'Echt milieu-onderzoek nodig in Spaland' Staatssecretaris Heerma bezoekt woonwagenbewoners Wetenschappelijke Kring: discussiëren met vakmensen Piek ook in Muzieknacht Leerlingen en personeel Startblok klagen over hoofdpijn na renovatie m Charters vanaf Zestienhoven? PAGINA 26 HptVriipVnIL QFNIFDAM DONDERDAG 15 DECEMBER 1988 Kleine linkse partijen stellen voor geen gifvrij-verklaring af te geven Overleg over opheffing van 'Hof van Gyrene' en aanleg van nieuwe kleinere woonwagencentra in Spaland Kerstsamenzang Wilton: concert 'Oktopus' In museum Spreekuur CNV 'Sommige sprekers zijn een openbaring om naar te luisteren' Reedijk neemt afscheid van Erasmusschool mmc jonge mensen moeilijker om een avond vrij te maken." f- £*r JU Hv rtra Door Ben van Haren SCHIEDAM De bodemveront reiniging door het Rotterdamse haven- slib in het uitbreidingsgebied Spaiand moet volgens de officiële milieuwetge ving onderzocht worden. Het gemeente bestuur kan geen 'gifvrij-verklaring' af geven voordat zo'n echt 'nader onder zoek' (kosten 250.000 gulden) heeft plaatgevonden. De kleine linkse partijen in de gemeenteraad stellen dat in een toelich ting op een initiatiefvoorstel, dat zij van daag op het gemeentehuis hebben in gediend en wat maandag in de gemeen teraad wordt behandeld. De fracties van D66, PSP-PPR en CPN worden daarbij gesteund door gerenommeerde milieu-instituten. Bij hun voorstel zitten afschriften van brie ven van prof. dr. L. Reijnders van Na tuur en Milieu, drs. T. J. Warns van Mi lieudefensie, drs. A ,Ch. E. van de Vusse van de Wetenschapswinkel Delft en Ir. A. van Pelt van Nederland Gifvrij. Reijn ders schrijft bijvoorbeeld aan wethou der Zijdeveld, dat hij zijn oorspronkelij ke oordeel over Spaiand handhaaft: „De voorgestelde woningbouw op het siib- depot Spaiand-West is thans niet ver antwoord." De geraadpleegde deskundigen vinden, dat de bij de beoordeling in Schiedam gebruikte 'Inrichtingenstudie van Gemeentewerken Rotterdam' over het gebruik van baggerstortlokaties geen wettelijke status heeft. Die is al leen bedoeld om de belangen van Rot terdam te verdedigen, meent Nederland Gifvrij. De kwestie Spaland is in septem ber aangezwengeld door de met vier le den in de raad vertegenwoordigde klei ne linkse partijen. Milieu- en stadsont wikkelingswethouder Zijdeveld kwam voor de beantwoording speciaal terug van vakantie. Het college van B. en W. verweet de vragenstellers onverant woorde stemmingkwekerij door te sug gereren, dat da gemeenteraad onvolle dig en onjuist geïnformeerd was. Nu reageren de vragenstellers hierop met een onderzoeksvoorstel. Bart de Leede (PSP-PPR): „Wij hebben met de indiening van dit voor stel zo iang mogelijk gewacht omdat uit vooroverleg was gebleken, dat ook van de kant van het college een voorstel voor een onderzoek zou komen. Dit naar aanleiding van de vragen, die het CDA heeft gesteld. Gisteren bleek in de commissie Stadsontwikkeling en Milieu, dat men geen onderzoek wil zoals wij op advies van de Wetenschapswinkel Delft hebben voorgesteld. Dus volgens de richtlijnen van de interim Wet Bodemsa nering." SCHIEDAM Staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) komt maan dag de huisvestingsproblemen bekijken van de woonwagenbewoners in Schie dam. Eerder die dag zal de bewindsman te gast zijn in Overschie. Op het Stads kantoor in Schiedam voert Heerma een gesprek met leden van het gemeente bestuur en vertegenwoordigers van het provinciebestuur. Vervolgens staat er een bezoek aan woonwagencentrum 'Hof van Cyrene' aan de Schiekade op het programma, alsmede een bezichti ging van het speciaal voor woonwagen bewoners opgezette woningbouwproject aan het Schuttersveld. Een van de mensen die in Schie dam met staatsecretaris Heerma om de tafel zal gaan zitten is wethouder C. Zij develd (PvdA) van Stadsontwikkeling. Hij houdt zich onder andere bezig met de aanleg van nieuwe standplaatsen voor woonwagenbewoners. Over het be leid van de gemeente inzake de woon wagenbewoners zegt hij: „Het gemeen tebestuur heeft te maken met twee te genstrijdige krachten. Ten eerste heb ben we in Schiedam te maken met een groep van veertig wagens op één loca tie, terwijl het Rijksbeleid streeft naar kleine concentraties van zo'n vier a vijf wagens per standplaats. Die groep van veertig zèif ziet dat streven niet zitten. Zij wiljan gewoon bij elkaar blijven als een grote groep. „Wat proberen we nu te realise ren? Het maximum aantal wagens dat volgens het Rijksbeleid op een stand plaats mag staan is vijftien. Het project 'bijzondere woningen' aan het Schut tersveld, dat ook als standplaats wordt aangerekend, zit al vol. De gemeente Schiedam wilde dus een plekje vinden voor veertien tot vijftien wagens en die zo neer te zetten dat er geen 'massale' indruk ontstaat. Dat is verwerkt in het bestemmingsplan 'Spaland'. Uiteindelijk moeten op deze manier daar zo'n dertig plaatsen geschapen worden. De eerste 'cluster' zal bestaan uit 14 tot 15 plaat sen." Met een onderdrukt lachje: „Maar ach, ambtelijke molens draaien nu eenmaal niet zo snel. De bouw van Spaland had een jaar geleden al van start moeten gaan. We zijn nu dan ein delijk in het stadium van de laatste dis cussies over het plan aargeland en ho pen begin voigend jaar de eerste paal te kunnen slaan, intussen is door ai die ambtelijke traagheid bij de woonwagen bewoners de indruk gewekt dat de ge meente wel mooi praat, maar niets doet. Toch is de manier waarop Schie dam zich inzet voor de woonwagenbe woners voor Nederland heel bijzonder. Het is niet voor niets dat het provinciaal bestuur staatssecretaris Heerma aan raadde hier eens een kijkje te komen nemen." Hoe denken de woonwagenbe woners zelf er over? Jack Gaudelius, woordvoerder van de bewoners van het woonwagenkamp 'Hof van Cyrene', wil daar nog niets over kwijt. „We willen eerst het bezoek van Heerma afwach ten," aldus Gaudelius. „Wat ik wel wil vertellen is dat wij ons tegen de inkrim ping van het aanta! plaatsen per locatie op zullen stellen. Zorg maar dat u erbij bent ais Heerma komt, dan zult u heel wat meer te schrijven hebben." Bedoelt Gaudelius dat er harde actie gevoerd gaat worden? „Nou, nee. Maar we zul len onze mening wel duidelijk maken." Eerder die dag maakt de staats secretaris op uitnodiging van de bewo nersorganisatie Overschie onder meer een tocht langs de na-ooriogse wonin gen in die Rotterdamse wijk. De bewo nersorganisatie wil de staatssecretaris de slechte staat van de woningen tonen. „We willen laten'zien hoe belabberd de na-oorlogse woningbouw in Overschie er voor staat," aidus opbouwwwerker Ronald Ruytenberg. „Daarna wiüen we met Heerma discussiëren over subsidië ring door het Rijk van het opknappen van na-oorlogse woningen. De subsi- die-regeling die op voor-ooriogse wo ningen wordt toegepast is gunstig. Wij zouden diezelfde regeling ook op na oorlogse woningen toegepast wilen zien." SCHIEDAM - In de Schie- damse Singelkerk wordt op zondag avond 18 december een kerstsa- menzang georganiseerd. De samen zang begint om 19.30 uur; de kerk is vanaf 19.00 geopend. Behalve het herenkoor 'I.H.D' en het dameskoor Jubilatio zullen ook de Shell Harmo nie en het Valeriuskoór hun mede werking verlenen. De toegang tot de Singelkerk is vrij. SCHIEDAM Harmonie Wil ton Fijenoord zet op zaterdag 17 de cember haar beste beentje voor tij dens een concert in het verenigings gebouw 'Het Trefpunt'. Ais gasten zuilen optreden het jongerenkoor 'Challenge' uit Dordrecht, violiste Noëmi Bodden en het Cavalli Klari netkwartet. Het concert wordt gege ven aan de Nieuwe Waterwegstraat 14 te Schiedam en begint om 20.00 uur. Voor degenen die met het openbaar vervoer komen, regeit de harmonie gratis aansluitend vervoer vanaf het St. Jacobsgasthuis tot aan het clubgebouw. Informatie: 4748580 of 4748562. SCHIEDAM Het twaalf koppige muziekgezelschap 'Oktop us' geeft zondag een concert in het Stedelijk Museum. Ruit, fagot, hobo, klarinet en hoorn zullen werken van Post, Masek, Mozart, en de Tsjechi sche suite van Dvorak ten gehore brengen. Het programma duurt van 14.30 tot 16.30 (inclusief pauze). Toegang: 3,- voor leden en CPJ- houders, anderen 5,-. SCHIEDAM De Schiedam- se afdeling van het CNV houdt op dinsdagavond 20 december haar maandelijkse spreekuur in het CSB- gebouw aan de Lange Haven. Tij dens dit spreekuur kan men gratis terecht met vragen sn problemen op het gebied van uitkeringen, subsi dies, ontslag en aanverwante zaken. Ook niet-leden zijn welkom. Geïnte resseerden kunnen op iedere derde dinsdag van de maand tussen 19.00 en 20.00 uur langskomen in het ge bouw aan de Lange Haven 73. Ge durende dit uur is het spreekuur ook telefonisch bereikbaar onder num mer 4267486. SCHIEDAM Snarenvirtuoos Fred Piek, voorheen Fungus, Amazing Stroopwafels en Drie Heren, is een van de tientallen muzikanten, die zaterdag nacht in het Schiedamse centrum de stemming zuilen verhogen in de cafés. Hij speeit in de dit jaar door Aria Carets geopende zaak Dirty Henry aan de Hoogstraat zijn persoonlijke Top-100. Een andere verrassing op het definitieve programma van de Schie damse Muzieknacht 1988 is een 'Rock'n roll-kerstshow'. De rockers kunnen te recht op een speciale party in Zaal Irene aan de Nieuwe Haven, waar bands spe len, danswedstrijden worden gehouden en van alles te koop is aan stands. Het verdere programma ver meldt: country- en reggaezangeres Sue Ann in De Kuil, bandartiest Mike Antho ny in 't Paadje, The Magnificent Opali- nos spelen in Onder de Pot en Spaanse flamengo's klinken in 't Maantje. Het trio Break treedt op in 't Fust, Sting speeit covers in 't Proosje en de zeven van Solid Sou! zorgen voor swingende muziek in De Unie. Pretpop- formatie Pater Moeskroen speeit Neder landstalige composities in de Pacha, Tuffie Vos en haar jazzkwartet verzor gen de muziek in Juan ies Pins en de vijfmansformatie Blue Voice speelt jazz en funk in Peter Pijpers' Podium. In 't Heklicht is zangeres-orga- niste Katie te horen, m de Kajuitbar rockzanger-pianist Robert Berger en in Klein Thalia speelt Tender Madness rhythm and blues. In Het Weeshuis treedt de Hot Shower Jazz Band en aan de andere kant van de Hoogstraat, in café Maritiem het Kwartet Oldtimers. Als deelnemer aan de Muzieknacht is het nieuwe Trendy-Kafé BB afgevallen. Deze nieuwe zaak is er niet in geslaagd voor de Muzieknacht" de deuren te ope nen. De vaste bezoekers van de cafés van de familie Leermakers, Proosje, Unie en Fust, gaan voor het begin van de Muzieknacht de sporthal Margriet in. Zij spelen in het zogenaamde PUF-toer- nooi (naar de eerste letters van de na men van de drie cafés), dat dit jaar voor de vijfde keer plaats vindt. Aan dit toer nooi nemen tien teams deei, waaronder een van in Schiedam werkzame Engel sen. Voorzitter Horman Coaten maakt zich zorgen, over do vergrijzing van hot ledenbestand. „Wie weet is het voor SCHIEDAM De dia-projec tor is van een schitterend vooroor logs model, maar toch durft voorzit ter Herman Coenen het wel aan om hem te bedienen. „Want alleen de echte Bosch-kenners merken of de dia op z'n kop zit." Beschaafd ge grinnik in de zaal op de bijeenkomst van de Wetenschappelijke Kring. Een keurig, overwegend ouder publiek, met veel blauwe blazers. De lezing zal deze keer gaan over het raadsel achtige, vaak angstaanjagende en lu gubere werk van de middeleeuwse schilder Jeroen Bosch, wiens schilde rijen tot op de dag van vandaag blij ven intrigeren. Eens per jaar is kunst het on derwerp bij de Wetenschappelijke Kring te Schiedam en Vlaardingen. Deze keer is er volgens Coenen be wust gekozen voor een artiest uit een wat verder verleden, „en niet iets moderns, want dat hebben we in vo rige jaren gehad." Bosch was zijn tijdgenoten ver vooruit, vertelt inleidster J. K. Poot, die verbonden is geweest aan de educatieve dienst van het museum Boymans van Beuningen. „Wat een bijzonder brein moet die man gehad hebben. Af en toe is het net Dali, zo surrealistisch. En dan ai die vreemde seksuele afivijkingen die hij schilder de! Wat betekent dat nou, iemand met een boeket bloemen uit zijn ach terwerk? Maar de kleuren zijn prach tig, vindt u niet?" Haar gehoor reageert met on derdrukte hilariteit op de vreemde onwerkelijke taferelen die er op het projectiescherm verschijnen. Duivels en demonen, het brandende Sodom en Gomorra, en veel naaktfiguurtjes, ook toen al. Poot: „Hij heeft zeer veel prostituèes afgebeeld, dat was toch een van de oudste bezigheden voor vrouwen. Dat heb ik ook nooit gewe ten, totdat we bij Boymans die ene tentoonstelling in huis kregen. Nou ja, zo kom je nog eens ergens ach ter." De discussie gaat er vooral over of de Zuidnederlandse schilder ai dan niet drugs gebruikt heeft. Pa pavers, paddestoelen, LSD, alle mo gelijkheden passeren de revue. Ei genlijk vindt de oud-Boymansmede- werkster dat iedereen de kunstwer ken in het echt zou moeten bekijken in Rotterdam, om ze te vergelijken met het werk van tijdgenoten. „Want onze nieuwe directeur doet erg zijn best," moedigt zij het publiek nog eens aan. De overige vijf keren pert sei zoen gaan de lezingen van de Weten schappelijke Kring over onderwerpen uit de alfa-, beta- of gammaweten schappen. Officieel heet het dat de kring zich ten doel stelt op weten schappelijk verantwoorde wijze een oriëntatie te verschaffen omtrent de ontwikkelingen in maatschappij en wetenschap. De kring werd in 1946 opge richt, zoals in zoveel provincieplaat sen om academici die het contact met hun universiteit verloren hadden in de gelegenheid te stellen 'op ni veau' met elkaar te discussiëren. Was de kring in die beginjaren vooral een aangelegenheid van dokter, no taris en advocaat, ai gauw werd het lidmaatschap ook opengesteld voor HBO'ers en tegenwoordig is iedereen welkom met een kritische belangstel ling voor de actualiteit. De kring is niet gelieerd aan enige politieke of religieuze stroming. Door de leden wordt uiteenlopend gedacht over de onderwerpen die ter tafel komen, wat de discussie ten goede komt.Diverse politieke kleu ren zijn bij ons aanwezig," zegt voor zitter Coenen, in het dagelijks leven docent natuurkunde aan de TU Delft. En het zaaltje nog eens rondkijkend: „Alhoewel ik de indruk heb dat kiein links enigszins ondervertegenwoor digd is." Zo'n honderd leden telt de vereniging, waarvan er telkens rond de veertig de lezingen bezoeken. Het ledental loopt licht terug, maar wat Coenen meer zorgen baart is de ver grijzing. „Ik weet niet goed hoe ik dat moet verklaren. Wie weet is het voor jonge mensen moeilijker om een avond vrij te maken." Een verkapte borrelclub kan de kring nauwelijks genoemd worden. Vijf minuten na af loop zijn de meeste leden al huns weegs gegaan, „De sociale contac ten vinden hoofdzakelijk plaats bij het kopje koffie in de pauze," ver klaart de voorzitter. Zolang de mensen komen heeft de kring bestaansrecht, is zijn mening. Natuurlijk, wie geïnteres seerd is in een bepaald onderwerp kan een boek pakken, naar een mu seum gaan of een documentaire be kijken. „Maar de directe discussie, het debat met specialisten over hun vakgebied geeft zonder meer een di mensie die bij andere vormen van kennisverwerving ontbreekt. Je kunt vragen stellen, je kunt je mening toetsen aan hun visies en oordelen." Ook onderwerpen die er op papier saai uitzien kunnen een boei ende voordracht opleveren, is zijn er varing. „Sommige sprekers hebben zo'n persoonlijkheid, een openbaring om naar te luisteren. Ais ze geen en ge kijk op hun specialisme hebben, maar historische lijnen weten te trek ken en hun onderwerp in een breed maatschappelijk perspectief plaat sen, dan wordt zo'n lezing toch een beievenis. Ook als je normaal voor het onderwerp je stoel niet uit zou komen." Het resterende lezingenpro gramma van dit seizoen: op maan dag 23 januari 1989 spreekt Prof. dr. J. M.G. Leune, hoogleraar'onder wijssociologie aan de Erasmusuniver- siteit, over ontwikkelingen in het on derwijs en het onderwijsbeleid. Maandag 27 februari is het thema: 'Randstad-Wereldstad; op weg naar 2015, de vierde nota ruimtelijke or dening.' inleider is dr. C. Cortie, hoofddocent aan de faculteit Ruimte lijke Wetenschappen van de Univer siteit van Amsterdam. De laatste le zing wordt op maandag 20 maart verzorgd door Prof. dr. H. N.A. Priem, hoogleraar isotopen-geologie aan de Rijksuniversiteit Utrecht en directeur van het ZWO-laboratorium voor isotopen-geologie te Amster dam. De titel van zijn voordracht is 'Bepaald door het ieven: de evolutie van de planeet aarde.' De lezingen worden telkens gehouden in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond, West- vest ,92 in Schiedam, telefoon 4266681, en beginnen om 20.15 uur. SCHIEDAM Een deel van de leerlingen en het onderwijzend perso neel van openbare basisschool Het Startblok kampt met hoofdpijnklachten die vermoedelijk het gevolg zijn van de te droge lucht in de school. De proble men zijn ontstaan nadat het schoolge bouw aan de Burg. van Haarenlaan twee jaar geleden een zogenaamde energetische renovatie onderging. Sindsdien zijn er diverse maatregelen getroffen om verbetering in de situatie te brengen, maar tot op heden zonder resultaat. Doel van de renovatie was om het schoolgebouw energiezuiniger te maken en het binnenmilieu te verbete ren. in die eerste opzet slaagde men ruimschoots, bij de tweede doelstelling echter stuitte men op moeilijkheden. De verbouwing van Het Startblok is lande lijk gezien een proefproject waarvoor di verse subsidiegevers 1,2 miljcsn gulden beschikbaar hebben gesteld. De weten schappelijke begeleiding van het experi ment is in handen van TNO, dat in ja nuari met een evaluerend rapport komt. Schooldirecteur Ad Geilvoet er kent dat er problemen zijn, maar die doen zich volgens hem voornamelijk in de zomer voor. Op zonnige dagen zou het luchteireufatiesysteem onvoldoende WT 'A -firn werken, waardoor het erg heet wordt tn het gebouw. Onder meer door de ver vanging van de oude luxaflex in het ko mend voorjaar zou dat probleem onder vangen kunnen worden, verwacht Geil voet. De schooldirecteur betwijfelt of de gezondheidsklachten van leerlingen en personeel te maken hebben met de renovatie. Geilvoet: „Een half jaar na de verbouwing kregen wij van een viertal ouders te horen dat hun kinderen veel klaagden over hoofdpijn. Natuurlijk heb ben we dat serieus genomen en doorge geven aan de gemeente. We zijn ook verzuimstaiistieken bij gaan houden, en daaruit blijkt dat onze school eenzelfde beeld te zien geeft als collega openbare scholen. Er is dus geen enkele reden voor paniek." Geilvoet sluit niet uit dat de klachten van de leerkrachten op sug gestie berusten. „Onderwijzer is een zwaar beroep met veel spanningen. Als er dan geruchten zijn over slechte lucht schrijf je het misschien snel daar aan 2 toe als je je niet lekker voelt." g Het schoolgebouw van Het Startblok: I berusten de klachten op suggestie? SCHIEDAM Na bijna tien jaar aan de Erasmusschool verbonden te zijn geweest neemt directeur Ton Reed ijk afscheid van deze Schiedamse basis school. Op 1 januari 1989 zal hij zijn nieuwe functie als directeur van een openbare basisschool in Tiel aanvaar den. Ter gelegenheid van zijn vertrek zal op maandag 19 december in wijk centrum 'De Erker' aan de Jan van Avennesstraat 32 een receptie worden gehouden. Van 18.45 tot 19.45 zijn met name coüega's, ouders en leerlingen van de Erasmusschool van harte wei- kom. Vanaf 19.45 worden oud-collega's en andere belangstellenden verwacht. Als opvolger van Ton Reedijk is de huidige adjunct-directeur Jan Ver meulen voorgedragen. De gemeente raad zal hierover op 19 december een beslissing nemen. SCHIEDAM Het is niet uitge sloten dat in de toekomst chartervluch ten vanaf het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven worden uitgevoerd in plaats vanaf Schiphol. Het bureau McKinsey doet in opdracht van luchtha ven Schiphol een onderzoek naar moge lijke vormen van samenwerking tussen Rotterdam en Schiphol. In het onder zoek komt onder meer de mogelijkheid van Zestienhoven als charterluchthaven uit de bus. Hoewel de onderzoeksresultaten niet openbaar zijn, wordt bovenstaande conclusie door een woordvoerder van Schiphol niet ontkend. „Rotterdam moet uiteindelijk beslissen of ze met Schiphol in zee wil gaan of niet," zegt een woordvoerder van Schiphoi. „Wij hebben McKinsey alleen opdracht gege ven te onderzoeken welke mogelijkhe den er zijn. Het woord is echter nu aan Rotterdam." Schiphol zit niet meteen om sa menwerking met Zestienhoven te sprin gen. De nationale luchthaven wordt ech ter gedwongen door de omstandighe den. Rotterdam dreigt namelijk mei de British Airport Authority (BAA) in zee te gaan. Deze organisatie exploiteert de grote luchthavens in en rond Londen, Schiphol heeft geen behoefte aan een grote concurrent en moet daarom Zes tienhoven een interessant voorstel doen. Schiphoi heeft al toegezegd Zes tienhoven financieel te zuilen steunen. De verplaatsing van de charters naar Rotterdam zou de luchthaven Schiphol zeif ook voordelen kunnen bie den. Er zou op den duur meer ruimte op de grond ontstaan. Tijdens het hoogsei zoen moeten chartervluchten nu steeds eerder weg om het lijndienstverkeer niet in de wielen te rijden. Het is alleen de vraag of het Nederlandse luchtruim door verplaatsing van de chartervluch ten naar Zestienhoven wordt ontlast. De vliegtuigen zuilen of ze nu van Schiphol of Zestienhoven vertrekken toch op de grond moeten wachten voor de lucht- verkeerbeveiliging ze kan hebben. De chartermaatschappijen voe len weinig voor een verplaatsing van de activiteiten naar Zestienhoven. Martinair kent naast haar chartervluchten een groot aantal vrachtvluchten. Die zijn he lemaal op Schiphol geënt en grijpen in elkaar. Ook Transavia voelt er weinig voor de faciliteiten van een grote lucht haven te moeten missen. Transavia is op de KLM na de grootste klant van Schiphol. Volgens Transavia zullen in de toekomst de grenzen tussen het char ter- en het lijndienstvervoer verder ver vagen. „Schiphol moet de belangen van de consument, die graag via Schiphol reist, niet uit het oog verliezen," zegt woordvoerder Moeskops van Transavia. Wf' -

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1