Carnavalsoptocht trekt veel deelnemers Bijzondere auto in het Stedelijk Museum Geen geiuids-, maar een rommelscherm Moerman bedong behoud van 'Hoogstad' Koffiejuffrouw keert niet terug Ruziënde omroepen moeten de uitzendingen hervatten Yoga-dag voor ouderen FNV ADVISEERT ÓVER DE AAW-UITKERING Populieren onder de bijl Duller in Podium Finale bandstoten Dweilen in Vier Molens Door Rein Wolters SCHIEDAM „Ongelooflijk, dit jaar ging het bijna vanzelf." Lydia en Arie Verwaal (32 en 35 jaar en gelukkig getrouwd) vormen de p.r.-commissie van carnavalsvereniging De Rietzeilers. Het duo is dik tevreden. Hun wer vende en promotende werk werpt duidelijk vruchten af. „Zeldzaam, zoveel groepen en wa gens als er dit jaar deelnemen aan de stadsop- tocht," glundert Arie terwijl hij wijst naar de lijst waarop 75 deelnemende eenheden staan vermeld. Eergisteren is de inschrijving voor deelname gestopt. Weinig moeite had de vereniging met de werving van advertenties voor een speciale camavalskrant. „Ook dit onderdeel ging bijna vanzelf. Het carnaval is ingeburgerd, een van zelfsprekende zaak geworden. Prima, dat moe ten we zo houden." Zoals bekend slingert zich zaterdag voor het 15de jaar de traditionele carnavalsoptocht van De Rietzeilers door Brandersgat. Lydia en Arie noemen de bonte karavaan de langste die ooit in de stedelijke carnavalsgeschiedenis is sa mengesteld. „Andere jaren is steeds hard ge trokken om aan voldoende deelnemers te ko men. Vaak lukte het maar nipt. Nu hadden we geen enkele moeite. Ook hieruit blijkt overdui delijk dat het carnaval zich een vaste plaats in de stad heeft veroverd. Wanneer de optocht za terdag net zo gesmeerd verloopt als de voorbe reidingen, dan gaan we een geweldige happe ning tegemoet," verwacht Arie Verwaal, die in het dagelijks leven directeur is van een ver- warmingsbedrijf aan de Nieuw Mathenesser- straat. Net zoals' zijn vrouw Lydia bezet hij' bij de Rietzeilers een drukke bestuursstoel en zet hij zich belangeloos in. „Tijd heb ik er eigenlijk niet voor, maar het is ontzettend leuk werk. Dus maak ik er de tijd voor." En met een com pliment in de richting van Lydia: „Zij verzet het meeste werk, bergen desnoods. Trouwens, iedereen binnen de carnavalsvereniging werkt hard. Ieder op zijn eigen terrein. Ik denk dat daarin de kern van het succes ligt." De stoet vertrekt zaterdag omstreeks 13.00 uur van de Burg. Honnerlage Gretelaan en zal een lengte hebben van ruim twee kilometer. Er rijden en lopen 75 eenheden (versierde wagens en groepen in mee). Lydia Verwaal schat dat duizend mensen meedoen. Bijzonder is de deelname van de paairden- sportvereniging De Spaland Ruiters, die dit jaar twintig jaar bestaat. Middels de carnavals optocht stelt de vereniging het publiek op de hoogte van twee jubileum-evenementen (jubile- .umloop op 22 april en feestdag/open dag op 3 juni). In de carnavalsoptocht maken de Spa- Zoon Mark van vier jaar is ook een liefhebber van carnaval. Lydia en Arie Verwaal stop pen veel van hun schaarse vrjje tijd in het promoten van De Rietzeilers. land Ruiters opnieuw kenbaar dat ze een ver gunning wensen om op eigen terrein het bou wen van een binnenmanege toestaat. Hiermee wil de vereniging veilig stellen dat de ruiters hun sport onder elke (weers)omstandigheid kan blijven beoefenen. Uit de Belgische jeneverstad Hasselt stappen de Borrelmannekes in de stoet mee. Kinderen kunnen zich vooraf aan het vertrek van de stoet in het dienstencentrum De Vier Molens gratis laten schminken door een speciaal team van de Bondsspaarbank. Ze kunnen terecht van SCHIEDAM In het Stedelijk Museum wordt vanaf morgenmid dag aan de tentoonstelling Bida I Koló (leven en klein:) een bijzonde re auto toegevoegd. Het is een Dai hatsu Charade, die is beschilderd door de Antilliaanse kunstenares Hellen Sint Jago. De auto is af komstig van een jubilerende dea ler uit Purmerend. De cirkels op het dak van de au to geven door hun kleuren de ras sen van de wereld weer. De grote vlinders op de voorzijde geven een beeld van de vrijheid. Ook de sa menhang tussen Japan (het land waar de auto vandaan komt), Ne derland en het geboorteland van de kunstenares zijn door de land skieuren te herkennen. Bida I Koló duurt nog tot en met zondag 29 januari. SCHIEDAM Mensen die ou der zijn dan 55 jaar kunnen op woensdagmorgen deelnemen aan yoga in het Kruisgebouw aan de Van Swindensingel 40. De lessen worden gegeven door de heer M. Simon aan ten hoogste zestien deelnemers per keer. Hij doceert twee groepen: van 09.00 tot 10.00 en van 10.00 tot 11.00 uur. Deelnemen kost per keer vier gulden. Het meebrengen van een handdoek is noodzakelijk evenals het aantrekken van ge makkelijk zittende kleding. De eer ste les is vrijblijvend en kosteloos. Aanmelden bij de Stichtü Geco ördineerd Ouderenwerk, Fr »klin- straat 11a, tel. 4264195. Volgens Anneke van Gurp- Verkaaik, functionaris ouderen werk, is yoga een middel om op natuurlijke wijze zichzelf terug te vinden door middel van Iichaams- ademhalings- en concentratie oefeningen. „Het leven in deze tijd betekent voor velen een voortdu rende lichamelijke en geestelijke inspanning. Vaak leeft men onder een constante druk. Dit brengt met zich mee dat de mens minder aan zichzelf toekomt. De yogalessen zijn erop gericht om het lichaam te versterken, de geest te ontspan nen en het hervinden van het zelf vertrouwen." 11.30 tot 13.00 uur. Clown Riki neemt hen daarna op sleeptouw in de carnavalskaravaan. In verband met het carnaval mogen de cafés in de periode van 27 januari tot en met 7 fe bruari op een avond naar keuze tot vier uur 's nachts open zijn. In muziekcafé Podium vindt zaterdagavond het Antiliaans wintercarnaval plaats. Bezoe kers zullen daar door een jury onder voorzitter schap van directeur Hans Paalman van het Ste delijk Museum op hun kleding worden beoor deeld. SCHIEDAM Het FNV- informatieteam voor uitkeringsge rechtigden wil graag in contact ko men met mensen, die menen nog rechten te kunnen laten gelden op een AAW-uitkering. Het gaat om vrouwen die voor 1 oktober 1979 arbeidsongeschikt zijn geworden, maar in verband met een huwelijk geen uitkering hebben ontvangen. Na overleg met het Gemeen schappelijk Administratie Kantoor in Vlaardingtji heeft het FNV- informatieteam tot deze oproep be sloten. De indruk bestaat, dat ve len nog geen aanspraak hebben ge maakt op hun recht op een AAW- uitkering. Mensen kunnen met vragen te recht op de spreekuren van de werkgroep uitkeringsgerechtigden in de Blauwe Brug aan het Bach- plein (dinsdags van 10.00 tot 12.00 uur) en in het FNV-infocentrum aan de Lange Kerkstraat 56 (vrij dag van 11.00 tot 15.00 uur). Een vier meter hoog wilgenscherm moet op het industrieterrein aan de Fokkerstraat het rommelige aanzicht wegnemen, dat het vuilver- werkingsbedrijf Wijnstekers (Wijntrans) daar biedt. Het bedrijf, dat destijds in het nieuws kwam als vuilstorter in Lek- kerkerk, vestigde zich als eerste in het industriegebied langs de spoorlijn naar Delft. De aangrenzende terreinen liggen al geruime tijd onverhuurbaar. De gemeente hoopt door om dat terrein nu een 150 meter lang scherm van wilgentenen neer te zetten poten tiële huurders niet meer af te schrikken. Het scherm bestaat uit levend materiaal, dat zijn bladeren behoudt en waarin ook groei zit. Een soortgelijk scherm zal ook verrijzen aan de rijksweg bij Bijdorp als onderdeel van het geluidsscherm. SCHIEDAM Dertig populie ren, vier elzen en twee acacia's vallen volgende maand onder de houthakkersbijl. Ze worden ver vangen door veertig trilpopulieren. De bomen staan op het sportcom plex Harga en zijn volgroeid. Een aantal bomen is zelfs topzwaar en levert gevaar op. In dc afgelopen jaren zijn er dan ook al zes omgewaaid. Het treinverkeer ondervond hiervan de nodige hinder. Op het terrein tussen de Slacht- huisbuurt en het complex van de begraafplaats en crematorium Beu kenhof worden zeven populieren gerooid. Deze grote bomen belem meren de hoofdbeplanting (lindes) in de groei. Burgemeester Van Lier: 'Hij koesterde een duidelijke wrok tegen de gemeente om vroegere onteigeningen' Door Ben van Haren VLAARDINGEN De aankoop van hei landgoed Hoogstad van wijlen dokter Comelis Moerman, waarover de gemeenteraad volgen de week moet beslissen, is bijna twee jaar geleden al beklonken. Op 9 maart 1987 zetten burgemeester A. van Lier en de toen 94-jarige arts ten overstaan van notaris J. Deurloo hun handtekeningen on der een overeenkomst, die de ge meente het eerste recht van koop gaf. Tegelijkertijd werd vastgelegd, dat de gemeente ten minste 25 jaar na het overlijden van de om zijn kankertherapie over de gehele we reld bekende arts als een soort mo nument de bebouwing en aangren zende erven op het terrein tegen over het Kolpabad overeind houdt en goed verzorgt. „Ettelijke keren ben ik, soms met mijn vrouw, bij dokter Moer man op bezoek geweest om over deze overname te praten," vertelt burgemeester Van Lier. Hij wordt door vriend en vijand geroemd om de zorgvuldige manier, waarop hij deze delicate zaak heeft afgehan deld. De eerste ontmoeting tussen beide heren dateert van 1984. Voordien wilde dokter Moerman niks weten van de gemeente. Van Lier heeft dat diverse keren van de vorig jaar op 27 augustus over leden arts moeten horen. De ongehuwde Cornelis Moer man heeft het nooit kunnen ver kroppen, dat omwille van de aan leg van de Westlandseweg en de Burgemeester Heusdenslaan delen van het landgoed Hoogstad op ini tiatief van de gemeente zijn ont eigend. Hij was daar op 6 januari 1893 zelf uit bemiddelde ouders geboren en begon er als jong afge studeerde huisarts aan zijn experi menten met duiven voor de ont wikkeling van een therapie ter be strijding van kanker. Hij was daar al volop mee in de weer en boekte steeds meer succes sen, toen de oprukkende stad de len van zijn landgoed opeiste. Zijn in eigen hokken gefokte duiven verloren het veld, waar ze gewend waren hun voedsel te zoeken, en werden bedreigd door het steeds dichterbij komende verkeer, rede neerde Moerman. In de jarenlange onteigeningsprocedure moest hij meedogenloze kritiek slikken op zijn als 'onwetenschappelijk' beti telde werk. Burgemeester Van Lier over zijn ontmoetingen met dokter Moerman: „De heer Moerman koesterde een duidelijke wrok te gen de gemeente. Dat bleek zeker in het begin. Hij sprak met weer zin over de onteigeningen. Toch was het initiatief om te praten van hem uitgegaan. Hij wilde, dat de gemeente er zorg voor zou dragen dat na zijn overlijden op 'Hoog stad' het een en ander achterbleef als een soort monument. „We zijn uiteindelijk tot afspra ken gekomen en hebben die bij de notaris vastgelegd. Op tekening is aangegeven waarom het allemaal gaat. Behalve het grote pand met rf tot aan de sloot stond hij erop, dat ook de duivenhokken, de op rijlaan, de boomgaard en zo behou den zouden blijven." Volgens de overeenkomst heb ben drie taxateurs na het overlij den van dokter Moerman geza menlijk de overnameprijs bepaald. De gemeente benoemde de Baarnse onteigeningsdeskundige Y. A. de Boer, namens de erven wees de heer W. M. de Zeeuw de Vlaar- dingse makelaar-taxateur B. van Driel aan en de twee deskundigen kozen makelaar-taxateur A. Kolpa uit Rotterdam als hun arbiter. De vastgestelde prijs is 2,7 miljoen gulden. Het gemeentebestuur vindt, dat de koop van groot belang is voor de verdere ontwikkeling van de stad. „Tevens juichen wij het feit h toe dat op deze wijze een van oor-" sprong zeventiende eeuwse boeren hoeve voor het nageslacht behou-.o den kan worden," schrijft het in U zyn voorstel aan de gemeenteraad. Wethouder Stadsontwikkeling.'-: B. Goudriaan ziet goede mogelijk heden om op het Moerman-terrein woningen en kantoren neer te zet ten. „Het is heel goed om de op stallen en directe bijbehoren van Moerman te behouden. Dat hoort bij onze stad. Op het terrein tussen Westlandseweg, Burg. Heusden slaan en Vlaardingse Vaart kun nen dan vooral woningen neerge zet worden en rond de hoeve luxe kantoren." SCHIEDAM Hoogst on- een financiële afweging had la- waarschijnlijk, want ze is te ten vervaardigen, maar de deze duur. Met dit antwoord moest veel te duur uitviel in het na- het raadslid A. F. de Leede van deel van de koffïejuf. ..Boveri de PSP/PPR het gisteravond dien," aldus Wiegman, „kan de doen. De koffiejuffrouw keert koffiejuffrouw slechts op be niet terug in de gemeentelijke perkte momenten koffie serve- burelen, zijn goedbedoelde po- ren. Dat zal het toenemen van ging ten spijt. het zelf rondrommelen met ^de Bij de behandeling van de koffiepot in de hand werken, agenda voor de gemeenteraads- Meer succes had de Leede vergadering op maandag 30 ja- met zijn verzoek om de automa- nauri, opperde hij in plaats van tenkoffie te vervangen door so- 181.000 gulden voor nieuwe lidiariteitskoffie uit de Derde koffie-automaten, de koffïejuf- Wereld. Onderzocht wordt of frouw te doen herintreden. Uit deze koffie bruikbaar is in de bezuiniging werd ze vijf jaar automaten. Overigens krijgen geleden achter de kopjes van- De Leede en de andere commis- daan gestuurd. sieleden wel een becijfering Wethouder A. G. Wiegman van de kosten van de koffïejuf- antwoordde dat hij inderdaad frouw. SCHIEDAM Morgen avond speelt tenorsaxofonist Hans Dulfer met zijn groep Re- flud in muziekcafé Podium. De vader van de eveneens door haar. saxofoonspel beroemd ge- Worden Candy Dulfer (onder meer in het voorprogramma van Prince) noemt de muziek, die hij samen met drie gitaris ten, een bassist en drummer speelt, 'speedmetalljazz'. Aan vang 22.30 uur. Toegang 5,-. Tekenfilm in De Teerstoof SCHIEDAM De Teerstoof vertoont op woensdag 1 februa ri de Nederlands gesproken te kenfilm Samson and Sally, ge schikt voor kinderen vanaf zes jaar. Samson en Sally zijn twee kleine walvissen en dikke vrienden. Sally woont bij Sam son, omdat haar moeder is mee genomen door de walvisjagers. Op zee zijn er veel gevaren voor het tweetal, zoals orca's, jagers en verontreiniging door olie en radio-actief afval. Samson heeft van zijn moeder gehoofd dat de oude wijze walvis Moby Dick hen kan helpen, maar die woont in Atlantis. Samson gaat op zoek naar dit onbekende land... Aanvang 14.00 uur, en tree 3,75 gulden. SCHIEDAM Acht clubbil jarters (zeven mannen en één vrouw) stryden vrijdag, zater dag en zondag in Café Rotter dam om de finale bandstoten 5e klasse. Titelverdediger is J. Ommering van biljartvereni ging Avanti. Voorts doen'mee: J. v.d. Mark (De Kroon), C. Har- denbol ('t Spinnewiel), E. v.d. Weel en F. Hommen (beiden van Griffioen), mevrouw C. Jans (Tonegido), R. Philip (De Oude Markt). Allen komen uit voor Vlaardingse verenigingen. C. Vervoort (B.O.G.) is de enige deelnemende Schiedammer. De wedstrijden vangen aan op vrij dagavond om 19.30 uur en za terdag eh zondag om 12.30 uur. Toeschouwers zijn welkom aan de Parallelweg 39. Children's Channel herhaalt taalcursus SCHIEDAM Speciaal voor kinderen vanaf 9 jaar herhaalt Children's Channel de serie Cuckoo;-Deze serie,-eerder el ders uitgezonden, omvat 65 pro gramma's van vijf minuten en stelt kinderen in staat om zich de basiskennis van de Engelse taal eigen te maken. Van maan dag tot en met vrijdag wordt Cuckoo om acht uur 's ochtends en om half vier 's middags uit gezonden. Op zondag worden de vijf afleveringen achter elkaar 's morgens om zeven uur uitge zonden. Children's Channel heeft over de serie een speciale brochure samengesteld. Deze is verkrijgbaar op alle bassisscho- len in de stad. Inlichtingen worden ook verstrekt door Ma rijke Jelijs van Children's Channel, tel. 4824790. Prins op Wegwijzer SCHIEDAM Prins Frans de Tweede van de Rietzeilers viert op vrijdagmiddag 3 fe bruari samen met de leerlingen van De Wegwijzer (openbare school voor voortgezet speciaal onderwijs) een groot carnavals feest. De Wegwijzer is de eerste school die bezoek krijgt van de carnavalsprins. Zijne Doorluch tige Hoogheid maakt tijdens het feest bekend wie tot het 'witte schaap' van de stad is uitgeroe pen. Openingstijden anders SCHIEDAM Per 1 februa ri gelden voor het Gewestelijke Arbeidsbureau Nieuwe Water weg Noord andere openingstij den. Werkzoekenden ku'- n terecht van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.00 uur. Persoonlijke of telefonische in formatie is verkrijgbaar tussen 08.30 en 15.00 uur. Het Gewes telijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord is gevestigd aan de Laan van Bol'Es 3 in Schiedam en is bereikbaar via 010-4705300. Bij het arbeidsbu reau kan men terecht voor ba- nenbemiddeling, scholing, in formatie, voorlichting en ad vies over beroepen, opleidin gen, beroepskeuze, tewerkstel lingsvergunningen en ontslag kwesties. SCHIEDAM Oudere Bran- dersgatters kunnen op zondag middag tussen 13.30 en 16.30 uur carnavallen in het dien stencentrum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De Rietzeilers brengen een be zoek en er worden prijzen uit gereikt aan mensen met de mooiste en origineelste carnavals-uitdossingen. Een boerenJblaaskapel en de huisdisc-jockey verzorgen de muzikale ondersteuning. Wethouder Wiegman wil dat radiostilte wordt opgeheven in afwachting van oplossing Door Rein Wolters sie de grote lijnen van de niet heeft zich een aaneenschakeling Zijn voorstel vond in de com- SCHIEDAM In afwachting meer te lijmen problemen tussen van incidenten voorgedaan. Enke- missie algemene weerklank, maar: van een concrete oplossing voor de beide omroepen. „Eigenlijk ben ik le weken terug barstte de bom. „Als er een extra financiële claim samenwerkingsproblemen, moeten voornemens dit ingelaste agenda- Van verdere samenwerking kon komt, dan zijn we niet thuis. De de Stichting Stadsomroep Schie- punt in besloten kring te behande- geen sprake meer zijn. De samen- rekening van de problemen moet dam (SOMS) en de Ziekenomroep len. Ik weiger in dit geval in de werking was mede bevorderd om- niet aan ons worden gepresen- Schiedam de radiostilte opheffen, openbaarheid te praten over men- dat de SOMS niet over eigen ruim- teerd." Het CDA-raadslid S. J. Ros- Dit verzoek bracht media-wethou- sen en namen," zei de wethouder te en apparatuur beschikte. man zei weinig te zien in verzoe- der A. G. Wiegman vandaag over voor aanvang van de vergadering „De Stadsomroep is niet langer ning. „Als het echt niet gaat, kun aan de besturen van beide omroep- tegen Het Vrije Volk. Zonder het afhankelijk van de ziekenomroep, je geen samenwerking opleggen of organisaties. „Ik heb een duidelij- overigens aan de commissieleden Er zijn nogal wat ex-piraten die afdwingen. Het is water en vuur, ke voorkeur om de SOMS met uit- te vragen, behandelde hij het punt hun apparatuur beschikbaar heb- dus moet je iets anders verzinnen, zenden te laten doorgaan," zei de toch in het openbaar. ben gesteld. Voor zover mij nu be- Maar een randvoorwaarde moet stadsbestuurder gisteravond in de In aanvang was afgesproken kend is, kan de SOMS zichzelf be- zijn dat financiële consequenties raadscommissie voor Financiën, dat tussen de ziekenomroep en de druipen. Ik heb ook een eerste ver- uitblijven."A.de Leede van de frac- Want als lokale omroep vervult stadszender nauw zou worden sa- kenning gedaan naar andere huis- tie PSP/PPR: „De Stadsomroep ver- ze een aardige functie. Elke dag mengewerkt. De SOMS maakt ge- vesting voor de Stadsomroep. Ik vult een een goede functie. Het zou zonder uitzendingen is vervelend.' bruik van de studio en de appara- heb een concreet idee voor ogen," een slechte zaak zijn als de omroep 'Zonder aanwezigheid van de razi- tuur van de ziekenomroep. In de aldus Wiegman, die het idee overi- op deze manier om zeep wordt ge- ënde partijen, besprak de commis- achterliggende anderhalf jaar gens niet nader toelichtte. holpen."

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1