Andere winkeltijden nog onzeker Boringen moeten omvang van vervuiling aantonen 'D t moet het jaar voor de ouderen worden' Politie moet bankrover toch weer laten gaan Singel op tv Volgend seizoen rookvrije zone in foyer De Doelen HetVriiPVnlk GnuiFDAM Gemeente wil voor experiment meer instemming hebben van de Schiedamse middenstand Directeur verdenkt buurbedrijf van begraven blikken giftig straalgrit; gemeente wil saneringskosten Strickledeweg verhalen op vervuiler Verloskundige Kliniek verdwijnt uit centrum Kerstcircus Ahoy' Dienstencentrum Woudhoek tijdelijk dicht in verband met grote verbouwing Eerst een klein onderzoek naar de behoefte aan rookvrije gebieden Ir#"1 "^kh^y PAGINA 14 DINSDAG 3 JANUAR11989 Boor Rein Wolters - SCHIEDAM Gaan de win kels vanaf juli op andere tijden open of niet? Verkoopt de bakker straks op zondag vers brood en ge bak? Of lokt de meubelhandelaar vanaf die datum misschien 's avonds zijn klanten? Antwoorden op deze vragen vergen nog maanden, want er zit ten nogal wat haken en ogen aan. In feite zijn andere winkel-ope ningstijden nog steeds een 'open zaak'. Zelfs de in november door de gemeenteraad gedane principe uitspraak om andere winkeltijden toe te laten, kan hierin vooralsnog weinig verandering brengend Twee factoren zijn in de ko mende maanden bepalend: de Tweede Kamer en de middenstand van Schiedam zelf. Pas wanneer beiden zich positief uitspreken, krygt het gemeenteraadsbesluit waarde. Thans kan dit er niet aan worden toegekend en die wankele houding is niet eens in de schoe nen te schuiven van de locale poli tici. Van hogerhand kreeg de ge meenteraad opgelegd om vóór het verstrijken van 1988 te besluiten voor deelname aan een twee jaar durend experiment voor andere winkel-openingstijden. Het vreemde doet zich voor dat zowel de Tweede- als de Eerste Ka mer zich nog moeten buigen over het betreffende wetsontwerp. Hierin is opgenomen dat de win kels 52 uren per zeven dagen open mogen zijn, dus ook op zondag en naar believen 's nachts of 's avonds. Denkbaar is dat bijvoor beeld de christelijke partijen bij stelling willen om de rust op zon dag te waarborgen. Ook andere beperkingen kun nen via amendementen nog wor den ingebracht. Kortom: niemand weet waar. thans precies de klepel hangt. Daarom heeft de gemeente raad een verstandig voorbehoud aan zijn besluit vastgekoppeld: komt er geen voldoende draagvlak voor andere winkelopeningstijden, dan blijft alles bij het oude. Nagenoeg elke middenstander, het winkelpersoneel en hun vakor ganisaties hebben zich nadrukke lijk uitgesproken tegen verande ring van de winkeltijden. De con sument is ook verdeeld, zo bleek in november uit een onderzoek van Het Vrije Volk. Veel mensen zxen het nut niet van andere ope ningstijden, terwijl juist anderen het toejuichen vanwege de afwis seling. Voor de middenstand hoeft het niet. Niettemin gaat de gemeente in de komende maanden met hen aan tafel en probeert daarmee als nog te komen tot een breder draagvlak. „We móeten een mouw zien te passen aan de problemen," verwoordt L. van Huijgevoort, be leidsmedewerker van de secreta rie-afdeling voor economische aan gelegenheden. „Wanneer er geen draagvlak blijkt te zijn, dan kan Schiedam de aanmelding voor deelname aan het winkeltijden-ex periment altijd nog intrekken. Die clausule is ingebouwd." Van Huijgevoort verwacht dat de resultaten van de verschillende besprekingen, waaraan ook de Ka mer van Koophandel deelneemt, in april door het college van B W worden besproken en dan pas een besluit wordt genomen, „Het is nu nog te vroeg al conclusies te trekken," zegt ook Van Huijge voort. „Laten we eerst afwachten wat de besprekingen opleveren." De beleidsmedewerker ontkent het gerucht dat het college enige 'tijd terug intern al zou hebben beslo ten om niet mee te werken. Als gemeente en middenstan ders op één lijn zouden komen en gezamenlijk besluiten om de win kels op andere tijden open te stel len, dan blijft het vooralsnog een open vraag of de veranderingen ook werkelijk ingaan op 1 juli. Zoals bekend is Schiedam een van de vijftien door de regering aangewezen zogenaamde 'D-ge- meenten'. Bij wijze van experi ment hebben de gemeenten met deze sta us extra bevoegdheden toe gewezen gekregen, waarvan het vaststellen van afwijkende winkel- openingstijden er een is. SCHIEDAM Een 26-jarige man uit Capelle aan den IJssel, die op Nieuwjaarsdag heeft be kend in 1986 de Rabobank aan de Broersvest in Schiedam te hebben overvallen, is gisteren door de politie op vrije voeten gesteld. Hij mocht niet langer worden vastgehouden in ver band met internationale regels op het gebied van uitlevering van verdachten. Bij de overval maakte de man 28.000 gulden buit. De man was na zijn bekente nis door de Capelse politie over gedragen aan het- Schiedamse korps. Commissaris Van Hoff zegt: „Wij hebben het onder zoek echter gestaakt toen bleek, dat de man nog geen 45 dagen geleden was uitgeleverd aan Nederland. Dat was niet voor dit feit en dan is het niet toege staan om betrokkene toch te vervolgen." Officier van Justitie nar H.A.C. Smid bevestigt dit. „Het klinkt misschien wat vreemd, maar de regels van de uitleve- ringsovereenkomsten bepalen het. In een verzoek tot uitleve ring staat altijd de reden ver meld. Alleen voor de vermelde feiten mag de uitgeleverde ver volgd worden. In het geval er andere zaken tijdens het onder zoek aan het licht komen, is het nodig om een nieuwe procedure te starten binnen een per uitle veringsverdrag bepaalde ter mijn. Of we moeten betrokkene laten gaan. Min of meer de kans geven weer te vertrekken. Na het verstrijken van de ter mijn kan hij weer worden op gepakt." Door Rein Wolters SCHIEDAM De bodemver ontreiniging op het terrein van de machinefabriek Electra BV aan de Strickledeweg in het industriege bied Spaansepolder is mogelijk veroorzaakt door buurman Kraije- ma BV. Het bedrijf is gespeciali seerd in gritstralen en metaalbe- scherming. „De link naar onze bu ren ligt voor de hand," zegt direc teur C. Bosschaart van Electra. „Bij mijn bedrijf bestaat het idee dat de blikken door Kraijema zijn begraven. Néé, met de directie van Kraijema heeft nog geen overleg over de vervuiling plaatsgehad, maar het staat wel gepland," Bij het opruimen van het ter rein achter het bedrijf, troffen werknemers van Electra vorige maand in de grond, onder beton nen afdekplaten, de blikken met vermoedelijk chemisch afval. Voor veJ33« rRP ft ?te]de de ge meente onmiddellijk., ,,van de vondst op; de -hoogte. Vari de in- houd 'vah' deL;hahvèfgaiietwintig literblikken zijn direct monsters genomen. Bij een eerste analyse is vastgesteld dat ze zijn gevuld met afgewerkt straalgrit. In het Verle den werd zulk grit voornamelijk gebruikt bij het van verf ontdoen en ontroesten van metaal, zoals van scheepshuiden. Gebruikt straalgrit kan een aantal milieugevaarlijke en giftige materialen bevatten zoals gechlo reerde koolwaterstoffen en zware metalen. Het zijn juist deze feiten en gegevens die Electra-directeur het sterke vermoeden hebben ge geven dat de tientallen blikken ruim tien jaar geleden door het buurbedrijf zijn ingegraven. Elec tra vestigde zich negen jaar gele den aan de Strickledeweg, Kraije ma zat er toen al. J. Meesters, stafmedewerker bodemsanering van de gemeente, vermoedt eveneens dat de blikken tien tot vijftien jaar geleden zijn begraven. Hij heeft ook vastgesteld dat de blikken doelbewust aan het oog zijn onttrokken. „Ze zijn lig gend en staand gestouwd en bo vendien zijn er afdeklagen als zand en betonnen platen overheen gelegd." In opdracht van de gemeente is het bedrijf Eugro begonnen met grondboringen en het nemen van bodemmonsters. „Eerst moet pre cies worden vastgesteld in hoever re de bodem is verontreinigd; Er woióenVo^:^^hthle;^«r,;;; ticale bonngen verricht, Deze tientallen of mogelijk.om honder den blikken met chemisch afval. Over de omvang tasten we nog vol ledig in het duister. Pas wanneer alle gegevens op papier staan, neemt het college van B en W een besluit over eventuele sanering van de bodem." Stafmedewerker Meesters zegt niet te weten wie de vaten heeft begraven. „Maar dat onderzoeken we, uiteraard. Schiedam gaat van het standpunt uit dat de vervuiler moet betalen. Dus als we de ver vuiler vinden, krijgt hij de reke ning gepresenteerd. Het is van de gekke dat de gemeenschap hier voor moet betalen." Meesters zegt nog geen idee te hebben hoe hoog de kosten voor de bodemsanering zullen zijn. „In dit soort gevallen is dat in het huidige onderzoeks- stadium erg moeilijk in de schat ten. Maar met een natte vinger in de lucht vermoed ik tussen de honderdduizend gulden en veel vouden daarvan." De PvdA-milieuwethouder Chr. Zijdeveld zegt dat de geruchten over de mogelijke vervuiler ook hem hebben bereikt. Hij onthoudt zich van commentaar op de waar de van de verhalen. „Ik wacht de analyses van da grondmonsters af. Bodemvervuiling is een gecompli ceerd probleem. Als er.een dader wordt gevonden, dan volgt een eerst een strafrechterlijke proce- bevinden uit m een civiel-rechter- lijk*e"prÖce'düfë.'' Tn "het stadium '("j waarin het bodemonderzoek zich thans bevindt, is het niet verstan dig om uitspraken te doen." Directeur E.G. Gorter van Krai jema was gisteren niet bereikbaar 5 voor commentaar. Een telefoniste g meldde dat hij volgende week te- rugkeert van een korte winterva- kan tie. s Boren om de omvang van de bodemverontreiniging op het achterterrein van de machinefabriek Electra te achterhalen. Zitten er hier tiental len of honderden blikken met afgewerkt straalgrit in de grond? SCHIEDAM De kinderen van de basisschool De Singel zijn morgenochtend en morgenmiddag te zien op het onlangs op de kabel gezette programma van satelliet zender Children Channel. Het gaat om* opnamen, die vorig jaar maart ondermeer aan de Lange Haven zijn gemaakt. De geheel op kinde ren gerichte satellietzender zendt de film over Schiedam uit op ka naal 21+ tussen 8.30 en 9.30 uur en tussen 14.00 en 15.00 uur. ROTTERDAM Met de slui ting van het Van Dam-Bethesda Ziekenhuis aan de Westersingel in Rotterdam verdwijnt ook de Ver loskundige Kliniek van het Rijks opleidingscentrum voor Verlos kundigen uit het centrum van de. Maasstad. De kliniek, die na bijna een eeuw aan de Henegouwerlaan in 1975 werd ondergebracht in het voormalige zusterhuis van het Van Dam Ziekenhuis, verhuist waar schijnlijk naar een ruimte in of bij het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam. Het Van Dam-Bethesda Zieken huis in Rotterdam wordt binnen kort opgeheven om op te gaan in het nieuwe streekziekenhuis Ru- waert van Putten in Spijkenisse. ROTTERDAM De achttiende' editie van het Kerstcircus in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy' is door in totaal 34,051 mensen be zocht. Verdeeld over elf voorstel lingen betekent dit een gemiddeld bezoekersaantal van 3095. Volgens een woordvoerder van Ahoy' mag op grond van deze cijfers .de acht tiende editie van het Kerstcircus 'succesvol' worden genoemd. Ruim twee honderd be zoekers wen sten elkaar gistermiddag in het dien stencentrum De Woudhoek tijdens een speciale bij eenkomst een gelukkig nieuwjaar. Ze werden hier toe in staat gesteld door de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk. mWm fw: SCHIEDAM Na het jaar voor het kind en het jaar voor het mi lieu, nu het 'jaar voor ouderen'. Onder bijval van ruim tweehon derd bezoekers gaf mevrouw Sies Meuwese gistermiddag in het dien stencentrum De Woudhoek deze (niet officiële) toevoeging aan het jaar 1989. ze is leidster van het centrum en bekritiseerde in haar nieuwjaarstoespraak het regerings beleid. „Het realiseren van voorzienin gen voor ouderen houdt beslist geen gelijke tred 'met het toene mende aantal ouderen. Er wacht nog heel veel werk om de 'verzil vering' van de stad in goede banen te houden. Door de vele bezuini gingen is het er allemaal niet ge makkelijker op geworden," aldus mevrouw Meuwese. Ze' sprak voorts waarderend over de activiteiten van de grote bonden, die zich in toenemende mate sterker maken voor de belan gen van ouderen. „Als het gaat om de belangen van ouderen is de be hartiging bij de bonden in goede handen. Ook staan de problemen van ouderen in een bredere be langstelling doordat de ouderen zelf, mede door een betere, scho ling, in toenemende mate voor zichzelf opkomen." Behalve een waarschuwing voor" de donkere wolken boven subsidieland, bracht ze ook een plezierige boodschap: vrijwel ze ker wordt begin dit jaar begonnen met de langverwachte verbouwing en daarmee het moderniseren van het dienstencentrum. „Van de gemeente hadden we toestemming voor het maken van plannen tot een bedrag van drie honderdduizend gulden. Dat is ge lukt, zij het dat er een overschrij ding is van 25.000 gulden. Het ex tra geld is nodig om het diensten centrum een eigen ingang te geven en ook om deze én een andere in gang toegankelijk te maken voor invaliden. In de kerstweek zijn al le plannen op het Stadskantoor af geleverd. Wij hopen deze week een positief antwoord te krijgen en daarna begint de verbouwing," legt Sies Meuwese enthousiast uit. Behalve over een grote recrea tiezaal krijgen de bezoekers van het dienstencentrum ook de be schikking over een kapsalon en vergaderruimte. Het personeel heeft straks de beschikking over een modern kantoor. Gedurende de verbouwing zal De Woudhoek noodgedwongen eni ge tijd gesloten zijn. De activitei ten worden, voor zover dat moge lijk is, verlegd naar De Blauwe Brug of naar De Vier Molens. ROTTERDAM Directeur Huub van Dael van De Doelen wil rookvrije zones scheppen in de foyers van 'zijn' concertgebouw. Van Dael,. tien maanden geleden nog een hartstochtelijk roker, zou zijn plannen graag in het nieuwe seizoen uitgevoerd zien, nadat eerst een klein onderzoekje is ver richt naar de behoefte aan rook vrije gebieden. „Als we zoiets gaan invoeren, moet het meteen goed gebeuren," zegt Van Dael. „We moeten weten hoe groot de groep is die niet rookt, zodat we niet met te grote of te kleine afgescheiden ruimten zitten. In veel openbare ruimten zijn errookvrije gedeeltes, bijvoor beeld in treinen. De Doelen is een openbaar gebouw en wij krijgen zo nu en dan brieven van mensen die vragen waarom er geen rekening met de niet-rokers wordt gehou den. Daar wil ik graag iets aan doen." Een pikant detail is de rol van de tabaksindustrie, die veelvuldig grote evenementen van De Doelen ondersteunt. „Het zou een pro bleem kunnen worden," zegt Van Dael. „Het is natuurlijk heel dub bel wanneer je enerzijds rookvrije zones creëert, terwijl je anderzijds gebruik maakt van geld uit de ta baksindustrie. Voor mij is het geen punt, maar voor de tabaksindus trie misschien wel." Theater Zuidplein heeft een paar jaar geleden een rookvrij ge deelte in de foyer geschapen, op verzoek van het publiek. Naast het balkon is een heel klein gedeelte waar de niet-rokers hun kopjes koffie zonder rookgordijn kunnen nuttigen. Het Luxor Theater heeft veel te weinig ruimte voor een niet-roken zone, aldus de woord voerder van het theater. De smalle pijpenla die het Luxor als foyer ge bruikt, laat dat niet toe. Om in de foyer een algeheel rookverbod af te kondigen is nog nooit overwo gen. Klachten van het publiek zijn er niet. In de Rotterdamse Schouwburg is er, volgens adjunct-directeur Jette van Schijndel, geen sprake van overlast voor niet-rokers. „De ruimten zijn zo groot en hoog dat niemand echt last van de rook heeft. Ik ben zelf fel tegen roken en ook heel alert op dit soort pro blemen. Ik heb nog nooit klachten gekregen en omdat ook ik geen hinder van de sigaretten onder vind, is de vraag om rookvrije ruimten binnen de foyers te schep pen eigenlijk nooit gerezen," Het Bibliotheek Theater kent alleen bij het personeelsrestaurant een rookvrij gedeelte. Het pu- blieksrestaurant en de foyer heb ben geen rookvrije afdeling. Het theater heeft volgens woordvoer ster Blom nog nooit klachten ge had over rookoverlast. Het Dordtse theater Kunstmin kent vanaf het begin een rookvrij gedeelte. Tussen de twee foyers is een gang, waar de mensen die last van sigarettenrook hebben in de pauze kunnen verpozen. Theater De Teerstoof in Schiedam heeft geen rookvrije foyer en heeft ook nog nooit klachten uit het publiek gekregen.' Bij De Bonkelaar in Slie- drecht is een niet-rookgedeelte in de foyer steeds onderwerp van ge sprek. Yvonne Groenewold van De Bonkelaar: „We zijn nog niet zo ver dat er ook daadwerkelijk plan nen klaar liggen, maar we zijn er wel mee bezig. Dat komt voorna melijk omdat iedereen weet dat roken ongezond is en dat er steeds meer niet-rokers bijkomen. Klach ten hebben we nog nooit gehad. Het is wel zo dat als we de zalen voor recepties verhuren, we geen sigaretten meer neer hoeven te zetten." t,#' F^nnn Dat** UTaUa« i.-J! - -

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1