Restaurants z t :en vol me'kerst EEN ROLUKE STOOMCURSUS Peter de Haan wereldkampioen barkrukzitten na 219 uur Tientallen blikken met chemisch afval gevonden Beeldhouwer Piet van Stuivenherg overleden Gedupeerde haalt zijn spullen terug Provincie: geen bezwaren tegen bouwen in Spaland Leerlingen schenken kerstboom aan Thurlede Het Vrije Volk SCHIEDAM Gasten betalen zeker honderd gulden voor menu Fietsers gewond naar ziekenhuis ws PAGINA 14 WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 üe koks in restaurant Het Oude Ra edthuis zijn al volop bezig met do voorbereidingen. „Onze bezoekers zijn echte culinaire lekkerbekken, die aparte dingen wiien eten." Gli in paanwedstrijden Zwembad Zuid Eremedaille voor T. J. van Neutigem Kerst vieren met speurtocht Burgerzaken eerder dicht 'Amsterdamnsd' bij Filmclub Zo op het oog lijkt het maken van een kerst stukje niet écht moeilijk,-maar- aan de andere kant valt het toch tegen om do juiste verhoudin gen te vinden. Tien bezoekers van het Klubhuis Zuid weten dat sinds gistermid dag ook. Enthou siast namen ze onder de deskun dige leiding van hovenier Ank Vroom deel aan een stoomcursus kerststukjes ma ken. En het ging ze goed af. ge tuige het resul taat na afloop. Liefhebbers kun nen ook morgen avond nog te recht voor het maken van kerst stukjes. Nog en kele cursusplaat sen zijn beschik baar. Deelnemen kost tien gulden. Inlichtingen tel. 4267297. Vra gen naar Ada Elshof. Pater da Haan (mat bloemen In da hand) temidden van uitgelaten café-bezoekers. Hij gaat nu proberen het wereldre cord slapen te vestigen. SCHIEDAM Tijdens eerste en tweede kerstdag zal het druk worden in de Sehiedamse restaurants. Alle tafels zijn al bijna besproken. De prijzen van de uitgebreide menu's meestal wei boven de honderd gulden lijken slechts voor weinig mensen een be zwaar te zijn. Maar dan wil men zich wel te goed kunnen doen aan iets bijzon ders. Hertenbiefstuk, ganzenlever, pa relhoen of snoekbaars bijvoorbeeld. Dat soort bijzondere gerechten wordt over het algemeen thuis niet op tafel gezet, in de diverse restaurants benutten de chefkoks hun uitgebreide culinaire kennis om er een feestelijk iets van te maken. Kosten noch moeite wor den gespaard. En de eerste voorberei dingen beginnen al lang voor Kerstmis. „Wij serveren zondag en maan dag een menu, dat best culinair hoog staand genoemd mag worden," zegt de heer Nijenhuis van Het Oude Raedthuis in Kethel. Het restaurant laat inderdaad weinig aan het toeval over, zo lijkt het. Een menu van acht gangen is samenge steld. Onder meer eendelever, snoek baars, konijn en haas, geitekaas en kof fie met cognac zullen op tafel worden gezet. Met een wijnarrangement erbij kost dat zo'n tweehonderd gulden. Nijenhuis: „Maar dat is het ook wel waard. Onze bezoekers zijn echte culinaire lekkerbekken, die aparte din gen wiien eten." Daarvoor krijgen ze tij dens de kerstdagen 's avonds vanaf ze ven uur de tijd. Volgens Nijenhuis zullen de verschillende gangen dan in snel tempo worden geserveerd. „Geen lange pauzes. Mensen eten liever snel, om daarna wat langer te kunnen natafeien." Restaurant De Dubbele Adelaar aan de Nieuwe Haven is alleen op twee de kerstdag geopend. Voor ƒ122,50 wordt een zeven-gangen menu met on der meer parelhoen, hazerug en een vis schotel geserveerd. De, gasten worden 's avonds verwacht en zullen volgens een medewerker gemiddeld een uur of vier nodig hebben om het menu te ver orberen. Sans Rivale is nog niet helemaal volgeboekt. „Maar," denkt Karin Tuk ker van het restaurant aan de 's Grave- landseweg. „Dat komt nog wel. Onze zevenenveertig stoelen zullen allemaal bezet zijn tijdens de kerstdagen." Zalm, kaviaar en hazerug zijn enkele van de bestanddelen van een eveneens zeven gangen menu. Tukker: „Lekker uitge breid allemaal. Met Kerstmis vindt ie dereen dat leuk." Dat kost dan wel hon derdvijfentwintig gulden. In restaurant La Duchesse aan de Maasboulevard worden de 'gasten' tijdens de kerstdagen ontvangen met een glaasje champagne. Zo'n zeventig personen La Duchesse heeft zondag en maandag geen tafel meer beschik baar kunnen daarna beginnen aan een uitgebreid menu. Terwijl de bezoe kers de hertenbiefstuk en de huisge- maakte ganzelever wegwerken, zal 'le vende' achtergrondmuziek weerklinken.Eigenaar J. de Groot: „Een beetje klassieke muziek op eerste kerst dag. Ik heb hier nog een mooie vleugel staan." Op tweede kerstdag voorspelt De Groot een populairdere aanpak. „Met een dansje en zo." Tijdens de kerstdagen' zuilen, vooral echtparen en kleine gezelschap pen naar La Duchesse komen. Geen kinderen. De Groot: „Nee, a! dat jonge spul moet ik niet in m'n zaak hebben. Daar leent mijn zaak zich niet voor. Bo vendien is honderdvijfendertig gulden (de prijs van het menu. red.) een beetje duur voor kinderen hè." in De Kleine Visser aan de Lange Haven is volgens E. Lansbergen we! aan kinderen gedacht. Voor de kerstdagen is speciaal voor gezinnen een middagdiner en een avondmenu samen gesteld. Begin december waren de ver schillende arrangementen al volge boekt. 's Middags kost een vijt gangen maaitijd 92,50. Voor het zeven gan gen-menu, dat 's avonds zal worden ge serveerd, moet ƒ122,50 worden be taald. Maar dat zouden de gasten best over hebben voor menu's met onder meer kaviaar, haasbiefstuk en herten- rugfilet. SCHIEDAM Tijdens de tetstyak^tie^^ijn^^r.,; weer extra zwemactiviteitenrin .hetZwembad Zuid.-Op 27 december en_2 januari (11.00 tof 13.00 uuffkan 'er gezwom men en gesparteld worden in een grote waterspeeltuin. Op 29 decem ber en op 5 januari (11.00 tot 13.00 uur) vinden er glijbaanwedstrijden plaats en op 4 januari (13.00 tot 16.00 uur) is er een zwem-inn disco met medewerking van Martin Green. Inlichtingen: tel. 4261682. SCHIEDAM - De heer T.J. van Neutigem is gisteren koninklijk onderscheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De versierselen wer den door loco-burgemeester Chr. Zijdeveld overhandigd tijdens de viering van Neutigems 40-jarig dienstverband bij de B.V. Chemi sche Fabrieken Schiedam. De heer Van Neutigem is beiast met de plan ning van de fabriek en met de totale facturering en voorraadadministra tie. SCHIEDAM Leerlingen van de openbare basisschool Het Windas vieren morgen het kerstfeest met een speurtocht en spelletjes in het Beatrixpark. Na afloop is er voor alle kinderen in het schoolgebouw aan de Nachtegaallaan een kerst maaltijd. SCHIEDAM - Omdat de centrale gemeentekas moet worden opgemaakt, zijn op vrijdag 30 de cember vanaf 12.30 uur de afdelin gen algemene zaken, burgerzaken, huisvesting en juridische zaken van af 12.30 uur gesloten voor het pu bliek. SCHIEDAM - De bekende en succesvolle Nederlandse thriller 'Amsterdamned' van Dick Maas met in de hoofdrollen Huub Stapei en Monique van der Ven draait vrijdag avond bij de stichting Filmclub aan de Nieuwst raat 12. De film handelt over een monster dat huist in de Amsterdamse grachten en regelma tig slachtoffers maakt. Poiitie-in- specteur Eric Visser staat onder grote druk van zijn superieuren. Ge lukkig krijgt hij hulp van een char mante duikster, gespeeld door Mo nique van der Ven.Aanvang 21.30 uur. Toegangsprijs voor donateurs vier gulden. SCHIEDAM - Op het achterter rein van het bedrijf Elektra BV aan de Strickledeweg 27 in Schiedam is onder betonplaten een hoeveelheid biikken met chemisch afval gevonden. Het gaat om een illegaal stort, waarvan het sind 1980 daar gevestigde bedrijf zelf mel ding heeft gemaakt. Men vond de blik ken bij het lichten van de platen direct onder het maaiveld. Zij vraagt zich af wat de herkomst van de tientallen 20-li- terblikken is. Milieudeskundigen van de ge meente hebben inmiddels vastgesteld, dat de inhoud sterk verontreinigd straalgrit is. Er zijn gechloreerde kool waterstoffen en zware metalen aange troffen. In samenwerking met de provin cie wordt thans onderzoek gedaan om er achter te komen wie de blikken daar verborgen heeft. In de eerste week van het nieuwe jaar zal de bodem onder zocht worden. De gevonden blikken zijn verweerd en de vrees bestaat, dat de gevaarlijke stoffen zich al door de bo dem verspreid hebben. Hef befaamde restaurant De Noordmolen is verrassend genoeg tij dens de kerstdagen gesloten. De Mou terij aan de St. Anna Zusterstraat blijft de eerste kerstdag ook dicht. Voor maandag zit het restaurant wel hele maal 'vol.' Tussen 's avonds zeven en elf uur wordt dan een menu van zes gan gen met een „mixage van tournedos en varkensvlees" geserveerd. De prijs is in vergelijking tot de kerstarrangementen in de andere eetgelegenhgeden betrek kelijk laag: ƒ67,50. Volgens de heer Nooteboom van De Mouterij wordt het buiten-de-deur-eten steeds populairder. „Hoewel het nooit een echt ingekapsel de gewoonte zai worden, zoals in Frank rijk en België," denkt hij. Kerstmis 1988 (ijkt echter een lucratieve periode voor de restauranthouders te worden. SCHIEDAM De Sehiedamse beeldend kunstenaar Piet van Stuiven- berg is afgelopen vrijdag in zijn woon plaats Schiedam overleden. Hij zou vol gende week achtentachtig jaar zijn ge worden. Tot twee jaar geleden was de kunstenaar nog zeer markant in het openbare leven van Schiedam aanwe zig. Piet van Stuivenberg was vooral beeldhouwer. Het kleine beeldje op de markt voor het Oude stadhuis in Schie dam is bijvoorbeeld van zijn hand. Naast beeldhouwwerk maakte hij onder meer ook schilderijen, gouaches en li tho's. Hij stond erom bekend moeilijk afstand te kunnen doen van zijn werk. Van Stuivenberg was een bekend en gewaardeerd kunstenaar, die zowel fi guratief als abstract werk maakte. Zoals hij zelf zei: „Het was net waar ik zin in had". Als zoon van een Sehiedamse molenaar was hij begonnen ais werkstu dent. Overdag heeft hij in een potten bakkerij, een destilleerderij en een steenhouwerij gewerkt en 's avonds volgde hij de Rotterdamse kunstacade mie. In de steenhouwerij werd zijn be langstelling gewekt voor het beeldhou wen, Na een tijd als grafsteenschuurder voor de gemeente gewerkt te hebben, werd het beeldhouwen steeds belangrij ker. De laatste jaren konden zijn ar men het zware beeldhouwen niet meer aan. De afgelopen twee jaar woonde hij in het verzorgingstehuis De Drie Maas steden. SCHIEDAM Snoepgoed en kleingeld worden vermist na een in braak bij Snackbar Zuid aan de Beier- landsestraat. De daders kwamen binnen door het vernielen van een deur. Van de kantine van de voetbalvereniging Her mes DVS werd ook een toegangsdeur opengebroken en vervolgens een kast. Hieruit werd een videorecorder meege nomen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Vijftig gulden nam een inbreker weg bij een nachtelijk bezoek uit een woning aan de Edisonstraat. De bewo ner hoorde gestommel en probeerde de inbreker te vangen. Hij was echter snel ler en verdween met meenemen van het geld. Steakhouse Cleopatra aan de Hoogstraat miste na een inbraak een vi deorecorder, twaalfhonderd gulden uit een niet afgesloten kassa en een mag netron. Aan de zijkant van het pand werd een deur geforceerd. De eigenaar van de zaak had een vermoeden van de dader en haalde zijn apparaten terug. Van het geld bleek niets meer over. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vierduizend gulden aan sieraden en geld mist een bewoner van het Broersvest. Zijn voordeur was gefor ceerd. SCHIEDAM Er zijn geen be zwaren tegen woningbouw op het met havenslib opgespoten terrein in Spa- land. Provincie en gemeente overleggen ten nauwste over de wijze waarop in het grote uitbreidingsgebied de ieeflaag op het verontreinigde havenslib wordt aan gelegd. Er wordt voor alle zekerheid uit gegaan van een dikte van 1,50 meter van deze laag. Dat staat in antwoorden van Gedeputeerde Staten op vragen, die leden van de kleine linkse partijen van Provinciale Staten hebben gesteld. Binnenkort zuiien vertegenwoor digers van de gemeente. Milieubeheer en de provinciale afdeling Bodemsane ring hun besprekingen afronden. Uit gangspunt bij alles is de ontwerp-notitie Beleid Bestaande Baggerspecielokaties, die het provinciaal bestuur in oktober heeft vastgesteld. „Op grond van de herkomstge gevens en de chemische analyses kan worden geconcludeerd dat de bagger specie in de laatst opgespoten lagen minder verontreinigd zijn dan in de laatst opgespoten lagen van de Steen- dijkpolder-Zuid in Maassluis en de meest verontreinigde spuitvakken in de Broekpolder in Vlaardingen." SCHIEDAM Bewoners van het bejaardencentrum Thurlede krijgen vrij- dag een kerstboom met toebehoren aangeboden door leerlingen van de christelijke scholengemeenschap De Burcht. Acht leerlingen dragen het ge schenk 's morgens over. In voorgaande jaren zamelden de zeshonderd leerlingen geld in voor een 'ver' goed doel. De reden dat de beste ding hiervan nu dicht bij huis wordt ge daan, heeft te maken met het thema 'werken-wonen-leefmilieu-samenleving 1988'. Docent Theo Somers: „Doel is onze leerlingen te leren rekening te hou den met elkaar, met alleenstaanden, bejaarden, gehandicapten, etnische minderheden en de buren van de school, die wel eens overlast ondervin den als onze pupillen met hun brom mers opgetogen op school aankomen." SCHIEDAM Met een pijniijke voet kwam gisteren een 18-jarige vrouw uit Maassluis in het Schieland-zieken- huis terecht. Als duo-passagier reed ze mee op de fiets van een evenoude vriendin. Op de Burg. Honneriage Gre- telaan botsten het tweetal tegen de au to van een 51-jarige Schiedammer en vielen op de straat. Door Rein Wolter# ROTTERDAM „Peter is de wereldkampioen, Peter is de wereld kampioen." Gezwollen en welgemeende hosanna's en felicitaties vanmorgen aan het adres van de 43-jarige Peter de Haan. Om acht uur schudde de dodelijk vermoeide Rotterdammer vele handen bij het evenaren van het wereldrecord barkrukzitten. Op dat moment had hij 218 uur op de kruk gezeten. Om negen uur gin gen de remmen helemaal los onder de toegestroomde klanten van café Het Derde Wiel aan de Pieter de Hooch- straat in Rotterdam. Bij de negende slag van de klok was Peter de Haan houder van het wereldrecord en werd onder leiding van de organist Jack Cross een polonaise in gang gezet. Pe ter de Haan deed hieraan niet mee. Zijn pauzetljd was opgesoepeerd. „Ik blijf zitten tot vanmiddag drie uur. Het we reldrecord wil ik zetten op 225 uur." Vorige week maandagmorgen om zes uur kroop de gritstraler/- gevelreinlger op de barkruk. Er werd smalend om gelachen. Hij zou het toch niet halen. Een tikje geringschattend werden ook de tegelijkertijd ingezette pogingen voor verbetering van de we-, reldrecords klaverjassen en biljarten ontvangen. De klaverjassers kwamen niet verder dan 28 uur. Dat hadden er ruim honderd moeten zijn. Klaverjasser Donald van der Roost deed het beter. Hij evenaarde weliswaar het wereldre cord biljarten niet (244 uur), maar sleep te wel het Nederlandse in de wacht door het met drie uur te verbeteren en te brengen op 134 uren. Hij krijgt een ver melding in het Guinness Book of Re cords. Peter de Haan is ervan overtuigd dat zijn naam straks in de nieuwe uitga ve van het recordboek zal zijn bijge schreven. Zekerheid heeft hij pas als een gerechtsdeurwaarder het uur na uur door getuigen bijgehouden logboek als rechtsgeldig waarmerkt. „Mijn hele po ging is helemaal volgens de regels ge gaan," aldus De Haan. Sinds zijn eerste zit is De Haan ongeveer zes kilo afgevallen. „Ik heb normaal gegeten, maar geen alcohol gedronken. Mijn conditie is heus nog goed. Dat komt ook door de geweldige medewerking van masseuze Wil Scho tel. Zij heeft me op vitale momenten over mijn vermoeidheid heengemas- seerd. Zonder haar en de voortreffelijke verzorging van het café-echtpaar Hans en Ti! Wielders was het nooit gelukt. Ik ben ook de talloze bezoekers dankbaar die dag en nacht als tijdverdrijf spelle tjes met me hebben gespeeld. En dan natuurlijk Max, mijn hond, die is geen minuut van mijn zijde geweken." Hij grapt verder: „Nu ik het re cord op zak heb, mag ik nergens meer de kroeg binnen. Ze willen me niet, want ze raken me niet kwijt. Ik blijf zo maar tien dagen zitten, haha." Hij heeft zich voorgenomen: „Ais ik van de kruk stap, drink ik eerst een paar lekkere pil- sjes. Dan naar huis en proberen een nieuwe wereldrecord slapen te vesti- i gen." Dan serieus: „Ik vermoed dat sla- pen moeilijk zal zijn. Ik ben het ont- 2 wend. Afgelopen nacht was voor mij de meest moeilijke nacht.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1