Koster Schiedam proefgebied voor Introduct ie leerlingvolgsysteem Muzieknacht '88: het feest was geslaagd Sixties herleven in café Bébé orf X Nog geen bouw in Spaland-West Het Vrije Volk SCHIEDAM Verzamelen gegevens over vorderingen maakt het mogelijk achterstand eerder te ontdekken 69,95 12.95 Voorlichtings avonden over aanpasbaar wonen john kroes hülsta studio Actie kerkjeugd levert/700 op nu 59,95 nu 59,95 Rita Young verzamelt 22.000,- voor de Daniel den Hoedkliniek Messentrekkers roven tassen ws MAANDAG 19 DECEMBER 1988 PAGINA 9 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-sponsor Excelsior'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) AwSITa Keeperstrui Lange zwarte Keepersbroek Profiteer NU... op is op dartartikelen Etonic loop- en vrijetijdschoen opis op.... Kerstboom bijna in brand Aanhangwagen gestolen Fietsendieven op heterdaad betrapt Vrouw gewond bij botsing Munten wt?g na inbraak SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De voorde len van het bouwen van aange paste woningen. Daarvan wil de werkgroep Toepas van de Regio nale Overlegorganen Revalidatie in de regio's Wesiland/Delft en Nieuwe Waterweg-Noord een ie der overtuigen. Op een vijftal voorlichtingsavonden in de maand januari zal het 'aanpas baar wonen" daarom uitgebreid worden besproken en toegelicht. Het doel is dat iedereen de voordelen van het aanpas baar bouwen gaat erkennen, zo dat vanaf nu meer woningen in de omgeving aanpasbaar ge bouwd zullen worden, laat de werkgroep Toepas weten. Vol gens Toepas dragen bijvoor beeld nauwe deuropeningen, smalle gangen en bochtige trap pen niet bepaald bij tot het wooncomfort van bejaarden en gehandicapten. 'Aanpasbaar bouwen' zou woningen ruimer, logischer en toegankelijker kun nen maken. Voor'Schiedam, Vlaardin- gen en Maassluis staat in januari een drietal voorlichtingsavonden op het programma: -12 januari, Schiedam, Dienstencentrum De 4-Molens, Nieuwe Damlaan 766. -19 januari, Vlaardingen, Dienstencentrum West, F. van Borselenstraat 95a. -26 januari, Maassluis, Stadhuis Koningshoek, in de burgerzaal. Alle bijeenkomsten begin nen om 20.00 uur. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010 - 473 82 22 (INGEZONDEN MEDEDELING) SCHIEDAM Op een twaalftal Schiedamse basisscholen wordt binnen kort bij wijze van proef een zogenaamd leerlingvolgsysteem ingevoerd. Zo'n systeem maakt het mogelijk om regel matig gegevens te verzamelen over de vorderingen van de kinderen en het on derwijs aan de hand daarvan zo goed mogelijk af te stemmen op iedere indivi duele leerling en groepen van leerlin gen. Op die manier hoopt men achter standen eerder op het spoor te komen en te kunnen verhelpen. De introductie van het systeem op de scholen vindt plaats in het kader van het Onderwijsvoorrangsgebied Schiedam (OVG). Centraal onderdeel van het systeem zijn een aantal kern- toetsen voor rekenen, taal/lezen en in formatieverwerking. Deze tests zijn af komstig van het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO). De scholen doen op basis van vrijwillige intekening mee aan het project. „De toetsen zijn landelijk geijkt, zodat het ook een goed beeld geeft van het niveau van een klas," legt OVG-me- dewerkster Agnes de Raaf uit. „Gezien de discussie in de jaren tachtig over de kwaliteit van het onderwijs kan het heel nuttig zijn dat scholen die feedback krij gen: hoe doen we het ten opzichte van de landelijke score? Belangrijkste doel blijft echter de hulp aan leerlingen die uit de boot dreigen te vallen." Behalve in Schiedam wordt het systeem ook in Rotterdam uitgetest. Het is de bedoeling dat de methode in 1993 helemaal' gereed is. „We hebben dan een peilinstrument ontwikkeld dat in principe voor het hele land beschikbaar komt," zegt coördinator Jacob Boven van het OVG. „Na evaluatie moeten de beleidsmakers dan uitmaken in hoever re het leerlingvolgsysteem ingevoerd gaat worden als permanent onderdeel binnen het onderwijs." Naast het CITO-systeem werkt het OVG samen met regionale organisa ties ook nog aan het zogeheten LAR-au- tomatiseringsproject, wat staat voor Leerlingen Administratie en -Registratie. Met dit systeem worden de gegevens van eik kind op het gebied van leervor deringen (lezen, spellen en rekenen), gedrag en werkhouding verzameld in de computer. Het LAR-systeem is meer diagnostisch van aard dan de CITO- toetsen. De methode geeft zicht op de ontwikkeling van de kinderen en even tuele stoornissen daarin, waardoor het mogelijk wordt direct hulp te bieden in dien dat nodig is. SCHIEDAM Jongeren van de Heilig Hartkerk hebben zaterdagmiddag voor een goed doel zo'n viw.ig kerstbo men verkocht. Dat leverde uiteindelijk een opbrengst op van ongeveer zeven honderd gulden voor de bouw van een vormingscentrum in de krottenwijken van het Filippijnse Manilla. Zaterdag sloten de jongeren de actie af. Eerder deze maand waren ze in Schiedam de huizen langs geweest met kerstboom-bestellijsten, Geïnteresseer- - den konden zaterdag een boom komen uitzoeken op bij de Heilig Hartkerk aan de Van Lekstraat. (INGEZONDEN MEDEDELING) alle merken meestal klaar terwijl u wacht cfa's pas service! Door Marcel de Klerk SCHIEDAM De kiok sloeg tien uur zaterdag toen het centrum van een kil Schiedam langzaam tot leven kwam. Het is de start van de vijfde editie van de muzieknacht. De drukte in de deel nemende cafés groeit. In café De Unie probeert op dat moment een groepje lichtelijk aange schoten jongens zich een weg te banen door de ingang. De zaak van Frans Leermakers is bijna letterlijk tot de nok toe vol Helemaal achterin heeft de plaatselijke 9-mansformatie Solid Soul zich opgesteld om tot een uur of drie in de nacht de muziek te verzorgen. Hun reputatie maken de muzikanten waar. Het is een zeer swingend geheel met drie aantrekkelijke zangeressen als eye-catchers. De eerste zangeres heeft een stemvolume, geschikt voor een schouwburgzaal. De binnenstappende jongens zijn ieden van een voetbalelftal, dat 's mid dags om de Puf-cup speelde. „Dit jaar viel voor het eerst het Puf-tournooi sa men met de Muzieknacht. Ons toernooi is echter al het vijfde op rij," aidus een zeer in zijn sas zijnde Frans Leerma kers, eigenaar van café De Unie. De cafés De Unie, het Proosje en het Fust zijn voor de organisatie van het muziekfeest verantwoordelijk. Twee broers en een zus runnen de drie ver schillende zaken, de familie Leerma kers. „We willen alles het liefst in eigen handen houden. Zodoende kunnen we een goede keus maken uit het toch wel grote aanbod musici, dat voor een dag (nacht) alsvandaag in aanmerking komt. „Tijdens de afgelopen Branders feesten was het nogaH onaangenaam' weer met veei regen. De toen uitgeno- Swingan in café Da Unie. De kroeg was afgeladen. digde artiesten .moesten, daardoor bin nen optreden. Dat is zo goed bevallen, dat een aantal meteen weer werd ge vraagd voor deze Muzieknacht," zegt broer Jan Leermakers van café Proosje. Waarom eigenlijk geen Jazz- nacht meer? „Uit de ervaring met vorig jaar hebben we gemerkt dat het zo,na-„ drukkelijk aangeven van de benaming jazz, bij nogal wat mensen aanleiding heeft gegeven om niet te komen. Zij .brengen, jazz direct in verband met op .improvisaties geënte uitvoering,die niet altijd even makkelijk in het oor liggen. Wij wilien juist dat iedereen deze nacht Door Bernadette Neelissen SCHIEDAM „Heel Schiedam praat er al over. Als je door de Hoog straat loopt hoor je het overal: 'Bébé gaat open'..." Aan het woord is Ben van der Kooij (33), voorheen werkzaam bij café 't Fust, die samen met zijn vriend Berry de Mos (30) de scepter gaat zwaaien over Schiedams nieuwste hore- ca-aanwinst: trendy café 'Bébé'. De deuren van het etablissement aan de Vlaardingerstraat 9 gaan pas eind deze week open voor het nieuwsgierige pu bliek. De deelname aan de Muzieknacht is niet gehaald. De heren zitten nog midden in de puinhopen van de verbouwing. „Dit pand was voordat wij erin kwamen zo'n echte ouwe, smerige bruine kroeg, ge naamd de 'Vijgeboom'," vertelt Ben ter wijl hij koffie voor me inschenkt in een Heineken-glas. (Berry: „De naam alleen al!") „De eigenaresse wilde er van af. Berry en ik zijn met haar gaan praten. De prijs bleek voor ons haalbaar en twee dagen later was de tent van ons. Daar moet ik wel even bij zeggen dat we het niet hadden gerooid zonder de financiële steun van een heel goede vriend van ons, die in de gokkasten-bu- siness zit." Moos, steun en toeverlaat van de Bébé-eigenaren, werkt intussen onver stoorbaar verder. Hij schildert, timmert, zaagt en doet de elektriciteit. Moos is de rots in de branding. „Zelf kunnen we namelijk nog geen spijker slaan," legt Ben uit. Hij en Berry hebben grote plan- Ben van der Kooij en Berry de Mos in wat trendy-café Bébé moet worden: „Zelf kunnen wa nog geen spijker slaan." nen met het pandje. De inrichting van café Bébé zal geheel in het teken van de jaren zestig komen te staan. Daar is nu nog niet echt veel van te zien, maar de 'blikvan gers' staan al klaar: twee oude auto bumpers (Chevrolet en Buick), waar straks de flessen op komen te staan. De bar is bedekt met een doorzichtige glasplaat, waar een raamwerkje van ij- (INGEZONDEN MEDEDELING) Hoogstraat 125 Schiedam Tel. 010-4267982 in div. kleurencomb, van 79^6- -n van 79t§5- Grote sortering w.o. Origineel Wedstrijdbord 89;§5 NU darts v.a. KRACHTSPORT VELD-ZAALSPORTEN SQUASH- BADMINTON- TENNiS- AGU en K-WAY REGENKLEDING alleen in de maten 35 t/m 41 nu slechts van 139,- voor SCHIEDAM - Geheei on verwacht kan deze maand nog niet worden gestart met de bouw van de eerste woningen in Spaland- West. De benodigde subsidietoe zeggingen van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer zijn nog niet binnen. Volgens de gemeente is het niet helemaal duidelijk wat de oorzaak van het uitblijven van de toezeggingen is. Maar waarschijnlijk veroor zaken verder uitgebreide procedu remaatregelen deze vertraging. Op het ministerie zou men met de kwestie rond de bouwsubsidies nog in het achterhoofd wat hui verig zijn met het verlenen van toezeggingen. Verder heeft ook de discussie over een eventuele uit breiding van vliegveld Zestienho ven mogelijk zijn invloed gehad. Hoewel al eerder dit jaar bieek dat het vliegveld de nieuwbouw in Spaland-West niet in de weg hoef de te staan. Momenteel heeft de ge meente alle voorbereidingen reeds afgerond. Het terrein is bouwrijp gemaakt, en de meeste vergunnin gen voor de eerste bouwplannen 2ijn binnen. Ook de provincie Zuid-Holland heeft iaten weten dat er haar veel aan gelegen is om vaart te zetten achter de bouw in Spaland. De gemeente heeft er daarom bij het ministerie op aan gedrongen om snel tot duidelijk heid te komen. zerdraad in zit. „Daar komen foto's on der," vertelt Ben. Hij laat er alvast een paar zien. James Dean, de Stones, de legendarische Doors-zanger Jim Morri son, Marilyn Monroe, kortom: de echte- sixties-coryfeeën. Bijna zonde om daar straks je glas op neer te zetten. „Bébé wordt ook een eetcafé," vervolgt Ben trots. „Berry gaat de kaart verzorgen. Hij is een echte keukenfreak. Zelf heb ik, hoewel ik ai 12 jaar in de horeca zit, geen restaurant-ervaring. Dat wordt dus een uitdaging voor mij. Moet ik gaan leren hoe je bestek neer legt enzo.." Een volle lach. Wat hebben jullie met de sixties? Ben: „Goeie herinneringen." Cerry: „Vrijheid, blijheid. Dat onge dwongen sfeertje van de sixties. Het waren roerige tijden, hè, dus we hebben zat om op terug te vallen bij het organi seren van dingen in Bébé. Bovendien ligt de muziek uit die tijd voor veel men sen goed." Durven jullie een voorspelling te doen over hoe het calê gaat lopen? Ben: „Daar durf ik nog niets over te zeggen. We zijn overigens nief uit op dikke winsten. Als we er een boterham van kunnen eten zijn we blij." Berry: „Met een plakkie kaas." Ben: „Het eerste jaar verdien je nooit veel met een nieuwe tent. Dan is het alleen maar 'wegbrengen'. Afbeta len. Pas over een jaar of twee kunnen we zeggen hoe de zaken ervoor staan." De twee 'vrijgezellenjongens' hebben hart en ziel verpand aan de ho reca. „De gezelligheid, hè," zegt Berry. „Als je er een keer in zit kom je er niet meer uit." Ben: „Het is elke dag weer anders. En ik houd ervan om met men sen om te gaan. Het is natuurlijk hard werken, zes dagen in de week. Maar ie dere dag om acht uur 's ochtends met je pakkie brood achterop de fiets naar Wilton lijkt me ook niks." Café Bébé is hun eigen creatie, ze zijn hun eigen baas en leven er hun eigen ideeën in uit. De kleuren van het interieur bijvoorbeeld. „We wiiden een beige plafond," vertelt Ben, „maar na het mengen van de verf bleek het roze te worden. Nou ja, ook goed. De rest van de zaak krijgt dé trendy kleuren van het moment: Nairobi-oeige en Bali- groen." Het eindresultaat van Ben en Berry's inspanningen kan op donderdag 22 december vanaf 19.00 uur worden bekeken. Dan vindt de officiële opening plaats. „Oh ja, we willen geen bloem stukken, maar leuke dingen uit de six ties," aidus Ben. Waarop Moos vanuit zijn hoekje laconiek reageert: „Ik heb nog wel een bloemstukkie uit de jaren zestig." lekker uit zijn bol kan gaan, alles moet lopen als een trein," aldus Frans Leer makers van De Unie. De naam mag dan veranderd zijn, driekwart van alle muziek was za terdag toch nog sterk op jazz en blues gericht, van nostalgische Kenny Burrell vertolkingen, tot biuesie nummers van de Stones. Iets heel anders hoorde je op het Broersveld. Halverwege de straat kreeg ik de neiging oordoppen in te doen en bij het Maantje werd mijn le nigheid getest. Olé, olé, olé, was hier eindelijk een keer echl op zijn plaats. Door twee enorme luidsprekers klinken de klanken van de Spaanse flamengogitaar. Achter in de zaak laat een groepje originele Spanjaarden met handgeklap en drib belpas de zuidelijke emoties de vrije loop. De noordelijke emoties liepen za terdag vooral via de tap. In muziekcafé Podium speelt de 5-mansformatie Blue Voice jazz-funk. Althans volgens het officiële schrijven. In werkelijkheid lijkt het meer op een opname in de traditie van Avro's Sky- masters. De gezelligheid is er niet min der om. Mensen uit alle lagen van de be volking waren in de Muzieknacht te vin den. Waar in de meeste cafés het hoog tepunt van de pret zo rond half twee viel, had De Unie zijn grenzen ergens anders gelegd. Als daar na een korte pauze Soiid Sou! weer begint te dende ren, besluiten een aantal heren om op het tot tafel omgebouwde biljart te klim men en een striptease-achtige show te starten. Een aantal glazen gaan aan gruzels en sommigen vinden dat geen .pret meer. Gelukkig escaleert de zaak niet en na een kwartier staat iedereen weer met beide benen op de grond. Het is al tegen vieren als de laat ste auto's worden ingeladen met ver sterkers, bassen, drums en vermoeide gezichten. In Juan Ie Pins stapt ook Bob Dylan op. Zijn gitaar was een contra bas. Zijn emotie jaren '60. Het was een geslaagd feest. SCHIEDAM - Onverlaten hebben zaterdagmorgen gepro beerd met benzine de traditionele kerstboom aan de Koemarkt in brand te steken. De onderzijde van spar brandde al al behoorlijk toen omwonenden het vuur ontdekten. Met een poederblusser voorkwamen zij erger. De verlichting was voor een deel weggesmolten. Vandaag wordt geprobeerd deze te herstellen. SCHIEDAM Een dubbeias- sige aanhangwagen is het afgelopen weekeinde gestolen van de Hogen- banweg. Het kettingslot, waarmee de wagen vaststond aan een trot- toirput, was doorgeknipt. SCHIEDAM Twee Rotter dammers kwamen niet ver bij het stelen van een fiets. Met een tang knipten ze een slot kapot van een fiets die stond op de hoek van de Lange Nieuwstraat en de Oranje straat. Voordat ze konden wegped- delen, grepen omstanders hen in de kraag. SCHIEDAM - Met enkele gebroken ribben is gisteravond een Rotterdamse opgenomen in het Schieland-ziekenhuis. Zij reed mee in de auto van een 57-jarige stadge noot. Door onbekende oorzaak reed de man op de 's-Graveiandseweg een verkeerszuil plat en zijn auto tot schroot. Hij bleef zelf ongedeerd. De schade aan de zuil had tot gevolg dat ook de verkeerslichten defect raakten. Vandaag is de schade her steld. SCHIEDAM - Munten ter waarde van vijfhonderd gulden ver mist een bewoner van de 's-Grave- landseweg. Bovendien bleek uit een kast ook kleding te zijn weggeno men, Toegang werd verkregen door het forceren van de voordeur. Met behulp van een valse sleutel drongen onbekenden een woning aan de Newtonstraat binnen. Ze na men geld en girobescheiden mee. Honderd gulden aan kleingeld is ver dwenen uit een woning aan de Spoorbaanstraat. De dader is ken nelijk tijdens de inbraak gestoord: een gereedgezette videorecorder werd niet meegenomen. Door een bovenlicht werd de toegang ver schaft. Via de achterzijde verschaften inbre kers zich toegang tot het restaurant Chickenboat aan de Maasboulevard. Een gokkast werd opengebroken en daaruit een onbekend geldbedrag meegenomen. Door Rein Woffers VLAARDINGEN - „Onvoorstel baar, wat een schitterend bedrag." De arts A. Hagenbeek van de Rotterdamse dr. Daniel den Hoedkliniek kwam giste ren woorden te kort na het bekendma ken van het resultaat van een inzame lingsactie voor de actia 'Isoleren is ge nezen' van de Stichting Colombine. Zanger Frank Ashton overhandigde hem in de tot de laatste plaats bezette zaal Middelhuyse ruim 22.000 gulden. Het geld kwam uit een door de zangeres Rita Young en Middelhuyse-ei- genaar Henk Bouwmeester gehouden benefietvoorstelling met medewerking van Angelina Vandijk, orkest Mustang, showballet The Silverbirds, Lou Prince, Michael Robinson en Martin Eden. Als extra hoogtepunt was de komst van Pierre Kartner (Vader Abraham) aange kondigd. Groot was de teleurstelling bij de organisatie toen Kartner zich gister morgen ziek afmeldde. Ben Cramer werd Lereid gevon den Vader Abraham te vervangen. De zanger maakte er een fantastische show van. Hij trad, net zoals alle andere deel nemende artiesten, geheel kosteloos op. „Voor een actie als 'Isoleren is ge nezen' offer ik met plezier mijn vrije zondagmiddag op," aldus Cramer. Het wegblijven van Pierre Kart ner was niet de enige domper op het overigens bijzonder geslaagde evene ment. In aanvang was er ook een toe zegging dat Herman van Veen de op brengst van de Vlaardingse actie in ont- dngst zou komen nemen. De cabare- ~r is oprichter en voorzitter van de sighting Colombine. Tot aan vorige week was er al ruim 1.3 miljoen gulden aan giften op giro 25009 bijgeschreven. Dit verheu gende resultaat had vorige week don derdag tot gevolg dat Van Veen, hoewei de twee miljoen nog niet volledig is in gezameld, de opdracht voor de bouw van de speciale verpleegvleugel ver strekte. Zaterdag vertrok de cabaretier voor een korte vakantie naar Frankrijk. Op het allerlaatste moment wist het vindingrijke duo Frank Ashton te strikken voor de overhandiging van de cheque. „Tussen twee optredens lukt dat net. Ik vind het trouwens een hele eer dat juist ik het geld mag overhandi gen," zei hij tot de 220 bezoekers. Aanvankelijk was het eindbedrag begroot op 12.500 gulden. Een bezoe ker van de benefietshow was zo onder de indruk van de actie en de inzet van alle deelnemers dat hij even naar huis reed en daar tienduizend gulden aan bankbiljetten in een envelop stopte en deze in de zaal aan de kerstman gaf. „Zorg dat dit geld goed wordt besteed aan de dr. Daniel den Hoedkliniek." Omroep Vlaardingen zond de show volledig uit en probeerde op deze wijze ook geld in te zamelen. De reac ties van de luisteraars was nihil. SCHIEDAM Bij diverse over vallen zijn onder bedreiging van messen tassen buitgemaakt. Wandelend op de Groenelaan werd een 22-jarige Rotter dam door een onbekende gebleven man met een mes bedreigd en gedwon gen haar tasje met 175 gulden af te ge ven. Bijna op hetzelfde moment poogde een 20 tot 30 jarige man in de W.H. Vliegenstraat de tas van een 22-jarige bewoonster te stelen. Ze stapte bij haar woning van de fiets toen de man haar overviel. De man had donkere kieding aan en is ongeveer 1.80 meter lang. Een 43-jarige Schiedamse raakte op de Burg. Knappertlaan haar handtas kwijt aan een man die haar eerst de weg vroeg. Nadat ze hem te woord had gestaan, deed hij onder bedreiging van een mes een greep naar de tas. Van schrik liet de vrouw haar eigendom tos. De man verdween In de richting van de Aieidastraat. In de tas zaten geen waar devolle spullen. Het signalement luidt: ongeveer 30 jaar, 1.75 meter lang en gekleed in een spijkerbroek en een bor- deauxkieurige jas. Een ongeveer 18-jarige vrouw bedreigde de verkoopster van Snackbar 850 in de Mgr. Nolenslaan. Ze eiste geld. Achter de toonbank kwam het tot een worsteling. De verkoopster kon de vlucht van haar belaagster niet voorko men. Een 16-jarige jongen raakte zijn sporttas met inhoud kwijt bij een over val op de binnenplaats achter de Tuin- laan. Hij wilde daar zijn fiets repareren toen twee ongeveer 18-jarige jongens hem en zijn vriend overvielen. Eén van de overvallers stak met een mes, maar raakte de jongens niet. Ze wisten zich achter een deur te verschansen. T

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1