Rotterdamse Songfestival: 70 deelnemers uit hele land Molen De Palmboom wondt weer de oude Statenlid wil meer weten over chloorwolk SheH RW 19: weinig hoop verontruste bewoners Padden werkgroep zoekt klaar-overs paddentrek Excursie in de heemtuin S?3l#!fei Het Vrije Volk mm Wethouder schrijft minister open brief over RW19 i #f'4; PXG! fa A 16; Aannemer Leenderts metselt honderdduizend ijsselstenen op de romp Film 'Spoorloos' d BRIEVEN VAN KINDEREN Tijger Ballet Wens Verliefd ws WOENSDAG. 1 FEBRUAR11989 YfCCp Door Rein Wolters ROTTERDAM Zeventig deelnemers uit heel Nederland doen" inee aan de derde jaargang van hetEerste Rotterdamse Songfestival. „Er doet zelfs een kandidaat uit België mee," maak te Adri Troost gisteren verheugd bekend.De Bergschenhoeker is de organisator en presentator van dit.evenement van Het Vrije VolkIntegenstelling tot voor gaande jaren worden de vier voorronden en de finale niet ge houden in door de stad versprei de cafés, maar in het zalencen trum Palace aan de Zomerhof- straat 15 in Rotterdam. Adri Troost: „De publieke be langstelling voor de prestaties van de deelnemers is groot. Vaak was het proppen om iedereen toe te laten. Daarom is nu, in nauwe samenwerking met de directie van Palace, besloten om de grote zaal te gebruiken. Deelnemers en bezoekers komen hierdoor onge twijfeld beter aan hun trekken." Evenals voorgaande jaren stelt Het Vrije Volk weer een speciaal vervaardigde trofee beschikbaar. De hand-met-microfoon-in-zilver werd in 1987 gewonnen door Fraakie Dublin en vorig jaar door de zangeres Femke Ton, beiden uit Rotterdam. Dublin timmert sinds zijn overwinning behoorlijk aan de muzikale weg. Zijn nieuwste single 'For the first time in my live' stond afgelopen zaterdag op de elfde plaats van de Rijnmond Top 30. Femke Ton drong vorig jaar door haar pres tatie door tot de halve finale van het landelijke Vara-Songfestival, waaraan achthonderd kandida ten hebben deelgenomen. Tijdens de eerste twee edities schreven voornamelijk kandida ten in uit Rotterdam en omge ving. Troost: „Het Eerste Rotter damse Songfestival geniet aan zien in de zangwereld. Dat is ook de reden dat veel deelnemers uit Utrecht, Gelderland, Brabant, Noord- en Zuid-Holland, Zeeland, Limburg en zelfs België zich heb ben aangemeld. Aan kandidaten- werving is nauwelijks gedaan. De inschrijving is trouwens ge sloten." De voorronden worden gehou den op de donderdagen 9, 16 en 23 februari en 2 maart. De finale vindt plaats op vrijdag 10 maart. Aanvang steeds om 20.00 uur. De kandidaten zingen elk twee lied jes naar keuze. Ze mogen zingen met een eigen orkestband af live met het orkest Roadrunner. Per voorronde gaan drie kandidaten over naar de finale met als inzet niet alleen de Vrije VoZfctrofee, maar ook een vakantiereis naar Tunesië. De eerste drie van elke voorronde ontvangen als prijs respectievelijk een compact-disc, stereo-radio of city-walker. Alle deelnemenden worden boven dien vastgelegd op een verzamël- cassette en op video. Toegangskaarten kosten 7,50 gulden per stuk en kunnen ge kocht bij de balie van Het Vrije Volk (Witte de Withstraat 25) en aan de zaal. Zij kunnen ook tele fonisch worden gereserveerd via nummer (010) 4656787. ROTTERDAM Heeft Shell wel genoeg moeite gedaan om mensen te waarschuwen voor de wolk chloorgas die begin decem ber uit een net opgestarte fabriek van Shell Chemie in Perais ont snapte? En had Shell niet beter voor het opstarten van de fabriek de openbare weg er om heen kun nen afsluiten? Deze vragen beeft mevrouw A. J. Schimmel, lid van Provincia le Staten voor D66, gesteld aan Ge deputeerde Staten. „Welke mel- Woudhoek zondag open SCHIEDAM Dienstencen trum De Woudhoek is met ingang van 5 februari elke zondag van 13.30 tot 16.30 uur open voor het leggen van een kaarde, 'té biljarten of voor het maken, van een praatje. Ook andere activiteiten, zoals een thee-dansant"/'gaan* tot", het vaste programma behoren.' dingsplicht heeft het bedrijfsleven bij deze ongelukken?" zo vraagt zij zich af. Gedeputeerde Staten ant woorden binnen drie weken. Negen mensen meldden zich met ademhalingsmoeilijkheden bij een ziekenhuis. De opgestarte fa briek maakt epichloorhydrine. Volgens E. Steneke, woordvoerder van Shell, is het niet gebruikelijk Gedeputeerde Staten via de pers in te lichten. Hij wil wel kwijt, dat in geval van nood er gelijk een heel scala van maatregelen wordt getroffen, zoals de politie inlichten en de hoeveelheid giftige stof be palen met behulp van speciale meetapparatuur. „In het geval van Pernis was de gifwolk al weer voorbij getrokken voordat wij in „staat .waren om maar enigszins' op.'te.treden.^Vppr-' af nemen wij..geen''maatregelen, omtrent waarschuwingen; "want wij gaan er van uit'dat er niets ge beurt. Kijk, er kan elke dag"op'êlkf" moment overal bij Shell natuurlijk iets gebeuren, maar onze opvatting is dat er nóóit iets mag gebeuren." Leo Kruik, een van de slachtof fers van de chloorwolk en leer kracht op de Albert Schweitzer- school in Vlaardingen, merkte dat op school de leerlingen zich, na het incident met hun meester, af vroegen in hoeverre zoiets hen kanoverkomen. Kruik: „We hebben daarop ie mand van Shell uitgenodigd om de bezorgdheid van de leerlingen weg te nemen. Maar dat doel is niet be reikt. Integendeel, de bezorgdheid is eigenlijk alleen maar groter ge worden. Het verhaal was voorna melijk toegespitst op wat milieu maatregelen kosten. Het toppunt vond ik de opmerking van de voorlichter 'Jullie willen, toch pok dat jullie]'oudérs werk hébben!.. Zo'n arrogante opstelling, men gaat daar 'over lijken. Terwijl wij juist probéren om de, leerlingen, wat bij" te 'brengen over hetmi lieu," aldus Kruik. -■ ■- - SCHIEDAM Molen De Palm boom wordt in zijn oude staat her steld. Het bestuur van de Stichting De Schiedamse Molens heeft het metselwerk gegund aan de Schie damse aannemingsbedrijf C. Leen derts. Het bedrijf was niet alleen de laagste inschrijver, maar geniet ook faam als molenrestaurateur. De molens De Noord en De Vrij heid werden ook door Leenderts opgeknapt. Door de molenstichting is een partij van honderdduizend, met zorg uitgekozen, gebikte oude ijs selstenen ter beschikking gesteld. De bijkomende timmerwerkzaam- héden voert men in de eigen .res tauratiewerkplaats uit. Ook, de' giuining,van de tweede renovatie-., fase, ]het opmetselen van de toren en het', leggen van balklagen, "zol-/ ders en-het maken van de xnole- naarsstelling verwacht het comité" binnenkort te doen. Boven: Zo is het... Hiernaast: ...en zo wordt het. Vorig jaar startte in mei de tweede etappe van de campagne 'Schiedam Herbouwt De Palm boom' voor de restauratie van deze vijfde vrindkorenmolen in de stad. Onder het motto 'Draag uw eigen steentje bij' kan iedereen met hart voor de stad en de molens nog steeds voor honderd gulden een' steentje kopen en deze met een éi gen tekst in de molenromp laten inmetselen. In de afgelopen tijd zijn al 140 van dergelijke stenen verkocht, goed voor 14.000 gulden in het financieringsplan.,. Het, is.mogelijk nogzéker tot ejp^j^'jëén'éiéentjé^ejkopen. Ze zijn te.bestellen. via antwoordnum- g na betaling, .ontvangt men thuis' 'een 'certificaat waarop de óp- gegeven tekst-is vermeld.- - Telefax weg bij Inbraak SCHIEDAM Twee tele foons en een telefax zijn gesto len van een bedrijf aan de Die selstraat. De waarde van de ap paraten- bedraagt vijfduizend gulden. De toegang werd ver kregen door gebruik van een valse sleutel. Door een ruit uit de voordeur te halen verschaf ten inbrekers zich de toegang tot een woning aan de Rem brand tlaan. Sieraden en een portefeuille met persoonlijke bescheiden en vijfhonderd gul den aan inhoud worden ver- mist. Een geldkist met vijftien honderd gulden en ook nog eeriv forsbedrag aan buitenlandse valuta zijn gistermorgen gesto len uit een woning aan de Kor te Singelstraat. Ook hier werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. Snackbar Man Sing aan de Nieuwe Haven mist ohgèé veer duizend gulden aan 'munt geld uit'een gokkast. Bovendien], is ook een geldbak met daarin enige honderden guldens gesto len. De dieven kwamen binnen door het inslaan van een ruit van twee bij twee meter. Donatieconcsrt Harpe Davids SCHIEDAM Het jaarlijkse donateursconcert van de Chris telijke Muziekvereniging Harpe Davids vindt plaats op vrijdag 3 maart in het Passage Theater. Toegangsbewijzen 7,50 gulden zijn nu reeds verkrijgbaar bij de kassa of bij de VVV. Telefo^. nisch bestellen kan viah 4711719. na i Pili bij de Filmclub SCHIEDAM Vrijdag wordt bij de Filmclub (Nieuw- straat 12) de Nederlandse speel film 'Spoorloos' gedraaid van regisseur George Sluizer, geba seerd op de korte roman 'Het gouden ei' van Tim Krabbé. De film werd bekroond met het Gouden Kalf en.de prijs van de filmcritici. Saskia en Rex zijn op weg naar hun vakantiebe stemming in Zuid-Frankrijk. Voordat ze aan de laatste etap pe beginnen haalt Saskia bij een benzinestation nog .even maar ze^éërf&iét meer terug. Aanvang half-;tién;"zaal""openr; vanaf half negen. Toegang voor donateurs 4 gulïen? Kees Munnik (links) van de actiegroep Verontruste Bewoners Schiedam-Noord heeft gisteren in de hal van het gebouw van de Tweede Kamer een stapel met elfhonderd brieven overhandigd met een smeekbe de om Rijksweg 19 niet aan te leggen. Hij heeft de door zestienhonderd mensen ondertekende brieven ge geven aan mevrouw M. Oomen-Ruïjten van het CDA, die met andere leden van de kamercommissies voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en voor Verkeer en Waterstaat het gezelschap ontving. De zes verontruste Schiedammers werden begeleid door twee Vlaardingers, die op andere wyze de aan- dacht van de Kamerleden hebben gevraagd. Zij hebben de laatste weken Kamerleden persooniyk opgebeld en brieven verstuurd. Woordvoerster Coby de Groot: „Wij hebben die keuze bewust gemaakt omdat we bang zijn dat stapels pro testbrieven in Den Haag worden opgeslagen. We hebben dat in het verleden gezien. De actiegroepen hebben zich vooral tot de leden van de regeringsfracties gewend omdat de PvdA zich al tegen de aanleg van de rijksweg heeft uitgesproken. Mevrouw H. Tegelaar-Boonacker (CDA) gaf de bewoners van Schiedam en Vlaardingen weinig hoop. „Het besluit om de weg aan te leggen is allang gevallen in 1985. We zullen wel de nieuwe cijfers over geluids hinder en luchtverontreiniging bekijken en dan eventueel op aanpassing van de plannen aandringen. SCHIEDAM De jaarlijke pad dentrek staat weer voor de deur. Padden, kikkers en salamanders trekken na het wakker worden uit hun winterslaap naar hun geboor- tesloot en zetten er ieder op hun eigen manier hun eieren af. Leden van de Paddenwerkgroep Schie dam bieden de padden, kikkers en salamanders hulp bij het overste ken van verkeerswegen. In de achterliggende acht jaar werd met wisselend succes de am- fïdieren behoed voor overrijden, maar telkens was er onvoldoende menskracht om op alle oversteek plaatsen regelend op te treden. De werkgroep hoopt op een aanzienlij ke versterking van de kleine groep die zich zorgen maakt om de pad- denpopulatie. Padden zijn landdieren en over winteren in de grond onder wor tels van bomen en struiken of on der stenen. Ze eten meestal in de schemer en in de nacht. Padden hebben alleen water nodig om him eieren af te zetten en om af en toe een duik te nemen tegen het uit drogen van hun huid bij warm weer. Bruine kikkers zijn ook landdieren; maar zij springen. Toch overwinteren de meeste bruine kikkers in het water. Ze eten en leven meer overdag en in de schemering. De groene kikkers springen ook en zijn meer aan wa ter gebonden. Overdag zijn zij het meest actief en overwinteren doen ze in het water. Al deze dieren hebben gemeen dat ze omstreeks eind februari ont waken en massaal naar htm thuis- sloot trekken. Daarna gaan ze op stap en eten hun buik vol voor de volgende winterslaap. Die houden ze vaak kilometers van hun thuis- sloot met als gevolg dat ze ook weer kilometers terug moeten met alle gevaren vandien. De padden- of amfïbïeëntrek is sterk afhankelijk van de weersge steldheid. Het is nooit te voorspel len wanneer de dieren wensen over te steken. Blijft vorst van be tekenis uit, dan kunnen de bruine kikkers op 28 februari bij het laat ste kwartier van de maanstand al gaan trekken en de padden een week later bij nieuwe maan. Als de volle maan aan de hemel staat, is het meestal te koud en te droog zodat de trek dan een week stopt. Bij strengere vorst schuift de pad dentrek automatisch op. Vorig jaar kwam de helft van de paddenpopulatie om bij het bouwryp maken van de wijk Spaland-West. De bruine kikkers hebben zich aardig kunnen hand haven omdat deze dieren de weg sneller oversteken. De vrijwilligers van de Paddenwerkgroep zijn op pad tussen begin maart en half april. Bij een temperatuur lager dan vier graden wordt niet uitge rukt. Er wordt in drie groepen ge werkt van elk anderhalf uur; de eerste start om 19.30 uur. Behalve het verkeer attent ma ken op de overstekende amfibieën, verzamelen de vrijwilligers ook ge gevens over de dieren voor bet Rijksinstituut van Natuurbeheer te Arnhem. Om dé dieren te sparen en de vrijwilligers rustig hun werk te laten doen, verzoekt de Padden- groep gebruikers van de polderwe gen tijdens de avonduren niet har der te rijden dan dertig kilometer per uur. Inlichtingen over de padden- trek en het-werk van de Padden werkgroep worden verstrekt door mevrouw C. van Hoek, Bachplein 555, tel. 47125S2. SCHIEDAM In een open brief heeft de Schiedamse wethou der ir. Ciir. Zijdeveld een dringend beroep op minister drs. N. Smit- Kroes gedaan om serieus te over wegen -• dwars door Midden- Delfland in plaats van Rijksweg 19 een tramlijn tussen Schiedam en Delft aan te léggen. .Hij. wijst óp, de problemen in ons land mét het milieu ('met na me de kwaliteit van onze adem- lucht') en met de mobiliteit ('met name de bereikbaarheid van be stemming in de Randstad'). Het door gezamenlijke milieugroepen in een nota bepleite alternatief, de aanleg op -het bestaande zandli- chaam van een sneltram, zou een mooie eerste bijdrage zijn aan de noodzakelijk gevonden terugdrin ging van het autoverkeer in de Randstad, vindt.de wethouder. Hij noemt in zijn brief de suc cessen van soortgelijke verbindin gen in vergelijkbare agglomeraties in Westduitsland (Keulen en Dus- seldorf). „Neem geen definitieve besluiten voordat het alternatief echt is bestudeerd," luidt het 'dringende' verzoek van Zijdeveld aan de minister. SCHIEDAM Het vooraar lijkt al te zijn begonnen. De sneeuwklokjes staan in bloei en de krokussen en narcissen staan ruim een decimeter boven de grond. Sommige vogels hebben zelfs al ei eren gelegd. Uiteraard staan ook enkele planted en bomensoorten die alle jaren vroeg zijn nu reeds in bloei, zoals de de hazelaar met zijn gele kapjes en kleine rode bloemetjes. Maar bomen die nog niet uitgelopen zijn kunnen toch herkend worden aan hun karakte ristieke knoppen. 'Knoppen en vooijaarstekenen' is het thema van de excursie die op zondag 5 februari gehouden wordt in de heemtuin van het Prinses Beatrixpark. De wandeling is gratis en „be gint om 14.00 uur vanaf de brug voor de heemtuin. De heemtuin is gelegen in het noordelijk deel van het Prinses Beatrixpark, tussen de kinderboerderij en het volkstui nencomplex Thurlede. Vanaf Kethel-Oost is de heemtuin te be reiken via het Duivepad. Er was eens een tijger. De tijger had al twee jaar lang geen honger omdat de heks een piletje had gegeven en dat pile tje was een gek spul. Het was lekker maar het zag er gek uit omdat de heks het in een pan had gemaakt. Er zat heel veel ingrediënten in. Er zat uiwe in" en een spin en een vlieg en een pitje van een appel in en een tijdje later gebeurde iets met de .tijger. Het was iets naars: ze neus wert dik en groot ze poot- en werden dun en die andere poot wert dik. Hij kreeg geke .tanden. Een tijd later was hij normaal. Einde. Samir Jon Kacem Rotterdam Ik wil dat ik gou op balet ga zitten. En van dansen af ga. Want balet vind ik leuker. Dus daarom wil ik van' dansen' af gaan gaan. En balet is moeilek- ker dan dansen. Ik krijg binne- kort me dansdiploma. En dan ga ik nog door voor me tweede dansdiploma. Ik ga zo voor me vierde dansdiploma. En dan wil ik op balet gaan zitten. Het is leuk. Pamela Schols, 8 jaar Rotterdam Ik wil heel graag een danser worden. Net als de beste danser en dat ik nog veel meer pasje leert en dat ik veel beter wordt als de echte danser veel en veel beter. En dan voor de arme men sen ga ik grot gebouw maaken en dat ze ook pasje kunnen. Ik wil de beste zelf zijn en dat ik de hele wereld rondreist om de beste ster wil worden en ik wil erg beroemd zijn dat was mijn wens en voor de arme wens ik ook heel veel geluk. Corrie Vlasblom, 9 jaar Rotterdam n Tekening Gaby Ameling, 6 jaar Rotterdam •jiik hM 'Kf bh 5.1 ■-mt. I4'W

Het Vrije volk | 1989 | | pagina 1