Plaats ouderen [n samenleving zal steeds belangrl iker worden Lentefeest: geen subsidie, maar toch grote resultaten EHBO-examen A goed afgelegd Het Vrije Volk SCHIEDAM Vooizitter Van l.oenen: 'ANBO is een bond met toekomst' Voor ruim ton gestolen bij inbraken in vier bedrijven Ledenspreekuur van CNV blijft Autoradio's gestolen Puin valt op auto Amnesty blij: 2 gevangenen vrijgelaten 'Vrouw en milieu' in cursusvorm i ws PAGINA 16 DONDERDAG 12 JANUAR11989 SCHIEDAM „Ouderen zullen in bet jaar 2000 een steeds grotere plaats in de samenleving innemen. In de eerste plaats is dat te danken aan de verbeterde gezondheids zorg, maar ook aan het afnemen var het aantal geboorten. Het is dan ook niet voor niets dat de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen (kortweg ANBO) zich tooit met de leuze 'ANBO, een bond met toekomst'. Juist in de toekomst zullen de ouderen die aandacht moeten krijgen, waar zij als grote bevolkingsgroep recht op hebben." Arie van Loenen, voorzitter van de 1300 leden tellende ANBO-afde- ling Schiedam, maakte het in zijn nieuwjaarstoespraak heel duide lijk. Hij wees nogeens op het be lang van lidmaatschap van één van de ouderenbonden, of van het maken van nieuwe leden. „Samen zijn we sterk en het zijn juist de ouderenbonden die de belangen behartigen van de oudere mede mens in het algemeen en die van de ouderen die moeten zien rond te komen met weinig geld in liet bijzonder. Naar de smaak van de ANBO zijn dat er nog veel te veel 'Hij relativeert: „Als we een en an der vergelijken met de oude dag van onze ouders, dan hebben we het gemeten naar de schrijnen de armoede van toen vandaag de dag zo kwaad nog niet. Maar zoals met zoveel vergelijkingen, gaat ook deze mank. We leven nu eenmaal in 1989 en niet in de vo rige eeuw. We leven in een tijd waarin ook de rijken het veel be ter hebben dan de gevestigde orde van toen. „De betrekkelijke welvaart is niet geheel vanzelf gekomen. Ie dereen weet dat we daar met zijn allen ons leven lang hard voor hebben geknokt. Daarom moeten .we er nu pal voor staan, dat het geen we met elkaar hebben be reikt ook onverkort gehandhaafd zal blijve Doordat meer mensen oud wordtn dan vroeger ontstaat er een groep burgers die aan be lang gaat winnen. Door middel van onze organisaties moeten we daarvan gebruik maken." In zijn terugblik op 1988 sprak Arie van Loenen over een goed ANBO-jaar. „Het is een jaar waar in een begin is gemaakt met een bestuurlijke herstructurering op landelijk, provinciaal en stedelijk niveau. Natuurlijk blijft bij de AN BO de ontspanning en gezelligheid voorop staan. Echter, als je als ou derenbond het jaar 200C wil over leven, mag het daarbij niet alleen blijven. Behalve de gezelligheid zal je ook andere belangen moeten be hartigen. Immers, je kunt je pas optimaal ontspannen en amuseren als je beschikt over enig inko men." En naar de toekomst lonkend: „Natuurlijk gaat de ANBO in 1989 weer een reeks van ontspannings- activiteiten ontplooien. Bestaande activiteiten worden geoptimali seerd en nieuwe zullen er aan worden toegevoegd. In het ver lengde daarvan wordt bij de belan genbehartiging gekozen voor vier speerpunten die van belang zijn voor ouderen inkomenspositie, wonen en welzijn, gezondheids zorg en de maatschappelijke dienstverlening. Hieraan besteedt de ANBO in de komende tijd veel aandacht."Tot besluit draagt hij uit: „Er zijn ook mensen die zeg gen dat ze alleen lid zijn van de ANBO om deel te kunnen nemen aan de gezelligheids-activiteiten. Daarop zeg ik: bedenk dat het de belangenbehartiging is die het mo gelijk maakt om tot in de lengte van jaren plezier te hebben in een eigen sociëteit. Het één kan beslist niet zonder het ander." SCHIEDAM Vier bedrijven zijn bij inbraken voor ruim hon derdduizend gulden aan drank en apparaten kwijtgeraakt. Uit het kantoor van Ocean Container Tra iling aan de Tuinlaan zit het perso neel nu onder meer zonder de computer en de telefax. Door een raam open te schuiven kon men dit en ander kantoormeubilair (waarde 22.000 gulden) vrij ge makkelijk meenemen. Bij slijterij Dirck 3 aan de 's- Gravelandseweg werd na het ver nielen van een toegangsdeur voor 14.500 gulden aan sterke drank ge stolen. Volgens de politie staat vast dat hierbij een bestelwagen is ge bruikt. De braakschade is ook aan zienlijk: 4.500 gulden. Uit een bouwcontainer van Itho aan de Westfrankelandsedijk is voor een onbekende hoeveelheid geld aan elektrisch gereedschap meegeno men. Een behoorlijk vette buit maak ten inbrekers bij de Vegro aan de 's-Gravelandseweg. Ze namen voor 40.000 gulden aan kookplaten, cv- ketels en gasfornuizen weg. Zeker is dat hierbij gebruik is gemaakt van een vrachtwagen. SCHIEDAM Het bestuur van de CNV afdeling Schiedam heeft besloten om de maandelijke leden- hulp-spreekuren te blijven voort zetten. Deze worden goed bezocht. Alle hulp door het Christelijke Na tionaal Vakverbond is voor leden en niet-leden gratis en zonder ver plichting. Als proef is besloten om het le denhulp-spreekuur gedurende het eerste kwartaal van 1989 te hou den op de woensdagmiddag. Het eerstkomende wordt gehouden op woensdag 18 januari m het ge bot». voor Christelijke Sociale Be lang' i (CBS-gebouw) aan de Lange Havf 1 73 van 14.00 tot 15.00 uur Zoals gebruikelijk is op dat tijdstip het spreekuur ook telefonisch be reikbaar onder nummer 4267486. SCHIEDAM Uit een loods van Holmar Line BV aan de Gusto- 'weg zijn twee dozen met autora dio's gestolen met een waarde van vierduizend gulden. De inbrekers ^kwamen binnen door een slot van een roldeur weg te breken. Via een bovenlicht verschafte een inbreker zich de toegang tot een woning aan de Molensingel. Hij doorzocht de woonkamer en nam zevenhon derd gulden aan geld en voor een onbekend bedrag aan sieraden meer. Enkele portemonnees, een hor loge en driehonderd gulden had een inbreker al in zijn zakken toen de bewoner van het huis aan het Frans Halsplein hem betrapte. De inbreker zag kans te ontkomen. Hij maakte de voordeur open met behulp van een valse sleutel. SCHIEDAM Een geparkeerde auto is gistermiddag in de J.C. van Markenstraat verpletterd onder vallend puin. De wagen stond naast een flatgebouw waar een be drijf uit Rotterdam op het dak sloopwerkzaamheden uitvoerde. Doordat een stortkoker verstopt raakte, stortte een steiger in. Gewond bij botsing SCHIEDAM Bij een aanrijding op de Rotterdamsedijk zijn gister middag een motorrijder en een bromfietser gewond geraakt. De bromfietser stak de rijbaan over en werd door de motorrijder ge- grepen. Door Annet van Aarsen SCHIEDAM „Mijn grote ide aal is gehandicapten, bejaarden en eenzamen te betrekken, bij het le ven van alledag," zegt mevrouw R. Konings. Zij is voorzitter van de Stichting Lentefeest. Dat de stich ting hard aan de weg timmert, laat zij de komende maanden zien. Naast de gewone activiteiten orga niseert Lentefeest binnenkort een rommelmarkt en een carnavals feest. De voorbereidingen voor de rommelmarkt zijn reeds in volle gang. Het pand van Lentefeest aan de Tuinlaan 64 staat vol met han delswaar. Voor particulieren is het echter nog altijd mogelijk een tafel te huren op de rommelmarkt die op 28 januari plaatsvindt van tien tot vier uur 's middags. Het carnavalsfeest is een ex traatje voor de bezoekers en vindt plaats op 4 februari. In de middag is het feest toegankelijk voor alle kinderen- die eensiekker carnaval' willen vieren en 's avonds kunner de bingo-gdstav éft' MQTWïeridën" terecht. 3 Het '"theatefbureaü 5 Ger hard de Kok zendt voor deze gele genheid het trio Finishing Touch naar de Stichting Lentefeest. Naast deze activiteiten vindt het normale progamma gewoon doorgang. Mevrouw Koning: „In december hadden we besloten te stoppen met het koken van een warme hap, omdat januari toch een slappe maand is. Het is vaak erg koud en bovendien zijn de feestdagen net achter de rug. Maar vanaf februari beginnen we weer met koken. Dan kan iedereen bij ons eten op de dinsdagmiddag en de donderdagavond. Reserveren vooraf is wel verplicht." Lentefeest doet buiten deze acti viteiten nog veel meer voor de groep die de stichting wil berei ken. De belangrijkste taak is het vervoeren van mensen die, om welke reden dan ook, minder goed ter been zijn. „We hebben dus een aantal busjes voor vervoer en zo nodig sturen we ook begeleiding mee. Vanmorgen belde een me vrouw die in een rolstoel zit. Wan neer die ergens heen gaat, moet er gewoon iemand mee omdat ze zichzelf niet kan redden. Het wordt allemaal door vrijwilligers gedaan," aldus voorzitter R. Ko nings. Geer» subsidie Dat is het knappe van de stich ting. Lentefeest weet zich wonder wel te bedruipen zonder beroeps krachten of subsidie. Riet Konings: „Het is wel ontzettend moeilijk, het betekent dat je je eigen zorgen vaak aan de kant moet zetten. Daar is geen tijd voor. We hebben altijd te maken met een tekort aan vrijwilligers. Bovendien was het een enorme teleurstelling dat we geen subsidie krijgen van de ge meente." Geldgebrek zorgde er voor dat het pand aan de Tuinlaan nog niet officieel geopend is. „We "hebbèn,h'ët"gebouw1 wel aangepast. 'De ingangen zijn bijvoorbeeld voorzien van hellingbanen. Maar zolang de buitenboel nog niet ge verfd is, vind ik het eigenlijk niet passend om het gebouw officieel in gebruik te nemen." De eerste tien jaar was de stich ting gevestigd aan de Broersvest. Lentefeest kon de ruimte gebrui ken middels een 'kraakcontract'. Toen zich echter de mogelijkheid voordeed om het pand aan de Tuinlaan te kopen, bedacht de stichting zich niet. De huidige ruimte heeft meer mogelijkheden. Riet Konings: „Maar het is een enorme kluif om het te onderhou den vooral zonder subsidie. Van daar dat we ons geld liever uitge ven aan de activiteiten dan aan het opknappen van de buitenkant. Doordat we de ruimte echter niet officieel hebben geopend, hebben we nog niet genoeg bekendheid. „Op de Broersvest zaten we ei- Voorzitter Riet Konings van Stichting Lentefeest is druk bezig met de voorbereiding van de rommel markt. Zij wordt bijgestaan door de heer J. Groeneveld die normaal gesproken de voorlichting voor de stichting verzorgt. genlijk beter. Daar was het altijd een zoete inval. Dit gebouw ligt niet op de route. Mensen die gaan winkelen, moeten nu een omweg maken, als ze onze soos willen be zoeken," aldus Riet Konings. Toch komen op de bingo altijd nog gemiddeld tachtig mensen. Een groot getal, omdat er elke doorde weekse avond en drie middagen bingo wordt gespeeld. Ook de soos is een geliefde gelegenheid voor vermaak. Donderdag, de vaste soosdag, wordt druk bezocht maar mensen kunnen iedere dag terecht voor een gezellig potje kaartspelen, sjoelen of om te handwerken. Cur sussen als machinebreien, textiel- schilderen en textielverven vinden gretig aftrek. Diep dal Mevrouw van Loopik vertelt wat Stichting Lentefeest voor haar betekent: „Ik ben hier weer hele maal opgeknapt. Veertien jaar ge leden is mijn man overleden en toen viel ik in een diep dal. Vijf jaar later ontdekte ik Lentefeest: dat was voor mij een grote aflei ding. Ik ben nu 74 jaar, maar ik hoop hier nog heel wat, jaartjes te komen. Als ik op mijn kamertje blijf zitten, komen de muren op mij af. Ik kom hier iedere dag en mevrouw Konings wens ik het al lerbeste: ze is als een tweede moe der voor me." Voo~ Riet Konings is dat eigen lijk nog niet genoeg: „Ik heb er al tijd naar gestreefd om het ieder een naar de zin te maken. Nu kom ik er achter dat dat niet lukt." Ze kan echter trots zijn op haar werk. Voor een stichting zonder subsidie, worden grote resultaten bereikt. SCHIEDAM „Het is geen diploma dat je zomaar cadeau krijgt," vertelde een examina tor van de Oranje Kruis-stich- ting gisteren tegen negentien kinderen, die een proef afleg den voor het EHBO-certificaat A. Zij leerden de beginselen van levensreddende handelin gen en slaagden allemaal. In een zaaltje van Buurtcen trum Trefpunt-Oost lieten de kinderen zien wat ze de afgelo pen twaalf weken hadden ge leerd. Stabiele zijliggingen, het aanbrengen van mitella's, mond-op-mondbeademing, het leek ze allemaal goed af te gaan. Toch heerste er voor de uitreiking een gespannen situa tie. Mischa Verwaal (11): „Som mige dingen vond ik toch wel moeilijk, zoals verbanden leg gen." Nancy van Dijk had min der moeite met het praktische gedeelte: „Eigenlijk vond ik al leen de telefoonnummers moei lijk, die moet je allemaal uit je hoofd weten." Nadat twee kinderen nog even terug moesten komen om de mondop-mondbeademing over te doen, werden de cijfers echter bekend gemaakt. Ze va rieerden van een zes tot een ne gen. Een zucht van verlichting klonk door de zaal toen bleek dat iedereen geslaagd was. Ook de cursusleiders W.de Groot en A.de Wolf van EHBO-vereni- ging Christophorus waren zicht baar opgelucht. „Je gaat ze toch een beetje als je eigen kinderen zien omdat je zo lang met ze op trekt. Ik was voordat de uitsla gen bekend waren dan ook wel zenuwachtig," aldus W. de Groot. Hij legt meteen even uit waarom het zo belangrijk is dat kinderen al vroeg goed leren op te treden in noodsituaties: „De meeste ongelukken gebeuren thuis, net wanneer de moeder even weg is. Het is ook belang rijk dat kinderen op de juiste wijze kunnen optreden in nood situaties op het schoolplein of op straat." Juist het goed kunnen han delen is de motivatie van de meeste kinderen om een EH- BO-cursus te gaan volgen. Dan ny Debisaran (10): „Het is han dig om te weten wat je moet doen als op straat iemand flauwvalt of zo." Danny is ze ker van plan om in de toekomst ook de B-cursus te gaan volgen. Dat is niet het geval bij Sule Glumas (12): „De B-lessen zijn volgens mij te moeilijk, daar is het allemaal veel serieuzer. Maar het is wel makkelijk dat ik nu toch een beetje ervan af weet." Op woensdagavond legden elf gevorderde cursisten van ba sisschool Het Startblok examen af voor het B-certificaat. Zij slaagden eveneens allemaal. Negentien kin deren legden het beginners examen EHBO met goed gevolg af. Voordat zij het diploma kregen moesten zij laten zien dat ze levens reddende en verzorgende handelingen goed kunnen uitvoeren. SCHIEDAM Voor de leden van de afdeling Schie dam van Amnesty Interna tional kan het jaar 1989 al niet meer stuk. Vanuit Zuid- korea is bericht ontvangen dat Ahn Jae-Goo en Hwang Kum-Su zijn vrijgelaten. Voor Schiedam hebben de twee nu ex-gevangenen een speciale betekenis. Sinds 1981 is getracht hen in vrijheid te krijgen omdat er grote twijfels be stonden over de reden van hun gevangenschap. Volgens de regering van Zuidkorea hebben ze geprobeerd de re gering gewelddadig omver te werpen, n.rar hun verkla ringen zijn verkregen onder marteling. Beide gevangenen zijn door Amnesty-Schiedam fi nancieel ondersteund. Ook zijn er diverse kaartenacties gehouden door scholen en op stands. Belangrijk was ook de verkoop van 'vergeetme- nietjes'. Uit de schriftelijke reacties van de familie van de twee bleek dat de steun bijzonder werd gewaardeerd en invloed heeft gehad op de behandeling in de gevange nis. Het Amnesty-hoofdkan- toor houdt nog enige tijd contact met de Zuidkorea- nen om te bezien of alles volgens de regels verloopt. Grote belangstelling optocht Rietzeilers SCHIEDAM Bij de carna valsvereniging De Rietzeilers stromen de aanmeldingen voor deelname aan de jaarlijkse op tocht binnen. Dit keer wordt de intocht van de 'leut en gein ge houden op zaterdag 28 januari. Dit meldt Lydia Verwaal, de se cretaresse van de gerenom meerde carnavalsvereniging. Om de zaak organisatorisch in goede banen de kunnen hou den, is besloten dat de uiterste inschrijvingsdatum voor deel name aan de stoet dinsdag 24 januari is. Op 28 januari is er van 1130 tot" 13 00 uur eer. schminkteam van de Bonds spaarbank aanwezig in het dienstencentrum De Vier Mo lens. Kinderen kunnen zich la ten schminken waarna zij door clown Riki op 'sleeptouw* wor den genomen in de optocht. De kinderen arriveren vanzelf weer bij het vertrekpunt. Inlichtingen voor deelname aan de optocht zijn verkrijg baar via tel. 4739388. Christelijke vrouwen vormen zich politiek SCHIEDAM De Stichting Vrouwen Vormingswerk en de Nederlandse Christelijke Vrou wen Bond (NCVB) hebben geza menlijke een cursus j olitieke vorming uitgeschreven Volgens Maja Nieuwenhuis en Riet de Gids betekent dat een door braak in het Schiedamse vrou wenwerk. Het is nameljjk de eerste keer dat een zogenaamd traditionele organisatie samen werkt met een nieuwe vrou wenorganisatie De cursus start op 26 januari in het wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Gedu rende zes achtereenvolgende donderdagochtenden zal van 09.00 tot 11.00 uur aandacht worden geschonken aan poli tiek op persoonlijk-, gemeente- lijk-, landelijk- en Europees ni veau. De deelname kost vijftien gulden. Op aanvraag is kinder opvang aanwezig. Inlichten bij Maja Nieuwenhuis (4260756) of Riet de Gids (4709247). SCHIEDAM ,—v( Vrouw,en milieu'is de"titel' vah een'cur sus die op vrijdag 20 januari start in het buurthuis Nieuw- land aan de Albardastraat. Ge durende zes achtereenvolgende vrijdagen zal worden gesproken over het milieu en hoe vrou wen daar positieve invloed op kunnen uitoefenen. Er wordt ondermeer aandacht besteed aan afval, koopgedrag en ener gie. De cursus wordt begeleid door Maja Nieuwenhuis en Mies Derks. Zij hebben een training gevolgd bij de stichting Milieukwartet, die is opgericht door vrouwenorganisaties die zijn aangesloten bij de Neder landse Vrouwenraad. Deelne men aan de cursus kost vijftig gulden. Op aanvraag is kindlef- opvang aanwezig. Aanmelden via postbus 726, 3100 AS ScKjè- dam of telefonisch op nummer 4260756. Workshop fotografie voor jongeren SCHIEDAM Jongeren vanaf 16 jaar kunnen in het wijkcentrum De Erker op dins dagavond van 19.00 tot 22.00 uur deelnemen aan een cursus zwart-wit fotografie. Het zijn tien lessen en deelnemen kost vijftig gulden. Dit is inclusief materiaalkosten, doka-gebruik en theorielessen. Alleen de filmrollen moeten zelf worden aangeschaft en het bezit van een spiegelreflexcamera is een vereiste. In uitzonderlijke ge vallen wordt echter een camera beschikbaar gesteld. Aan het eind van de cursus zal een presentatie plaatsvin den van het bereikte resultaat. Dinsdag 31 januari is er eerst een introductie-avond in wijk centrum De Erker, Jan van Avennesstraat 32. Via nummer 4267767 worden over de cursus nadere inlichtingen verstrekt. Klaverjassen hij Singelkwartier SCHIEDAM Leden en do nateurs van de klaverjasvereni- ging Singelkwartier kunnen op dinsdag 17 januari naar een contact-ldaverjasavoncj in zaal Marijke aan het Broersveld. Er worden drie partijen van vijf tienhonderd punten gespeeld.Het inschrijfgeld be draagt voor leden en donateurs drie gulden. Niet-leden betalen twee kwartjes meer. De te win nen prijzen zijn voornamelijk huishoudelijke artikelen. In lichtingen worden verstrekt via tel. 4263686. 'i Ss -A'/y 4/; *MÊM «mihi - vY\.>> rs» Ui T i'.i ,r 1 VItill 'tfl 1 iSI.®

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1