Ni euwland onder de floep Vlaardingen boos over Zwarte Zak Alarmsysteem voor ouderen 3n gebruik Ook Rotterdamse Turken hebben Rotterdamse trekken Het Vrije Volk SCHIEDAM Provincie houdt Radio Rijnmond 'in de gaten' Wandeling op nieuwjaarsdag Projectteam gaat problemen inventariseren en plannen maken voor aantrekkelijke wijk Meer ritten op oost-west-metro PAGINA 12 ws WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 Jongeren baldadig SCHIEDAM Tussen jonge ren en politie kwam het gister avond nabij de lekstraat tot een korte schermutseling. De kerstbomen inzamelende jonge ren braken volgens de politie in een baldadige bui de straat open en vergrepen zich ook aan straatmeubilair. Bovendien doofden ze het licht van twaalf straatlantaarns. Op de somma tie zich te verspreiding ging de groep niet in, waarna enkele klappen vielen. De politie nam ook honderdvijftig kerstbomen in beslag, waarna het rustig werd. Tuk op schroot SCHIEDAM Schroot blijkt een gewild object voor in brekers. Bij het bedrijf van de gebroeders Scheffers aan de Jan van Riebeeckweg werd bij een eerste inbraak 1500 kilo van het materiaal gestolen en vervolgens twee dagen later nog eens 400 kilo. De waarde bedraagt ƒ4700,-. In een wo ning aan de Oosterstraat maakt een inbreker ƒ200,- en een di plomatenkoffertje met belang rijke papieren buit. Uit de kas sa van een sigarenmagazijn aan de P.J. Troelstralaan verdween het kasgeld, 200,-. Sieraden, geluidsapparatuur en zilveren voorwerpen worden vermist uit een woning aan het Van Beet- hovenplein. Steekvlam uit gasfles SCHIEDAM Een meters hoge steekvlam kwam gisteren uit een gasfles die door jonge ren was gegooid in een door hen gestookte fik bij slooppan- den aan de Rotterdamsedijk. De brandweer hoefde niet in de grijpen, omdat de afsluiter van de fles openstond en geen ge vaar voor ontploffen gaf. SCHIEDAM Geïnteresseer den kunnen op zondag 1 januari (nieuwjaarsdag) deelnemen aan een natuurwandeling door de heemtuin in het Prinses Beatrix- park. De wandeling geschiedt on der leiding van een natuurgids. Hij vertelt over het gedrag van vogels in de winter. Zo wordt de aandacht van de bezoekers gevestigd op de herken bare, ?ang ,vamd^eK#ii}fcude vo- gels. Ook. geeft de natuurgids infor matie over de wintervoedering van vogels en over nestkasten. Vo gels gebruiken nestkasten niet al leen tijdens de broeiperiode, maar ook om in te overwinteren. Vooral mezen maken van deze kasten ge bruik. In de heemtuin zijn de ruim dertig nestkasten inmiddels gerepareerd en uitgemest. De nieuwjaarswandeling start om 14.00 uur aan de ingang van de heemtuin. Deelname is gratis. De heemtuin is gelegen in het Prinses Beatrixpark op het eiland ten noorden van de kinderboerde rij, in de buurt van het Duiven- pad. De heemtuin dient niet te worden verward met de moeras- tuin aan de zuidzijde van het park. SCHIEDAM Als eerste offi ciële werktaak gaat het projectte am Nieuwland de problemen die zich in de wijk voordoen op een rij zetten. Aansluitend worden ook in de toekomst te verwachten pro blemen geïnventariseerd. Pas daarna wordt gesproken over mo gelijke oplossingen. Deze werkwij ze maakt het onlangs geïnstalleer de projectteam Nieuwland bekend in een in het Nederlands en Turks taal geschreven en huis-aan-huis bezorgde voorlichtingsfolder. zoals bekend wil het gemeente bestuur van de wijk Nieuwland een aantrekkelijke woonwijk ma ken. Stadsvernieuwingswethouder Hans van Kleef over de noodzaak hiervan: „Zoals zoveel soortgelijke na-oorlogse woningen kent ook Nieuwland de voor deze wijken zo typerende tekortkomingen. Overi gens tekortkomingen die anno 1988 geconstateerd worden, maar waartegen omstreeks i960 heel anders werd aangekeken. Een wijk die toen aan de verwachtin gen voldeed, doet dat nu niet meer, want er worden thans hoge re eisen gesteld aan de kwaliteit van het wonen." Als tekortkoming merkt hij on der meer aan de monotone bouw van een groot percentage drie- en vierkamer portiek- en galerijwon ingen in vier bouwlagen. De hoge re verdiepingen van deze wonin gen zijn voor veel oudere bewo ners door het ontbreken van liften te moeilijk bereikbaar. De groeien de vraag naar eengezinswoningen en woningen voor groepen met ho gere inkomens heeft tot gevolg dat in de wijk onvoldoende jonge ge zinnen wonen. Vooral de midden stand mist een koopkrachtig pu bliek en dat heeft weer zijn weers lag in leegstand van winkels. Om een juiste verhouding te vinden en alle meningen kans tot uitdragen te geven, worden de af zonderlijke onderwerpen bespro ken in nog in te stellen werkgroe pen. Elk onderdeel (wonen, win kels, scholen, buurtvoorzieningen etc.) krijgt een eigen werkgroep. De resultaten van de werkgroepen komen daarna ter sprake in het projectteam, dat de suggesties en besluiten opneemt in het beheers plan. Het zal waarschijnlijk ander half jaar duren voordat het moge lijk is een definitief beheersplan samen te stellen. Dit betekent na tuurlijk niet dat er de komende anderhalf jaar niets zal gebeuren in de wijk. Behalve dat op de ach tergrond hard wordt gewerkt aan de toekomst van de wijk, gaat de uitvoering van reeds in gang gezet te opknapprojecten gewoon door. Het vinden van oplossingen voor de vaak complexe problemen zal overigens niet eenvoudig zijn. Het bouwen van nieuwe, veelge vraagde woningen in de wijk of het aanpassen van bestaande wo ningen waardoor Nieuwland voor meer groepen aantrekkelijk wordt, is op zichzelf niet voldoende. Kri tisch zal ook gekeken moeten wor den naar de plaats en samenstel ling van het winkelpakket, naar de toekomstige behoefte van de clubhuizen en naar de mate waar in de bewoners zich thuis voelen in hun buurt. „Het is daarom goed dat er nu een breed samengesteld projectte am is dat oplossingen gaat beden ken en deze in plannen uitwerkt. Vanuit het Stadsvernieuwings fonds zal in principe geld beschik baar komen om die na goedkeu ring door het gemeentebestuur ook daadwerkelijk uit te voeren. Hier door ontstaan kansen voor een wijk met toekomst," aldus project leider Jan Goed in de folder. 'Nu weet ik dat er altijd iemand komt als er iets gebeurt' ROTTERDAM „Het is een hele geruststelling. Nu weet ik dat er altijd iemand komt als er iets gebeurt." De bijna 76-jarige me vrouw Keller-Kornalijnslijper uit de Van Alkemadestraat in de Rot terdamse wijk Crooswijk zit met een tevreden gezicht in haar stoel. De Rotterdamse wethouder J. Henderson (Sociale Zaken) stelde voor haar een nieuw alarmappa raat in gebruik. Daardoor kan ze voortaan 24 uur per dag om hulp vragen door een druk op de knop van het apparaatje om haar hals. De komende drie jaar zullen ongeveer drieduizend zelfstandig wonende ouderen op het nieuwe alarmeringssysteem worden aan gesloten. Hiermee krijgt Rotter dam het grootste alarmeringssys teem in Nederland. Voordeel van een dergelijk systeem is dat oude ren langer in hun eigen huis kun nen blijven wonen. Ook jongere mensen met een handicap kunnen een alarmapparaat krijgen. Het alarmsysteem werkt met een toestel naast de telefoon en een apparaatje in de -vorm van een halssnoer of clip. Daarin zit een klein zendertje t en daardoor kan overal in huis'oiïf hulp' fvotdèfTgë^ 8 vraagd. Door eem-drukmp-de-kaiop van het apparaatje kan alarm wor den geslagen en dat komt binnen in een meldkamer van de thuis zorg en wijkverpleging die 24 uur per dag is bemand. Via het apparaat kan de oudere bovendien met de hulpverlener in de meldkamer spreken. Deze hulp verlener belt vervolgens naar een contactpersoon die de oudere zelf heeft opgeven en een sleutel van het huis heeft. Dat kan een fami lielid, kennis of buurvrouw zijn, maar ook een vrijwilliger van het dienstencentrum. Als niemand van de contactpersonen is te berei ken, belt de centrale de politie. Eén keer per 24 uur gaat er au tomatisch een signaal naar de cen trale. Op die manier kan worden VLAARDINGEN De gemeen te Vlaardingen is in haar wiek ge schoten door de toekenning van de Zwarte Zak wegens het slechte mi- lieu-beleid. In een reactie op de negatieve prijs uit handen van de Vereniging Tegen Milieubederf in en om het Nieuwe-Waterwegge- bied (VTM) benadrukt Vlaardin gen wat er wel tot stand is geko men. Alle mooie voornemens van de gemeente ten spijt blijven de voorstellen om de vervuiling terug te dringen in de ambtelijke molen hangen, meent de milieuvereni ging. Burgemeester'en wethouders menen dat een meer genuanceerde kijk op de zaken op zijn plaats is. In de brief worden enige kant tekeningen gezet bij het jury-rap port, waarin de toekenning van de Zwarte Zak wordt toegelicht. Zo wijst het college op enkele maatre gelen die genomen zijn om de af valstroom te verminderen en het afval bij de bron te scheiden. Ge noemd worden de glasbakken, het inzamelen van grof huisvuil, het sloopafval en de inzameling van klein chemisch afval. „Wij bezinnen ons thans over uitbreiding van deze activiteiten en over nieuwe projecten," luidt het geruststellend. Vlaardingen denkt hierbij aan het subsidiëren van de inzameling van oud papier en lorren en het gebruik van mi- ni-containeri. Ook doen B. en W. nu de toezegging dat de enkele ja ren geleden opgestarte compost- bakkenactie definitief een vervolg krijgt. Vervolgens maakt het college de VTM erop attent dat Vlaardin gen een de van voorlopers is op de inventarisatie van de manieren waarop bedrijven zich van hun chemische afvalstoffen ontdoen. De gemeente geeft informatie over de wijze van verwerking en zegt corrigerend op de treden waar dit nodig is. Het rijk subsidieert dit project. Het steekt de wethouder van milieu dat Vlaardingen negatief in het nieuws komt, juist nu het af gelopen jaar het nodige tot stand is gekomen". De kritiek doet in de ogen van het college flink afbreuk aan de geleverde inspanningen. Dat niet alles naar de zin van een mileuvereniging loopt, ligt aan de beschikbare middelen. Een opti maal beleid, zo reageert de ge meente, is afhankelijk van be schikbare middelen zoals mensen en geld. En met die middelen werden volgens B. en W. toch enkele over winningen in de wacht gesleept. Wat te denken van het buiten de deur houden van verontreinigde grond, die de overheid het liefst in de Broekpolder gedeponeerd zou zien? Of het met succes afwimpe len van een stortplaats voor afval- gips, afkomstig van de Windmill? Evenmin mogen de inspanningen van Vlaardingen worden vergeten bij de verplichte vermindering van het gif in afvalwater*van de Windmill en DSM. Vlaardingen ontkent hiermee dat het aan de criteria voldoet om de Zwarte Zak te ontvangen. De Zwarte Zak wordt gegeven aan een gemeente, waar alleen maar ge praat wordt over hergebruik en de vermindering van de hoeveelheid afval. ROTTERDAM Het Rotter damse stadsvervoerbedrijf RET gaat met ingang van het nieuwe jaar het aantal metroritten op de oost-west-lijn tussen de stations Marconiplein en Capelsebrug op voeren. In de ochtenduren tot aan het einde van de ochtendspits zal op werkdagen om de vier minuten worden gereden (nu: elke vijf mi nuten). Daarna is er tot het begin van de avondspits een vier minu- tendienst (nu: vijf minutendienst). De metrofrequentie tijdens de avondspits (drie minuten) en de rest van de avonduren blijft onge wijzigd. Meneer en mevrouw Keiler kijken nog wat gereserveerd naar het apparaat dat de Rotterdamse wethou der Henderson in hun kamer heeft geplaatst. „Het is een hele geruststelling. gecontroleerd of het apparaat niet stuk is. Als die testmelding niet binnenkomt, wordt er ook hulp ge beld. Ouderen die zich onveilig voe len, een ziekenhuisopname achter de rug hebben, meer risico lopen >p vallen of om andere al dan niet medische redenen een alarmappa raat willen, kunnen daarvoor een aanvraag indienen. De verschillen de dienstencentra bepalen of ie mand voor aansluiting in aanmer king komt. De Stichting Rotterdams Dien- stencentrumwerk (SRD), de over koepelende organisatie van de dienstencentra, beheert het alarm systeem en zorgt voor de installa tie van de apparatuur. Aansluiting op het systeem kost tien gulden per maand. De GSD heeft al laten weten dat mensen met een laag in komen deze kosten vergoed kun nen krijgen. De gemeente heeft het alarm systeem, waarop in Engeland al veel ouderen zijn aangesloten, in middels al enkele maanden uitge test bij honderd ouderen. In de toekomst kunnen ook bestaande alarmsystemen in service-wonin gen op het systeem worden aange sloten. Ook kan op deze manier een heel complex bejaardenwonin gen vanuit de centrale worden be diend als de huismeester afwezig is. DEN HAAG De regionale omroep Radio Rijnmond heeft slechts 'verkennende besprekin gen' gevoerd met General Motors over eventuele sponsoring. Een sponsorcontract is niet getekend en van contacten met andere be drijven over sponsoring is niets bekend. Wel worden nevenactivi teiten van Radio Rijnmond inci denteel gesponsord. Dit heeft het college van Gedeputeerde Staten geantwoord op vragen van twee le den van de Provinciale Staten. Gedeputeerde Staten hebben verder geantwoord, dat er volgens hen genoeg waarborgen zijn voor de pluriformiteit van de nieuws voorziening zowel als voor de re dactionele onafhankelijkheid bij de regionale radio-omroepen. GS bemoeien rich zo' min mogelijk met de inhoudelijke beoordeling van het beleid bij de omroepen (Radio Rijnmond en Radio West), maar houden wel de randvoor waarden voor de redactionele on afhankelijkheid in de gaten. Die voorwaarden zijn een pluriforme samenstelling van de bestuurlijke organen van de omroep en het be staan van een redactie-statuut. Voorts beloven GS de Provin ciale Staten zo goed en snel moge lijk in te lichten over de besteding van overheidsgelden door de om roepen. Op verzoek van Radio Rijnmond zullen GS in samenwer king met het Commissariaat voor de Media afspraken maken over de aard en omvang van de sponso ring. Door Rob van Stek ROTTERDAM Rotterdamse Turken zijn van een apart slag. Niet alleen spreken ze hun moe dertaal met een onvervalst Rotter dams accent, ook andere trekken van de Rotterdammers hebben ze overgenomen. Direct zijn ze, recht voor z'n raap. In vergelijking met hun landgenoten elders nemen ze geen blad voor de mond. En Rot terdam-Zuid? Da's een andere we reld, vinden de Turken van de rechter Maasoever net zo hard als hun Nederlandse stadgenoten. „Bij Turkse mensen hier is een typisch Rotterdamse cultuur ont staan. De uitdrukking 'Zo oud als de weg naar Kralingen' bestaat ook al in het Turks." Recep Alug kent als geen ander de 'geest van de Rotterdamse Turk', zoals hij het noemt. Ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van de stad werkt hij samen met nog twee an deren aan een boekje over de ge schiedenis van Rotterdam en het aandeel van de Turken in de Rot terdamse cultuur. „We zullen zeker veel aandacht schenken aan de migratie-geschie denis, te beginnen met de komst van duizenden landarbeiders uit Zeeland, Brabant en de Zuidhol landse eilanden naar Rotterdam," kondigt Alug aan. „Om te laten zien dat migratie een verschijnsel van alle tijden is, en ook van we zenlijk belang voor de ontwikke ling van de stad. We eindigen na tuurlijk bij de dag van vandaag, waar de de Turkse winkeltjes en de man met het Turkse brood ge woon deel uitmaken van het straatbeeld. Turken gaan we inter viewen over hun Nederlandse bu ren en andersom." Het doel dat het clubje met het schrijven van deze stadsgeschiede nis voor migranten voor ogen heeft: ook de Turken moeten ac tief deelnemen aan de viering van het jubileum. De auteurs hopen RECEP ALUQ SCHRIJFT BOEKJE OVER TURKSE ROTTERDAMMERS: 'ZE NEMEN GEEN BLAD VOOR HUN MOND' dat de gemeente, eventueel m sa menwerking met sponsors uit het bedrijfsleven, wil tekenen voor de uitgave van het werkje. Dat het er komt staat voor Alug echter al vast. „Want al wordt het niks met geldschieters, we schrijven het af. En desnoods ga ik het stencillen en gratis uitdelen." Duizendpoot De 28-jarige tweede chef-kok van de Hema is een regelrechte duizendpoot. Naast zijn full-time baan trekt hij met een Turks pop penspelprogramma door het land, verzorgt hij kookprogramma's voor de Islamitische Omroepstich- ting, geeft hij culinaire cursussen en schijft hij aan de lopende band boekjes, brochures en artikelen. Tussendoor mag hij nogal eens graag een tentoonstellinkje organi seren, zijn calligrafïe-hobby be oefenen of wat bestuurlijk werk verrichten voor Turkse organisa ties. Meer dan zes uur per nacht slaapt de overenergieke Turk zel den, en vaak komt het er helemaal niet van. „Als ik veel te doen heb moet ik wel eens een nachtje over slaan, ja," zegt hij laconiek. Vliegtuig Wat hem drijft? De herinnering aan zijn moeilijke, armoedige jeugd in Istanbul en het gevoel dat hij als geslaagd, geaccepteerd lid van de tweede generatie nog veel dingen kan en moet doen voor de derde generatie. „Nederlanders moeten nog steeds een ander beeld van ons krijgen. Wij zijn niet al leen uien- en knoflooketers, wij slachten geen koeien in de bad- Chef-kok Recep Alug aan het werk. ^Nederlanders moeten nog steeds een ander beeld van ons krijgen. Wij zijn niet alleen uien- en knoflooketers, wij slachten geen koeien in de badkuip. kuip. En als de buurman mijn mu ziek vreemd gejengel vindt, denk ik: gun het me, ik zeg toch ook niets van André Hazes?" Ergeren kan hij zich aan het feit dat hij niet met zijn Neder landse vrouw in hetzelfde vlieg tuig naar Turkije mag, omdat de goedkope charters alleen voor toe risten bestemd zijn. Ergeren kan hij zich aan mensen die veronder stellen dat hij wel geen alcohol zal drinken en maandelijks met een propvol Transit-busje naar Turkije heen en weer rijdt. „Dan denk ik: jullie zouden eens met zo'n man mee moeten, en zien dat een heel dorp al maan den naar zijn komst uitkijkt, om dat hij kleding en landbouwspul- len meebrengt, waar iedereen op zit te wachten. Een heel festival wordt er rond zo'n aankomst geor ganiseerd. Zulke opmerkingen hoor je dan van mensen die zelf drie weken naar Benidorm gaan om daar hij Broodje van Cootje te gaan eten." Natuurlijk moet dat begrip we derzijds zijn, vindt de gedreven chef-kok. Lachend vertelt hij over zijn jongste bijdrage aan dat pro- HerinnêiinQ ces: hij leert zijn landgenoten om a met Hollandse groenten Turks te koken. Spruitjes met knoflook, het staat al in diverse huishoudens op het menu. „Hoewel me dat heel wat moeite heeft gekost, want wat de boer niet kent dat vreet ie niet, dat geldt ook in Turkije." gisch lyceum opgeleid tot gods dienstleraar en onderwijzer, voor 't eerst naar Nederland. Op bezoek bij zijn ouders in Schiedam was de eerste indruk niet bepaald positief: hij viel er midden in de beruchte Turken-rellen, Toen hij op straat een hondje wilde aaien voegde de eigenaresse van het beest hem toe dat haar hond geen turkenvlees lustte. Toch vestigde hij zich in 1978 in de jeneverstad en raakte al snel geïnteresseerd in de geschiedenis van Schiedam en de 'Schiedamse geest'. Een ordinaire kroegruzie gaf uiteindelijk de aanzet voor zijn eerste boekje: de geschiedenis van Schiedam voor migranten. „Ik had van alles gelezen over jenever, scheepsbouw, stadsuitbreiding en zovoort, ik wist er gewoon veel van. Toen ik in 't café een Schie dammer hoorde zeggen dat de ar chitect van het Stedelijk Museum een Nederlander was geweest, kon ik hem vertellen dat het een Itali aan was. Maar dat mocht ik niet zeggen: ik moest me nergens mee bemoeien en m'n mond houden. Mijn boekje was het antwoord op die man." Leraar Twaalf jaar geleden kwam Alug, in Istanbul aan het theolo- Ook vindt hij het belangrijk dat de kinderen die naar Turkije te rugkeren een herinnering over houden aan hun Nederlandse woonplaats. „Ik ontmoette in Tur kije, waar ze me overigens altijd 'De Hollander' noemen, eens een jongetje dat een paar jaar in Utrecht had gewoond, en ik vroeg hem of hij daar nog vaak aan dacht. Hij vertelde me dat hij nog elke nacht van de Dom droomde. Daarom wil ik ook dat de Turkse kinderen uit Rotterdam en Schie dam een boekje meekrijgen over hun stad." De chef-kok is ook de auteur van de bundel 'Twee vliegen in een klap', waarin hij 101 verge lijkbare Turkse en Nederlandse spreekwoorden naast elkaar zette. „Het idee ontstond nadat ik op een veijaardag een blunder had be gaan. 'De dominee gaat voorbij', zei iemand tijdens een stilte, waar na ik naar het raam liep en uit voerig naar buiten tuurde, onder grote hilariteit natuurlijk. Ik dacht toen: ik zal de enige wel niet zijn, laat ik er maar een boekje van ma ken." Schimmen Waar hij ook maar gevraagd wordt treedt overactieve Turk op met zijn poppenkast. Samen met zijn leraar is Alug de enige die in Nederland het oeroude Turkse schimmenspel speelt, dat ooit via de Chinese zijderoute van Java in zijn vaderland terechtkwam. Het spel, dat gespeeld wordt met een soort Wajangpoppen, was in het Ottomaanse rijk de enige mogelijk heid om met satirische verhaaltjes maatschappelijke kritiek te leve ren. Anno 1988 vult Alugde tradi tie op een wel zeer eigentijdse wij ze in. Voor allerlei gelegenheden verzint hij speciale verhaaltjes. „Binnenkort ga ik naar Turkije om nieuwe poppen te laten maken van kameelleer, want ik heb een Surinamer nodig. Die gaat Turks spreken met een Surinaams ac cent, dat kan ik wel. Er komen daarnaast nog een Engelsman, een Joegoslaaf en een Marokkaan bij. Ik ga spelen met de beide talen. Turks is een jonge, mysterieuze Oosterse dame, en Nederlands een knappe westerse heer. En weet je wat ik denk: tussen die twee wordt het liefde!" Kss^-vt* (~>V sjrvCf* sr-AS ,y/' SA' ,,AC,yj> v 'T 'J imP''/"*

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1