Horeca-ondernemers gaan evenementen aanpakken 'Vraag naar goedkope hotelbedden groot' Pompstation overvallen uit angst voor ouders NUTROCK NIGHT MET DE RAMJETS Het Vrije Volk SCHIEDAM Stichting Horeca Promotie Schiedam geeft steun aan organisatie en financiering van muziekfeesten en wielerwedstrijden Merkentest en slagzin leveren fikse prijs op 'Nobody's fool' in de Filmclub Hedy d'Ancona opent nieuwe PvdA-jaar ws PAGINA 14 WOENSDAG 4 JANUAR11989 Boor Ben van Haren SCHIEDAM Frans van Rijs- bergen (60) heeft dan wel zijn zaak verkocht, maar in de Schiedamse horeca blijft hij actief. De voorzit ter van de vereniging voor hore ca-ondernemers te Schiedam HOS ontvouwde gisteren grote plannen. De gezamenlijke horeca-onderne mers gaan in samenwerking met brouwerijen, gemeente, banken en bedrijfsleven een stichting oprich ten, die feestelijke en sportieve ac tiviteiten in de stad ondersteunt waaraan horecabedrijven voordeel kunnen hebben. De Stichting Horeca promotie Schiedam zal zich niet beperken tot de Brandersfeesten en de vier muzieknachten, die al in het cen trum plaatsvinden. Er wordt ook gedacht aan wielerwedstrijden in de omgeving van bijvoorbeeld de Vlaar diugerdij klange Nieuw- straat en Plantage. „Wij als horeca-ondernemers beseffen, dat er in samenwerking een en ander moet gebeuren om de li op naar onze zaken in gang te houden. Daarbij komt, dat het steeds moeilijker wordt voor een enkele café-eigenaar om levende muziek in zijn zaak te halen. Dat gaat te duur worden. Daarom wil len wij de stichting met de organi satie en financiering van dergelij ke festiviteiten belasten. Sponsors zijn eerder bereid iets te doen als ze te maken krijgen met een verte genwoordiging van vrijwel de ge hele horeca. Als een horeca-onder- nemer als eenling naar Pall Mali schrijft of dat bedrijf een bijdrage wil leveren aan een activiteit dan krijgt die man of vrouw een stapel asbakken toegestuurd; benadert de Stichting Horeca Promotie Schie dam Pall Mali dan zal er overleg plaatsvinden over wijze van aan pak en samenwerking." De HOS telt momenteel zestig leden, waarvan er 35 afkomstig rijn uit het centrum. In totaal heeft Schiedam ongeveer 120 ca fé-bedrijven, maar ook een grote horeca-ondememer als Novotel maakt deel uit van de vereniging, die jaren geleden als carnavalsver eniging werd opgericht. Rijsbergen: „Die tijd hebben we ver achter ons gelaten. Met mijn mede-bestuurleden Henk de Bruin (vice-voorzitter), Leo van der Valk (penningmeester), Rob van Vliet (algemene zaken) en Pe ter Pijpers (PR) werken we aan een meer zakelijke aanpak. Na de verkoop van mijn zaak heb ik meer tijd gekregen om me hierop te richten. De HOS is inmiddels volwassen geworden. Er rijn geen conflicten tussen horeca-exploitan- ten. Voor zover die er waren, rijn ze allang uitgepraat. Iedereen beseft, dat we geza menlijk veel kunnen bereiken. Ook in Schiedam zal de vergrijzing toeslaan. Het is daarom zaak, dat we onze zaken aantrekkelijk hou den voor het .jonge publiek. We moeten ervoor zorgen, dat er veel te doen is waarop rij kunnen afko men. De vereniging is sterk ge groeid. Daarin is een amateuristi sche aanpak uit den boze. De aan pak moet in het belang van de HOS-leden, dus zakelijk zijn." Uit het bestuur is een van de oprichters, Joop van Hees, getre den. Hij heeft voor de Branders feesten al van het HOS-bestuur een boze brief gekregen omdat hij af week van de algemene bestuurslijn en buiten mede-bestuursleden om als HOS-representant uitlatingen deed, die volgens het bestuur vol strekt onjuist waren. Bij de presentatie van de nieu we aanpak van de HOS waren gis teren ook aanwezig de voorzitter van de Stichting Brandersfeesten, Wil Vollering, gemeente-ambte naar Schram (horeca-aangelegen- heden) en inspecteur De Waardt van Heineken, dat volgens zijn zeggen tachtig percent van de Schiedamse horeca-bedrijven be dient met rijn verschillende mer ken. Zij waren allen verheugd met de verbreding van het samenwer kingsverband van de plaatselijke horeca. Rijsbergen; „Het is een verdere uitbreiding van de brede basis voor een goed horeca-beleid in de ze stad en een verdere verbetering van het imago van de plaatselijke horeca. We hopen bijvoorbeeld sponsorovereenkomsten te sluiten, die over enkele jaren lopen. Om fi nanciële risico's te kunnen afdek ken voor grote evenementen. De erkenning, dat we gezamenlijk goed bezig zijn moeten én zullen we afdwingen." I«KJ mv»% Kees van Bedaf en Cock van der Berg kregen hun prijs by Sigma-hifI uitgereikt. SCHIEDAM Kennis en vindingrijkheid worden soms beloond. Schiedammer Kees-van Bedaf en Hellevoeter Cock van der Berg hebben dat gistermid dag ondervonden. Het duo (col lega's bij het Schiedamse eng.' neeringsbedrijf Protech) viel in de prijzen en hoe! In september deden Kees en Cock op de Firato in Amster dam mee aan een merkentest van Durob, een importeur- van audio-apparatuur. Kees gaf in de test blijk van een perfecte ken nis en Cock bedacht als slagzin 'Camtech maakt toekomstmu ziek verleden tijd'. En zie: uit de stapels inzendingen werden zij als winnaars gekozen. De hoofd prijs: een voor- en na versterker ter waarde van vierduizend gul den. Het duo is klant van Sigma- iiifi aan de Gerrit Verboon- 'straat. Omdat een Schiedammer de hoofdprijs won werd de prijs bij dit bedrijf uitgereikt. In de winkel ontving Kees Bedaf het technische hoogstandje uit han den van de eigenaren, Koos Voorham en Koos Boshoven. Te gelijkertijd was daarmee een probleem geschapen: welke helft van het duo krijgt het ap paraat? Want in tweeën gezaagd hebben ze' er geen van beiden iets aan! „Daar gaan we nog over praten," aldus Kees Bedaf, En we komen er als liefhebbers van goed muriekgeluid best uit." Importeur Durob schreef de prijsvraag uit om meer bekend heid te geven aan het nog jonge Engelse audiomerk Camtech. Op het gebied van audio rijn de mo gelijkheden voor het verkrijgen van een perfecte muriekweerga- ve legio en in alle prijsklassen voorhanden. Sigma-hifi kan bij voorbeeld een Krell Reference KRS-200 voor- en na versterker leveren voor de prijs van 48.000 gulden, „Maar dan heb je ook wel iets bijzonders," al dus winkelier Koos Voorham, :nbe rgh heeftTuim honderdduizend gulden geïnvesteerd in de restauratie van De Windmill. „Nel en ik willen er een bloeiend be drijf van maken.' Door Hein Wolters SCHIEDAM Goedkope hotel bedden zijn er in deze stad veel te weinig. Deze mening ventileert Ri- nus Kauwenbergh. Samen met rijn vrouw Nel exploiteert hij sinds eind oktober het café-hotel De Windmill. ,Op Oudejaarsdag van het jaar 1984 ging het gerenommeerde ho- reca-bedrijf op de hoek van de Vlaardingerdijk en de Nieuwe Ha ven in vlammen op. Pas ruim drie jaar later werd begonnen met het opknappen van het café-gedeelte. Half oktober werd het café opgele verd en een week later bezorgden bloemisten bij de feestelijke ope ning talrijke bloemstukken. Nu, tien weken later, is de ver zorgende hand van Nel niet alleen in de zaak, maar ook aan de plan ten goed merkbaar. Ze staan erbij alsof ze gisteren zijn bezorgd. Bi- mm en Nel hebben intussen ruim honderdduizend gulden in hun nieuwe bedrijf geïnvesteerd. De tweede fase van de opknap beurt van him hoekpand geldt de bovenverdieping. „Hier krijgt ons hotel gestalte. Eind deze maand hopen Nel en ik de eerste gasten te ontvangen," maakt Rinus Kauwen bergh verheugd bekend. Aan de zeven kamers legt een aannemer thans de laatste hand. Voor de af werking en de inrichting denkt de ondernemende horecaffer nog en kele weken nodig te hebber Voordat Kauwenbergh besloot behalve kastelein ook hotel-eige naar te worden, heeft hij eerst ter dege de markt verkend. „De be hoefte aan een goed en goedkoop hotelbed is groot. Niet alleen bij particulieren, maar ook bij bedrij ven. Gisteren nog belde een me vrouw uit Zwitserland. Ze wil twee maanden per jaar in Schie dam wonen. Haai eis was een goedkope en tegelijk een gerieflij ke kamer. Allebei kunnen we haar bieden. Onze kamers kosten per nacht, inclusief ontbijt 67,50 gul den. Dat is ongeveer de helft goed koper dan bijvoorbeeld in het No votel of het Rijnhotel." Hoewel dai aan de gevel niet is af te zien, zijn zowel hotel als café modern ingericht. De entree heeft inpandig een koperen overkap ping, de vloerbedekking is rood en het nieuwe biljart heeft geen groen maar een blauw laken. De tapkast is ruim en biedt zitplaats aan ruim twintig mensen. „De WindmiU moet weer een echt SVV-café worden," zegt Kauwen bergh die zelf een verwoed suppor ter is van de voetbalclub „Intus sen hebben we al een bloeiende biljartclub en op zondag houden we joker- en klavexjaswedstrijden. Binnenkort starten we ook met soundmix- en play-backwedstrij- den. De klanten hebben hierom gevraagd." Kauwenbergh verder: „De bui tengevel hebben we intussen opge fleurd met een naambord in de clubkleuren van SVV. Daarnaast komt er nog een gioot reclame bord dat duidelijk maakt dat we ook hotel rijn." Hij complimen teert de medewerking van de ge meente in ambtenaar Schram van de secretarie-afdeling Algemene Zaken. Die man heeft ons op eer voortreffelijke wijze bijgestaan bij het verkrijgen van de benodigde vergunningen." Niettemin toch een klacht: „Parkeren bij mijn zaak is hope loos. Je kunt vrijwel nergens te recht. Ik zou de gemeente bijzon der erkentelijk zijn als aan de kop van de Nieuwe Haven parkeer plaatsen worden gemaakt. Ook zou het geen gekke beslissing rijn om de verwaarloosde bloemperken voor mijn zaak weg te halen en ook hier parkeerplaatsen aan te leggen. Verbeteren van die situatie is echt een hartewens van mij." Rinus Kauwenbergh (475 is een geboren en getogen Schiedammer, maar woont tegenwoordig in Vlaar dingen. „We woonden in de Herenstraat. Mijn vader was bouwvakker. Ik ben de op één na oudste van negen kinderen. Na mijn diensttijd heb ik twaalf am bachten en dertien ongelukken af gewerkt. Op mijn 27ste begon ik een schoonmaak- en glazenwasse- rijbedrijf. Dat bedrijf heb ik nog steeds, rij het in afgeslankte vorm. Om de werkinspixatie levend te houden, begon ik vijf jaar terug aan de Mgr. Nolenslaan de snack bar Hap Snap. Een half jaar terug heb ik deze verkocht. Omdat ik nogal met de buurt verbonden ben, rijpte het idee om De Wind mill over te nemen. Na besprekin gen met de brouwerij is de zaak rondgekomen." En terugkomend op de snack bar: „Mijn dochter werkt sinds kort in dienst van de nieuwe eige naar van Hap Snap. Afgelopen vrijdagavond kreeg ze de schrik van haar leven toen een gewapen de man haar in de zaait overviel. Hij ging er met ruim 1500 gulden vandoot." In de paar maanden die Rinus Kauwenbergh nu in De Windmill zit, heeft hij ook twee inbraken te verwerken gehad. „Geen leuke ervaring," zegt hij. „Je hebt er alleen maar ellende van. In mijn zaak blijft geen geld achter. Ook niet in de gokkasten Tot slot zegt hij nog „Nel en ik maken van De Windmill een bloei ende zaak. We maken het onze be zoekers zoveel als maar kan naar de zin. Dat doen we ook met de prijzen. Die rijn laag te noemen. Néé, we houden er geen keuken op na. Natuurlijk wel een bal gehakt of een tosti, maar de rest niks. Die afspraak heb ik gemaakt met de man waaraan ik Hap Snap heb verkocht. We hebben contractueel vastgelegd dat ik binnen een straal van twee kilometer geen nieuwe eetwinkel zou beginnen. Maar een café-hotel mag wel. Ik hou me aan de afspraak." Door Arnoud Riethof ROTTERDAM Hij durfde z'n ouders niet te vertellen dat hij z'n weekloon had verloren, dus over viel hij maar een benzinepompsta tion in Schiedam. De politie haal de hem al een dag later uit bed, omdat het nummer van z'n brommer-verzekeringsplaatje was genoteerd, 't Liefst gaat hij in maart in militaire dienst, om zelf standigheid en een vak te leren. Maar de officier van Justitie wil hem tien maanden achter slot en grendel zetten. En iemand die lan ger dan zes maanden heeft geze ten, wordt door de militaire auto riteiten buiten het leger gehouden. Voorwaar een nieuwe vorm van Terbeschikkingstelling aan de Regering, als de rechtbank over veertien dagen zou besluiten de achttienjarige overvaller toch maar vijf maanden gevangenis straf te geven. Dan kan de jonge man zich immers, omdat hij al drie maanden in voorarrest zat, precies over twee maanden bij de kazerne melden. Zo dacht gigteren ook advocaat mi. J. A. Meijerman over dit ge val: geef de Schiedammer een kor te vrijheidsstraf, laat hem in dienst man worden en leg hem voor de tijd daarna een alternatie ve straf in de vorm van verplichte dienstverlening op. Officier van Justitie mr. C. M. P. Flint-van Noort echter vond dat de overval veel te ernstig was om voor zo'n soort straf in aanmerking te ko men. n m De jongeman was in september dit jaar z'n,tvolle t weekloon van 350 gulden verloren. En omdat hij daarvan altijd 300 gulden als kost en spaargeld aan z'n ouders gaf, durfde hij dat thuis niet te vertel len. Hij leende bij z'n werkgever 350 gulden, bij een vriend 100,-. Maar die wilden 't geld na korte tijd weer terug. De paniek sloeg toe. Hij pakte een broodmes uit de keukenla en reed met z'n brom mer langs een paar pompstations. Pas bij het derde was geen pu bliek, en er zat maar één jonge vrouw achter de balie Hij vroeg om een pakje Pall Mall en terwijl de pompbediende zich omdraaide, haalde hij het mes uit z'n broek band en hield dat voor zich. „Ee je geld moet ik ook hebben," zei de jongen dreigend, een linnen tas je op de balie gooiend. „Alleen vijftigjes en honderdjes." De hevig geschokte pompbediende deed bij na 1200 gulden in de tas. Waarna de jongen met buit wegreed op de brommer waarvan hij was verge ten het nummerplaatje af te schroeven. „Ik zag geen uitweg om dat geld terug te geven. Daarom ben ik tot mijn daad gekomen," gaf de verdachte als verklaring voor de overval. „Dat snap ik niet," zei strafkamerpresident mr. J. W. Heyman. „Daar rit toch een hele SCHIEDAM „Wij verwach ten in ons muziekcafé op vrijdag 6 januari een hoogtepunt van de NutRock-epidemie die Nederland al enige tijd teistert." Gevoel voor theater kan Peter Pijpers, eigenaar van het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28 niet worden ontzegd. Op het lyrische af kondigt hij elk optreden van muziekgroe pen in rijn zaak aan. Vaak doet de muriek-freak het ook op een wijze die een spraakwaterval als Jules Deelder hem niet verbetert. Daar om nog een citaat uit de aankondi ging van Pijpers, voor wat hij noemt, de Night of the NutRock. „De NutRock, zoals bekend een mengeling van onder meer rock abilly, rock 8- rol en psychobii geïnfecteerd door een dosis dolle gekte, beperkte rich in eerste in stantie tot de omgeving van Rot terdam en Schiedam. Dankzij het optreden van de groep Ramjets in De Grote Prijs van Nederland, waarin een solide derde plaats werd bereikt, verspreidde het Nut- Rock-virus rich in razendsnel tem po over de rest van ons land. Het kwartet Ramjets bestaat uit zangeres Brammie, die net zo zingt als ze blond is, bassist annex me taalbewerker Leo, drummer Erci die laatst een wedstrijd tegen een machinegeweer won en gi tarist Bert, die kwaliteit per kilo levert. Ramjets gaat vergezeld van het gezelschap Sons of the Yom- pin' Cockroaches, met name Ron koteb, Ronald the Baskabouter en General Nononse, die de Night of the NutRock op spetterende wijze van starten zullen doen gaan. De verbindende klanken wor den verzorgd door drs. Jacob Veld huizen, wetenschapper, deskundol- oog en discjockey. Met zijn pla tenkoffertje reist hij stad en land af, het NurRock-virus alom ver spreidend. Het grijpt om ons heen, het is onder ons, het is snel, be weeglijk, soms dodelijk, maar al tijd grappig. NutRock: U bent ge waarschuwd." Wie behoefte heeft te controle ren op deze spetterende aankondi ging op waarheid berust, kan hier toe op vrijdag 6 januari om 2 30 uur tegen betaling van drie gulden en vijftig cent in Podium een po ging doen. wereld tussen? Niet iedereen die een schuld heeft denkt toch met-" een aan een overval? Wat ging er door je heemsteen je dat mes uit j die la pakte?"- De verdachte: „Een hele hoop angst. Bij mezelf en voor degene bij wie ik 't zou plegen." Mr. Heyman; „Die stap naar een overval olijft onbegrijpelijk voor me. En nu ineens staat u hier, met een blanco strafblad, omdat u een zwaar misdrijf heeft gepleegd. De psychiater zegt dat er niks met u aan de hand is, alleen dat u heel erg bang bent om de liefde van uw ouders te verliezen. Het gekke is dat wat u nu gedaan v heeft heel wat erger is om te ver-" werken voor uw ouders dan dat verloren geld." De verdachte zelf betuigde z'n enorme spijt over zijn daad, vooral over hetgeen hij de jonge pompbe- diende had aangedaan. „En ik zal het gestolen bedrag van m'n spaar geld overmaken en haar deze» week nog een brief sturen." SCHIEDAM De Amerikaanse filmcomedie 'Nobody's fool' wordt vrijdagavond vertoond op het film doek van de Stichting Filmclub aan de Nieuwstraat 12. In de-* hoofdrollen spelen Evelyn Purcell en Rosanna Arquette. Rosanna speelt de rol van Cas- sie, een cocktailserveerster. Ooit is zij haar vriend met een mes te lijf5. gegaan en daaraan wordt zijn da- gelijks door haar stadgenoten her-Tj innerd. Dan ontmoet zij Riley, een f decorontwerper bij een toneel ge-ï zeischap. In een impuls besluitt Cassie toneellessen te nemen. Aanvang 21.30 uur. Toegang*,» vier gulden. SCHIEDAM Europarlemen tariër Hedy d'Ancona spreekt za terdag 7 januari tijdens de nieuw jaarsreceptie van de PvdA over de verkiezingen voor het Europese Parlement. De bijeenkomst vindt plaats in zaal Irene aan de Nieuwe Haven 155 en wordt gehouden van 14.00 tot 16.30 uur. Afdelingsvoor zitter Peter Stadhouders verzorgt een inleiding en ook is er een op treden te verwachten van het Kringloopcabaret. Aanvullende informatie over de bijeenkomst wordt verstrekt door Peter Groeneweg, tel. 4739280. W y i Pb/

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1