GSD verlos'! cliënten van 'Haagse' poespas MTS in avonduren open om technici bij te spijkeren Rolstoeler maakt tocht met luchtballon Onrust in Schiedam-Noord over RW 19 Tweejarige M key 200.000ste bezoeker van zwembad Zuid «gif B.V. Het Vrije Volk SCHIEDAM Pompbediende overvallen BEKENDMAKING WIJ GAAN SCHIEDAM MER LATEN i imAA/f Sociale Dienst blijft premies ziekenfonds ook in 1989 innen Zakkendragers 'smakken' om overhandiging beeldje Inbraak supermarkt snel opgelost rnzsm PERZiSÜHffl'TAPiJTEN MET HOGE KORTINGEN ws PAGINA16 VRIJDAG 16 DECEMBER 1988 Karst-kijkavond Kerstconcert Educatief Centrum Rijnmond sluit contracten met bedrijven voor modern beroepsonderwijs Luchtdoop was 'fantastische belevenis'. Beroepsbailonvaarder wil invaliden vaker meenemen V*- RUBENSPLEIN 12 SCHIEDAM MAANDAGMIDDAG EN DONDERDAGAVOND GEOPEND SCHIEDAM De Gemeentelijke Sociale Dienst van Schiedam neemt een aantal maatregelen om zijn cliënten na deel van 'Haagse richtlijnen' te bespa ren en van overbodige formaliteiten te verlossen. Met het ziekenfonds is over eengekomen, dat de GSD de incasso van de gehele premie ook na 1 januari 1989 voortzet. Hierdoor worden de cliënten van de Schiedamse GSD bespaard van de plicht om met ingang van het nieuwe jaar zelf vooraf rechtstreeks een pre miebedrag aan het ziekenfonds te beta len, zoals de pas deze maand aangeno men wetswijziging aangeeft. De ge meenten Den Haag en Rotterdam zou den ook zo'n aanpak nastreven. „Wij kunnen dit zo snel doen omdat de geautomatiseerde administra ties van onze GSD en het ziekenfonds redelijk op elkaar aansluiten. Het idee hiervoor komt uit het overleg van direc teuren van Sociale Diensten. Daarbij speelt een belangrijke rol, dat de GSD's nieuwe risico's van schuldvorming willen vermijden," verklaart PvdA-wethouder C. Zijdeveld de Schiedamse maatregel, die gisteren in een spoedvergadering van de raadscommissie Sociale Zaken unanieme steun kreeg. In die vergadering is ook beslo ten om de serviceverlening aan bejaar de cliënten uit te breiden. In brieven en formulieren, die van belang zijn voor de bejaarden wordt voortaan een grotere letter gebruikt om slechtzienden tegemoet te komen. Ook zullen de oudjes of hun helpende fami lieleden niet langer geplaagd worden met de plicht om ingewikkelde formulie ren in te vullen en administraties bij te houden. Zo zullen voor de uitbetaling van taxi-vergoedingen en meerkosten van warme maaltijden, waarvan de hoogte van de verstrekking op grond van een onderzoek is vastgesteld, de cliënten van de GSD in Schiedam in het vervolg boekjes met waardebonnen krij gen. Voorts wordt het aantal spreekuren in de wijken uitgebreid. De opzet van deze maatregelen is volgens directeur Smits om een onno dige vergroting van de zorgen van de GSD-cliënten te voorkomen. Zij kunnen overigens zelf kiezen. Wie niet van de GSD-incassoregeling voor de zieken fondspremie gebruik wenst te maken, kan dat. Hij zal dan zelf de betaling (vooraf) moeten regelen. SCHIEDAM - Voor de 25ste keer organiseert de openbare basis school 'De Gorzen' aan de Dwars straat 2 donderdag 22 december een kerst-kijkavond. Om kwart voor negen wordt begonnen met een kerstontbijt. 's Avonds om 18.45 uur zullen alle leerlingen zingen op het schoolplein. Daarna staat de school open voor ouders, opa's, oma's en andere belangstellenden. In de gym zaal kan men genieten van een pro gramma, waarin alle groepen van de school aan bod komen. Ook bestaat de mogelijkheid de prachtig versier de klassen te bezichtigen. De feeste lijkheden duren tot 20.15 uur. Ook oud-leerlingen en -collega's zijn wel kom. Inlichtingen: tel. 426 78 15. SCHIEDAM Het jongeren koor 'Sint Jan de Doper' zal dit jaar voor de vijfde maal in de gelijknami ge kerk in Nieuwland een kerstcon cert verzorgen. Ruim 150 jongeren van drie verschillende koren zullen hun beste beentje voorzetten, zowel afzonderlijk als in samenzang. Het lustrum-programma zal bestaan uit traditionele en moderne Nederland se kerstliederen, maar ook buiten landse nummers komen aan bod, waaronder een aantal originele En gelse Christmas carols. De belang stelling voor dit jaarlijks terugkeren de evenement- was- vorig' jaar in Vlaardingen zo overweldigend dat een aantal bezoekers achterin de kerk moest blijven staan. Daarom werd besloten het concert dit jaar weer voor de 'eigen' Sint Jan de Do per-kerk te kiezen. Het concert vindt plaats op 18 december en begint om 20.00 uur. De kerk is geopend vanaf 19.45 uur. Toegang en pro grammaboekje zijn gratis. MAASSLUIS Met 'smakken' zullen leden van het Zakkendragersgiide St. Anthonius uit Schiedam bepalen wie een beeldje van een zakkendrager aan de Maassluise wethouder van Culturefe Zaken, mevrouw L. A. Snoeck, zal aan bieden. Het beeldje wordt morgen om 14.15 uur in het Gemeentemuseum aan de Zuiddijk overhandigd. Het beeldje komt te staan In het museum. Het smakken was een oud ge bruik van de zakkendragers om te be palen wie een karwei mocht opknappen. Door te dobbelen, het 'smakken', werd uitgemaakt wie een lading mocht ver sjouwen en dus werk had. Het 'smak ken' zeif begint om 14.00 uur in het Gil- dehuisje aan de Zuiddijk 11. Morgen zal ook een demonstratie zakkendragen worden gegeven. SCHIEDAM Pogingen van twee Schiedammers om goedkoop een serie kerstpakketten samen te stellen, zijn mislukt. Gistermiddag om half een nam de politie in vuilniszakken opgesla gen koffie, rookwaren, wijn, snoepgoed, sokken, batterijen en verpakt vlees in beslag in de woning van een van de ne gentien- en twintigjarige knapen. De goederen waren de nacht er voor weggehaald bij een inbraak in de supermarkt Hoogendoorn aan het Dr. Wibautplein. Ook was de inhoud van de fooienpot meegenomen. De daders had den de lichtkoepels op het dak gelicht om het magazijn in te klimmen. Een eer dere poging om de buitendeur te force ren was mislukt. Door Ben van Haren SCHIEDAM De Rijnmond MTS gaat nauwer samenwerken met het bedrijfsleven in de regio ten westen van Rotterdam. Dat is nodig om de afstand tussen beroepsonderwijs en praktijk te verkleinen, maar biedt tevens mogelijk heden aan bedrijven om personeel bij te scholen. Met Controlec International BV is al een overeenkomst gesloten. Hiermee werd de basis gelegd voor het Educatief Centrum Rijnmond (ECR). Gisteren heeft burgemeester drs. R. Scheeres het officiële startsein gegeven voor de eerste van een serie bedrijfsgerichte avondcursussen voor volwassenen in het schoolgebouw naast NS-station Nieuwland. 'Computer Aided Design' (CAD) is de naam van de eerste cursus. In dit met behulp van een computer maken van technische en andere tekeningen heeft Controlec al geruime ervaring. Het nu negenhonderd personeelsleden tel lende .ingenieurs-, advies- en construc tiebureau ontwerpt onder meer voor de petro-chemische industrie, de voedings- en genotmiddelenindustrie en nutsbe drijven. Het heeft zijn hoofdvestiging in kantorengebouw Klaverstede 4 te Schiedam en zit verder in Spijkenisse, Dordrecht, Rotterdam, Amsterdam, Zoeterwoude, Groningen, Heerlen, Ter- neuzen, Utrecht en Antwerpen. De contacten tussen de Rijn mond MTS en het bedrijf dateren van 1985, toen Controlec zijn hoofdkantoor in Schiedam vestigde en stageplaatsen aanbood. Sindsdien is er regelmatig overleg geweest. Daarbij komt de over schakeling van handmatig op electro- nisch tekenen, bij Controlec gewoonte, steeds vaker ter sprake. In april 1987 krijgen acht docen ten van de MTS een demonstratie en een maand later beginnen veertig twee deklassers bij wijze van experiment een gratis aangeboden cursus computer-te- kenen op het kantoor van Controlec. le dereen is razend enthousiast. In januari van dit jaar zijn twaalf AutoCAD-appa- raten in de tekenkamer van de MTS geïnstalleerd. „Binnen twee a drie jaar werken alle bedrijven die tekeningen maken hiermee," zegt de projectleider J. H. Wesenaar van het ECR. „Het is een ra- zensnel proces, waarin de tekentafel het onderspit delft. Een halfjaar geleden dacht ik nog, dat ons tekenonderwijs fif- ty-fifty handmatig en op de computer zou plaatsvinden. Die verhouding schat ik nu op tien-negentig. Ik denk wel, dat voor het aanleren van sommige techni sche vaardigheden de tekentafel niet geheel gemist kan worden." De Rijmond-docent erkent, dat de leerkrachten zelf ook moeite hebben om die razendsnelle ontwikkeling te blij ven volgen. Daarom zal het avondon derwijs in het ECR ook gedoseerd be gonnen worden. Naast de CAD-cursus, waar twaalf cursisten gedurende elf avonden leren zelfstandig met behulp van de computer tekeningen te maken, staan er nog twee avondcursussen op stapel. Een cursus NEN1010 om de kennis van belangstellenden bij te spijkeren op het gebied van de eveneens snel gewijzigde voorschriften voor elektrische installa ties. Een derde cursus betreft werktuig bouwkunde. Het is een blokcursus om het middenkader uit bedrijven in tien avonden van 2,5 uur de belangrijkste delen van de moderne MTS-opleiding te leren. „Gezien leeftijd en huiselijke om standigheden is het voor de meeste van deze werknemers niet mogelijk een vol ledige MTS-opleiding in de avonduren te volgen," verklaart de ECR-ieiding de ze keuze. Deze met rijkssteun begonnen SCHIEDAM - Aan de Hoi- vathweg is gisteravond omstreeks kwart voor tien een vijftigjarige pompbediende overvallen. De man werd op het mo ment dat hij buiten uitgestalde spullen naar binnendroeg met het oog op het afsluiten van de pomp, sprongen twee aanpak, waarbij contracten worden af gesloten met bedrijven die behalve cur sisten soms ook docenten leveren, valt onder de nieuwe wet Contract-activitei ten. Het is een onderdeel van het nieu we beleid van minister Deetman om het beroepsonderwijs beter af te stemmen op de praktijk en ruimte te geven aan volwassenen om in avonduren bedrijfs gericht onderwijs te volgen. Het stelt volgens bestuurslid H. Eikenbroek van de Rijnmond MTS de school we! in staat om nu geavanceerde apparatuur aan te schaffen, maar het zal uiteindelijk maxi maal vijf percent aan extra-inkomsten opleveren.Directeur Th. P. van Pelt van de Rijnmond MTS zei gisteren bij de start van het ECR deze nieuwe wetge ving toe te juichen. „De vaak gehoorde opmetking van het bedrijfsleven dat het onderwijs onvoldoende aansluit op de praktijksituatie en te weinig rekening houdt met de wensen van het bedrijfsle ven is voor een deel terecht. Wij zouden het zeer op prijs stellen indien wij kun nen rekenen op steun en inbreng van het bedrijfsleven en de plaatselijke overheden. Het ontwikkelen van korte reguliere opleidingen afgestemd op de behoefte van het regionale bedrijfsleven moet daarbij grote prioriteit hebben." Ook directeur J. van Lent hield gisteren een inleiding voor het gezel schap van vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, die voor de openings plechtigheid waren uitgenodigd. Uit zijn praktijk zei hij: „Vaak voldoet het aan bod van werkzoekenden in onvoldoende mate aan de opleidingseisen van het bedrijfsleven." Hij was blij met de wets wijzigingen, die een meer op de ar beidsmarkt gerichte aanpak mogelijk maken. „Naar de markt kijken, de markt analyseren, een goed onderwijs- produkt ontwikkelen, contracten met het bedrijfsleven sluiten en werekenden en werkzoekenden bij- of omscholen. Het scholingsaanbod van het ECR ge tuigt van een markt- en klantgerichte aanpak," aldus Van Lent. De avondcursussen zijn bedoeld voor mensen met een baan. Voorlopig worden cursisten geworven bij bedrij ven, maar projectleider Wesenaar sluit niet uit dat ook oud-leerlingen van de MTS benaderd gaan worden. Het ECR richt zich op het zelfde werkgebied als de dagschool, dus Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis en het Westland. Pater Bernhart vlak voor de start. Hij was wat nerveus. „Ik zie er niet tegen op. want ik hou ervan nieuwe dingen te ondernemen. Maar gespannen ben ik wel. Door Ad Hoogerwerf VLAARDINGEN - Beroepsbai lonvaarder Erik Bosman zal na de ge slaagde vaart met een gehandicapte 'aan boord' alles in 'iet werk stellen om invaliden vaker een vlucht te laten maken. De Vlaardinger Peter Bernhart was gisteren de eerste rolstoeler in Europa die het luchtruim koos in de mand van een hete-luchtbalion. On danks de niet bepaald zachtzinnige landing waarbij Bernhart het even be nauwd kreeg, noemde hij de tocht langs de Rijnmondse hemel „een fan tastische belevenis." Bosman doorkruist het lucht ruim voor zijn brood. Vandaar dat hij nuchter vaststelt dat er geld op tafel moet komen wii hij zijn initiatief voort kunnen zetten. Een tocht met een bal lon kost al snel zo'n vijftienhonderd gulden. Daarvan worden de reis- en verblijfkosten vrn de vier werknemers van Hot-Air-Balloon Services betaald, de afschrijving van de ballon, de ver zekeringen en het gas. Bosman: „Na dit geslaagde experiment zal ik met een diverse fondsen aanschrijven zo als de Nationale Gehandicaptenraad en het fonds Sport Gehandicapten. Ook zal ik me inzetten om een spon sor te zoeken, die de speciale mand wil financieren die nodig is voor dit soort tochten." Want daarvoor is Bernhart gis teren de lucht in gegaan: om te bepa len waaraan een mand voor een ge handicapte moet voldoen, wil de reis leuk verlopen. Bernhart, voorzitter van de Schiedamse Gehandicapten Sport vereniging De Ooievaars, zegt prima gezeten te hebben, maar de wand van de mand zou lager kunnen, om zo een beter uitzicht te garanderen. Ook wijst hij op de noodzaak om een uitklapba re wand te hebben zodat een rolstoe ler bij de landing niet hulpeloos om valt als de mand over de grond wordt gesleept. Verder zal de invalidemand groter moeten zijn dan de huidige manden. „Ik neem met zo'n rolstoel toch de plaats in van drie a vier men sen. Om het betaaibaar te houden moet er dus plaats zijn voor meer in-, validen," meent Bernhart. Ballonvaarder Bosman denkt aan een mand van vier bij twee meter. Over het bedrag dat betaald moet worden zegt hij: „Die mensen leven veelal van een uitkering. De normale prijs van zeg vierhonderd gulden is voor hen te veel. Ik zou dus een sym bolisch bedrag van honderd gulden kunnen vragen. De rest moet uit fond sen worden gefinancierd." De Rijksluchtvaartdienst zai de eisen bepalen waaraan de speciale mand moet voldoen. Bosman heeft de tocht aange boden nadat hij Bernhart eerder moest teleurstellen. Tijdens een bal lonvaart in het oosten van het land zei Bosman geen rolstoeler mee te kun nen nemen. Daar is hij nu op terugge komen. De 26-meter hoge ballon schoot gisteren klokslag drie uur om hoog vanuit het Oranjepark, dat eer der dit jaar het toneel was van maar liefst vijftien iuchtbailonen. Voor de start was Bernhart nog vrij angstig. „Ik zie er niet tegen op, want ik hou ervan nieuwe dingen te ondernemen. Maar gespannen ben ik wel," zei hij een kwartiertje voor de luchtdoop. Op dat moment was het nog onzeker of hij omhoog zou gaan. Aangezien de wind uit het noorden kwam lag de aanvliegroute van Zes tienhoven precies boven het park. Met pijn en moeite, maar gelet op het ex perimentele karakter van de vlucht, kreeg 'pilot' Bosman van de 'toren' op het vliegveld toestemming om drie uur te vertrekken. Voor het mooi, zou Bosman na de landing vertellen, was de wind te hard. „Met valide passagiers maakt het niet uit, maar nu je met een min der mobiel persoon vaart is wind kracht vier te hard." Dat bleek bij de landing, er gens in een weiland bij Oud-Beijer- land. Bosman moest na een uurtje va ren ongevraagd van de gastvrijheid van een boerenfamilie gebruik maken. De vrouw stelde het onverwachte be zoek echter niet op prijs. Woedend stoof ze op de bailonvaarders af, die haar stukje land 'onherstelbaar' ver nield hadden. „Ik word gelukkig met altijd zo opgevangen," grinnikte Bos man. Hij had de grond volgens hem nauwelijks beschadigd. Het contact met Moeder Aarde verliep niet zonder slag of stoot, ver telde Bernhart. „We zijn eigenlijk twee keer geland. Na een eerste mislukte poging volgde een tweede, waarbij we ruw over de grond werden gesleept." Hij heeft genoten van het varen op de luchtstromen. Hoewel Bosman stevig aan de mand zat vastgeknoopt voelde hij zich voornamelijk vrij. Vrijer dan ooit, vond hij zelfs. Bosman: „Er is daarboven geen hindernis, geen herrie, geen enkele drempel. Dat is een heerlijk gevoel." SCHIEDAM Kamerleden kun nen vanuit Schiedam een hoeveelheid protesten verwachten tegen de aanleg van Rijksweg 19. Het Comité Verontrus te Bewoners uit Schiedam-Noord zegde gisteren op aandringen van de ongeveer honderd aanwezigen op zijn informatie avond toe, dat zij alle bezoekers een petitie zal verstrekken om naar parle mentsleden te zenden. „Wat kunnen we doen om te voorkomen, dat die rijksweg er komt?" Met die alles omvattende vraag oogstte een van de ongeruste aanwezigen ap plaus. Hij had eigenlijk geen geduid meer om te wachten op de antwoorden van de aanwezige deskundigen op de vragen over de gevolgen van de aanleg van de weg. Het was hem na het zien van de video 'Verkeerde Lucht' van het Zuidhollands consulentschap natuur- en milieu-educatie en de informatie van J. Fransen van de Stichting Natuur en Mi lieu en van de Amsterdamse arts R. Stumpel wel duidelijk, dat de aanleg van de weg een aanslag op zijn gezond heid en leefmilieu betekent. Hij vertolkte kennelijk de gevoelens van vrijwel alle aanwezigen. Fransen had gewezen op de merkwaardige werkwijze van Rijkswa terstaat, dat wel allerlei berekeningen heeft gemaakt over de gevolgen van een Blankenburgtunnel, maar de milieu risico's van de tussen de noordelijke woonwijken van Vlaardingen en Schie dam aan te leggen Rijksweg 19 juist niet. Toch zullen na aanleg eerst onge veer 60.000 maar spoedig 110.000 au to's per etmaal op ongeveer honderd meter afstand van de hoogbouwflats van Holy en Groenoord rijden. Hij hield een vurig pleidooi voor de aanleg van een sneltramverbinding tussen Hoog vliet en de noordrand van Vlaardingen en Schiedam. „In dit gebied is geen be hoorlijke noord-zuid verbinding met openbaar vervoer. Zij zou zelfs in de Randstad meer kunnen betekenen als het tracé tot aan Delft gebruikt wordt voor een railverbinding," De milieugroeperingen overwe gen om in een later stadium ook in Vlaardingen nog een voorlichtingsavond over de gevolgen van RW 19 te organi seren. (IMOEZONOeN UECEOEUNQ) jongemannen op hem af. Een van hen dwong hem onder bedreiging met een op een vuurwapen gelijkend voorwerp op de grond te gaan liggen, terwijl de ander de geringe inhoud uit de kassa roofde. Hel tweetal vluchtte lo pend. De politie heeft geen spoor. SCHIEDAM Stomverbaasd was de kleine Mikey de Roo (bijna 2) toen hij gisteren bij binnenkomst in zwembad Zuid de 230.000 ste bezoe ker van dit jaar bleek te zijn. Al die drukte rondom zijn persoontje Mi- ky snapte er werkelijk niks van. Zijn moeder, Monica de Roo uit Schie dam, was eveneens verrast. Al sinds augustus gaat ze iedere week met haar zoontje zwemmen tijdens het 'peuteruurtje' in 'Bad Zuid'. Het jaar abonnement op het zwembad dat Miky aangeboden werd was dan ook een welkom cadeau. Behalve dat abonnement kreeg de kleine Schie dammer ook een grote bos bloemen en een groot speelgoedbeest. De presentjes werden onder luid ap plaus overhandigd door wethouder L. Hafkamp, die tevens voorzitter van het bestuur van het bad is. Frieda Keijzer, bedrijfsleidster van zwembad Zuid, toonde zich zeer tevreden met het record aantal be zoekers van afgelopen jaar. Het is voor het eerst in de geschiedenis van het bad dat een dergelijk aantal ge haald werd. Na een dieptepunt in 1985, het jaar waarin het zwembad verbouwd werd, kwam er langzaam aan weer een stijgende lijn in de be zoekersaantallen. Frieda verklaarde de topdruk te van dit jaar als volgt: „Oudere mensen krijgen de laatste jaren steeds meer de neiging iets aan hun conditie te doen. Ze worden zich als De kleine Mikey begreep niets van alle drukte. het ware steeds bewuster van hun li chaam. De verhouding tussen het aantal volwassenen dat ons bad be zoekt en het aantal kinderen is nu fif- ty-fifty, terwijl de kinderen enkele ja ren geleden nog veruit in de meer derheid waren. Zwemmen is een ge makkelijke en goedkope manier om meer te bewegen. Ook ons speciale tarief voor 65-p!ussers maakt zwem men in ons bad aantrekkelijk." De bedrijfsleidster zegt trots te zijn op haar personeel. „Het is een gouden team, dat zeif ook met idee- én komt. Wat we nu bereikt hebben hebben we met elkaar gedaan. Ik ben trots op mijn 'club'!" Zwembad Zuid werd in 1974 geopend. Het was toen nog een stichting. Sinds 1985 valt het onder de Dienst Sport en Recreatie (DSR) van de gemeente, en is het een mo dem uitgerust bad geworden met onder meer een glijbaan, sauna, zon neweide, Turks stoombad, en gezel lig terras. Zwembad Zuid is gevestigd aan de Westfrankelandsedijk 3 en Is bereikbaar met buslijn 54 (halte Stadhouderslaan). Het bad is de hele week geopend. Voor informatie over openingstijden, tarieven, en de diver se mogelijkheden kan men bellen (426 16 82) of de bij het bad verkrijg bare folder raadplegen. ZIE OOK ONZE REKLAME OP DE AVONDBLADEN TV KRANT 1

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1