Voor snelle bouw Gustoterrein passeren B en W gemeenteraad Dankbaar Gusto werkt aan jubileum in nieuw gebouw Hpnki Ponk krijgt tienduizend gulden GWB: nieuwe rol goed voor huurders Vrede tussen gemeente en IOBS getekend Bewoners gelukkig met nieuwe opzet Groeneiaan pagina 14 Het Vrije Volk SCHIEDAM dinsdag 17 januari 1989 Projectontwikkelaar krijgt handreiking voor ontwikkelen bedrijfs- en kantoorpanden {Gokkast doelwit I Doorgereden na I aanrijding 1 Door Ben van Haren rooilijn van de panden aan de SCHIEDAM - Hét gezag van noordkant. Het wegdek wordt de bewonersvereniging Schie- See\> net als enkele te plaatsen dam-Zuid (BVSZ)heeft gister- banken. Een grote noeveeLheid avond een vervelende knauw lantaarns moet de somberheid s gekregen. De bewoners van de avonds wegnemen. Groeneiaan verweten htm verte- Parkeren op de stoep wordt genwoordigers in de werkgroep, onmogelijk gemaakt door aan die de herinrichting van dé beide zijden van de laan langs winkelstraat van de Gorzen winkels en huizen duidelijke voorbereidt, de zaak totaal ver- voetgangersstroken ,aan te leg- keerd tebeoordelen.„Meneer £en eri aan weerskanten van het woont natuurlijk niet in onze voor rijdend verkeer gereser- straat en weet ook niet wat daar veerde midden-wegdek bij el- echt de problemen zijn," kreeg kaar 72 parkeerplaatsen. BVSZ-man Willem van Vessem „Veel te veel aandacht voor te horen. de auto's," zei de BVSZ-verte- Eerder al had de winkeliers- genwoordiger. „Parkeerplaatsen vereniging Schiedam-Zuid en ge- meer nodig bij Albert Heijn meentelijk vertegenwoordiger (aan de kant van de Willemska- Donkers zich kritisch uitgelaten de) en mogelijk ook op het on- .over de opstelling van de bewo- doenlijk Wilhelminaplein aan ners'vertegenwoordiging', die de andere kant van de Groenel- op de laatste werkgroepvergade- aan. Het winkelend publiek ring verstek heeft laten gaan. komt grotendeels lopend of op Sinds mei vorig jaar praten de fiets," beweerde Van Vessem gemeente, middenstand en be- en hij vroeg het schrappen van woners over aanpassingen in en parkeerplaatsen langs woningen rond de Groeneiaan. Het-van en winkels aan de noordkant oudsher populaire- 'winkelcen- van de straat, trum Zuid' heeft niet slechts een „Helemaal niet," riep een grondige face-lift nodig, maar van de bewoners. „Dan krijgen ook de afwateringsproblematiek wij weer de auto's op de stoep is met de hevige buien van juli vo.or onze deur. Ik kan zelfs en september 1987 manifest ge- miJn eigen auto al niet kwijt." worden. Bijna alle van de dertig aanwe- De belangrijkste kritiekpun- zigen wezen alle voorstellen van ten van de bewoners en de 35 ,Van Vessem van de hand. „De winkeliers betreffen de slechte 'mensen uit de Strijensestraat bestrating, het sombere straat- pakken zelfs de auto om een beeld, de wateroverlast en de pakkie shag te halen," verklaar- geparkeerde auto's op de stoep. de een middenstander zijn keu- Na bijna een jaar praten in ze- De aanleg van de nieuwe de werkgroep en drie vergade- Groeneiaan kan volgens Ge ringen met bewoners heeft Ge- meentewerken op 8 mei begin- meentewerken een plan ontwik- nen en zal ongeveer in septem- keld, dat zoveel mogelijk aan ie- ber klaar zijn. De veel overlast ders wensen voldoet. gevende situatie bij het laadper- Vijf zware, alle zonlicht weg- ron van Albert Heijn aan de nemende, platanen worden ver- Willemskade, wordt volgens vangen door lindebomen, waar- ambtenaar Donkers, zelf in de van de Groeneiaan er al vele Gorzen opgegroeid, opnieuw be- telt. Alle bomen staan aan de- keken. „We zullen daar alles rand van de straat, aan de zuid- nog eens kritisch bekijken, zijde van de laan. Het profiel want vergeet niet het is nu alle- van de straat is afgestemd op de maal nog werk in uitvoering." Door Rein Wolters 'J. SCHIEDAM Op het terrein van de voormalige Gustowerf ver- njzen in snel tempo bedrijven en kantoren. Zo snel zelfs dat het col lage bij hoge uitzondering gebruik maakt van het recht om bij het verlenen van de bouwvergunning de gemeenteraad te passeren. Slechts de betrokken raadscom missies worden om advies ge vraagd. V De Rotterdamse Halico Groep ip beleggingen en projectontwikke lingen is eigenaar van het Gusto- {jerrein en heeft haast met het be bouwen van de 14 hectare omvat tende kale zandvlakte. Voor de tWeede keer in korte tijd stemt het gemeentebestuur hiermee in met de uitvoering van een omvangrijk 'bouwplan. Vorige week werden de plannen ontvouwd voor de bouw van drie kantorenflats bij het NS- station West. Hiermee is een be drag van ruim dertig miljoen gul den gemoeid. Nog dit jaar begint op het Gus toterrein de bouw van twee grote opslagloodsen voor de Verenigde Glasfabrieken met een vloeropper vlakte van 21.000 vierkante me ter. „Het is de bedoeling andere bouwactivitéiten hierop aan te sluiten. Met diverse bedrijven en projecten zijn we in onderhande ling, soms in een verregaand stadi um," benadrukt ir. J.M. de Vries de belangstelling voor het Gusto- terren en daarmee de haast waar mee wordt gewerkt. Hij noemt geen namen van aspirant-gegadig den. „Daar maak je alleen de con currentie wijzer mee en daar ko pen wij niets voor." Namens de Halico Groep ontwierp hij als werknemer van het architectenbu reau Nefkens het niéuwe bedrij venpark langs de Nieuwe Maas. ;-V De Halico Groep heeft het ge; meentebestuur dringend verzocht de bouwvergunning versneld te verlenen. Het bestemmingsplan biedt deze mogelijkheid en daaróm buigt de raadscommissie voor stadsvernieuwing zich vanavond al over het plan. Voorts zegt het college van B&W te willen mee werken aan een versnelde proce dure omdat het hier een door de gemeente gewenste ontwikkeling betreft. Wanneer zich geen veran deringen of stagnaties voordoen, zou de bouwvergunning al in mei kunnen worden verleend. Stafmedewerker C.P. Boekeste- ijn van de afdeling stedebouw en planologie van de secretarie-afde ling voor economische aangelegen heden bevestigt de voortvarend heid. Namens de gemeente is hij belast met de ontwikkeling van het bedrijven- en kantorenpark. „De eerste plannen zijn een feit. Het is belangrijk dat er snel een vervolg komt op de verdere invul ling van het gebied." Ambtenaar Boekesteijnbenadrukt verder dat het er de gemeente veel aarf is ge legen om snel te bouwen. Hiermee kan een fiks deel van in de scheepsbouw verloren gegane ar beidsplaatsen worden gecompen seerd. Architect De Vries: „Het is de bedoeling op Gusto duizend banen te scheppen. Het ene bedrijf is na tuurlijk arbeidsintensiever dan het andere." Hij doelt hiermee op de opslagloodsen van de Verenigde Glasfabrieken, die in vierkante meters vloeroppervlakte omgere kend nauwelijks extra arbeids- plaatsenscheppen. „Maar er is Stafmedewerker C.P. Boekesteijn bij desmaquette van het nieuwe Gusto-terrein, rechts de rivier en links de Maasdyk. oók een gesprek met eèn assembla- Over de stedebouwkundige in- gebedryf en dat biedt driehonderd vulling (30 percent kantoren en 70 werkplekken. percent bedrijven) en de kwaliteit bestaat tussen de gemeente en het architectenbureau in grote lijnen overeenstemming. Om de procedu re te versnellen heeft het college van burgemeester en wethouders niet alleen besloten de betrokken raadscommissie te raadplegen, maar ook de periode van het ter visie leggen van het bouwplan te halveren tot twee weken. Voorts is de dienst Gemeentewerken ge machtigd om in samenwerking met dé gemeentesecretaris bespoe diging van de besluitvorming bij Gedeputeerde Staten te bewerkstel ligen. Het terrein van devoormalige scheepswerf Gusto heeft ongeveer tien jaar braak gelegen. Na de aan- koop door de Halico Groep zijn funderingen getrokken, is een laag van anderhalve meter schoon zand gestort en zijn de kademuren her steld. Ambtenaar Boekesteijn zegt desgevraagd dat het niet de bedoe ling is bedrijven aan te trekken die de beschikking over diepe vaargeul willen hebben. „De be doeling is alleen bedrijven de huis vesten die gebruikmaken van wiel- vervoer. Maar uitgesloten is na tuurlijk niets." Bij de presentatie, vorige week, van de nieuwbouwplannen voor drie kantorenflats bij het station west heeft onwikkelaar Kantoren huis zich in een wervingsfolder behoorlijk vergaloppeerd. Hierin wordt een architectenbureau uit Dordrecht genoemd, dat het kanto rencomplex heeft ontworpen, als ontwerpbureau van het World Trade Centre aan het Beursplein in Rotterdam. Deze bewering blijkt echter niet te kloppen. Het WTC is ontworpen door het Rot terdamse architectenbureau Groos- man Partners. SCHIEDAM - „De kraakactié heeft veel offers gekost, maar onze vereniging is er ook hechter door geworden en de band met anderen is versterkt." Het bestuur van tam boer-, trompetter- en majoretten- korps Gusto heeft gisteren trots be kend gemaakt, dat ze met de ge meente behalve de vredé nu ook een contract heeft getekend. „Voor tien jaar bezitten wij de school aan de Warande 150, die we in april tegen onze principes in gekraakt hebben. Ons probleem is fm alleen om geld te verzamelen yöor het opknappen en aanpassen jpan het pand. Een karwei, waarin pO.OOO gulden gaat zitten," zeggen voorzitter Joop Altorf en zijn vrou welijke secretaris Anneke Verheij. I Het bijzondere aan het muziek korps, dat net als een bridge-, auto- fen schilderclub is blijven bestaan jnfflanks.de opheffing van het eens zo om z'n vernuft bekend staande scheepsbouwbedrijf Gusto, is hét jsamënspel tussen jong en oud. Het echtpaar Altorf (vrouw Pleuni doét Be PR en nog veel meer) weet zich in bestuurlijke zaken gesteund door een enthousiaste groep jonge ren. Anneke Verheij, die conse quent de functieomschrijving van (secretaresse afwijst, en penning- jneesteresse Astrid Valken zijn jwintigers, die in die moeilijke kraakperiode met zestiger Joop Al- forf het dagelijks bestuur vorm den. Een andere jongeling, Leo i/alken, en Will Jansen waren gis teren ook present om de nieuwe start van Gusto bekend te maken, „Wij zijn blij, dat die kraakac tié voorbij is. Het vergt erg veel van iedereen," vertelt Astrid Val- ken. „Het ^l^.e^.oudig.jmpair al-" les gaat natuurlijk 'gewoon door terwijl je moet overnachten in het schoolgebouw. De volgende - dag moet je toch naar school of naar je werk. We moestén ook steeds maar afwachten wat de buren er van zouden denken. Anneke Verheij vult aan: „Het was zwaar,'maar er zijn ook veel positieve punten. We kregen steun van vele kanten. Van zusterver enigingen ens van de buren in de Warande. Zonder hen hadden we het niet gered. Ook wethouder Wiegman zijn we dankbaar. Hij stond op een zondag plotseling,; met z'n fïetsië, voor de deur iri dé,; Warande. Hij heeft met óns gé- praat en uiteindelijk geholpen met het maken van het contract. Na tuurlijk hebben we óns weieens af gevraagd, zit er geen adder onder het gras en we hebben anderen 'ge raadpleegd. Maar heen, Wiegman heeft ons echt goed geholpen!" Met de nieuwe in nood betrok ken huisvesting in het schoolge bouw Waranda 150 (de beoogde school aan de Zalmstraat was door het gemeentebestuur aan kunste naars gegund) zijn de mannen en vrouwen van Gusto zeer gelukkig. Zij moeten zelf de zaak opknappen, maar krijgen van öe gemeente vijf tienduizend gulden startsubsidie, hoeven geen huur te betalen én mogen andere ruimten verhuren. Ze rekenen op ledentoename. „Ze ker weten. Naar ons oude, vochti ge en krakkemikkige gebouw aan de Maasdijk wilden sommige ou ders hun dochters, die majorette, willen worden, niet sturen. Dat was begrijpelijk want behalve dat de a koud is, ligt zy ook afgelegen, aan het eind van die donkere dijk waar je met openbaar vervoer niet kan ko men. Nu in de Warande hebben we de bus voor de deur en een pracht clubgebouw als we eenmaal de verwarming hebben aange legd." Voorzitter Joop Altorf vertelt verder, dat het tamboer-, trompet ter- en majorettenkorps Gusto zelf de gehele bovenverdieping van het schoolgebouw gaan gebruiken. Voor de lokalen op de benedenver dieping hebben zich inmiddels ook al diverse gegadigden gemeld. Zij zullen huurder of mede-exploitant van Gusto worden. Een kindercrè che lijkt er zeker te komen, maar ook de wandelvereniging De Schie- damse Tippelaars staan te dringen. „We zoeken naar een evënwichti- ge samenstelling van de groep ge-' bruikers, waardoor het 's avonds en overdag in gebruik is," zegt'An neke Verhey. De dertig leden tellende mu ziekvereniging kijkt vreugdevol de toekomst in. „We zullen weer gaan groeien. Er is geen stank meer. Het clubhuis is niet meer koud en vochtig en de binnenkomst alleen al is gezelliger," rekent Astrid Ver heij. Ook is een lustrumcomité in de weer om van het 35-jarig be staan in oktober een groot feest te maken. Als het even kan, moet het samenvallen met de officiële inge bruikname van het nieuwe Gusto- home. „We moeten nog wel spon sors vinden voor dé grote opknap beurt van de school. Bedrijven, die geld of goederen beschikbaar stel len," waarschuwt voorziter Altorf. SCHIEDAM Een 42-jarige man is gisteren door de politie ge arresteerd nadat hij eerder was Doorgereden bij een aanrijding. Op de kruising van de 's-Gravelandse- yveg en de De Brauwweg schepte de automobilist een 23-jarige bromfietster. De vrouw vergat .voorrang te verlenen. Zij werd door de automobilist in de berm gelegd en deze reed daarna verder. In het Schieland-ziekenhuis is de vrouw aan haar verwondingen geholpen. Ze kon daarna naar huis. De politie wist korte tijd daarna de automobilist te achter halen. Hij bleek te hebben gedron gen. SCHIEDAM Bijna 2500 gul den namen inbrekers mee uit gok kasten in café De Pub, snackbar jMakie en de kantine van de voet balvereniging DRZ. SCHIEDAM De gemeente én het Instituut Ondersteuning Bewo ners Stadsvernieuwingsgebieden (IOBS) staan mét elkaar weer Óp goeie voet. Wethouder J.G.van Kleef (stadsvernieuwing en volks huisvesting) verklaarde dit gister middag bij het ingebruik nemen van een nieuw kantoor, voor het IOBS aan de Parkweg. Met hulp van zijn collega-wethouder L.A. Hafkamp sloeg Van Kleef een naambord de grond in. Hieraan vooraf nam het duo Kaat en Jan op humoristische en spitse wijze de problemen rond de stadsvernieuwing op de korrel. Kaat was in dit 'geval het CDA- raadslid mevrouw E.M. Hellwig- Kuipers en haar gelegenheidsgade het PvdA-raadslid H.W. Posthoorn. Het duo hekelde onder-''meer het nieuwbouwplan voor 66 dure wo ningen in een parkje aan de Burg. van Haarenlaan. .In' een toespraak zei Van Kleef dat de ambtenaren van de IOBS een onafhankelijke positie inne- "mén en dat de gemeente deze ook respecteert. In het recente verle den is hierover en het onder meer beschikbaar stellen van geschikte huisvesting fikse ruzie geweest. Voorts benadrukte de wethouder dat de samenwerking nu prima verloopt. Hij gaf de bewonersdes kundigen van de IOBS in overwe ging vooral de migranten in de ou dere wijken te betrekken bij stadsvernieuwing.&et IOBS werkzaam in alle stadsvemieu- wingswijken en telt acht mede werkers. Zij tracht, in overleg met bewonersverenigingen en bewo- nersgroepen de belangen van de bewoners in de stadsvernieuwing zo goed mogelijk te behartigen. De vraag naar ondersteuning groeit nog steeds. de wijt I %ël ipStt;) overhandigde m J^de cheque aan stichtings voorzitter H. i Allard. SCHIEDAM Het kinderdag verblijf Honki Ponk Internatio naal mag voor tienduizend gul den nieuw meubilair kopen. Uit handen van mevrouw J. Eijsber- gen, voorzitster van de stedelijke afdeling van het Nederlandse co mité voor Kinderpostzegels, kreeg gistermiddag Honki Ponks' stichtingvoorzitter H. Allard een brief met de toekenning van het bedrag. „Voor mij is het een ge noegen u het drag symbolisch te mogen overhandigen, maar er moet wel een beetje reclame voor de kinderzegels worden ge maakt," benadrukte mevrouw Eijsbergen. Haar opmerking sloeg op de tegenvallende verkoop van zegels dit jaar. „Er is in de stad voor maar 25.000 gulden verkocht. We hebben weieens een omzet gehad van 40.000 gulden," aldus mevrouw Eijsbergen. Niettemin besloot het in Amsterdam geves tigde comité om een aanvraag van Honki Ponk te honoreren.„Onze stichting is hier erg blij mee. De toekenning is een bevestiging van de kwaliteit die wij leveren," zei voorzitter Allard in een dankwoord. Hon- kie Ponk heeft twee vestigingen: een 'gewone' aan de Schiedamse- weg en een aan de Burg. Honner- lage Gretelaan, waar zogenaamde bedrijfsopvang plaatsvindt. Deze laatste vestiging heeft als toevoe ging aan de naam: Internatio naal. Dertien van de beschikbare 24 dagplaatsen zijn door bedrij ven intussen geadopteerd. Tien plaatsen van elk twaalfduizend gulden op jaarbasis betaalt Het Educatief Centrum Waterweg- Noord. Andertalige moeders wor den hierdoor in de gelegenheid gesteld om een opleiding te vol gens. Voorts heeft Honki Ponk plaatsen verkocht aan de Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond, De Jager Holding en Liha Scheepsuitrustigen. „Met twee bedrijven zijn we nog in onder handeling," aldus Honki Ponk di rectrice M. van Wolferen. Half dit jaar is Honki Ponk Internationaal van start gegaan. Door de gemeente is voor dit doel een niet meer gebruikt schoolgebouw afgestaan. Sinds dien wordt het pand stukje bij beetje opgeknapt en ingericht. „De gift van het comité Kinder postzegels is een welkome aan vulling," zegt ook mevrouw Van Wolferen trots. SCHIEDAM In de wijk Nieuwland kunnen vierhonderd woningen per jaar worden opge knapt met rijkssubsidie. Dat uit gangspunt hanteert Gemeentelijk Woningbeheer. Na de aanwijzing van Nieuwland tot stadsvernieu wingsgebied krijgen de renovatie- werkzaamheden in deze wijk bij zondere aandacht. Dat staat in een stuk van het GWB over haar ge wijzigde rol in het plaatselijke volksuisvestingsbeleid. De verbetering van na-oorlogse sociale woningbouwcomplexen is de doelstelling van het GWB ge worden, nadat haar vooroorlogse bezit is opgeknapt. Slechts nog wat van particuliere overgenomen ou de woningen behoeven verbete ring. Inmiddels hebben over ge heel Schiedam al zo'n drieduizend na-oorlogse woningen een beurt, gehad. Het GWB is de grootste woning bouwcorporatie met elfduizend woningen. De Woningbouwvereni ging Schiedam beheert 4500 wo ningen. De twee sociale woning bouwers zijn minder afhankelijk van het rijk geworden door de overdracht van ondermeer subsi dieverstrekking door de minister aan de gemeente. Zij hebben ook .rneer eigen verantwoordelijkheid gekregen voor het ontwikkelen en uitvoeren van bouwplannen. Zij moeten nu mede zorgdragen voor de optimale benutting van het toe gestane bouwcontingent en zijn be last met het beheer en de exploita tie van het sociale woningbezit. Het gemeentebestuur wordt meer belast met uitstippelen van de grote lijnen, het verstrekken van subsidie en controle op de planuitvoering. Gemeentewerken gaat hierin de hoofdrol spelen. De taak van woningbouwcorpo raties spits zich toe op onderhoud, verhuurbaarheid, renovatie en nieuwbouw. Hierdoor kan de be trokkenheid van de huurders in het beleid van de corporaties gro ter worden, meent het GWB. In formatie over woonwensen in stadsvemieuwingsprojecten ver kregen van bewoners kunnen bij voorbeeld ook goed bruikbaar zijn bij de ontwikkeling van nieuw bouwplannen. Dat is volgens het GWB een van de voordelen van de decentralisatie, die van lieverlee al gestalte heeft gekregen. .Pe toekenning van woningen blijft in handen van het Bureau Huisvesting van de gemeente, maar het GWB krijgt een directe computerlijn met Huisvesting waardoor het wel zelf kandidaten voor een woning kan oproepen. is

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1