Inrichting Stadserf kost minstens honderd miljoen KERSTMIS MET DE ERINI'S Excelsior M trekt aanklacht tegen schooldirecteur i Vestiging overslagbedrijf heeft geen consequenties Rector neemt afscheid van Stedelijk Gymnasium Het Vrije Volk SCHIEDAM M imm m Projectontwikkelaars bouwen bibliotheek, theater, bestuurscentrum, ieefplein, dure woningen, winkels, parkeergarages en kantoren ZuperZinc in café Podium PAGINA 16 ws «stift ■h 'éPfè. Mdk iï mm imrnxe, max!?: Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest en de Beri ni's uit Rotterdam houden op kerstavond in het Schiedamse Passage Theater samen met de Vlaardingse Buitenband een alternatief Gala of the Year. Voor het duo de Berini's, dat voor de pauze optreedt, bete kent het gala min of meer de afsluiting van een seizoen. An nie en Harrie Berini trekken zich na Kerstmis twee maanden terug om te werken aan een nieuw programma, in dat nieu we programma zullen zij zich, als Annie en Harrie, meer op het theatrale vlak wagen. Op het gala zal het duo worden be-- geleid door de Buitenband, waarmee al eerder is samenge werkt in programma's met Levi Weemoedt en Hans Dorres- teijn. Het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest zal op het gala in een ongebruikelijke samenstelling spelen. Bassist Jan Davids heeft de groep onlangs met onenigheid verlaten, hij zal in januari worden vervangen door Anton van der Berg. Op het gala speelt echter ais invaller de zeventienjarige Aram Kersbergen. In de Grande Finale van het gala waarbij de drie groepen ge zamenlijk het podium beklimmen moet de echte kerstsfeer ontstaan. Voor die gelegenheid is een bescheiden kerstre pertoire ingestudeerd. Na afloop is er in de foyer nog een feestje met het Rotter damse duo De Brio's. De entree voor het gala van zaterdag 24 december in het Passage Theater in Schiedam bedraagt 25 gulden. Aanvang 20.15 uur. - Miniatuur-kerst bi) Schiespoor Kerstconcert Mannenkoor Extra rondleidingen voor Bida 1 Koló m-.m "srÉÈyï 'f- -7 f - - v- Door Rein Wolters SCHIEDAM Binnen vijf jaar kan het Stadserf volledig zijn ingericht. De ambitieuze plannen, waarvoor eind volgend jaar waarschijnlijk al de eerste paal wordt geslagen, zijn gisteren ge presenteerd. Ze omvatten de bouw van een centrale bibliotheek, Ieefplein, thea ter, bestuurscentrum, archief, wonin gen, kantoren, winkels, parkeergarages en een hotel. Het geheel wordt door particuliere beleggers ontwikkeld. Naar schatting zal de uitvoering honderd mil joen gulden kosten. „Maar het kan evengoed hon derdvijftig miljoen zijn, want een goed overzicht in het kostenaspect hebben wij nog niet. Dat kan ook niet," houdt stadsontwikkelings-wethouder Chr. Zij develd voorzichtig de boot af. En ter verduidelijking: „In feite zijn we nog niet verder dan het globaal invullen van de ruimtelijke indeling. De architectonische invulling en hoe de verhouding in aan tallen tussen kantoren, winkels en wo ningen zal worden is een volledig open zaak." Investeerders hebben het ge meentelijke Stadserfplan met instem ming ontvangen, hetgeen de wethouder vertaalt met: „De financiering is een haalbare zaak. Investeerders zijn bereid tot medewerking." Besluiten zijn nog niet genomen en daarom blijven de na men van mogelijke financiers voorals nog buiten de publiciteit. „Namen van mogelijke investeerders noemen zou onze plannen kunnen dwarsbomen." Zijdeveld benadrukt anderzijds: ,;Als gemeente willen wij een stevige vinger in de pap houden. Uiteindelijk ben je niet voor niets ais gemeentebe stuurder aangesteld. Ook gaan we niet overhaast te werk, want de randvoor waarden moeten strak in de hand wor den gehouden." Waarmee Zijdeveld be doelt dat hij geen 'Stopera-toestanden' (financiële overschrijding en dergelijke) binnen de gemeente wii. De bouw van het Stadserf, dat komt te liggen tussen het stadskantoor, Proveniershuis, Boterstraat, Kreupei- straat, Lange Kerkstraat en Singel, heeft de nodige voeten in de aarde. Panden aan de Kreupelstraat en de Lange Kerkstraat worden afgebroken om de bouw van een ABC-winkelcen- trum (Albert Heijn, Blokker en C&A) mo gelijk te maken. Het warenhuis wordt de meest westelijke afscherming van het Stadserf, waarin het Broersvest als doorgaande verkeersader blijft gehand haafd. De noodvestiging van de Hema verdwijnt. Dit warenhuis gaat in de buurt van de Hoogstraat een nieuw pand neerzetten. Op het Hemaplein zijn twee complexen gepland met woningen, winkels en kantoren. Deze fase van het Stadserf komt waarschijnlijk als laatste aan de orde. De nieuwbouw van de He- ma moet gereed zijn alvorens ontrui ming van het oude pand mogelijk is. Aansluitend op het stadskantoor komen aan de oostkant van de Broers- vest de centrale bibliotheek, het be stuurscentrum, nieuwe gemeentekanto ren, het theater, een archief en een hulp- en informatiecentrum. In de punt langs de Emmasingel komen ook wonin gen en kantoren met inpandige par keergarages. Deze bebouwing, in hoog te variërend van drie tot zes verdiepin gen, vormt samen met het bestuurscen- trum een cirkelvormige schil rond een 'Ieefplein' dat een omvang krijgt zoals het Beursplein in Rotterdam. Het plein is de spil van een aantal looproutes naar woonstraten en het NS-station en accentueert de doorkijk tussen de twee monumentkerken, de roomskatholieke Singelkerk en de hervormde kerk aan de Lange Kerkstraat. De rijbanen van de Broersvest blijven gehandhaafd en kruisen, evenals de trambaan het Ieefplein, dat niettemin is doorgetrokken naar de westkant van de straat. Daar eindigt het plein in een driehoekige vorm. De ruïne bij de Huis te Riviere- weg krijgt naar het zuiden versterking van enkele nog bloot te leggen ruïne- resten met waterpartijen. In de keerius van de tram is ruimte voor de bouw van een hotel. „Maar dat kunnen evengoed kantoren of woningen worden," aldus wethouder Zijdeveld. Hij benadrukt: „Wie op die plek een hotel wil bouwen is niet bij voorbaat kansloos. Een hotel zou trouwens een uitstekende aanvulling op de centrum functie zijn." De stad beschikt over twee ho tels en deze zijn, in tegenstelling tot om liggende gemeenten, vrijwel dagelijks goed tot zeer goed bezet. Volgens Zij develd rechtvaardigt dit gegeven de bouw van een derde hotel. Overigens zullen de woningen op het Stadserf vrij wel zeker alleen toegankelijk zijn voor mensen met een fors inkomen. Dit is het gevolg van de keuze in het verleden van de gemeente om de nieuwbouw van wo ningwetwoningen voorrang te geven. Zijdeveld zegt niet te verwachten dat woningbouw in het centrum van de stad concurrerend zal werken op de nieuw bouw van tweeduizend eengezinswonin gen in de toekomstige woonwijk Spa- land-West. Het ontwikkelen van de plannen en de ruimtelijke indeling is voor stede- bouwkundige Han de Kluiver een be hoorlijke stoeipartij geweest om alle veertien hoofdpunten in het plan te ver werken. Daarnaast had de planoloog af te rekenen met grillige en bepaald niet gemakkelijke rooi- en doorzichtlijnen. Op 26 april stelde de raadscom- misie voor Stadsontwikkeling en Milieu zaken voor de invulling van het Stadserf een programma van eisen samen. De opvattingen daarover bleek bij veruit de meeste commissieleden gelijkluidend, dat daaruit de veertien uitgangspunten werden afgeleid voor het overleg met potentiële opdrachtgevers en ontwikke- Vanaf het stadskantoor (1) wordt in aflopende hoogte de nieuwbouw van het Stadserf uitgevoerd, in de rich ting van de uit te breiden ruïne ver rijzen het bestuurscentrum, gemeen- tekantoren en het nieuwe theater en de centrale bibliotheek (2). In de keerius van de tram is ruimte voor een hotel (3) en bij bet Emmaplein (4). Hemaplein en kreupelstraat (5 en 6) zijn winkels, woningen en kantoren gepland. In bet minden van het door de rij- en trambanen van de Broersvest doorkruiste Ieefplein wordt de ruïne vergroot en voorzien van waterpartijen. laars voor de binnenstad. Uitgangspunt voor de invulling van de binnenstad is het in elkaar doen overlopen van meer dere functies zoals wonen, winkelen, werken, openbare voorzieningen, hore ca en openbaar vervoer. Een gebied ook met een open en openbare ruimte, dat ais huiskamer voor de stad moet fungeren. Overigens kon zowel wethouder Zijdeveld als stadsontwerper Han de Kluiver gisteren niet duidelijk maken met welke activiteiten het huiskamer idee gestalte gaat krijgen. De Kluiver: „Je ontwerpt een plein natuurlijk niet voor het houden van demonstraties. In principe moet alles mogelijk zijn." Wethouder Zijdeveld noemt de gepresenteerde plannen met nadruk een bebouwingsstudie en zegt met op geheven vinger dat er bij !ange na nog geen bouwplan bestaat. Alleen de lij nen. Waar wel en waar niet gebouwd gaat worden, is nu als schetsontwerp in kaart gebracht. i A V w V'AWi jy Ate'". HOEK VAN HOLLAND - Van de vestiging van een overslagbedrijf van Frans Swarttouw op de Maasvlakte zijn voor Hoek van Holland geen conse quenties te verwachten. 1 De geiuidtoename zat veel lager zijn dan het geiuid dat nu in Hoek van Holland door allerlei oorzaken wordt veroorzaakt en het zal dus niet meet baar en hoorbaar zijn. 1 Ook over de stofoveriast hoeft men zich geen zorgen te maken. In de eerste plaats veroorzaken de overslag- produkten op de Maasvlakte (in hoofd zaak kolen) weinig stof en bovendien zullen er alierlei milieubeschermende maatregelen worden genomen. Het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad, vergezeld van een aantal leden van de commissie Weizijn, hoorde dat woensdagmiddag tijdens een officieel bezoek aan het bedrijf Frans Swarttouw. Dit overslagbedrijf; gaat op de Maasvlakte een gigantische; terminal bouwen, waarvan een deel al] eind 1989 in gebruik zal worden geno-i men. Volgens de directie van het be-} drijf heeft men zeif al een heleboel mi-i lieubeschermende maatregelen voorge-J steid, in de eerste plaats in het belang' van de werknemers van het bedrijf zeif. D. SCHIEDAM - Op de zater dag voor Kerstmis houdt de model- spoorwegvereniging Schiespoor haar iaatste open huis van dit jaar in haar clubgebouw aan de Westerka de 21. Echte treinfanaten mogen dit niet missen: de hele modelbaan is verlicht met ontelbare miniatuurlam pjes, en ook de kerstboompjes zijn niet vergeten. Het clubhuis zelf ral zo spaarzaam mogelijk verlicht zijn om bij te dragen aan de speciale kerstsfeer van de opstelling. Voor de jeugd vaiien er prijzen (spoorwegma teriaal) te verdienen met een puzzel- tocht langs de clubbaan. Er wordt ook een beurs georganiseerd, waar overtoliig materiaal te koop zal wor den aangeboden. Voor inlichtingen kan men contact opnemen met het secretariaat van de vereniging, tele foon 4709698. SCHIEDAM Onder leiding van haar nieuwe dirigent Anne Post humus, verzorgt het Christelijke Mannenkoor morgenavond het jaar lijks kerstconcert in de Magnaliakerk aan de Albardastraat 67. Aanvang 20.00 uur. Toegang vijf gulden. Aan het concert werken mee de sopraan Lisette Emmink, organist Dirk Jan Wagenaar en aan de vleugel de vas te begeleider van het koor, de heer Martin van Broekhoven. Op het pro gramma staan Nederlandse, Engelse en Franse kerstliederen, terwijl de solisten behalve samenwerking met het koor ook hun eigen inbreng heb ben. SCHIEDAM - in het Stede lijk Museum worden op zaterdag 24 december en tweede kerstdag extra rondleidingen langs de tentoonstel ling Bida i Koló gegeven. Belangstel lenden kunnen zich melden aan de baii van het museum aan de Hoog straat 112. De expositie duurt nog tot 23 januari. t 'PM/* Vf d'j'////// "f «WMfM üs** MAASSLUIS'"- Hetbestuur van d» voetbalvereniging Excelsior M heeft de aanklacht tegen de adjuct-directeur O. Lens vari de Koningin Juliana Scho lengemeenschap ingetrokken. Lens was aangeklaagd voor het doorzagen van de kanteldoelen op een groenstrook naast de KJS, waarop de A-selectie van Ex celsior regelmatig traint. Verder heeft de afdeling Sport zaken van de gemeente zich bereid ver klaard de schade op zich te nemen door Excelsior nieuwe, maar dan wel demon tabele doelen beschikbaar te stellen. Dit zijn de resultaten van een gesprek, dat gistermiddag plaatsvond tussen Occo Lens, de politie, het bestuur van Excel sior en Sportzaken. „Ik ben erg blij dat we deze zaak gezamenlijk hebben kunnen oplossen. Wat ik heb gedaan, het demonteren van de kanteldoelen, zo wii ik nogmaals be nadrukken, mag niet gezien worden als een vorm van vandalisme. Ik ben hier toe gekomen omdat ik van mening was en ben dat die kanteldoelen, waar onze leerlingen keer op keer inklommen of rondliepen, levensgevaarlijk voor hen waren. „Al sinds augustus heb ik regel matig bij zowel Excelsior als bij Sport zaken aan"de']bei gëfiangen. Omdat er steeds maar niets aan gedaan werd, be sloot ik op een gegeven moment, toen ik een klus deed bij onze fietsenstalling, dat de maat vol was en heb ik vervol gens die kanteldoelen gedemonteerd en in stukken aan de kant gelegd. „Ik vond en ik vind dat je niet moet wachten töt er een leerling dood valt. Wat ik heb gedaan mag niet, maar nogmaals: het ging mij om het belang van de leerlingen," aldus Occo Lens. Volgens de adjunct-directeur, die ver moedde dat zijn dreigement om de kan teldoelen eigenhandig een kopje kleiner te maken door Sportzaken niet serieus werd genomen, hebben zowei de ge meente als Excelsior begrip voor zijn handelswijze. „Doordat de aanklacht nu is in getrokken en er een schikking is getrof fen tonen zij zich ook van hun goede kant en met dit resultaat ben ik dan ook heel blij. Binnenkort komen er inklapba re doelen die voor en na de training worden opgeborgen in grote containers. Een goede oplossing vind ik, want onze leerlingen lopen nu niet langer de kans om zo'n kanteldoel op hun hoofd te krij gen." SCHIEDAM Met een receptie in de recreatieruimte van het Stadskan toor heeft het Stedelijk Gymrfasium gis teren afscheid genomen van rector drs. W. A. Visser. Visser was vanaf 1970 werkzaam op de school aan de Hugo de Groot straat, eerst een jaar als conrector daarna als rector. Hij maakt nu gebruik van de VUT-regeling. Ook zijn echtge note, mevrouw C.J. Visser-Haberman, die vanaf 1972 als administratrice op het Stedelijk Gymnasium werkte, nam gisteren afscheid. De leraren en leerlingen hadden het echtpaar eerder op de middag ai in de bloemetjes gezet. Om twee uur wer den alle lessen op het gymnasium stop gezet, waarna de leerlingen een ereb- oog vormden vanaf de leraarskamer. Met zijn allen zongen de gymnasiasten hun rector toe en boden het echtpaar Visser een reisbon aan. De recreatieruimte van het Stadskantoor kon later op de middag de in grote getalen toegestroomde oud-leerlingen nauwelijks verwerken. De rij van mensen die de vertrekkende rec tor en zijn echtgenote de hand wilde schudden reikte tot aan de trappen van het Stadskantoor. Naast een afscheid werd deze receptie dan ook vooral een wee'rzien van vele oud-gymnasiasten en leraren. Os Berini's: samen met het Groot Niet Te Vermijden Dans/Show Orkest en de Vlaardingse Buitenband op een alterna tief Gala of the Year. SCHIEDAM Morgenavond treedt de achtmans-formatie ZuperZinc op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. De leden hebben hun ervaring opgedaan in uiteenlopende muziekstijlen en bands, zoals Willy Nilly, Chi, Nieuw Hip Stilen, Dojoji Rondos, Humatic, Switchbitch en nog veie ande ren. In november 1986 baarde Zuper Zinc al opzien tijdens het Nine to Five festival met een halfuur durend concert ondersteund door een dia/videoshow. Binnenkort komt de band met een com plete rockopera. De muziek van ZuperZinc laat zich het beste omschrijven als een pret tig gestoorde rockerette. Haar teksten handelen over de gekte van deze tijd, zoals politieseries, new energy, modern art en literatuur, dronkenschap, black outs, de natuur en Jan met de petten. Aanvang 22.30 uur toegang 3,50 gul den. Zaterdag 24 december (kerst avond) speelt de band Blues Power in het muziekcafé. Deze formatie houdt zich bezig met stevige Texas blues en bestaat onder meer uit Mark Zandveld (bekend van Blues Bianco) en Michel vam Dijk (zanger van Aiquin). Aanvang 22.30 uur en de toe gangsprijs is eveneens 3,50 gulden.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1