'Stalenboek' helpt ouders bi,n dezen van basisscholen Pol tie onverbiddelijk bij te vroeg afsteken vuurwerk De geschieden is van de borrel Het Vrije Volk SCHIEDAM 'The Magnificent Seven': filmmuziek om te dansen Nighttown weert rechtse skinheads Dick Belle exposeert b Jongepier Wel meer variatie in onderwijs-aanbod, maar voorlopig geen 'vernieuwingsscholen' Verrassende tentoonstelling In Belastingmuseum over fiscus en gedistilleerd Geld weg Lampen gestolen PAGINA 14 ws WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 ■Av 1 x\\ aas® Een den an: Weer aanrijding aan De Braauwweg Bejaarde geschept Zang bij laatste orgelconcert 1988 Ruilbeurs in Do Vier Molens Poiitie-wagons total loss lij achtervolging Kerstdlef gearresteerd mode tiaar éigen ontwerp 'Boterstraat-89 A11-12NÉ3 Scfiiedam- (ftoek Grote Mark) Te f:010-4270077 1 J SCHIEDAM De veertien open bare basisscholen in Schiedam gaan zich in de toekomst duidelijker profile ren. Er komt een 'stalenboek' waarin de scholen zichzelf zullen voorstellen aan de hand van onderwijskundige metho des, leerdoelen en functie in de wijk. Ouders zullen van dat overzicht gebruik kunnen maken bij kiezen van de juiste basisschool voor hun kind. De meeste scholen vinden het zinvol om de verscheidenheid in het Schiedamse onderwijsaanbod te ver groten, zonder dat dat overigens mag lelden tot onderlinge concurrentiestrijd. Ook zijn veel scholen voorstander van een verdere profilering van de eigen schooi en bestaat de behoefte om dat eigen 'gezicht' duidelijker naar buiten te brengen. Dat blijkt uit de eerste reacties van de scholen op de gemeentelijke no ta 'Het openbaar basisonderwijs in Schiedam; op weg naar het jaar 2000'. Uit de commentaren van de scholen is eveneens naar voren geko men dat Schiedam voorlopig verstoken zal blijven van de zogenaamde 'traditio nele vernieuwingsscholen' van het type Jenaplan of Montessori. Geen van de aangeschreven onderwijsinstellingen voelde ervoor zich in die richting te ont wikkelen. Kernvraag van de nota was: moeten aile scholen in principe hetzelf de onderwijspakket aanbieden, of mag men ieder voor zich uitmaken of men wil aansluiten bij de buurt, bij wat de ou ders willen, bij bepaalde methodes of bij de sfeer en de traditie die men in de loop der jaren heeft opgebouwd? Vol gens wethouder Hans van Kleef (Onder wijs) wil de gemeente de scholen niet van bovenaf één lijn opleggen, maar juist meer ruimte geven om, in overleg met de ouders in de medezeggen schapsraad, een eigen koers uit te stip pelen. „Het merendeel van de scholen heeft daar positief op gereageerd," al dus Van Kieef. „Een paar vroegen zich af: moeten we nu alweer veranderen? Die wilden eerst geld zien. En een aan tal scholen was tevreden." Met de scho len die dat wensen gaat de gemeente de komende tijd overleggen hoe de ge wenste profilering gerealiseerd kan wor den. Per afzonderlijke schooi zal dat re sulteren in een beknopt actieplan. De wethouder vindt dat de scho len niet te bang moeten zijn voor een zekere mate van gezonde concurrentie. Hij bespeurt op dat punt bij sommige onderwijsinstellingen een beetje koud watervrees. „De markt in Schiedam is bekend: de leerlingenaantallen in de toekomst zijn vrij goed te voorspellen. Dus dat moet op een redelijke wijze ver deeld worden, daar moet je elkaar de tent niet voor uitconcurreren. Maar an derzijds mag je toch een bepaalde me thode verdedigen en aanprijzen, als je er achter staat? Laat je maar eens wat meer zien, zeg ik. tegen de scholen, pre senteer je naar buiten toe.' Een van de scholen, Het Windas in Groenoord, schreef in reactie op de nota dat het een goede zaak was om het openbaar onderwijs in Schiedam wat te 'ontstoffen'. Van Kleef kan dat onderschrijven: „Onze doelstelling is om 'de kwaliteit van het onderwijs te verho gen door mensen aan te sporen na te denken over hun eigen onderwijs. Stil stand is achteruitgang. De kinderen ver anderen, de lesmethodes veranderen, dus moeten de scholen ook regelmatig veranderen." SCHIEDAM Zes heren en een dame, alle zeven op zijn zachtst gezegd bekend geworden in verschillende stro mingen van de popmuziek. Als de groep 'The Magnificent Seven' brengen ze een filmmuziek-repertoire van de jaren veer tig tot heden, waaronder bijvoorbeeld stukken van Nino Rota (Fellini), Ennio Morrioone en het thema van de James Bond film 'Dr. No'. Een van hun eerste grote optredens, tijdens de 'Nacht van de Poëzie' in Utrecht, ontlokte aan pers en publiek vele lovende reacties. Zater dag zullen ze te zien en te horen zijn in het Schiedamse Passage theater. In 'The Magnificent Seven' zitten Henny Vrienten (bas), Joost Belinfante (trombone,viool, toeters en bellen), Jan Pijnenburg (slagwerk), Jan de Hont (gi taar), Fay Lovsky (zang en toetsen), Ja cob Klaasse (synthesizers) en Jan Koop- er (saxofoon). Initiatiefnemer voor de hele operatie was Henny Vrienten, Na het uiteengaan van zijn band 'Doe Maar' richtte hij zich op het schrijven van filmmuziek. Vanuit deze belangstel ling zocht hij in de zomer 1986 Jacob Klaasse op, met de bedoeling een oud idee te verwezenlijken: Henny Vrienten had altijd al een voorliefde gehad voor de muziek die bij Walt Disney-teken- films gebruikt werd, en voor arrange menten van componist Leroy Andersen. Jacob was meteen enthousiast en samen gingen ze op zoek naar een vijftal andere muzikanten. Niet de eerste de besten, zoals hierboven al te lezen viel. Gezamenlijk'gingen ze aan de slag; geselecteerd materiaal werd door Jacob gearrangeerd en na een half jaar repe teren hadden ze hun doel bereikt: het zo nauwkeurig mogelijk benaderen van het authentieke materiaal. Nadat eerst nog de wat iievige naam 'De Zeven Dwergen' verworpen was werd 'The Magnificent Seven' een feit. De groep zelf omschrijft haar muziek ais 'cinema dansant' of 'dans- en-niks-aan-de-hand', en zegt garant te staan voor een perfecte avond. Wie 'The Magnificent Seven' aan het werk wil zien moet zaterdag naar de Grote Zaai van het Passagetheater komen. Het concert begint om 20.15 uur. Toe gangsbewijzen:"/ 16,-, ƒ19,- en ƒ22,-. Telefoon Passagetheater: 4262987. SCHIEDAM De politie zal di rect optreden tegen jongeren die over last veroorzaken met kerstboominzame- lingen en door het afsteken van vuur werk. Het verzamelen van kerstbomen voor de jaarlijkse Nieuwjaarsverbran ding is alleen toegestaan in overleg met de wijkagent, die" een opbergplaats zai aanwijzen. De bomen mogen niet wor den opgeslagen in kelders of schuurtjes. Volgens de politie is dit te brandgevaar lijk. Evenmin wordt het verzamelen van autobanden als materiaal voor de brandstapel toegestaan. De Rotterdamse officier van Jus titie, mr. J.H. Moraal, heeft bepaald dat boetes uitgedeeld kunnen worden van f25,-, 50,- of ƒ100,- aan overtreders van de wet. Het is namelijk verboden vuurwerk af te steken buiten de vastge stelde tijdstippen. Vuurwerk mag alleen worden afgestoken op 31 december 1988, vanaf 22.00 uur tot 1 januari 1989 2.00 uur. Kortom, alleen tijdens de wis seling van het jaar. De verkoop van vuurwerk is slechts geoorloofd op 30 en 31 december. Mensen die zich niet aan de re gels houden worden direct naar het po litiebureau overgebracht. Van minderja rigen zullen de ouders worden gewaar schuwd. Om baldadigheid zoveel moge lijk te beperken zai de politie ook extra ietten op het dragen van wapens, vooral met het oog op relletjes tijdens de kerstboominzameiing. Door Roland Vonk ROTTERDAM Fons Burger, directeur van Nighttown, heeft goed nieuws en slecht nieuws. Eerst het goe de nieuws. De Rotterdamse concert- en dansgelegenheid Nighttown heeft in de eerste dertien weken van haar bestaan al zestigduizend bezoekers gehad. De aanvankelijke prognose voor het hele eerste jaar was honderdduizend. Als de belangstelling op het huidige peil blijft, stevent Nighttown in het eerste jaar af op het kwart miljoen. Voor zover nu is te overzien gaat het financieel ook voorspoedig.*ln een persbericht concluderen de Nighttown- initiatiefnemers dat de door hen be dachte formule, een gecombineerde culturele en commerciële instelling, le vensvatbaar is. Anders gezegd: de ba- romzet is voldoende om de optredende bands te betalen. Dan het slechte nieuws, althans: net minder goede nieuws. Na de vernie lingen van 3 december heeft Nighttown besloten om geen concerten van 'psy- chobiily'-groepen meer te houden. Uit voorzorg gaat het aangekondigde rockabilly-festi-val van aanstaande zon dag ook niet door. En ais er nog één keer moeilijkheden zijn bij een hiphop concert dan komt die muzieksoort ook niet meer op het podium van Nighttown. Burger over de problemen: „Op het psychobilly-festival van 3 december kwamen uit Frankrijk, Westduitsland, Engeland en België skinheads af, beho rend tot een rechtse groepering. Die lui begroetten elkaar met de Hitler-groet. Binnen zijn geen echte moeilijkheden geweest, maar buiten heeft die groep vernielingen aangericht, en daar voelen wij ons ook verantwoordelijk voor. Ais je zoiets gigantisch als Nighttown begint in een woonwijk, dan moet je een goede relatie met de buurt opbouwen. „Toen we het aanbod van die psychobiüy kregen, hadden we zoiets van: alles moet kunnen. We vonden dat we de vroegere traditie van Arena om dit soort concerten te houden moesten doorzetten. Maar hier hadden we hele maal niet op gerekend. Dit soort exces sen moeten we verder voorkomen." Het geplande rockabilly-festivai van aanstaande zaterdag heeft in wezen niet vec-5 ut te staan met psychobiüy, maar Nighttown wil geen risico nemen. De rockabilly-avond was georganiseerd door Scar, een bundeling van bezoe kers van het voormalige jongerencen trum Arena, dat eertijds in het Nighttown-pand aan de West-Kruiskade was gevestigd. De samenwerking tussen Nighttown en Scar gaat, tot vreugde van Burger, gewoon door. Met de knok partijen na afloop van zogeheten hi phop-concerten in Nighttown is wat de bedrijfsleiding betreft de grens bereikt. Bij drie van de zes gehouden concerten was het raak. Matten. Tussen gangs. Deels binnen, deels buiten. Fons Burger is daar zelf ook bij gewond geraakt. Nu zegt hij: „Nog één keer stront, dan kap pen we met die hiphop-concerten. We nemen die hiphop best serieus, maar wie wil knokken doet dat maar in de sportschool. Niet bij ons." (INGEZONDEN MEDEDELING) Door Bernadette Neelissen ROTTERDAM Een borrel bestellen in de kroeg is voor veien een wekelijks, misschien zelfs dagelijks terugkerende handeling. Maar wie staat ooit stil bij de geschiedenis van het gedistilleerd? Wie denkt er bij het nuttigen van bijvoorbeeld een glaasje jenever aan het feit dat het distillatie-proces al bekend was bij de oude Grieken en Arabieren? Deze en vele andere aspecten van gedistil leerd worden belicht op de tentoonstelling 'De Geest in de Fles', die van 15 december tot en met 26 ja nuari in het Rotterdamse Belastingmuseum prof. dr. Van der Poel te bezichtigen zal zijn in een histori sche context komen produktie en consumptie van brandewijn en jenever en de rol die de fiscus daarbij speelt aan de orde. Saai? Integendeel. Alleen al de verscheidenheid aan prachtige oude flessen, krui ken, kuipersgereedschappen en reclame-artikelen maakt een bezoek aan 'De Geest in de Fles' de moeite waard. Enkele pronkstukken: een zilveren 'tastevin', een soort napje waarmee wijn geproefd werd, uit 1747. Een likeurset van in zilver gevat glas uit 1700. Halve liter export-flessen 'Genuine Hol lands Geneva', gestookt door Johannes de Kuyper, die voor de gelegenheid op de etiketten wordt opge voerd ais 'John'. En niet te vergeten de schitterende distilleerketel 1900) voor jenever, met een in houd van maar liefst 118 liter. Het glimmende koper blinkt de bezoeker al van verre tegemoet. Ook het fabricageproces 'van korrel tot bor rel' wordt op een originele manier uit de doeken ge daan. Dit gebeurt aan de hand van een aantal minu tieus uitgevoerde houtsnijwerken, beplakt met onder andere echte graankorrels. De makers van de ten toonstelling, Geert Nieman en Marthe Philipse, heb ben niets nagelaten om er een aantrekkelijk geheel van te maken. Ze hebben -zelfseeri soort mechani sche pop op de kop weten te tikken, die, wanneer men op een knop drukt, 'een glaasjen' achterover slaat en daarbij heel komisch de wenkbrauwen op trekt, alsof hij wii zeggen: „Dat smaakt!" De relatie van gedistilleerd met de fiscus komt eveneens via poppen tot uitdrukking: twee 'belastingambtenaren' die met een vochtweger het mengsel van alcohol en water in een branderij me ten om de alcoholaccijns vast te kunnnen stellen. Geert Nieman: „Sinds 1982 gebruikt men densime ters die rechtstreeks afleesbaar zijn. Bij de oude methode was aanmerkelijk ingewikkelder: met ver ouderde vochtmeters, thermometers en een tabel- lenlijst moest het alcoholpercentage berekend wor den. Een hele klus, die niet zomaar door iedereen uit te voeren was." De geschiedenis van onze borre! is een lange. Ze begint al in de middeleeuwen, bij de speurtocht van alchemisten naar een 'levenselixer'. Zij ontdek ten dat er na het stoken en branden van wijn een sterke drank overbleef, die ze als geneesmiddel te gen allerlei kwalen in de strijd gooiden. Tijdens de pestepidemieën in de veertiende eeuw geloofden ve len heilig in het drinken van een lepel van die 'bran dewijn' per dag. in Nederland raakte het gebruik van jenever vanaf de 17de eeuw ingeburgerd. Een beetje té in geburgerd: vooral aan het eind van de 19de eeuw was er sprake van drankmisbruik, wat bestreden werd door o.a. de 'Volksbond'. Drankmisbruik komt op de tentoonstelling in het Belastingmuseum na tuurlijk ook aan bod. In samenwerking met het NI- AD, het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs, Poppen op de tentoonstelling: twee belastingambtenaren' meten met een vochtweger het mengsel van alcohol en water in een branderij, om de alcoholaccijns vast te kunnen stellen. werd een aparte afdeling ingericht met onder meer oude anti-alcohol prenten. Op aangrijpende, maar ook een beetje lachwekkende wijze wordt Duivel Al- cohol geschetst als de ondergang van vele 'brave werkmans-gezinnen' Het smartlapperige gedicht 'Verlaten' (C.Jetses, 1906) vormt daarvan een hoog tepunt. Dit met duivels en draken omlijste vers ver telt het verhaal van een arme jongen, die na de dood van zijn moeder vereenzaamt en uiteindelijk sterft. Zijn vader? In de kroeg natuurlijk, getuige de volgende melo-dramatische regels: 'En vader! Oh die vreselijke kroeg! Wat moest hii dat vergifthoi eig'lijk haten! Was Moeders dood dan nog geen leed genoeg? Zie nu dal kind, haif wees en gansch verlaten!' De rest van Jetses vers kan men zelf gaan le zen op de tentoonstelling 'De Geest in de Fles', van 15 december tot 27 februari in het Belastingmuse um aan de Parklaan 14 te Rotterdam. Openingstij den: dinsdag tlm vrijdag van 10 tot 17 uur. Zaterdag en zondag van 11 tot 17 uur. Maandag gesloten. De toegang is gratis. olieverf SCHIEDAM Dick Belle exposeert van 17 december tot 7 januari bij kunsthandel Jongepier aan de Dam 37. Hoewel in Rotterdam geboren woont en werkt Belle in Schiedam. Hij schildert voornamelijk met olieverf op linnen. Ook experimenteert hij met acrylverf op papier. Werk van kunstenaar Belle was eer der te ."••ezichtigen in het Koninklijk Paleis in Amsterdam, het Stedelijk Museum en in galerie Kunstkop- in Den Haag. De opening is op zaterdag 17 december om 13.00 uur. Dit ge beurt in aanwezigheid van de kunste naar zelf. Van dinsdag tot en met zaterdag is de expositie (tweede etage) geopend van 10.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Uit een wand kast in een woning a; de Morse straat is een bedrag van 250,- weggenomen. Van de daderfs) ont breekt ieder spoor. Ook is het niet duidelijk hoe de toegang tot de wo ning verkregen werd. SCHIEDAM - In de nacht van 13 op 14 december werd inge broken bij Maagdenberg Verlichting aan de Mgr. Nolenslaan. De twee daders verschaften zich toegang door met een trottoirtegei een ruit van vier bij twee meter in te gooien Er werden verschillende lampen uit de hogere prijsklasse meegenomen. Volgens de melding vluchtten de da ders in een witte personenauto. Een onderzoek van de nabije omgeving heeft niets opgeleverd. SCHIEDAM Twee jongelui zijn gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op het gevaarlijke kruispunt De Braauwweg-'s Grave- iandseweg, ter hoogte van gebouw Klaverstede. De 25-jarige jongen uit Rotterdam reed omstreeks kwart over drie met zijn brommer op het fietspad van de 's Gravelandseweg toen een bestelwagen, bestuurd door een 23-jarige man uit Middel burg, van de De Braauwweg kwam en hem geen voorrang verleende. De bromfietsberijder en zijn duopas- sagiere, een 25-jarige Schiedamse, zijn gewond naar het Schielandzie- kenhuis vervoerd. Na behandeling konden zij weer naar huis keren. SCHIEDAM Een 71-jarige Schiedamse is gistermiddag op de Burgemeester van Haarenlaan ge schept door een personenwagen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half twee op een voetgangersover steekplaats ter hoogte van de Min. Donkerstraat. De vrouw is met letsel naar het Schielandziekenhuis ver voerd. Tegen de bestuurder van de auto, een 24-jarige man uit Schie dam, is proces-verbaal opgemaakt. SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum (Hoogstraat 112) zal het laatste orgelconcert van dit jaar worden gegeven op zaterdag 17 december door organist HiSde brand Otto uit Oud Beijerland. Me dewerking wordt„verieend door het. vokaal .ensemble, iMëruta' <Qt.ider,.leL,<, ding van Rico P. Sanders.— Het programma, dat afge stemd is op Advent en Kerstmis, be gint om 15.00 uur en zai ongeveer drie kwartier duren. De toegang is gratis SCHIEDAM Verzamelaars van munten, postzegels, prentbrief kaarten en stripboeken kunnen op zondag terecht op een ruilbeurs in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damtaan 766. Aan vang 13.30 uur. De toegang en eventuele taxatie van verzamelingen zijn gratis. SCHIEDAM - Vannacht is bij een inbraak in videotheek 'Video land' een partij video-apparatuur buitgemaakt. De politie zette onmid dellijk na de melding met enkele wa gens koers naar de plaats van het onheil. Daar aangekomen zag men een een VW Golf met drie Inzitten den wegrijden. De achterste kente kenplaat was afgedekt en de auto voerde geen verlichting. Na een ach tervolging door Schiedam, waarin met hoge snelheden werd gereden, werd de vluchtauto uiteindelijk in de buurt van het Witte Dorp (Rotter dam) leegaangetroffen. Via het kenteken kon de ei genaar van de auto, een 37-jarige Rotterdammer, worden opgespoord en aangehouden. De man werd overgebracht naar het hoofdbureau in Schiedam. De aangifte van de diefstal wordt vandaag verwacht. Tijdens de achtervolging door Schiedam botsten twee politie-wa- gens bij een poging de vluchtauto te stoppen op elkaar. Dit gebeurde op de Burgemeester van Haarenlaan. Er vielen geen gewonden. De beide politie-wagens zijn 'total loss'. SCHIEDAM - Bij de Schie damse politie kwam gisteren de mel ding binnen dat in de nacht van 9 op 10 december bij Tuincentrum van Bekkum aan de Polderweg verschil lende soorten kerstartikelen gesto len zijn. Op 9 december waren twee mannen bij de zaak geweest die in formeerden of men ook kerstbomen voor de handel verkocht. In de nacht daarop werd bij het tuincentrum een schuurdeur geforceerd. De politie had na onderzoek reeds een ver moeden over de mogelijke dader, dat later bevestigd werd. Een 22-jarige Schiedammer werd aangehouden. Na het opmaken van een proces-verbaai werd hij naar huls gestuurd. De man bieef overigens ontkennen. L

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1