Minister Nijpels: geen bodemsanering in Spaland Kringloopcentrum: oude spulletjes 'mooier dan nieuw' Het Vrije Volk SCHIEDAM Drie maanden zitten voor zwendel in vorkheftrucks Georgette Hagedoorn ■blijspel 'Dring het gebruik van tropisch hardhout terug: in mmmm Amnesty-actie mensenrechten Souiïd Sloul in Podium Dronken man klem gereden voor Gepakt met 50 pakken koffie PAGINA. 14 VRIJDAG 6 JANUAR11989 WM2% Door Rein Walters ROTTERDAM Doorverko pen van geleaste vorkheftrucks bleek voor twee inwoners van Maassluis een lucratieve manier om aan geld te komen. Vorig jaar verkochtende 26- en 36-ja- rige mannen zeven van die ma chines. In augustus liepen ze te gen de lamp. Hoeveel geld ze hiervoor in hun zakken staken werd gistermorgen bij de Rot terdamse politierechter mr. J. Schoonaard niet duidelijk. Offi cier van Justitie mr. W.F.H. Hendrinks hield- het.op ander halve ton. De werkelijke han delswaarde van de trucks lag volgens hem ruim boven de twee ton. Mr. Hendriks vroeg de hoogste straf die een politie rechter kan opleggen: zes maan den. Drie heftrucks zijn volgens de officier terecht. Maar oudste verdachte verklaarde dat intus sen zes van de zeven verduister de vorkhefstrucks terug zijn bij de rechtmatige eigenaren. Bo vendien hebben verzekerings maatschappijen de benadeelden financieel schadeloos gesteld. Als motief voor htm daden werd aangevoerd dat het beider bedrijven, waartussen een sa menwerking bestond,- niet zo goed ging. Van het geld werden schulden afbetaald en volgens de verdachten ook het leasecon tract doorbetaald. De oudste verdachte: „Ik wil alles terugbe talen door keihard te werken." Zijn advocaat, mr. M.P.G. Rietbergen, beaamde dat de wil om de schade te vergoeden aan wezig was, maar dat de finan ciële middelen voorlopig ontbre ken. Voor de jongste verdachte geldt dat evenzeer.- Hij heeft weliswaar intussen werk gevon, den in de kassenbouw, maar dat blijkt ook geen vetpot. Beide verdachten kampen bovendien met een drankprobleem, wat voor de jongste van de twee een echtscheiding tot gevolg had. Voor de oudste wordt opname in een behandelingscentrum in Brabant overwogen. In zijn requisitor zei mr. Hendriks weinig waarde te hechten aan het voornemen tot terugbetalen. „Tenzij er een hoofdprijs in de loterij valt, maar anders komt er van. terug betalen niks terecht," formu leerde hij. Politierechter Schoonaard besloot de finaciële kant van de verduistering niet in behande ling te nemen. „Het is mij niet duidelijk geworden hoe hoog het werkelijke schadebedrag is." Hij concludeerde voorts dat het vrij makkelijk mogelijk is om geleasde materialen door te verkopen. „U heeft een tijd van het onrechtmatig verkregen geld geprofiteerd. Maar u heeft zich schuldig gemaakt aan han delingen door te doen alsof u de eigenaren was van de vorkhef trucks. Daarom is een vrijheids straf op zijn plaats, maar niet zo hoog als de officier eist." Uiteindelijk vonniste de poli tierechter, na een behandeling van een uur, beide-verdachten tot drie maanden onvoorwaar-i delijke gevangenisstraf. Het nog groene veld van Spaland met rechts de RK-kerk van Kerkbuurt en linksboven de laatste woningen van Woudhoek. Rechtsonder de spoorlijn naar Den Haag met de brug over de Schie. Van links naar rechtsboven de Spuitkade. SCHIEDAM Ook minister Nijpels (Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer) vindt,het niet.nodig, dat de met havënslib opgespoten bouwgrond in Spaland wordt gesaneerd. Na onderzoek zijn de deskundi gen van de Regionale Inspectie van de Milieuhygiëne in Zuid-Hol land tot de conclusie gekomen, dat het in de jaren zeventig en begin tachtiger jaren met,slib uit de Rot terdamse havens opgehoogde ter rein niet in aanmerking komt voor bodemsanering. De minister schrijft dit in antwoord op vragen van de Kamerleden Eisma (D66) en Lankhorst (PPR), naar aanlei ding" van*"publicaties' over bodem- verontreinging in Schiedam- Noord. De uitbreidingswijk van Schie dam, waar in de komende zes jaar enkele duizenden woningen moe ten verrijzen, bestaat voor een deel uit oude stortdepots. Op enke le plaatsen is daar zeer verontrei nigd slib uit de verschillende ha vens terecht gekomen. Daar zit ook blubber, bij,,uit, de, met 'bestrijd dingsmiddelen sterk vervuilde Eerste Petroleumhaven en uit de eveneens op enkele plekken ern stig verontreinigde Laurens- en Chemiehaven. Het is bekend waar en op welke diepte het vuilste slib terecht is gekomen. Uit milieu-onderzoeken, die op last van de Regionale Inspectie Milieuhygiëne (RIMH) en het pro vinciebestuur zijn gehouden in maart en april, is volgens de mi-' nister vastgesteld dat Spaland ook op die plekken geschikt is voor woningbouw. Ook concludeerden de deskundigen van de RIMH, dat het bewuste terrein, op grond van de bestaande criteria voor bodem bescherming J niet hoefde-worden- aangexneld "in. het kader'van' de.Ih- terimwet Bodemsanering. Daar mee is de hieraan gekoppelde pro cedure van oriënterend, nader en saneringsonderzoek, voorafgaand aan saneringsmaatregelen, komen te vervallen. De regels van de Intërimw'ét ëh de Leidraad Bodemsanering zijn dus op Spaland niet van toepas sing, laat Nijpels de Kamerleden weten. De vragenstellers hadden zich oktober vorig jaar tot de mi nister 'gericht, nadat hun partijge noten-in de Schiedamse gemeente raad met veel tam tam 'het gif schandaal van Spaland' hadden aangekaart. Deze ondervonden steun van gerenommeerde milieu organisaties, zoals Natuur en Mi lieu, Milieudefensie en Nederland Gifvrij, die vóór het uit de bodem verwijderen van milieu-vreemde stoffen zijn. SCHIEDAM Medewerkers van Amnesty International vesti gen op zaterdag 14 januari in het winkelcentrum het Hof van Spa land de aandacht op het schenden van de mensenrechten in Turkije. Amnesty zegt te hebben geconsta teerd dat in dit land de vrijheid van meningsuiting, het- recht op vereniging en de vrijheid van godsdienst door de overheid wor den onderdrukt. „Er zijn veel politieke gevange nen en de doodstraf bestaat er nog steeds," aldus Amnesty-medewer- -ker Mat Tmmerzeeh-Hiju vervolgt: t „Een duidelijk geval van schen-" ding van de mensenrechten is de zaak van de-31-jarige journalist Erhan Tuskan. Hij werd na diver se processen voor militaire recht banken in 1981 en 1982 wegens 'communistische propaganda' ver-, oordeeld tot een gevangenisstraf van 48 jaar en tien maanden. Dit naar aanleiding van vier artikelen die onder zijn redactionele verant woordelijkheid zijn gepubliceerd." Amnesty beschouwt zijn gevan genschap als een schending van het recht op vrije meningsuiting, zoals dat is vastgelegd in het Euro pees Verdrag van de Rechten van de Mens. Turkije heeft dit verdrag mede ondertekend. Met deze actie probeert Amnesty de Turkse rege ring ertoe te bewegen zich aan dit verdrag te houden. Er wordt druk uitgeoefend om Erhan, Tuskan en vele anderen'vrij'te'krijgen. lèdérëën" "Ka'ii Hierbij'" helpen door het ondertekenen van voor bedrukte kaarten, die worden op-; gestuurd naar de regering van Tur-' kije. Vanaf 12.00 uur zijn de kaar ten verkrijgbaar in de stand van Amnesty. SCHIEDAM Drie zan geressen, drie blazers, één drummer, één gitarist en één bassist vormen de mu ziekgroep Soulid Soul Mor genavond treedt de groep op in het muziekcafé Podium aan de Lange Haven 28. De leadzang wordt verzorgd door Ria Kramer Freher, voorheen zangeres van de Bigband Nieuwe Waterweg Noord. Met deze band heeft zij onder meer opnamen ge maakt voor de Tros- en NCRV-radio. Aanvang 22.30 uur. Toegangsprijs ƒ3,50. SCHIEDAM - Een stom dronken 57-jarige man uit Bruinisse is gisteren rond het middaguur door mede weggebruikers aan de Breed- straat klem gereden en ach ter het stuur vandaan ge haald. Het rijgedrag van de Zeelander was levensgevaar lijk. De politie constateerde overmatig drankgebruik, zo erg zelfs dat de man niet meer op zijn benen kon staan. Hij is ter ontnuchte ring ingesloten en kreeg daarna ook nog een rijver bod van 24 uur. Door Rob van Stek VLAARDINGEN Eigenlijk, heeft Herman Smit helemaal geen tijd voor een gesprekje, want hij 'komt om' in het werk. Er moet nog een heel huis leeggehaald wor den, dat reparatiekarweitje met die stofzuiger moet af, en ook de gereviseerde versnellingsbak moet nog teruggeplaatst worden in de bestelauto. „En dan te bedenken dat ik officieel geen werk heb," merkt hij laconiek op, terwijl hij de blaren op zijn handen toont. Propvol staan de opslag- en toonruimten van het Kringloop centrum aan de 2e Maasbosstraat 74 momenteel. Het oogt als een uitdragerij, maar de spullen zien er een stuk' verzorgder uit. Ban ken, stoelen, tafels, lampen, spie gels, schilderijen, tapijten, gordij nen, elektrische apparaten en al lerhande 'klein grut'. Soms uit lang vervlogen tijden, andere ke ren weer verrassend modern, „Verleden week hebben we uit Ca- pelle nog een compleet slaapkame rameublement opgehaald. Inclu sief Auping-matrassen en kaptafel, geheel in het wit, het ziet er nog schitterend uit," maakt Smit met een even reclame. - Het doel van het Kringloopcen trum is tweeledig, legt de voorzit ter van de beheerstichting uit. Door gebruikte spullen opnieuw in omloop te brengen levert men een bijdrage aan het behoud van het milieu, daarnaast wil het centrum nadrukkelijk een sociale functie vervullen. Voor de mensen die er werken, maar evengoed voor de klanten. „Als je ziet wat de mensen soms weg willen gooien rijzen de haren je ten berge," vaart Smit uit. „Vaak zijn het nog uitstekend bruikbare spullen, waar heel goe de en duurzame materialen in ver werkt zijn. Maar ze zijn 'overcom pleet' of men is er op uitgekeken. Eeuwig zonde om dat op de vuil nisbelt te zetten, gezien de vervui ling om ons heen en de schaarste aan grondstoffen," Smit weet een betere bestem ming: een telefoontje naar het cen trum is voldoende. Binnen de kort ste keren staan de medewerkers dan op de stoep om de spullen op te halen. In de werkplaats worden de nieuwe aanwinsten vervolgens grondig onderhanden genomen. Meubels ondergaan indien nodig een 'restyling': schuren, politoeren en herhaalde lakbehandeling. 'Mooier dan nieuw' komen de kas ten, vyandmeubels, tafels en stoe len soms uit de werkplaats, weet Smit. „De oorspronkelijke eige naars zouden het niet meer her kennen. Misschien maar goed ook, want ze zouden wellicht spijt krij gen." Onderdelen Spullen die echt niet meer op te lappen zijn worden gedemonteerd voor de onderdelen. Voor diverse soorten apparaten is inmiddels een onderdelenraagazijn opgezet. Vaak gaat het om onderdelen die in de reguliere winkel al lang niet meer te krijgen zijn. „Ook dat is een ser vice van ons. We kunnen mensen soms aan de gekste onderdelen helpen. Een oud type wasmachine- pomp hijvoorbeeld, en die kost Herman Smit van het kringloop centrum: „Soms kont Ja een sta pel tropisch hardhout tegen, dan weetje weer waar je het voor doet." dan zegge en schrijve een tientje. Zo voorkom je weer dat mensen htm hele apparaat moeten weg gooien," licht Smit toe. Op de veiligheid en bedrijfsze kerheid van alle apparaten wordt streng gelet. Alles wat op gas of electriciteit loopt wordt getest en gecontroleerd voor het in de ver koop gaat. „Wat dat betreft geldt voor ons hetzelfde als voor elke andere winkel. Je kimt het niet maken om rommel te verkopen, dan is het gauw gebeurd." Of men nu een complete zit hoek of een bloemenvaasje ver koopt, de prijzen worden altijd 'so ciaal' gehouden. „Wij werken na drukkelijk voor mensen die het geld niet hebben om vergelijkbare spullen in de 'gewone' winkel te kopen. Driekwart van onze, klan ten behoort tot de sociaal zwakke re groepen in de samenleving. Mensen met een uitkering of een minimumloon." Anderen hebben door omstan digheden snel een nieuwe boedel nodig, zoals mensen die in schei- ding liggen of kinderen die op zichzelf gaan wonen. „Dat is toch ook het sociale werk dat je doet. Ik vind het heerlijk als wij ie mand die voor het eerst zelfstan- m dig gaat wonen helemaal 'op po ten' zetten. Voor duizend gulden is men helemaal klaar: meubels, ka chel, tapijt, koelkast, noem maar op. En dan wordt het nog thuis be zorgd ook. Laatst hebben we zelfs met een piano lopen zeulen." Zonder subsidie Ondanks 'de wat ongunstige lig ging heeft het Kringloopcentrum voldoende aanloop. Vooral door mond-tot-mond reclame werd de afgelopen jaren een vaste klan tenkring opgebouwd. -Dit jaar draait het centrum voor het eerst zonder enige subsidie. De opbreng sten uit de verkoop zijn voldoende om alle onkosten te dekken. Men denkt er zelfs voorzichtig aan om volgend jaar een betaalde kracht in dienst te nemen. Op dit moment wordt het cen trum gerund door vijf vrijwilli gers, de drie bestuursleden van de stichting inkluis. De recycling- winkel begon in 1982 als een, werklozenproject. Ook nu nog fun geert het centrum voor een deel van de vrijwilligers als doorgangs station naar de arbeidsmarkt. Smit: „Men kan bij ons een zeer gevarieerde werkervaring opdoen. Je leert gouwen en stouwen, so ciale vaardigheden, verkopen, je kan technisch heel handig worden of je toeleggen op de administratie. In ieder geval draag je een stukje verantwoordelijkheid. Menigeen is zo via het centrum aan een baan gekomen." Voor Smit (31), vanaf het aller eerste begin bij het centrum be trokken, is dat niet het doel. Hij is in de zes jaar dat hij in het cen trum actief is alleen maar enthou siaster geworden. „Je mag mij rus tig een enorme milieu-freak noe men. Ik heb zelf "in de chemische industrie gewerkt, dus ik heb ge zien wat er kapot gemaakt en ver knald wordt. Soms bellen ze me 's avonds thuis op of ik niet even een doosje oud papier kan ophalen. Dan doe je het toch weer, al was het maar voor de service. Ach, natuurlijk baal ik als ik een schuurtje moet uitruimen en er staat alleen maar onbruikbare troep in. Maar tussen de beschimmelde schrootjes vind je dan toch weer een partijtje tro pisch hardhout. Dan denk je even aan die regenwouden en dan weet je weer waar je het voor doet." PO! ^workshop SCHIEDAM Bij voldoen de belangstelling gaat in het wijkcentrum De Erker een pop workshop voor meiden van 16 jaar en ouder van start, die niet of nauwelijks iets aan muziek hebben gedaan. Hen wordt de kans geboden via de popworks hop wat dieper op de muziek in te gaan. De eerste paar bijeenkomsten zijn bedoeld om te leren om gaan met muziekintrumenten. Fas daarna kan het instrument naar keuze worden bepaald en kan worden meegespeeld in een echte popgroep. De cursussen zijn op maandag avond van 19.00 tot 20.30 uur. Deelnemen kost 45 gulden. In lichtingen in het wijkcentrum aan de Jan van Avennesstraat 32 of via tel. 4267767. Burgemeester heropent Het Windas SCHIEDAM Kommer en kwel zijn voorbij voor de leer lingen van de openbare basis school Het Windas. Van de brand die half vorig jaar de school teisterde* is niets meer te zien. Maandagmorgen nemen de leerlingen de school weer of ficieel in gebruik. Maar dat ge beurt niet voordat burgemees ter drs. R. Scheeres een vlag heeft gehesen en de schoolbel heeft geluid. Hij verricht deze handelingen om 08,45 uur. De leerlingen krijgen een kleine tractatie en een verrassing. Op weg naar 1992 SCHIEDAM Drs. G.A.A. Smits, directeur van de ge meentelijke Sociale Dienst, houdt op woensdag 11 januari een lezing met als anderwerp de sociale zekerheid. De lezing vindt plaats in het kader van de serie 'Op weg naar 1992', de eenwording van Europa en wat daar de consequenties van zijn. De bijeenkomst is een organisa tie van het CDA-vrouwenbe- raad en wordt gehouden in het 'gebouw voor Christelijke Socia le Belangen (CBS) aan de Lange Haven 73. Iedereen is, welkom. Dé lezing begint om 09.45 uur. Bibliotheek-Zuid exposeert afval - SCHIEDAM Afval staat deze maahdxentraal'in'een' ex positie'' nFtig'^eiibfatf BiJblioi" theek Züid. dp zés panélén wordt duidelijk gemaakt wat er zoal 'afvalt' van de produkten die dagelijks worden gebruikt en hoe dat afval uiteindelijk in het milieu terecht komt. Aange geven wordt bijvoorbeeld hoe de omvang van het huishoude lijk afval kan verminderen door hergebruik, zoals het ma ken van compost. Ook bij het boodschappen doen kan men rekening houden met het milieu en het afvalpro- bleem door de juiste boodschap pen te kopen. Bij de tentoon stelling staat een boodschap- penwagentje met 'goede' en 'foute' boodschappen. De expo sitie wordt aangevuld met uit gebreide informatie in de vorm van boeken, knipsels uit kran ten, dia's, cassettes en video films. Het filiaal Zuid is gevestigd aan de Leliestraat 10 en is geopend op maandag, woensdag en vrij dag van 14.00 tot 17.00 uur en' op donderdag van18.30 tot 21.00 uur. Ruilbeurs SCHIEDAM Verzame laars van munten, postzegels, prentbriefkaarten en stripboe ken kunnen op zondag 15 ja nuari terecht op een ruilbeurs in het dienstencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Dam- laan 766. Aanvang 13.30 aur. Toegang gratis. Wie zijn verza meling wil laten taxeren, kan eveneens gratis terecht. SCHIEDAM Een poging om vijftig pakken,koffie té stelen uit het Edah-filiaal aan het Nieuw- landplein is gisteravond door het winkelpersoneel belet.,De 31-jari ge Rotterdammer bad de pakken koffie onder in een kinderwagen gestopt, maar dat was door een op lettend-personeelslid gezien,. De winkeldief is overgedragen aan de politie.,-., VLAARDINGEN Enkele milieubewuste organisaties heb ben alle gemeenteraadsleden een brief gestuurd, waarin ervoor ge pleit wordt minder gebruik te gaan maken van tropisch hard hout. De raad kan volgens deze organisaties bijvoorbeeld het ge bruik van alternatieven stimule ren. Of, zoals in Schiedam het ge val is, de raad zou het gebruik van tropische houtsoorten in door de gemeente gefinancierde projecten gewoon kunnen verbie den. De brief maakt deel uit van de campagne 'Hart voor Let re genwoud', die sinds september vorig jaar gevoerd wordt door de Vereniging Milieudefensie, de Werkgroep Behoud Tropisch Re genwoud en Konsumenten Kon- takt. Volgens de actievoerders tast de commerciële houtkap jaarlijks ongeveer vijf miljoen hectare regenwoud aan, dat zijn zo'n zestien voetbalvelden1 per minuut. De organisaties van 'Hart voor het regenwoud' pleiten voor een internationale aanpak van het probleem. Volgens hen spe len ook de Wereldbank, de EG en de Verenigde Naties een rol in het terugdringen van de houtkap. De aandacht moet op plaatselijk niveau echter niet verslappen. Vandaar dat ook alle gemeenten in Nederland worden aange schreven om iets aan het over matige gebruik te doen, met na me in de bouwsector. SCHIEDAM Het blijspel 'Ou de nieuwe vrienden' van Jos Brink is op zaterdag 14 januari te bezoeken in het Passage Theater. Jos Brink en Frank Sanders heb- ,ben dit muzikale blijspel geschre ven ter gelegenheid van het 60-ja- rig toneeljubileum van Georgette Hagedoorn. Het verhaal handelt over negen mensen dié wonen en werken in een niet alledaags be jaardenhuis, waarin vele vrolijke en komische scènes de revue pas seren. 'Oude nieuwe vrienden' speelt zich af in Huize Stichting Stadela- er van Henegouwen, kortweg De' Stadelaer. Het bejaardenhuis is verantwoordelijk voor nog maar zeven bejaarden;'-Een jonge, kers vers afgestudeerde directeur zwaait er zijn nieuwe bezem, maar waarschijnlijk niet voor lang. De bezuinigingen zullen ook De Stade-, laer treffen. De oudjes nemen het niet. Onder aanvoering van Colette Bentinck (Georgette Hagedoorn) wordt er danig actie gevoerd. Daarnaast is er natuurlijk het da- gelijks geharrewar, zijn er de ge-i bruikelijke problemen en weert de bewonerscommissie zich ook op andere fronten. Georgette Hagedoorn is zestig jaar aan het toneel en heeft al in verschillende producties van Brink en Sanders meegespeeld. Zij loopt tegen de tachtig jaar. 4» 'Oude nieuwe vrienden door Jos Brink en Frank Sanders. Zaterdag'14 januari. Passage. Theater, Passage 9. Aanvang 20.15 uur. 1J Toegangsprijzen 22.00, 19.00 en 17.00.

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1