ijdeveid ontkent problemen bouwproject ABC-concern Expositie over Meding en leefgewoonten 'Het biljarten moet uit de cafésfeer gehaald worden' Politie is bezorgd over de toon van brieven Hindoestaanse vereniging Het Vrije Volk SCHIEDAM Grote beurt voor winkel centrum Zuid BRIEVEN VAN KINDEREN Nieuwjaarswens Nieuwjaarswens Nieuwjaarswens Nieuwjaarswens Nieuwjaarswens h>&- w" I■- -* RAGINA14 I r<"' VRIJDAG>13 JANUAR11989 Door Rein Welters SCHIEDAM „Ik heb geen en kele reden om te twijfelen aan de afspraken die met het ABC-con- cem zijn gemaakt. De plannen zo als die zijn gesmeed gaan gewoon door." Stadsontwikkelings-wethou- der Chr, Zijdeveld hecht geen waarde aan deberichtgeving in een huis-aan-hixis krant waarin wordt gesuggereerd dat de bouw van het ABC-warenhuis (Albert Heijn, Blokker en C&A) in de Lan ge Kerkstraat op losse schroeven staat. „Binnen het beeld dat ik van de ontwikkeling heb, komt dat plaatje beslist niet voor," aldus Zij develd gisteren. De wethouder ontkent daaren tegen niet dat in de planontwikke lingen tijdelijk enige rust is geko men. „Dat gebeurt bij elk groot bouwproject," geeft hij op als re den. „De klokken worden op dit moment tussentijds opnieuw gelijk gezet. Dat is noodzakelijk als de trein eenmaal op de rails staat en al een fiks aantal kilometers heeft gereden," gaat hij in brede beeld spraak verder. „Bovendien," vult hij aan, „binnen de ontwikkeling sclub van ABC-centra heeft zich kort geleden een wisseling van de wacht voorgedaan. Hun topman is van baan veranderd en dat heeft het. onvermijdelijke maar wel be grijpelijke gevolg dat anderen zich opnieuw willen verdiepen in de materie." Behalve het wisselen van de wacht, wil de Albeit Heijn-poot van het toekomstige warenhuis ook een nadere toelichting over de (mogelijke) nieuwbouwplannen van het Dirk van der Broek-con cern in Schiedam. Dat heeft bouw plannen voor een nieuwe vestiging voor winkeldochter Bas van der Heijden in de omgeving van het Buitenhavenweggebied. De ge meente heeft dit concern laten we ten van de veel autoverkeer aan trekkende supermarkt aan het smalle Broersveld af te willen, om dat deze als fiets- en voetgangers straat is aangewezen. „Ik kan me voorstellen dat een grootgrutter als Albert Heijn voor af graag de strategie van de con current wil weten. Als je prijsver gelijkende onderzoeken mag gelo ven, dan zijn de produkten van Bas van der Heijden een fractie goedkoper dan Albert Heijn, Maar ik kan me van geen kant indenken i dat het Ahold-concem in Schie dam de concurrentie met Bas van der Heijden niet aandurft en om die reden zou afhaken in een ABC-warenhuis." Wethouder Zijdeveld zegt te hebben begrepen dat het verzoek van de ABC-ontwikkelaars voor re cente gegevens over nieuwbouw voor Bas van der Heijden is geba seerd op het 'volstrekt onjuiste' ge rucht dat er in het zuidoosten van de stad een soort weiland-superwa renhuis zou worden gebouwd. „Maar ik kan me voorstellen dat een bedrijf als Albert Heijn bij het horen van zulke berichten wat schichtig wordt en vervolgens voor nadere informatie aan de bel trekt. Met Dirk van der Broek is tot heden slechts oriënterend over nieuwbouw gesproken. De afme tingen waren geen gesprekspunt, maar ik kan verzekeren dat de omvang van een nieuwe vestiging niet gigantisch zal zijn." - Zijdeveld spreekt ook tegen dat stagnatie van de bouwplannen het gevolg zouden zijn van tegenwer king van bewoners wier huizen moeten worden afgebroken om de bouw van het ABC-centrum moge lijk te maken. „Juist dit facet speelt geen enkele rol meer. Met de bewoners is overeenstemming bereikt over de ontruiming van hun woningen. Ik begrijp ook niet waar het gerucht vandaan komt. Volstrekt bezijden de waarheid." De wethouder benadrukt nog maals: „Er is voor mij geen enkele aanleiding om twijfel te hebben aan de voortgang van de plannen. Nog dit jaar- komen de eerste schetsen op tafel en dan volgt de gebruikelijke periode van planbij- steUitig en discussies." Zoals bekend gaat het ABC-wa renhuis deel uitmaken van het nog te bouwen Stadserf in het centrum van de stad. Het winkelpand wordt gebouwd ter hoogte van Kreupelstraat en de Lange Kerk straat. SCHIEDAM In de Openbare Bibliotheek Noord aan het Bach- plein vindt tot 28 januari onder de titel 'Binnenste Buiten' een exposi tie plaatst over de Nederlandse-, Turkse- en Marokkaanse kleding- cultuur. m het eerste deel van de tentoonstelling wordt duidelijk ge maakt welke bedoeling en welke verscheidenheid aan motieven mensen kunnen hebben bij de keu ze van bepaalde kleding. Globaal genomen is er sprake van een mengeling van traditie, aanpassing en volgzaamheid in relatie tot mo de, eigenzinnigheid en individuali teit. Men wil ergens bijhoren en zich toch onderscheiden. Kleding is de buitenkant van een levensstijl. Mensen laten zo aan de buitenwereld iets zien over him manier van leven. De een wil zo weinig mogelijk opvallen, ter wijl de ander de aandacht juist graag op zijn kleding vestigt. Iede re manier van kleden is een eigen cultuur en dat geldt zowel voor de bewuste 'lelijkheid' van de punks als voor de 'sjieke' smokingdra gers. Een manier van kleden is dan ook vaak een uiting van het horen bij een bepaalde groep. Het tweede deel van de exposi tie geeft een indruk van de kleding in Marokko en Turkije. Duidelijk wordt gemaakt, dat daar andere normen voor kleding gelden dan in Nederland: het volgen van mo detrends is er nauwelijks aan de orde. Er bestaan heel andere prio riteiten van de besteding van het geld. Allerlei fraaie voorzieningen van de welvaartsstaat ontbreken of zijn nauwelijks toegankelijk. Ook de Westeuropese ideeën over een 'langerekte jeugd' leven in Ma- rokka en Turkije nauwelijks. Met name in Marokko is de invloed van de islam op het dagelijks le ven en de culturele gebruiken zo groot, dat er een sterke binding is j met kleding en leefgewoonten. Bij de expositie is een kleine boekenuitstaüing over kleding en leefgewoonten. Voor de prijs van tien gulden is een catalogus te koop. De tentoonstelling is te be zoeken tijdens de openingstijden van de bibliotheek. Na 28 januari verhuist de expositie naar het fili aal in Zuid. Door Marcel de Klerk SCHIEDAM Of je nu puur voor je plezier biljart of in wed- strijdsverband actief het groene la ken bespeelt, iedere stoot is weer anders. „Dat is wat het zo boeiend maakt, bet creatieve element spreekt veel mensen aan," aldus de penningmeester Aad Hofman van het district Nieuwe Waterweg Noord van de Koninklijke Neder landse Biljart Bond (KNBB). We spreken hem in café De Kleine Confiance aan de Rotterdamsedijk, waar deze weken finalewedstrij den worden gespeeld. De ambiance is daar duidelijk anders dan in een voetbalcafé. Af gelopen weekend vonden er de fi nalewedstrijden Libre Klein plaats. Ze werden afgewerkt in een rustige sfeer. Uit de voorrondes hadden zich acht man weten te plaatsen. Maar bij de uiteindelijke wedstrijden bleksn er nog vijf in staat om ook daadwerkelijk te spe len. Gevolg hiervan was dat er meer rondes gespeeld moesten worden, in plaats van zeven, tien maal. Hierdoor kon de uiteindelij ke uitslag pas tegen de avond be kend worden gemaakt. Na een aantal spannende partij en, waarbij tussendoor af en toe hevig gediskussieerd werd over be paalde strategieën konden de vol gende topdrie opgetekend worden: 1. Co van Sweden. En een gemid delde van 6.00. Nummer 2, Jan Mellaarts met 11 punten en een gemiddelde van 5.79 en tenslotte op de derde plaats eindigde Chris van Rossen met 7 punten en een gemiddelde van 3.84. Deze scores werden behaald in het librespel. De hoogste serie werd door Jan Mellaarts gescoord: 53. Bovenstaande gegevens zullen door echte insiders meteen her kend worden. En om meer mensen tot insider te maken hebben de mensen uit Schiedam plannen om vooral jeugdig publiek meer geïn teresseerd te spreken. Maar echt concreet zijn deze plannen nog niet. „Het is zeker niet zo, dat er alleen door oude mannen gebiljart wordt, Uit statistische gegevens blijkt dat in ieder geval in ons dis- «mms® Wedstrijdspeel ster en Pr- vrouw Coeni Jans, al twaalf jaar bezig met de biljart8port, „Mijn man heeft me hier voor enthousi ast gemaakt." 1 trikt het grootste aantal leden be neden de 40 jaar ligt. Dat het niet alleen om mannen gaat wordt dui delijk uit een ander gegeven: tien percent van onze leden bestaat uit vrouwen," aldus de penningmees ter. Een van die vrouwen is Cceni Jans. Zij is al twaalf jaar met de biljartsport bezig. Eerst als liefheb ster, maar nu voornamelijk als wedstrijdspeelster (wat overigens nog steeds vooral op enthousiasme en minder op prijzen gestaafd is). „Ik ging vroeger al met mijn man mee naar het café. Hij heeft me enthousiast gemaakt. Met hulp van een paar zeer ervaren spelers heb ik me aardig op weten te werken," aldus Coeni. Volgens Aad Hofman is zij nu zelfs in staat onderricht te geven. Naast biljarten'doet Coeni nog iets anders. Zij verzorgt name lijk de public-relationsaktiviteiten van de biljartvereniging. \,Juist om de promotie en voorlichting over het biljarten zo goed mogelijk te coördineren, ben ik dit gaan doen," aldus Coeni. Met de huidige snookerrage, die vooral via de televisie Nederland en andere delen van het continent aan het veroveren is, kan mooi aangesloten worden bij het tradi tionele drieballenspel. „In veel ge legenheden waar gesnookerd kan worden staat ook een gewoon bil jart. Vaak gaan mensen als ze op hun beurt moeten wachten even naar het andere laken. Dat is posi tief," vindt penningmeester Hof man. „Want we zouden graag zien dat het biljarten wat uit de cafés feer gehaald wordt. In gelegenhe den als bijvoorbeeld een jeugdso- ciëteit zou het spel ook prima te spelen zijn. Tijdens een happening als de Brandersfeesten zou er mak kelijk eens een standje opgezet kunnen worden met een biljart erin," zo voegt hij eraan toe. Waarom staan e/ ian niet al veel meer biljarts? Van achter de tap komt het antwoord: „Zo'n tafel kost toch al snel een slordige tien mille. Je denkt wel even na voor je zo'n investering doet." De prijs om te spelen zou volgens de aan wezigen zeker niet verhoogd moe ten worden. Dat kan dan weer drempelverhogend werken. „De biljartbond heeft vorig jaar het 75-jarig bestaan gevierd en we hopen dat we dit jaar door veel ac tiviteiten de mensen warm kun nen krijgen om aan het biljarten te gaan deelnemen," besluit Hof man. Coeni Jans voegt eraan toe, dat in februari in café De Griffi oen in Vlaardingen het Zuid-Hol lands kampioenschap voor dames wordt gehouden. „Iedereen is wel kom. Ook niet-wedstrijdspelers." Vanavond, morgen- en zondag middag wordt in De Kleine Confi ance weer een toernooi wordt ge speeld. Nu betreft het de finale bandstoten alle klassen om de DKC-bokaal. Er doen vijf spelers uit Vlaardingen en drie uit Schie dam aan mee. SCHIEDAM In samenwer king met de werkgroep Groenelaan/Willemskade houdt de gemeente op maandag 16 januari een voorlichtingsavond over de herinrichting van beide straten. Dit gebeurt naar aanleiding van al uitgevoerde rioolwerkzaamheden. Nu volgt nog een herbestrating en dit geeft de mogelijkheid in het winkelcentrum van Zuid een uitge breidere opknapbeurt uit te voe ren. De belangrijkste voorstellen in het herinrichtingsplan omvatten het aan beide zijden van de Groe nelaan1 'aanleggen1 van* 72 parkeer plaatsen. Voorheen was de Groe nelaan geasfalteerd. In het nieuwe plan is sprake van een klinkerbe strating omdat deze verharding minder uitnodigt, tot'bard rijden. Andere %jèrdeléh vair' deklinkers zijnr"'extra"•benadrukken" "van de winkel- 1en>'woonfunctie en meer luchttoetreding in de bodem voor de bomen. Voorts zijn er vrije looproutes gedacht en worden er, indien ge wenst, enkele zitbanken geplaatst. Ook/verschijnen e'r'iii kleine hoe veelheden fietsklemmen op logi sche plekken, dus vooral niet in de looproutes. De huidige lantaarnpa len worden verplaatst naar de noordzijde van de Groenelaan. Hierdoor ontstaat een betere ver lichting. Verder is erv het streven van de Groenelaan een 'lindelaan' te maken. Vijf plantanen, die in de looproute staan, worden gekapt en de huidige bielzen plantenbakken verdwijnen uit het straatbeeld. Aan de noordkant komen hier ver plaatsbare bakken met een fleuri ge beplanting voor terug. Aan de Willemskade komen, tussen de Westerhavenbrug en het in aanbouw zijnde rioolgemaal, haakse parkeerplaatsen, met hier achter een voetpad met verlich ting. De rijweg wordt geasfalteerd. De informatie-avond vindt plaats in de Leliestraat 10 en be gint om 20.00 uur. Elf chauffeurs dronken te veel SCHIEDAM Bij een alco holcontrole heeft de politie gis teravond tussen 22.00 en 01.30 uur elf mensen achter het stuur weggehaald. Met zeventien man is de politie op drie plaat sen in touw geweest. In totaal werden 550 bestuurders van voertuigen gecontroleerd. Tien daarvan kregen een proces-ver baal. Zij moesten hun auto la ten staan. Zeven van hen zullen,? zich binnenkort voor de rech ter moeten verantwoorden, drie kwamen de betaling van een boete overeen. Tsmporada in muzlecafé Podium SCHIEDAM De zeven- mens-formatie Temporada treedt vanavond op in het mu ziekcafé Podium aan de Lange, Haven 28. Aanvang 22.30 uur. Toegang 3,50 gulden. Het reper toire van de band bestaat voorZ een groot deel uit eigen stukken waar jazz, funk en disco door been zijn verweven. De bezet- ting van Temporada heeft door jo^ de jaren heen heel wat ver- schillende gezichten gehad. Er werd van zangeres gewisseld waardoor de groep een heel an-,S dere sound kreeg.Morgenavond vindt in het muziekcafé een ^7, dubbelconcert plaats: Big Bro- ther The Twins en aansluip tend het Danny Greenfield Trio" uit de VS. Aanvang 22.30 uur. Toegang 3,50 gulden, j3-h Nieuw bureau voor Bewonersondersteoning SCHIEDAM Het Instituut Ondersteuning Bewoners Stads vernieuwingsgebieden (IOBS) verhuist maandag van de Van Leeuwenhoeckstraat naar de Parkweg 197. De wethouders J.G. van Kleef en L.A. Hafkamp geven om 16.30 uur een extra feestelijk tintje aan het inge- bruik nemen van bet nieuwe onderkomen. Het bureau telt acht m'edewerkers. Zij zijn werkzaam in alle stadsvemieu- wingswijken van de gemeente. In nauw overleg met de bewo ners tracht'het bureau de' be-, langen zo goed mogelijk te 'be hartigen. De'komende jaren zal de druk op de ketel niet afne- men. Dat komt mede door de op handen zijnde renovatie van een groot aantal „flatwoningen! in de wijk'Nièuwland. Kriebelteen voor 1 1 jeugd InTeerstoof SCHIEDAM Kinderen van 4 tot 8 jaar kunnen op woensdag 18 januarinaar jeugdvoorstelling Kriebélteen in 1 het Passage' Theater. Het 'ver haal handelt over Teen, die zo oud is dat het ze het zelf niet meer weet. Maar ze kan prach- tige verhalen vertellen. Aanvang 14.00 uur. Toe gangsprijs 3,75 gulden. Midas Dekkers op schrijversavond SCHIEDAM Bioloog en schrijver Miadas Dekkers zal tijdens de vierde schrijvers-,, avond op zaterdag 21 januari' voorlezen uit eigen werk. De avond vindt plaats in de Film club aan de Nieuwstraat 12 en- wordt georganiseerd door de bi- 1 bliotheek, de plaatselijke boek verkopers en de Filmclub. Dek kers is vanaf 20.30 uur te be-, luisteren. - VLAARDINGEN De politie heeft haar bezorgdheid uitgespro ken over de toon van een tweetal brieven, afkomstig van het Hin- doestaans Cultureel Centrum (HCC) in Rotterdam. „Het zijn geen dreigbrieven, maar de teneur be valt ons niet," zegt hoofdinspec teur R. Meijer van de Vlaardingse politie. De brieven werden al eind vorig jaar gestuurd naar het zie kenfonds Delfland Schieland West- land en de voorzitter van de Ne derlandse Orthopeden Vereniging (NOV). De politie is een oriënte rend onderzoek gestart en is in ge sprek met de opstellers van de brief. In de brieven komt het HCC op voor de belangen van de Vlaar dingse orthopedisch chirurg H. Boejharat. Deze raakte in oktober vorig jaar in conflict met het zie kenfonds DSW over zijn praktijk voering. Boejharat zou volgens bet ziekenfonds onnodig opereren en te veel declareren. De rechter be paalde in kort geding dat het zie kenfonds de kosten die Boejharat maakt wel moet vergoeden, zolang er een onafhankelijk onderzoek zou lopen waarin de zaak tot op de bodem werd uitgezocht. Dat onder zoek naar de praktijkvoering van de arts is verricht door de NOV. Zowel dc voorzitter van bet NOV, een van de drie opstellers van het rapport, als de voorzitter van het ziekenfonds DSW ontvingen een brief. De brieven zijn opgesteld door het Hindoestaans Cultureel Cen trum in Rotterdam en onderte kend door ruim twintig andere hindoestaanse instellingen in heel Nederland. Volgens Meijer worden er geen bedreigingen geuit die juri disch strafbaar zijn. „Indien naar onze mening het conflict en de hantering daarvan niet tot acceptabele proporties wordt teruggebracht, zullen wij ons genoodzaakt zien alle mogelij ke stappen te ondernemen tegen instanties cq personen die het con flict geïnitieerd hebben ten einde dit alsnog te bereiken," aldus het HCC in het schrijven. Woordvoer ders in het Holy-Ziekenhuis, waar Boejharat zijn praktijk voert, me nen dat deze brief aanleiding was voor het ziekenfonds om het con flict als besloten te beschouwen. Het Vrije Volk berichtte al in december over deze brief. De poli tie was op de hoogte van de brief, maar zag toen geen reden een ge sprek aan te knopen met de schrij vers. Meijer: „Pas nadat ook de heer Van der Linden een brief kreeg waarin dezelfde toon werd gehanteerd, zijn we ongerust ge worden." A.J. van der Linden van de NOV is mede-opsteller van het rap port over Boejharat. Hij las de vol gende woorden: „Wij zijn nog steeds voornemens 'on speaking terms' te blijven met een ieder. Mocht echter blijken dat zulks niet mogelijk is, dan zullen wij ons ge noodzaakt voelen onze strijdbaar heid naar uw nuances toe te pas sen." Van derLinden kreeg de brief op 15 december. De rapportage over Boejharats praktijk werd eind vorig jaar afge rond. Er zijn slechts vier rappor ten in omloop, de inhoud is nog niet bekend. De directie van het ziekenfonds zal eind januari in overleg met Boejharat bepalen welke consequenties de uitslag heeft. Boejharat wil zelf niets over de bevindingen van het NOV zeg gen. Hij heeft een spreekverbod opgelegd gekregen van de zieken huisdirectie. Boejharat heeft altijd beweerd dat jaloezie over zijn gro te, goedlopende praktijk de reden is voor de pogingen hem weg te werken. Behalve de hindoestaanse instellingen die voor de chirurg opkomen, is er een actiegroep waarin lovende patiënten van Boej1- rat hem in bescherming ne men Ik wens dat de mensen in Zuid- Afrika geen oorlog zullen krijgen. En ik wens dat de mensen in Bamdes geen overstromingen ko men en dat die mensen ook net als ons lekker eten hebben. En dat de kinderen in Zuid Afrika ook lekker eten hebben. En dat daar ook dokters zijn om ze te ge- nesen. Dat was mijn wens en ik hoop dat bet zal gebeuren. Richard Goudriaan, 10 jaar Ik wens dat er vrede op de we reld was. Dus geen oorlog geen overstromningen wat er in Ban- glades was, geen aardbeving meer zo als in Armënie en geen vliegtuigrampen net als in Lo- ckerby. Al die rampen maken mij ver drietig. Ik wil dat iedereen gelu- kig is. Dat niemand ziek wordt. En dat de juf weer kan sprinten want nu loopt ze als een bruid. Als de juf en de kinderen naar bibtheek gaan gaat de juf voorop en ik achteraan de juf. Ik loop als bruidsjongen en de meisjes als bruidsmeisjes zijn achter mij en de iuf aan. En in 1989 moet iedereen gezond zijn. Uidio Ferrerra Evora, Mijn wens is dat ik op majorette zat. Elke zondag met een nieuwe en kleinere majorette stok een trainingspak een roze majorette pakje en een lichtroze tas waarin ik alle majorette spullen indoe, en natuurlijk ook een klein roze clubpasje. Ik wil op majorette zitten omdat mijn moeder er vroeger ook op heb gezeten en omdat ik het leuk vind. Nathalie Hilgers, Ik wens dat ik later één kamer vol met 1000 de briefjes van honderd. En een kasteel van goud. En een mooie auto. Michel Weber, 8 jaar Ik hoop dat ik een grote jongen word en dat ik me best op school zal doen en dat ik goeje rapport heb en heel veel achten en dat ik geen vaute ga maken. Yadeg, 8 jaar - •:-v >- -v««'V Tekening Eauria Soebratie, 11 jaar. |-CA> V ^\jS ■0'* v c l 4 J ,i l-wt-I v i i ja >iH - •+iit ii V*t -, j *7 vrx, V, rt Stuur Je brief naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen, Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vermelding van Je naam, Je adres. Je leeftijd en Je woonplaats. X vA. VA ï-u 7 k - r 7 - f J 6 t >ïif L <- y jf*" - i i"

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1