Lokale omroep door ruzie uit de lucht Eerste paal oorverdovend GSD helpt schoolverlaters een eind pp wég m. JE? Bida IKoió week verlengd Nederland (2) Ziekenomroep weigert medewerkers Stads-Omroep Schiedam toegang tot studio Cursus leert eigen dromen te gebruiken Koos Holswilder al met pensioen ^r^BRlEVENc'VAN KINDEREN mm w&mD Nederland (1) Nederland (3) Nederland (4) Bejaarde met geweld van haar tas beroofd SCHIEDAM Een 75-jarige Schiedamse is gisteravond rond kwart voor acht in de Lange Kerkstraat ter hoogte van het 'Oude Kerkhof door twee jon gens met geweld van haar tas beroofd. De vrouw had uit voorzorg een hengsel een keer extra om haar pols gewonden. i>e ongeveer zeventienjarige, knapen bleven echter net zo Jang rukken tot de tasbeugel brak. Daarbij kwam de vrouw ■ten val, waarbij ze haar elle boog beschadigde. Haar gehoor apparaat, bril, bejaardenpas en portemonnee met twintig gul den is ze kwijt. Snelle inbrekers SCHIEDAM In een snelle actiè hebben inbrekers gisteren jvoor vierduizend gulden kle ding weggehaald uit de winkel van Atelier Caglar aan de Park-/ weg. Omwonenden hebben twee jongens zien weglopen, die ha het ingooien van de ruit van 'de toegangsdeur naar binnen waren geklommen. Aan de Rot- 'terdamsedijk werden op klaar lichte dag ten nadele van de |40-jarige bewoonster sieraden en zilveren rijksdaalders ont vreemd uit een woning. De Vrouw had de voordeur niet op het nachtslot gedaan toen ze ieven weg ging. Bij een inbraak jin een woning op de tweede verdieping'van de Aleidastraat Verdwenen een fototoestel, een zonnebril en twee portemon nees. Totale schade elfhonderd gulden. Uit café Yucatan in de [Passage hebben inbrekers shag, Sigaretten, sterke drank, de ver sterker, het cassettedeck en ski- schoentassen weggehaald. I Wallstreef SCHIEDAM De jonge za kenman Bud is met een typisch Amerikaanse carrièredrift op weg naar de top, bezig om alles naar zich toe te harken/Zijn grote voorbeeld is de geweten loze tycoon Gordon Gekko, in wiens kantoor Bud al snel een eigen kamer krijgt. De vrouw van Gekko, een binnenhuisar chitecten richt niet alleen Buds nieuwe flat in, maar begint ook een verhouding met hem. Dat is het gegeven van de film Wallstreet, een weinig flatteus portret van het keiharde zaken- milieu rond de.beursr.van New York. Deze rolprent wordt vrij dag^? januari vertoond bij de Filmclub,;<Nieuwsm vang 21:30 uur, zaal open vanaf, 20.30 uur. Toegang voor dona- fi teurs 4 gulden. Donateur wor den kost 5 gulden per seizoen, inclusief de eerste fUm. Deep River Quartet in Passagetheater SCHIEDAM The Deep Ri ver Quartet voert het publiek met zelfgeschreven vocale- en instrumentale, arrangementen mee in een 'sentimental jour- ney', terug naar de 'roots' van de hedendaagse popmuziek. Vrijdag 27 januari treedt het viertal op in de grote zaal van het Passagetheater. Geïnspi reerd door de 'vocal groups' uit dé jaren dertig én veertig, zoals The Ink Spots, The Mill Bro thers en The Golden Gate Quar tet, laten zij een traditionele manier van musiceren herle ven. Op het repertoire staan jazz-traditionals, blues-songs, negro-spirituals en love-ballads. Het Quartet, dat in binnen- en buitenland regelmatig optreedt voor radio en tv, bestaat uit Dick Rietveld {1ste tenor), Kees Hendriks (2ste tenor) Siebe Vink (bas/contrabas) en Wout Bijker (bariton/gitaar). De aan vang van het concert is 20.15 uur, toegang 17,50 gulden (CJP en Pas 65 15 gulden). Kindervoorstelling in De Teerstoof 1SCHIEDAM Aan de dijk staat een wonderlijke waterto ren: het water danst vrolijk op het ritme van de rode pomp. Vriendin Ida IJzerscharen houdt alles goed in de gaten, maar als haar gereedschap ei genwijs wordt en er ook nog al lerlei booswichten opduiken, komt niet alleen de toren, maar ook, Ida onder grote druk te staan. Hoe dat allemaal afloopt is zaterdag 28 januari te zien in theater De Teerstoof, Nieuw- straat 12, waar 'Het Slapend Water' opgevoerd wordt. Het is een poppentheaterstuk van Els Sorber en Marianne Rijpma, bedoeld voor kinderen van 4 tot 10 jaar. De voorstelling be gint om 14.00 uur eri kaarten kosten 3,75 gulden. Mandolineconcert in l SCHIEDAM Het Eerste Schiedams Mandoline Gezel schap ONI verzorgt op zondag 29 januari een koffieconcert in ae foyer van het Passagethea- ter. Het optreden begint om 11.30 uur, de toegang is gratis. SCHIEDAM Stads-Omroep Schiedam (SOMS) is sinds kort niet meer in de lucht en Zieken Om roep Schiedam (ZOS) zendt niet meer uit over het gemeentelijke kabelnet. Een en ander is een ge volg van een ruzie tussen de twee zelfstandige clubs vanplaatselijke omroep-amateurs, die door ge meentelijke subsidieregels aan el kaar vast geklonken zijn. „Een botsing van: twee culturen,"? zegt wethouder Aad Wiegman. Hij be spreekt de 'radio-stilte morgen met de raadscommissie voor Fi nanciën. De lokale omroep is door ge meentelijke subsidieregels gedwon gen tot samenwerking met de zie kenomroep, die échter medewer kers van SOMS de toegang tot de studio aan de Korte Haven wei gert. Waarom dat gebeurt wil voorzitter Cor Hertog van de ZOS niet zeggen. Hij wil noch bevesti gen noch ontkennen, dat de men sen van de ziekenomroep op 15 ja nuari dé studiodeur op slot hebben gedraaid omdat ze het niet eens zijn met de radio-presentatie van drie medewerkers van de stadsom- roepi. :„Ik zeg helemaal niets. Geen commentaar," is zijn enige reactie. Hertog heeft evenals voorzitter Van Wijk van het bestuur van SOMS eind vorige week zijn visie op de problematiek gegeven aan wethouder Wiegman, .die in het college van burgemeester en wet houdersnaast de geldzaken ook de kabel- en omroepaangelegenheden behartigt. De conclusie van de PvdA-politicus na die gesprekken is, dat de door de raadscommissie beoogde integratie van beide plaat selijke omroepclubs niet haalbaar is. „Er is duidelijk sprake van twee verschillende culturen. Lang heb ik gehoopt, dat men naar el kaar zou toegroeien. Het is kenne lijk onmogelijk." Wim Groeneweg, hoofdredac teur en woordvoerder van de loka le omroep, is ook tot die slotsom gekomen. „We hebben nu ander half jaar lang voor 27,50 gulden per uur studioruimte gehuurd van de ziekenomroep. Meer dan de helft van onze subsidie gaat daar aan op. Om de lieve vrede hebben we ons aangepast, maar voortdu rend hebben we strubbelingen ge had. Steeds vaker maakte men problemen. Keihard kwamen ze onlangs met de eis, dat wij drie van onze presentatoren moesten ontslaan om dat zij de irritatie zouden opwekken van'ZOS-mede- werkers. Daarop hebben we na tuurlijk neen gezegd, want er was geen enkele reden voor. De reactie op onze weigering was êen be richt, dat hangende deze kwestie wij niet meer over de studioruimte mochten beschikken. Op zaterdag 14 januari zijn we onze uitzending beëindigd met de mededeling, dat we 'in verband met technische problemen' onze uitzendingen tij delijk moesten staken. Het woord is nu aan de politiek, dat ons deze samenwerking heeft opgedron gen." Tegenover de ziekenomroep heeft SOMS daarna nog een week coulance getoond door verder te gaan met het op de kabel zetten van de ZOS-uitzendingen. Daar is nu ook een einde aangekomen. Wel zendt de ziekenomroep nog uit via het oude net van lijnen naar zieken- en bejaardenhuizen. De met 6.000 gulden per jaar en een gratis onderkomen in een gemeentepand aan de Korte Haven ook gesubsidieerde ziekenom roep heeft namelijk dan wel de macht over de studio, maar de stadsomroep is de plaatselijke om- roepautoriteit. Zij heeft van minis ter Brinkman de zendmachtiging voor de lokale ether en het kabel net gekregen. Ook was zij al ver 'gevorderd in het overleg met Om roep Rotterdam om tot plaatselijke televisieuitzendingen te komen. De bedoeling was hiermee in maart te beginnen. Onduidelijk is of door de ontstane patstelling hierin nu ook vertraging ontstaat. ROTTERDAM 'Een klein beetje moed en een tikkeltje ver trouwen in jezelf en je medemens' alsmede de betaling van 50,00 inschrijfgèld (voor niet-leden ƒ75,00) zijn de enige vereisten voor deelnemers aan de 'Droom- kursus', die de afdeling Rotterdam- -Schiedam van het Humanistisch Verbond de komende maanden geeft. Gedurende tien woensdag avonden van 15 februari tot en met 26 april kunnen deelne mers in hét Humanistisch Cen trum (Provenierssingel 48 in Rot terdam) leren 'hun eigen dromen te ontrafelen en zodoende te ge bruiken in het leven van alle dag'. En dat hoeft, aldus een toelichting, 'niet vaag of zweverig te zijn'. Belangstellenden, die via de te lefoonnummers (010) 4345945 en 4650916 meer inlichtingen kun nen krijgen, doen er 'handig' aan eerst het boek Het spel van onze dromen van Ann Faraday te lezen. Aan de hand van de in dit boek uiteengezette methode worden ter cursus 'droombeelden omgezet in alledaagse beelden'. De belangstelling voor het slaan van de eerste paal door wethouder Hans van Kleef voor een project van elf rijtjeshuizen in de Zwarte- waalsestraat was gistermiddag groot. Naast genodigden trotseerden buurtbewoners van alle leeftijden, zoals deze kinderen, de harde klappen van het heiblok om voor aan te staan bij de start van de nieuwbouw van deze premie-koop woningen met tuin. Van Kleef herinnerde eraan, dat voorheen de Klaas de Vries- school 'met een A- en een B-afde- ling' op deze grond stond. Verder wees hij op de veranderingen, die in de afgelopen jaren in de woon wensen zijn doorgedrongen. „Voor een goede aannemer is het risicoloos om in een stad als Schiedam eengezins-koopwoningen te bouwen. Nog niet zolang gele den was het ondenkbaar zoiets te doen in een stadsvernieuwingsge bied. Nu kan het wel. Een gunstige ontwikkeling waaruit ook het mee denken van de Bewonersvereni ging Zuid blijkt." au. SCHIEDAM De tentoonstel ling Bida I Koló (Leven en Kleur), beeldende kunst uit de Nederland se Antillen en Aruba, is verlengd tot en met 29 januari. Hiertoe- is besloten in verband met de grote belangstelling, die er is voor deze unieke expositie van overzeese kunst. Zondag vindt een soort afslui tingsceremonie plaats gedurende de laatste rondleiding, waarbij zo wel Nederlands als Papiamento zal worden gesproken. De Antilliaanse kunstenaar Nelson Carrilho geeft een performance. De afsluitende rondleiding, die gratis toegankelijk is, begint 29 januari om 14.30 uur. Bida I Koló is een zeer gevari eerde tentoonstelling, waarop zo wel abstracte als figuratieve kunst te zien is. Schilderijen, beelden, fo to's en sculpturen zijn er te zien. Naast een abstract albasten beeld van Hortence Brown en een uit verchroomde bumpers vervaar digd autokunstwerk hangen bij voorbeeld schilderijen van de zoge naamde primitieven Oscalia, Ola- rio en Nepomuceno en een exo tisch landschap van Roland Ri chardson. De tentoonstelling werd op 10 december door koningin Beatrix geopend. SCHIEDAM Na een loopbaan van meer dan 28 jaar bij de over heid gaat Koos Holswilder, alge meen installatiecontroleur op de afdeling inspectie van de Openba re Nutsbedrijven Schiedam, ver vroegd met pensioen. Controleur Holswilder keurde toestellen en in stallaties in de huishoudelijke sfeer. Hij had het rayon Nieuw- land en Groenoord onder zijn hoe de. In 1960 kwam hij in dienst bij de toenmalige GTB, waar hij enige jaren in de gassector werkzaam was en onder meer de massale om bouw van stadsgas op aardgas meemaakte. Daarna maakte Hols wilder de overstap naar de afde ling inspectie, waar hij bekend stond vanwege de hoge veiligheids normen die hij hanteerde. De afscheidsreceptie vindt mor gen plaats van 15.45 tot 17.00 uur in het bedrijfsrestaurant;cvani de ONS, Van Heekstraat 15M-i! teJon ui si s'lHGiS Bijscholing, herscholing en werkervaring opdoen met behoud van uitkering SCHIEDAM Een half jaar is Sylvia (19) nu van school, maar nog steeds is ze er niet in geslaagd om vast werk te vinden. Ze is gedi plomeerd kapster, met MAVO: als vooropleiding. Daarnaast heeft ze nog haar typediploma. Toch komt Sylvia niet aan de bak. „Met ne gentien jaar ben je al gauw te oud in het kapstersvak: Anderzijds vra gen ze overal ervaring, terwijl je net van school komt. Hoe kan dat nou? Belachelijk gewoon," ver woordt zij haar frustraties. Sylvia houdt het inmiddels voor gezien in de kappersbranche. Ze wil een cursus tekstverwerking gaan volgen en proberen 'ergens op kantoor' aan de slag te komen. Samen met tien lotgenoten, alle-' maal een half jaar werkloos, gaf ze gehoor aan een oproep van de Ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) om eens te komen praten over de mogelijkheden; van bijscholing,; herscholing en het opdoen van werkervaring. 1 Sylvia's wederwaardigheden op de arbeidsmarkt staan niet op zichzelf. De meeste schoolverlaters hebben soortgelijke ervaringen. Carolien (MAVO en drie jaar MEAO) kwam erachter dat ze met haar opleidingen 'nergens hoefde aan te komen'. En Miranda ver telt: „Ze vragen telkens hogere di ploma's. Om in de supermarkt vakken bij te vullen moet je bij wijze van spreken al HAVO heb ben." Sinds 1982 houdt de GSD zich gericht bezig met schoolverlaters; Als ze een half jaar werkloos zijn hebben de schoolverlaters voor het eerst recht op een RWW-uitkering. Bij die gelegenheid krijgen ze van de dienst een oproep voor eeri groepsbijeenkomst met een tweele dig doel. De jongeren worden ge holpen bij het aanvragen van de uitkering en ze krijgen voorlich ting over de mogelijkheden om zich met behoud van uitkering 'in de markt te prijzen'. Er zijn bijeenkomsten voor mensen op MAVO-niveau, voor het lager beroepsonderwijs, voor de HAVO/MEAO en er is een speciale groep voor buitenlandse jongeren met een niet afgemaakte, lagere opleiding. In heel Schiedam warén er per 1 januari nog circa 50 jeug digen zonder werk die afgelopen zomer van school zijn gekomen. Vrijwel allemaal reageerden ze po sitief op de vrijblijvende oproep van de GSD. Wie geen zin heeft in een groepsgesprek kan altijd indi vidueel terecht voor advies. „Het is de bedoeling dat ze hier weer op een spoor worden gezet," legt Leen Butter uit. Hij is coördi- Werkloze schoolverlaters worden rondge leid door Leen Butter in de na gebootste kan toorruimte, waar men ken nis kan maken met de praktik van alledag. „Wacht vooral niet te lang met kiezen. Over vyf maanden komt de nieu we lichting al weer van school, ook in Schiedam." nator van het project schoolverla- ters. „Als je na zes maanden nog niets gevonden hebt, loop je op een gegeven moment toch een beetj'e dood, denk- ik, dan raken je eigen mogelijkheden uitgeput." Volgens Butter is het vrij moeilijk te bepa len wat nu precies de resultaten zijn van de gerichte aanpak. Wel is het zo dat van de schoolverla ters die zich vorig jaar meldden inmiddels meer dan de helft 'on- derdak' is. „Maar je weet natuur lijk nooit hoe het anders gelopen "zou zijn." Het aantal werkloze schoolver laters is de afgelopen jaren overi gens sterk teruggelopen. Ontving de GSD in 1983 nog 120 jongeren op de bijeenkomsten, vorig jaar waren dat er nog maar 75, en nu dus vijftig. Butter verwacht dat het cijfer nog verder zal dalen. „De geboortegolf is over, de jonge ren leren langer door en ook het aantrekken van de economie speelt onmiskenbaar een rol." Schiedam doet vrij veel aan op leidingsmogelijkheden met behoud van uitkering. Omscholing is mo gelijk bij het Centrum Vakoplei ding voor Volwassenen (CVV), waar onderwijs wordt gegeven in lassen, metaalbewerken, elèktro- techniek en andere technische vakken. Tijdens de stage wordt werkervaring opgedaan in het be drijfsleven. De diploma's van het CVV zijn erkend en worden alom gewaardeerd. Bij het CAVV (de ad ministratieve variant van het CVV) kan men zich laten opleiden voor tal van kantoorfuncties. Er worden cursussen gegeven in tekstverwerken, boekhouden, en- zovoort. In eigen huis heeft de GSD het HOMED-project, wat staat voor Handelsonderneming met Educa tieve Doeleinden. Een compleet in gericht kantoor waar de dagelijkse praktijk tot in de puntjes wordt nagebootst. Hier worden de deel nemers niet opgeleid tot een diplo ma, wel maken ze kennis met alles wat er op een kantoor omgaat, in clusief de modernste apparatuur. Subsidie Voor sollicitatietraining kunnen de schoolverlaters terecht op een cursus die wordt georganiseerd in samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau. Het opdoen van werkervaring is mogelijk in het kader van het Jeugdwerkgaranti eplan. Met subsidie van het minis terie van Sociale Zaken heeft de gemeente een aantal tijdelijke ba nen van 19 uur per week gecre ëerd voor werkloze jongeren onder de 21 jaar. De jongeren worden minimaal zes maanden geplaatst bij een gemeentelijke dienst, een ziekenhuis of bejaardentehuis. Ruim 160 mogelijkheden zijn er, met onder andere verzorgend, technisch en administratief werk. Gedurende deze stage krijgen ze het minimumloon uitbetaald. Na afloop wordt samen met het GAB gespeurd naar een passende vaca ture op de arbeidsmarkt. De erva ring leert dat veel jongeren met deze werkervaring doorstromen naar een betaalde baan. Wie niet precies weet wat hij wil, kan bij het GAB aankloppen voor een aantal tests. En wie het idee heeft dat er iets aan zijn op leiding ontbreekt kan op gesprek bij Hans Verlinden van het Buro Vervangend Werk van de GSD, om alle kansen en mogelijkheden nog eens precies op een rijtje te zetten. De groep van elf MAVO-klanten laat de stortvloed van informatie enigszins gelaten over zich heen komen. Het verhaal van Verlinden bevat een duidelijke waarschu wing: „Je kunt denken: ik red het wel met het diploma dat ik nu heb. Maar wacht toch vooral niet te lang met aangeven van wat je wilt. Over twee jaar ben je zo sterk in het nadeel. En vergeet niet dat er over vijf maanden al-' weer een nieuwe lichting school verlaters aankomt, ook in Schie dam." De helft van de groep, geeft te kennen op korte termijn gebruik te willen maken van de aangebo den mogelijkheden. Over drie maanden is er weer een bijeen komst: voor die leden van de groep die dan nog steeds geen baan heb ben. Wie er dan zeker niet bij zul len zijn? Niemand durft het te zeg gen. Toch is de stemming niet echt somber. „Ik denk dat het wel gaat lukken," besluit Miranda optimis tisch, „Al moet je er wel heel wat voor over hebben." Ik wil formule 1 racen in Rotterdam omdat dat me leuk lijkt. (Tekening Rudie van Hoek, 10 jaar, Rotterdam) Wy boffen eigenlyk dat we in Nederland wonen. Neder land is een rijk land maar bij voorbeeld Bangladesh, Nepal, India, Fhilippijnen of Indone sië zijn hartstikke arm. Want daar hebben ze geen magne tron, televisie of compact disc. Wij hebben electriciteit en in de arme landen niet. De huizen zijn niet van steen maar van hout en met een overstroming storten die huizen zo in. Dus we mogen blij zijn dat we in Nederland wonen. Rudi van Hoek, 10 jaar Rotterdam Ik bof dat ik niet in Fhilip pijnen of bij arme landen woon. Want daar in arme lan den hebben geen eten en ze hebben ook geen huizen, en ze hebben geen scholen en nog veel meer die hunnie niet heb ben. Maar bij Nederland of bij andere tónden wil ik wel wo nen. Want daar hebben ze al les. eten huizen scholen zieken huizen en nog veel meer. Maar ik wil wel naar die arme lan den .wel geld stuiuiren dat vindt ik wel leuk. En somige kinderen hebben ook geen Ou-, ders en dat is wel zielig voor die kinderen, einde. Dilek Duran, 9 jaar Rotterdam Ik vind dat ik bof dat ik in Nederland ben geboren. Maar de kinderen die in Nepal of in Bangladesh zijn geboren die hebben het juist heel moeilijk. Daar is het zo de ene ramp na de andere. Ik vond Bangladesh nog het ergste eerst de hele er ge overstroming. Daar door stierven tienduizende mensen de helft er van waren kinde ren. Dat vond ik heel erg. Toen alles weer goed was kwam er weer een overstoming. Toen stieven er weer heleboel men sen. Ik wil dat dit nooit meer gebeurt. Dominique v.d. Doorn, 9 jaar Rotterdam De mensen die in Nederland wonen, zijn rijk. Bijvoorbeeld, denk maar aan Bangladesh, Ne pal en Indoenesië of andere ar me landen. Hun hebben het niet goed. Maar in Nederlahd bof je eigenlijk. Want in de ar me landen slapen ze soms op straat of in dozen want ze heb ben geen geld om een.huis te kopen en ook geen eten. Dat is niet leuk. Als de mensen uit ar me landen honger hebben en veel mensen gaan dood van de' honger en dorst en warmte. Astrid Ramdhan,'9 jaar Rotterdam nnnv «vwïoW n or ild'/ riv h'tl n< J60 439m ÖX JJ09D HUHBt Wtoïïi Stuur'je brief"naar HET VRIJE VOLK, Brieven voor Kinderen; 'i: Postbus 2999, 3000 CZ Rotterdam, graag met vérmelding van Je haam, Je adres, Je leeftijd en Je woonplaats. v V-

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1