater Pandoera presen teert in 'Koning Adrianus in de kaas'. De marionetten bewegen in de voorstelling ook op muziek van andere instrumenten. Ook viool, trom en gitaar worden bespeeld. De muziek begeleidt een spannend avontuur van de poppen aan touw tjes. De voorstelling, zaterdag in Theater De Teerstoof, begint om 14.00 uur. Zij is bedoeld voor kinde ren van vier tot tien jaar. Toegangs prijs 3,75 gulden. SCHIEDAM Joop Doderer en Hans Boskamp schitteren in de Engelse klucht 'Een fijn span". Als gebruikelijk is het plot eenvoudig, maar voorzien van veie verwarrende situaties. Notaris Van Wijngaarden, gespeeld door Boskamp, wordt door zijn vrouw van een buitenechtelijke relatie verdacht. Om zijn onschuld te bewijzen wil Van Wijngaarden zijn vriend laten opdraven als getuige, maar omdat die niet zo gauw te vin den is, laat hij de man "die bij hem komt soliciteren voor butler maar voor vriend doorgaan. De rol van de solliciterende butler speeit Joop Do derer. De echte vriend (Guus van der Made) komt natuurlijk ook op draven. Kortom alle ingrediënten zijn beschikbaar voor de smullers van een op het lijf van Doderer geschre ven biijspel. De voorstelling n de grote zaal van het Passage Theater begint vrijdag om 20.15 uur. Toe gangsprijzen 16 tot 22 gulden, SCHIEDAM Soesja Ci troen staat donderdag met haar band in theatercafé De Tender in de Passage. De in populariteit groeien de jazz-zangeres, die inmiddels in ternationaal ook successen boekt en zeven platen heeft gemaakt, is on derhand een vaste gast in Schie dam. Al verschillende malen liet ze het swingen in De Tender. Donder dag begint haar optreden om 21-30 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM 'I've heard the mermaids singing', de debuutfilm van de in Canada wonende regis seuse Patricia Rozema van Neder landse afkomst, draait vrijdag bij de Filmclub. De film oogstte veei be wondering op het festival van 1987 in Cannes. De helemaal van fotogra fie bezeten, wereldvreemde Polly, vertelt in de film het verhaal hoe ze baantje vond als secretaresse bij een kunstgalerie. Zij krijgt steeds meer bewondering voor de eigen aresse van de galerie, die haar foto graferen niet serieus neemt. De film begint om 21.30 uur. De Filmclub zet de deur van de zaal aan de Nieuwstraat 12 al een uur daarvoor open. Toegangsprijs vier gulden. SCHIEDAM Als rijksweg 19 volgens de plannen van minister Smit- Kroes daadwerkelijk aangelegd wordt, krijgen ongeveer vijfduizend gezinnen in de wijken Groenoord en Woudhoek (Schiedam) en Holy (Vlaardingen) te ma ken met ernstige luchtverontreiniging in en rond hun huis. „Die luchtverontreini ging is vele malen erger dan de rijks overheid wil doen voorkomen. Milieu en gezondheid van de omwonenden van de weg door Midden-Delfland worden aan getast. De getroffenen willen we daarom donderdag op die risico's wijzen." Het comité Verontruste Bewo ners Schiedam-Noord inzake RW 19 komt met een 'laatste waarschuwing'. Begin volgend jaar beslist de Tweede Kamer over de aanleg van de rijksweg, die tussen Vlaardingen en Schiedam door, van de Beneluxtunne! naar Delft is gepland. Het comité benadrukt het be lang van de informatieavond, die zij donderdag samen met Natuur en Mi- lieu-edukatie Zuid-Holland en de Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam- Noord organiseert in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein in Schiedam. De nieuwste cijfers over ver keerstoename en bijbehorende groei van uitlaatgassen komen er ter sprake. Drs. J. Fransen van de stichting Natuur en Milieu uit Utrecht verduidelijkt de be rekeningen. Ook is een arts aanwezig. Dokter R. Stumpel uit Amsterdam zal ingaan op de nadelige effecten van uit laatgassen op de gezondheid van men sen. Over dit onderwerp wordt ook een videofilm getoond. De verontruste bewoners en mi lieu-organisaties vinden de verstrekking van meer informatie op dit gebied hard nodig. De toename van de luchtveront reiniging als gevolg van de aanieg van de rijksweg is zwaar onderbelicht, vin den zij. Ook zijn de berekeningen van Rijkswaterstaat over de gevolgen van de aanieg van de tweede Beneluxtunnei en een eventuele Blankenburgtunnel veel te laag volgens hen. „De hoogste concentraties van luchtverontreinigende stoffen zullen voorkomen langs Rijksweg 4 (uitgang Beneluxtunnei, red.) ter hoogte van Schiedam-West en Vlaardingen-Oost." Dat citeren de organisatoren van de in- fo-avond uit een rapport van Rijkswa terstaat. Daarin staai ook dat de grens waarden voor N02 op een aantal plaat sen 'fors zullen worden overschreden'. De luchtverontreiniging zal in die buurt sterk toenemen, waarschuwen zij. Zelfs als wordt uitgegaan van de eerste en of ficiële berekeningen over de intensiteit van het autoverkeer van Rijkswater staat. „Uit mondelinge medededelin- gen van Rijkswaterstaat blijkt echter dat het verkeer op RW 19 veel sterker zal groeien dan de 60.000 motorvoertui gen per etmaal waarvan men thans in de rapporten uitgaat. De verwachting is dat ook het vrachtverkeer sterk zal toe nemen. Hierdoor zal ongeveer dertig percent meer schadelijke emissies de lucht ingaan dan men aanvankelijk ver wachtte," meldt de organisatie van de info-avond. Het verkeer wordt meer, de luchtverontreiniging neemt extra toe doordat verschillende soorten uitlaat gassen eikaars kwalijke eigenschappen versterken en de geluidshinder zai met, langs de weg 61,5 decibel, hinderlijk tot zeer hinderlijk doordringen in bijna de helft van de vijfduizend woningen in de wijken Groenoord, Woudhoek, Holy- Zuid en Hoiy-Noord. Op de informatieavond, die don derdagavond om acht tiur begint in De Blauwe Brug, Bachplein 590 te Schie dam, zijn deskundigen aanwezig om al lerlei vragen te beantwoorden. SCHIEDAM Tim Krabbé ver telt en leest voor uit eigen werk op za terdag 17 december in De Filmclub aan de Nieuwstraat 12. De Amsterdamse schrijver, schaker en ex-wielrenner is onder meer schrijver van de roman 'Het gouden ei', waarop de onlangs in pre mière gegane Neoeriandse speelfilm 'Spoorloos' is gebaseerd. In de centrale bibliotheek aan de Lange Haven wordt in de loop van de maand een uitstalling neergezet met uit sluitend boeken van Tim Krabbé. Ook stelt de bibliotheek op ruime schaal een overzicht met bio- en bibliografische ge gevens over de gastschrijver beschik baar. Boekverkopers bieden op de schrijversavond boeken van de auteur te koop en ter signering aan. Tim Krabbé (45) was aanvanke lijk sportjournalist. Toen hij in 1967 de buteerde met de roman 'De werkelijke moord op Kitty Duisenberg', genoot hij reeds enige bekendheid als schaker. Zijn droom 'internationaal grootmees ter' te worden is nooit in vervulling ge gaan, maar schaken bleef en blijft hem bezighouden. Ook in de wielrennerij greep hij net naast de absolute top. Over deze spert schreef hij twee boe ken. De schrijversavond in De Film club begint zaterdag om 20.30 uur. Toe gang vijf gulden. SCHIEDAM Het laten sluiten van een huwelijk door een vrouwelijke ambtenaar wordt weer gemakkelijker. Drie nieuwe 'trouwvrouwen' worden benoemd door de gemeenteraad om dat de twee nu nog fungerende bui tengewoon ambtenaren van de bur gerlijke stand, die uitsluitend bevoegd zijn om huwelijken te sluiten, niet vol doende beschikbaar zijn. Het gezelschap dames dat hu welijksvoltrekkingen verricht, komt hierdoor weer op vijf, wat nodig is om tot een kloppend dienstschema te ko men. De nieuw te benoemen vrouwen zijn de dames Van den Toorn-Jansen, Valkenburg-Gerritse en Spaling-Tals- ma. DEN HAAG Naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het stimu leringsfonds heeft de journaliste Saskla Boiten in opdracht het boekje 'Experi ment geslaagd!' geschreven. Het boekje beschrijft zevenentwintig van de in to taal veertig Zuidhollandse stads- en dorpsvernieuwingsprojecten die in 1986 en 1987 subsidie hebben gekregen uit het stimuleringsfonds. Via het stimuleringsfonds onder steunt de provincie Zuid-Holland ge meenten en particulieren bij het zoeken naar creatieve oplossingen voor ver nieuwingsprojecten. De provincie kan niet voorschrijven welke stadsvernieu wingsvisie de gemeenten er op na moe ten houden. Evenmin wii de provincie uitgewerkte oplossingen aan de aan rnan of vrouw brengen. Dat schrijft de ZuidhoSIandse gedeputeerde P. van Heemst (Stadsvernieuwing en Volks huisvesting) in het voorwoord van het boekje. De activiteiten die via het fonds worden ondersteund lopen zeer uiteen. Saskia Boiten heeft deze activiteiten in zeven categorieën gerangschikt. Zij be schrijft onder andere plannen voor aan pak, aanpak van particulier bezit, on dersteuning van belangengroepen en de problematiek van de na-oorlogse stads wijken. Behalve als terugblik is 'Experi ment geslaagd!' ook waardevol voor de huidige en toekomstige stadsvernieu- wers. De beschreven oplossingen zijn wellicht ook in andere plaatsen toepas baar en in het boekje staan tips en aan dachtspunten, 'Experiment geslaagd!' is te be stellen bij het provinciale Bureau Druk werken, telefoon 070-116082. jAsy'WZ Harum Aktalan, 10 jaar de kerstboomen worde ver- nietegt om maar een weekje bij ie mand in de kamer te staan. Kerst bomen die hebben ook een leven en de mens komt de bomen verniete gen. ook a! hebt u zoon kerst- boomthuis. u kan ook een naamaak wite gebruiken want dan hoeft u ook niet elk jaar een egte kerst-boom te koopen. het maakt ook minder na tuur verpesting. Koen Krul, 8 jaar Delft: We hadden de' kerstboom vroeg op school. En de overgebiijfde stukken gingen niet in de prullen bak. Maar we hadden daarvan kerststukjes gemaakt en aan de zie ken mensen geven. Of mensen die niet kunnen lopen. En noem maar op. Ik zelf iteb ook met een jongen uit de klas «en kerststuk gaan bren gen. En die vrouw was blij. En we hebben kaarten gemaakt met teke ningen. En op de kaarten stonden: Prettige Kerstdagen en ik wens u ook een Prettige Kerstdagen. Sabrina van Zwol, 9 jaar Rotterdam Mijn school zit anders in el-, kaar heel veel taal en rekenen Ook wel heel veel tekenen Daar zit ik nu al ruim een jaar schrijf nog altijd even raar. Ooh, och was het maar waar dat ik op de Filippijnen woon dan ga ik spelen in een boom. Dan ga ik naar huis toe. Pinky Consuefo, 10 jaar Rotterdam Robert Lazet is er van overtuigd dat op beenbreu ken na da meests ziektes een psy chische oorzaak hebben. „Eigen lijk zou een goe de huisarts de mensen ook kun nen helpen, maar hij beeft sr geen tijd voor. Er is geen aandacht voor het achter liggende mense lijke verhaal. En dan gaat de pati- tent het alterna tieve zoeken." VLAARDINGEN ledereen in Nederland kan sen bordje op zijn deur spijkeren en zich de titel van hypno- therapeut aanmeten. Welke garantie hebben de cliënten dat ze bij Robert Lazet niet in handen vallen van een slimme oplichter, een kwakzalver of de zoveelste aalgladde psychobabbe- laar? „Geen enkele, als je het van te voren bekijkt, van de buitenkant er kent de aangesprokene ruiterlijk in zijn Vlaardingse praktijk aan de Pieter Karei Drossaartstraat. Uiteraard heeft hij daar nog wat aan toe te voegen: „Ik sta garant voor 100 percent inzet van mijn kant ten gunste van degene die bij mij aan klopt. En of ik dat waarmaak, dat moet voor ieder makkelijk zijn om uit te maken." De 41-jarige Zoetermeer- der benadrukt ook dat niemand speci aal naar hem toe hoeft te komen met een bepaalde klacht of probleem, want er zijn meer wegen die naar Ro me leiden. Hypnotherapie kan in som mige gevallen een oplossing bieden, maar andere geneeswijzen ook, inclu-' sief het reguliere medische circuit. De eerste vraag die Lazet zijn cliënten altijd stelt is of hun huisarts weet dat ze bij hem hulp zoeken. „In principe vind ik dat de mensen eerst daar hun heil moeten zoeken Als ze echt een goede arts zouden hebben, kan die hen ook helpen. Maar hoe werkt het vaak: de dokter heeft vijf minuten de tijd per patiënt. Het men selijke is eruit, er is geen aandacht voor het achterliggende verhaal. En als men zich onvoldoende opgevan gen voelt, gaat men alternatief zoe ken." De hypnotherapie is in wezen een gesprekstherapie, waarbij de the rapeut de cliënt van tijd tot tijd in een trance-toestand brengt, een verander de, verdiepte staat van bewustzijn. „Dat is niet eng, want je weet heel de tijd dat je in trance bent, en je kunt die toestand beeindigen wanneer je zelt wilt. Ais je tussendoor de telefoon op wil nemen, dan kan dat," legt La zet uit. Hij probeert de belemmeringen die de cliënt ondervindt op te sporen en uit de weg te ruimen, „ik kruip in de psychische huid van de hulpvrager, zodat ik vanuit zijn/haar wereidmodel de nodige ombuigingen kan bewerk stelligen." Het stimuleren van de onbe wuste creativiteit is daarbij van we zenlijk belang, leder mens beschikt over een grote dosis creativiteit, alleen de meesten sluiten het af. „De com municatie tussen het bewustzijn en het onderbewustzijn verloopt zeer moeizaam. In dat onderbewustzijn schuilt echter een enorm probleemop lossend vermogen, een enorme scheppende en verwerkende kracht. Via die trance kan dat gemobiliseerd worden. In feite genees ik de mensen dus niet, ze doen het zelf. Ik reik al leen, door middel van taal, wat een centrale rol speelt, de sleutels aan. „Overal zijn geëigende wegen voor, en ik denk dat je onderbewust zijn precies weet hoe het in elkaar zit." Cryptische taal? De hypnothera peut vindt van niet. „In de praktijk vait het wel mee. Het is absoluut niet zwe verig, we blijven met beide benen ste vig op de grond staan." Toch draait Lazet er niet om heen dat suggestie en autosuggestie een belangrijke rol spelen in zijn me thodes. Een 'lieve manier van aanpak' noemt hij het zelf, met veel persoonlij ke aandacht. Een rustgevende ambi ance, een geduldig luisterend oor. ie mand die bereid is zich helemaal in de problematiek in te leven: daar knap pen de meeste mensen ai behoorlijk van op. Wie in de hypnotherapie ge looft, maakt een goede kans dat het dan ook werkt. „Een bekend gegeven, dat placebo-effect," zegt Lazet. „Het resultaat van elke geneeswijze hangt zeer sterk af van het verwachtingspa troon dat bij de cliënt bestaat. De 'ge wone' dokter kan elk pilletje met of zonder werkzame bestanddelen voor schrijven, als jij er maar van overtuigd bent dat het werkt, dan werkt het ook." Op beenbreuken na gelooft de hypnotherapeut steevast dat de mees te ziektes een psychische oorzaak hebben. Veel mensen ziet hij ais ro bots door het dagelijks leven schuife len. „Ze zijn zelf gaan geloven dat de rol die ze in de maatschappij spelen, het opklimmen van de ladder, hun echte leven is. De jaloezie op de chef, hiërarchische onderlinge verhoudin gen: ze nemen het allemaal mee naar huis. En dat gaat fout, daar worden mensen ziek van." Voor hij hypnotherapeut werd, had Lazat er al verschillende banen opzitten. Hij was tuinman, discjockey, privè-chauffeur van NATO-generaais, werkte bij Shell in de Botlek, had een touringcarbedrijf en een import-export firma. Na een opleiding van drie jaar bij de Stichting Educatieve en Thera peutische Hypnose (SETH) in Utrecht begon hij twee jaar geleden met zijn praktijk, een van de zeer weinige in de buurt. „In Den Haag, Amsterdam en Utrecht zijn er vee! meer. Misschien blijft Rotterdam toch de nuchtere, za kelijke werkstad." De problemen die de alterna tieve genezer voorgeschoteld krijgt, varieren van bedplassen, hoofpijn en straatvrees via stress tot verlegenheid en impotentie. Hij behandelt alle psy chosomatische kwalen, fobieén en al lergieën. Daarnaast helpt hij mensen van het roken en van drugs af en leert hij managers uit het bedrijfsleven hoe ze hun creativiteit kunnen vergroten. Gemiddeld zes weken is hij be zig met zijn klanten, die uit de hele re gio komen. Sneller komt ook voor: ie mand met een ernstige vorm van straatangst wist hij daar in drie ses sies van te verlossen. Een man die zijn hele leven al hevig bloosde en transpi reerde was eveneens binnen de kort ste keren 'genezen'. Ook sceptische mensen weet hij met succes te behan delen. „Dan leg ik precies uit wat ik doe, stap voor stap. Maar nogmaals: het is niet de hypnose die het doel, Ze moeten het zelf doen. ik plant alleen maar een zaadje." Wie uit nieuwsgierigheid bij La zet aanbelt om erachter te komen wat hij of zij in een vorig leven gedaan heeft wordt door de hypnotherapeut resoluut doorverwezen naar Het Zwar te Gat. Als aanhanger van de filosoof Jung en de psychiater Ericsson heeft hij wel een verklaring voor dergelijke verhalen, maar hij leent zich er niet voor om mensen daarvoor onder hypnose te brengen. „We moeten we! serieus blijven. Je werkt tenslotte met de psyche van de mens. Dat is veei te belangrijk om spelletjes mee te spe len SCHIEDAM Gisternacht is een bewoner van een pand aan de Kor te Haven door twee onbekenden mis handeld. Het dochterje van het slachtof fer was wakker geworden van lawaai op straat, dat veroorzaakt werd door twee mannen die met ladders in de weer bie- -ken te zijn. Toen de vader vroeg of het wat zachter kon, dreigden de twee hem 'een klap voor zijn gezicht' te zullen ge ven. Dit gebeurde niet, maar na het be ëindigen van het gesprek sioeg een van -de twee de man met een iadderbeugel 1 op de neus. ROTTERDAM Tijdens het feestelijke diner ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Sophia Kin derziekenhuis in Rotterdam heeft minis ter Deetman (Onderwijs en Weten schappen) bekendgemaakt dat hij toe stemming heeft gegeven voor nieuw bouw van het ziekenhuis. Het bestuur van het Sophia kan nu snel met een definitief plan komen voor het nieuwe gebouw naast het zie kenhuis Dijkzigt. ROTTERDAM - De Hogeschool van Rotterdam krijgt financiële steun van het ministerie van Onderwijs om te trachten het hoofdkantoor van IJnilever op de hoek Rochussenstraat Museum park in Rotterdam te kopen. De Hoge school is met twaalfduizend studenten en een groot aantal instituten voor ho ger beroepsonderwijs (hbo) uit haar jas je gegroeid en heeft dringend behoefte aan meer ruimte. Het is inmiddels de grootste Hogeschool in Nederland. In het Unilever-gebouw moeten volgens pian twee van de vier facultei ten worden gehuisvest. Het gaat om de faculteiten Educatieve Opleidingen en Welzijn, Arbeidsverhoudingen en Ge zondheidszorg Het huidige gebouw van de fa culteit Educatieve Opleidingen in Delft wordt in gebruik genomen door de Ho gere Agrarisch School, die nu nog in Jordrecht en Utrecht zit. Ook de MTS uit Deift en de eveneens daar gevestig de school voor Middelbaar Laboratori um Onderwijs verhuizen naar het oude pand van Educatieve Opleidingen Door de verhuizing van de facul teit Weizijn, Arbeidsverhoudingen en Gezondheidszorg naar het gebouw van Unilever, komen er in Rotterdam tien gebouwen vrij. Een aantal wordt weer voor onderwijsdoeleinden gebruikt, on der meer voor de Vereniging voor Pro testants-Christelijk Hoger Beroepson derwijs. De gemeente Rotterdam moet nu van de minister onderhandelen met Unilever over de aankoop van het ge bouw. SCHIEDAM Op de Philippus- weg werd afgelopen weekend een kleine bestelauto van de firma Muijs Co ge stolen. De politie vermoedt dat deze wa gen gebruikt is bij een inbraak in een opslagloods van Frans Maas BV, die eveneens aan de Philippusweg is gele gen. Daarbij werd een groot aantal vi deo-recorders weggenomen. De daders kwamen de loods binnen door het hangsslot van een roldeur te forceren. SCHIEDAM Bij een inbraak in een woning aan de Johan Braakensiek- straat werden gisteren een video-recor der, een keyboard en een aantal siera den buitgemaakt. De dader(s) verschat te(n) zich toegang tot de woning door een ruit in de voordeur te breken. Bij een inbraak in een berging aan de Rotterdamsedijk is gisteren een partij gereedschap ter waarde van ruim 5000 gulden weggenomen. De daders verschaften zich toegang tot de berging door de voordeur te forceren.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1