'Met ons nemen ze geen loopje' Dolle avond horecamannen in het belang van carnaval V Waterweg-Noord verzet zich bij rechter tegen Blankenburgtunnel Het Vrije Volk SCHIEDAM Dweilen met de bierkraan open? Er zat veel meer achter de carnavalskroegentocht van De Kasteleiners Informatiedag over ziekte van Besnier Boeck Huurdersvereniging Recht voor Ouderen boekt succes met actie tegen servicekosten Opvallende daling langdurig werklozen Youp uitverkocht PAGINA 14 VRIJDAG 27 JANUAR11989 DEN HAAG Minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil de Blankenburgtunnel onder de Nieuwe Waterweg tussen Vlaar dingen en Maassluis er wel heel erg snel doordrukken. Ze houdt te weinig rekening met aantasting van het natuurgebied Lickebaert en overtreedt de inspraakregels. De rechter is de enige die haar kan terugfluiten. Zo luidde het be toog dat vier Waterweg-gemeenten en enkele milieu-organisaties giste ren hielden voor de president van de rechtbank in Den Haag, mr. M. R. Wijnholt. Tegen de minister van Verkeer ea_Waterstaat was een kort geding aangespannen omdat zij een ver- ROTTERDAM In het Acade misch Ziekenhuis Dijkzigt in Rot terdam wordt morgen een infor matiebijeenkomst gehouden over de ziekte van Besnier Boeck. Spe cialisten zullen er vertellen over deze ziekte. De Stichting Besnier Boeck Infocentrum heeft de bij eenkomst mede georganiseerd om dat zij vindt dat goede voorlichting over de aandoening vaak ont breekt. In Nederland lijden ongeveer dertig- tot veertigduizend mensen aan de ziekte van Besnier Boeck. Ppr jaar komen daar ongeveer dui zend bij. Het gaat om een ziekte vol vaagheden en onduidelijke klachten. Besnier Boeck is een granulom- ateuze aandoening van onbekende oorsprong die verschillende syste men in het lichaam aantast. In de organen vormen zich granulomen (knobbeltjes), meestal het eerst in de longen. Enkele symptomen zijn ernstige vermoeidheid, gezwollen klieren en koorts. De behandeling ervan is nog steeds een probleem. Alleen als de ziekte zich acuut aan dient, kunnen patiënten binnen twee jaar genezen. De Stichting Besnier Boeck In focentrum vreest dat in ons land nog veel meer mensen aan de ziek te lijden, maar dat de klachten niet worden onderkend. korte procedure hanteert. Normaal gesproken gaat er aan de bouw van een kunstwerk als een tunnel een vijfdelige inspraakronde voor af. Maar Smit-Kroes besloot vorig jaar mei anders. Zij schreef in een brief aan de Tweede Kamer dat ze èn een tweede Beneluxtunnel èn een Blankenburgtunnel wilde. En omdat die plannen toch al klaar lagen, denkt zij te kunnen volstaan met alleen een aanvullende nota en wat snelle adviezen. De gemeenten Vlaardingen, Maassluis, Schiedam en Maasland en de plaatselijke milieu organisaties hebben altijd gehoopt dat de minister het zou laten bij de tweede Beneluxtunnel. Zij zien niets in een betonnen, weer nieu we wegen en veel verkeer aantrek kend monster door hun gebied. Mr. J. W. Meijer, de advocaat van de eisers in het geding: „Tot voor kort was de keuze óf een tweede Benelux, óf een Blankenburgtun nel. Nu de minister voor beide kiest, is er een nieuwe situatie ont staan. Dus moeten allerlei andere alternatieven, zoals tunnels nog verder naar het westen, opnieuw worden bekeken. Maar mevrouw Smit-Kroes geeft daartoe geen gele genheid." Bovendien ontbreekt volgens mr. Meijer nu in de procedure de inspraakronde over het precieze tracé van de Blankenburgtunnel (en ook over de vraag of de tunnel wel kan in verband met het mi lieu). „De betrokken gemeenten en organisaties hebben grote belangen bij het al of niet aanleggen van de tunnel. Die belangen moet goed kunnen worden afgewogen." De raadsman van de minister, landsadvocaat mr. H. A. Groen, vond dat er wel degelijk zuiver was gehandeld door Smit-Kroes. Hij stelde dat er in het verleden al allerlei nota's over de twee tunnels zijn uitgebracht. Het zou zinloos zijn deze onderzoeken nog een keer over te doen. Bovendien, de minister had twee brieven over de zaak naar het parlement geschre ven. Déar hoort de discussie thuis, niet bij de rechter, zei mr. Groen. „Als de Kamer het wil, kan deze het voorstel van de minister over de Blankenburgtunnel nog altijd afwijzen. Er is nog niets beslist." De president van de rechtbank doet uitspraak op 2 februari. Door Rein Wolters SCHIEDAM - „Ze komen ons bedanken met bloemen of een stukje chocolade. Dat hoeft niet, maar leuk is het natuurlijk wel. Wij willen uitsluitend ons recht. Daar strijden we voor." K. van der Haar zegt het recht voor zijn raap. Hij maakt van zijn hart geen moordkuil en dat doen de vier andere bestuursleden van de huurdersvereniging Recht voor Ouderen (RvO) evenmin. De vijf bestuursleden hebben een geza menlijke leeftijd van 392 jaar! Ze zijn bewoners van de 21 verdie pingen en 160 woningen tellende Heijermansflat in de wijk Groe- noord. Ongenoegen over de ser vicekosten was vorig jaar april aanleiding om de huurdersvereni ging op te richten. Nagenoeg alle flatbewoners hebben zich intussen als lid aangemeld. Door toedoen van de huurders- vereniging ontvingen de bewoners in december 385,10 gulden terug jaan te veel betaalde servicekosten. 'Voor de eerste keer in de geschie denis. Trots op het bereikte resul taat werd een persbericht ver stuurd, óók naar deze krant die het nieuws in een bericht vervat te. Maar het vijftal ondervond dat als een teleurstelling. „We willen meer aandacht, zeker van Het Vrije Volk," zei bestuurslid Van der Haar (75) door de telefoon. Hij dreigde zelfs dat alle flatbewoners collectief de krant de deur zouden uitdoen. Toch een tikje voorbarig, want in de redactie-agenda stond al genoteerd 'afspraak maken met RvO'. In de bibliotheek van de toren flat blijken de vijf verheugd met de komst van de krant. Secretaris D. Zonneveld (81) woont al sinds de oplevering van het gebouw (16 jaar geleden! in de Heijermansflatr Het niet openbaar maken van de servicekosten-afrekening is hem altijd een doom in het oog ge weest. „Je kreeg nooit een specifi catie onder ogen, laat staan dat er geld werd terugbetaald." Samen met Van der Haar beklom hij de barricaden. Van der Haar: „We werden aanvankelijk uitgemaakt voor doordrammers, maar dat kon ons niks schelen. We wisten dat het met de servicekosten niet goed zat, dat we werden benadeeld." Hun activiteiten leidden tot het m'wmSpM - Gesterkt door het succes blijft het bestuur van de huurdersvereniging Recht voor Ouderen alle standen en stelt deze aan de kaak. Van links naar recht: J. van Loenen, M. van Rooien, K. van B. Hoenderkamp en D. Zonneveld. mis- o Haar, oprichten van de huurdersvereni ging. J. van Loenen (84) trad toe als voorzitter, mevrouw B. Hoen derkamp (74) werd penningmees ter en mevrouw M. van Rooijen 2e secretaris. „We vergaderen heel wat af," zeggen de twee dames. „En dat moet ook, want er is veel werk te verzetten." Regelmatig voerde het huur- dersbestuur overleg met het Ge meentelijke Woningbeheer over de servicekosten en met de Stichting Gecoördineerd Ouderenwerk over de kosten voor bet alarmeringssys teem. Voorzitter Van Loenen: „Er is niet alleen gesproken over de kosten die in het verleden zijn ge maakt, maar er is ook overleg ge voerd over een beperking van de kosten in de toekomst." Ook dit onderdeel is succesvol afgerond. Sinds het begin van dit jaar beta- len we per maand 20,95 gulden minder als voorschot. Mevrouw Van Rooijen: „Ge sterkt door het succes gaat onze huurdersvereniging op de ingesla gen weg door. Ook in de toekomst bekijken we de afrekeningen van onze flat kritisch." Mevrouw Hoenderkamp valt bij: „Zeker nu ouderen over steeds minder inko men beschikken is het zaak de kosten nauwlettend in het oog te houden." Hoewel een eerste resultaat is geboekt, is het bestuur allerminst tevreden. Van der Haar: „Van het Gemeentelijke Woningbeheer wil len wij in het vervolg een deugde lijke en vooral uitgesplitste specifi catie van de servicekosten. Nu hebben we weliswaar geld terug ontvangen, maar we weten niet precies hoe de inkomsten en uitga- ven zijn opgebouwd." Secretaris Zonneveld benadrukt dat er in de Heijermansflat ook nog andere misstanden heersen. „Daar zeg ik nu nog niks over. We proberen deze eerst zelf op te los sen. Als dat niet lukt, staan we op nieuw bij Het Vrije Volk op de stoep." Het vijftal spreekt met bewon dering over raadsvrouw Joke Dek kers. „Zij heeft ons op een fantasti sche wijze bijgestaan in onze strijd tegen de te hoge servicekosten. Zonder haar inspanningen hadden we het niet gered." Complimenten van het bestuur gaan ook uit naar de opbouwwerkster van het wijk centrum De Blauwe Brug. „Zij ver zorgde voor onze huurdersvereni ging de statuten en het huishoude lijke reglement. Als erkende ver eniging heb je deze nodig." I Door Han van der Horst j SCHIEDAM Halverwege de J Hoogstraat was het gisteren ineens of de gouden dagen van weleer waren teruggekeerd. De Raad van Elf omringde een straatmuzikant J om hem met zang en dans bij te i staan. Vooral Chris Leerintvelt in paljaspak gestoken weerde zich uitstekend. En het koopavond- publiek keek geamuseerd toe. Het Schiedamse carnavalsseizoen was definitief begonnen. Maar tegelijkertijd was het voor **d& betrokkenen een buitengewoon r ernstige aangelegenheid. Want car naval is een serieuze zaak. Even zeer een zaak eigenlijk als de leut waar het de gemiddelde burger om begonnen is. De Raad van Elf die donderdag avond over de Hoogstraat trok, heeft geen carnavalsvereniging achter zich. Het was trouwens bij nader inzien een raad van vijftien. De Kasteleiners zaliger nagedach tenis in 1985 is deze carnavals vereniging van het Schiedamse ho- recawezen zacht ontslapen had den besloten nog een keer een reü nie te houden. Hoe kon dat beter geschieden dan middels een avond ouderwet» dweilen? Dweilen is een zuidelijke term. Het betekent van kroeg tot kroeg gaan ex de Kasteleiners allen horeca-ondememers plachten aan het begin van het plaatselijk carnavalsseizoen eenmaal voor de bar te staan in plaats van er ach ter. Ze ondernamen gezamenlijk een gigantische kroegentocht mede om de stemming er tijdig in te brengen. Dat deden de reünisten op don derdagavond eens dunnetjes over. Ze droegen de tekenen van hun waardigheid. Ze lieten zich vooraf gaan door twee accordeonisten, de uitbaters van respectievelijk café De Kuil en ,café Het Koetsiertje. Ze hadden die clowneske Chris Leer intvelt van Het Paadje om hen met de gebaren van een verkeersagent de vólgende kroeg in te leiden. De mensen waren geamuseerd. Ze lachten. Ze zongen mee. Daar was het allemaal om te doen. Want de Kasteleiners waren ook een beetje aan het werk. Rinus van der Most, Schiedams meest legendarische horeca ondernemer, had door persoonlij ke omstandigheden deze avond zijn prinsenhoed over moeten dra gen aan Henk de Bruin van Klein Thalia op de Hoogstraat. Hij ver telt over de Nieuwe Tijd in het kroegwezen. „Het horeca-publiek is veranderd. Dat gaat niet meer Ooit ontmoetten de Kasteleiners op hun traditionele kroegentocht traditioneel de Raad van Elf van de Rietzeilers, Schiedams nogal op de middenstand georiënteerde carnavalsvereniging. Maar die ene straatmuzikant was op zijn eentje genoeg voor een komische en echt carnavaleske confrontatie. zomaar om de hoek een paar pil sjes drinken. Dat gaat heel gericht uit. De mensen weten tegenwoor dig precies wat ze willen. Dat zoe ken ze ook op. Daar moet je als horeca-ondememer op in spelen." Sfeer Kasteleins presenteren hun klanten een rekening voor de ge noten consumpties, maar ze verko pen iets anders. Ze verkopen sfeer. Jan Huis in 't Veld van snackbar Martien, initiatiefnemer van de reünie: „Je ziet het nog steeds. Mensen openen een zaak en achter de bar staan. Maar zo werkt het niet. Dat gaat verkeerd." Om het hoofd boven water te houden moet de tegenwoordige kastelein meer bieden dan een breed alcoholassortiment. Hij doet bewust aan klantenbinding via dartclubs, biljarten, allerlei optre dens. Het publiek komt immers voor de gezelligheid en daaraan worden steeds hogere eisen ge steld. Want de televisie is een be langrijke concurrent. Die heeft dubbel aan kracht gewonnen, om dat je in haast elke buurt de nieuwste films op video kunt hu ren. Kasteleiner Joop Koogje van Cartouche: „Je moet constant be zig zijn om wat te doen, om ze uit die stoelen te rukken." Dat betekent zo leert de praktijk ook gezamenlijk op trekken. Schiedam heeft een be hoorlijk horeca-bestand, maar dichtbij loert gevaarlijke concur rentie. Opboksen tegen Rotterdam met zijn Bluetiek Inn en zijn veel grotere aanbod vereist samenwer ken. Dat eendracht macht maakt, blijkt uit de Brandersfeesten en de zeer succesvolle muzieknachten die vier keer per jaar worden ge houden. Maar carnaval? Hoort dat hier wel thuis. Is Carnaval in Schiedam niet meer iets voor een stel verstokte hobbyisten? Daar van wil Henk de Bruin niet horen. „Zo is het plaatje ingevuld: carna val is voor iedereen weggelegd. Bo vendien: wat word ik er wijzer van, als mijn klanten naar Den Bosch gaan? Ik moet ze hier hou den. Nogmaals: de mensen willen gezelligheid. En ze gaan heel ge richt uit." Het is feest, maar nu wordt de stemming heel even serieus. „We hebben toch allemaal een flinke stap terug moeten doen" sombert Joop Koogje. De Schiedamse horeca-ondememers hebben de ge groeide werkloosheid in de stad fiks in de portemonnee gevoeld. Wie van een uitkering moet leven, houdt weinig over om aan de tap te spenderen. De laatste jaren zijn de rijken wat rijker geworden, maar de brede massa van de Schiedammers heeft moeten inle veren. Dan bezuinig je op de ge neugten des levens. Er hangt om maar eens een zakenterm te gebruiken minder geld boven de horeca-markt dan vroeger. Je moet dus harder sappelen dan vroeger om daar een redelijk deel van in Schiedamse kassa's te krij gen. De oorspronkelijke Kasteleiners hadden speciaal een paar nieuw komers uit het Schiedamse horeca- wezen uitgenodigd. Ze hopen, dat die de fut en de energie hebben om de vastgelopen kar uit de mod der te trekken. In 1985 zijn de Kasteleiners er gezamenlijk een groot bedrag bij ingeschoten, om dat een reusachtig feest in het Kla verweide-complex met veel mu ziek en acht bars de investering bij lange na niet opbracht. .Ze leg den het hoofd voorlopig in de schoot. De reünie had tot doel om bij de nieuwkomers enthousiasme te wekken. Optredens De wil is er wel. Schiedams nieuwe kasteleins zijn allemaal hard bezig om in hun zaak optre dens te regelen. Lothar Glandorf van café De Buitensluis in de Gor zen laat met carnaval de bandpa- rodist Mike Anthony optreden. Wie de mooiste vermomming aan heeft, krijgt een prijs. Ook Henry Carels van Dirty Henry is bezig met maatregelen om er een dolle avond van te maken. „Dit is mijn eerste zaak. Ik moet slagen." Met carnaval, toch met carna val? In Schiedam, de stad van „doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg"? Peter Pijpers, die aan staande zaterdag in zijn Podium een „Antiliaans winterearnaval" programmeert, zegt: „Kan niet in Schiedam? Je kunt gelijk hebben. Je kunt geen gelijk hebben. Laat ik het zo zeggen." Maar hij organi seert in feite een tropische nacht en dat slaat bij zijn publiek van ar- tistiekelingen altijd wel aan. Hen ry Carels zou het niet zo gauw aan duxrven om de driekwartsmaat en André van Duin, kenmerken van het Hollands carnaval, zo maar te vervangen door de samba, de me rengue en de sfeer van Rio de Ja neiro. Hij houdt zaterdag wel een heel erg Indische Hawaï-avond, maar dat heeft niets met carnaval te maken. Carnaval komt nog, dat wordt heel Hollands. Met speciale attrac ties in de meeste Schiedamse ca fés. Je moet creatief inspelen op de wensen van je klanten. Anders gaan ze naar Den Bosch. De Kasteleiners hadden in heel Schiedam een dolle avond. Maar ze deden het allemaal in het be lang van de zaak. Dat is nu het leuke van hun vak: je kunt op zo'n voortreffelijke wijze het nuttige met het aangename verenigen. Dweilen met de bierkraan open? Er zat veel meer achter die kroe gentocht. SCHIEDAM Het Gewestelijke Arbeidsbureau heeft in december een opvallende daling geconsta teerd in het aantal langdurig werklozen. Bijna dertig personen die in de regio Nieuwe Waterweg- Noord langer dan een jaar, maar korter dan twee jaar, als werkzoe kende stonden ingeschreven zijn inmiddels aan de slag. Een verkla ring hiervoor heeft het arbeidsbu reau niet. „Er is geen bepaalde beroeps groep te zien waar het opeens be ter gaat. Het is wel de eerste maal dat we dit na lange tijd tegenko men, maar waar het aan ligt we ten we niet. We hopen alleen dat de daling zich voortzet," vertelt di rectielid L. van Halm van het GAB. Het spijt hem wel dat de da ling niet is op tc merken bij de werklozen die langer dan drie jaar in de bakken staan. „Want daar. besteden we extra aandacht aan." Extra aandacht heeft ook de groep scheepsbouwers die onlangs is ontslagen bij Vlaardingen Oost Bedrijven. Net als bij de zeshon derd ontslagen werknemers van Wilton-Fijenoord is er voor de werklozen van de failliete VOB een bemiddelaar aangesteld, die helpt zoeken naar werk. „Het ver schil met Wilton," zegt Van Halm, „is dat we in Vlaardingen geen bij stand hebben van het failliete be drijf zelf. Van Wilton hielden twee mensen uit het bedrijf zich conti nu bezig met bemiddeling. Die wisten precies wie welke kennis in huis had." In Vlaardingen is wel overleg met de Belangengroep Haanloze Scheepsbouwers. „Hope lijk kunnen we via die belangen groep de ontslagen werknemers in tensief begeleiden bij het zoeken van werk," aldus Van halm. Verder laten de werkloosheids cijfers van de laatste maand van 1988 weinig verandering zien. Eind december stonden 9095 men sen in de plaatsen Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Hoek van Holland en Rozenburg als werkloos geregistreerd. Eind november was dat er slechts één minder. In Vlaardingen daalde de werk loosheid met 59, in Maasland met drie, terwijl in de andere gemeen ten het aantal haanlozen toenam. In Schiedam namen de mannen die groei voor hun rekening. In deze gemeente 'lietèii '45 mannen ach op het arbeidsbureau inschrij ven. Ook Hoek van, Holland* ver toont geen gunstig jÊeeld^EÏf..jan nen in deze plaats kwamen eind vorig jaar op straat te staan. Onder de jongeren kon met na me personeel in de metaal en de bouw geen passend werk vinden. Bij de mannen bleef 10,5 per cent van de afhankelijke beroeps bevolking werkloos, bij de vrou wen was dit 14,2 percent. Er wa ren veel schoolverlaters die in de cember toch een betaalde baan vonden: 42 jongens en 54 meisjes. Versterker uit kerk SCHIEDAM Uit de Op- standingskerk aan de Burg. Honnerlage Gretelaan is de ge luidsversterker verdwenen. De dieven kwamen binnen door het vernielen van een ruit. De eigenaar van bistro Au Bon Clo chard aan de Korte Dam mist tweeduizend gulden uit de kas sa. Deze werd opengebroken nadat eerst de ruit van de toe gangsdeur was geforceerd. Hoe wel men direct na het glasge rinkel poolshoogte nam, bleek de dief al verdwenen. Varken gestolen SCHIEDAM Uit een schuur bij een woonhuis aan de Joppelaan is een varken gesto len. De zeug heeft een handels waarde van 275 gulden. De po litie zegt geen idee te hebben in welke richting het onderzoek zich moet toespitsen. Auto in brand SCHIEDAM Vermoedelijk als gevolg van brandstoflekkage is bij de Havendijk een auto in brand gevlogen. Bij het starten door de bestuurster sloegen de vlammen vanonder de motor kap. De brandweer was het vuur snel meester. SCHIEDAM Youp van 't Hek is in Schiedam populair. Dit blijkt wel uit de kaartver koop voor zijn show op 3 fe bruari in de grote zaal van het Passage Theater: er zijn geen toegangsbewijzen meer ver krijgbaar. Ruilen en taxeren SCHIEDAM Munten, prentbriefkaarten, postzegels en stripboeken kunnen op zondag 5 februari worden geruild op een beurs in het dienstencen trum De Vier Molens aan de Nieuwe Damlaan 766. De toe gang is gratis vanaf 13.30 uur. Tevens is het mogelijk om ver zamelingen te laten taxeren. h v r»T?TVT TTA Ar- ,1JU -i „4, -IP ,V

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1