Stadsomroep krijgt ander onderkomen BOUW NIEUWE POLITIEBUREAU BEGONNEN Hoofdinspecteur naar beveiligingsbedrijf RW 19: -nogmaals de ba Microfoon hapert: raad blijft zitten Het Vrije Volk SCHIEDAM Woonblok Dr. de Visserlaan genomineerd voor Nationale Renovatieprijs /ws PAGINA 14 DINSDAG 31 JANUARI '1989 r Kringloopcentrum -gedupeerd na inbraak SCHIEDAM De stichting Kringloopcentrum mist na nachtelijk bezoek twee tele foons, drie cassettedecks en een keyboard. Ze kwamen het pand aan het Dr. Wibautplein bin nen door een ruit uit de spon ning te verwijderen. Tien leren jacks en twaalf leren jassen zijn gestolen uit de kelder van Dio- nes Ieder aan de Hoogstraat. De waarde van de buit be draagt 6.100 gulden. Door het forceren van een achterdeur verschaften inbrekers zich de toegang tot het bedrijf Asbipro aan de Nieuwpoortweg. Er wordt een portofoon ter waarde van 1.500 gulden vermist. Play-back in Het Startblok SCHIEDAM Vrijdagmid dag geen lessen voor de leerlin gen van de basisschool Het Startblok. Zoals elk jaar, voor dat ze met krokusvakantie gaan, krijgen de kinderen een play back-show voorgeschoteld. Behalve het personeel zetten zich ook enthousiaste ouders in bij de organisatie. Eerder zijn op school al voorronden gehou den. De winnaars komen vrij dagmiddag tegen elkaar uit. De jury bestaat uit ouders en leer krachten en zij maken uit wel ke drie kinderen met de prijzen naar huis gaan. Alle kinderen krijgen bovendien een tractatie. Het feest begint om 13.30 uur. Het Startblok is gevestigd aan de Burg. van Haarenlaan 871. ^Spiritisten bijeen SCHIEDAM Het 'medium' Rob Heeren uit Rotterdam is donderdag te gast bij de Religi eus Spiritistische Vereniging Harmonia in het wijkcentrum Nieuwland aan het Dr. Wibaut plein 163. Aanvang 20.00 uur. Toegang zes gulden. Nieuwe muziekserie SCHIEDAM De groep Teeming Womb of Royal Kings opent donderdag een nieuwe muziekserie in het theatercafé De Tender in de Passage. De groep bestaat uit Herman te Loo, Egon Kracht en Gert Jan Prins en speelt op een geheel eigen wijze jazz. De presentatie, zo luidt de aankondiging, is heel bijzonder: teksten van Wil liam Shakespeare vormen het uitgangspunt. Eerder speelde de groep met succes op het Meer vaart Jazzpodium en het NOS- jazzfestival. Aanvang 21.30 uur. Toegang gratis. Poppentheater in De Teerstoof SCHIEDAM 'De rode lucht boven het paradijs' is de titel van het poppentheaterstuk voor kinderen dat zaterdag 4 februari in De Teerstoof te zien is. Het stuk gaat over het meisje Madieka, dat ontsnapt van de blauwe berg, weg van de ver schrikkelijk blauwe moeder. Ze gaat op zoek naar de rode moe der, die op de rode berg woont. Want die kan zorgen voor een rode gloed van geluk en liefde boven het dal. Aanvang 14.00 uur, toegang 3,75 gulden. Informatie over overlevingstocht SCHIEDAM Jongeren kunnen deelnemen'aan overle vingstochten in de Belgische Ardennen. Op woensdag 1 fe bruari vindt een informatie avond plaats in het wijkcen trum De Erker aan de Jan van Avennesstraat 32. Er is een sur vival gepland voor jongens en meisjes van 14 tot en met 16 jaar op 1, 2, 3 en 4 mei. De kos ten bedragen honderd gulden per persoon. Voor ouderen heeft de survivaltocht plaats op 14, 15 en 16 april. Hiervoor be dragen de kosten vijfenzestig gulden per deelnemer. De infor matie wordt verstrekt vanaf 19.00 uur. Harrie Jekkers in De Teerstoof SCHIEDAM Harrie Jek kers treedt weer op. Vrijdag en zaterdag staat hij met zijn mu ziekprogramma '2x3 kwartier' op de planken van theater De Teerstoof. Harrie Jekkers was een van de stuwende krachten achter het Klein Orkest, dat in 1985 na zeven jaar ophield met bestaan. Zijn liedjes zijn scherp, poëtisch of heel komisch. Voor elk liedje geldt dat er een dui delijke mening in wordt ver kondigd. En dat moet, vindt Jekkers: „Iedereen die iets moois maakt, moet een mening hebben. Ik denk genuanceerd na over alles wat ik om me heen zie en daar wil ik vorm aan geven. Soms wordt dat heel serieus en soms ineens wat vro lijker, gezelliger." Aanvang 20.30 uur. Toegangsprijs 12,50 gulden. Houders van de Pas 65 of CJP krijgen 2,50 gulden re ductie. Sponsors nodig voor inrichten studio in de Passage. Uitzendingen mogelijk in april hervat SCHIEDAM De Europese Ge meenschap stelt één miljoen gul den beschikbaar aan het Gemeen telijke Woningbeheer voor energe tische renovatie van 416 woningen in de wijk Nieuwland. Deze op zienbarende toezegging is intussen schriftelijk bevestigd. Hiermee heeft het Gemeentelijke Woningbe heer opnieuw een opmerkelijk suc ces behaald. Al eerder werd extra subsidie in de wacht gesleept voor de renovatie van een proefblok van 32 woningen. Dit woonblok aan de Dr. de Vis serlaan is intussen gerenoveerd en maakt zelfs kans op de Nationale Renovatieprijs. Met nog vier ande re opknapprojecten zijn de 32 wo ningen genomineerd uit 37 inzen dingen, Op 31 januari wordt op de Internationale Bouwbeurs in Utrecht tijdens een symposium be kend gemaakt aan welke stad de prijs wordt toegekend. De vier an dere genomineerde projecten zijn een bejaardencomplexen in Hil versum en Amsterdam en twee woningrenovatieprojecten in Rot terdam en Amsterdam. De -.Nationale Renovatieprijs wordt om de twee jaar uitgereikt en toegekend door een onafhanke lijke jury. Gelet wordt op het ver beteren van het wooncomfort, de verhouding verbetering/kosten, de bijdragen van het project aan de woonomgeving en de mate waarin de bewoners inspraak hebben ge had. De 32 woningen van het blok aan de Dr. de Visserlaan zijn on derdeel van een complex van 448 woningen in de wijk Nieuwland (gelegen tussen de Dr. Schaepman- singel en de P. J. Troelstralaan) en zijn bij wijze van proef 'energe tisch' gerenoveerd. De woningen zijn met dik isola tiemateriaal ingepakt, voorzien van een luchtverwarmingsinstala- tie, een gebalanceerd ventilatiesys teem en dubbele beglazing. Daar naast zijn de keukens groter ge maakt en ook de woonkamerbal kons zijn aanzienlijk verruimd. Doordat vouwwanden zijn aange bracht, kunnen deze eveneens fun geren als serre. Volgens Maqoleine van de Hulst van het Gemeentelij ke Woningbedrijf is dit laatste niet alleen heel gerieflijk voor de be woners, maar maakt het tevens het gebruik van zonne-energie mo gelijk. „Gesteld kan worden dat deze 32 woningen in Nieuwland een metamorfose hebben onder gaan; niet alleen technisch gezien, maar zeer zeker óók optisch." Voor de renovatie van de reste rende woningen aan de Dr. De Visserlaan is door het Gemeente lijk Woningbeheer opnieuw naars tig em met succes gezocht naar ex tra subsidie-mogelijkheden. Van wege het experimentele karakter van het proefblok waren extra subsidies slechts eenmalig. Dit heeft geleid tot een aanvraag bij de Europese Gemeenschap in Brus sel. Toekenning van deze subsidie hangt nauw samen met het vol doen aan voorwaarden voor ener giebesparing. Eind vorig jaar be sloot de EG één miljoen gulden toe te kennen. Langparkeerders beschikken bij het Station. Nieuwland sinds enkele dagen over minder ruimte. In de ko mende vijftien maanden wordt op een deel van het parkeerter rein het nieuwe hoofdbureau van politie gebouwd. Vorige week zijn de voorbereidin gen voor de nieuwbouw be gonnen. Naar verwachting gaat omstreeks eind maart de eerste paal de grond in. Als de bouw vol gens plan ver loopt, wordt bet hoofdbureau, in mei 1990 inge- bruik genomen,. Het bouwplan kost ruim twaalf miljoen gulden. wm/ WrtffA mmtm Door Rein Wolters SCHIEDAM Waarschijnlijk duurt het nog tot april voordat via de kabel en de vrije ether weer de programma's van de Stichting Om roep Schiedam (SOMS) zijn te be luisteren. „Maar we proberen snel ler terug te keren. Elke week die wij eerder kunnen uitzenden is winst en daar striven wij naar," verklaarde gisten, vond SOMS- hoofdredacteur Wim Groeneweg. Door bemiddeling van PvdA- medïawethouder Aad Wiegman beschikt de SOMS sinds gistermor gen over de sleutels van een vier verdiepingen tellend onderkomen in de Passage. De totale werkvloer omvat 160 vierkante meter. „Ruim voldoende," vat Groeneweg de behoefte samen.Maar over vol doende geld om de eigen studio ruimte in te richten, beschikt de omroep (nog) niet. „Het ontbreekt nog aan sponsors. Onze organisatie mankeert als belangrijkste een mengpaneel dat 25 tot 30 duizend gulden kost. Alle overige randap paratuur is geen probleem," aldus Groeneweg. Hij ontkent in alle toonaarden de geruchtenstroom dat er verregaande contacten be staan met John van Dijk, de geld schieter van SVV. „Natuurlijk zijn we naarstig op zoek naar sponsors, maar ik zweer met de hand op mijn hart dat er nog geen klinken de afspraken zijn gemaakt en al helemaal niet met John van Dijk. Met niemand, trouwens." Vorige week werd bekend, dat de stadsomroep na een niet meer bij te leggen ruzie door de zieken omroep op straat was gezet. Al drie zondagen stemden vaste luis teraars vergeefs af op de kabel- en vrije frequentie. De SOMS 'woon de' sinds twee jaar in bij de zie kenomroep en maakte gebruik van de apparatuur van deze organisa tie. Deze inwoning was min of meer opgelegd door de gemeente raad bij de subsidieverstrekking. Een goede integratie tussen beide •omroepen was noodzakelijk om kostenbesparend te kunnen wer«* ken. Vriendschappelijk en bestuur lijk verliep het tussen beide ontó' roepen weinig voorspoedig. Tal van incidenten gingen vooraf aan het verbreken van het samenwer- j kingsverhand. Hoofdredacteur Groeneweg: j „Steeds zijn er wrijfpunten ge- J weest. In een aantal speciale ver- J gaderingen zijn deze vergeefs aan de orde gesteld. Voor ons was het i met acceptabel dat drie door ons j gerespecteerde medewerkers dé g toegang tot de studioruimte werd J ontzegd. Natuurlijk zijn ook door ons fouten gemaakt. Waar twee» kijven, hebben er ook twee schuld. J Sommige zaken hadden we mis- j r schien op een andere wijze moeten j uitdragen. Dat is niet gebeurd. i Jammer, maar we moeten nu toch j verder." i Het incident rond de drie i SOMS-medewerkers was het uit- eindelijke breekpunt. De zieken- omroep belemmerde hen de verde- re toegang en daarmee het maken - van programma's. „Het is beter'- onafhankelijk van elkaar verder te t gaan. Op deze wijze heeft het geen j enkele zin meer," stelt Groeneweg. i Hij benadrukt geen enkele rancu- 5 e ne te hebben in de richting van de 1 ziekenomroep. j j Verder zegt hij waardering te hebben voor de hulp van de ge-1 meente bij het vinden van een ei- gen onderkomen, in het bijzonder I voor de inzet van wethouder Wieg- man. „De opstelling van het ge-j meentebestuur in onze richting is j f prima. Over de hoogte van het huurcontract tasten wij nog in het j duister. Dat zien we wel." Overi- gens heeft de SOMS als vervelende jj stok achter de deur dat veel ge- meenteraadsleden geen goedkeu-1 ring zullen geven aan extra subsi-11 die. Dit jaar ontvangt de SOMS twintigduizend gulden en volgend jaar de helft van dit bedrag. Daar- na moet de omroep zich bedruipen met gelden van sponsors. Cees van Don gen tussen de !$vele cadeaus die hij by zyn afscheid heeft gekregen: „Of het grote geld lokt? Welnee, man. Volstrekte onzin." Cees van Dongen: 'Ik verwacht creatiever te kunnen werken. Nu heb ik nog de leeftijd om van baan te veranderen' Door Rein Wolters SCHIEDAM Hoofdinspecteur Cees van Dongen verlaat na een dienstverband van bijna tien jaar het gemeentelijke politiekorps. De 33-jarige vader van twee kinderen treedt op 1 maart in dienst als ma nager bij Randon Beveiliging in de regio Rotterdam. Het bedrijf is een dochteronderneming van Rand stad Holding en staat na de Lande lijke Beveiligings Dienst te boek als de tweede grootste beveiligings-organisatie van het land. Het is de tweede officier die binnen een jaar het korps verruild voor een baan in de particuliere bewaking. Adjudant Gerard Elder- kam vertrok al eerder als beveili ger naar de intussen failliet ver klaarde paspoortdrukker KEP. Cees van Dongen maakte een stormachtige camère door. Hij zag het levenslicht in Breda en door liep in die Brabantse stad de lage re school. Halverwege verruilde hij de HBS voor de HAVO. „Een studiehoofd was ik nooit." Maar doorliep wel de avond-atheneum en werkte overdag bij een vriend in onder meer in automaterialen. Vervolgens meldde hij zich bij de politie-academie in Apeldoorn en volgde er met goed gevolg een vierjarige studie. In de periode ontmoette Cees ook zijn vrouw. Het duo zat in dezelfde Was. (Intussen is mevrouw Van Don gen geruime tijd geleden óók be vorderd tot hoofdinspecteur bij de politie van Rotterdam. Op 1 april (geen grap! maakt ze opnieuw pro motie. Ze gaat dan werken als chef bij de motorbrigade in de Maas stad. Deze afdeling staat bekend als het meest mannelijke onder deel van de politie.) In 1979 kwam de afgestudeerde Cees van Dongen als inspecteur en tevens hulp-officier van Justitie naar Schiedam en werd belast met de surveillance en de verkeers dienst. Vier jaar later werd hij chef van de justitiële dienst, waar onder ook de recherche ressor teert. Een afdeling met ruim veer tig medewerkers. Hij werd meteen in het diepe gegooid, want in dat jaar viel de bij de elk jaar felop- laaiende kerstbomengevechten een dode. „Een jonge man was met een straattegel doodgestenigd. In de opvolgende zeven maanden kre gen we bovendien zeven moorden te behandelen. Voor Schiedam een ongewoon hoog aantal," zegt hij zich te herinneren. Zijn meest geruchtmakende zaak noemt hij de liquidatie in 1984 van een Turkse heroïnehan delaar en een van zijn koerier sters. Zij werd vermoord aange troffen in Capelle aan den IJssel en hij lag met een kogel in het achterhoofd in een sloot bij het af valverwerkingsbedrijf Wijnste kers. „Die zaak is in samenwer king met het Recherche Bijstand team opgelost," zegt hij tevreden. „Van honderden andere zaken kan ik dat niet zeggen. Als gevolg van personeelsgebrek worden kleine zaken niet in behandeling geno men. Dat kan bij geen enkel poli tiekorps meer. Inderdaad, dat is best frustrerend," beaamt hij. Is frustratie de reden van de ontslagname? Cees van Dongen: „Oh, nee. Vol strekt niet. Ik heb mijn werk al tijd met hééL véél plezier gedaan. Heus met de'nadruk op héél véél. Ik heb in de loop van jaren ge leerd om frustratie van me te laten afglijden. Het heeft geen zin je kwaad te maken of te ergeren aan zaken die toch niet haalbaar zijn. Je moet afstand nemen, anders ga je er aan onderdoor." Waarom dan toch een goede en leuke baan opzeggen? Lokt het grote geld? Cees van Dongen: „Welnee, man. Volstrekte onzin. Die verha len hoor ik ook om me heen. Ze kloppen van geen kant. Slechts een paar stuivers ga ik meer verdie nen. Niet eens de moeite om over te praten." Wat is dan wel de reden van het vertrek? Cees van Dongen: „Ik verwacht creatiever te kunnen werken met de commerciële inslag die ik heb. Bovendien ben ik nu nog op een leeftijd dat je van baan kunt ver anderen. Over vijfjaar hoef je ner gens meer aan te komen, dan ben ik te oud. Bovendien vind ik mijn nieuwe baan een uitdaging. Geld speelt een ondergeschikte rol. Ik verkeer door mijn vrouw in een comfortabele positie. Zij verdient immers ook een goed salaris." Dus uw gedegen opleiding aan de politie-academie is met langer beschikbaar, is eigenlijk nu voor niets geweest? Cees van Dongen: „Tsja, eh. Dat is in feite inderdaad zo. De politie financiert haar eigen opleiding. Dus als je zegt dat deze in mijn ge val voor de politie verloren gaat, dan is dat juist." U zegt veel plezier in het werk te hebben gehad en fijn te hebben samengewerkt. Gaat het vertrek gepaard aan een bloedend hart? Cees van Dongen: „Nou, nee! Ze ker niet. Da's sterk overdreven. Mijn baas, de gemeente Schiedam dus, heeft altijd goed voor me ge zorgd. Anderzijds heb ik me ook steeds met hart en ziel ingezet. We gaan uit elkaar als goede vrienden met goede herinneringen." Vorige week hebben ongeveer tweehonderd mensen in de kanti ne van het hoofdbureau afscheid van u genomen. Kennelijk bent u erg populair en gewaardeerd man7 Cees van Dongen: „Eh, ja. Eer lijk gezegd heeft me dat verbaasd. Maar zo'n overweldigende belang stelling doet je wel goed. Eerlijk is eerlijk. Ik stel het bijzonder op prijs dat er zoveel mensen zijn ge komen. Op een enorme manier ben ik in de bloemen gezet. Nee, dat ik zo populair was, dat wist ik écht niet." Met vrouw en kinderen gaat hij eerst naar Oostenrijk op winter sport om zich daarna aan zijn nieuwe taak te wijden. Door Rem.Wolters „„„ré SCHIEDAM Wethouder Chr. Zijdeveld (PvdA) reist "'nogmaals naar Den Haag om te proberen de Tweede Kamer af te houden van het doortrekken van de A 4 door Midden Delfland. Deze toezegging deed hij gisteravond aan de ge meenteraad, waar de raadsleden A.F. de Leede (PSP/PPR) en Y. Sil- jee (PvdA) nogmaals met klem de aanleg van het wegvak afwezen. Mevrouw Silj'ee zei de aanleg een heilloos en vijandig besluit te vin den. Welke methoden Zijdeveld in Den Haag gaat gebruiken om zijn argumenten tegen de rijksweg te versterken, wilde hij ondanks aan dringen van De Leede niet zeggen. „In ieder geval niet met behulp van een mestkar, een spandoek of het stelen van de radio uit de auto van minister Smit-Kroes. Uw war me aansporingen vanavond geven mij reden genoem om in de ko mende weken nogmaals de barri cade op te gaan." Deze extra tijds ruimte kreeg Zijdeveld geheel on verwacht. Gisteren is de behande ling van het omstreden wetsvoor stel voor minstens een week uitge steld. Waarschijnlijk zelfs langer, want door de krokusvakantie zijn volgende week veel Kamerleden afwezig. Vanmiddag zou een be sluit over het doortrekken worden genomen. „Het is dus vijf voor twaalf. Als zo vaak ligt de sleutel van een be sluit bij het CDA," betoogde me vrouw Siljee. Zij en De Leede de den een beroep op CDA- fractievoorzitter Rosman om in Den Haag zijn politieke geloofsge noten tot SEflp? 3 jSpfe komen. Rosman op hun wenken. „AfgêfopraT vMjdag is per ijlbode een brief bij het CDA in de Tweede Kamer bezorgd. Daarin vestigen wij de aandacht op de milieu-aspecten, de waarde van de cijfers en de uitgangspunten over de verkeersintensiteit, geluidshin der en milieuvervuiling worden nogal aangevochten. Er is gerede twijfel of de gepubliceerde cijfers een juist beeld weergeven." t Rosman beaamt: „Vele omwo-r nenden zijn derhalve terecht ver ontrust van de mate van overlast, die de weg zal gaan veroorzaken. Wij verzoeken daarom de progno-, ses en milieunormen zwaar mee t^u laten wegen. Juist het hanteren van milieunormen achten wij van r groot belang, aangezien wij de opr stelling van minister Smit-Kroes in deze erg mager vinden." VVD'er G. P. Verhulsdonk ven- tileerde dat binnen de raad wordt gedaan aan elkaar opvrijen. „We moeten uit het verlies halen wat erin zit." Waarmee hij het voorstel van zijn partijgenoot Smit-Kroes in bescherming nam. Wethouder Zij-, develd: „Ik heb redelijk vertrou wen in de discussie. Wij proberen die tot op het laatste moment te beïnvloeden. Minister Smit-Kroes heeft in de loop der jaren bewezen haar koers te verleggen als haar werd aangetoond dat ze verkeerd bezig was." Raadslid De Leede benadrukte door te gaan met actievoeren tot het hittere eind. „Het kan toch niet zo zijn dat een weg wordt aangelegd tegen de voorschriften in." SCHIEDAM Ieder raadslid bleef gisteren aan de zetel gekluis terd. Er werd niet driftig gejogd naar de spreekstoel. Een nieuwe verordening? Nee: de microfoon van het spreekgestoelte had het weer eens begeven. Omdat de CDA'er A. A. Seis als eerste met het mankement werd geconfron teerd mocht hij gebruik maken van de microfoon van wethouder J. G. van Kleef. Daarna werd er gedebatteerd vanaf de eigen stoel. Achter de bestuurstafel zaten de pluggen ook niet goed gestoken. Het spreekijzer van wethouder Zij develd bleef stom. Na enig gefrun- nik produceerde het ding enig ge kraak, maar toen de bestuurder uitleg wilde geven, bleef hij een soort roepende in de woestijn. Ge durende de rest van de raadsverga dering leende de wethouder af en toe de microfoon van de burge meester. Misschien dat vooruitlopend op het nieuwe bestuurscentrum op het Stadserf alvast uitgekeken kan worden naar een goede geluidsin stallatie. Agent schiet gericht SCHIEDAM Met een gericht schot heeft vanmorgen vroeg eeni agent geprobeerd een op hem inrij-1 dende auto tot staan te brengen. - De agent bracht zich met een noodsprong in veiligheid. De be-' stuurder sloeg op de vlucht. De au to is later op de Schiedamseweg te ruggevonden. Het incident om stond nadat de surveillerende agenten omstreeks vier uur in het winkelcentrum Hof van Spaland l bij kaashandel Waaijer een open deur aantroffen en de auto hard» zagen wegrijden. I t 1EG betaalt een m I joen gulcfen voor renovati e ,«W2ESP ff* me »a»M

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1