Glaring animo voor bejaardenalarm Buitenlanders lichten elkaar voor 'In rooie gemeente hoort ook een rooie jeugdclub' I Tóekomst van Brouwer BV blijft onzeker Weinig abonnees zijn wel tevrèden óver het Centraal Alarmerings Systeem Winnares Cameréttën'88 vrijdag in DëTéerstoof Martino's treden gratis op voor bejaarden Geld en sieraden buit bij inbraken Gewapende overval 'Schipper' Guus Klepke leidt en financiert de enige 'linkse padvinderij' in ons land lillg ipl SCHIEDAM Er is nog geen oplossing gevonden voor het personeelvan het failliete bedrijf Brouwer Interieurma- kers BV aan de Nieuwe Haven. Wel heeft, inmiddels het Ge meenschappelijk Administra tiekantoor de salarisbetaling overgenomen, maar afspraken voor de toekomst zijn nog niet gemaakt. Door een communica tiestoornis tussen curator mr. C.van. der Boom en de vak bondsvertegenwoordigers is Voor gisteren gepland overleg niet door gegaan. De vakbondsvertegenwoor- digers Kukelkorn (FNV) en Kwappenberg (CNV) hebben gistereneen vergeefse reis naar Schiedam gemaakt om te praten over de overname van personeel van het failliete Brouwer. Interieurmakers BV. Curator mr. C. van der Boom uit Vlaardingen kwam niet op dagen. De vakbondsmensen hebben wel met directeur en eigenaar Brouwer aan tafel ge zeten en ook was aanwezig de heer T. Overmeer, die perso neel zou willen overnemen. Kukelkom: „Ik heb échter nadrukkelijk de boot afgehou den, want zonder de curator kan er natuurlijk niets over ,zo'n bedrijf beslist worden. Brouwer wil daar geen begrip voor opbrengen, maar hij heeft wel meer problemen met de re gels van de faillissementswet." Dé Vlaardingse curator rea- geèrde vanmorgen verbouwe reerd op de mededeling, dat men vergeefs op hem had zit ten wachten. „Ik heb op mijn kantoor zitten wachten op Ku kelkom, want ik had dan wel ondanks de afspraak geen brief van hem ontvangen, maar wel tijd vrijgehouden. Dit is dus een zeer vervelend misver stand. Ik zal Kukelkorn direct bellen." Kukelkom bevestigde later, dat het misverstand is ontstaan doordat zijn brief naar een ver keerd adres was gezonden. „We hebben de zaak inmiddels recht getrokken en voeren morgenmiddag óverleg.", Volgens mr.' Van der Boom zijn inmiddels al tien man van Brouwer in dienst genomen door het moederbedrijf Soundi. Enkele andere personeelsleden hebben ook weer werk gevon den. De afhandeling van de ou de rechten van personeel hoopt de 'curator nü .spoedig met de vakbond 'geregeld te hebben. "„Vain een regelrechte overna me van het bedrijf is mij overi- "gens nog niets hekend. Ik heb slechts verzoeken gehad van opkopers en mensen, die delen van het bedrijfsmateriaal wil len overnemen." SCHIEDAM De bejaarden in Schiedam lopen niet warm voor het Centraal Alarmerings Systeem (CAS), dat sinds 1984 in deze ge meente in bedrijf is. Eind vorig jaar waren er slechts iets meer dan honderd abonnees, die ge bruik maken van het destijds als veel gevraagd gepropageerde sys teem. De opbrengst van aansluit kosten en abonnementsgeld be draagt nauwelijks een derde van de kosten blijkt uit een rapportage van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS). Het alarmeringssysteem is des tijds vooral ingesteld om oudere mensen in staat te stellen langer zelfstandig'te kunnen blijven wo nen. Zij kunnen via het CAS-net het permanent bemande bewa kingscentrum waarschuwen als zij hulp nodig hebben. Vanuit dat centrum wordt dan de gewenste assistentie ingeschakeld. - De gebruikers van het systeem zijn over het algemeen tevreden. Het CAS functioneert naar wens. Meermalen is het voorgekomen dat dank zij een alarmering via dit systeem abonnees uit de. nood ge holpen werden. In 1985 werd der tig maal alarm geslagen via het CAS-net en in 1986 46 keer. In 1987 steeg het aantal meldingen tot 124, terwijl het aantal abon nees slechts met 25 was toegeno men tot 102. In de ontwikkeling van het ge heel zit geen schot, menen de rap porteurs van de ONS. „In tegen stelling tot berichten uit andere gemeenten blijft in Schiedam het aantal abonnees op het CAS achter bij de prognose waarvan hij de aanleg is uitgegaan," krijgt de raadscommissie voor Financiën en Nutsbedrijven in een recente rap portage meegedeéld. Dank zij extra stimulerings- steun van het ministerie van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur (150.000 gulden) en een donatie uit het gemeentelijke Fabri-fonds (400.000 gulden) heeft het CAI- bedrijf van de ONS de de laatste jaren de tekorten kunnen opvan gen. Het; kabelnet is inmiddels technisch 'geschikt voor alle soor ten alarm-aansluitingen. Een abonnement op het alarm- net kost 11,10 gulden per maand. De aansluitkosten zij afhankelijk' van de plèk van dè woning. Indi viduele aanvragers zijn maximaal eenmalig 450 gulden kwijt voor de aansluiting op het alarmeringssys- teem. v'Y/'-V P:* Regionaal steunpunt Hayat geeft Turkse en Arabische vrouwen informatie over gezondheidszorg SCHIEDAM Gezond voedsel is belangrijk, net als een bevol kingsonderzoek naar baarmoeder halskanker. Turkse en Marokkaan se meisjes krijgen dergelijke infor matie over uiteenlopende onder werpen in de gezondheidszorg via de lessen op school. De moeders van die jonge immigrantenkinde ren worden echter moeilijker be reikt. Voor hen is Hayat in het leven geroepen. Hayat is een regionaal steunpunt dat voorlichting ver zorgt over gezondheidszorg voor Turkse en Arabische vrouwen. Op Hayat worden buitenlandse vrou wen opgeleid die voorlichting gaan geven. Deze week is het steunpunt voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis geopend in twee lokalen van de Meidoornschool in Vlaar dingen. De start van het steunpunt werd verricht door mevrouw T. Dekkinga, beleidsmedewerkster van het ministerie van Sociale Za ken. Volgens Dekkinga is er veel geld beschikbaar voor voorlichting aan buitenlanders. Punt was hoe dat het beste kon worden besteed. Al enkele jaren krijgen Turkse en Marokkaanse vrouwen taallessen.' In de afgelopen drie jaar heeft het plaatselijk Educatief Centrum (PEC) in Vlaardingen drie oplei dingen van een jaar verzorgd, voordat Hayat op touw werd gezet. Niet alle1 tachtig meisjes die deze cursussen hebben gevolgd zijn als voorlichtster werkzaam. Een groot deel heeft voor een vervolgoplei ding in de gezondheidszorg geko zen. Hayat, de organisatie .die voor die cursussen werd Opgezet, geldt nu als landelijk voorbeeld. „Ge meenten in het land die een subsi die aanvragen sturen we door naar Hayat om te bekijken hoe ze het budget kunnen besteden," aldus Dekkinga. Ze zei dat er vier jaar geleden slechts gedroomd werd van het geven van vol rlichting aan buitenlandse vrouwen door SCHIEDAM Theater De Teerstoof presenteert vrijdag de winnares van het Cameret- tenfestival '88, de cabaretière Ien van Duijnhoven. Zij won zowel de juryprijs als de pu blieksprijs met haar program ma 'En we noemen haar...' Daarin speelt Ien van Duijn hoven een jonge vrouw, Anja: een heel beschaafd, een keurig meisje.' Zoals ieder mens heeft ook Anja fantasieën. Keurige en minder keurige fantasieën, herinneringen, wensen, dro men'frustraties. Maar aan de buitenkant is niets te zien. Totdat Anja alleen is: dan bor relt alles wat in haar leeft naar boven. Met als enige getuigen de radio, de spiegel, een berg met oude kleren en het publiek laat Van Duijnhoven de ver schillende kanten van Anja zien: de eerste stappen in de liefde, de band met haar ou ders en het verschil tussen sprookje en realiteit. Daarbij zingt Anja liedjes over haar moeder, over mannen en over zichzelf. De voorstelling begint om 20,30 uur, toegang 9 gulden (Pas 65 en CJP 7,50 gulden). SCHIEDAM In de aanbie ding: gratis voorstellingen van de Martino's. Vanwege de bezuinigin gen op de bejaardenzorg kunnen de verzorgingstehuizen steeds min der activiteiten organiseren. Dat bracht het Schiedamse artiesten duo op een idee. Van alle bejaar dencentra, gezinsvervangende te huizen enzovoort die dè komende Op Hayat, het steunpunt voor voorlichting aan buitenlandse vrouwen, bekijken immigranten het lesmateriaal dat speciaal voor hen is'ont- wikkeld. Turkse en Arabische vrouwen krygen de informatie over voedsel en ziekten in hun eigen taal.' immigranten zelf in hun eigen taal. Ook de directrice van het PEC, T. Brinkman, legt uit dat er te lang informatie is gegeven door Nederlanders zelf. De nu bij Hayat opgeleide voorlichtsters versprei den hun informatie via buurthui zen en immigrantenorganisaties. Coördinatrice M. Werlich ver telt dat er een kloof is ontstaan tussen de gezondheidszorg en de immigranten. Werlich: „Te lang werd gedacht dat moeilijkheden met buitenlanders te wijten waren aan een gebrekkige kennis van het Nederlands. Veelal ligt"* het juist aan het cultuurverschil, niet aan de taal." Hayat probeert het gat te dichten .dat bijvoorbeeld met de;, artsen of de GGD door verschil in cultuur kan ontstaan. Werlich geeft het voorbeeld van het baarmoederhalskanker- onderzoek. „De deelname van bui tenlandse vrouwen was vrijwel ni hil," meent Werlich. „Wij merk ten dat die vrouwen niet wisten waar het onderzoek voor diende. Het bezwaar werd nog groter als mannen het uitstrijkje maakten." Dè toen* nog bij het PEC opgelèide voorlichtsters boden uitkomst. Zij zochten de immigrantenvrouwen op, en.legden met speciaalvoois hen ontwikkeld lesmateriaal uit waartoe zo'n onderzoek precies dient. Verder wordt er uitleg gegeven over onderwerpen als zwanger schap, baby- en peuterverzorging, veiligheid in huis, seksuele voor lichting en voedsel. Brinkman: „Neem voédsel. Onderzoek wees uit dat'er veel Engelse ziekte on der immigranten voorkomt. Oor zaak bleek een gebrek aan vitami nen. Door hen te vertellen dat ze vers iv.yoedsel kunnen, /bereiden dring je;dié/ziektè tèrug^sDatis een taak van-' de medewerksters van Hayat." De meisjes met een afgeronde opleiding in de gezondheidszorg gaven al enkele jaren vrijwillig voorlichting. „Ze misten echter een stuk ondersteuning," zei Dek kinga. „Dat probleem is met het steunpunt Hayat nu opgelost." een gratis optredenvan"" het; twee-; tal aangeboden.i 'ti.7' Speciaal '.voor gelegenheid hebben dé' 'Martiho's;1 hun'1'vaste programmawat aangepast. Het leuke Nederlandseliedjes," 'gé bracht door twee vrolijke jongens. Het duo bestaat nu anderhalf jaar en treedt zeer regelmatig op door het hele land, met een show vol jong talent. Instellingen die inte resse hebben in de benefiet-tour kunnen schrijven naar Martin Roos Productions, Postbus 398, 3100 A J Schiedam. SCHIEDAM Bij een inbraak in een woning op de eerste etage aan het Schubertplein zijn siera den en buitenlands geld gestolen. Dè dieven kwamen binnen via een balkon, forceerden de deur en doorzochten het huis. Een soortge lijke insluiping deed zich voor aan het Lisztplein. De inhoud van kas ten en laden werd overhoop ge haald. De bewoners missen acht tienhonderd gulden. Door het ingooien van een deurruit verschaften indringers zich de toegang tot de kantine van de sportvereniging Hermes-DVS. Gestolen zijn een kleuren-tv ter waarde van tweeduizend gulden en en onbekende hoeveelheid snoepgoed. Biljartcafé De Kleine Confïance aan de Rotterdamsedijk kreeg eveneens ongewenst bezoek te verwerken. De buit bestond uit een onbekende hoeveelheid siga retten, drank en geld. Van een woning aan de Burg. Knappertlaan werd een ruit ver nield en vervolgens doorzocht. Een onbekende hoeveelheid sieraden werdmeegenomen. Slager Pim van Eijk van de Hoogstraat mist uit zijn etalage voor veertig gulden aan rookworsten. De greep in de uitstalling werd gedaan na het in gooien van een ruit. Hiervan is de schade aanzienlijk groter: acht tienhonderd'gulden. SCHIEDAM Bij een gewa- pende; overval in een snackbar aan de Gordonstraat hebben vanmor gen 'twee" mannen achthonderd guldenbuitgemaakt. Omstreeks half vier stapte het gemaskerde duo binnen.* Met een mes en een vuurwapen bedreigden ze de eige* naar en maakten hem het geld af handig. De overvallers ontkwamen aan een ih; haast opgezette achter-; volging. - Ook de politie raakte het /spoor bijsterl'p? SCHIEDAM Achterhaald? Niet meer dan deze tijd? Kom er niet mee aan boord bij Guus Klep ke. „Wat een onzin," verzucht de ruig bebaarde Schiedammer. Maar hij wil het best nog een keer uitleggen: „In een van ouds her rooie gemeente is er plaats voor een rooie jeugdvereniging, zo simpel is dat nou. Het socialis me is toch een enorm waardevol le levensgrondslag? We hoeven ons toch nergens voor te scha men? Dan moet je ook gewoon voor die principes durven uitko men." Vooral de PvdA moet het ont gelden in de ogen van de socialist in hart en nieren. „Ze zijn bang geworden om een rood stempel te krijgen, ze willen een brede mid denpartij zijn. De PvdA hecht geen waarde aan een sterke jeugdbeweging, ze houden de boot af. Vandaar dat ze ook bijna geen jongeren meer hebben. Ach, het is allemaal een grote grauwe mas: sa geworden, in de hele maat schappij. Ieder voor zich en God voor ons allen." Guus Klepke, in het dagelijks leven meteropnemer bij de ONS, is leider van de enige overgeble ven socialistische jeugdvereniging in ons land, de Rode Valken. De overige clubs hielden het na 1958 voor gezien. De vereniging, tien jaar terug door Klepke opgericht, telt 25 leden en vier leiders. De jonge Valken (6 tot 12 jaar) zijn wekelijks te vinden in het houten verenigingslokaaltje aan de Chur- chillweg, de ouderen (tot en met 16 jaar) komen bij elkaar op het clubschip De Groene Vrede, dat in de Gorzen ligt afgemeerd. Linkse padvinders, dat zijn het eigenlijk. De activiteiten van de Valken lopen grotendeels parallel met die van scouting: zeilen, met boten omgaan, handvaardigheid, spelletjes, veel de natuur in en natuurlijk zoveel mogelijk op kamp, uiteraard met kampvuur. Ook het clubhuis in Schiedam- Noord ademt die sfeer: een bord met knooptypen aan de wand, maritieme snuisterijen, opgezette vogels, vlaggen en herinneringen aan internationale uitwisselin gen. Optrekken De 'rooie hopman' licht zijn fi losofie toe. „Alles wat je in de eerste tien jaar meemaakt, loopt als een rode draad door de rest van je leven. Als je geen teder heid van je ouders ontvangen hebt, kun je het ook niet doorge ven." Daarom is het volgens jeugdleider van belang om kinde ren al vroeg te leren elkaar te helpen, waardering voor elkaar te tonen en open voor elkaar te staan. „In de oudere groep heb ben altijd HBS'ers, LTS'ers en gymnasiasten met elkaar omge gaan, 'en dat gaat prima. Je ziet dat ze rich aan elkaar optrek ken." Daarin ligt volgens de Schie dammer het voornaamste ver schil met de 'gewone' padvinders, waar men veel individueler bezig is. Hiërarchisch, met veel insig nes, rangen en standen. „En ze moeten het Wilhelmus leren, ter wijl het koninklijk paar optreedt als beschermheer en -vrouwe. Dat kan je toch nauwelijks links noe men?" Leuk Net als in de AJC is roken en drinken er niet bij voor de Rode Valken. Opmerkelijk genoeg ech ter wil Klepke op geen enkele manier te boek staan als AJC- nostalgicus. „Dat gehuppel om die meiboom deed mij niets hoor, echt niet. De meeste AJC'ers lo pen bij wijze van spreken nu nog in korte broek, maar ze zijn wel Wm Guus Klepke, leider van de enige overgebleven socialistische jeugdvereniging in ons land, temidden van zijn Rode Valken. „Alles watje in de eerste tien jaar meemaakt, loopt als een rode draad door de rest van je leven." vergeten om het socialisme aan hun kinderen over te dragen." Met zijn groep deed de jeugd leider mee aan vredesdemonstra- ,ties, was hij aanwezig bij de ont hulling van het monument voor de oud-Spanjestrijders en viert hij steevast 1 mei. Maar ook bij de Sinterklaasintocht, Jeugdland en de Brandersfeesten geven de Val ken acte de presence. „Alleen bij dat soort gelegenheden in uni- form, hoor. Verder nooit. Het zijn trouwens de kinderen die daarom het hardst vragen." 'Schipper' wordt Klepke door de kinderen genoemd, omdat hij zo vaak op de boot te vinden is.. 'Moederlijk en gemoedelijk' wü hij met zijn pupillen omgaan. Wie geen zin heeft in een spelle tje, hoeft niet mee te doen. Om de haverklap klampen de kinderen hem aan met de, meest uiteenlo pende verzoeken. ;,Leuk," luidt het eenstemmige antwoord op de vraag hoe ze het vinden op de club. Geen week willen ze: overslaan. Eeije (10) heeft vooral genoten van het zeil kamp in België: „Want toen ver stond ik het bijna niet en dat vond ik wel leuk." Cindy (ook 10) weet na lang nadenken dan toch een minpuntje op te diepen: „Af en toe vertelt de schipper heel lange verhalen en dan moeten we al maar luisteren." De padvinde rij kennen ze ook allemaal wel. „Maar bij ons op de dub is het toch leuker," vindt Sylvia (8). Hoewel de Rode Valken geen grote vereniging is, blijft het le dental vrij stabiel. Toch kijkt Klepke met de nodige jaloezie naar de Scandinavische landen, Oostenrijk, Westduitsland, België en Israël, waar de beweging een bloeiend bestaan leidt. De Rode Valken hebben vertakkingen in meer dan dertig landen over de gehele wereld. „Als je de buitenlandse verge lijkt met de situatie in Nederland is het hier maar een heel verdrie tige bedoening natuurlijk," meent Klepke. „In het buitenland kun nen ze zich trouwens absoluut niet voorstellen datje bij ons he lemaal geen rode jeugdclubs hebt." De schipper is er vast van overtuigd dat het niet ligt aan ge brek aan belangstelling. „Het is eerder een tekort aan kader. Ik 'weet zeker dat twee enthousiaste jongelui in Vlaardingen in no ti me een leuke afdeling uit de grond zouden kunnen stampen. Dat slaat meteen aan, ik weet het zeker." Subsidie heeft Klepke nooit aan willen pakken. „Ik kon geld krijgen van het Alewijn de Groot-fonds, van de jeneversto kers dus. Maar als je tegen drank bent, kun je dat toch niet doen?". Bijgevolg draaien de Valken fi nancieel op contributies en het privé-geld dat Klepke erin steekt! „Ik vind het niet de slechtste ma nier om m'n geld te besteden. We zijn nu bezig een oude zeil-coaster uit 1909 weer zeilklaar te maken. Kost een ton. Heb ik natuurlijk niet, maar we gaan gewoon pro beren om het uit alle hoeken en gaten bij elkaar te schrapen."

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1